جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4766


نحوه پرداخت بدهي دولت به تامين اجتماعي


رئيس کميسيون کشاورزي:قيمت‌هاي جديد شير در هيچ جايي عملياتي نشده است


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 نحوه پرداخت بدهي دولت به تامين اجتماعي 

 
معاون اقتصادي و برنامه ريزي سازمان تامين اجتماعي ضمن تشريح مطالبات و نحوه پرداخت بدهي دولت به تامين اجتماعي گفت: اين بدهيها در قالب بسته اي شامل شرکتهاي زيان ده و سود آور به تامين اجتماعي واگذار مي شود که متاسفانه واگذاري و انتقال سهام شرکتهاي زيان ده سريع اما شرکتهاي سودآور با تاخير طولاني انجام مي شود و در مجموع از 35 هزار ميليارد تومان بدهي دولت قبل فقط 7 هزار ميليارد تومان پرداخت شده است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان تامين اجتماعي ،نجات اميني به طلب دولت اشاره کرد و افزود: دولت 90 هزار ميليارد تومان تا پايان سال 93 به سازمان تامين اجتماعي بدهي دارد که اين بدهي در پايان سال گذشته 60 هزار ميليارد تومان بوده و با احتساب سود و بدهي امسال ميزان آن افزايش يافته است.

به گفته اميني مصوبه دولت در اجرا به سقف بودجه سال 90 برخورد کرد به طوري که سازمان خصوصي سازي براي اجراي مصوبه عنوان کرد که کلا 11 هزار ميليارد تومان اجازه تهاتر اموال دارد که 4 ميليارد آن به پيمانکاران و ساير طلبکاران تهاتر شد و 7 هزار ميليارد تومان نيز به سازمان براي بخشي از اين بدهي ها پرداخت شد و در مجموع از 35 هزار ميليارد تومان فقط 7 هزار ميليارد تومان بودجه سال 90 اجازه اجرايي از مصوبه را مي داد.

معاون اقتصادي و برنامه ريزي سازمان تامين اجتماعي در مورد نحوه پرداخت بدهي هاي دولت گفت: دريافت نقدي مطالبات براي ما بسيار مطلوب است اما اين طور نيست که ظرفيت هاي دولت را ناديده گرفته وعنوان کنيم فقط به صورت نقدي بايد طلب ما پرداخت شود به همين دليل مطالبات ما به صورت نقدي و هم اموال و دارايي ها و سهام در يک بسته واگذار مي شود.

معاون اقتصادي و برنامه ريزي سازمان تامين اجتماعي در مورد پرداخت 2 هزار ميليارد تومان از بدهي هاي دولت در سال جاري تاکيد کرد: متاسفانه در بودجه امسال تهاتر اموال پيش بيني نشده و اين نقطه ضعف محسوب مي شود اما در رديف بودجه اي سال جاري دو رديف بودجه اي براي کارگران نساجي و ... پيش بيني شده که دو هزار ميليارد تومان به سازمان از اين بايت پرداخت خواهد شد و سال گذشته نيز 900 ميليارد تومان براي کارگران ساختماني اختصاص يافت که در مجموع اين اعتبارات ربطي به پرداخت بدهي ها ندارد.

نجات اميني گفت: در سال 93 15 هزار ميليارد تومان تعهد جاري دولت است که از اين مبلغ 2 هزار ميليارد تومن در بودجه پيش بيني شده که پرداخت شود.

وي از تشکيل کارگروهي در معاونت رياست جمهوري براي بررسي و پرداخت مطالبات تامين اجتماعي از دولت خبر داد و گفت: دولت در حال بررسي مطالبات است و اهتمام جدي در اين زمينه دارد که اميدواريم گامهاي اجرايي در اين خصوص برداشته شود و در بودجه سال 94 نتايج آن را ببينيم.

اميني تاکيد کرد: پيشنهاد ما اين است که بدهي ها ي دولت از طريق واگذاري سهام و هم اموال و دارايي ها و همچنين پروژه هاي نيمه تمام مانند فولاد ، معدن و... پرداخت شود.

وي تاکيد کرد: در مجموع از بدهي 35 هزار ميليارد توماني فقط 7 هزار ميليارد تومان آن پيش بيني شد که به سازمان باز گردد.

معاون اقتصادي سازمان تامين اجتماعي در مورد کسري بودجه اين سازمان نيز گفت: سازمان در ذات خود دچار کسري نيست و اگر دولت 15 هزار ميليارد تومان را بپردازد دچار کسري نيستيم اما اگر کارفرمايان و دولت به تعهدات خود عمل نکنند سازمان دچار کسري مي شود و پيش بيني شده چنانچه امسال دولت 9 هزار ميليارد تومان پرداخت کند، کسري نخواهيم داشت.


 رئيس کميسيون کشاورزي:قيمت‌هاي جديد شير در هيچ جايي عملياتي نشده است 

 رئيس کميسيون کشاورزي مجلس با اشاره به تعيين قيمت 1440 تومان براي شير خام تأکيد کرد که اين قيمت‌ها در هيچ جاي کشور عملياتي نشده و صنايع لبنياتي قيمت جديد را به دامداران پرداخت نمي‌کنند.

به گزارش آفرينش به نقل از سايت خبري خانه ملت ،عباس رجايي ، عنوان کرد: ما يا بايد معادلات اقتصادي را کامل ببينيم و يا اينکه آنها را در نظر نگيريم. نمي‌شود بخش‌هايي را بر مبناي اصول اقتصاد آزاد بينيم و در بعضي موارد دخالت کنيم.

او ادامه داد: اين که عددي را اعلام کنيم و صنايع لبني به اين قيمت خريد نکنند و از سويي افزايش قيمت دهند و اين مسئله در قيمت نهايي شير تأثير بگذارد، قابل قبول نيست. رجايي با بيان اين‌که قيمت 1440 تومان را نسبتا خوب مي‌بينيم گفت ولي هيچ کدام از کارخانجات صنايع لبني تا اين لحظه از اين قيمت تبعيت نکرده‌اند و مي‌شود گفت اين عدد در هيچ جاي کشور عملياتي نشده است و حتي کارخانجات اعلام کرده‌اند که نمي‌توانند با اين قيمت شير را خريداري کنند.


 تريبون اقتصادي 

 رييس سازمان امور مالياتي؛

برخورد با فروشگاه هاي دريافت کننده ماليات بر ارزش افزوده که مشمول قانون نيستند

رييس کل سازمان امور مالياتي گفت: افرادي که شامل قانون ماليات بر ارزش افزوده شده اند اجازه دريافت ماليات را دارند اما براساس برخي از گزارشات برخي از موديان و يا فروشگاه هايي که هنوز مشمول قانون ماليات بر ارزش افزوده نشده اند در فاکتورهاي صادره از مردم ارزش افزوده طلب مي کنند که سازمان امور مالياتي با اين فروشگاه ها برخورد مي کند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان امور مالياتي ،علي عسکري افزود: البته برخي از موديان نيز مشمول ماليات بر ارزش افزوده هستند اما اين ماليات را دريافت نمي کنند که در آن صورت سازمان امور مالياتي با اين موارد نيز برخورد خواهد کرد.

وي با بيان اينکه ماليات بر ارزش افزوده ماليات بر مصرف است و مصرف کننده نهايي اين ماليات را پرداخت مي کند، افزود: اين ماليات بايد توسط مصرف کننده پرداخت شود.

عسکري در مورد قانون ماليات بر ارزش افزوده نيز گفت: اين قانون پنج سال به صورت آزمايشي اجرا و يک سال نيز تمديد شده است و اين قانون ايراد خاصي ندارد.

وي با تاکيد بر اينکه قانون ماليات بر ارزش افزوده آزمايشي بوده است، اظهار داشت: مجلس شوراي اسلامي اين قانون را به صورت آزمايشي تصويب کرده و قوانين آزمايشي نيز پنج ساله هستند. عسکري ادامه داد: زماني که قانون آزمايشي است به معناي دائمي نبودن آن است لذا براي دائمي کردن آن بايد قانون جديدي به مجلس شوراي اسلامي ارايه شود، برهمين اساس سازمان امور مالياتي در تجربه اي پنج ساله اصلاحاتي که خلاهاي قانون قبلي را مرتفع مي کند، انجام داده و آن را به مجلس تقديم خواهد کرد.

وي ادامه داد: قرار است چهار يا پنج گروه جديد به مشمولان قانون ماليات بر ارزش افزوده اضافه شوند.

نيمي از گاز خاورميانه در ايران مصرف مي‌شود

ايران به رغم دارا بودن بيشترين ذخاير گازي در منطقه خاور ميانه، در رتبه دوم توليد گاز در منطقه قرار دارد و بيشترين ميزان مصرف گاز طبيعي را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ايسنا ،سهم ذخاير گاز طبيعي ايران در منطقه خاورميانه در حالي از ساير کشورها بالاتر و حدود 41.8 درصد است که ايران در سال 2012 نتوانسته رتبه اول در توليد گاز طبيعي را به خود اختصاص دهد.

بر اين اساس پس از ايران، قطر، عربستان سعودي و امارات متحده عربي به ترتيب سهم 31.1 ، 10.2 و 7.6 درصد از ذخاير گازي خاور ميانه را در اختيار دارند . همچنين سهم ساير کشورها در منطقه خاور ميانه 9.3 درصد است.

اما بررسي ميزان توليد گاز طبيعي توسط کشورهاي واقع شده در منطقه خاور ميانه حاکي از آن است که ايران به رغم اينکه بيشترين ذخاير گازي طبيعي در منطقه را داراست پس از قطر که سهم 29.2 درصدي در توليد گاز طبيعي منطقه را دارد ، در رتبه دوم قرار گرفته و 29 درصد از گاز طبيعي منطقه را تامين کرده است. اين در حالي است که در بين کشورهاي خاور ميانه، ايران با 53.6 درصد در جايگاه اول مصرف گاز طبيعي ايستاده است.

بر اين اساس پس از ايران، امارات متحده عربي و عربستان سعودي با اختلاف بسيار نسبت به ايران، به ترتيب با مصرف 16.5 و 15.6 درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند. مصرف قطر نيز معادل 3.2 درصد و ساير کشورهاي منطقه در مجموع 14.3 درصد بوده است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک سپه:

سيستم بانکي تمام تلاش خود را براي تحقق توسعه اقتصادي بکار گرفته است

مديرعامل بانک سپه گفت: سيستم بانکي کشور براي کمک به توسعه اقتصادي، تمام امکانات خود را بسيج کرده است. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك سپه ،سيدکامل تقوي نژاد در جمع کارکنان اداره کل حوزه مديريت عامل و هيأت مديره اين بانک گفت: طي چند سال گذشته بانکها بيشتر درگير شرايط تکليفي بودند. اما در دولت جديد اين شرايط تعديل شده و بانکها به انجام وظيفه اصلي و ذاتي خود در يک فضاي با نشاط مشغولند.

سود سهامداران بانک صادرات واريز شد

بانک صادرات ايران با برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه خود در تاريخ 31 تيرماه سالجاري سود سهامداران مربوط به سال مالي منتهي به اسفند 92 را به حساب آنها واريز نمود. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک مجمع عمومي عادي سالانه خود را با حضور بيش از 88 درصد از سهامداران در هتل المپيک برگزار و صورت هاي مالي اين بانک با رأي قاطع مورد تأييد سهامداران قرار گرفت و سود نقدي آندسته از سهامداران که تا 2 ميليون سهم داشته و داراي حساب نزد اين بانک هستند را در تاريخ 31 تيرماه واريز و سهامداراني که از 2 ميليون سهم بيشتر و داراي حساب نزد بانک صادرات ايران مي باشند را در تاريخ 12 مردادماه واريز خواهد نمود و سهامداراني که فاقد حساب نزد اين بانک هستند از تاريخ يکم شهريورماه با مراجعه به يکي از شعب اين بانک و ارائه کارت ملي و اعلام کد سهامداري نسبت به دريافت سود سهام خود اقدام نمايند.

بانک توسعه صادرات و سازمان بنادر ودريانوردي تفاهم نامه همکاري امضا کردند

بانک توسعه صادرات و سازمان بنادر و دريانوردي با هدف تسهيل اجراي طرح هاي توسعه اي دريامحور تفاهم نامه همکاري امضا کردند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي توسعه صادرات، اين تفاهم نامه در جهت اجراي قانون تسهيل اعطاي تسهيلات بانكي و كاهش هزينه هاي طرح و تسريع در اجراي طرحهاي توليد و افزايش منابع مالي و كارايي بانكها مصوب 5/4/86 مجلس شوراي اسلامي و به منظور گسترش همكاري جهت رشد ظرفيت هاي موجود كشور در زمينه اجراي طرحهاي توسعه اي منعقد گرديده است.


 خبر 

 يک چهارم نقدينگي کشور در اختيار 600 نفر

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي کشور گفت: اکنون يک چهارم نقدينگي کل کشور در اختيار حدود 600 نفر است که اين رقم حدود 100هزار ميليارد تومان است. عزت الله يوسفيان ملا در گفتگو با ايرنا، افزود: کل نقدينگي کشور در حال حاضر حدود 400هزار ميليارد تومان است که حدود 100هزار ميليارد تومان آن در قالب تسهيلات به عنوان هاي مختلف در اختيار 600 نفر قرار داده شده است.وي به يک مورد به عنوان مصداقي از دراختيار گرفتن تسهيلات کلان از بانک هاي دولتي اشاره کرد وادامه داد: تسهيلات هشت هزار ميليارد توماني از سوي يک شرکت خودرويي که غيردولتي است و به صورت سهامي اداره مي شود، مديران عامل و هيأت مديره آن افراد صاحب نفوذ و سهام دار دربانک هاي خصوصي کشور هستند و پول را درآن بانک گذاشتند و سود حاصله رابين خودشان تقسيم مي کنند و ضرر آن را به حساب شرکت قرار مي دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي