جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4737

برگزاري آزمون در آخر هفته؛
آغاز توزيع کارت کنکور 93 از امروز و فرصت مجدد ثبت‌نام رشته‌هاي پيام نور و دانشگاه آزاد


تازه‌هاي نشر


خبر


انتصابات


 برگزاري آزمون در آخر هفته؛
 آغاز توزيع کارت کنکور 93 از امروز و فرصت مجدد ثبت‌نام رشته‌هاي پيام نور و دانشگاه آزاد 

 مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به صدور يک ميليون و 194 هزار و 629 کارت ورود به جلسه کنکور سراسري سال 93 گفت: داوطلبان از امروز؛ اول تيرماه تا چهارشنبه چهارم تيرماه فرصت دارند با مراجعه به سايت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات ثبت‌نامي، از کارت آزمون خود پرينت تهيه کنند.

صدور يک ميليون و 194 هزار و 629 کارت

دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون سراسري سال 93 براي پذيرش دانشجو در دوره‌هاي روزانه نوبت دوم (شبانه)، نيمه حضوري، مجازي و بين الملل دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، همچنين براي کد رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، پيام نور و موسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي در صبح و بعدازظهر روزهاي پنجشنبه 5، جمعه 6 و شنبه 7 تيرماه در 364 شهرستان و بخش مختلف کشور و 15 کشور خارجي برگزار خواهد شد.

زمان برگزاري آزمون‌ها

وي افزود: آزمون علوم رياضي در صبح پنجشنبه و هنر در بعدازظهر پنجشنبه 5 تيرماه، آزمون علوم تجربي در صبح جمعه و زبانهاي خارجي در بعدازظهر جمعه 6 تيرماه و آزمون علوم انساني در صبح شنبه 7 تيرماه برگزار مي‌شود.

توکلي اظهار داشت: با توجه به آمار مرحله اول و دوم ثبت‌نام در نهايت يک ميليون و 31 هزار و 322 نفر متقاضي ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري سال 93 شده‌اند که از اين تعداد 608 هزار و 852 نفر زن و 422 هزار و 470 مرد هستند. به عبارت ديگر 59.04 درصد زن و 40.96 درصد مرد هستند.

زمان دريافت كارت

وي درباره دريافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسري سال 93 گفت: کارت شرکت در آزمون کليه گروههاي آزمايشي پنج گانه به همراه برگه راهنماي شرکت در آزمون از روز يکشنبه اول تيرماه تا چهارشنبه چهارم تيرماه براي مشاهده و پرينت بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.

مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: کليه داوطلبان متقاضي شرکت در آزمون براي پرينت کارت بايد در تاريخ تعيين شده به سايت اينترنتي سازمان آموزش کشور مراجعه کرده و با وارد کردن شماره سريال کارت اعتباري ثبت‌نام (12 رقمي) و شماره شاسنامه يا شماره پرونده و کد رهگيري (16 رقمي ) و نام و نام خانواردگي و کد ملي و سريال شماره شناسنامه يک نسخه از کارت و برگه راهنماي خود تهيه کنند.

متقاضيان چند رشته

وي اضافه کرد: متقاضياني که علاوه بر گروه آزمايشي مربوط به خود در دو يا سه گروه آزمايشي ديگر نيز شرکت کرده‌اند بايد علاوه بر کارت گروه آزمايشي خود، کارتهاي آزمون گروه هاي آزمايشي دوم و سوم را نيز دريافت کنند.

براي شرکت در آزمون همراه داشتن کارت ورود به جلسه به همراه کارت ملي و اصل شناسنامه عکسدار الزامي است.

نحوه رفع نقص كارت

توکلي تاکيد کرد: داوطلبان پس از پرينت كارت شركت در آزمون از سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org در صورت وجود نقص احتمالي بايد مطابق بند «ب» اطلاعيه سنجش به حوزه هاي رفع نقص كارت مندرج مراجعه کنند.

چنانچه داوطلبي به دليل در اختيار نداشتن اطلاعات كاربري موردنياز، موفق به پرينت كارت شركت در آزمون خود نمي شود لازم است با همراه داشتن كارت ملي و يا شناسنامه عكسدار شخصاً از روز سه شنبه 3 تير تا چهارشنبه 4 تير از ساعت 8 صبح تا 18 بعدازظهر براساس جداول مربوطه به باجه رفع‌ نقص حوزه ذيربط مراجعه کنند.

وي اظهار داشت: چنانچه داوطلبان در كارت شركت در آزمون مغايرتي در اطلاعات مندرج در بندهاي 1، 3، 4‌، 7، 12‌، 13، 14، 15، 16، 17، 18 ، 19، 20، 21 و 23 (شامل نام­ خانوادگي و نام، سال تولد، شماره شناسنامه‌، سال اخذ و نوع ديپلم، شماره ملي، سري و سريال شناسنامه، محل تولد، شماره دانش‌آموزي، منطقه اخذ ديپلم، سهميه، معدل كتبي نهايي ديپلم، محل اخذ مدرك ماقبل ديپلم ، محل اخذ مدرك ديپلم، سال و محل اخذ مدرك دوره پيش دانشگاهي، استفاده از بورسيه آموزگار، كارمندي، مدرك كارداني، دانشجوي دوره روزانه، دانشجوي انصرافي، اتباع خارجي و مدرك كارشناسي) كارت شركت در آزمون مشاهده کردند لازم است براي اصلاح مورد يا موارد مذكور در سايت سازمان و در قسمت ويرايش اطلاعات حداكثر تا تاريخ 7 تير مراجعه و از آن طريق نسبت به اصلاح موارد اقدام کنند.

توکلي تصريح کرد: آن دسته از داوطلباني که زمان ثبت نام موفق به اعلام علاقه‌مندي به شرکت در پيام نور و غير انتفاعي نشده‌اند، مي‌توانند با پرداخت 58 هزار ريال به وسيله کارت‌هاي شبکه شتاب از طريق سايت و در قسمت ويرايش، نسبت به علامتگذاري بند مذکور از امروز تا 7 تير ماه اقدام کنند.

وي افزود: آن دسته از داوطلبان علاقمند به رشته‌هاي دانشگاه آزاد که پذيرش در آن به صورت با آزمون است بايد بدانند که ضمن شرکت در آزمون سراسري و پس از اعلام نتيجه اوليه و دريافت کارنامه براي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد به سايت مرکز آزمون مراجعه کنندوي خاطرنشان کرد: براي شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت کارت و اصل کارت ملي و شناسنامه عکسدار الزامي است.


 تازه‌هاي نشر 

 كتاب "نيمه پنهان ماه"

(چمران به روايت همسر شهيد)، كتابي است كه به كوشش حبيبه جعفريان، و از سوي انتشارات روايت فتح، وارد بازار كتاب شده است.

اين كتاب در سال 92 و با شمارگان 3300 نسخه به چاپ بيست و يكم رسيده است.

در بخشي از اين كتاب مي‌خوانيم؛ "سال‌ها ار آرام گرفتن چمران مي‌گذرد. روزهاي تکاپو و از پشت صخره‌اي پشت صخره ديگر پريدن و پناه گرفتن، و روزهاي جنگ‌هاي سرنوشت‌ساز پايان يافته‌اند و اکنون در اين روزگار به ظاهر آرام، «غاده چمران» با لحني شکسته، داستاني روايت مي‌کند؛ داستان يک نسيم که از آسمان روح آمد و در گوشش کلمه عشق گفت و رفت به سوي کلمه بي‌نهايت.

سال‌ها از روزي که سرانجام چمران در اين زمين آرام گرفت، مي‌گذرد و اين بار غاده داستاني از تاريخ اين سرزمين روايت مي‌کند؛ «مرد صالحي که يک روز قدم زد در اين سرزمين به خلوص".

مرگ از من فرار مي‌كند؛ كتاب چمران

"مرگ از من فرار مي‌كند" عنوان كتابي است كه از سوي انتشارات روايت فتح و با قيمت دوازده هزار تومان منتشر شده و به چاپ هفتم رسيده است. اين كتاب، شامل فصل‌هايي با اين عناوين است؛ آمريكاي مصطفي، لبنان مصطفي، پاوه‌ي مصطفي، سوسنگرد مصطفي، دهلاويه‌ي مصطفي، مرگ و مصطفي.

در بخشي از اين كتاب آمده است؛

زندگيش را كه نگاه مي‌كني، مي‌بيني از اولش كه راه افتاده به هر كس رسيده كف دستش چيزي گذاشته. نگاه كه مي‌كني مي‌بيني يك مسير بلند است كه تقريبا از پاي تيرچراغ برق سر پولك شروع مي‌شود و تا دانشگاه و بعد تا امريكا و بعد مصر و لبنان و كردستان و جنوب مي‌آيد. در اين مسير بلند مصطفي چمران زندگيش را تكه تكه مي‌كند و هر تكه را كف دست كسي مي‌گذارد... تا آن قدر سبك شود كه بتواند تا بي‌نهايت دنبال مرگ بدود؛ مرگي كه به قول خودش از او فرار مي‌كند...


 خبر 

 تمديد مهلت ثبت‌نام فراخوان بورس دکتراي علوم پزشکي

رييس مرکز خدمات آموزش وزارت بهداشت از تمديد مهلت ثبت‌نام فراخوان بورسيه داخلي دکتراي علوم پزشکي خبر داد.دکتر سليمان احمدي در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اينکه مهلت ثبت‌نام داوطلبان بورسيه داخلي دکتراي علوم پزشکي تا 15 تيرماه تمديد شده است، گفت: پس از اتمام ثبت‌نام اين داوطلبان، دوره دوم انجام پذيرش دانشجوي بورسيه داخلي آغاز مي‌شود.

وي اظهار کرد: در اين دوره دانشگاه‌ها به صورت داخلي پرونده داوطلبان را بررسي مي‌کنند و داوطلبان واجد شرايط را طي يک ماه به وزارت بهداشت معرفي مي‌کنند.

احمدي با اشاره به اينکه وزارت بهداشت نيز در مرحله نهايي، پرونده اين داوطلبان را بررسي خواهد کرد، خاطرنشان کرد: نتايج نهايي قبولي داوطلبان در فراخوان بورسيه داخلي دکتراي علوم پزشکي حداکثر تا 40 روز پس از معرفي اين افراد از سوي دانشگاه‌ها اعلام خواهد شد.

بورسيه داخلي دکتري علوم پزشکي مجموعا در 51 رشته و 208 رشته محل شامل رشته‌هاي پيراپزشکي، پزشکي، مديريت نظام سلامت، آموزش پزشکي، اخلاق پزشکي، پرستاري و دندانپزشکي براي نخستين بار از سوي وزارت بهداشت برگزار مي‌شود.

در بخشنامه‌اي اعلام شد؛

تسهيلات جديد براي ثبت اختراع دانشگاه آزاديها و يک توصيه براي انتشار مقالات علمي

معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي به منظور پشتيباني و تشويق از ثبت اختراعات دانشجويان و استادان اين دانشگاه، بخشنامه اي را پيرو نامه رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور، ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد که لازم است اين اطلاعيه در دسترس استادان و دانشجويان قرار گرفته تا بتوانند از حمايتهاي صندوق بهره مند شوند.

بر اين اساس، دانشگاهيان حفاظت از داراييهاي فکري خود را در اولويت قرار دهند تا بدين وسيله زمينه‌هاي تبديل علم به ثروت در ميان جامعه دانشگاهي گسترش يابد.

در اين اطلاعيه رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور خطاب به رئيس دانشگاه اعلام کرد: از آن جايي که صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور از يک سو بر طبق اساسنامه خود کمکهاي مالي و معنوي به مخترعان را در زمينه ثبت اختراعات، از 86 آغاز کرده و تاکنون موفق به ثبت بين‌المللي 36 اختراع در آمريکا و ساير کشورها شده است و از طرف ديگر با توجه به سياستهاي دولت تدبير و اميد و رويکرد جديد معاونت علمي و فناوري رئيس جمور در پشتيباني و تشويق همه‌جانبه از مخترعان، برنامه جديدي تهيه و تدوين کرده تا در سال جاري تعداد متنابهي از اختراعات دانشجويان و استادان دانشگاههاي ايران را در کشورهاي مهم دنيا فايل کرده تا پس از طي فرايند بررسي، ثبت نهايي شوند و از اين طريق بتوانيم گام مفيدي براي ترويج و تقويت جريان تبديل علم به ثروت برداريم.

نظر به سياستهاي حمايتي صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور در خصوص حراست جدي از حقوق مالکيت فکري دانشگاهيان به ويژه مساعدت در ثبت بين‌المللي اختراع، استادان، دانشجويان و پژوهشگران مي‌توانند با مراجعه به سامانه صندوق به نشاني insf.gov.ir و انجام ثبت‌نام اوليه و دريافت نام کاربري و کلمه عبور وارد سامانه مديريت پژوهش و فناوري به نشاني backend.insf.gov.ir شده و پس از تکميل پرسشنامه ثبت بين‌المللي اختراع و بارگذاري آن، از طريق گزينه ارسال فرمها را به صندوق ارسال کنند.

در اين راستا صندوق مي‌تواند با حمايتهاي مالي و ارائه مشاوره هاي تخصصي حقوقي، مخترعان را در مسير ثبت بين‌المللي اختراع و راهنمايي ياري کند.

توصيه مي‌شود استادان و دانشجويان قبل از چاپ نتايج تحقيقات خود در مجلات معتبر خارجي يا داخلي نسبت به فايل کردن اختراع خود اقدام کرده و پس از فايل شدن تقاضانامه اختراع در ادارات ثبت اختراع ايران يا يکي از کشورهاي ديگر آنگاه مقاله خود را منتشر کنند.

ثبت‌نام 78 هزار نفر؛

برگزاري آزمون فراگير ارشد در شهريور ماه

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: 78 هزار و 780 نفر در دوره کارشناسي ارشد فراگير پيام نور ثبت‌نام کردند.

دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر، خاطرنشان کرد: متقاضيان در پنج گروه و 133 کد رشته امتحاني با ظرفيت 7 هزار و 750 نفر پذيرفته مي‌شوند.

مشاور عالي سازمان سنجش اضافه کرد: آزمون دوره‌هاي فراگير کارشناسي ارشد سال 93 دانشگاه پيام نور جمعه 14 شهريور 93 برگزار مي‌شود.

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم خبر داد؛

ابلاغ آيين‌نامه پذيرش دانشجوي "دکتراي پژوهش‌محور"

معاون پژوهش وزير علوم، با اشاره به اينکه آيين‌نامه اجرايي پذيرش دانشجوي دكتراي پژوهش‌محور با آزمون تا مهرماه ابلاغ مي‌شود، گفت: پرونده 90 درصد متقاضيان پذيرش در دوره‌هاي دكتراي پژوهش‌محور بدون آزمون كه در گذشته پذيرش شده بودند، به دانشگاهها ابلاغ شده است

وحيد احمدي معاون پژوهش و فناوري وزير علوم در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران با اعلام اين خبراظهار داشت: وضعيت سايرين نيز طي دو هفته آينده مشخص مي‌شود و براي سال 93 نيز دانشجوي دكتراي پژوهش‌محور بدون آزمون پذيرش نمي‌شود. وي با اشاره به اينکه پذيرش دانشجوي دكتري پژوهش‌محور بدون آزمون، تصميمي از سوي سازمان سنجش و شوراي بورس بوده است، افزود: آيين‌نامه رسمي براي اين نوع پذيرش وجود ندارد و به دليل اشكالات موجود در پذيرش دانشجويان دكتراي پژوهش‌محور بدون آزمون، روند اين نوع پذيرش براي سال 93 به طور كلي متوقف شده و هم‌اکنون نيز در حال بررسي اين موضوع هستيم. وي با بيان اينکه پذيرش با اين روش براي سال 94 هنوز قطعي نشده و در حال بازنگري آيين‌نامه اجرايي پذيرش دانشجوي دكتراي پژوهش‌محور از طريق آزمون دكتري هستيم، خاطرنشان کرد:پيش‌بيني مي‌شود اين آيين‌نامه تا مهرماه سال جاري به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي ابلاغ شود.

معاون پژوهشي وزير علوم همچنين به آغاز ارزيابي طرح هاي کلان ملي اشاره کرد و گفت :پيش‌بيني مي‌کنيم، ارزيابي طرح‌ها تا دو هفته آينده به پايان برسد.

به گفته وي ارزيابي طرح‌هاي کلان ملي در جلسه آينده شوراي عالي "عتف " ارائه مي‌شود.

وي تصريح کرد: با توجه به اينکه ارزيابي برخي از طرح هاي کلان ملي به زمان بيشتري نياز دارد بنابراين اگر ارزيابي برخي از طرح ها به جلسه آينده شوراي عتف نرسد، اجراي طرح ادامه مي‌يابد تا نتايج ارزيابي در جلسات آينده شوراي عتف ارائه شود و براي طرح تصميم‌گيري شود.

معاون بورس وزارت بهداشت خبرداد؛

توقف دو ساله بورس خارج علوم پزشکي

معاون امور بورسهاي مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به توقف دو ساله بورس خارج وزارت بهداشت گفت: دو سال است که وزارت بهداشت به علت محدوديتهاي مالي و احساس عدم نياز اعزام به خارج نداشته است.

بودجه‌اي براي فرصت مطالعاتي 6 ماهه نداريم

سيد محمدعلي حسيني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در حال حاضر دو سال است که وزارت بهداشت به علت محدوديتهاي مالي و احساس عدم نياز به جهت رشد و توسعه مقاطع مختلف پزشکي در کشور، اعزام به خارج از کشور نداشته ليکن با توجه به سند رشته مقطعهايي که تازه ارائه شده در برخي رشته‌هاي بين رشته‌اي نياز به اعزام دانشجو وجود دارد.حسيني اظهار داشت: در حال حاضر سياست وزارت بهداشت عدم اعزام به خارج جز در موارد خاص است . چرا که سعي شده است نياز کشور در رشته‌هاي مختلف علوم پزشکي بر اساس برنامه هاي مشترک آموزشي و تعامل دانشگاههاي داخل و خارج و تبادل استاد و دانشجو ميان دو دانشگاه تامين شود.وي درباره محدوديت کشورها براي اعزام دانشجوي بورسيه خاطرنشان کرد: محدوديت هايي در کشور که براي اعزام وجود دارد اما درصورتي هم که اعزام صورت بگيرد با توجه به محدوديت رشته و کشور، بايد رشته‌هاي خيلي خاصي باشد که در داخل نداشته باشيم.

معاون امور بورسهاي مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت درباره تغيير مدت زمان فرصت هاي مطالعاتي از 6 ماه به 9 ماه گفت: متاسفانه به علت محدوديت مالي و اعتبارات معاونت آموزشي وزارت بهداشت همان فرصت 6 ماهه را نيز نتوانسته‌ايم به بسياري از افراد بدهيم. در سال قبل کمتر از 5 نفر توانسته‌اند از اين فرصت استفاده کنند و اگر همين روند ادامه پيدا کند با همين بودجه امسال هم هيچ اعزامي نخواهيم داشت.

حسيني يادآور شد: ما معتقديم فرصتهاي مطالعاتي يک تعامل بين بخشي ميان دانشگاهها ايجاد مي‌کند اما محدوديتهاي مالي به شدت دست ما را بسته است.


 انتصابات 

 با حكم وزير علوم؛

رئيس موسسه مطالعات و مديريت جامع و تخصصي جمعيت كشور منصوب شد

دکتررضا فرجي دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري، طي حکمي دکتر محمد جلال عباسي شوازي را به سمت رياست موسسه مطالعات و مديريت جامع و تخصصي جمعيت كشور منصوب کرد.

وزير علوم همچنين در نامه جداگانه‌اي از خدمات دكتر محمودي رئيس سابق موسسه مطالعات و مديريت جامع و تخصصي جمعيت كشور در زمان تصدي اين مسئوليت قدرداني کرد.

گفتني است دکتر عباسي عضو هيئت علمي و استاد گروه جمعيت‌شناسي دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران است و پيش از اين مديريت گروه جمعيت‌شناسي اين دانشكده را برعهده داشته است. وي يكي از بنيانگذاران انجمن جمعيت‌شناسي آسيا بوده و در سال 2011 از سوي سازمان ملل متحد به عنوان برنده جايزه جمعيت اين سازمان انتخاب شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي