جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774


وضعيت توزيع بسته‌هاي امنيت غذايي


نرخ خودرو حدود 15 درصد کاهش خواهد يافت


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 وضعيت توزيع بسته‌هاي امنيت غذايي 

 
معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اعلام راه‌اندازي سايت «گفت‌وگوي اجتماعي» در هفته آينده، آخرين وضعيت توزيع بسته‌هاي امنيت غذايي را تشريح کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي،دکتر احمد ميدري ، گفت: اين سايت به صورت مشترک با مرکز بررسي‌هاي استراتژيک رياست جمهوري فعاليت خود را آغاز مي‌کند و هدف اصلي از راه‌اندازي آن اين است که فضايي براي مشارکت صاحبنظران و شهروندان در عرصه سياست گذاري فراهم شود .

در ادامه معاون رفاه اجتماعي وزارت کار و رفاه اجتماعي به اعلام آخرين وضعيت توزيع بسته‌هاي حمايت غذايي در ميان خانوارهاي تحت پوشش مراکز حمايتي پرداخت و گفت: توزيع بسته‌هاي امنيت غذايي به طور رسمي از اوايل تيرماه آغاز شد و در اين مرحله قرار بود بيش از هفت ميليون نفر در قالب دو ميليون و 800 هزار خانوار بسته امنيت غذايي دريافت کنند.

وي افزود: براساس آخرين آمار تاکنون يک ميليون و 909 هزار خانوار اين بسته‌ها را دريافت کرده‌اند. بر اين اساس کارت اعتباري در اختيار افراد قرار مي‌گيرد که مي‌توانند به فروشگاه‌ها مراجعه و مواد غذايي ضروري خود را خريداري کنند. مواد غذايي که قابل خريداري است، طيف وسيعي را شامل مي‌شود اما خريداري برخي اقلام غيرضروري مانند تنقلات ممنوع است. همچنين شارژ کارتها تا چهارماه در اين کارت‌ها ذخيره و داراي اعتبار است.

ميدري با بيان اينکه بودجه مصوب براي اين امر 2400 ميليارد تومان بود، اظهار کرد: اعتبار تخصيصي براي اين مرحله 178 ميليارد تومان بود.وي درباره سقف و کف مبلغ پرداختي براي تأمين اقلام ضروري غذايي خانوارها در اين طرح اظهار کرد: اين مبلغ از 30 هزار تومان براي يک نفر شروع و تا سقف 120 هزار تومان افزايش مي‌يابد. به عنوان مثال اين مبلغ يراي يک خانواده چهار نفره 80 هزار تومان است.


 نرخ خودرو حدود 15 درصد کاهش خواهد يافت 

 عضو کارگروه مشترک کميسيون صنايع و مجلس براي بازنگري قيمت خودرو گفت: جلسه مشترک اين کارگروه بعد از تعطيلات مجلس و به احتمال زياد فردا برگزار خواهد شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سايت اطلاع رساني خانه ملت ،نادر قاضي پور در مورد جلسه مشترک کميسيون صنايع مجلس و شوراي رقابت براي بازنگري در قيمت خودرو، اظهار داشت: تا کنون چند جلسه در اين مورد برگزار شده و ادامه جلسات نيز بعد از تعطيلي مجلس برگزار خواهد شد.

وي تصريح کرد: مهمترين موضوع مورد بحث در جلسات مشترک کميسيون صنايع مجلس و شوراي رقابت، تعيين قيمت پايه سال 91 در نرخ‌گذاري جديد خودروها و همچنين برخي آپشن‌هاي اجباري خودروها است.قاضي‌پور ادامه داد: در صورت نهايي شدن بازنگري در قيمت خودروها، نرخ خودرو حدود 15 درصد کاهش خواهد يافت.

وي افزود: احتمالاً جلسه بعدي کارگروه مشترک تعيين قيمت خودرو، روز يک شنبه برگزارمي شود.


 تريبون اقتصادي 

 تا 70 سال آينده به جز ايران و عربستان نفت اکثر کشورهاي جهان به پايان مي رسد

ايران براي بيش از 70 سال آينده همچنان منابع نفت و گاز در اختيار دارد و اين در حالي است که تا آن زمان نفت بيشتر کشورهاي جهان به پايان رسيده است.به گزارش ايسنا، ذخاير نفتي اوپک عمدتا در منطقه خاورميانه واقع شده که از جمله آن مي‌توان به عربستان سعودي‌، عراق و ‌کويت اشاره کرد که در مجموع 40.4 درصد از ذخاير کل جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ميان مناطق مختلف جهان منطقه خاورميانه با دارا بودن 807.7 ميليارد بشکه ذخاير معادل 48.4 درصد از کل ذخاير تثبيت شده نفت جهان مقام اول را به خود اختصاص داده است. آمريکاي مرکزي و جنوبي، آمريکاي شمالي، اروپا و اوراسيا، آفريقا، آسيا و اقيانوسيه نيز به ترتيب با دارا بودن 19.7 ، 13.2 ، 8.4، 7.8 و 2.5 درصد از ذخاير تثبيت شده نفت از جهان در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.همچنين عمر ذخاير نفت جهان به طور متوسط 52.9 سال برآورد شده که با توجه به ميزان برداشت نفت در سال 2012 عمر ميادين نفتي آمريکاي جنوبي ومرکزي، خاورميانه،‌ آمريکا شمالي، آفريقا،‌ اروپا و اوراسيا، آسيا و اقيانوسيه به ترتيب بيش از صد سال، 78.1، 38.7، 37.7، 22.4 و 13.6 سال برآورد مي‌شود.

بنا به اين گزارش عمر ذخاير نفتي خاورميانه در حالي 78.1 سال براورد شده که گفته مي‌شود ايران و عربستان بيش از 70 سال ديگر نفت خواهند داشت و در آن زمان نفت اکثر کشورهاي جهان به پايان رسيده است.بر اين اساس پيش تر هرمز قلاوند، مدير اکتشاف شرکت ملي نفت اعلام کرده بود که با توجه به حجم ذخاير فعلي نفت و گاز حتي در صورت افزايش توليد، ايران تا چند دهه که نفت و گاز ساير کشورها به پايان برسد، ذخاير نفت و گاز در اختيار خواهد داشت.وي همچنين گفته بود که تا 70 سال آينده به جز ايران و عربستان سعودي نفت اکثر کشورهاي جهان به پايان مي رسد.براين اساس عمر ذخاير نفتي کليه کشورهاي عضو اوپک به استثناي آنگولا، الجزاير و قطر به بيش از 40 سال مي رسد.

نجات درياچه اروميه بين‌المللي شد

نحوه مشارکت بانک جهاني در پروژه احياي درياچه اروميه در نشستي که به ميزباني آب منطقه اي آذربايجان غربي برگزار شد، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،کيومرث دانشجو مدبرعامل آب منطقه اي آذربايجان غربي در اين نشست با ارائه گزارشي از وضعيت فعلي درياچه اروميه، به تشريح عواقب خشک شدن اين درياچه پرداخت و گفت: روند خشکي درياچه اروميه اگر به همين شکل ادامه پيدا کند، در آينده ريزگردهاي موجود تبديل به معضل بزرگي مي شود که نه تنها ايران، بلکه کشورهاي همجوار را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.

وي گفت: دولت به طور جدي به دنبال حل اين معضل است و با حداکثر امکانات و پتانسيل هاي موجود، سعي در پيشبرد راهکارهاي اجرايي احياي درياچه دارد و مطالعات گسترده اي در اين زمينه اتفاق افتاده که نتايج آن به مرور در استان نمود پيدا مي کند.دانشجو افزود: پروژه احياي درياچه اروميه پروژه عظيمي است و نيازمندکمک هاي بانک جهاني است و با سابقه اي که بانک جهاني در کشور ما دارد، اميد است که در جهت احياي درياچه اروميه نيز کمک هاي مالي خود را دريغ نکند.

همچنين هادي بهادري معاون عمراني استانداري آذربايجان غربي نيز با مقايسه وضعيت آبي درياچه اروميه در گذشته و حال گفت: درياچه اروميه با توجه به شرايطي همچون عمق کم، زمان کمتري را نيز براي احيا نياز دارد و روند سريع خشک شدن آن نيز به همين علت است.

وي گفت: برآورد نمک درياچه اروميه حدود 10 ميليارد تن است و اين مقدار نمک براي ايجاد معضل بزرگ ريزگردها در آينده کافيست.عمر بوگارا عضو هيات مديره بانک جهاني نيز با اشاره به اينکه براي بررسي شرايط و تهيه گزارش در زمينه نحوه مشارکت بانک جهاني براي احياي درياچه اروميه به ايران سفر کرده است گفت: بانک جهاني کارشناسان خبره و با
تجربه اي را در اختيار دارد که مي توانند تجارب خود را در اين زمينه به ايران منتقل کنند.

کارت تلفن همگاني در آينده نزديک حذف مي شود

معاون بازاريابي و فروش مخابرات استان تهران گفت: کارت تلفن همگاني را در آينده نزديک حذف مي‌کينم.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مخابرات استان تهران ،محمدرضا بيدخام معاون بازاريابي و فروش مخابرات استان تهران ، در پاسخ به اين سوال که چرا حتما روي اجاره نامه به مستأجران اينترنت مي‌دهيد، شايد مستأجري با صاحب خانه به توافق رسيده باشد که بدون اجاره نامه در مکان مورد نظر مستقر شود؟، گفت: اين موضوع بحث‌هاي حقوقي و مالي دارد. قرارداد حجمي يک ساله است و مستأجر بايد يک سال از قراردادش مانده باشد.

بيدخام گفت: اينترنت پيش پرداخت بهترين سرويس براي مستأجران است که آن را تست کرده‌ايم و در اوايل پاييز به بهره‌برداري مي‌رسانيم.

معاون فروش مخابرات استان تهران درباره برنامه نوسازي تلفن‌هاي همگاني گفت: تقريبا حدود 35 هزار تلفن در سطح استان تهران و البرز وجود دارد اما به جهت اينکه اين بخشي مربوط به بحث‌هاي خدمت‌رساني است و از اين بابت دنبال منفعت نيستيم، استفاده از اين سرويس را براي مراکز عام‌المنفعه جهت تماس‌هاي شهري رايگان کرديم.وي با اشاره به اينکه با توجه به همين رسالت دنبال جمع‌آوري تلفن‌هاي همگاني نيستيم، ابراز کرد: ولي زندان‌ها، پادگان‌ها و دانشگاه‌ها از جمله مراکزي هستند که به اين خدمت نياز دارند.

او در ارتباط با واگذاري تفن ثابت در مناطق مربوط به مسکن مهر و مشکلات اين حوزه نيز تصريح کرد: مسکن مهر بحث خاصي است که چند سال ادامه پيدا کرده است. مسکن مهر به دليل شرايط خاص جغرافيايي که دارد، بسيار سخت و هزينه‌بر است اما علي‌رغم اين 10 هزار شماره را در پرند واگذار کرديم و قابليت واگذاري تا 20 هزار خط را هم داريم.

او همچنين درباره شماره‌هاي رند چهار و چنج رقمي نيز گفت: شماره‌هاي چهار و پنج رقمي لايه بندي عادي، برنز، طلايي و الماس دارد که فعلا قصدي براي واگذاري شماره‌هاي رند طلايي و الماس در چهار رقمي نداريم اما اگر برنز باشد طبق تعرفه‌هاي مصوب مخابرات ايران انجام مي‌دهيم.وي افزود: شماره‌هاي چهار و پنج رقمي به افراد حقوقي تحويل مي‌شود.

بين‌المللي شدن گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از بين‌ المللي کردن گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي خبر داد و گفت: پانزدهمين دوره مسابقات ملي مهارت شهريورماه امسال برگزار مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان فني وحرفه اي ،کورش پرند اظهار کرد: در اين دوره از مسابقات 8156 نفر به رقابت با يکديگر خواهند پرداخت که از اين تعداد 5270 شرکت کننده مرد و 2886 نفر زن هستند و حدود 700 نفر نيز تعداد شرکت کنندگان کشوري است.

پرند در ادامه از بين المللي کردن گواهينامه‌هاي فني و حرفه‌اي خبر داد و گفت: به همين منظور با چند موسسه بين‌ المللي تفاهم‌نامه امضا کرده‌ايم و معتقديم که اگر مدارک آموزشهاي فني و حرفه اي کشور در تمام دنيا قابل پذيرش باشد در آن صورت اعزام نيروهاي کار ايراني به خارج نيز تسهيل خواهد شد.معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي توجه به مشاغل خانگي و کسب و کارهاي کوچک را از برنامه‌هاي مهم اين سازمان در راستاي اشتغالزايي عنوان کرد و گفت: درصدديم تا در حوزه مشاغل خانگي و کسب و کارهاي خرد و کوچک از تجارب کشورهاي ديگر استفاده کنيم.


 نهادهاي مالي 

 بانک ملي مهلت بخشودگي جرايم تاخير بدهكاران را تمديد كرد

بانک ملي ايران، مهلت بخشودگي جرايم تاخير مازاد بر نرخ معامله را تا پايان امسال براي بدهكاران اين بانك تمديدكرد .

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،بر اين اساس بدهکاراني كه از ابتداي تير ماه 1393 نسبت به تسويه نقدي تمام بدهي و يا اقساط معوق آن اقدام نمايند؛ حداکثر تا پايان سال 1393 مشمول 100 درصد بخشودگي مانده جرايم تاخير مازاد بر نرخ معامله قرار مي‌گيرند.

هفتادوچهارهزار ميليارد ريال تسهيلات با معرفي بانک توسعه تعاون به تعاونيها پرداخت شده است

تاکنون مبلغ هفتاد و چهار هزارميليارد ريال تسهيلات از طريق صندوق ملي با اعتبار و معرفي بانک توسعه تعاون به تعاونيها پرداخت شده است .

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك توسعه تعاون،ابراهيمي نايب رئيس هيات مديره بانک توسعه تعاون با بيان اينکه يکي از فاکتورهاي اقتصاد مقاومتي توانمندسازي است اظهار داشت : ابتدا بايد دانش کار براي موضوعات اقتصادي فراهم شود که اين مقوله جزو وظايف بانک نبوده و تعاوني ها بايد آن را تحقق بخشند تا فرايند توانمندسازي به وجود آمده ادامه يابد ضمن اينکه در کنار آن بايد توانمندسازي مالي نيز رخ دهد

مدير عامل صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان:

بيش از سهميه تعيين شده وام قرض الحسنه ازدواج اعطا مي‌کنيم

بهنام حسين پور گفت : صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان، پيرو دستور ابلاغي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران همانند ديگر بانک‌ها موظف است، 50درصد از منابع قرض الحسنه جذب شده در هر ماه را در قالب تسهيلات قرض الحسنه ازدواج به متقاضيان اعطا کند که بر اين منوال تا کنون عمل کرده است، اما در کنار انجام تکليف قانوني که اين صندوق بر عهده دارد، با تمهيدات فراهم آمده، علاوه بر اين تعداد، مبلغ60 ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و تهيه جهيزيه نيز در ماه‌هاي مرداد و شهريور به متقاضيان پرداخت مي کند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك پارسيان ،مديرعامل صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان اين اقدام را در راستاي تسهيل امر ازدواج و رفع مشکلات مالي زوج‌هاي جوان ارزيابي کرد و گفت: بانک پارسيان درصدد است با تجهيز بيشتر منابع سپرده قرض الحسنه، هر چه سريع تر به نياز متقاضيان تسهيلات قرض الحسنه در زمينه‌هاي مختلف پاسخ بگويد و در مسير جلب رضايت حداکثري مشتريان گام بردارد.

پرداخت 100 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج از سوي بانک ملت

مديرعامل بانک ملت از پرداخت 100 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج تا پايان مهرماه سال جاري به زوج هاي جوان کشور خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، محمدرضا ساروخاني با اشاره به مصوبه هيات مديره اين بانک مبني بر اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج به زوج هاي جوان گفت: در مرحله جديد اعطاي اين تسهيلات، زوج هاي جوان 100 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج دريافت خواهند کرد.

امضاء تفاهم نامه بانک تجارت و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

بانک تجارت با امضاء تفاهم نامه اي با وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري از پروژه هاي دانش بنيان دانشگاه هاي کشور حمايت مي کند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در آيين امضاء اين تفاهم نامه که برگزار شد مقدم مديرعامل بانک تجارت با اشاره به حضور بانک تجارت در 92 دانشگاه بزرگ کشور گفت : باتوجه به تجارب گذشته اميداوريم بتوانيم گامهاي بلندتري در خدمت رساني به قشر فرهيخته دانشگاهي برداريم.


 خبر 

 يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني در هفته آينده به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود

چهارمين يارانه نقدي 45 هزار و 500 توماني به ازاي هر نفر در فاز دوم هدفمندي يارانه ها -مربوط به مردادماه 93 - در هفته آينده به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان هدفمندي يارانه ها،مبلغ يارانه نقدي در گام دوم هدفمندي يارانه‌ها همچنان 45 هزار و 500 تومان است که به تمام افرادي که در اين مرحله ثبت نام کرده اند، تعلق مي گيرد.بر اين اساس، با احتساب اينکه بيش از 74 ميليون ايراني در سايت رفاهي ثبت نام کرده اند، دولت مبلغي حدود 3 هزار و 400 ميليارد تومان اعتبار ماهانه براي يارانه نقدي درنظر گرفته است.

قطع آب مشترکان پرمصرف تهراني از 10 صبح تا 17

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از قطع آب آشاميدني 3000 مشترک پرمصرف آب تهران از امروزخبر داد و گفت: آب آشاميدني مشترکان پرمصرفي که بيشتر از 50 متر مکعب يعني 2/5 برابر متوسط مصرف استفاده کنند از ساعت 10 صبح تا 17 قطع مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت نيرو،محمد پرورش با اشاره به اينکه از امروزآب آشاميدني 3000 مشترک که بالاتر از 50 متر مکعب در يک دوره مصرف دارند از ساعت 10 تا 17 قطع مي شود گفت: اين دسته از مشترکان تقريباً 5/2 برابر متوسط مصرف شهر تهران که حدود 20 مترمکعب در يک دوره است آب مصرف مي‌کنند.

وي با بيان اينکه در چند ماه گذشته از سوي آبفاي استان تهران براي 700 هزار مشترک پرمصرف اخطار کتبي ارسال شده است، ادامه داد: از 700 هزار مشترک پرمصرف، حدود 9000 مشترک بالاتر از 40 متر مکعب و 3000 مشترک نيز بالاتر از 50 متر مکعب در يک دوره آب شرب مصرف کرده‌اند.مديرعامل آبفاي استان تهران گفت: در حال حاضر قطع آب به صورت موردي و مقطعي است اما اگر مصرف بالا همچنان ادامه يابد به دريافت مجوزهاي قضايي براي قطع کامل آب اين مشترکان اقدام خواهيم کرد.

پرورش با اشاره به کمبود شديد منابع آبي در استان تهران و اينکه تاکنون قطع آب هيچ يک از مشترکان به دليل مصرف بي‌رويه نبوده است، مي‌گويد: قطعي‌هاي موردي آب به دليل خرابي‌هاي شبکه بوده است و هيچ يک از آن‌ها جنبه تنبيهي نداشته است.وي با بيان اينکه در حال حاضر قطع آب مشترکان با مصرف زير 50 متر مکعب در دستور کار قرار نگرفته است ادامه داد: قطع موردي و مقطعي آب در مراحل بعدي براي مشترکاني که مصرف بين 20 تا 50 متر مکعب دارند اعمال خواهد شد.

به گفته پرورش، حدود 70 درصد از مشترکان خانگي تهراني زير 20 متر مکعب آب مصرف مي‌کنند.پرورش در پاسخ به اين سئوال که آيا جريمه نقدي نيز براي مشترکان پرمصرف اعمال خواهد شد گفت: در حال حاضر ما مجوز چنين اقدامي را نداريم و فقط مي‌توانيم از سيستم تنبيهي قطع آب استفاده کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي