جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4757

بااشاره به افزايش سقط جنين غيرقانوني در ايران؛
لاريجاني: اقدامات جمعيتي نبايد عجولانه و با دستپاچگي صورت گيرد

ديدار طولاني وزيران خارجه ايران و آمريکا؛
هنوز به توافقي نرسيده ايم اما بحث ها خيلي خوب بوده


انتقاد اوباما از نتانياهو به دليل وقايع غزه


عمار حکيم: داعش را غافلگير مي‌کنيم


حماس: خبر پيشنهاد آتش بس صحت ندارد

پارلمان بريتانيا:
بايد به روحاني اعتماد کنيم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

عفاف و كفاف زندگي حق مردم است؛
آيت الله هاشمي : افراطيون عمّال بي مزد و مواجب استکبار و استبداد هستند

در نشست مشترک دولت و مجلس؛
روحاني: اگر سه قوه بخواهند عليه يکديگر مچ‌گيري کنند، کار مردم بر زمين مي‌ماند


کري: مذاکرات فوق‌العاده‌اي داشتيم اما اين تازه شروع کار است


سرمقاله


همايش روز جهاني جمعيت


ادامه رايزني ها در مذاکرات وين 6


 بااشاره به افزايش سقط جنين غيرقانوني در ايران؛
 لاريجاني: اقدامات جمعيتي نبايد عجولانه و با دستپاچگي صورت گيرد 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: مساله جمعيت مساله‌ي چندوجهي است و براي رشد شاخص‌هاي کيفي و کمي جمعيتي موضوعات مختلف بايد مورد توجه قرار گيرد.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در همايش روز جهاني جمعيت در دانشگاه علوم پزشکي تهران، با بيان اين که سياست‌هاي جمعيتي ابلاغي توسط رهبري ابعاد مختلفي دارد، گفت: اين سياست‌ها پس از تدوين در مجمع تشخيص مصلحت نظام و ابلاغ توسط رهبري در بخش‌هاي مختلف لازم‌الاجرا و مورد توجه است.

وي افزود: موضوع مهاجرت، مرگ و مير و زاد و ولد سه بخش اصلي اين سياست‌ها است و در بخش ديگر آن مباحث مديريتي در مورد مسائل جمعيت مطرح است. اما آنچه که مهم است اين است چالش‌هاي پيش روي سياست‌هاي جمعيتي بسيار متعدد است و يکي از اين چالش‌ها اين است که بين کارشناسان يک اجماع وجود ندارد و نظرات مختلفي مطرح مي‌شود.

لاريجاني خاطر نشان کرد: بخشي از کارشناسان جمعيتي معتقدند روند کاهشي جمعيت در کشور مقطعي است و در آينده شرايط اصلاح مي‌شود و به همين دليل بايد به جاي حساسيت بر مساله‌ي جمعيت روي توسعه حساس بود و عده‌ي ديگري از کارشناسان مي‌گويند روند کاهشي جمعيت در حال پيشرفت است و اگر همين طور پيش برويم به مشکل برخواهيم خورد و لازم است در اين زمينه فکري شود.

وي ادامه داد: آمارها در اين زمينه نشان مي‌دهد که زناني که فردگرا هستند اقبال بيشتري نسبت به تک فرزندي دارند و بر اين اساس و در مقابل زناني که مشارکت همسر را در خانه ديده باشند، تمايل بيشتري به فرزندآوري دارند. در مردان نيز فردگرايي و عدم امنيت شغلي در تمايل به فرزندداري موثر است و به نظر مي‌رسد با توجه به آمارها به نظر آن دسته از کارشناساني که شرايط فعلي را مقطعي مي‌دانند اين موضوع نمي‌تواند درست باشد.

رئيس قوه مقننه تاکيد کرد:‌ البته بايد توجه داشت اقدامات جمعيتي نبايد با دستپاچگي و شتاب باشد و بايد از کارهاي عجولانه در اين زمينه پرهيز کرد و بايد سنجيد که مشوق‌هايي که در گذشته براي فرزندآوري وجود داشته، به چه ميزان با باورهاي مردم همراه است و لازم است نوع مشوق‌ها متناسب با شرايط اقتصادي کشور و باورهاي جمعيتي باشد.

به عنوان مثال افزايش زمان مرخصي زايمان در خانم‌ها حدود 8 درصد بر تمايل به فرزند آوري موثر بوده است در حالي که به رسميت شناختن شغل خانه‌داري و ايجاد تسهيلات بيمه‌اي براي زنان خانه‌دار به ميزان 33 درصد در تمايل مردم به فرزند آوري موثر بوده است. لازم است در شرايط فعلي که محدوديت‌هاي مالي زيادي درکشور وجود دارد راهکارهايي انتخاب گردد که بار مالي زيادي را در مقابل تاثير کم نداشته باشد.

وي با بيان اين که در موضوع جمعيت مسائل رشد کيفي نيز بايد در کنار رشد کمي مورد توجه قرار گيرد، گفت: در سياست‌هاي ابلاغي غير از يک بند ما بقي به رشد کيفي جمعيت توجه دارد و لذا بايد در درمورد رشد شاخص‌هاي جمعتي به چالش‌هاي پيش رو در ساير بخش‌ها مانند محيط زيست و اشتغال توجه نمود و به طور مثال با توجه به اين که 12 استان کشور در معرض بحران آب وجود دارد، توجه به اين موضوع مي‌تواند کشور را از چالش‌هاي جديدي در موضوعات جمعيتي برهاند. همچنين يکي ديگر از مسائل مرتبط با سياست‌هاي جمعيتي موضوع فرهنگ است که بايد به آن توجه کرد.

وي افزود: فرهنگ فردگرايي و خودسازي فردي رفته رفته در کشور به يک موضوع فراگير تبديل شده و خودشکوفايي به جاي توجه به خانواده و اجتماع در فرهنگ‌مان جا نداشته است در حال تبديل شدن به يک باور است و لازم است به طور جدي به آنها توجه شود.

ضمن آن که موضوع سالمندي و افزايش سن جامعه نيز بايد از امروز مورد توجه قرار گيرند. هر چند طبق آمارها تا سال 1420 مشکل جدي در اين زمينه نخواهيم داشت اما بايد از امروز به فکر ساماندهي آن بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش پاياني صحبت‌هاي خود با انتقاد از آمار بالاي سقط جنين غير قانوني تصريح کرد: آمار 220 هزار سقط جنين و غير قانوني بودن بيش از نيمي از آن آمار خطرناکي است که بايد وزارت بهداشت به آن توجه نمايد و اين موضوع با معيارهاي مادي نمي‌شود محاسبه شود و نوعي قتل نفس و مغاير ارزش‌هاي جامعه است و اگر لازم است در اين زمينه قانون نيز تهيه شود اين آمادگي در مجلس وجود داشته است. اما به هر حال موضوع جمعيت و سياست‌هاي آن بايد به طور دقيق و کارشناسي دنبال شود و طرحي نيز در اين زمينه در مجلس در حال تدوين است که جا دارد کامل‌تر شود و اميدواريم با همکاري دولت اين بحث به يک قانون جامع تبديل گردد.


 ديدار طولاني وزيران خارجه ايران و آمريکا؛
 هنوز به توافقي نرسيده ايم اما بحث ها خيلي خوب بوده  

 
محمد جواد ظريف وزير امور خارجه و جان کري وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در سيزدهمين روز مذاکرات وين 6 براي دومين بار با يکديگر ديدار و مذاکره کردند تا بحث هاي خود را درباره موضوعات مهم اختلافي در هفت روز باقيمانده از مهلت توافق ژنو (20 جولاي) ادامه دهند .

به گزارش ايرنا، در دوازدهمين روز ششمين دور مذاکرات جامع هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 وزيران خارجه آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان به اين مذاکرات پيوستند تا درباره موضوعات اختلافي مهم در سطح وزراي خارجه تصميم گيري شود.

وزيران امور خارجه اروپايي بلافاصله بعد از ديدار گروهي و همچنين برگزاري ديدارهاي دوجانبه با ظريف و ديگر همتايان خود وين را ترک کردند و راهي پايتخت هاي خود شدند اما کري همچنان در هتل ماريوت وين اقامت دارد چرا که در واقع بخش مهمي از موضوعات اختلافي از جمله جدول زمان بندي لغو تحريم ها مربوط به آمريکا است. ظريف بعد از رايزني هاي 5 ساعته با همتايان آمريکايي و اروپايي خود و همچنين ديدار با اعضاي هيات هاي مذاکره کننده روسيه و چين در گفت و گو با خبرنگاران تاکيد کرد:در مذاکرات هسته اي هنوز به نتيجه نرسيده ايم اما هفت روز سخت و سنگين را براي ادامه مذاکرات پيش رو داريم.

رييس هيات مذاکره کننده هسته اي ايران خاطرنشان کرد:در همه اين ملاقات ها سعي کرديم با استفاده از فرصت حضور وزيران در وين تلاش کنيم روش هاي قابل توجه و نوگرايانه اي را براي حل معضلات باقي مانده و رفع موانع پيدا کنيم، زيرا هدفي که در برنامه مشترک اقدام ژنو تعيين کرديم کاملا مشخص است که برنامه هسته اي ايران بايد ادامه يابد و البته در کنار آن نگراني ها درمورد هرگونه احتمال سوء استفاده نيز رفع شود. هدف ما هم همين است.

وزير امور خارجه ايران ادامه داد: اينکه راجع به مواردي به صورت يکجانبه پيش بيني هايي يا حد و مرزهايي تعيين شود، حتما به اين کار کمکي نمي کند. ما امروز تلاش کرديم که راه هاي جديدي را بررسي کنيم.

ظريف افزود: هنوز به توافقي نرسيده ايم اما بحث ها خيلي خوب بوده و احساس کردم که همه طرف ها با علاقه براي اينکه اگر امکان داشته باشد راهي پيدا شود، براي آن تلاش مي کنند و اميدواريم که همين جو با جديت ادامه يابد.

جان کري نيز بعد از پايان اين ديدار به خبرنگاران گفت: مذاکرات بسيار خوبي بود اما تازه اول راه است و بايد همچنان ادامه دهيم.

در ديدار ظريف و کري، مجيد تخت روانچي و سيد عباس عراقچي معاونان وزير امور خارجه ايران و ويليام جوزف برنز معاون ارشد و قائم مقام وزارت خارجه آمريکا و نيز وندي شرمن نماينده اين کشور در گروه 1+5 و مدير کل سياسي وزارت خارجه آمريکا حضور دارند.

حالا وزيران خارجه ايران و آمريکا همچنان مذاکرات و رايزني هاي سخت و فشرده و در عين حال فني و پيچيده خود را ادامه مي دهند تا دنيا ببيند آيا طرف هاي اصلي مذاکره در هفت روز آينده، دو طرف «تاريخ ساز» شوند.


 انتقاد اوباما از نتانياهو به دليل وقايع غزه 

 
بي‌بي‌سي: در پي انتشار عکس هايي از کودکاني که در شمال نوار غزه مجبور شده اند به دليل هشدارهاي ارتش رژيم صهيونيستي خانه هايشان را ترک کنند، رئيس جمهوري آمريکا از نخست وزير رژيم صهيونيستي انتقاد کرد.روزنامه عبري زبان معاريو، نوشت که باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در تماس تلفني که شب گذشته با بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي داشت، اظهار کرد: اين گونه تصاوير باعث انتقادهاي شديد و گسترده بين المللي مي شود و راه حل ديپلماتيک بهتر از اقدام اسرائيل براي حملات ويرانگر به نوار غزه است.در عين حال، رئيس جمهوري آمريکا در اين تماس مدعي شد: اسرائيل حق دارد از شهروندان خود محافظت کند.


 عمار حکيم: داعش را غافلگير مي‌کنيم 

 
سومريه‌نيوز: رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق اعلام کرد: اگر گروه تروريستي داعش به بغداد نزديک شود، آن ها را غافلگير خواهيم کرد.عمار حکيم، رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق در سخناني افزود: گروه تروريستي داعش مي خواهد خود را به بغداد برساند و اگر اين اتفاق بيفتد با مبارزات خود مقابل گروه هاي تکفيري آن ها را غافلگير خواهيم کرد و براي حفاظت از پايتخت به دژي محکم تبديل مي شويم.از سوي ديگر، مجلس اعلاي اسلامي عراق، با اشاره به آغاز روند انتخاب نامزد آينده پست نخست وزيري گفت: دو هفته ديگر براي تعيين نخست وزير بسيار تعيين کننده خواهد بود. فادي شمري، از اعضاي مجلس اعلاي عراق نيز گفت: پارلمان که قرار بود بعد از اطمينان سني ها از انتخاب نامزد خود و همچنين توافق با ائتلاف گروه هاي ملي بر سر انتخاب شيخ همام حمودي معاون رئيس پارلمان، رئيس پارلمان را انتخاب کنند در دور اول خود با شکست روبه رو شد و راه به جايي نبرد.


 حماس: خبر پيشنهاد آتش بس صحت ندارد 

 
ايرنا: همزمان با اعلام پرواز چندين پهپاد مقاومت براي اجراي ماموريت هايي خاص در عمق فلسطين اشغالي، « سامي ابوزهري» از اعضاي ارشد جنبش مقاومت اسلامي (حماس) تاکيد کرد که خبر پيشنهاد آتش بس به اين جنبش با شروطي مشخص صحت ندارد.ابوزهري افزود: تلاش ها و ارتباط هايي براي توقف تجاوزهاي رژيم اسراييل به غزه وجود دارد اما مقاومت فلسطين همچنان حمله به اهدافي در سرزمين هاي اشغالي براي ضربه زدن به رژيم صهيونيستي را ادامه مي دهد.

وي خاطرنشان کرد: اسراييل در اقداماتي بسيار خطرناک هدف قرار دادن منازل شهروندان عادي در غزه را گسترش داده و مقاومت هم در پاسخ حملات به سرزمين هاي اشغالي را افزايش داده است.عضو حماس تاکيد کرد که حمله ارتش اسراييل به منازل و هدف قرار دادن کودکان و زنان از جمله جنايات جنگي محسوب مي شود.


 پارلمان بريتانيا:
 بايد به روحاني اعتماد کنيم 

 
کميته امور خارجي پارلمان بريتانيا ضمن حمايت از بازگشايي سفارت اين کشور در تهران خواستار اعتماد به ايران در پرونده هسته اي شد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، گزارش کميته امور خارجي مجلس نمايندگان (مجلس عوام) بريتانيا که روز دوشنبه منتشر شد تاکيد کرد بايد به حسن روحاني رئيس جمهور ايران در زمينه پرونده هسته اي اين کشور اعتماد کرد.

در اين گزارش آمده است: البته همزمان بايد درباره روحاني از طريق عملکرد وي و نه سخنانش داوري کرد.در گزارش کميته امور خارجه پارلمان بريتانيا اضافه شده: بايد حسن روحاني رئيس جمهور ايران را فردي دانست که واقعا براي دست يابي به توافق دائمي با 1+5 درباره برنامه هسته اي کشورش تلاش مي کند و از اعتبار و قدرت در بالاترين سطح در کشورش برخوردار است.در اين گزارش آمده است: توانمندي هاي ايران با چالش روبه رو است.

ايران نيازمند 6 ماه زمان براي توليد مقدار کافي از اورانيوم غني شده براي ساخت بمب اتمي نياز است. به همين دليل زمان لازم براي کشف اين اقدام و ارائه آن به شوري امنيت سازمان ملل متحد وجود دارد."ريچارد اوتاواي" رئيس کميته سياست خارجي مجلس نمايندگان بريتانيا (مجلس عوام) هم در اين باره اظهار داشت: اگر به ايران اعتماد کنيم در اين صورت آژانس بين المللي انرژي اتمي بايد حق بازرسي ناگهاني از همه تاسيسات هسته اي و توليدات و برنامه ها را داشته باشد.


 يک نکته از هزاران 

 ازجمله مواردي كه سلامت جامعه ما را تهديد مي‌كند و بايد در اهداف حياتي دولت قرار گيريد بحث رژيم غذايي مردم است. کمبود رژيم غذايي غني و مناسب ايجاد گرسنگي سلولي مي‌کند و تاثيرات آن بر جسم و روح افراد خود را نشان مي‌دهد.

براساس آمار وزارت بهداشت درحال حاضر در کشور 20 درصد افراد پروتئين و انرژي کافي دريافت نمي‌کنند. شايد بتوان گفت 50 درصد دچار کمبود رژيم غذايي هستند و 30 درصد از گرسنگي سلولي رنج مي‌برند.

بر اساس آمار مراكز بهداشتي اگر در حوزه سلامت، بهداشت و پيشگيري يک ريال سرمايه‌گذاري شود در هزينه‌هاي درمان چيزي حدود 7 تا 9 برابر صرفه‌جويي مي شود.

سلامت روحي و جسمي مردم بايد در الويت چشم اندازها و برنامه‌هاي كشور قرار گيرد.


 ميز خبر 

وزير خارجه آلمان:

توپ در زمين ايران است

وزير امور خارجه آلمان گفت که وي و ديگر وزراي امور خارجه غربي در ديدار با مقامات ايراني مشخص کرده اند که توپ در زمين ايران قرار دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان در وين گفت: اکنون زمان آن است که ايران تصميم بگيرد مي خواهد با جامعه بين الملل همکاري کند يا در انزوا باقي بماند؟

اشتاين ماير که روز يکشنبه در نشست وزراي امور خارجه 1+5 در وين شرکت کرده بود تأکيد کرد که وي و ديگر وزراي امور خارجه غربي در ديدارها با مقامات ايراني مشخص کرده اند که توپ در زمين ايران است.

وزير امور خارجه آلمان ساعاتي پس از برگزاري نشست وزرا وين را ترک کرد.همچنين لوران فابيوس وزير امور خارجه فرانسه روز يکشنبه گفت: مواضع هنوز فاصله زيادي دارند و وزرا تلاش مي کنند تا اختلافات را کم کنند.

حمله موشکي مقاومت به تاسيسات اتمي جنوب تل‌آويو

جهاد اسلامي از حمله موشکي به يک نيروگاه هسته اي در جنوب تل آويو خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري «نبأپرس»، گردانهاي «سرايا القدس» شاخه نظامي جنبش جهاد اسلامي با موشکهاي «براق 70» نيروگاه هسته اي «ناحال سوريک» واقع در جنوب تل آويو و پايگاه هوايي «بلماخيم» را هدف قرار دادند.

در اين گزارش به اصابت اين موشک به هدف يا مقابله گبندآهنين با آن هيچ اشاره اي نشده است.

کانال 10 رژيم صهيونيستي در اين خصوص اعلام کرده است که هر 10 دقيقه يک موشک از غزه پرتاب مي شود.

پوروشنکو:

نظاميان روسيه در نبرد اوکراين حضور دارند

پترو پوروشنکو رييس جمهوري اوکراين گفت که افسران ستاد ارتش روسيه در کنار شورشيان جدايي طلب عليه نيروهاي اوکرايني مي جنگند.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز از کي يف، وي يادآورشد: يک سيستم موشکي جديد روسيه در طرف جدايي طلب اوکراين مورد استفاده قرار گرفته است.

پوروشنکو در ميان روساي امنيتي اوکراين ادامه داد: ظرف سه روز گذشته يک سيستم موشکي جديد روسيه عليه نيروهاي مسلح اوکراين به کار گرفته شده است.

وي افزود: همچنين اطلاعات مويد آن است که افسران ستاد ارتش روسيه در عمليات نظامي عليه نيروهاي اوکرايني شرکت دارند.

آمادگي حوثي‌ها براي حمله‌ به صنعا

منابع قبيله‌اي استان عمران اعلام کردند: حوثي‌ها در شمال يمن به دليل تسلط بر يکي از مهم‌ترين کوه‌هاي مشرف به پايتخت يمن خود را براي جنگي جديد آماده مي‌کنند.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري الشرق الاوسط، حوثي‌ها با موشک‌ها و تجهيزات نظامي خود به کوه "ضين" مشرف به صنعا، پايتخت يمن که از نظر استراتژيکي يکي از مهم‌ترين پايگاه‌هاي منطقه محسوب مي‌شود، حمله کردند.

وزير کشور يمن، معاونش علي ناصر لخشع که يکي از شخصيت‌هاي برجسته نظامي است را مامور برقراري امنيت در صنعا کرد.

سفر مسعود بارزاني به ترکيه

منابع عراقي اعلام کردند که رئيس منطقه کردستان عراق با هدف بحث و گفت‌وگو با مسئولان ترکيه‌اي در خصوص اوضاع عراق به ترکيه سفر مي‌کند.به گزارش خبرگزاري براثا، منابع عراقي اعلام کردند که مسعود بارزاني، رئيس منطقه کردستان عراق امروز (دوشنبه) به ترکيه مي‌رود تا با رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير اين کشور و مسئولان ترکيه‌اي ديدار کند.

قرار است در اين ديدار دو طرف در خصوص تحولات عراق، تلاش‌ها براي تشکيل دولت جديد، پيشروي‌هاي گروه داعش در مناطق عراق، همکاري دوجانبه در زمينه انرژي و همچنين ارائه کمک‌هاي بشردوستانه به آوارگان عراقي بحث و گفت‌وگو کنند.به گزارش منابع عراقي بارزاني براي دستيابي به تأييد انکارا در خصوص تشکيل کشور مستقل کردستان و همچنين گفتگو درباره صادرات نفت به ترکيه سفر مي کند.

نتانياهو:

دست به جنگي قاطعانه‌اي عليه حماس زده‌ايم

نخست وزير رژيم صهيونيستي با بيان اينکه دولت وي "جنگ نظامي قاطعانه‌اي" عليه حماس در نوار غزه به راه انداخته و اين جنگ روز به روز شديدتر مي‌شود، مدعي شد که مقاومت فلسطين از ساکنان نوار غزه به عنوان سپرهاي انساني استفاده مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الميادين، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در آغاز جلسه هفتگي دولت رژيم صهيونيستي گفت: اسرائيل دست به جنگ نظامي قاطعانه‌اي عليه حماس و ديگر سازمان‌هاي تروريستي در نوار غزه زده است.

وي مدعي شد: حماس گزينه حمله به شهرهاي اسرائيل با حملات موشکي بي‌هدف و بسيار شديد را انتخاب کرده است و ما به شدت به حماس ضربه مي‌زنيم و اين حملات رفته رفته شديدتر نيز مي‌شود.

نخست وزير رژيم صهيونيستي تصريح کرد: بايد به اين مساله توجه داشت که دشمن در مساجد پنهان مي‌شود و انبارهاي سلاح و مهمات را در زيرزمين‌هاي بيمارستان‌ها ايجاد مي‌کند و حماس رهبراني در نزديکي مهدکودک‌ها دارد.


 ميز خبر 

محسني‌اژه‌اي: 3 تا 11 سال حبس براي 7 نفر از متهمان 88 قطعي شد

سخنگوي قوه قضاييه از قطعي شدن حکم هفت نفر از کساني که به خاطر حوادث 88 به طور غيابي محکوم شدند، خبر داد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محسني‌اژه‌اي در نشست خبري در اين باره اظهار کرد: حکم هفت نفر ديگر از کساني که به طور غيابي در رابطه با فتنه محاکمه شدند قطعي شده است.

وي افزود: حکم اين افراد از طريق روزنامه‌هاي کثيرالانتشار ابلاغ شد و براي اجرا به واحد اجراي احکام رفته است. سخنگوي قوه قضاييه گفت: محکوميت اين افراد بين 3 تا 11 سال حبس است.محسني‌اژه‌اي افزود: افراد ديگري نيز وجود دارند که پرونده‌شان در مرحله رسيدگي است. وي درباره اينکه آيا اسامي اين محکومان اعلام خواهد شد يا خير؟‌ گفت: اسامي محکومان در سايت دادستاني قرار مي‌گيرد و اگر اين کار انجام نشد خود من در جلسات بعدي مي‌توانم با توجه به قطعي شدن حکم آنها را اعلام کنم.

دادگاه مي‌تواند ممنوع‌البيان کند

حجت‌الاسلام و المسلمين محسني‌اژه‌اي در ادامه نشست خبري خود در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران مبني بر اين که محاکم مي‌توانند حکمي مبني بر ممنوع‌البيان شدن صادر کنند گفت: بله، ممکن است. دادگاه مي‌تواند چنين کاري را انجام دهد، البته بستگي به محروميت‌هاي اجتماعي دارد که قاضي مي‌تواند آن را انجام دهد حال يا به عنوان تتميم يا به عنوان تکميل حکم و يا در پاره‌اي از موارد که تصريح شده چه محروميت‌هايي را مي‌تواند صادر کند.

وي ادامه داد: البته اين موضوع بسيار بسيار نادر است و آن را کمتر مشاهده کردم اما در کل امکانش وجود دارد. همچنين در موارد خاص در قانون پيش‌بيني شده که قاضي در کجاها مي‌تواند حکم محروميت‌هاي اجتماعي را صادر کند.

بابک زنجاني پولي در خارج ندارد

اژه اي با اشاره به آخرين وضعيت پرونده بابک زنجاني گفت: پس از اقداماتي که دستگاه قضا انجام داد و متوجه موضوع شديم دادستان به عنوان مدعي العموم وارد پرونده شد و اين فرد با حکم قضائي ممنوع الخروج شد.

پس از احضار وي تحقيقات انجام شد و قبل از بازداشت نيز سازمان بازرسي با او صحبتي را انجام داد تا ببينيم آيا وجوه دريافتي بازگردانده مي شود يا خير که در آن زمان متوجه شديم علاوه بر اين که پولها باز نمي گردد صحت بعضي از اسناد مورد خدشه قرار گرفته است.

به گفته سخنگوي قوه قضائيه، به دليل اين که امکان داشت اين افراد به صورت قانوني و غيرقانوني از کشور خارج شود بازپرس براي او قرار بازداشت صادر کرد که اين قرار تمديد شد.

به گفته وي، اقدامات جدي توسط دولت آغاز شد تا مشخص شود اين پول به کجا رفته چرا که بخشي از اين پول نقد بوده است. ضمن اينکه اگر وجوهي موجود است در حال حاضر کجاست و چگونه مي توان آن را باز گرداند.

اژه اي با اعلام اينکه بابک زنجاني هيچ پولي در خارج از کشور ندارد تاکيد کرد: هياتي به مالزي و هيات هاي ديگري به کشورهاي همسايه مراجعه کردند تا ببينند آيا بابک زنجاني پولي در بانکهاي خارج از کشور دارد که بلوکه شده است که پس از بررسي مشخص شد هيچ پولي موجود نيست در همين حال تمام اموال وي شناسايي و توقيف شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

متن سخنراني جناب آقاي دکتر جاسبي

در چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام دررياض- عربستان سعودي

31-30 مارس 2009 ميلادي

قسمت دوم:

- ادامه مطلب اولين موضوع از عرايض بنده معرفي چالش‌هاي فراروي آموزش عالي در هزاره جديد است.

با توجه به ضيق وقت، فقط به شرح مختصر دوچالش خواهم پرداخت.

• چالش اول مهم، رسالت دانشگاه ها است.

- اغلب، آموزش و پژوهش و خدمات اجتماعي را به عنوان سه رسالت اصلي و بنيادي دانشگاه ها مي دانند، اما امروزه نياز است تا دانشگاه ها با دقت بيشتري به ديدگاه هاي جامعه توجه نمايند تانيازها و انتظارات درحال تغيير آن وهمچنين برداشت جامعه از آموزش عالي را به ويژه با توجه به عوامل ونيروهاي تغييرزا ( the force driving change) درک کنند. دانشگاه ها، همچنين بايد اشتياق بيشتري به ارتباط با صنعت ودولت وساير مؤسسات آموزش عالي از خود نشان دهند وحتي دراين کار، رهبري را برعهده بگيرند وشرکاي قابل اعتمادي براي آنها باشند. يعني: دانشگاه ها با تقويت احساس مسئوليت خود نسبت به جامعه، بايد پاسخگو ومسئول باشند.

- موضوع مهم درباره رسالت دانشگاه ها، شکل فرهنگ و بنيادي تقريبا ايستاي آنها در امر پژوهش است. الگوي دانشگاه هاي پژوهشي بايد تغيير کند، چه دانشگاه هاي پژوهشي ازدو بعد اساسي درمعرض خطر مي باشند: يکي ، پيچيدگي روز افزون پژوهش و ضرورت بهبود کيفيت برنامه هاي آموزشي است که شکاف روبه رشد و عميقي را بين فعاليت هاي پژوهشي – حداقل در سطح تحصيلات تکميلي – ايجاد کرده است. ديگري، شفافيت ورقابت روز افزون و ارتقاي کيفيت جهت جذب دانشجويان بهتر و بيشتردر بازار رقابتي و شفاف براي نوآوري و انتقال دانش است.سومين موضوع درباره رسالت دانشگاه ها، ظهور رقباي جديدبراي دانشگاه هاي سنتي است. ظهور دانشگاه ها و مؤسسه هاي آموزشي انتفاعي مدرن وبا امکان آموزش از راه دور پيشرفته، همچنين گرايش به تجاري سازي (Commericalization) نتايج پژوهش به منظور افزايش درآمد حاصل از آن، جنبه هاي مثبتي به همراه آورده است.

* چالش دوم مهمي که مي خواهم بيان نمايم، چالش حرفه علمي يا آکادميک است.

اعضاي هيات علمي وديگرمدرسان و پژوهشگران، تا اندازه زيادي بزرگترين منبع انساني دانشگاه محسوب مي شوند. کادر آموزشي فاقد صلاحيت به منزله آموزش ضعيف و پژوهش غير خلاق است. به همين دليل گروه هاي آموزشي و رهبران دانشگاه بايد توجه زيادي به گزينش آنها و نيز مديريت اين منبع انساني کمياب و ارزشمند، مبذول دارند. نقش مدرسين دانشگاه به تدريج از تامين کنندگان اطلاعات به عنوان مشوقان و مفسران علم تغيير خواهد کرد تا بتوانند وارد حيطه مسئوليت ايجاد محيط علمي شوند.


 عفاف و كفاف زندگي حق مردم است؛
 آيت الله هاشمي : افراطيون عمّال بي مزد و مواجب استکبار و استبداد هستند 

 
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام مثلث شوم استکبار، استبداد و افراطي گري را بلاي جان جوامع اسلامي دانست و گفت: استکبار و استبداد مکمّل همديگرند و افراطيون عمّال بي مزد و مواجب آنان و در خدمت توجيه جنايات ديکتاتورهاي بين المللي و محلي هستند.به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از روحانيون، علما، فضلا، طلاب حوزه هاي علميه و استادان دانشگاه از استان هاي قم، تهران، قزوين و البرز با تبريک ميلاد امام حسن مجتبي(ع)، اين ايام را به خاطر اتفاقاتي که در کشورهاي اسلامي مي افتد، از قطعات غمناک تاريخ اسلام خواند و گفت: اگر حاکمان اسلامي درست عمل مي کردند، مسلمانان با يک ميليارد و هفتصد ميليون نفر جمعيت، 60 کشور مستقل و بهترين نقاط جهان، بزرگترين مجموعه در مجامع و مراکز سياسي و اقتصادي بين المللي بودند.

وي با تشريح اوضاعي که طي سالهاي اخير در جهان اسلام شاهد آن هستيم، افزود: اختلافات سياسي همه جا هست، اما اختلافات ديني که بروز مي کند، خشونت ها و بي اعتقادي هاي مذهبي افزايش مي يابد و گاهي به نزاع مي کشد که قرآن آن را عامل فشل و شکست مي داند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به اتفاقاتي که در تونس، مصر، ليبي، يمن، سوريه، افغانستان، عراق و پاکستان افتاد اشاره کرد و گفت: يک عده جاهل چنان عرصه را بر مردم تنگ کردند که راضي به برگشت نظامي ها شدند و بهار عرب را به خزان تبديل کردند و بيداري اسلامي را به هرج و مرج کشاندند.

وي نظام غليان احساسات و ميدان داري تندروها در هر انقلابي را طبيعي دانست و افزود: بزرگترين مشکل مردم مسلماني که انقلاب کردند، نبود رهبري مثل امام راحل است که در تاريخ قرون اخير اسلام بي نظير بودند.

همچنين آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از فرهيختگان، يادگاران دفاع مقدس و فعالان سياسي و اجتماعي استان البرز، با اشاره به سابقه مردم ايران در تمدن بشريت، گفت: وقتي اين تمدن با فرهنگ اسلامي، مخصوصاً عصاره آن، يعني مكتب اهل بيت(ع)، تلفيق گرديد، سرمشق مردم اين سرزمين براي راست‌گفتاري و صداقت رفتاري شد.

ايشان با ابراز تأسف شديد از محدود كردن و محدود ديدن مقوله وسيع فرهنگ، دروغ، تهمت، توهين، تجسس در زندگي مردم، وعده‌هاي غيرعملي، ريا، غيبت و دو به هم زني را از مصاديق بارز و مذموم شده‌ي اقدامات ضدفرهنگي دانست و گفت: پرهيز از اين رذيلت‌ها، فضيلت‌هاي اسلامي و انساني را در جامعه تقويت مي‌‌نمايد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني افزود: «ولا تجسّسوا» دستور قرآني و صراحت قانون اساسي ماست و هيچ كس حق ندارد با هر توجيهي اين اصل اسلامي و ميثاق ملي را نديده بگيرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به حمايت‌هاي رهبري معظم انقلاب از دولت و تيم ديپلماسي كشور، گفت: يك اقليت محدود كه اتفاقاً خود را ولايتمدار مي‌‌دانند، براي ناكامي دولت تلاش مي‌‌كنند و صراحتاً از آرزوهاي خويش براي شكست مذاكرات هسته‌اي مي‌‌گويند.

ايشان با تشريح شرايط تبليغات كشور در سه ماهه اول سال 1392 و با اشاره به حضور معنادار مردم در انتخابات 24 خرداد رياست جمهوري، گفت: مردم ثابت كرده‌اند با اظهارات انحصاري قانع نمي‌شوند و نظر خود را نجيبانه در انتخابات مي‌‌گويند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با بيان اين مطلب كه «عفاف و كفاف زندگي حق مردم است» گفت: اين حرف چه منطقي دارد كه بعضي‌ها مي‌‌گويند براي حفظ استقلال كشور و جلوگيري از واردات، نبايد بگذاريم مسئله تحريم‌ها حل شود!!؟

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در پاسخ به تقاضاي يكي از حاضران كه مردم منتظر شنيدن خطبه‌هاي اميدبخش جمعه شما هستند، گفت: مردم خوب مي‌‌دانند كه با انديشه و افكار اعتدالي وارد مبارزه شدم، شاگردي امام راحل كردم، مسئوليت‌ها پذيرفتم و تا آخرين نفس نيز در خدمت ايران عزيز و نظام اسلامي خواهم بود و دأب من اين است كه نگذارم تندروها مردم را، به خصوص در مراسم سياسي و عبادي به زحمت بيندازند و باعث تشديد اختلافات شوند.

ايشان با زهرآگين خواندن اختلافات و تنازعات براي هر اقدام اجتماعي، به دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: وقتي اختلافات جبهه ايراني را تهديد مي‌‌كرد، با اينكه طلبه و روحاني بودم، به امر امام(ره) براي فرماندهي جنگ رفتم تا از اختلافات كم كنم.


 در نشست مشترک دولت و مجلس؛
  روحاني: اگر سه قوه بخواهند عليه يکديگر مچ‌گيري کنند، کار مردم بر زمين مي‌ماند 

رئيس‌جمهور کشورمان بر همکاري دولت و مجلس به منظور خدمت و رفع دغدغه‌هاي مردم تأکيد کرد و گفت: بسته پيشنهادي و لايحه دولت براي شکستن رکود و رونق اقتصادي به زودي منتشر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، رييس جمهوري کشورمان در سومين نشست مشترک نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و هيأت دولت، با بيان اين که مردم دلشان مي‌خواهد مجلس و دولت در رفع دغدغه‌هاي اصلي آنان شريک، سهيم، همدل و همکار باشند، گفت: وکلاي مجلس و اعضاي هيأت دولت نمايندگان ملت هستند و بايد کمر همت در مسير خدمت به مردم ببندند.

روحاني با اشاره به اينکه در قانون اساسي مترقي ما وظايف سه قوه مشخص شده است، تصريح کرد: رييس‌ جمهوري مسئول اجراي قانون اساسي است و همه ما بايد به وظايف‌مان در عين همکاري و هماهنگي عمل کنيم.

رئيس‌جمهور ادامه داد: اگر سه قوه بخواهند عليه يکديگر مچ‌گيري کنند، کار مردم بر زمين مي‌ماند اين در حالي است که مردم از ما انتظار خدمت دارند و بايد خواست ما بر خواست عمومي مردم منطبق باشد.

روحاني با اشاره به اين که زيباترين تعبير را در خصوص همکاري قواي سه‌گانه رهبر معظم انقلاب در ديدار اخير کارگزاران نظام با معظم‌له داشته‌اند، گفت: همه ما بايد با برگزاري جلسات و مشورت، امور کشور را پيش ببريم و در عين حال از نقد سازنده استقبال کنيم.

رئيس شوراي عالي امنيت ملي گفت: دولت از نقد و انتقاد سازنده استقبال مي‌کند و معتقد است اگر قانوني داراي مشکل است، مي‌توان آن را به پيشنهاد مردم و يا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اصلاح کرد و نبايد به دليل انتقاد، اجراي قانون را به تعويق انداخت.

رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه نمايندگان مجلس و اعضاي هيأت دولت بايد به طور مشترک در امور مختلف اقتصادي، سياسي و فرهنگي کارها را پيش ببرند، گفت: دولت و مجلس بايد کاري کنند تا مردم از اقدامات‌شان احساس جناحي عمل کردن نداشته باشند، بلکه همه کارهاي ما بايد ملي و براي رضاي خدا و اجراي خواست مردم باشد.

رييس شوراي عالي اقتصاد در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به موفقيت دولت در کنترل نرخ تورم، گفت: مهار تورم در اقتصاد بيمار ما به منزله جلوگيري از خونريزي به منظور نجات بيمار از مرگ حتمي بود و امروز ما بايد در مسير درمان اقتصاد کشورمان حرکت کنيم که به دلايل مختلفي نظير تحريم‌ها و سوء مديريت‌ها دچار مشکل شده است. روحاني در پايان تأکيد کرد: اکنون وظيفه بزرگ ما شکستن رکود است. اين کار شروع شده و دولت براي ادامه راه به حمايت مجلس شوراي اسلامي نياز دارد. ما لايحه‌اي براي ايجاد رونق اقتصادي طراحي کرده‌ايم که به زودي در اختيار نمايندگان قرار خواهيم داد و بسته آن نيز براي شکستن رکود به زودي اعلام مي‌شود.


 کري: مذاکرات فوق‌العاده‌اي داشتيم اما اين تازه شروع کار است 

وزير امور خارجه آمريکا پس از ديدار با محمد جواد ظريف در وين گفت: مذاکرات فوق‌العاده‌اي داشته‌ايم.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، جان کري وزير امور خارجه آمريکا که به منظور شرکت در نشست وزراي 1+5 به وين سفر کرده، پس از ديدار با وزير امور خارجه ايران گفت:‌ مذاکرات فوق‌العاده‌اي داشتيم. ما تلاش مي‌کنيم اما اين تازه شروع کار است.

جان کري پيش از ديدار دوجانبه با کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفته بود اختلافات عميقي ميان طرف‌هاي مذاکره کننده بر سر مسئله هسته‌اي ايران وجود دارد. بر اساس اين گزارش وزير امور خارجه آمريکا در پايتخت اتريش مانده است تا به تلاش‌هاي ديپلماسي براي به موفقيت رسيدن مذاکرات هسته‌اي ايران ادامه دهد.


 سرمقاله 

 ايران ماند و آمريكا و يك مشت اختلاف

حميدرضا عسگري

20 جولاي در حالي از راه مي رسد که تنش هاي خاورميانه به اوج خود رسيده است و بحران عراق نيز روز به روز جدي تر مي شود و درگيري هاي اسرائيل و حماس نيز دوباره وارد مرحله بحراني شده است. هرچند که اين تحولات به مذاکرات هسته اي در وين ارتباطي ندارد، اما دلايلي زيادي وجود دارد که دست کم مذاکرات هسته‌اي به يکي از بحران هاي خاورميانه پايان دهد.

اگر توافق حاصل شود، به طور حتم سياست هاي منطقه اي نيز به يکباره تغيير خواهد کرد. اما همه از اين تغيير خوشحال نخواهند بود. عربستان سعودي و اغلب کشورهاي عربي حوزه خليج فارس به خصومت دوجانبه ايران و آمريکا براي آنچه که آن را گسترش اسلام شيعه مي خوانند، نياز دارند. با برقراري روابط خوب بين ايران و غرب، اعراب سني از قدرت گرفتن ايران نگران خواهند شد. اينکه ايران نقشي پررنگ و قدرتمند در منطقه داشته باشد، براي کشورهاي حاشيه خليج فارس وبرخي همسايگان خوشايند نيست. به همين دليل اکنون اغلب کشورهاي عرب منطقه به اين نتيجه رسيده اند که ديگر نمي توانند مانند گذشته روي واشينگتن حساب کنند.

اسرائيل نيز به سهم خود دغدغه هايي در مورد توافق هسته اي با ايران دارد. ضمن اينکه اين توافق مي تواند آنچه را که غرب تهديد هسته اي ايران مي خواند، کمرنگ کند، تل آويو نگران است که تعديل دشمني هاي ايران و آمريکا به افزايش فشار بر اسرائيل در موضوعاتي مانند فلسطين منجر شود. همچنين براي اسرائيل نيز افزايش نفوذ ايران در منطقه نگران کننده است.

براي آمريکا نيز موفقيت مذاکرات هسته اي با ايران زمينه را براي همکاري ها در آينده فراهم مي کند. نظير همکاري ايران و آمريکا در مورد افغانستان که پس از حملات تروريستي 11 سپتامبر اتفاق افتاد. همچنين احتمال برخي همکاري ها در عراق وجود خواهد داشت. از سوي ديگر با توافق هسته اي آمريکا قادر مي شود فاکتورهاي ساختار امنيتي دراز مدت منطقه را بازطراحي کنند. اين روندي دشوار خواهد بود که به سال ها زمان نياز دارد اما حتي آغاز اين روند نيز بدون توافق هسته اي با ايران ممکن نيست. پس جاي تعجبي نيست که بسياري از کشورها براي مانع تراشي در روند توافق هسته اي با ايران تلاش مي کنند.

اگر توافق حاصل نشود منافع بسياري ازكشورهاي منطقه وجهان به نوعي تامين مي‌شود و حاصل آن براي ايران در خوش بينانه ترين حالت افزايش مجدد تحريم‌ها و انزواي سياسي و بين المللي است. اما آنچه مايه تغيير اين شرايط خواهد شد، عزم دو مذاكره كننده اصلي يعني ايران و آمريكاست كه تعيين كننده خواهد بود. بي جهت نيست كه دراين مذاكرات تمام وزراي خارجه غربي وين را ترك كردند و جان كري براي ادامه رايزني با ايران برسر ميز مذاكره ماند. درهر دو كشور جريان‌هاي مخالف توافق هسته‌اي فشار زيادي را وارد كرده‌اند، دربعد سياست خارجي نيز بخشي از نيات مخالفان توافق ژنو را شرح داديم، اما با تمام اين تفاسير بايد به اين موضوع توجه كرد و اين سوال را پرسيد كه پس از شكست مذاكرات چه راهكاري بايد درپيش گرفته شود. اگر قرار باشد نتيجه مذاكرات به خاطر نيات و منافع مخالفان به شكست منجر شود، پس تكليف اراده و خواست ملت‌ها چه مي‌شود؟ مردم ايران از فشار تحريم‌ها و نگاه افكارعمومي جهان خسته شده‌اند و خواستار روابط عادي با جهان مي‌باشند.

اميدواريم اين اختلافات درپي رايزني هاي ديپلماتيك برطرف گردد و مردم را از اين نگراني و ابهام خارج كنيم كه اگر به توافق نرسيم چه مي‌شود؟...


 همايش روز جهاني جمعيت 


 ادامه رايزني ها در مذاکرات وين 6 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي