جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4771


بيماري اوريون (گوشك)، اقدامات و پيشگيري


تغذيه با شير مادر بهترين شروع زندگي هر کودک است


چاقي استقامت کاري افراد را کاهش مي‌دهد


واقعيت‌هايي در مورد ويتامين D


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 بيماري اوريون (گوشك)، اقدامات و پيشگيري 

اوريون نوعي عفونت ويروسي است که به‌صورت اوليه غدد پاروتيد(بناگوشي) را درگير مي‌کند. اوريون يک بيماري عفوني سيستميک است که توسط ويروس اوريون که از خانواده paramyxovirus است، ايجاد مي‌شود. در غالب موارد اوريون به صورت بيماري خفيفي در کودکان بروز مي‌کند، که بعد از چند روز خودبه‌خود خوب مي‌شود.

ولي گاه با درگيري ارگان‌هايي است. در اين بيماري يک يا هر دو غده بناگوشي متورم مي‌شود. اوريون تا قبل از کشف واکسن آن در سال 1967 ميلادي شايع بود و تا قبل از کشف واکسن اوريون سالانه 200000 مورد بيماري در آمريکا مشاهده مي شد .

به اين بيماري در قديم گوشک مي‌گفتند چون اوريون اغلب غدد بزاقي بناگوشي را درگير مي‌کند. اين بيماري از طريق تنفس از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود.بيشترين مبتلايان به اين بيماري کودکان بالاي دو سال هستند.

گاهي کودک يکي دو روز قبل از شروع علائم عمده بيماري اوريون دچار بدحالي عمومي مي‌شود. بعد کم‌کم غدد بزاقي در ناحيه بناگوش و زير چانه متورم مي‌شوند که اين علامت ممکن است همراه تب باشد.

در ابتدا گاهي تورم در يک طرف صورت ايجاد مي‌شود و سپس طرف ديگر صورت را درگير مي‌کند و گاهي همزمان هر دو طرف صورت متورم مي‌شود. اين تورم به‌طور معمول بين يک تا 10 روز ادامه خواهد داشت. تورم غدد بزاقي هنگام بلعيدن باعث درد مي‌شود و ممکن است به دليل توقف ترشح بزاق از غدد بزاقي، دهان خشک شود. در برخي موارد هم اين بيماري داراي علائم خاصي نيست.

ويروس اوريون دوره نهفتگي طولاني مدتي دارد که به‌طور متوسط 21-14 روز طول مي‌کشد. شخص سالم با استنشاق ترشحات دهاني و بيني شخص بيمار آلوده مي‌شود و حداکثر زمان انتقال دو روز قبل از شروع علائم تا پنج روز بعد از شروع علائم است.

بيماري‌هاي ثانويه اوريون

دکتر بابک گروسي با تاکيد بر اينکه اوريون بيماري خطرناکي نيست، يادآور مي‌شود: با اين حال بايد مراقب بود و جانب احتياط را رعايت کرد. اين بيماري هرچند به ندرت اما ممکن است مغز را درگير کند. اوريون همچنين ممکن است باعث تورم تخمدان شود و درنوجوانان و جوانان پسر بيضه‌ها را درگير کند و تاثيراتي احتمالي در ناباروري اينگونه افراد برجاي بگذارد.

اگر قبل، در طي و يا بعد از تورم غدد بزاقي کودک دچار درد و سفتي گردن شود علامت بروز مننژيت ناشي از اوريون است که مي‌تواند خطرناک باشد.

وي همچنين افزود: فردي که به اوريون مبتلا مي‌شود به‌طور دائم در مقابل اين بيماري ايمني پيدا مي‌کند.مننژيت عارضه نادر (2در100مورد) ديگري است که معمولا طي روزهاي 3-10بيماري عارض مي‌گردد و بيمار دچار سردرد ـ استفراغ ـ سفتي گردن مي‌شود. اگرچه در مقايسه با مننژيت‌هاي ديگر خوش‌خيم‌تر است ولي در هر حال نيازمند مراقبت‌هاي ويژه است. ناشنوايي يکي از عوارض مهم بيماري که با احتمال شيوع نيازمند توجه ويژه است و لازم است تست شنوايي از بيماران به‌عمل آيد.

پانکراتيت هم عارضه ديگري است که طي بيماري ممکن است ويروس پانکراس را درگير کند. در اين حالت کودک دچار درد شکمي و استفراغ‌هاي مکرر مي‌شود. معمولا اين عارضه با اقدامات حمايتي برطرف مي‌شود. از ديگر عوارض نادر بيماري گرفتاري قلب (ميوکارديت)وگرفتاري کليه است.

اقداماتي براي کمک به بيمار

در اين دوران بهتر است به کودک بيمارتان غذاهاي مايع مانند شير، سوپ و يا ماست بدهيد تا بلع غذا آسان‌تر باشد. براي رفع خشکي دهان بيمار مايعات فراوان به او بدهيد و در صورت ايجاد مشکل هنگام نوشيدن از ني استفاده کنيد.

در اين بيماري استراحت کافي و پرهيز از تحرک توصيه مي‌شود. در اين دوران درجه حرارت بدن کودک را کنترل کنيد و در صورتي که حرارت بدن او بالا بود، سعي کنيد با استفاده از اسفنج مرطوب، تبش را پايين آوريد. براي تسکين درد کودک مي‌توانيد از قرار دادن کمپرس آب گرم روي ناحيه غدد بزاقي استفاده کنيد، اين کار روند بهبود تورم ناشي از بيماري را تسريع مي‌کند.

هر چه زودتر بيمار را به دکتر ببريد و در صورت مشاهده وخيم‌تر شدن بيماري بعد از 10 روز و وجود سردرد يا سفتي گردن حتما به پزشک مراجعه کنيد. در صورتي که معمولا توصيه مي‌شود تا 5 روز بعد از بين رفتن تورم غدد بزاقي از مدرسه رفتن کودک جلوگيري کنيد.

بهترين راه پيشگيري واکسيناسيون به موقع کودکان است. سال 1384 برنامه واکسيناسيون منظم عليه بيماري اوريون در ايران شروع شده‌است که در دو نوبت يک و 6 سالگي به فرد تزريق مي‌شود. واکسن اوريون همراه واکسن‌هاي سرخک و سرخچه به کودکان تزريق مي‌شود.

منبع : http://fa.parsiteb.com


 تغذيه با شير مادر بهترين شروع زندگي هر کودک است 

 
يک کارشناس ارشد مامايي در خصوص اهميت شيرمادر، گفت: تغذيه با شير مادر بهترين شروع زندگي هر کودک است که بايد توجه ويژه‌اي نسبت به آن داشت. مريم سکاکي در گفت‌وگو با (ايسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: تأمين سلامت کودکان سرمايه‌گذاري سودمند و سازنده در رفاه جامعه فردا است و تغذيه با شير مادر پايه اصلي اين پي‌ريزي است. شير مادر نه تنها در تأمين تندرستي دوران شيرخوارگي و کودکي نقش دارد، بلکه حتي در دوران سالمندي، تأثير مثبت آن بر سلامت انسان آشکارا قابل توجه است.

وي اضافه کرد: ترکيب شير مادر طوري است که از هنگام تولد تا پايان شيرخوارگي به تناسب نياز کودک کم‌کم تغيير مي‌کند و همين مسئله سبب مي‌شود همواره کودک از مطمئن‌ترين و مناسب‌ترين تغذيه بهره‌مند باشد که اين از شگفتي‌هاي آفرينش و بيانگر لطف خداوند نسبت به کودکان است و خود تأکيدي بر اين حقيقت است که واقعاً شير مادر رقيب و جايگزيني ندارد.

وي تصريح کرد: سالانه بيش از يک ميليون کودک در اثر ابتلا به بيماري‌هاي اسهالي، عفونت‌هاي تنفسي و ساير عفونت‌هاي ناشي از تغذيه ناکافي با شير مادر مي‌ميرند. بسياري از کودکان از بيماري‌هايي رنج مي‌برند که اگر با شير مادر تغذيه مي‌شدند، هيچ‌گاه به آن مبتلا نمي‌شدند. سازمان بهداشت جهاني و يونيسف، تغذيه انحصاري با شير مادر را از زمان تولد تا پايان شش ماهگي، همچنين تداوم آن را همراه با تغذيه تکميلي تا پايان دو سالگي توصيه مي‌کند.

اين کارشناس ارشد مامايي با اشاره به مزاياي شير مادر مربوط به کودک، عنوان کرد: آغوز يا ماک يا شير روزهاي اول که زرد رنگ و غليظ است بسيار مغذي و حاوي مواد مفيد و ارزنده‌اي است که اولين و بهترين واکسن براي حفاظت کودک بر ضد بيماري‌هاي عفوني است. سلول‌هاي زنده و مواد مختلف ضدعفوني موجود در شير مادر، داراي خاصيت از بين بردن ميکروب‌ها و ويروس‌ها است و در نتيجه احتمال ابتلاي شيرخوار را به بسياري از عفونت‌ها و بيماري‌هاي دوران کودکي کاهش مي‌دهد. همچنين تداوم شيردهي در کودکان مبتلا به اسهال، تعداد دفعات اجابت مزاج، مدت بيماري و نياز به ORS را کاهش مي‌دهد و سبب پيشگيري از کم‌آبي در کودکان مي‌شود.

وي يادآور شد: مقدار چربي شير مادر در شروع هر وعده شير خوردن کمتر است و سپس ميزان آن به تدريج افزايش مي‌يابد. به همين سبب شيرخوار پرخوري نمي‌کند و کمتر چاق مي‌شود. شير مادر خواران نه تنها انرژي کمتري نسبت به شير خشک‌خواران مصرف مي‌کنند، بلکه نسبت پروتئين مصرفي و مقدار مصرف ريزمغذي‌ها نيز در آن‌ها کمتر است.

سکاکي يادآورشد: تنها شير مادر نيست که براي شيرخوار مفيد است، بلکه عمل مکانيکي شيرخوردن نيز براي شيرخوار سودمند است. به نظر مي‌رسد عملکردهايي که براي مکيدن پستان مادر صورت مي‌گيرد عضلات کام را تا حد مطلوبي ورزش مي‌دهند. به عنوان مثال عضلاتي مثل عضله کام نرم تا حد مطلوبي تقويت مي‌شود طوري که به باز نگه داشتن شيپور استاش کمک کرده و بنابراين ميزان بروز کيپ شدن گوش يا عفونت‌هاي ترشحي گوش مياني را در سنين بالاتر کاهش مي‌دهد. شيرخواران نارس و شيرخواران مبتلا به ناهنجاري‌هاي کام و مبتلايان به سندرم داون در معرض خطر اين عارضه هستند.

اين کارشناس با اشاره به مزاياي اقتصادي و اجتماعي شيرمادر، خاطرنشان کرد: شيردهي از پستان مادر براي خانواده هزينه‌اي ندارد. سازمان بهداشت جهاني هزينه تأمين شير خشک يک کودک شش ماهه را در جوامع مختلف بين 15تا 40 درصد درآمد سرانه افراد گزارش کرده است.

در اندونزي محاسبه شده که در صورت ممانعت 25 درصد از مادران از شيردهي به نوزاد حدود 20 درصد بودجه بهداشت ملي کشور براي درمان کودکان مبتلا به اسهال هزينه خواهد شد.

همچنين با توجه به کاهش بروز بيماري در شيرخوار هزينه درمان، بستري شدن و درخواست خدمات پزشکي کاهش يافته و در نهايت از بار هزينه‌هاي اقتصادي جامعه نيز مي‌کاهد.


 چاقي استقامت کاري افراد را کاهش مي‌دهد  

 محققان دريافتند که چاقي منجر به کاهش استقامت کاري مي‌شود و افراد چاق در مقايسه با ديگران زودتر خسته مي‌شوند.

جام جم سرا: تحقيقات جديد نشان داده است که افراد چاق در مشاغل توليدي، استقامت کمتري خواهند داشت. در تحقيقي 32 نفر که نيمي از آنها چاق بودند و نيمي ديگر از وزن طبيعي برخوردار بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. افرادي که چاق نبودند، در مقايسه با افراد چاق، 60 درصد استقامت بيشتر در کارشان داشتند.

افراد چاق با قدرت کمتر و افزايش ناراحتي و کاهش عملکرد در کار همراه بودند؛ شرکت کنندگان در اين تحقيق 50 تا 65 سال سن داشتند و توانايي‌هاي افراد براساس وزن انجام گرفت. محققان هيچ نوع رابطه علت و معلولي را مطرح نکردند و تنها به ارتباط اين دو يعني چاقي و توانايي کمتر در کار اشاره کردند.

با توجه به تحقيقات، بيش از 1/5 ميليارد بزرگسال که به عنوان داراي اضافه وزن طبقه‌بندي شده‌اند در سراسر جهان وجود دارد و شيوع چاقي بيش از 30 سال گذشته دو برابر شده است.

چاقي مي‌تواند در عضلاتي که کار مي‌کنند،‌ تأثير گذارد و به کاهش جريان خون و کاهش ميزان اکسيژن و انرژي در عضلات منجر شود؛ افرادي که چاق هستند نسبت به افراد ديگر زودتر خستگي عضلاني را تجربه مي‌کنند.


 واقعيت‌هايي در مورد ويتامين D 

ويتامين D مي‌تواند از استخوان‌ها، قلب و مغز حفاظت کند و شايد حتي کمک کند بيشتر زندگي کنيد. هنگامي که پوست ما در مقابل نور آفتاب قرار مي‌گيرد، ويتامين D توسط سلول‌هاي ما ايجاد مي‌شود. اما با وجود اين حقايق، بسياري از مردم به اندازه کافي از آفتاب ويتامين نمي‌گيرند. در زير نکاتي که شما نياز داريد در مورد ويتامين D بدانيد آمده است.

چرا بدن به ويتامين D احتياج دارد

ويتامين D به جذب کلسيم کمک مي‌کند، که براي تشکيل و حفظ استخوان‌ها و دندان‌هايي محکم حياتي است. تحقيقات همچنين نشان داده است که ويتامين D همانند يک هورمون در بدن عمل مي‌کند و ممکن است نقش مهمي در تنظيم وزن، فشار خون و خلق‌و‌خو داشته باشد.

يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد که حتي داشتن سطح مناسبي از اين ويتامين مي‌تواند در برابر مرگ و مير زود هنگام از شرايطي مانند سرطان و بيماري‌هاي قلبي محافظت کند.

هنگامي که بزرگسالان به اندازه کافي ويتامين D دريافت نمي‌کنند، ممکن است از نرمي استخوان، پوکي استخوان، درد استخوان و ضعف عضلاني رنج ببرند.

همچنين ويتامين D يکي از اجزاي مهم در رشد مغز است و کمبود آن ممکن است به کم انرژي شدن و يا افسردگي منجر شود.

نور خورشيد بهترين منبع است

بدن مي تواند ويتامين Dخاص خود را بسازد، اما فقط در زماني که پوست در معرض نور آفتاب قرار دارد. براي اغلب افراد، دو بار در هفته و صرف فقط 5 تا 30 دقيقه خارج از خانه، به اندازه کافي براي تامين مقدار مورد نياز از ويتامين D کافي است. خورشيد بايد بر روي پوست صورت، دستها و پاها و بدون کرم‌هاي ضد آفتاب بتابد.

اما کساني که وقت خود را خارج از منزل صرف نمي‌کنند، پوست تيره دارند و يا از کرم هاي ضد آفتاب در هر بار بيرون رفتن استفاده مي‌کنند، ممکن است قادر به توليد مقدار لازم از ويتامين D نباشند.

غذاهاي غني شده نيز مي‌تواند کمک کند.

اگر چه بيشتر ويتامين D ما از خورشيد مي‌آيد، مي‌توان مقدار قابل توجهي از آن را از مواد غذايي دريافت کرد. ماهي‌هاي چرب (از جمله شاه ماهي، ماهي خال‌مخالي، ساردين و ماهي تن) و تخم مرغ به طور طبيعي حاوي ويتامين D هستند، بسياري از آب ميوه‌ها، محصولات لبني، غلات و حبوبات نيز با ويتامين D غني شده هستند.

احتمالا دريافت مقدار کامل از اين ويتامين توسط غذاها امکان پذير نيست، مقدار توصيه شده اين ويتامين از منابع غذايي براي بزرگسالان تا سن 70 سالگي 600 IUاست.

اين مقدار به طور طبيعي در بسياري از غذاها يافت نمي‌شود و به اندازه کافي نيازهاي بدن را رفع نمي‌کند. ويتامين D بايد از منابع مختلف از جمله رژيم غذايي، نور خورشيد و گاهي اوقات از مکمل‌ها تامين شود.

ويتامين D را جدي بگيريد و از همين امروز براي بدست آوردن سطح مطلوب آن برنامه‌اي را براي آفتاب گرفتن تنظيم کنيد.

منبع :مجله سلامت


 خبر پزشکي 

 رئيس انجمن علمي جراحان ارتوپدي ايران خبر داد :

بکارگيري تکنيک پيوند نسج به هنگام جوش نخوردگي استخوان ها

رئيس انجمن علمي جراحان ارتوپدي ايران با بيان اينکه در مواقعي که کمبود يا جوش نخوردگي استخوان وجود داشته باشد از عمل پيوند نسج بهره مي بريم گفت :ما هنوز در همه حيطه ها ي ارتوپدي و بو يژه پيوند نسوج بر روي سلول هاي بنيادي کار نکرده ا يم و تجربه ي در خصوص آن نداريم .

به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي جراحان ارتوپدي ايران ،دکتر غلامعلي عکاشه با اشاره به کاربرد تکنيک پيوند نسوج در ارتوپدي اظهار کرد :پيوند نسج و يا بافت در حوزه ارتوپدي ،عمل شايعي است که در موارد بسياري انجام مي شود .

وي افزود :اين عمل تحت پيوند استخوان انجام مي شود که بسيار رايج است و در مواردي که کمبود استخوان يا جوش نخوردگي استخوان وجود داشته باشد از آن بهره مي بريم .

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران در پاسخ به اينکه آيا از سلو ل هاي بنيادي در حين پيوند استفاده مي شود ، گفت :ما هنوز در همه حيطه هاي ارتوپدي و بويژه پيوند نسوج بر روي سلول هاي بنيادي کار نکرده ايم و تجربه اي در خصوص آن نداريم پي در حال انجام تجربه جديدي در اين زمينه هستيم .

عکاشه ادامه داد:در اين عمل از بافت استخواني چه از خود بيمار و چه از ساير بافت هاي دخيره شده در بانک پيوند استفاده مي کنيم .

پروتئيني که کبد مي سازد !

يکي از مهمترين اجرا ءخون پرتئين است .حدود دو سوم از پرتئين خون را آلبومين تشکيل مي دهد. اين پروتئين تماما توسط کبد ساخته مي شود . غلظت آلبومين در خون به طور متوسط حدود 4گرم در سي ليتر است .روزانه حدود 10تا20گرم از پرتئين موجود در خون به مصرف سلول هاي بدن مي رسد ومعادل همين ميزان نيز توسط کبد ساخته مي شود .

درواقع تعادلي بين ميزان توليد ومصرف آلبومين در بدن وجود دارد .چنانکه فردي به بيماري کبدي شديد نظير هپاتيت شديد يا سيروز مبتلا شود ،ميزان پرتئين سرم وي کاهش مي يابد .وجود مقادير طبيعي آلبومين در خون براي حفظ سلامتي و گردش خون مناسب در بدن ضروري است .

به عنوان مثال چنانچه ميزان آلبومين در خون کاهش يابد قسمت هايي مختلف بدن (دست ،پا وصورت )متورم مي شوند .انواع ديگري از پرتئين ها نيز در کبد ساخته مي شوند .اين پروتئين ها در جريان انعقاد خون دخالت داشته و به آنها (فاکتور هاي انعقاد )مي گويند .تعداد اين فاکتور ها که در عمل انعقاد خون دخالت دارند ،31عدد است که 6تاي آنها (فاکتورها 2،5،7،9،10،1) در کبد ساخته مي شوند توليد اين فاکتورها با حضور ويتامين Kبدن، بيمار به راحتي دچار خونريزي هايي زير جلدي و يا داخلي مي شود .موارد ديگري نظير ترانسفرين ها .....نيز در کبد ساخته مي شود . اين مواد نقل وانتقال هورمون ها را بر عهده دارند .

تهيه وتنظيم :نرگس عبدي فر برگرفته از راهنماي جامع هپاتيت ب


 خبرها از عالم علم 

تشخيص به موقع عود سرطان دهان با آزمايش خون

محققان آمريکايي آزمايش خون و تست بزاق جديدي را توسعه داده‌اند که تشخيص بموقع عود سرطان دهان را امکانپذير مي‌کند.

به (ايسنا)، آزمايش خون و تست بزاق جديد، نشانه‌هاي ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) را رهگيري کرده و بازگشت سرطان دهان را در مراحل ابتدايي مشخص کند. در صورت تشخيص بموقع بازگشت و عود تومور سرطاني در مراحل اوليه، امکان اتخاذ تدابير درماني مناسب و نجات بيمار فراهم مي‌شود.

محققان دانشکده پزشکي دانشگاه جان هاپکينز، نمونه خون و بزاق 93 بيمار مبتلا به سرطان سر و گردن را مورد بررسي قرار دادند؛ حدود 80 درصد بيماران از نظر ويروس پاپيلوماي انساني مثبت بوده و سرطان همه آنها از طريق عمل جراحي، شيمي‌درماني يا راديوتراپي درمان شده بود.

نشانه‌هاي دي‌ان‌اي از ويروس HPV-16 در بيماران رهگيري شد؛ اين سويه از ويروس پاپيلوماي انساني با سرطان سر و گردن در ارتباط است و حتي پس از درمان، در سلول‌هاي سرطاني باقي مي‌ماند.

با استفاده از آزمايش خون و تست بزاق جديد در بين بيماران با HPV مثبت، محققان موفق به شناسايي 70 درصد از موارد بازگشت و عود سرطان پس از گذشت سه سال از درمان شدند.

به گفته دکتر «ژوزف کاليفانو» متخصص گوش و حلق و بيني، راه بيولوژيکي قابل اطميناني براي شناسايي افراد در معرض خطر بازگشت سرطان وجود ندارد، اما آزمايش جديد مي‌تواند به تشخيص بموقع عود بيماري کمک کند. مطالعات بيشتري براي تأييد نتايج اين تحقيق مورد نياز است و محققان بدنبال يافتن نشانگرهاي ژنتيکي بيشتري هستند تا ميزان دقت آزمايش را افزايش دهند.

نتايج اين مطالعه در مجله JAMA Otolaryngology منتشر شده است.

عمر قلب خارج از بدن زياد شد

جراحان انگليسي فناوري ابداع کرده اند که مي تواند قلب را در خارج از بدن در حال پمپاژ نگاه دارد.به گزارش ايرنا از ساينس، اين وسيله به نام «قلب در جعبه» مي تواند عضو را از زماني که از بدن خارج مي شود تا زماني که در بدن يک فرد گيرنده قرار مي‌گيرد « زنده» نگاه دارد.به طور سنتي، تمام عضو هاي اهدايي در جعبه سرد پر از يخ قرار مي گيرد تا در حين سفر ميان بيمارستان ها خراب نشود.

اما ابزار ابداعي جديد نه تنها زمان نگاه داري عضو اهدايي را در خارج از بدن را طولاني تر مي کند بلکه به متخصصان اجازه ارزيابي مي دهد که آيا اين عضو براي پيوند مناسب است يا خير.

با اين وجود در طول 12 ماه گذشته، جراحان در بيمارستان «هارفيلد» (Harefield) لندن با استفاده از اين سيستم پيشگام موفق شدند 25 عمل پيوند قلب انجام دهند.

اين وسيله با شبيه سازي شرايط بدن انسان، خون اکسيژن دار را به درون قلب پمپ مي کند تا قلب بتواند به کار خود همانند اين که در بدن يک انسان قرار دارد ادامه دهد.

اين فناوري زمان نگهداري عضو را در خارج از بدن را به دست کم هشت ساعت افزايش مي دهد؛ اين در حالي است که در روش هاي سنتي تنها سه تا چهار ساعت مي توان عضو پيوندي را در يخ نگهداري کرد.

جراحان بيمارستان هارفيلد فوريه سال گذشته با استفاده از اين وسيله توانستند از اعضاي اهدايي استفاده کنند که پيش از اين به دليل بعد مسافت و گذشت زمان زياد قادر به استفاده از آنها نبودند. اين بيمارستان از آن زمان قادر به پذيرش ارگان هايي شد که معمولا پذيرش آنها پر خطر محسوب مي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي