جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/04/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4757


احتمال حداقل دوساعت خاموشي در روز با تداوم روند مصرف برق


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 احتمال حداقل دوساعت خاموشي در روز با تداوم روند مصرف برق 

معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير گفت: از ابتداي امسال تاکنون 47هزار و500 مگاوات برق در کشور مصرف شده است که نسبت به دوره‎هاي مشابه خود بي‎سابقه بوده است.

به گزارش ايسنا،غلامرضا خوش‎خلق در مراسم توديع ومعارفه مديرعامل شرکت برق استان با بيان اينکه امسال مصرف برق در کشور در تاريخ خود بي‎سابقه است، افزود: از ابتداي امسال تاکنون 47هزار و500 مگاوات برق در کشور مصرف شده است که نسبت به دوره‎هاي مشابه خود بي‎سابقه بوده است.

وي با بيان اينکه 8 هزار مگاوات از برق کشور توسط نيروگاه‎هاي برق آبي توليد مي‎شود، اظهارکرد: با گرم‌ترشدن هوا و خشکسالي‏‌هاي اخير توليد برق به وسيله نيروگاه‎هاي برق آبي کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

خوش خلق با اشاره به خشک سالي‎هاي اخير، تصريح کرد: اگر روند مصرف همچنان ادامه داشته باشد احتمال دست کم دوساعت در شبانه روز خاموشي را خواهيم داشت اما ما تلاش مي‏کنيم که تاپايان سال قطعي برق نداشته باشيم.

وي با تاکيد بر ضرورت مديريت مصرف و صرفه جويي در مصرف برق، افزود: مردم بايد با مصرف بهينه و صرفه‎جويي تلاش کنند تا ميزان مصرف را کاهش دهند.

خوش خلق با بيان اينکه 30هزار مشترک معادل 99.99درصد از مردم از نعمت برق بهره‏مند هستند، تصريح کرد: 100درصد از جامعه شهري و بخش زيادي از جامعه روستايي کشور از اين نعمت برخوردار هستند.

معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير خاطرنشان کرد: 45درصد از مشترکين مصرف برق، واحدهاي توليدي و بخش کشاورزي هستند.

افزايش 20درصدي مصرف برق در تهران

در همين رابطه ،مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي تهران با تاکيد بر اين که مصرف برق در تهران 20 درصد رشد داشته است، گفت: ما مي‌توانيم 9 هزار و 300 مگاوات برق براي تهران تامين کنيم.

سيدزمان حسيني با اشاره به اين که دستگاه‌هاي سرمايشي بزرگترين مشکل ما در زمينه مصرف برق هستند، گفت: پيش‌بيني مي‌شود که مصرف برق در کشور به 50 هزار مگاوات برسد و در حال حاضر نيز سهم دستگاه‌هاي سرمايشي از برق مصرفي در پيک حتما 16 هزار مگاوات است.

وي تصريح کرد: در کل کشور 71 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده نيروگاهي داريم و اوج بار مصرف نيز به 47 هزار مگاوات رسيده و در حالي که انتظار مي‌رفت حدود 5.5 درصد رشد مصرف در محدوده برق منطقه‌اي تهران (استانهاي تهران، البرز و قم) داشته باشيم در اين اواخر مصرف برق نزديک 20 درصد افزايش پيدا کرده است.

مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي تهران با اشاره به اين که در تهران 35.5 درصد در بخش خانگي، 25.3 درصد در بخش صنعتي، 16 درصد در بخش عمومي، 9 درصد در بخش کشاورزي و 15 درصد در ساير بخش‌ها برق مصرف مي‌شود، گفت: سال گذشته متوسط دماي هوا 32 درجه بود در حالي که امسال به 40 درجه رسيده و موجب رشد چشمگير مصرف برق شده است.

حسيني با تاکيد بر اين که تابستان سختي را پيش رو داريم، گفت: يکسري کارها را ما بايد انجام دهيم و در برخي موارد نيز مشترکين بايد کمک کنند. ما بايد مراقب تاسيسات خود باشيم و مشترکين نيز با مديريت مصرف صنعت برق را ياري کنند تا تامين برق به ميزان نياز صورت گيرد.

وي با تاکيد بر اين که نمي‌خواهيم مردم از نظر مصرف برق در مضيقه باشند، گفت: در پي مصرف بهينه هستيم . در اين راستا استفاده از لامپ‌هاي LED، خاموش کردن لامپ‌هاي اضافي، خودداري از روشنايي تجملاتي و تميز کردن حباب‌هاي لوسترها ياري دهنده هستند.

وي با تاکيد بر تاثير چشمگير خاموش کردن دستگاه‌هاي سرمايشي هنگامي که از سرماي آنها استفاده نمي‌شود، گفت: بهتر است که براي مديريت مصرف انرژي درجه حرارت دستگاه‌هاي سرمايشي را بين 23 تا 25 درجه تنظيم کرد و از لوازم پر مصرفي چون اتو، سشوار، ماشين لباسشويي و ماشين ظرفشويي نيز در زمانهاي غير از پيک استفاده شود چرا که اين امر باعث کاهش هزينه و کمک به تامين برق مي شود. در ساعات پيک هزينه برق سه برابر مي‌شود.

حسيني با اشاره به اين که ساعات اوج مصرف شامل ساعت 11 تا 15 و 19 تا 23 مي‌شود، تاکيد کرد که بهتر است در اين ساعات از وسايل پرمصرف برقي استفاده نشود. همچنين اداره‌ها و سازمانها نيز بايد توجه داشته باشند که با مديريت مصرف برق هم مي‌توانند در کاهش هزينه‌ها براي خود موثر باشند و هم به تامين برق کمک مي‌کنند.

از برق توليدي اين شرکت حدود 20 تا 30 درصد سهم اداره‌ها است.


 تريبون اقتصادي 

 لغو کسر حق بيمه از بن کارگري در پي نامه وزير صنعت

معاون فني و درآمد سازمان تامين اجتماعي از تشکيل جلسه شوراي عالي کار براي بررسي خواسته کارفرمايان مبني بر لغو کسر حق بيمه از بن کارگري به درخواست وزير کار خبر داد.

محمدحسن زدا ، ضمن تکذيب پيشنهاد اين سازمان به شوراي عالي کار براي لغو کسر حق بيمه از بن کارگري به ايلنا گفت: ما تابع تصميمات شوراي عالي کار هستيم. شوراي مذکور بن کارگري را نقدي و ماهيانه تصويب کرده بود و ما نيز بر اساس قانون تامين اجتماعي که مي‌گويد همه مزاياي نقدي و مستمر مشمول کسر حق بيمه مي‌شوند از ابتداي سال جاري، حق بيمه را از بن کارگري کسر مي‌کرديم. وي ادامه داد: جامعه کارگري که در پي اين اقدام سازمان، 80 هزار تومان به حقوق بازنشستگي‌شان اضافه شده بود، هورا کشيدند اما کارفرمايان به دليل افزايش هزينه‌هايشان ناراحت شدند.

زدا افزود: بيش از 5 جلسه با کارفرمايان صحبت کرديم و براي آنان توضيح داديم هزينه کسر حق بيمه از بن کارگري به ازاي هر کارگر فقط 18 هزار و 400 تومان است. 18 هزار و 400 تومان عددي نيست که مانع توليد شود و جلوي پيشرفت اقتصادي را سد کند.

به گفته اين مقام دولتي، وقتي اعتراض کارفرمايان به گوش وزير کار رسيد، قرار شد جلسه شوراي عالي کار تشکيل شود تا هرگونه تصميم جديدي راجع به کسر حق بيمه از بن کارگري بررسي شود.

در همين رابطه ،مديرعامل سازمان تامين اجتماعي ضمن تکذيب پيشنهاد اين سازمان به شوراي عالي کار مبني بر لغو کسر حق بيمه از بن کارگري، از نامه محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت براي لغو کسر حق بيمه ياد شده خبر داد.

تقي نوربخش گفت: وزير صنعت در روزهاي گذشته با نوشتن نامه‌اي براي ربيعي از اعتراض صنعت گران به سازمان تامين اجتماعي به دليل کسر حق بيمه از بن کارگري خبر داده بود. وي در ادامه ضمن ابراز بي‌اطلاعي از مصوبه شوراي عالي کار مبني بر لغو کسر حق بيمه از بن کارگري، تاکيد کرد مصوبه ياد شده هنوز به سازمان متبوعش ابلاغ نشده است.

كاهش سرمايه گذاري صنعتي در10 استان

براساس تازه ترين آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت طي سال 1392 بيش از 86 هزار و 639 ميليارد ريال سرمايه گذاري صنعتي در استانهاي کشور صورت گرفت که در اين بين سه استان بوشهر، فارس و تهران به ترتيب با 13، 10.9 و 7.3 درصد بيشترين سهم سرمايه گذاري را در مدت زمان يادشده به خود اختصاص دادند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت ،به عبارتي مي توان نتيجه گرفت که 31.2 درصد از سرمايه گذاري صنعتي انجام شده در کشور در سال گذشته مربوط به اين سه استان بوده است.

سرمايه گذاري صنعتي در سال قبل در استانهاي آذربايجان شرقي، خراسان رضوي، خراسان شمالي، سمنان، کرمانشاه، کهگيلويه و بويراحمد، گيلان، مرکزي، هرمزگان و يزد با کاهش مواجه شد. کاهش سرمايه گذاري در برخي از استانهاي کليدي مانند آذربايجان شرقي، خراسان رضوي، مرکزي و يزد نيز از نکات تامل برانگيز محسوب مي شود.

در بين شش منطقه آزاد نيز که وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار آنها را منتشر کرده سال قبل سرمايه گذاري صنعتي در منطقه آزاد ارس با افت مواجه شده و سرمايه گذاري در ساير مناطق آزاد رشد را تجربه کرد.

هيات وزيران نيز پس از بررسي گزارش وزير صنعت، معدن و تجارت، کميسيون امور زيربنايي، صنعت و محيط زيست را مامور بررسي پيشنهادهاي ارائه شده به منظور تقويت صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي کرد.


 نهادهاي مالي 

 هشدار بانك ملي درخصوص شيوه جديد كلاهبرداري

بانك ملي ايران درخصوص شيوه جديد كلاهبرداري افراد سودجو هشدار داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،اخيراً افرادي سودجو با توزيع كيف پول جيبي با آرم بانك ملي ايران در بين منازل هموطنان، سعي در اغفال و گمراه كردن آنان مي‌كنند.بر اين اساس اين افراد اين كيف‌ها را به بهانه برنده شدن در قرعه‌كشي حساب‌هاي بانك ملي ايران توزيع كرده و خواستار شماره حساب، اطلاعات حساب، شماره تلفن همراه و … از طعمه‌هاي خود مي‌شوند.بانك ملي ايران با اعلام اين شگرد جديد كلاهبرداري از هموطنان خواست در حفظ اطلاعات محرمانه شخصي و حساب خود هوشيار باشند.

رشد بانک اقتصادنوين؛ بالاتر از متوسط نظام بانکي

در مجمع عمومي عادي ساليانه مطرح شد رشد بانک اقتصادنوين؛ بالاتر از متوسط نظام بانکي با برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بانک اقتصادنوين، صورت‌هاي مالي اين بانک براي سال مالي منتهي به 29 اسفند 1392 به تصويب سهامداران رسيد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، حسن معتمدي مديرعامل اين بانک در گزارش خود به سهامداران در مجمع عمومي عادي ساليانه گفت: روند رو به رشد بانک اقتصادنوين در سال گذشته نيز ادامه داشت و با تلاش و کوشش تک تک همکاران، شاهد استمرار کسب موفقيت‌هاي ارزشمند بانک در اين سال بوديم.

بانک مسکن به حمايت از کودکان مبتلا به سرطان پرداخت

بانک مسکن باهدف حمايت از اعتلاي فرهنگ معنوي و تلاش هاي خلاقانه هنر مندان در عرصه هنرهاي معنوي و همچنين کمک به کودکان مبتلا به بيماري سرطان در يازدهمين جشنواره بين المللي بسم الله و اسماءالحسني حضور يافت.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک مسکن،در مراسم افتتاحيه يازدهمين جشنواره بسم‌الله به همراه سومين اکسپو قرآني ايران با حضور جمعي از هنرمندان و مسئولين در فرهنگسراي نياوران تهران برگزار شد؛ بانک مسکن به عنوان حامي اين جشنواره حضور يافت و اقدام به خريد سه تابلو به منظور کمک به کودکان مبتلا به بيماري سرطان نمود.

مشتريان، موثرترين عضو خانواده بزرگ بانک تجارت هستند

همزمان با جشن‌هاي ميلاد امام حسن مجتبي (ع)، ضيافت هم‌انديشي مديران و مشتريان بزرگ بانک تجارت برگزار شد.به گزارش |آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، محمدابراهيم مقدم که در ضيافت افطار اين بانک با حضور مشتريان ارزنده سخن مي‌گفت با اشاره به سابقه طولاني اين بانک در اقتصاد ملي گفت: بانک تجارت مفتخر است که مشتريان اين بانک از جمله وفادارترين و قديمي‌ترين مشتريان شبکه بانکي کشور هستند، به گونه‌اي که سابقه همکاري برخي از آنها با ما به پيش از پيروزي انقلاب اسلامي و تشکيل بانک تجارت مي‌رسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي