جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4769


تازه‌ترين اخبار درمورد اعلام نتايج، جزئيات و نحوه انتخاب رشته داوطلبان کنکور 93


نفرات اول کنکور 93 معرفي شدند


خبر


انتصابات


 تازه‌ترين اخبار درمورد اعلام نتايج، جزئيات و نحوه انتخاب رشته داوطلبان کنکور 93 

 رييس سازمان سنجش زمان اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري 93 دانشگاه و مراکز آموزش عالي را اعلام کرد. به گزارش خبرنگار آفرينش ابراهيم خدايي در نشست خبري روز شنبه گفت: نتايج اوليه کنکور 93 از ساعت 14 امروز؛ يکشنبه دوازدهم مردادماه از طريق سايت سازمان سنجش اعلام خواهد شد و داوطلبان با مراجعه به سايت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org و وارد کردن اطلاعات مي‌توانند نتيجه خود را مشاهده کنند.

زمان انتشار دفترچه راهنماي انتخاب رشته و ويژه‌نامه راهنماي انتخاب رشته مجازي

وي با اشاره به اينکه دفترچه راهنماي انتخاب رشته از دهم مردادماه همراه با ظرفيت‌هاي 5 گروه آزمايشي در سايت سازمان قرار گرفته است، افزود: ويژه‌نامه راهنماي انتخاب رشته مجازي از سيزدهم مرداد در سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

زمان انتشار پاسخنامه داوطلبان

رييس سازمان سنجش ادامه داد: پاسخنامه 70 هزار نفر اول همراه با کليد نهايي از پانزدهم مردادماه در سايت سازمان سنجش و پاسخنامه بقيه داوطلبان به تدريج در اين سايت قرار خواهد گرفت.

بازه زماني انتخاب رشته و زمان اعلام نتايج نهايي

خدايي در مورد فرآيند رسمي انتخاب رشته اظهار کرد: فرآيند رسمي انتخاب رشته از چهارشنبه پانزدهم مرداد آغاز و تا 22 مرداد ادامه خواهد داشت و نتايج نهايي در نيمه دوم شهريورماه اعلام خواهد شد.

همه داوطلبان حاضر در جلسه، مجاز به انتخاب رشته خواهند شد

وي با بيان اينکه همه داوطلبان حاضر در جلسه مجاز به انتخاب رشته خواهند شد، گفت: ظرفيت‌هاي اعلامي دانشگاه‌ها 695 هزار و 697 نفر است و شانس قبولي کلي داوطلبان 70 درصد است. يعني از هر 100 نفر 70 نفر قبول خواهند شد.

چگونگي ظرفيت‌ها در گروه‌هاي آزمايشي مختلف

رييس سازمان سنجش با بيان اينکه در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني مازاد ظرفيت وجود دارد، گفت: تعداد مجازين به انتخاب رشته در گروه علوم رياضي و فني 191 هزار و 551 نفر و ظرفيت پذيرش 254 هزار و 686 نفر است.

خدايي ادامه داد: تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمايش علوم تجربي 443 هزار و 881 نفر و ظرفيت پذيرش آن 190 هزار و 140 نفر است. تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمايشي علوم انساني 217 هزار و 245 نفر و ظرفيت پذيرش آن 213 هزار و 911 نفر است.

وي در مورد تعداد ظرفيت گروه آزمايشي هنر و زبان‌هاي خارجي نيز اظهار کرد: تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمايشي هنر 406 هزار و 400 نفر و ظرفيت پذيرش آن 16 هزار و 182 نفر است. تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب گروه‌هاي آزمايشي زبان‌هاي خارجي نيز99 هزار و 104 نفر و ظرفيت پذيرش آن 20 هزار و 778 نفر است. به طور کلي تعداد داوطلبان به انتخاب رشته در آزمون سراسري سال 93، 992 هزار و 421 نفر است و ظرفيت پذيرش آن 695 هزار و 697 نفر است. وي تاکيد کرد: 58 درصد ظرفيت با استفاده از سوابق تحصيلي و 42 درصد ظرفيت از طريق نمرات کنکور پذيرفته خواهند شد.

امكان ثبت‌نام مجدد در رشته‌هاي بدون آزمون

وي در مورد ثبت‌نام مجدد در رشته‌هاي بدون آزمون گفت: داوطلباني که تاکنون در رشته‌هاي بدون آزمون ثبت‌نام نکرده‌اند در صورت تمايل مي‌توانند در زمان انتخاب رشته ثبت‌نام کنند.

رييس سازمان سنجش در ادامه با تاکيد بر اينکه داوطلبان مي‌توانند براساس پارامترهاي مختلف انتخاب رشته کنند، گفت: اولين و مهم‌ترين پارامترعلاقه داوطلب است که توجه به ظرفيت‌هاي اعلام شده، آشنايي با ضوابط پذيرش مانند سهميه‌ها، بومي‌پذيري و مشورت با متخصصان، پارامترهاي ديگري هستند که داوطلبان هنگام انتخاب رشته بايد به آنها توجه کنند.

خدايي ادامه داد: سازمان سنجش درحال آماده‌سازي يک بسته کامل در اين خصوص به منظور گسترش راهنمايي است. در اين بسته به جز پارامتر مشورت با متخصصان، پارامترهاي ديگر نيز پوشش داده مي‌شوند. اولين و مهمترين بسته راهنما از سه‌شنبه چهاردهم مرداد در سايت سازمان سنجش قرارداده شده و از طريق پست هم توزيع مي‌شود.

وي در مورد ويژه‌نامه راهنمايي انتخاب رشته اظهار کرد: اين ويژه‌نامه از دوشنبه سيزدهم مردادماه در سايت سازمان سنجش قرارداده مي‌شود و از باجه‌ها هم قابل تهيه است. خدايي در مورد انتخاب رشته مجازي توضيح داد: در اين نوع انتخاب رشته شانس قبولي داوطلب براساس نمره با آخرين ضوابط تحصيلي محاسبه شده و حداکثر 250 رشته پيشنهاد مي‌شود.

رييس سازمان سنجش با تاکيد بر اينکه نمرات سال گذشته معتبر نيست، گفت: زير سيستم نمره‌رساني و چرخش سهميه تغيير کرده است و امسال کامل‌ترين نوع راهنما براساس کامل‌ترين نوع اطلاعات در سايت سازمان سنجش موجود است.

پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي

خدايي در ادامه در مورد پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي نيز توضيح داد: پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي به دو شيوه پذيرش با آزمون و پذيرش بدون آزمون انجام مي‌شود که بدون آزمون آن از طريق دفترچه راهنماي انتخاب رشته است. وي در مورد پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي از طريق آزمون توضيح داد: در کارنامه آزمون سراسري داوطلبان کد پيگيري مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد و داوطلباني که مايل هستند مي‌توانند از طريق کد پيگيري اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامي کنند. خدايي ادامه داد: انتخاب رشته در سال گذشته براساس انتخاب اول و علاقه اول بود. اما امسال انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامي براساس سيستم کنکور سراسري است به اين معنا که داوطلبان مي‌توانند 150 رشته انتخاب کنند و ترتيب در قبولي تاثيري ندارد.


  نفرات اول کنکور 93 معرفي شدند 

به گزارش آفرينش اسامي برترين هاي کنکور به اين شرح است:

10 نفر اول کنکور سراسري علوم رياضي و فني:

نفر اول: ياسمن سعيدي از تهران

نفر دوم: نگين يغمايي از تهران

نفر سوم: صدرا صفادوست از تبريز

نفر چهارم: شايان نيک‌کار از اصفهان

نفر پنجم: اميد چهر‌ه‌گشا از اصفهان

نفر ششم: سپند فرقداني چهاسوقي از اصفهان

نفر هفتم: مهسا خوش‌نما از اصفهان

نفر هشتم: ميعاد لقايي از بابل

نفر نهم: امير نوري‌پور از آمل

نفر دهم: مهدي بخشي از تبريز

10 نفر برتر رشته علوم تجربي:

نفر اول: سيد شايان پورميربابايي از آستانه اشرفيه

نفر دوم: آناهيتا نجفي از رشت

نفر سوم: سيد زهرا موسوي از شيراز

نفر چهارم: مهسا دولتشاهي از خرم‌آباد

نفر پنجم: مهسان صمدي از اصفهان

نفر ششم: فاطمه فاضلي‌فرد از خرم‌آباد

نفر هفتم: آرين آيتي از اصفهان

نفر هشتم: فراست رجبي نياساني از لنگرود

نفر نهم: عليرضا رضايي از ميانه

نفر دهم: حسين خاکپور از کاشمر

رتبه اول تا دهم رشته علوم انساني:

نفر اول: علي ولايي از شميرانات

نفر دوم: صديقه ضبيحي از شميرانات

نفر سوم: اميد شمس‌اللهي از تهران

نفر چهارم: الهام حبيب‌زاده از تهران

نفر پنجم: فاطمه حسن‌زاده گرده از تهران

نفر ششم: پوريا خاني از خميني‌شهر

نفر هفتم: فاطمه رحيمي قهرودي از تهران

نفر هشتم: صبا بادکوبه از تهران

نفر نهم: اميرحسين قدياني منفرد از تهران

نفر دهم: صبا کوشا مقدم از تهران

3 نفر برگزيده رشته هنر:

نفر اول: طارا فرسادفر از شميرانات - نفر دوم: مهتا منصوري تهراني از تهران

نفر سوم: آوا تدين از شميرانات

نفرات برگزيده زبان:

نفر اول: محمد مرادي شهميري از تهران - نفر دوم: سروش ثابتي از مشهد

نفر سوم: ريحانه باقري از اصفهان


 خبر 

 زمان آغاز سال تحصيلي جديد دانشگاه‌ها

سال تحصيلي جديد دانشگاه‌ها براساس تقويم آموزشي مصوب وزارت علوم از 15 تا 22 شهريور در کشور آغاز مي‌شود. دکتر عبدالرحيم نوه ابراهيم مدير کل دفتر برنامه ريزي آموزشي وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار "دانشگاهي" خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين خبر به ابلاغ تقويم آموزشي سال تحصيلي جديد به دانشگاهها اشاره کرد و گفت: سال تحصيلي جديد دانشگاهها با حضور 4.5 ميليون دانشجو از نيمه دوم شهريورماه در کشور آغاز مي‌شود.

وي درباره اختيار دانشگاه‌ها در اين باره، اظهار کرد: دانشگاهها و مراکز آموزش عالي مي توانند شروع سال تحصيلي خود را بر اساس ملاحظات زماني و مکاني به مدت يک هفته زودتر يا ديرتر از زمان مذکور تعيين کنند .

وي افزود:‌ هر ترم سال تحصيلي جديد 18 هفته به طول مي‌انجامد که 16 هفته، آموزشي و دو هفته فرجه امتحاني است.

به گفته مدير کل دفتر برنامه ريزي آموزشي وزارت علوم، براي نيمسال دوم طوري برنامه ريزي شده که نيم سال دوم بهمن ماه آغاز شود و در خرداد ماه پايان يابد. وي ادامه داد: در تقويم آموزشي نيمسال دوم تعطيلات نوروزي پيش‌بيني شده و اميدواريم مسئولان دانشگاه نيز تدابيري بيانديشند که کلاس‌هاي قبل از عيد با حضور حداکثري دانشجويان و با کيفيت لازم برگزار شود.

نوه ابراهيم تاکيد کرد: تقويم آموزشي مذکور براي تمامي دانشگاههاي تحت پوشش وزارت علوم اعم از دولتي، غيردولتي، پيام نور وعلمي کاربردي و ... لازم‌الاجراست. وي درباره زمان سال تحصيلي دانشجويان دانشگاه آزاد نيز گفت:‌ دانشگاه آزاد داراي تقويم آموزشي مستقلي است اما اين تقويم از نظر زمانبندي تفاوت خاصي با دانشگاه‌هاي تحت پوشش وزارت علوم ندارد.


 انتصابات 

 رئيس جمهور حکم رياست 5 دانشگاه علوم پزشکي را تأييد کرد

رئيس جمهور و رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با ابلاغ مصوبات اين شورا، روساي پنج دانشگاه علوم پزشکي را تأييد کرد.به گزارش آفرينش با ابلاغيه رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي، انتخاب روساي پنج دانشگاه علوم پزشکي کشور تأييد شد.

مطابق ابلاغ رئيس جمهور، دکتر ابوالفضل ايراني خواه به عنوان رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني قم، دکتر عليرضا بيگلري به عنوان رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني زنجان، دکتر عليرضا رئيسي به عنوان رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني بوشهر، دکتر سيد مظفر ربيعي به عنوان رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني بابل و دکتر علي دل‌پيشه، به عنوان رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني ايلام انتخاب شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي