جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4727

رييس کل بانک مرکزي:
مسكن مهر خيلي مطلوب جلوه مي‌كرد، منتها روش تأمين مالي غلط بود


22 خرداد زمان پرداخت يارانه


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 رييس کل بانک مرکزي:
 مسكن مهر خيلي مطلوب جلوه مي‌كرد، منتها روش تأمين مالي غلط بود 

 
رئيس کل بانک مرکزي با بيان اين که روش اجراي پروژه مسکن مهر به شيوه دولت قبل، اثرات بدي به اقتصاد کشور وارد کرد، گفت: در شهريورماه 91، حجم پايه پولي در کشور، 100 هزار ميليارد تومان بود که از اين 100 هزار ميليارد تومان، 44 هزار ميليارد تومان مربوط به پروژه مسکن مهر بود؛ يعني 44 درصد از پايه پولي در کشور، مربوط به پروژه اي بود که از سال 89 شروع شد و در طي سه سال به 44 درصد از کل پايه پولي کشور از ابتداي زمان پيدايش بانک و بانکداري و حجم پول و نقدينگي در ايران رسيده بود؛ خب معلوم است که حاصل اين تفکر غير اصولي و اين گونه کارکردن نادرست، تورم خيلي
شديد است.

ولي الله سيف در گفت‌وگو با ايلنا ، در خصوص اثرات اجراي طرح پروژه مسکن مهر به شيوه دولت احمدي نژاد، اظهار داشت: مسکن مهر تصميمي بود که از يک جهت، خيلي مطلوب جلوه مي‌کرد و هدفش ايجاد مسکن براي اقشار ضعيف بود، منتها روش تأمين مالي که براي اين طرح انتخاب شد، بسيار بسيار روش غلطي بود.

وي در توضيح اين مطلب گفت: يعني در حقيقت، از همان ابتداي اجراي طرح پروژه مسکن مهر، به بانک مرکزي دستور داده شد و بانک مرکزي هم پذيرفت که کل منابع مورد نياز در اين پروژه از طريق منابع بانک مرکزي تأمين شود؛ در حالي که بايد بدانيم منابع بانک مرکزي را اصطلاحا منابع پرقدرت مي‌گويند که بلافاصله تبديل به تورم مي‌شود؛ در حقيقت، مثل اين است که شما کل 70 ميليون نفر جمعيت کشور را در ايجاد چنين پروژه‌اي شريک کنيد.

رئيس کل بانک مرکزي افزود: اتفاقا با اجراي طرح مسکن مهر به شيوه دولت قبل، و تورم بسيار زياد در کشور، افراد متمول و ثروتمند جامعه کمتر لطمه مي‌بينند.

ولي الله سيف با تأکيد بر اين که اجراي پروژه مسکن مهر در دولت قبل، روشي نادرست داشت، گفت: در خصوص شيوه دولت قبل در تأمين منابع مالي پروژه مسکن مهر، مي توان گفت که با آن شيوه، يک پروژه اي را که مي خواهيد براي حل مشکل بعضي از اقشار جامعه انجام دهيد، بلافاصله اثر تورمي زياد خودش را نشان مي دهد و در نتيجه کل جامعه و به ويژه اقشار ضعيف، به خاطر گراني و تورم حاصل از اجراي غلط اين طرح، درگير مي شوند.


 22 خرداد زمان پرداخت يارانه 

 بر اساس اعلام سازمان هدفمندي يارانه ها، يارانه ماه خرداد 93 که نهمين پرداخت يارانه توسط دولت يازدهم محسوب مي شود ساعت 24 روز 22 خرداد 93 پرداخت مي شود. بنابراين گزارش يارانه نقدي مانند روال گذشته و بدون تغيير براي هر نفر ماهانه 45500 تومان خواهد بود که از ساعات اوليه 22 خرداد قابل برداشت خواهد بود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان هدفمندي يارانه ها،بعد از ثبت نام متقاضيان دريافت يارانه 45 هزار و 500 توماني در پايان فروردين ماه که تعداد نه چندان قابل ملاحظه انصراف دهندگان را در پي داشته و بيش از 73 ميليون نفر مجددا خواهان دريافت شدند مسوولان دولتي اعلام کردند که يارانه نقدي در ارديبهشت ماه نيز به تمامي متقاضيان پرداخت مي‌شود تا در ادامه ضمن انصراف داوطلبانه دولت نيز اطلاعات را مورد بررسي قرار دهد.

اين در حالي است که در اواسط ارديبهشت ماه بود که وزير اقتصاد از تحليل و جمع آوري اطلاعات ثبت شده خبر داد و اعلام کرد که هرچند برخي از افراد مخالف حذف دهک هاي توانمند از دريافت يارانه هستند اما براساس تکليف مجلس مبني بر اينکه فقط افراد نيازمند بايد يارانه دريافت کنند دولت به اين تکليف عمل خواهد کرد.

بر اين اساس يارانه نقدي ارديبهشت طبق روال هر ماه در بيست و دوم اين ماه نيز به حساب ثبت نام کنندگان واريز شد.


 تريبون اقتصادي 

 تغييرات قيمت کالاها از 30شهريورماه انجام مي‌شود

رئيس اتحاديه بنکداران موادغذايي تاکيد کرد: با توجه به مکاتبه‌اي که با مسوولان مربوطه داشتيم قرار بر اين شد که هرگونه افزايش و تغييرات قيمتي کالاها به سي‌ام شهريورماه موکول شود.قاسم‌علي حسني رييس اتحاديه بنکداران مواد غذايي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به اين‌که محصولات و کالاهاي وارداتي مربوط به سفارشات اسفند‌ماه و بهمن‌ماه سال گذشته بوده و با قيمت سال گذشته وارد شدند لزومي به افزايش قيمت آنها وجود ندارد.

وي گفت: با توجه به دادن ارز مبادله‌اي و کاهش نرخ دلار، قيمت کالاها تا سي‌ام شهريورماه نبايد افزايش يافته و تغيير کند.رييس اتحاديه بنکداران موادغذايي درعين حال يادآور شد:با توجه به افزايش هزينه‌ها، ماليات و موارد ديگر به طور کلي قيمت کالا از درب کارخانه تا مصرف‌کننده حدود 23 درصد افزايش مي‌يابد، اين در حالي است که در برخي مواقع شاهد افزايش تا 40 درصدي نيز هستيم که اين کاري غيرقانوني محسوب مي شود.

وي تصريح کرد: معتقديم در صورت افزايش نيافتن قيمت کالاها تا پايان شهريورماه هيچ توليد‌کننده و وارد‌کننده‌اي متضرر نمي‌شود.

اعمال کارمزدهاي جديد مراکز شتاب ازامروز

اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي به بانک‌ها اعلام کرد اخذ کارمزد تراکنش "مانده گيري حساب" دارندگان کارت عضو شتاب از سه‌شنبه 20 خرداد ماه اجرايي مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بان مركزي ،با دستور بانک مرکزي، بانک‌هاي کشور از 20 خرداد سال جاري کارمزد خدمت مانده‌گيري دستگاه‌هاي خودپرداز و ساير دستگاه‌هاي پذيرش را از کارت‌هاي خودشان نيز دريافت مي‌کنند.

اين کارمزدها در تمامي ابزارهاي پذيرش فيزيکي و الکترونيکي در مرکز شتاب از دارندگان کارت اخذ خواهد شد.

دولت با نظر شوراي رقابت در مورد قيمت خودروها مخالفت نخواهد کرد

از حدود يک ماه پيش رييس شوراي رقابت از آماده بودن فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو خبر داده بود با اين حال به دليل مخالفت دولت با افزايش قيمت خودرو تاکنون اين فرمول ابلاغ نشده است و به نظر مي‌رسد شوراي رقابت در اولين جلسه آتي خود فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو را ابلاغ خواهد کرد.به گزارش ايسنا، البته اخيرا موضع دولت در اين زمينه تغيير کرده و سخنگوي دولت در مواضعي جديد اظهار کرد که در نهايت شوراي رقابت مسوول قانوني تعيين قيمت خودرو است بنابراين به نظر مي‌رسد که فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو در جلسه آتي شوراي رقابت ابلاغ خواهد شد.

در اين شرايط دبير انجمن خودروسازان‌ ايران در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اين‌که اگر دولت با تصميم شوراي رقابت براي افزايش قيمت خودروها مخالفت کند، چه خواهد شد؟ اظهار مي‌کند: مطمئنا حتي پس از ابلاغ فرمول جديد قيمت‌گذاري نيز در صورت مخالفت دولت از افزايش قيمت‌ها خودداري خواهيم کرد.

وي با بيان اين‌که در آن صورت دولت بايد طبق قانون برنامه پنجم توسعه مابه‌التفاوت قيمت تمام شده و فروش خودروها را به خودروسازان پرداخت کند، خاطرنشان مي‌کند: ‌ميزان ضرر و زيان خودروسازان از ناحيه جلوگيري از واقعي‌سازي قيمت‌ها تاکنون بيش از شش هزار ميليارد تومان بوده است.نعمت‌بخش خاطرنشان مي‌کند:‌ دولت مي‌تواند با پرداخت شش هزار ميليارد تومان ضرر و زيان خودروسازان مانع از افزايش قيمت خودرو شود.

نزديک شدن به زمان ابلاغ فرمول جديد قيمت‌گذاري خودرو در حالي است که با توجه به تاکيد دولت در زمينه مسووليت شوراي رقابت در زمينه تعيين قيمت خودرو، اين شورا مشکلي براي اجرايي کردن نظرات خود نخواهد داشت.

در اين زمينه يک فعال صنعت خودرو مي‌گويد: با توجه به مواضع اخير سخنگوي دولت، نظر شوراي رقابت در مورد قيمت خودروها هر چه باشد دولت با آن مخالفت نخواهد کرد.

مصطفي ممقاني با بيان اين‌که براساس تصميم شوراي اقتصاد، خودرو در ليست کالاهاي انحصاري قرار گرفته است، خاطرنشان مي‌کند: بنابراين طبق قانون مسووليت تعيين قيمت کالاهاي انحصاري از جمله خودرو با شوراي رقابت است.

وي با بيان اين‌که پس از ابلاغ نظر شوراي رقابت در مورد قيمت خودروها دولت نيز طبق گفته‌هاي سخنگوي دولت با آن همراهي خواهد کرد، تصريح مي‌کند: احتمالا در آينده نزديک قيمت جديد خودروها ابلاغ خواهد شد.

نزديک شدن به زمان ابلاغ فرمول جديد قيمت‌گذاري و احتمال افزايش قيمت خودروها در حالي است که با قيمت‌هاي فعلي نيز بازار خودرو در رکود به سر مي‌برد. در اين شرايط برخي کارشناسان معتقدند افزايش مجدد قيمت خودروها رکود بازار خودرو را تشديد خواهد کرد.

دليلي براي گران شدن خودرو وجود ندارد

در همين رابطه ،رييس کميسيون صنايع و معادن مجلس افزايش تيراژ توليد خودرو و ورود خودروسازان خارجي به کشور را از جمله عواملي دانست که مي‌تواند منجر به کاهش قيمت خودرو شود.

رضا رحماني ، اظهار کرد: من دليل خاصي براي گران شدن قيمت خودرو نمي‌بينم اما قيمت خودرو مي‌تواند کاهش يابد.

وي افزود: ارزبري خودروها يکي از عوامل گران شدن آنها بود. هر خودرويي به نسبت ميزان وابستگي به ارز در زماني که قيمت ارز سه برابر شد با افزايش قيمت مواجه شد اما اين اميدواري وجود دارد که تحريم‌ها قدري کاهش يابد و اين هزينه‌ها نيز کمتر شود.

نماينده مردم تبريز در مجلس با بيان اينکه در حال حاضر هزينه‌هاي مالي خودروسازان 13 درصد قيمت خودرو را در بر مي‌گيرد، يادآور شد: اين ميزان بسيار زياد است و در دنيا نيز چنين روالي وجود ندارد. مي‌توان با سهام و فروش اموال مازاد يا به گونه‌اي ديگر اين هزينه بالا را جبران کرد. هر قدر اين 13 درصد را کاهش دهيم از قيمت خودرو نيز کاسته خواهد شد.

رحماني با بيان اينکه افزايش تيراژ خودروها به کاهش قيمت آنها مي‌انجامد، افزود: زماني تيراژ خودروها به 40 درصد رسيده بود.

در اين شرايط هزينه‌هاي کلي روي قيمت تمام شده سرشکن مي‌شود اين در حالي است که وقتي توليد دو يا سه برابر شود ثابت بودن يکسري هزينه‌هاي زيرساختي باعث مي‌شود اين هزينه‌ها در قيمت خودرو سرشکن شود و اين امر به کاهش قيمت مي‌انجامد.

پرايد، تيبا، سمند و پژو قيمت خورد

عضو شوراي رقابت گفت: مکانيزم قيمت‌گذاري براي 4 محصول پرفروش پرايد، تيبا، ‌سمند و پژو تعيين شده و هنوز شوراي رقابت به موضع قيمت‌گذاري خودروهاي خارجي ورود نکرده است.

علي مددي با اشاره به افزايش 3 تا 4 درصدي قيمت خودرو با فرمول تعيين شده است، افزود: تعيين قيمت خودرو امسال نيز براساس متغيرهايي است که شوراي رقابت سال گذشته به عنوان تعيين کننده قيمت خودرو اعلام کرد، صورت مي‌گيرد و صرفا «تورم بخشي» و «متغير حفظ منافع توليدکننده» به فرمول قبلي افزوده شد.

مددي تاکيد کرد: در حال حاضر ثبت نام‌هايي که توسط خودروسازان انجام مي‌گيرد بايد با لحاظ فرمول شوراي رقابت صورت گيرد که در غير اينصورت تخلف محسوب مي‌شود.


 نهادهاي مالي 

 پيشنهاد دهندگان برتر بانک سپه معرفي شدند

توسط اداره کل تحقيقات و کنترل ريسک پيشنهاددهندگان برتر بانک سپه معرفي شدند.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه ، اداره کل تحقيقات و کنترل ريسک اعلام کرد براساس تصميمات جلسه کميته راهبردي مقرر شده در پايان هر سال به برترين پيشنهاد دهنده هر مديريت شعب منطقه ، مشروط بر آنکه حداقل 5 پيشنهاد ارائه کرده و يک پيشنهاد مصوب داشته باشد ، يادبودي با عنوان نشان خلاقيت اهدا شود .

نمايندگي بانک توسعه صادرات در کاشان داير مي‌شود

مديرعامل بانک توسعه صادرات در ديدار با صادرکنندگان و مسوولان اقتصادي شهرستان کاشان تاکيد کرد: باتوجه به توانايي توليدي و صادراتي شهرستان کاشان، بانک توسعه صادرات براي داشتن باجه در اين شهرستان آمادگي دارد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، دكتر بهمن وكيلي كه همراه با هياتي از مديران بانك توسعه صادرات به شهرستان كاشان سفر كرده بود، در جلسه اتاق بازرگاني اين شهرستان با اعلام اين مطلب افزود: اگر گردش مالي صادركنندگان در باجه چشمگير باشد حتي مي توان روي شعبه شدن اين باجه نيز تامل كرد.

آقاي دكتر وكيلي با ارائه اي ايده اي نو در بحث تجهيز منابع فرسايش يافته بانك پيشنهاد داد: صادرکنندگان با ايجاد گردش مالي در شعب، مشاركت در مديريت تجهيز منابع بانک توسعه صادرات را عهده دار شوند.

کارگزاري اقتصادنوين دو نشان سمينار باينکس را کسب کرد

شرکت کارگزاري بانک اقتصادنوين در اجلاس متخصصين باينکس دو نشان ارزشمند کسب کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين در بررسي صورت گرفته گروه ارزيابي اين سمينار شرکت کارگزاري اقتصادنوين دو نشان "تضمين کيفيت خدمات" و "نوآوري در خدمات بورسي" را کسب کرد.

بانک رفاه کارگران پيشگام بازنگري قوانين بانکي شد

در پي تشکيل کارگروه مشترک بين مرکز پژوهش‌هاي مجلس و بانک رفاه کارگران، اين بانک پيشگام بازنگري قوانين بانکي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، در ادامه سلسله نشست‌هاي همکاري‌هاي دو جانبه مرکز پژوهش‌هاي مجلس با بانک‌ها در راستاي اصلاح نظام پولي و بانکي کشور محمدرضا نظري مديرعامل بانک رفاه کارگران با حضور در اين مرکز با کاظم جلالي رئيس اين مرکز ديدار و گفت و گو کرد.


 خبر 

 عرضه کامل بنزين پاک در چهار شهر

در حال حاضر در کليه جايگاه‌هاي پايتخت، کرج، اراک و قم بنزين پاک عرضه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، با توجه به نقش بنزين در آلودگي هوا و به ويژه هواي کلانشهرها، از تيرماه سال گذشته عرضه بنزين پاک در 21 جايگاه شهر تهران آغاز شد و پس از آن با برنامه ريزي هاي صورت گرفته از ابتداي اسفندماه سال گذشته کليه جايگاه‌هاي پاييتخت اقدام به عرضه بنزين پاک کردند.

در پي اين امر بنا به اعلام داوود عربعلي، سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، اکنون در چهار شهر قم، اراک، البرز و تهران بنزين پاک عرضه مي‌شود و 90 درصد بنزيني که در جايگاه‌هاي در استان تهران عرضه مي‌شود بنزين پاک است.

وي در ادامه با بيان اين‌که امکانات عرضه بنزين پاک در کليه‌ جايگاه‌هاي کشور را داريم و اين توانايي در شرکت پخش وجود دارد، گفت: هر زمان که پالايشگاه‌ها بنزين پاک را عرضه کنند توانايي عرضه در سراسر کشور خواهيم داشت. عربعلي با بيان اين‌که دربرخي کلانشهرها عرضه بنزين پاک به صورت پراکنده انجام مي‌شود، گفت: استاندارد بنزين پاک و يورو 4 به هم نزديک است.

پيشنهاد افزايش وام مسکن تا 50 درصد قيمت تمام‌شده ارائه شد

عضو شوراي عالي بورس از پيشنهاد وزارت راه و شهرسازي به بانک مرکزي براي افزايش وام مسکن تا 50 درصد قيمت تمام‌شده خبر داد و گفت: بايد بازار رهن ثانويه در کشور توسعه يابد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه وشهرسازي ، حسين عبده‌تبريزي مشاور وزير راه و شهرسازي در جريان بازديد از هشتمين نمايشگاه بين‌المللي بورس، بانک و بيمه در پاسخ به اين سوال که صندوق پس‌انداز مسکن در چه مراحلي قرار دارد، اظهار داشت: در اين خصوص بايد بانک مرکزي نظر نهايي را اعلام کند و قطعا براي برون‌رفت از رکود فعلي بخش ساختمان بايد فعال شود.

اعطاي جايزه ملي کيفيت به خودروسازان

انجمن مديريت کيفيت اعلام کرد بنا دارد با هزينه خودروسازان و بر مبناي خوداظهاري اين شرکت‌ها، جايزه ملي کيفيت به خودروهاي داخلي اعطا ‌کند.

به گزارش آفرينش ، فرزين انتصاريان، رييس انجمن مديريت کيفيت ايران در يک نشست خبري در اين مورد اظهار داشت: تنديس طلايي به شرکتي تعلق خواهد گرفت که فاصله زيادي با شرکت BMW نداشته باشد و تنديس برنز نيز به شرکتي اعطا مي‌شود که در سطح منطقه و کشور جايگاه مناسبي داشته باشد. به گفته وي، هزينه ارزيابي در فرآيند جايزه ملي کيفيت از شرکت‌هاي خودروساز دريافت مي‌شود.

وي با بيان اينکه جايزه ملي کيفيت خودرو تحت نظارت شوراي ملي استاندارد اعطا مي‌شود، افزود: خودروسازان ايراني به طور متوسط 250 تا 300 امتياز از 1000 امتياز را دريافت مي‌کنند که فاصله زيادي با کيفيت مورد نياز در صنعت خودروسازي دارد.

انتصاريان در پاسخ به اين سوال فارس که در شرايطي که شما از شرکت‌هاي خودروساز هزينه دريافت مي‌کنيد و مبناي کارتان، خوداظهاري اين شرکت‌ها است، چطور بايد به صحت و سقم اين اطلاعات و جايزه اعطا شده به شرکت‌هاي خودروساز اطمينان کرد؟ گفت: ما اطلاعات خودروسازان را با ارزيابي‌هاي خود مطابقت مي‌دهيم.

در اين نشست شکرخدايي، رئيس کميته ارزيابي جايزه ملي کيفيت نيز در اين نشست اظهار داشت: 10 تا 15 درصد نتيجه ارزيابي کيفي خودروها به کيفيت محصول اختصاص دارد.

وي با بيان اينکه در اعطاي جايزه ملي کيفيت خودرو، خودروسازان را وادار مي‌کنيم تا اظهار کنند که چه اقداماتي انجام مي‌دهند، گفت: تيم ارزيابي در 8 سطح جايزه ملي کيفيت خودرو را اعطا مي‌کنند که اين سطوح شامل اهتمام به کيفيت، اشتهار يک، دو، سه و چهار ستاره و سه تنديس است. به گفته وي، تيم‌هاي سه تا 7 نفره وضعيت شرکت‌هاي خودروساز را بررسي مي‌کنند و علاوه بر تهيه گزارش طي بازديد از سايت‌هاي خودروسازها و مطابقت دادن اظهارات خودروسازان، شکايات و مسائل خارج از اظهار خودروسازان را نيز بررسي مي‌کنند. شکر خدايي با بيان اينکه سالن‌هاي مونتاژ شرکت‌هاي خودروساز ايراني معمولاً امتيازي بين 350 تا 450 دريافت مي‌کند، گفت: سالن سمند حدود 400 امتياز دريافت مي‌کند و بالاترين امتياز مربوط به سالن تندر 90 با 503 امتياز بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي