جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774


دل‌دردها را بيشتر بشناسيم


آسپيرين خطر ابتلا به سرطان را کاهش مي دهد


ناقل هپاتيت بي


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 دل‌دردها را بيشتر بشناسيم 

براي همه ما پيش مي‌آيد که گاهي دچار دل‌درد شويم. از نظر بسياري همه دل‌دردها، تنها درد در ناحيه شکم است و فرقي نمي‌کند منطقه دقيق درد کجاست. اما اين درد در نقاط مختلفي از شکم بروز مي‌کند و دلايل و عوامل زيادي دارد.

گاهي مساله مهمي نيست و فقط يک کرامپ يا گرفتگي عضلاني ساده است. اما اگر درد ناگهاني و شديد باعث شود به خود بپيچيد، نبايد ساده از کنار آن بگذريد و با تحمل درد مشکل را بدتر کنيد. در اين مطلب شما را با انواع دل دردها و مشکل احتمالي زمينه‌ساز آن آشنا مي‌کنيم.

1ـ درد در اطراف و زير ناف همراه با دفع گاز

دليل احتمالي: يبوست

چه بايد کرد؟ از ملين‌هايي که بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسد يا داروهاي ضدگاز استفاده کنيد. مصرف مواد غذايي ملين مانند آلوخشک و... نيز موثر است. اما اگر بعد از دو هفته دل‌دردتان از بين نرود، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

2ـ احساس سوزش درست زير جناغ سينه، بويژه بعد از پرخوري

دليل احتمالي: سوزش ناشي از ريفلاکس يا برگشت اسيد معده به مري

چه بايد کرد؟ قرص‌هاي ضداسيدي که در داروخانه‌ها وجود دارند براي رفع اين مشکل موثرند. البته مهم‌تر اين‌که بايد از پرخوري و غذاهاي سنگين بپرهيزيد. به گفته دکتر محسن مسعودي، فوق‌تخصص گوارش و کبد، اگر بعد از مصرف دارو و رعايت نکته‌هايي که گفته شد، علايم همراه با گيرکردن غذا يا استفراغ بود يا به مدت چند هفته احساس سوزش زير جناغ سينه يا معده و دل‌دردتان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنيد.

3ـ درد ناگهاني در اطراف ناف که بعد از مدتي به سمت پايين و راست شکم برسد، همراه با علايمي ديگر مانند حالت تهوع، استفراغ، بي‌اشتهايي، مشکلات دفع يا سفتي عضلات شکمي

دليل احتمالي: آپانديسيت

چه بايد کرد؟ دکتر مسعودي توصيه مي‌کند بلافاصله راه بيمارستان را در پيش بگيريد، چون آپانديسيت بايد خيلي فوري توسط متخصصان درمان شود؛ وگرنه آپانديس دچار پارگي مي‌شود و يک مايع عفوني به ديگر اعضاي شکمي وارد مي‌کند. سفت‌شدن عضلات شکمي يکي از علايمي است که نشان مي‌دهد عفونت در حال انتشار است.

4ـ درد ناگهاني در قسمت راست شکم که به ديگر اعضاي شکمي يا پشت مي‌زند

دليل احتمالي: سنگ‌هاي صفراوي يا التهاب کيسه صفرا

چه بايد کرد؟ اگر درد همچنان ادامه داشته باشد يا اين‌که با خوردن غذاهاي چرب تشديد شود، به پزشک مراجعه کنيد؛ زيرا به درمان يا حتي جراحي نياز است.

5ـ درد ناگهاني در زير ناف که به اطراف تاب مي‌خورد

دليل احتمالي: اختلالي در کولون يا روده بزرگ، عفونت ادراري يا وجود يک بيماري التهابي در لگن

چه بايد کرد؟ اگر تحت درمان هستيد و متوجه شديد دردتان در حال تشديد است، حتما مشکل را با پزشک‌تان در ميان بگذاريد. پزشک برايتان آزمايش‌هاي تشخيصي تجويز مي‌کند يا اين‌که شما را به اورژانس راهنمايي خواهد کرد. در هر صورت با بروز چنين دردهايي در ناحيه شکم و زير ناف به پزشک مراجعه کنيد.

6ـ درد ناگهاني و شديد در نزديک قسمت تحتاني پهلوها که به سمت پايين کشاله ران مي‌زند

دليل احتمالي: سنگ کليه يا عفونت کليه‌ها يا مثانه، اگر درد با تب همراه باشد

چه بايد کرد؟ کار زيادي از دستتان برنمي‌آيد. بيشتر آب بنوشيد و به پزشک مراجعه کنيد. بيشتر سنگ‌هاي کليه خودبه‌خود دفع مي‌شوند، اما در بعضي موارد نادر نياز به جراحي است. اگر تب کرديد حتما به پزشک مراجعه کنيد.

7ـ درد ناگهاني و حساسيت شکمي در قسمت پايين و سمت چپ شکم که احتمالا با اسهال، تب، حالت تهوع يا استفراغ همراه است

دليل احتمالي: بيماري کورن، کوليت اولسروز يا ديورتيکوليت

چه بايد کرد؟ به گفته دکتر مسعودي، بيماري کورن و کوليت زخمي از جمله بيماري‌هاي مربوط به التهاب روده است که بويژه روده بزرگ و کوچک را درگير مي‌کند. دليل مشخصي براي بروز اين مشکل به اثبات نرسيده است، اما به نظر مي‌رسد استرس، فشارهاي روحي و مشکلات زندگي شهري در ابتلا به اين بيماري‌ها دخيل‌اند. ديورتيکوليت نيز التهاب يا تشکيل آبسه در حفره‌هاي ديواره کولون يا ديورتيکول است که احتمالا ناشي از يبوست طولاني‌مدت است. توصيه متخصصان اين است که با بروز اين دردها حتما به پزشک مراجعه کنيد تا با روش کولونوسکوپي دليل مشکل احتمالي مشخص شود. احتمال دارد به درمان طولاني‌مدتي نياز داشته باشيد که فقط پزشک قادر به تجويز آن است.

8 ـ درد ناگهاني همراه با اسهال، اسهال خوني، خون در مدفوع يا استفراغ

دليل احتمالي: انسداد در روده يا خونريزي روده

چه بايد کرد؟ اين علايم مربوط به خونريزي داخلي است؛ بنابراين خيلي سريع با اورژانس تماس بگيريد.

9ـ درد يا ناراحتي جزئي که به‌مرور افزايش مي‌يابد و به مدت چند هفته يا چند ماه مدام بازتوليد مي‌شود

دليل احتمالي: اين دردها گاهي با اسهال، يبوست، نفخ، تورم يا بادشکم همراه است. دليل احتمالي اين‌گونه دل‌دردها ممکن است بيماري مزمني مانند عدم تحمل لاکتوز، سندرم روده تحريک‌پذير، زخم‌ها، حساسيت غذايي، بيماري کورن، کوليت اولسراتيو يا بيماري سلياک (عدم تحمل گلوتن) باشد.

چه بايد کرد؟ مشکل نبود تحمل لاکتوز در افرادي ديده مي‌شود که بدن‌شان فاقد آنزيم لاکتوز يا همان آنزيم هضم‌کننده قند شير (لاکتوز) است. در اين صورت اين افراد نمي‌توانند قند موجود در شير را بدرستي هضم و جذب کنند؛ در نتيجه دچار نفخ، اسهال يا دل‌پيچه مي‌شوند.

سندرم روده تحريک‌پذير به اختلالي در عملکرد روده‌ها گفته مي‌شود که با درد مزمن در ناحيه شکم همراه است و مشکلاتي مانند اسهال و يبوست بدون دليل مشخص را ايجاد مي‌کند. بيماري سلياک به دليل تحمل نکردن گلوتن يا پروتئين موجود در غلات بروز مي‌کند. علايمي مانند اسهال، نفخ و کاهش وزن از نشانه‌هاي شايع اين مشکل است.

حساسيت غذايي نيز در نتيجه واکنش بيش از حد دستگاه ايمني بدن به بعضي غذاها بروز مي‌کند که با علايمي مانند دردهاي شکمي، اسهال، نفخ، خارش، آسم، حالت تهوع، استفراغ، سردرد و کهير و... بروز مي‌کند.

با مشاهده اين علايم به پزشک مراجعه کنيد تا معاينه و بررسي‌هاي لازم براي تشخيص مشکل انجام شود. متخصص گوارش بهتر مي‌تواند براساس مشکل‌تان به شما کمک کند.

10ـ درد ناگهاني در شکم همراه با سرگيجه

دليل احتمالي: اين نوع دل‌درد معمولا در افراد سالمند سيگاري يا سالمندان مبتلا به فشار خون بالا ديده مي‌شود. دليل احتمالي اين دردها مي‌تواند ناشي از بيماري آنوريسم آئورت شکمي باشد.

چه بايد کرد؟ آنوريسم آئورتي در مردان بيش از زنان است و معمولا در سنين بالاي 50 سال بروز مي‌کند. گشاد شدن آئورت ممکن است باعث خونريزي‌هاي اوليه خطرناک و البته مرگبار شود.

در اين موارد هرچه سريع‌تر با اورژانس تماس بگيريد.

منبع :جام جم آنلاين


 آسپيرين خطر ابتلا به سرطان را کاهش مي دهد 

 تحقيقات پژوهشگران انگليسي نشان مي دهد که مصرف يک قرص 75 ميليگرمي آسپرين در روز توسط افراد ميانسال احتمال ابتلاي آنان به سرطان روده و معده را به شکل قابل توجهي کاهش مي دهد.به گزارش ايرنا از بي بي سي ،پژوهشگران مرکز پيشگيري سرطان در دانشگاه کوئين مري لندن گفته اند :مصرف دوز پائين آسپرين باعث کاهش خطر مرگ در اثر ايست قلبي و ابتلا به انواعي از سرطان مي شود.

به گفته اين محققان اگر تمام افراد بالاي 50 سال در بريتانيا به مدت ده سال از اين دارو استفاده کنند طي دو دهه، از يکصدو بيست و دو هزار مرگ در اثر اين بيماري ها جلوگيري مي شود زيرا حتي پس از توقف استفاده از آن هم فوايد اين دارو همچنان باقي مي ماند.

گروه تحقيقات کوئين مري به سرپرستي پرفسور جک کوزيک توصيه کرده است که افراد بين سنين 50 تا 64 سال مصرف روزانه دوز پائين آسپرين را مورد توجه جدي قرار دهند.

وي افزود:به نظر مي رسد که مهمترين اقدامي که در حال حاضر مي توان براي کاهش خطر ابتلاي به سرطان انجام داد، پس از ترک سيگار و کاهش وزن در افراد چاق، خوردن آسپرين است.

پرفسور کوزيک گفت :خود او هر شب يک قرص آسپرين 75 ميليگرمي را قبل از خواب مي خورد.

در عين حال، براي برخورداري از فوايد اين روش پيشگيري از سرطان، لازم است افراد ميانسال دست کم براي پنج سال هر روز يک عدد آسپرين دوز پائين مصرف کنند و ده سال استفاده از اين روش فوايد بيشتري دارد.

آسپرين در ابتدا از پوست ساقه درخت بيد توليد شد و حدود يک قرن است که به عنوان داروي مسکن درد و براي کاهش تب و درمان التهاب کاربرد داشته است و بعدها، اثر مثبت آن در کاهش خطر ايست قلبي هم اثبات شد.

توصيه پژوهشگران در مورد دوز پائين آسپرين است و در مورد آثار دوز بالاتر نتيجه اي در دست نيست

پرفسور کوزيک با تاکيد بر اينکه فوايد استفاده از آسپرين در دوز پائين از خطرات آن بيشتر است، نتيجه گرفته است که مصرف دوز 75 ميليگرمي به مدت ده سال مي تواند خطر ابتلاي به سرطان روده را 35 درصد و خطر مرگ در نتيجه ابتلاي به اين بيماري را 40 درصد کاهش دهد.

در مورد سرطان معده، اين روش به کاهش 30 درصد در ابتلا و کاهش بين 35 تا 50 درصد در مرگ در نتيجه اين بيماري منجر مي شود.

وي ادامه داد:در مقابل، استفاده 10 ساله از آسپرين در افراد بالاي 60 سال باعث افزايش بين 2.2 تا 3.6 درصد در احتمال خونريزي معده مي شود و حدود 5 درصد از کساني که به اين عارضه دچار مي شوند، جان خود را در نتيجه آن از دست مي دهند.

به گفته پرفسور کوزيک، خطر خونريزي معده در مبتلايان به باکتري هليکوباکتر پيلوري، که از عوامل ابتلاي به زخم معده است، بيشتر است و در نتيجه، کساني که در صدد آغاز استفاده از آسپرين هستند بايد با پزشک خود مشورت کنند.

خطر ديگر استفاده از آسپرين، سکته مغزي است. در حال حاضر، گاه از آسپرين به عنوان داروي رقيق کننده خون به منظور کاهش خطر لخته شدن خون و ايست قلبي استفاده مي شود اما اين دارو مي تواند باعث تشديد خطر سکته و خونريزي مغزي شود.

در مورد نتيجه استفاده از آسپرين در جلوگيري از حمله قلبي، گروه تحقيقاتي کوئين مري نتيجه گرفته است که استفاده از اين دارو به مدت ده سال باعث مي شود خطر ابتلاي به اين عارضه 18 درصد و خطر مرگ در نتيجه آن 5 درصد کاهش يابد.

در پي انتشار گزارش گروه تحقيقاتي کوئين مري، سازمان خيريه انگليسي تحقيقات سرطان از مردم خواسته است قبل از روي آوردن به استفاده از آسپرين، از پزشک خود نظرخواهي کنند.

اين توصيه به خصوص براي مصرف کنندگان داروهاي ديگر مهم است زيرا بايد از عدم تداخل آنها با آسپرين اطمينان حاصل شود.

در مورد اينکه آيا استفاده از آسپرين باعث کاهش خطر ابتلاي به انواع ديگري از سرطان مي شود و اينکه آيا دوز بالاتر، آثار بيشتري دارد، نتيجه مشخصي به دست نيامده است.


 ناقل هپاتيت بي 

ويروس هپاتيت بي مي توان براي سال ها به صورت نهفته در بدن باقي بماند وفرد در واقع به عنوان (ناقل هپاتيت )شناخته شود. ناقل بيماري هپاتيت به کساني گفته مي شود که ويروس هپاتيت بي در خونشان بيش از 6ماه وجود داشته باشد ،حال عمومي خوبي داشته باشند.و در بررسي آزمايشگاهي اختلال در کار کبد آنان مشاهده نشود .

در چنين شرايطي ويروس به صورت مسالمت آميز در داخل بدن وجود دارد،ولي به کبد آسيبي نمي رساند .براي اطمينان بيشتر از سلامت کبد انجام فيبرواسکن و بررسي ميزان سطح ويروس هپاتيت بي در خون توصيه مي شود .

علائم و نشانه ها در ناقلين

در اغلب موارد عفونت ،از مادر آلوده به نوزاد منتقل مي شود وتا سال ها علامتي ديده نمي شود .در برخي موارد نيز به دنبال علائم هپاتيت حاد ويروسي ،فرد ناقل بيماري مي شود .در اين افراد به دنبال علائم هپاتيت از جمله بي اشتها يي ،ضعف ،بي حال ،پر رنگي ادرار و زردي مي‌باشد و بعد از شش ماه با وجود بهبودي ظاهري ،فرد آلوده باقي مي ماند .گاهي برخي از ناقلين هپاتيت از ترش کردن ،سوزش سر دل و احساس سنگيني در سمت راست شکم و بي اشتهايي شاکي مي باشند .

عامل اين بيماري در خون و همه ترشحات بدن افراد ناقل (مانند بزاق ،عرق و ...)وجود دارد وتماس با خون افراد مي تواند فرد سالم را نيز مبتلا نمايد .البته اين ويروس تا به حال در مدفوع يافت نشده است .تنها مخزن اين ويروس انسان و انتقال آن از افراد آلوده به سالم مي باشد .

درمان ناقلين

تا امروز درماني براي ناقلين هپاتيت بي ارائه نشده است .و از آنجا که عملکرد کبد آنان خوب است ،نياز به درمان نيز ندارد .درمان با برخي داروها فقط در مبتلايان به هپاتيت مزين (کبد مشکل دار)صورت مي گيرد .مصرف ويتامين b1ويا ويتامين d طبق دستور پزشک مي تواند مفيد باشد .پرهيز از چاقي واستعمال دخانيات و مصرف بيشتر سبزيجات وميوه جات توصيه مي شود .

سرانجام ناقلين هپاتيت بي

در اکثر موارد شاهدي دال برتخريب و التهاب سلول هاي کبدي ديده نمي شود و در واقع يک سازش و همزيستي بين ويروس و سيستم دفاعي بدن به وجود آمده است و اين سازگاري تا ساليان دراز ممکن است باقي بماند و بيمار مشکل کبدي پيدا نکند .گاهي ويروس همچنان در حالت نهفته تا آخر عمر باقي مي ماند .از هر هر 100نفري که به حالت مبتلا مي باشند .ساليانه يک نفر ويروس را از بدن خود پاک مي کند .و آزمايش HBsAg وي منفي مي شود . ولي ممکن است 2تا3نفر از اين افراد در عرض چند سال دچار عود بيماري شوند وبه اصطلاح فعاليت ويروس در بدن آن ها مجددا از سر گرفته شود .

به همين دليل است که به حاملين هپاتيت‌بي توصيه مي شود تا براي معاينه انجام آزمايش هاي کبدي و بررسي وضعشان هر شش ماه يک مرتبه به پزشک مراجعه کنند .

تهيه و تنظيم :نرگس عبدي فر برگرفته از راهنماي جامع هپاتيت بي


 خبرها از عالم علم 

 تلاش FDA براي آزمايش اولين داروي ضد "ابولا"

سازمان FDA به ناچار مجبور است داروهاي آزمايش نشده را روي داوطلبان بيمار آفريقايي آزمايش کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران ، سازمان غذا و داروي آمريکا مشهور به fda در تلاش براي ساخت داروي جديد ضد بيماري ابولا است.

گفتني است، در حال حاضر هيچ درمان يا واکسني براي مبارزه با اين بيماري در دنيا وجود ندارد.بررسي‌ها نشان مي‌دهند، در حال حاضر نمونه‌هاي داروهاي تجربي براي آزمايش ساخته شده است که با توجه به همه‌گيري شديد بيماري،کارشناسان در نظر دارند همين داروها را بر روي بيماران آزمايش کنند.آخرين بار شيوع مرگبار اين بيماري در سال 1976 رخ داده است که از يک روستاي کوچک در کشور گينه در کنار رودخانه‌اي مشهور به ابولا صورت گرفته است.نام اين رودخانه به عنوان نام اين بيماري انتخاب شده است.

در حال حاضر داروي توليد توسط fda در کشتن ويروس در حيوانات موثر بوده و حال قرار است فاز يک آزمايشات باليني براي ارزيابي ايمني آن بر روي انسان‌ها در سال جاري بسيار زودتر از مولد مقرر آغاز شود.

کشف منشأ اجتماعي بهره هوشي مغز

دانشمندان دريافتند نواحي از مغز که در کارکرد اجتماعي بهينه دخيل‌اند، در هوش عمومي و هوش اجتماعي نيز موثرند.به گزارش (ايسنا)، چنين يافته‌هايي اين ديدگاه که هوش عمومي از بافت اجتماعي و عاطفي زندگي فرد نشات مي‌گيرد، را تقويت مي‌کند.«آرون باربي»، محقق علوم اعصاب دانشگاه ايلينوي، به همراه تيمي بين‌المللي از محققان اين مطالعه را صورت دادند و مطالعه روانشناسي اجتماعي آن‌ها نشان مي‌دهد کارکردهاي هوشي انسان از بافت اجتماعي زندگي روزانه وي نشات مي‌گيرند.

باربي گفت: ما از مرحله آغازين رشدمان به روابط اجتماعي وابسته‌ايم و افرادي که عاشقمان هستند، از ما مراقبت مي‌کنند، در غير اين صورت ناتوان خواهيم بود. اين وابستگي متقابل اجتماعي در بزرگسالي نيز ادامه مي‌يابد و در طول عمر هر فرد به عنوان مولفه‌اي کليدي باقي مي‌ماند.

بنا بر يافته‌هاي دانشمندان، توانايي تثبيت روابط اجتماعي و حرکت در جهان اجتماعي در مقايسه با توانايي شناختي‌ عمومي‌تر کارکرد هوشي در رتبه دوم نيست، بلکه هوش مي‌تواند از نقش کليدي روابط در زندگي انسان نشات گرفته باشد و بنابراين متکي به توانايي‌هاي اجتماعي و عاطفي است.

اين مطالعه شامل 144 کهنه سرباز ويتنامي بود که طي جنگ اين کشور با امريکا گلوله‌هايي به جمجمه‌شان آسيب زده بودند. دانشمندان با استفاده از سي تي اسکن، نواحي مغزي آسيب‌ديده هر شرکت‌کننده را ترسيم و سپس داده‌هاي لازم براي خلق نقشه‌اي جمعي از مغز را ترکيب کردند.

تيم علمي از آزمايش‌هاي طراحي‌شده براي ارزيابي توانايي‌هاي اجتماعي، عاطفي و هوشي شرکت‌کنندگان استفاده کرد. آن‌ها به دنبال الگوهايي بودند که آسيب‌ديدگي به نواحي خاص مغزي را به نارسايي‌هاي توانايي شرکت‌کنندگان براي حضور در حوزه‌هاي اجتماعي، هوشي يا عاطفي مرتبط مي‌کرد. حل مشکل اجتماعي در اين تحليل شامل حل تنش با دوستان، خانواده و همکاران در محيط کار بود.

دانشمندان دريافتند شبکه‌ها مغزي دخيل در سازگاري اجتماعي با شبکه‌هاي مشارکت‌کننده در هوش عمومي يا هوش عاطفي يکي نبودند، اما همپوشاني قابل‌توجهي داشتند.

جزئيات اين مطالعه در مجله Brain منتشر شد.


 خبر پزشکي 

 وزارت بهداشت دست به کار شد؛

سهم واردات روغن پالم به 15 درصد کاهش يافت

مدير کل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور از کاهش سهم واردات روغن پالم خبر داد و به شهروندان توصيه کرد: از شير و لبنيات کم چرب، يعني کمتر از 5/2 درصد چربي استفاده کنند.

به گزارش آفرينش دکتر زهرا عبداللهي، مدير کل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در برنامه زنده «ره آورد» شبکه راديويي سلامت با اعلام اين خبر گفت: روغن پالم يکي از انواع چربي هاي گياهي است که معمولاً در صنعت صابون سازي استفاده مي شود و نوع چربي آن از نوع سنگين است، يعني اسيدهاي چرب اشباع شده دارد و به همين علت در مصارف خانگي توصيه نمي شود. علت آن اين است که اسيدهاي چرپ اشباع شده باعث گرفتگي عروق و بيماري هاي قلبي مي شود.

وي ادامه داد: اتفاقي که الآن افتاده اين است که به دليل ارزان بودن روغن پالم در مقايسه با ساير چربي هاي گياهي، سهم واردات آن در يکي دو سال اخير افزايش پيدا کرده است و نهايتاً ميزان روغن پالم در ترکيب روغن هاي خوراکي افزايش يافت و متأسفانه بر اساس گزارش هايي که داريم در صنايع شير و لبنيات و در محصولاتي نظير ماست پرچرب و خامه، چربي گياهي که استفاده مي شود، روغن پالم است که قاعدتاً بدترين چربي است و نبايد مصرف شود.

اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به اقدام وزارت بهداشت در خصوص استفاده از روغن پالم در محصولات لبني اظهارکرد: طي جلساتي که وزارت بهداشت با وزارت بازرگاني و ارگان هاي مسئول داشتيم، قرار شد که سهم واردات روغن پالم کاهش يابد. سهم واردات اين روغن در حال حاضر 50 الي 60 درصد است که اين سهم، امسال به 30 درصد و در سال آينده به 15 درصد کاهش پيدا مي کند. قاعدتاً با کاهش سهم واردات روغن پالم، شاهد افزايش کيفيت روغن هاي خوراکي و شير و لبنياات خواهيم بود.دکتر عبداللهي در پايان به شهروندان توصيه کرد: از شير و لبنيات کم چرب، يعني کمتر از 5/2 درصد چربي استفاده کنند.

بررسي اعتياد از جنبه ژنتيک و روان پزشکي بسيار مهم است

اعتياد يکي از معضلات بشري و سلامت جامعه را تهديد مي کند بنابراين بررسي اعتياد از جنبه ژنتيک و روان پزشکي بسيار مهم است .به گزارش آفرينش دکتر محمد رضا زرين دست دبير بخش پايه هشتمين کنگره ملي دانش اعتياد گفت :از اعتياد به عنوان يک معضل بشري که سلامت جامعه را تهديد مي کند ياد کرد و گفت :مسئله اعتياد بايد از جنبه اقتصاد ،اجتماعي و فرهنگي مورد بررسي و مطالعه قراربگيرد .وي ادامه داد: بررسي اعتياد از جنبه ژنتيک و روان پزشکي نيز بسيار مهم و بايد در کنار ديگر اثرات اين معضل مورد مطالعه قرار گيرد . و متاسفانه تحقيقات در اين زمينه در کشور به طور کلي انجام نشده است .وي با بيان اينکه مشکل ديگر در اعتياد تغيير دايم و وجود اين امر موجب شده تا در رسيدن به يک نقطه اجماع براي حل اين مشکل با محدوديت روبروي شويم . گفت : درمان اعتياد بودجه مي خواهد که متاسفانه در اين زمينه بودجه خاصي داده نشده است.

وي در خصوص تاثير برگزاري گنگره ملي دانش اعتياد گفت :اين امر تاثيردارد و موجب مي شود تا نکات مهم و اثر بخشي در بحث اين معضل اجتماعي بررسي شود و کل مسولان ،پژوهشگران و درمانگران اين حوزه در يک موعد مشخص گرد هم آيند . هشتمين کنگره بين المللي دانش اعتياد ،از 19تا21شهريور 1393به مدت سه روز طبق روال هر ساله در سالن همايش هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي شود .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي