جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4765

رهبر معظم انقلاب در ديدار دانشجويان:
نبايد همه منتظر بمانند تا رهبري، ابتدا موضع خود را اتخاذ کند و بقيه بر همان اساس موضع‌گيري کنند

خطيب جمعه تهران:
حمايت ايران از فلسطين همه‌جانبه است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله


روساي قواي سه‌گانه سکوت جوامع بين‌المللي در برابر حوادث غزه را محکوم کردند


 رهبر معظم انقلاب در ديدار دانشجويان:
 نبايد همه منتظر بمانند تا رهبري، ابتدا موضع خود را اتخاذ کند و بقيه بر همان اساس موضع‌گيري کنند 

حدود هزار دانشجو از دانشگاهها و مراکز آموزش عالي با حضرت آيت الله خامنه اي ديداري 2 و نيم ساعته داشتند تا رودررو، دغدغه ها، مطالبات و ديدگاههاي جامعه دانشجويي را با رهبر انقلاب اسلامي مطرح کنند و در سخنان و پاسخهاي ايشان، به تأمل در اولويتها و مسائل مختلف منطقه و کشور بپردازند. حضرت آيت الله خامنه اي پس از شنيدن سخنان 90 دقيقه اي نمايندگان تشکلها و گروههاي دانشجويي، با تحسين روحيه «پرنشاط، مطالبه گر، متفکرانه، منتقدانه و در عين حال مسئولانه» جامعه دانشجويي، به تبيين ريشه ها و عوامل حوادث دردناک غزه پرداختند.

تنها راه علاج، نابودي رژيم صهيونيستي است

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مصائبي که بر مردم مظلوم غزه مي گذرد افزودند: اين حوادث نمود «سياست خشونت آشکار و مشت آهنيني» است که رژيم نامشروع و جعلي در عمر 66 ساله خود، بارها و بارها با افتخار و گستاخي آن را به اجرا درآورده است.

ايشان تأکيد کردند: همانگونه که امام خميني مي فرمود اسرائيل بايد از بين برود البته نابودي اسرائيل به عنوان تنها راه علاج واقعي، به معناي از بين بردن مردم يهود اين منطقه نيست بلکه براي اين کار منطقي، ساز و کاري عملي وجود دارد که جمهوري اسلامي آن را در مجامع بين المللي ارائه داده است.

ايشان افزودند: براساس اين ساز و کار مورد پسند ملتها، مردمي که در اين منطقه زندگي مي کنند و اهل و متعلق به آنجا هستند در يک رفراندوم حکومت مورد نظر خود را اعلام مي کنند و از اين طريق، رژيم غاصب و جعلي از بين خواهد رفت.

ايشان خاطرنشان کردند: کسي گمان نکند اگر موشکهاي غزه نبود رژيم صهيونيستي کوتاه مي آمد، چرا که در کرانه باختري موشک يا تفنگ وجود ندارد و تنها سلاح مردم، سنگ است اما اين رژيم، مردم آنجا را نيز کشتار و تحقير مي کند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تلاش صهيونيستها براي آتش بس گفتند: رژيمي که خارج از «حد تفکر و تصور بشر» جنايت مي کند با مقاومت قدرتمندانه فلسطيني ها، بيچاره شده و دنبال چاره کار است و اين ثابت مي کند که صهيونيستها فقط زبان قدرت را مي فهمند.

كرانه باختري نيز بايد مسلح شود

رهبرانقلاب افزودند: با توجه به همين واقعيات، ما معتقديم کرانه باختري نيز بايد مانند غزه مسلح شود و کساني که علاقه مند به سرنوشت فلسطين هستند در اين زمينه فعاليت کنند تا رنج و محنت مردم فلسطين، در پرتو دست قدرتمندآنها، و ضعف دشمن صهيونيست، کاهش يابد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به شعار نه غزه نه لبنان فتنه گران افزودند: عده اي مي خواستند با اين شعار، حقيقت ملت ايران را معکوس نشان دهند اما مردم نگذاشتند و در روز جمعه نيز بار ديگر نشان خواهند داد که هميشه يار مظلوم و خصم ظالم هستند.

ايشان در همين زمينه خاطرنشان کردند: چند دولت غربي بويژه امريکا و انگليس خبيث از جناياتي که هيچ انسان معمولي هم آن را قبول نمي کند، به صراحت دفاع مي کنند و رئيس جمهور امريکا در مقابل اين همه «کودک کشي و ويراني و زجر و شکنجه» مردم غزه، با منطقي مسخره مي گويد اسرائيل حق دارد از امنيت خود دفاع کند! اما آيا فلسطيني ها حق ندارند از امنيت خود و از زندگيشان دفاع کنند؟

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: مسئولان کشورهاي مستکبر نمي فهمند که با دفاع از جنايات صهيونيستهاي پليد و مخرب، آبروي خود و کشورشان را در مقابل ملتها مي برند و تاريخ در مقابل همدستي آنها با اين فجايع، قضاوت سختي خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با ريشه يابي رفتار گستاخانه غربي ها خاطرنشان کردند: دفاع از جنايات صهيونيستها، در نظام ليبرال دمکراسي و در منطقي ريشه دارد که از کمترين ارزشهاي اخلاقي برخوردار است و هيچ احساس انسانيتي در آن وجود ندارد.

ايشان در جمع بندي اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: امريکايي که در قضاياي مختلف با جمهوري اسلامي در چالش است واقعيتش همين است که مي بينيم، ما بايد امريکا را از اين ماجرا بهتر بشناسيم و اين شناخت به عنوان تجربه اي مهم، در برخورد و نگاه و رفتار ما با امريکا اثر بگذارد و براي ملت ما، دانشجويان، روشنفکران و براي همه ما به يک معيار تبديل شود.

نگاه ضد غربي درايران متكي بر عقلانيت است

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: رفتار سلطه گران با ظلمي که به مظلومان غزه مي شود اثبات مي کند آنها به بشر، حقوق بشر و به انسانيت، مطلقاً هيچ اعتقادي ندارند و هرچه درباره آزادي و حقوق بشر مي گويند تمسخر آزادي و حقوق بشر است.

ايشان يک بار ديگر تأکيد کردند: اين حرفها را به عنوان نصيحت به مسئولان امريکايي نمي گوييم بلکه براي خودمان مي گوييم تا تکليف خودمان را بدانيم و در قضاوتها و تحليل هايمان بفهميم با چه کساني روبرو هستيم.

رهبر انقلاب افزودند: شعارهاي ضد امريکايي و ضد غربي و ضد استکباري که در کشور شنيده مي شود ناظر به حقيقت و واقعيت وجودي امريکاست اما برخي به غلط تصور مي کنند که اين شعارها، کاري تعصب آميز و بدون منطق فکري است.

رهبر انقلاب افزودند: نگاه ضد امريکايي و ضدغربي در ايران، يک نگاه عقلاني و متکي بر تجربه و محاسبه صحيح است.

ايشان با اشاره به سخنانشان در ديدار اخير با مسئولان و کارگزاران کشور افزودند: همانگونه که بيان شد هدف اساسي دشمن، ايجاد اختلال در دستگاه محاسباتي ماست چرا که اگر يک نظام محاسباتي دچار اختلال شود حتي با داده هاي صحيح، خروجيهاي غلط مي دهد و تجربه ها نيز به درد او نمي خورد.

رهبر انقلاب، احياي عقلانيت صحيح را از مهمترين خدمات انقلاب اسلامي برشمردند و افزودند: برخلاف ملت، برخي دستان مي خواهد همان جريانهاي محقر غربزده بار ديگر امور کشور را به دست گيرند که بايد در مقابل اين حرکت، ايستاد و اين ايستادگي، کاملاً صحيح و عقلاني است.

دانشجويان بايد درمسائل كشور حضور داشته باشند

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: ممکن است برخي مطالب مطرح شده غيرمنطقي يا غيرقابل تحقق و يا نادرست باشند اما مهمتر از اين جزئيات، وجود روحيه پرنشاط و مطالبه گر ميان دانشجويان است که موجب خرسندي فراوان است.

ايشان تأکيد کردند: جوان دانشجو بايد مطالبه گر، پرانگيزه، پرنشاط، حاضر در صحنه و ناظر به مسائل کشور باشد که به فضل خداوند اين روحيه، امروز در ميان دانشجويان وجود دارد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: البته روحيه مطالبه گري و انتقاد در ميان دانشجويان بايد همراه با رعايت اخلاق و انصاف و حدود شرعي و پرهيز از بيان مطالبي باشد که به آن علم و يقين وجود ندارد.

حضرت آيت الله خامنه اي خطاب به دانشجويان گفتند: اميدوارم اين روحيه احساس تکليف، مطالبه گري و انتقاد تا زمانيکه به عنوان مسئولان آينده کشور، مسئوليت ها را در دست مي گيريد، در ميان شما باقي بماند زيرا اگر اينگونه شود، کشور نجات پيدا خواهد کرد.

ايشان با اشاره به مطالب برخي دانشجويان درخصوص لزوم هدايت جريان علمي کشور به سمت کاربردي شدن و حل مسائل و مشکلات جامعه، افزودند: امروز، کار و تلاش علمي در کشور و در دانشگاهها، تلاشي زنده، موفق و مورد تحسين است اما اين تلاش علمي بايد مقدمه عمل براي حل مشکلات کشور باشد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: انتشار مقالات علمي در پايگاههاي علمي معتبر جهان، اقدام علمي مورد تمجيد است اما مطلوب نهايي اين است که کار علمي ناظر به نيازهاي عملي کشور باشد.

ضرورت توجه ويژه به جهت گيريهاي فرهنگي

ارتباط بين شيوه هاي مديريت اقتصادي و فرهنگ جامعه، يکي ديگر از مطالب دانشجويان بود که حضرت آيت الله خامنه اي درخصوص آن گفتند: ما قبول داريم که ممکن است شيوه مديريت اقتصادي در جهت گيري هاي فرهنگي تأثيرگذار باشد اما مسئله مهم و حياتي نگاه و جهت گيريهاي فرهنگي است که در همه سطوح بايد به آن توجه شود.

ايشان افزودند: اينکه در دهه هفتاد در حاليکه اعتراض ها به شيوه مديريت اقتصادي بود از جانب رهبري موضوع تهاجم فرهنگي مطرح شد، به دليل اهميت بسيار بالا و اصالت موضوع فرهنگ و جهت گيريهاي فرهنگي در همه مقاطع است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مطالب يکي از دانشجويان درخصوص مدت زمان سربازي به عنوان مانعي براي ازدواج دانشجويان خاطرنشان کردند: ازدواج جوانان، موضوع مهمي است که بي تفاوتي نسبت به آن در جامعه، ممکن است تبعات ناخوشايندي را در آينده، به همراه داشته باشد. حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: راه حل مشکل سربازي براي ازدواج جوانان، کوتاه کردن مدت زمان آن نيست و بايد شيوه هاي ديگري به کار گرفته شود اما مهمتر از آن، انگيزه براي ازدواج در ميان جوانان است، که نبايد کاهش يابد.

ايشان با اظهار تأسف از بالا رفتن سن ازدواج بويژه در ميان دختران، تأکيد کردند: بايد جوانان، خانواده هاي آنان و مسئولان دانشگاهها، براي زمينه سازي رواج ازدواج در محيط هاي دانشگاهي و جلوگيري از افزايش سن ازدواج، هم انديشي و چاره جويي کنند.

رواج برخي سنت‌ها و باورهاي غلط در ازدواج

رهبر انقلاب اسلامي برخي سنت ها و باورهاي غلط را از موانع ازدواج جوانان برشمردند و گفتند: جوانان که همواره داراي روحيه مطالبه گري و پيشنهاد دهنده روشهاي جديد هستند، بايد زمينه ساز ازميان برداشته شدن اين سنت ها و باورهاي غلط باشند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به برکات معنوي و مادي سنت حسنه ازدواج خاطرنشان کردند: بايد يک حرکت جدي در جامعه براي رواج ازدواج ميان جوانان و دانشجويان آغاز شود.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به سئوال يکي از دانشجويان اشاره کردند که پرسيده بود آيا مواضع سياسي افراد و دانشجويان و تشکل هاي دانشجويي بايد منطبق با نظرات رهبري باشد؟

حضرت آيت الله خامنه اي در پاسخ به اين سئوال گفتند: خير، اين تصور صحيحي نيست که مواضع آحاد مردم از جمله دانشجويان که جزو قشرهاي پيشرو هستند، بايد الگو گرفته و برگردان نظرات رهبري باشد.

ايشان افزودند: دانشجو به عنوان انساني مسلمان، مؤمن و صاحب فکر بايد با نگاه به صحنه تحليل داشته باشد و براساس آن تحليل نسبت به اشخاص، سياستها، جريانها و دولتها موضع گيري کند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: تنها معيار صحيح تحليل، بايد تقوا يعني دخالت ندادن هواي نفس در طرفداري يا مخالفت، و در تمجيد يا انتقاد، باشد.

رهبري و دانشجويان وظايفي دارند

ايشان افزودند: نبايد اينگونه تصور شود که همه بايد منتظر بمانند تا رهبري، ابتدا موضع خود را درباره يک شخص و يا يک سياست اتخاذ کند و بقيه بر همان اساس موضع گيري کنند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: اين روش کارها را قفل خواهد کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: رهبري وظايفي دارد که به توفيق الهي آنها را انجام خواهد داد اما دانشجويان هم وظايفي دارند که بايد با معيار تقوا و با در نظر گرفتن شرايط صحنه، آنها را انجام دهند.

ايشان يک نکته را هم خاطرنشان کردند و گفتند: البته اگر در زمينه اي نظري از جانب رهبري بيان شود، ممکن است اين نظر، در تشخيص کساني که به رهبري حسن ظن دارند، مؤثر باشد اما اين به معناي ساقط شدن نظر ديگران نيست.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه دانشجويان نسبت به موضوعات مختلف دغدغه داشته باشند و مسائل را با چشم باز پيگيري کنند، افزودند: دانشجويان در واقع نمايشگر وجدان بيدار ملت و نشان دهنده گرايش هاي عمومي جامعه هستند لذا بايد کاملاً آگاهانه، با چشم باز و با احساس تکليف به مسائل مختلف نگاه کنند و محيط کشور و منطقه، تهديدها و فرصت ها، و دشمنان و دشمني ها را بخوبي بشناسند.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش پاياني سخنان خود چند توصيه هم به دانشجويان داشتند.

توصيه اول: تقويت مطالعات ديني و سياسي در کنار آن کار علمي و بالا بردن قدرت تحليل.

رهبر انقلاب اسلامي دانشجويان را به تفکر در مسائل فراخواندند و با تأکيد بر پرهيز از نگاه احساسي و روزنامه اي به مسائل، خاطرنشان کردند: بسياري از موضوعات از جمله موضوعاتي که از زبان دانشجويان مطرح شد بايد در همان کرسي هاي آزاد انديشي که قبلاً مطرح کرديم و در بحث هاي آزاد دانشجويي در محيط هاي دانشگاهي تعيينِ تکليف شوند.

رقابت گفتماني در محيط هاي دانشگاهي، با منطق قوي و همراه با تحمل مخالف، توصيه دوم رهبر انقلاب اسلامي به دانشجويان بود. حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: هيچگاه نبايد از جريان مخالف تعجب و وحشت کرد و يا خشمگين شد بلکه بايد با تقويت مباني و استحکام موضع، وارد رقابت گفتماني شد و ديدگاه مخالف را تحمل کرد.


 خطيب جمعه تهران:
 حمايت ايران از فلسطين همه‌جانبه است 

 حجت‌الاسلام و المسلمين سيداحمد خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران، امام خميني (ره) را از پيشگامان حمايت از فلسطين دانست و اظهار کرد: در شرايطي که در دوره طاغوت فريادي به نفع ستمديدگان برنمي‌خواست، امام فرياد حمايت از فلسطين سر داد. ايشان همچنين با اعلام روز جهاني قدس نگذاشت که فلسطين از خاطره‌ها برود و فراموش شود. دشمنان مي‌خواستند فلسطين را يک مساله عربي نشان دهند اما امام (ره) فلسطين را به مساله‌اي بين‌المللي تبديل کرد.

به گزارش مهر، خاتمي حمايت ايران از فلسطين را همه‌جانبه دانست و تصريح کرد: به تعبير معاون جنبش جهاد اسلامي، آنها از نان تا فشنگ مديون امت اسلامي ايران هستند و اگر اين حمايت‌هاي شايسته ايران اسلامي نبود امروز رژيم صهيونيستي کل غزه را اشغال کرده بود. اينکه اسرائيل امروز زمين‌گير شده نيز معنايش اين است که ايران دينش را به فلسطين ادا کرده است. وي پيگيري رژيم صهيونيستي براي برقراري آتش‌بس را معنادار خواند و اظهار کرد: آنها در اين هجده روز تا توانستند وحشي‌گري کردند و فوق تصور بشر آدم کشتند. در عين حال نتانياهو به همراه همکار جنايتکارش کري به اين کشور و آن کشورمي‌روند تا مقاومت را راضي به آتش‌بس ظالمانه کنند.

وي با بيان اين‌که راهي جز نابودي رژيم صهيونيستي وجود ندارد، تاکيد کرد: البته اين به معني نابودي يهوديان منطقه نيست، بلکه اين رژيم بايد نابود شود و جايگزين آن رژيمي باشد که با رفراندوم و راي مردم ساکن در منطقه روي کار مي‌آيد. شعار جمهوري اسلامي به عنوان راه‌حل فلسطين هم «هر فلسطيني يک راي» است.

وي با بيان اين‌که طبل رسوايي سازمان‌هاي بين‌المللي، سازمان کنفرانس اسلامي، اتحاديه عرب و سران مرتجع کشورهاي منطقه در حادثه غزه نواخته شده، ادامه داد: دبيرکل سازمان ملل طوري حرف مي‌زند که انگار حنجره نتانياهو را به عاريت گرفته است. سوال من از سازمان کنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب اين است مگر مردم غزه مسلمان و عرب نيستند پس غيرت اسلامي و عربي‌تان کجا رفته است و چرا اجازه مي‌دهيد يک ملت در زندان مظلومانه جان بسپارد.


 يک نکته از هزاران 

 انگار در تمام سياست‌هاي اقتصادي و تجاري در كشور، وارد كردن فشار و تحميل هزينه‌ها بر جيب و مال مردم امري عادي و غيرقابل انكار است!. در حالي که قيمت هر کيلوگرم پسته صادراتي در بازار داخلي حدود 50 هزار تومان و قيمت ديگر انواع آن از 35 هزار تا بيش از 40 هزار تومان متفاوت است، پسته صادراتي ايران نصف قيمت بازار داخلي به کشورهاي مختلف صادر مي شود. اين در حالي است که بر اساس آمار گمرک جمهوري اسلامي ايران در بهار امسال 20 هزار و 100 تن انواع پسته خندان به ارزش حدود 168 ميليون و 500 هزار دلار به کشورهاي مختلف صادر شده است که قيمت هر کيلوگرم آن براي اين مشتريان خارجي 8.4 دلار معادل حدود 25 هزار تومان بوده است.

آيا گران فروشي برخي محصولات و كالاها در داخل، براساس اصل خودكفايي است؟!


 ميز خبر 

آيت الله هاشمي: حضور گسترده مردم بيانگر حمايت از آرمانهاي ملت مظلوم فلسطين است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در راهپيمايي روز قدس گفت: حضور گسترده مردم بيانگر حمايت از آرمانهاي ملت مظلوم فلسطين و مردم بي دفاع غزه است.

به گزارش ايرنا، آيت الله اکبرهاشمي رفسنجاني در حاشيه شرکت در راهپيمايي روز جهاني قدس در جمع خبرنگاران با محکوم کردن جنايات وحشيانه اخير رژيم صهيونيستي افزود: امت بزرگ اسلام و آزادگان جهان، امروز انزجار خود را از اقدامات خشن و غير انساني رژيم صهيونيستي اعلام کردند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه امسال مسلمانان با چشماني اشکبار از رنجي که بر مردم مسلمان غزه تحميل مي شود در راهپيمايي شرکت کرده اند، اظهار داشت: حضور گسترده مردم بيانگر حمايت از آرمانهاي ملت مظلوم فلسطين و مردم بي دفاع غزه است.

اتحاديه اروپا تحريم‌هاي روسيه را تشديد کرد

به گزارش فارس به نقل از راشاتودي، بر اساس اظهار نظر ديپلمات‌ها، اتحاديه اروپا در جديدترين اقدام 18 کارخانه و 15 فرد موثر را جزو ليست تحريم‌هاي خود عليه روسيه اضافه کرد.

بر اساس اين گزارش، تاکنون سه مرحله تحريم‌هاي اقتصادي عليه روسيه انجام شده است.

اين گزارش افزوده است: اين بخشي از تحريم‌ها عليه روسيه بعد از آن است که کاترين اشتون تاکيد کرد که تحريم‌هاي سختگيرانه تري عليه روسيه بايد اعمال شود.فاينانشيال تايم گزارش داده است که تحريم‌‌هاي جديدي در راه است و جديد‌ترين تحريم پيشنهاد شده عليه روسيه شامل، ممنوعيت سرمايه‌گذاري در بازارهاي روسيه،‌تحريم صنعت تسليحات و تکنولوژي‌هاي حساس از جمله بخش انرژي روسيه خواهد بود.

سنگ اندازي کنگره آمريکا مقابل توافق با ايران

شماري از اعضاي کنگره آمريکا (پارلمان) قصد دارند با ارائه طرحي، در مسير توافق هسته اي با ايران سنگ اندازي کنند.

به گزارش عصرايران به نقل از رويترز، ايران و گروه 1+5 هم اکنون در حال مذاکره براي دست يابي به توافق نهايي بر سر برنامه اتمي تهران هستند.خبرگزاري رويترز مي نويسد: خبرهاي مربوط به توافق ايران و 1+5 براي تمديد مذاکرات هسته اي با خشم جمعي از اعضاي کنگره آمريکا به ويژه جمهوري خواهان روبه رو شد.

آنها نگران هستند ايران با نيت صادقانه مذاکره نکند. آنها نگرانند رئيس جمهور دموکرات اوباما، عقب نشيني هاي زيادي را در مقابل ايران داشته باشد تا بتواند پيروزي را در سياست خارجي اش کسب کند.

رويترز توضيح داد: 5 نفر از اعضاي جمهوري خواه کنگره آمريکا طرحي را ارائه کرده اند که در صورت تصويب، باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا ملزم مي شود هر توافق نهايي هسته اي با ايران را در اختيار کنگره قرار بدهد و کنگره هم بتواند آن را لغو کند.

براساس اين طرح، اعضاي کنگره مي توانند اين توافق را رد کنند و دوباره تحريم هايي را عليه تهران اعمال کنند.

اين طرح تنها پس از گذشت چند روز از اعلام توافق ايران و گروه 1+5 براي تمديد 4 ماهه مذاکرات هسته اي مطرح مي شود.براساس اين طرح، اوباما سه روز پس از توافق نهايي با ايران بايد متن توافق را به کنگره ارائه کند. پس از آن، اعضاي کنگره 15 روز براي بررسي توافق و 15 روز ديگر براي تصميم گيري درباره مخالفت با آن مهلت دارند. در صورت مخالفت کنگره، تمامي تحريم هاي تعليق شده عليه ايران باز مي گردد.همچنين، مدير سازمان ملي اطلاعات و امنيت آمريکا بايد در مدت 10 روز پس از اطلاع يافتن از عدم التزام ايران به تعهدات توافق هسته اي اش کنگره را از اين موضوع آگاه کند.

سقوط هواپيماي الجزايري با 116 سرنشين

منابع خبري از سقوط هواپيماي الجزايري بر فراز نيجر با 116 سرنشين خود خبر دادند.

به گزارش تسنيم و به نقل از راشاتودي، هواپيماي خطوط هوايي الجزاير بر فراز نيجر سقوط کرد و تمام 110 سرنشين و 6 خدمه آن کشته شدند.

ساعاتي پيش از حادثه اعلام شده بود که يک هواپيماي خطوط هوايي الجزاير بر فراز آسمان مالي ناپديد شده است.

پيش از اين مقامات هواپيمايي الجزاير اعلام کرده بودند که اين هواپيما از واگادوگو پايتخت بورکينافاسو پرواز مي‌کرده است و 50 دقيقه بعد از پرواز ارتباط خود را با مرکز از دست داده و ناپديد شده است.


 ميز خبر 

فواد معصوم رئيس جمهور جديد عراق شد

فواد معصوم به عنوان رئيس جمهور جديد عراق انتخاب شد.

معصوم جانشين جلال طالباني مي شود که براي دو دوره 4 ساله مسؤوليت رياست جمهوري عراق را برعهده داشت.فواد معصوم در راي گيري پارلمان عراق به اين سمت انتخاب شد.او به عنوان گزينه کردهاي عراق به پارلمان معرفي شد و توانست راي نمايندگان را کسب کند.

به گزارش عصرايران، فواد معصوم سياستمدار کرد عراقي متولد 1938 در اربيل، چهره اي ميانه رو و خوشنام در صحنه سياسي اين کشور به شمار مي رود. وي از اعضاي ارشد و باسابقه اتحاديه ميهني کردستان عراق به رياست جلال طالباني است.

در انتخابات پارلماني اخير عراق، ائتلاف کردها پس از فهرست شيعيان توانست بيشترين کرسي هاي پارلمان را از آن خود کند. بر همين برپايه و توافق ميان فراکسيون هاي عمده پارلمان، سمت رياست جمهوري به کردها تعلق گرفت.در عراق مقام رياست جمهوري تشريفاتي است و نخست وزير مهمترين مقام اجرايي کشور به شمار مي رود.

مشعل: براي خلع سلاح 2 شرط داريم

رئيس دفتر سياسي حماس بار ديگر تاکيد کرد که مقاومت غزه قبل از موافقت با خواسته هايش آتش بس را نخواهد پذيرفت و تلاش ها براي توقف جنگ عليه غزه تا به اين لحظه مثمر ثمر نبوده و پيشرفتي واقعي در مذاکرات حاصل نشده است.

به گزارش ايسنا، خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي حماس در کنفرانسي خبري در دوحه گفت: اکنون آنچه بايد انجام گيرد، عمل به خواسته‌هاي ملت فلسطين و لغو کامل محاصره و سپس تعيين ساعت صفر آتش بس
است.

مشعل افزود: تنها در صورت تحقق دو شرط حاضر به کنار گذاشتن سلاح هستيم، اول: پايان اشغالگري، دوم: خلع سلاح اسرائيل.وي افزود: شايد برخي بگويند که اين دو شرط متکبرانه است، اما بايد بگويم که چرا ملت فلسطين بدون سلاح باشد، و اشغالگران سلاح و تجهيزات جنگي داشته باشند.

مشعل تاکيد کرد: ملت هاي عربي و اسلامي کم تر از ملت هاي ديگر نيستند که از آنها خواسته مي‌شود خود را به ادوات قدرت مجهز نکنند.رئيس دفتر سياسي حماس اظهار داشت: حماس در جلسات با هيات هاي رسمي و غيررسمي اروپايي و آمريکايي بارها بر مخالفت خود با شروط کميته چهار تاکيد کرد و تسليم آنها نشد.مشعل گفت: به اين هيات ها بارها گفتيم که اجازه نمي دهيم دست بالا و با تکبر با ما سخن بگوييد.

طرح تازه کري براي آتش‌بس در غزه

يک منبع آمريکايي از ارائه پيشنهاد طرح آتش بس دو مرحله اي از سوي وزير خارجه آمريکا براي پايان درگيري ميان حماس و اسرائيل در نوار غزه خبر داد.

به گزارش تسنيم، يک منبع آمريکايي به نيويورک تايمز گفت که جان کري، وزير خارجه آمريکاي طرح يک آتش بس دو مرحله اي در نوار غزه را پيشنهاد داده است. اين آتش بس به مدت يک هفته ادامه خواهد داشت که آغاز آن روز يکشنبه خواهد بود.

به گفته منبع حاضر در نيويورک تايمز پس از انکه آتش بس ميان طرفين برقرار شد مقامات فلسطيني و اسرائيلي و همچنين هيئت هاي بين المللي مذاکره درباره مسائل سياسي، اقتصادي و امنيتي در نوار غزه را آغاز خواهند کرد. اين منبع اعلام کرد که بيشترين اختلاف بر سر تمايل اسرائيل براي ادامه حضور نظامي در غزه طي آتش بس است.

پيش از اين يک مقام ارشد آمريکايي درباره بحران غزه و طرح آتش بس مصر گفته بود که اختلافات براي دستيابي به آتش بس در غزه همچنان باقي است و جان کري وزير خارجه آمريکا براي مدتي نامحدود در منطقه باقي نمي ماند.

اين در حالي است که رهبران جنبش حماس اعلام کرده اند که فقط در صورت رفع کامل محاصره غزه حاضر به قبول آتش بس با رژيم صهيونيستي خواهند شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي/ اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض، پادشاهي عربستان سعودي

28تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21تا22جون 2009

سنددر مورد موضوع 1.2 از پيش نويس دستورکار:

( گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه اجلاس هاي سيزدهم وچهاردهم شوراي اجرايي)

قسمت دهم:

يادداشت مقدماتي:

اين گزارش آماده شده است و موضوع مناسب آن در پيش نويس دستورکار اجلاس شوراي اجرايي در ارتباط با ماده ( II-12)، پاراگراف (a) از اساسنامه اتحاديه و ماده (22)، پاراگراف (a) از مقررات روش شوراي اجرايي گنجانده شده است.

اين سند شامل گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي سيزدهم و چهاردهم شوراي اجرايي است که قرار است در اجلاس چهاردهم (دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود، پادشاهي عربستان سعودي،30تا31 مارس 2009) بررسي گردد. اين گزارش دومين سال (2008) از طرح عملياتي براي سال‌هاي 2007 تا 2009، از آپريل 2008 تا مي 2009 را پوشش مي دهد.

سند ( FUIW/E.C.14/2009/2.1) به شوراي اجرايي محترم براي بررسي و تصميم گيري تقديم شده است.


 سرمقاله 

 اعراب منتظر باشند، غزه پايان كار نيست...

حميدرضا عسگري

سيل هجوم وحشيانه اسرائيل به مردم بي دفاع غزه و كشتار زنان و كودكان، جداي از هرگونه گرايشات ديني، اعتقادي، سياسي و قوميتي، به عنوان جنايت عليه بشريت شناخته مي‌شود. قصد وارد شدن به مسئله اشغال فلسطين را نداريم، كه اين موضوع نيازي به قلم فرسايي ندارد، بحث درمورد ريختن خون صدها انسان از جامعه بشري مي‌باشد.

جامعه‌اي كه امروز در هزاره سوم از پيشرفت بشري و در اوج تمدن قرار گرفته‌ و داعيه به سلطه درآوردن علوم و فنون براي حفظ آسايش و كرامت بشري را دارد. امروز جامعه جهاني حقوق بشر را در رأس هرم خواسته‌ها و دستاوردها قرار داده تا گوهر وجودي انسان به خاطر مسائل سياسي، اقتصادي، اجتماعي، و بروز اختلافات ديني، اعتقادي، قوميتي و جنگ‌هاي احتمالي، مورد خدشه و رنجش قرار نگيرد.

اما آنچه امروز درغزه مشاهده مي‌شود، چيزي جز انكار و كتمان حقوق انساني نيست. امروز معيار انسانيت در غزه تغيير كرده و جاي خود را به زور و قدرت داده است. يعني هركس زور و بنيه نظاميش بيشتر باشد مي‌تواند راحت‌تر و بيشتر زندگي كند!. امروز در غزه نفس انسانيت مورد تجاوز قرار گرفته و جامعه جهاني چشم وگوش براين فريادها و زجرهاي مردم بي دفاع بسته‌اند.

شرايط حاکم بر غزه تا کنون به فاجعه‌اي منجر شده که در سکوت و يا عدم عکس العمل در خور اين جنايات با بيش از هشتصد شهيد، که بيشتر‌آنها زنان و كودكان هستند و عکس‌هاي دلخراشي كه حتي قابل چاپ نيستند، هر انساني را با هرگونه گرايش و منش به فکر وا مي دارد. اما چه شده كه كشورهاي حامي حقوق بشر واكنشي نشان نمي‌دهند و ازهمه تعجب آورتر اينكه چرا هيچيك از كشورهاي عربي صدايشان هم درنمي‌‌آيد؟!

آيا بروز نا امني در سوريه و تبديل شدن آن به باتلاق جنگ و كشتار بي دليل بود؟ برهم خوردن ثبات و تضعيف سوريه به عنوان ستون فقرات مقاومت درمقابل اسرائيل و خلع سلاح آن آيا درراستاي تحقق حقوق بشر بود يا تضمين امنيت اسرائيل؟

آيا با آنكه مصر همواره بارويكردي محافظه كارانه با رژيم عبري تعامل داشته، امروز دچار فقر و بي ثباتي سياسي گرديده علتش چيست؟ آيا مي‌توان پروژه محو و معدوم سازي اخوان را صرفاً اتفاقي بدون پيشينه تلقي كرد؟

سربرآوردن داعش و تشكيل حكومت خودساخته اسلامي با حمايت و تكيه بركدام منابع مالي و تسليحاتي امكان پذير بود؟ داعشي كه امروز علي رغم به ظاهر اسلامي بودنش هيچ اعتقادي به مسئله فلسطين ندارد و پرچم آن را زيرپا لگدمال مي‌كند! آيا درمان و مداواي زخميان داعشي در بيمارستان‌هاي اسرائيل به خاطر حس انسان دوستانه مقامات تل‌آويو است؟.

آيا سكوت مبهم و بهت آور اعراب به سبب بي خبري آنها ازجنايات رژيم صهيونيستي است يا ترس از گرفتار شدن به عاقبتي همچون سوريه‌ و عراق است كه مهر خاموشي بردهان آنها زده است. متاسفانه دولت و حكومت‌هاي مستقر درتمام كشورهاي عربي و به ويژه اعراب خليج فارس به قدري متزلزل و شكننده است كه تمام آنها ثبات خود را ملزم به حمايت آمريكا مي‌دانند و براي جلب توجه در نقشه‌هاي بازي خاورميانه خوش رقصي مي‌كنند. اعراب نمي‌خواهند باور كنند كه درپشت پرده دست دوستي دادن به اسرائيل، موجب درامان ماندن از كينه‌ها و بغض‌هاي اين رژيم عبري نخواهد شد.

آنچه مسلم است هدف اسرائيل از چنين كشتار فجيع و گسترده‌اي، صرفاً براي خون خواهي سه نوجوان صهيونيست يا جلب رضايت شهرك نشينان يهودي نبوده و نيست!.

به نظر ميرسد اين رژيم براي روبه‌رو شدن با شرايط جديدي در منطقه در آينده نه چندان دور در صدد از بين بردن اراده مقاومت مردم غزه و فشار آوردن بر حماس و حذف او از صحنه معادلات خاورميانه است. چنين حملات بي رحمانه و همه جانبه از دريا، زمين و آسمان به مردم غزه در راستاي شكستن مقاومت مردم فلسطين و زهرچشم گرفتن از اعراب است تا يك وقت درصدد به جوش آمدن غيرت عربي برنيايند. هرچند كه اين غيرت سال‌هاست جاي خود را به همدستي با غرب و رعايت منافع سياسي داده است...!


 روساي قواي سه‌گانه سکوت جوامع بين‌المللي در برابر حوادث غزه را محکوم کردند 

 روساي قواي سه‌گانه روز جمعه با پيوستن به صفوف گسترده راهپيمايان روز قدس از جايگاه‌هاي مختلف، ضمن ابراز همدردي با مردم مظلوم فلسطين، جنايات رژيم صهيونيستي در غزه را محکوم کردند.

رييس جمهوري: تاريخ نسبت به ساکتين برابر جنايات غزه قضاوت خواهد کرد

به گزارش ايسنا رييس‌جمهوري تصريح کرد: با تکيه بر مجامع بين‌المللي نمي‌شود، مردم فلسطين به همه حقوق‌شان دست پيدا کنند.حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني در حاشيه شرکت در راهپيمايي روز جهاني قدس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اميدواريم مردم غزه بتوانند زندگي عادي داشته باشند و براي اين کار همه بايد به پا خيزند.

وي افزود: ما مي‌توانيم در مقابل متجاوزين پيروز شويم در صورتيکه مسلمانان دست و يد واحد باشند.روحاني با بيان اين‌که ما مي‌خواهيم همه مسلمانان دنيا احساس يد واحد داشته باشند، خاطرنشان کرد: در برابر اسرائيل راهي جز وحدت، ايستادگي و مقاومت وجود ندارد. رييس‌جمهور با بيان اين‌که ساکتين در مقابل اين جنايات در تاريخ شرمنده هستند، گفت: تاريخ نسبت به ساکتين قضاوت خواهد کرد که کودکان و بي‌گناهان کشته مي‌شوند و آنها ساکتند. رييس‌جمهور با بيان اين‌که روز قدس امسال از هر سال ديگري اهميت بيشتري دارد، افزود: در راهپيمايي‌هاي روز قدس‌ در گذشته فريادها بر اين بود که سرزمين مسلمان‌ها و قدس عزيز که به اشغال اشغالگران در آمده بايد آزاد شود و مردم به وطن‌شان باز گردند، اما امسال شاهد يک توطئه بشري و ضد انساني و نسل‌کشي در منطقه فلسطين هستيم. رييس‌جمهور تصريح کرد: اولين خواست جهاني اين است که حصر شکسته شود، مردم آزاد شوند، گذرگاه رفح باز شود و آتش و خون تمام شود و همچنين حمله به غزه قطع شود و مردم بتوانند زندگي عادي و معمولي داشته باشند.

رييس قوه قضا:‌ آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي در جرائم رژيم صهيونيستي شريک‌اند

رييس قوه قضاييه با اشاره به سکوت مجامع بين‌المللي در برابر اقدامات رژيم صهيونيستي گفت: اين امر نشان‌دهنده نفاق آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي است و اينکه آن‌ها در جرائم رژيم صهيونيستي شريک‌اند.

آيت‌الله آملي‌لاريجاني در حاشيه راهپيمايي روز جهاني قدس گفت:‌ امسال راهپيمايي بزرگ قدس در شرايط بسيار ويژه‌اي انجام مي‌پذيرد. مردم بي‌دفاع غزه زير هجمه‌هاي ضدبشري رژيم سفاک صهيونيستي هستند و لذا اين حضور پيام کاملا ويژه‌اي دارد. وي ادامه داد: ملت بزرگ ما هميشه در دفاع از مظلوميت ملت فلسطين پيشرو بوده و امسال هم به حمدلله سيل خروشان آن‌ها را مي‌بينيم.رييس قوه قضاييه اظهار کرد: اين جمعيت عظيم که در همه کشورهاي اسلامي راهپيمايي خواهند کرد پيام مهمي براي رژيم ضدبشري صهيونيستي خواهند داشت و آن اين است که مردم مظلوم فلسطين و غزه تنها نيستند و اين سيل خروشان ان‌شاالله به زودي اين ظلم را از جا برخواهد داشت.

رييس مجلس: سكوت برخي كشورها در مقابل فرياد مظلومان، بي‌غيرتي است

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: سناريوهايي نظير ايجاد کوره‌هاي آدم سوزي براي کشتن يهودي‌ها ويا حراج اموال آن‌ها در بانک‌هاي سوئيس براي ساختن سرزميني خاص يهوديان تبليغات شده است.

دکتر علي لاريجاني در جمع راهپيمايان استان البرز، با اشاره به عوامل پشت صحنه در آوارگي مردم مظلوم سرزمين فلسطين اظهار کرد: در خلال جنگ جهاني ادعاهايي از سوي آلمان و انگليس نظير ايجاد کوره‌هاي آدم‌سوزي براي کشتن يهودي‌ها و با حراج اموال آن‌ها در بانک‌هاي سوييس مطرح شد که از آن به عنوان هولوکاست و وقايعي از اين دست ياد مي‌شود که تمامي اين سناريوها براي ساختن سرزميني خاص يهوديان تبليغات شد. پس از اين وقايع وزير انگليس نامه‌اي مي‌نويسد که مردم يهود نياز به وطن دارند و اين تبليغات را در فلسطين جانمايي مي‌کنند. وي در بخش ديگري از سخنان خود حمايت کشورمان از ملت مظلوم فلسطين را ستودني دانست و خطاب به برخي کشورهايي که سکوت اختيار کرده اند، تصريح کرد: اين بي‌غيرتي است که مسلماني فرياد مظلوميت سردهند و عده اي سکوت اختيار کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي