جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4757


آنژين صدري چيست ؟


سايه مرگ بر سر قلب‌هاي افسرده


موفقيت محققان دانشگاه تهران در تشخيص فوري سرطان با نانو حسگر زيستي


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 آنژين صدري چيست ؟ 

آنژين صدري احساسي ناراحت کننده در قفسه سينه است .معمولا مثل آن مي‌ماند که سينه شما سنگيني ميکند ،يا اينکه در ست در وسط سينه خودتان نوعي سفتي يا فشار احساس ميکنيد که ممکن است تا بازوها ،گردن ،آرواره ،صورت ،پشت ،يا شکم شما کشيده شود .بعضي ديگر آنرا به دردي سمج تعبير کرده اند . علائم ونشانه هاي اين بيماري معمولا ظرف ده دقيقه کاهش مي يابد .براي بعضي ها اين سفتي وانقباض ،بسيار حاد و دردناک و براي بعضي ديگر پيش از يک ناراحتي جزئي نبود است .

چه چيزي سبب حمله آنژين صدري مي‌شود ؟

آنژين ،ممکن است در اثر فعاليت هاي بدني ،يا ناراحتي هاي عصبي ظاهر شود .معمولا هنگامي که شما مشغول راه رفتنيد ظاهرمي شود .اگر هوا سرد است ،يا انکه شما پس از خوردن غذا مشغول راه رفتند ،همان وقت ممکن است ماشه آن به سادگي کشيده شود .آن احتمال نيز وجود دارد ،زماني که مشغو ل استراحتيد اين کار اتفاق بيفتد .يا حتي ممکن است هنگامي که در خوابيد اين ماشه کشيده شود .

اگر حمله آغار شد چه بايد کرد ؟

اگر با حمله آنژين مواجه شديد بايد به هر کاري که مشغوليد ،آنرا رها کنيد وبه استراحت بپردازيد تا اين ناراحتي و حمله پايان يابد و درد متوقف شود .هم چنين نياز به آن داريد که از داروهايي که در دست داريد براي رفع ناراحتي استفاده نمائيد .اگر پس از 15 دقيقه هنوز هم آن سنگيني ،يا سفتي را در سينه داريد و آن را احساس ميکنيد بايد به پزشک خود اطلاع دهيد ،ويا اينکه يا آمبولانس خود را به بيمارستان برسانيد .

علت آنژين صدري چيست ؟

عضله يا ماهيچه قلب خودش به دريافت خون و اکسيژن ومواد مقوي غذايي نيازمند است تا بتواندخون را پمپاژ کند وانرا به تمام نقاط بدن شما برساند.رگهاي کورونر قلب،يا عروق، يا شريانها، خون غني شده با اکسيژن را به ماهيچه قلب مي رساند. دو سرخرگ عمده قلب (چپ و راست ) بسياري از اوقات تقسيم مي شوند تا خون به تمام ديواره هاي عضلاني قلب برسد.

اين عروق کورونر که وظيفه غذا رساندن به قلب را دارند ممکن است در اثر جمع شدن مواد چرب طي ساليان دراز در ديواره داخلي آنها باريک شوند. به اين حالت در زبان پزشکي atherosclerosis اتروسکلروزيز گويند، وبه آن مواد چرب که در جدار سرخرگ جمع شده اند اتروما ميگويند . در طي زمان اين سرخرگ ممکن است باريک و باريکتر شود. به قسمتي که ديگرنتواند به اندازه خوراک قلب خون اکسيژن دار به ماهيچه قلب هنگامي که تقاضاي آن خون را دارد تحويل دهد_ مثلا در ان زمانيکه شما مشغول تمرين ورزشي هستيد. به همين حالت آنژين صدري گويند. همين موقع است که قلب تشنه اکسيژن است و چون به ان نميرسد آن سفتي و سنگيني را شما در سينه خود احساس ميکنيد.

اگر انجام کارهاي زير جزو عادات و خصايص شما شده است احتمالا در انتظار اتروما نيز باشيد:

_اگر جزو دسته سيگاري ها هستيد.

_اگر فشار خونتان بالاست .

_اگر سطح کلسترول خونتان بالاست.

_اگر به اندازه کافي ورزش نميکنيد.

_اکر ديلبت داريد.

فاکتورهاي ديگري که در اين کار دخالت دارند زياده از حد تنومندي، چاقي، نوشيدن زيادتر از حد معمول الکل، وسابقه تاريخي خانوادگي براي سکته قلبي و آنژين صدري داشتن است.

من از کجا بدانم که اين حالت آنژين صدري است؟

چه بسيار دردهاي سينه که با آنژين صدري بي ارتباط است .دردهاي کوتاه تند و تيز چون خنجر معمولا دردهاي عضلاني است. درد گنگ وپايدار که جاي آن در زير پستان چپ ماست معمولا وقتي ظاهر مي شود که ما ناراحت و عصباني ويا زياد واله و مشتاقيم. سوهاضمه نيز ميتواند در مرکز سينه درد بيافريند ولي اين درد معمولا به غذا مرتبط مي‌شود نه ورزش.

فرق بين آنژين صدري و سکته قلبي چيست؟

وقتي سکته قلبي ظاهر مي شود که يکي از عروق کورونر قلب که باريک شده بوده است لخته خوني اين راه باريک را مسدود کند. درد سينه اي که در اثر سکته قلبي به شخص دست ميدهد معمولا شديدتر از آنژين و مدت درد آن نيز طولاني تر است در سکته ممکن است شما عرق کنيد و حالت اسنفراغ نيز داشته باشيد.قرص نيترات يا افشانک (اسپري) آن که معمولا دردهاي آنژين را نخفيف ميدهد در سکته کار ساز نيست. علايم شديد سو هاضمه که با دارو التيام نمي يابد احتمال دارد سکته قلبي باشد.

چنانچه خصوصيات آنزين صدري شما تغيير يابد

بسياري از افراد پس از تمرين هاي ورزشي خاص خود شان مبتلا به آنژين شده اند. اين نوع آنژين را (آنژين پايدار) ميگوند. ولي اگر خصوصيات آنژين فرق کند و با تمرين کمتري ظاهر شود ، يا حتي هنگامي که شما مشغول استراحتيد سرو کله آن پيدا شود به ان (آنژين ناپايدار ) ميگويند.

اگر نحوه آنژين شما به طريقي که گفته شد تغيير قبل از آنکه سکته قلبي ظاهر شود اتفاق مي افتد. بنابراين بايد فورا به ان رسيدگي شود و شخص تحت درمان قرا گيرد.

چگونه آنژين درمان مي شود

بيشتر افرادي که آنژين صدري داشته اند ،در ابتدا کا ر دارو به آنها داده شده است . ولي ممکن است لازم گردد بعضي افراد ،از همان اول کار به (آنژيو پلاستري )يا جراحي (باي پاس )نياز داشته باشند .

چه بايد کرد تا از حمله هاي مجدد آنژين جلوگيري کنم ؟

اگر شما قبلا آنژين صدري داشته ايد ،چندين کار است که ميتوانيد بکنيد تا از بدتر شدن جلوگيري کند ،يا آنکه سبب شود که آنژين شما به مرحله حاد خود نزديک شود و موجب سکته قلبي يا عمل جراحي بر روي قلب شما گردد .

اگر سيگاري هستيد آن را ترک کنيد ،فشارخون خود را کنترل کنيد ،مواظب کلسترل خون خود باشيد ،ميوها وسبزيجات بيشتري بخوريد ،کمي بيشتر تمرين ورزشي داشته باشيد .

تهيه وتنظيم :نرگس عبدي فر( برگرفته از نشريه بنياد قلب انگلستان )


 سايه مرگ بر سر قلب‌هاي افسرده 

 
گرچه افسردگي يکي از بيماري‌هاي معروف روحي ـ رواني به شمار مي‌رود، اما هرگز به اندازه شهرتش جدي گرفته نمي‌شود. شايد دو مشکل عمده در مواجهه ما با اين بيماري بسيار برجسته باشد؛ يکي آن که با وجود نتايج ناگوار و زيانبار فراواني که به همراه دارد، افراد آگاهي درستي درباره آن ندارند و حتي آن را يک بيماري به حساب نمي‌آورند و ديگر اين که از تاثير آن بر اعضاي حياتي بدن آگاهي ندارند.

اما متاسفانه بايد گفت افسردگي مي‌تواند خطرات جبران‌ناپذيري براي بدن انسان در پي داشته باشد.

به گزارش مجله پريونشن، طبق نتايج مطالعه‌اي که بتازگي در نشريه انجمن قلب آمريکا منتشر شده، زنان جوان افسرده، 14 برابر بيشتر از زناني که به اين عارضه مبتلا نيستند در معرض مرگ ناشي از مشکلات قلبي قرار خواهند داشت. بله هيچ اشتباهي در کار نيست: 14 برابر! در واقع مطابق اين پژوهش، خانم‌هاي کمتر از 55 سال، در معرض چنين خطر سهمگيني قرار خواهند داشت. بر اساس اين مطالعه، مردان و نيز زنان بالاتر از 55 سال ظاهرا از اين خطر درامانند.

اين مطالعه روي 3200 فردي صورت گرفته است که در اصل براي انجام آزمايش‌هاي مربوط به تشخيص بيماري‌هاي قلبي به مرکز سلامت دانشگاه اموري (Emory) مراجعه کرده بودند. با بررسي دقيق اطلاعات به دست آمده از تمام اين افراد، در نهايت معلوم شد 58 درصد از زنان جواني که به افسردگي متوسط يا شديد مبتلا بودند و همچنين 38 درصد از خانم‌هايي که افسردگي خفيف داشتند يا اصلا هيچ‌گونه افسردگي در آنها مشاهده نشده بود، به بيماري قلبي نيز مبتلا بودند. به‌علاوه، زنان جواني که به افسردگي شديد يا متوسط مبتلا بودند، طي پنج سال پس از آن دو برابر بيشتر در معرض مشکلات نيازمند به جراحي قلب يا حمله قلبي قرار گرفته بودند. (فراموش نکنيد منظور از بانوان جوان، افراد کمتر از 55 سال است)

محققان در توضيح اين ارتباط مي‌گويند سيستم هورموني بدن زنان تا زماني که عادات ماهانه ادامه دارد و چرخه تخمک‌گذاري صورت مي‌گيرد، به گونه‌اي سازمان مي‌يابد که از بدن در برابر بروز بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي مراقبت به عمل مي‌آورد، اما به باور اين محققان، افسردگي درواقع سبب بروز اختلالاتي در چرخه تخمک‌گذاري مي‌شود و به اين ترتيب هورمون‌ها را به هم مي‌ريزد و مي‌تواند سبب افزايش خطر بروز بيماري‌هاي قلبي در ميان زنان جوان افسرده شود. محققان اين پژوهش مي‌گويند افسردگي در بروز بيماري‌هاي قلبي دست‌کمي از ديگر عوامل بسيار خطرناک ندارد. درواقع اين مشکل روحي‌ ـ رواني به اندازه ديابت، فشار خون بالا يا استعمال دخانيات براي قلب خطرناک است. به اين ترتيب اگر احساس افسردگي مي‌کنيد، حتما با پزشکتان در ميان بگذاريد. البته در کنار اقدامات درماني موثر، خودتان هم مي‌توانيد دست به کار شويد. توصيه متخصصان براي کاهش اثرات يا علائم افسردگي، تحرک و فعاليت جسماني است. هرچه مي‌توانيد ورزش کنيد و البته تا حد ممکن عوامل بروز استرس را از زندگي روزمره خود حذف کنيد. پژوهش‌ها نشان مي‌دهند کاهش استرس و انجام منظم و مداوم حرکات ورزشي، سبب رفع يا کاهش علائم افسردگي خواهد شد و طبعا از اين طريق خطر بيماري‌هاي قلبي کاهش خواهد يافت.


 موفقيت محققان دانشگاه تهران در تشخيص فوري سرطان با نانو حسگر زيستي 

 -محققان گروه نانو بيوتکنولوژي دانشگاه تهران، نانو حسگري زيستي طراحي کرده اند که بالاترين ميزان حساسيت گزارش شده در تحقيقات موجود، جهت تشخيص سرطان را دارد که با فراهم آوردن روشي سريع، ساده و ارزان، تشخيص بيماري سرطان را در مراحل اوليه آن امکان پذير مي کند.

به گزارش ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري، حضور رشته هاي DNA ناشي از مرگ سلولي در خون، فرصت بسيار مناسبي براي شناسايي آن ها و تعيين تغييرات متيلاسيون (خصوصيتي که طي آن گروه هاي متيل به دلايل نامشخص روي بازهاي سيتوزين DNA اضافه مي شود) و درنهايت تشخيص زود هنگام سرطان است.

تغيير متيلاسيون در بخشي از توالي ژن به نام پروموتر ، باعث خاموش شدن و يا بيان آن ژن مي شود، اگر اين ژن نقش بازدارندگي در ايجاد تومور داشته باشد، متيله شدن پروموتر آن باعث خاموشي ژن ودر نتيجه ايجاد تومور و سرطان مي گردد.

به گفته مهدي دادمهر، دانشجوي دکتري نانوبيوتکنولوژي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران، از چالش هاي بسيار مهم براي شناسايي اين تغييرات، مقدار بسيار پايين DNA در خون است که نياز به سيستم تشخيصي بسيار حساس دارد. روش هاي معمولي که امروزه در دنيا استفاده مي شود، عموما مبتني بر تکثير DNA بعد از پيش تيماري (تيمار بي سولفيت) است که منجر به تخريب بيش از نود درصد DNA مورد آزمايش مي شود.

در اين کار تحقيقاتي، با استفاده از يک نانو سامانه مبتني بر کاوشگر فلورسنت، امکان شناسايي تغييرات متيلاسيون و حتي بصورت دقيق تر درصد متيلاسيون فراهم شده است.

حساسيت اين نانوسامانه بسيار بالا است به نحوي که غلظت هايي در حد سه دهم فمتو مولار از DNA را شناسايي مي کند. اين ميزان تا به امروز بهترين حد تشخيص در مقايسه با ديگر روش هاي مختلف گزارش شده در دنيا است.

در ساخت اين نانوحسگر، از نانوذرات مغناطيسي اکسيدآهن با پوشش طلا استفاده شده است.

دادمهر در خصوص مزاياي نتايج اين طرح افزود: اين نانوحسگر زيستي علاوه بر فراهم کردن امکان تشخيص زود هنگام سرطان، با تعيين نوع ژن متيله شده، امکان ژن درماني هدفمند سرطان را نيز تسهيل مي کند. وي در تشريح عملکرد اين نانوحسگر گفت:« ابتدا نانوذرات مغناطيسي اکسيد آهن با اندازه حدود 10 نانومتر ساخته و يک لايه طلا با ضخامت حدود 1.2 نانومتر روي آن احيا شد.

در حالي که خصوصيت مغناطيسي امکان جداسازي زيستي را فراهم مي کند، لايه بسيار نازک طلا با حفظ خصوصيت رزونانس پلاسمون سطحي، باعث تثبيت تک رشته DNA حاوي گروه سولفيدريل، به عنوان کاوشگر روي سطح نانوذره مي شود.

هنگامي که اين نانوسامانه در معرض تک رشته هاي مکمل متيله و غير متيله مربوط به ژن سرکوب کننده تومور قرار گيرد، با آن ها هيبريد( اتصال دو رشته DNA داراي توالي هاي مکمل) مي شود. پس از اضافه شدن يک نشانگر فلورسنت (ديپريدامول) و واکنش آن با رشته هاي DNA، براي توالي هاي مختلف، رفتار فلورسنتي متفاوتي توسط نانوحسگر مشاهده مي شود.

حضور گروه هاي متيل روي بازهاي سيتوزين DNA، باعث کاهش فلورسنت مي شوند. در حالي که عدم حضور آن ها نشر فلورسنت را افزايش مي دهد.

با به کارگيري نانوحسگر طراحي شده در آزمايش نمونه حقيقي در سرم خون، کارايي آن حدودهشتاد درصد بود که نشان دهنده قدرت بالقوه آن براي تعيين مقادير بسيار ناچيز DNA متيله در خون است.»


 خبرها از عالم علم 

 پيشاني بند هوشمند سردردتان را برطرف مي‌کند

کارشناسان از ساخت يک گجت هوشمند براي درمان "ميگرن مزمن" در افراد خبر دادند.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان سرانجام براي کمک به افرادي که به ميگرن مزمن دچار هستند، يک دستگاه پيشاني بند هوشمند طراحي کرده‌اند.

گفتني است، اين دستگاه منحصر به فرد که با فناوري پالس الکتريکي کار مي‌کند، به مغز پالس مي‌فرستد و باعث کاهش درد در افراد مبتلا به ميگرن مي‌شود.بررسي‌ها نشان مي‌دهند اساس کار اين دستگاه ارسال پالس به عصب Supraorbital مغزي است که سبب تسکين درد در افراد مبتلا به ميگرن مي‌شود.

اين دستگاه توسط پژوهشگران کاليفرنيايي ساخته شده و بر اساس نظرات کارشناسان داراي عوارض جانبي براي سلامت انسان نيست.تا به حال کار آزمايي اين دستگاه بر روي 57 نفر داوطلب صورت گرفته و صحت آن اثبات شده است. کارشناسان اميدوار هستند تا با استفاده از اين فناوري مانع بروز ميگرن بين افراد گردند.

رقيبي براي نوارهاي تست قند خون

تعيين قند خون افراد ديابتي با حسگري جديد

پژوهشگران دانشگاه کمبريج موفق به ساخت نانوحسگري براي تعيين قند خون در بيماران ديابتي شدند که هزينه کمتر و دقت بالاتري نسبت به نوارهاي تست قند خون رايج در بازار دارد.

به گزارش ايسنا، اين نانوحسگر بسيار ارزان قيمت بوده و داراي قابليت استفاده مجدد است. اين دستگاه هم قابل استفاده در کلينيک‌ها و هم در منازل است. اين نانوحسگر براي تعيين سطح گلوکز، لاکتوز و فروکتوز بيماران ديابتي استفاده مي‌شود. براي تعيين قند خون هم مي‌توان از خون و هم از ادرار، اشک و بزاق بيمار استفاده کرد.

اوايل سال جاري، تست‌هاي کلينيکي در بيمارستان آدنبوروک روي 33 بيمار ديابتي انجام شد. اين گروه تحقيقاتي اخيرا همکاري مشترکي با يک سازمان غيردولتي آغاز کرده‌اند تا اين دستگاه را در کشور غنا مورد آزمايش قرار دهند که اين کار از ابتداي سال آينده آغاز خواهد شد.

بر اساس گزارش فدراسيون بين‌المللي ديابت، در حدود 175 ميليون بيمار ديابتي در جهان وجود دارند که از بيماري خود بي‌خبر هستند. 80 درصد اين بيماران در کشورهاي با درآمد کم زندگي مي‌کنند. ساخت دستگاهي که بتواند با روشي غيرمخرب و با دقت بالا مقدار قند خون را مشخص کند، ابزاري مناسب براي افرادي است که در خطر بيماري ديابت بوده که کمک شاياني به اين دسته از بيماران در کشورهاي درحال توسعه مي‌کند.

در اين حسگر از نانوذرات و پرتو ليزر استفاده مي‌شود. زماني که غلظت گلوکز، لاکتوز و فروکتوز افزايش يابد، رنگ حسگر تغيير مي‌کند. براي تعيين مقدار دقيق قند، رنگ ايجاد شده با يک جدول مرجع مقايسه مي‌شود.

نتايج تست‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد که دقت اين دستگاه بيشتر از نوارهاي تست قند خون موجود در بازار است. نتايج مربوط به ساخت اين دستگاه در نشريه Nano Letters به چاپ رسيده است.

يکي از مزاياي اين دستگاه آن است که هزينه توليد آن بسيار کمتر از نوارهاي تست قند خون موجود در بازار است. هر دستگاه با 20 پنس قابل ساخت بوده که 400 بار قابل استفاده خواهد بود؛ اين در حالي است که نوارهاي تست قند خون براي هر بار تست 10 پنس هزينه دارند. اين گروه تحقيقاتي در حال ساخت دستگاهي مبتني بر تلفن‌هاي هوشمند هستند که قابليت استفاده در بيمارستان و منزل را دارد.


 خبر پزشکي 

 دارچين با پارکينسون مبارزه مي کند

دانشمندان مي گويند:دارچين منبعي از يک ماده شيميايي است که مي تواند پيشرفت بيماري پارکينسون را متوقف کند.

به گزارش ايرنا از هلث، محققان مرکز پزشکي دانشگاه راش آمريکا با مطالعه بر روي موش ها متوجه شدند که اين ماده شيميايي زماني که وارد مغز آنها مي شود، کاهش پروتيين هايي که به محافظت از سلول ها، نرون ها و تقويت موتور حرکتي کمک مي کند متوقف مي سازد.

پروفسور «کاليپادا پاهان» مي گويد:قرن هاست که دارچين در سراسر جهان به صورت ادويه مصرف مي شود.

وي افزود:اين ادويه به طور بالقوه يکي از بي خطر ترين رويکردها براي توقف پيشرفت بيماري در بيماران پارکينسوني است.

پاهان افزود:آزمايش ها نشان داده که دارچين سيلان که خالصتر است بهتر مي تواند بيماري پارکينسون را متوقف سازد.

بر اساس اين اين مطالعه، دارچين بعد از مصرف به ماده شيميايي «بنزوات سديم» تبديل و وارد مغز مي شود و با متوقف کردن کاهش پروتيين هاي «پارکين» (Parkin) و DJ-1، از سلول هاي عصبي محافظت مي کند، سطح انتقال دهنده هاي عصبي را عادي مي سازد و باعث تقويت عملکرد موتور حرکتي در موش هاي مبتلا به پارکينسون مي شود.

پروفسور پاهان گفت:درک چگونگي کار اين بيماري براي ساخت داروهاي موثري که از مغز محافظت مي کند و پيشرفت پارکينسون را متوقف مي سازد مهم است.

ساعت بدن را با تغذيه کوک کنيد

پزشکان معتقدند نوع غذاي مصرفي بر ساعت بيولوژيک بدن تاثير دارد و ريتم روزانه بسياري از فاکتورهاي بيولوژيکي و حتي رفتاري ما را تنظيم مي‌کند.به گزارش ايسنا ساعت بيولوژيک بدن هر انسان نقش مهمي در زمان هاي خواب، مواقع اوج هوشياري و زمان برخي فرآيندهاي رواني خاص بازي مي کند. در حقيقت، اين ساعت بيولوژيک بيان حداکثري برخي ژن ها را در زمان هاي خاصي از روز موجب مي شود. در صورتي که اين ساعت بيولوژيک از کار افتد، مشکلات بعدي ناشي از آن در انسان بروز مي کند.

«ماکوتو آکاشي» يکي از متخصصان اين مطالعه گفت: عدم سازگاري و انطباق بين ريتم هاي رواني و زيست محيطي نه تنها به بهداشت رواني انسان آسيب مي زند بلکه خطر ابتلا به بيماري هايي همچون ديابت، اختلال خواب، سرطان و بيماري هاي قلبي - عروقي را نيز تشديد مي کند. اين ساعت دو مسير اصلي دارد. مسير اول به نور واکنش نشان مي دهد که به دفعات نيز مورد مطالعه قرار گرفته است. مسير دوم نيز به مواد خوراکي پاسخ مي دهد.متخصصان در اين آزمايش به منظور مطالعه دقيق تر روي مسير دوم که به تغذيه وابسته است، روي سلول هاي تعدادي از موش هاي آزمايشگاهي بررسي کرده و دريافتند هورمون انسولين که در ارتباط با نوع تغذيه است در تنظيم مجدد ساعت بيولوژيک بدن نقش دارد. به بيان ساده تر انسولين به همزماني ساعت معده با زمان مصرف وعده غذايي کمک مي کند.

اين هماهنگي ها بين تغذيه و ساعت بيولوژيک در بهبود سلامت جسمي و رواني انسان تاثير حياتي دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي