جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4774


بانک جهاني به کمک احياي درياچه اروميه آمد


تقويت ميدان نفتي ياران با استقرار دکل حفاري فوق سنگين 60 فتح ملي حفاري

رئيس شوراي اسلامي بومهن خبر داد؛
اختصاص بودجه 130 ميليارد ريالي به شهرداري بومهن


احياي 100هکتار از منطقه حفاظت شده کرخه پس از رفع تصرف از زمين خواران


خبر


خبر


 بانک جهاني به کمک احياي درياچه اروميه آمد 

اروميه - خبرنگارآفرينش

در پي خشک شدن بيش از 90 درصد درياچه اروميه و حساسيتهاي بين‎المللي در خصوص از بين رفتن اين زيست بوم ارزشمند نماينده بانک جهاني نيز با سفر به آذربايجان غربي آمادگي خود را براي نجات درياچه اروميه اعلام کرد.

نماينده بانک جهاني در سفر خود به استان در ديدار با مسئولان استاني ضمن بررسي راههاي همکاري اين بانک جهاني خبر از کمک مالي براي اجرايي شدن طرحهاي احياي درياچه اروميه داد.

نماينده بانک جهاني و عضو هيئت مديره و مدير اجرايي بخش خاورميانه و شمال آفريقاي اين سازمان در جريان ديدار با معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي گفت: بانک جهاني با اطلاع از وضعيت بحراني درياچه اروميه بررسي ابعاد اين موضوع را در اولويت کاري خود قرار داده است.

عمر بوگارا افزود: تلاشهاي دولت جمهوري اسلامي ايران براي مهار بحران درياچه اروميه قابل توجه است و نشان مي‌دهد عزم جدي در اين خصوص در دولت وجود دارد که اين امر، داراي نقش مهمي در احياي درياچه اروميه است.

وي ادامه داد: با تکميل اطلاعات مربوط به پروژه‌هاي موردنظر براي احياي آن، نحوه ارائه کمکهاي مالي و فني را در دستور کار خود قرار مي‌دهيم.

نماينده بانک جهاني و عضو هيئت مديره و مدير اجرايي بخش خاورميانه و شمال آفريقاي اين سازمان اظهار اميدواري کرد که اين درياچه از بحران خارج شده و وضعيت آن بهبود يابد.

بحران درياچه اروميه، بحراني منطقه اي است

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي و نماينده مجري طرح احياي درياچه اروميه گفت: بحران اين درياچه، بحراني منطقه‌اي است و کشورهاي همجوار نيز از آسيب هاي زيست محيطي آن در امان و دور نيستند.

هادي بهادري در اين ديدار افزود: درياچه اروميه در حال حاضر در شرايط بسيار بحراني قرار دارد و با تشديد آن بخش وسيعي از جغرافياي منطقه و کشورهاي همجوار در معرض تهديد جدي زيست محيطي قرار مي‎گيرند.

وي با قدرداني از توجه نهادهاي بين‎المللي به اين بحران زيست محيطي، اضافه کرد: بسياري از مجموعه‎هاي بين‎المللي در اين خصوص اعلام آمادگي کرده‎اند که اين امر مايه خرسندي است.

وي اظهارداشت: توجه ويژه بانک جهاني نيز مي‎تواند بسيار در اين خصوص مثمرثمر باشد و اميدواريم همکاري لازم در راستاي احياي درياچه اروميه از سوي اين سازمان نيز صورت گيرد.

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي ادامه داد: با تلاش دولت تدبير و اميد و همراهي متخصصان داخلي و خارجي، 24 راهکار اساسي براي حل اين بحران انديشيده شده و عمليات اجرايي آن نيز با دستور رييس جمهوري اسلامي ايران در دست انجام است.

شرايط بحراني درياچه اروميه زندگي 6 ميليون نفر از ساکنان منطقه را تهديد مي‎کند

مديرعامل شرکت آب منطقه‎اي آذربايجان غربي نيز در اين ديدار، با ارائه گزارشي از آخرين وضعيت درياچه اروميه گفت: اين پهنه آبي در حال حاضر کمتر از دو ميليارد مترمکعب آب دارد.

وي اضافه کرد: شرايط بحراني درياچه اروميه زندگي جمعيتي بيش از شش ميليون نفر از ساکنان روستاها و شهرهاي اطراف درياچه را تهديد مي‎کند.دانشجو گفت: از مجموع منابع آبي حوضه آبريز درياچه اروميه 92 درصد در بخش کشاورزي، شش درصد در بخش شرب و دو درصد نيز در حوزه صنايع مصرف مي‎شود که با توجه به سهم بسيار بزرگ بخش کشاورزي در مصرف آب موجود اجراي راهکارهاي مرتبط با بهينه‎سازي مصرف و کاهش حداقل 50 درصدي آن از اولويتهاي اجرايي دولت جمهوري اسلامي ايران است و در قالب طرحهاي کوتاه و درازمدت برنامه ريزيهاي لازم انجام گرفته است.

درياچه اروميه در حال حاضر کمتر از دو ميليارد مترمکعب آب دارد در حالي که اين درياچه در وضعيت پرآبي حدود 32 ميليارد مترمکعب آب داشته و در وضعيت اکولوژيک حدود 14 ميليارد متر مکعب آب بايد داشته باشد.

درياچه اروميه، دومين درياچه شور جهان به شمار مي‎رود و از زمان تشديد بحران اين درياچه، نمايندگان سازمان ملل و سازمانهاي بين‎المللي براي بررسي وضعيت آن به آذربايجان غربي سفر کرده‎اند.


 تقويت ميدان نفتي ياران با استقرار دکل حفاري فوق سنگين 60 فتح ملي حفاري 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير پروژه حفاري ميدان نفتي ياران در شرکت ملي حفاري ايران از انتقال دکل حفاري فوق سنگين ( سوپر ريگ) 60 فتح اين شرکت با هدف تقويت ناوگان حفاري و شتاب بخشيدن به عمليات حفاري در اين ميدان خبر داد.مهندس نصرا... عباسي اظهار کرد: دستگاههاي حفاري سنگين 28 و 92 فتح در اين ميدان استقرار يافته و در حال حفر چاههاي ارزيابي و توسعه اي هستند.

وي افزود: دستگاه حفاري فوق سنگين پيروز يک، پس از تکميل يک حلقه چاه در ميدان آذر هم‌اکنون در حال انتقال به ميدان نفتي ياران است.عباسي با اشاره به واگذاري حفاري 22 حلقه چاه در ميدان ياران از سوي شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) به شرکت ملي حفاري ايران گفت: حفاري در اين ميدان به صورت کليد در دست با ارائه همه خدمات جانبي (EPDS) انجام مي‌شود.

ياران به عنوان يکي از ميدانهاي مشترک در منطقه غرب کارون قرار دارد که طبق برآوردهاي اوليه داراي يک ميليارد و يکصد ميليون بشکه ذخيره نفت خام است، توسعه اين ميدان با استفاده از توان فني و منابع مالي داخلي اجرا مي‌شود.دکل حفاري پيروز يک شرکت ملي حفاري تحت سرپرستي مديريت عمليات خشکي – 1 اين شرکت قرار دارد، اين دکل مي‌تواند تا عمق بيش از 6 هزار متر در اعماق زمين حفاري کند و به دليل توانايي بالا براي اکتشاف ميدانهاي نفت و گاز مورد استفاده قرار گيرد.

پيروز يک با سه هزار اسب بخار قدرت، طول سازه 152 فوت، ظرفيت بالابري يک ميليون و 300 هزار پوند، داراي دو عدد پمپ سيال قوي با قدرت دو هزار اسب بخار و مجهز به سامانه گرداننده فوقاني (تاپ درايو) است.


 رئيس شوراي اسلامي بومهن خبر داد؛
 اختصاص بودجه 130 ميليارد ريالي به شهرداري بومهن 

 بومهن - ايرج صادقعلي

رئيس شوراي اسلامي شهر بومهن با بيان اينکه بودجه امسال شهرداري بومهن 130 ميليارد ريال است، گفت: 50 درصد اين مبلغ به امور عمراني شهر بومهن اختصاص يافته است.

به گزارش خبرنگارآفرينش، عليرضا بخششي رئيس شوراي اسلامي شهر بومهن، و مديران بخش‌‏هاي عمران و خدمات شهري در نشستي با خبرنگاران عملکرد يک ماهه شهرداري بومهن را در بخش عمراني تشريح کردند.

رئيس شوراي اسلامي شهر بومهن در اين نشست با بيان اينکه بودجه امسال شهرداري بومهن 130 ميليارد ريال است، اظهار کرد: 50 درصد اين مبلغ به امور عمراني شهر بومهن اختصاص يافته است.

بخششي با اشاره به اينکه تاکنون مبلغ 70 ميليارد ريال از اين مبلغ آزادسازي شده است، گفت: جدول‏‌گذاري معابر شهر به طول 5 هزار و 400 متر با هزينه 5 هزار و 200 ميليون ريال، زيرسازي و آسفالت معابر شهر به متراژ 12 هزار مترمربع با مبلغ 5 هزار و 520 ميليون ريال و لکه‌‏گيري آسفالت بلوار امام خميني(ره) به متراژ 5 هزار و 700 مترمربع با هزينه 2 هزار و 920 ميليون ريال از جمله اقدامات واحد عمران شهرداري بومهن بوده است.

وي همچنين لکه‌‏گيري آسفالت معابر شهر به متراژ 13 هزار و 800 مترمربع با هزينه 6 هزار و 348 ميليون ريال به صورت پيماني و جدول‏‌گذاري رمپ و لوپ آزادراه پرديس به ورودي شهر بومهن به طول 2 هزار و 500 متر و مبلغ 2 هزار و 400 ميليون ريال را از ديگر اقدامات شهرداري بومهن دانست.

رئيس شوراي اسلامي شهر بومهن بيان کرد: ادامه رفوژ وسط بلوار امام خميني(ره) حدفاصل ميدان ورودي شهر تا ابتداي پل شهداي بومهن به طول 200 متر شامل درختکاري و پايه چراغ و ... با هزينه يک‏‌هزار و 500 ميليون ريال، پله‏‌بندي خيابان‏‌هاي مختلف به مبلغ 350 ميليون ريال به صورت اماني و راه‌‏اندازي پل سواره رو به روي رودخانه سياه‏رود از پروژه‏‌هاي انجام شده واحد عمران شهرداري بومهن است که به سرانجام خواهد رسيد.

بخششي با اشاره به پروژه‏‌هاي در دست اقدام شهرداري بومهن گفت: پروژه احداث جاده حدفاصل جايگاه سي.ان.جي تا ورزشگاه امام رضا(ع) با بودجه 3 ميليارد ريال و به طول 2 کيلومتر، ساخت پارک شهرآباد به مساحت يک‌‏هزار و 750 مترمربع و اجراي عمليات حفاري چاه و ساخت مخازن بتني و طراحي سامانه آبياري تحت فشار و پمپاژ آن با مبلغ 3 هزار و 450 ميليون ريال از جمله اين پروژه‏‌ها بوده است.

وي پياده‌‏روسازي بلوار امام خميني (ره) حدفاصل خيابان بهار تا خيابان طلايي به متراژ 2 هزار و 500 مترمربع و با بودجه 4 ميليارد ريال و اجراي عمليات احداث فضاي سبز 5.3 هکتاري رمپ و لوپ اتوبان ورودي شهر بومهن به مبلغ 9 هزار و 800 ميليون ريال را از ديگر پروژه‌‏هاي در دست اقدام دانست.

رئيس شوراي اسلامي شهر بومهن از احداث چهار سراي محله در بومهن خبر داد و افزود: به زودي اقداماتي در خصوص ساخت آمفي‌‏تئاتر 350 نفره و چهار سراي محله در شهر بومهن آغاز مي‌‏شود

بخششي از ادارات شهر بومهن خواست تا هماهنگي بيشتري با شهرداري داشته باشند تا فعاليت‏‌هاي عمراني شهر به خوبي صورت بگيرد و مشکلات شهروندان در اين زمينه برطرف شود


 احياي 100هکتار از منطقه حفاظت شده کرخه پس از رفع تصرف از زمين خواران 

 مديرکل حفاظت محيط زيست گفت: اراضي منطقه حفاظت شده کرخه پس از رفع تصرف ، مجدداً احياء و به منطقه حفاظت شده کرخه الحاق گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از سازمان حفاظت محيط زيست، احمدرضا لاهيجان زاده مديرکل حفاظت محيط زيست گفت: 100هکتار از اراضي منطقه حفاظت شده کرخه پس از رفع تصرف، مجدداً احياء و به منطقه حفاظت شده کرخه الحاق گرديد.

وي با بيان اين مطلب گفت: تعداد 25 نفر زمين خوار چند سال گذشته، شبانه با قطع اشجار اقدام به تخريب وتجاوز به 100هکتار از اراضي منطقه حفاظت شده کرخه نمودند و قسمتي از اراضي را تبديل به زمين کشاورزي نموده بودند که با پيگيرهاي مامورين منطقه حفاظت شده کرخه وهمکاري خوب مراجع قضايي دستور توقف عمليات تخريب و تجاوز جلوگيري شد و با پيگيريهاي به عمل آمده سال گذشته با حکم قطعي دادگاه اراضي مذکور از متخلفين رفع تصرف گرديد.

وي افزود: پس از رفع تصرف، عرصه مذکور توسط مامورين يگان حفاظت پارک ملي کرخه بطور مستمر مورد گشت و کنترل واقع گرديد و در طول اين مدت تا کنون اشجار قطع شده مجدداً رويش پيدا کرده و با نظارت و کنترل مستمر هم اکنون ارتفاع درختان به بيش از يک و نيم متر رسيده است و اکثريت عرصه مورد تخريب و تجاوز مجدداً احيا و به اراضي منطقه حفاظت شده کرخه الحاق گرديده است.


 خبر 

 خسارت ميلياردي خشکسالي به مزارع گندم فارس

خشکسالي سبب خسارت 320 ميليارد توماني مزارع گندم، جو و کلزاي فارس شد .به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شيراز؛ مدير امور زراعت جهاد کشاورزي فارس گفت: کمبود آب موجب شد که مقداري از محصولات گندم، جو و کلزا به برداشت نرسد و خسارتي 320 ميليارد توماني به مزارع اين محصولات وارد شود.

احمد دهقان ادامه داد: کمبود آب موجب شد بيش از 52 هزار هکتار گندم آبي و 32 هزار هکتار گندم ديم به برداشت نرسد که حدود 250 ميليارد تومان خسارت وارد شده است.مدير امور زراعت جهاد کشاورزي فارس با بيان اينکه بالغ بر 70 ميليارد تومان خسارت نيز به مزارع جو و کلزا وارد شده است افزود: خساراتي نيز به لحاظ افت توليد در ساير مزارع وجود دارد .

آغاز توزيع بنزين يورو 4 در استان البرز

مديرکل محيط زيست استان البرز از تکميل روند توزيع بنزين يورو 4 در استان خبرداد.به گزارش ايسنا حسين محمدي، در نخستين کارگروه کاهش آلودگي هواي استان در سال‌جاري با اعلام اين خبر گفت: حجم ترددها از محورهاي مواصلاتي اين استان مديريت سوخت را حائز اهميت ساخته است.وي با اشاره به اينکه 20 درصد ترافيک برون شهري کشور از دو محور(قزوين و جاده چالوس) در استان البرز صورت مي‌گيرد، افزود: با اين حجم از ترددها بار آلاينده‌هاي فراواني به البرز تحميل مي‌شود ضمن اينکه در کنار آن بايد چاره‌اي نيز پيرامون کاهش بار ترافيکي صورت گيرد.

مديرکل محيط زيست استان البرز خاطرنشان کرد: برخورد قانوني با خودروهاي دودزا و آلاينده و تشديد نظارت‌ها بر مراکز معاينه فني از جمله تدابيري است که در اين زمينه انديشيده شده است.

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان غربي:

رسانه‌ها مشکلات جامعه کارگري آذربايجان غربي را منعکس کنند

اروميه - خبرنگار آفرينش

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان غربي گفت: اصحاب رسانه درراستاي انعکاس مشکلات جامعه کارگري آذربايجان غربي گام بردارند.

اسلام صادقي اظهار داشت: کارگران و تلاشگران واحدهاي توليدي، صنعتي و خدماتي فقط به وسيله رسانه‌هاي بومي قادر هستند مشکلات و دغدغه‌هاي خود را با مسئولان در ميان بگذارند.

وي با اشاره به اينکه در آستانه فرا رسيدن روز خبرنگار قرار گرفته‌ايم، ضمن تبريک اين روز به تلاشگران عرصه اطلاع‌رساني، افزود: فعالان حوزه رسانه و خبر نبايد رسالت خود را در مقابل قشر کم‌درآمد جامعه به فراموشي سپرده و درگير مسائل حاشيه‌اي شوند.

اين فعال جامعه کارگري انعقاد قراردادهاي موقت کار، حقوق ناچيز، عدم برخورداري از بيمه و مزاياي مختلف آن، حقوق معوقه و بدهکاري واحد‌هاي صنعتي به کارگران، پايين آمدن قدرت خريد مردم در نهايت مشکلات معيشتي را نگراني‌هاي يکايک کارگران عنوان کرد.

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان غربي گفت: رسانه‌هاي جمعي با ارائه اطلاعات دقيق و آمارهاي درست درارتباط با اشتغال، نرخ بيکاري و مشکلات واحدهاي صنعتي مي‌توانند به تصميم‌سازان براي اتخاذ سياست‌هاي درست و مطابق با واقعيت ياري برسانند.

صادقي با اظهار به اينکه فعالان عرصه رسانه بايد رويکرد تحليلي و پژوهشي اتخاذ کنند، بيان داشت: صرف ارائه اطلاعات خام راهگشا نيست، چرا که فعالان عرصه خبر در حوزه فعاليت خود به متخصصان توانمند تبديل شده‌اند.

وي با بيان اينکه رسانه‌اي شدن مسائل و مشکلات بسياري از مواقع راهگشا مي‌شود، اظهار داشت: گاه غفلت، بي‌خبري و عدم اطلاع‌رساني به‌هنگام منشاء بسياري از مشکلات است که با رسانه‌اي کردن مباحث، اقدامات لازم جهت رسيدگي به موضوع انجام مي‌گيرد.

دبير اجرايي خانه کارگر آذربايجان غربي نهادينه‌سازي فرهنگ حمايت از کار و سرمايه ايراني درراستاي عمل به منويات مقام معظم رهبري را خواستار شد و اظهار داشت: در اين صورت براي رفع معضل بيکاري، جلوگيري از واردات بي‌رويه و توسعه صادرات گا‌م‌هاي بلندي برداشته مي‌شود.

صادقي در سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي» رسانه‌ها را در رشد فرهنگي و اقتصادي جامعه داراي نقش بارز دانست، اظهار داشت: در صورت فعال بودن ظرفيت‌هاي رسانه‌اي استان مشکلات رفع شده، و به سمت رشد و شکوفايي حرکت مي‌کنيم.

مشاور شهردار رودهن منصوب شد

رودهن – خبرنگار آفرينش

مهندس سيد ابوالقاسم هاشمي مدير اجرايي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري واحد رودهن؛ مشاور فرهنگي و اجتماعي شهردار رودهن شد.

مهندس مهرداد حنيفي شهردار رودهن طي حکمي سيد ابوالقاسم هاشمي را به عنوان مشاور خود در امور فرهنگي و اجتماعي معرفي نمود.

درحکم شهردار رودهن خطاب به هاشمي آمده: با توجه به حسن سوابق و تجارب ارزشمند جنابعالي به موجب اين حکم شما را به سمت مشاور امور فرهنگي و اجتماعي شهردار رودهن منصوب مي کنم.

قائم مقام معاونت باغباني وزير جهاد كشاورزي خبرداد؛

ساماندهي نهالستان هاي کشور

قائم مقام معاونت باغباني وزارت جهاد کشاورزي ، از ساماندهي نهالستان هاي کشور تا پايان شهريور ماه خبر داد و گفت: در تامين يارانه توليد نهال هيچ محدوديتي وجود ندارد .به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه سمنان،سيد محمد کيايي در ديدار با رييس جهادکشاورزي استان و معاونت و مديران معاونت بهبود توليدات گياهي جهادکشاورزي استان سمنان افزود: استان سمنان در حوزه توسعه باغ ها خوب عمل کرده و در رتبه برترين هاي کشور است .

کيايي گفت: تغيير الگوي کشت با هدف اقتصادي کردن فعاليت است و کشاورزان نيز با اين هدف به دنبال رعايت الگوي کشت هستند .

وي افزود: در حوزه تامين يارانه توليد نهال هيچ محدوديتي نداريم اما امسال تا پايان شهريور ماه به دنبال ساماندهي نهالستان ها و تعيين تکليف نهالستان هاي بدون مجوز هستيم تا از مهر ماه نهالستان ها مجوزدار به فعاليت بپردازند .

کيايي با اشاره به تسهيلات ارزان براي توليد نهال تصريح کرد: اين تسهيلات با نرخ سود 7 درصد و باز پرداخت 5 ساله يک مزيت است و اولويت با توليد کنندگان پايه هاي رويشي است .

قائم مقام معاونت باغباني وزارت جهاد كشاورزي بيان کرد: يارانه در حوزه باغباني بر اساس چهار آيتم برنامه پنج ساله و تعهدات آن ، اعلام نياز استان ، عملکرد سنوات قبل و بررسي کارشناسي روي نهال به استان ها تخصيص خواهد يافت.

وي همچنين از آماده شدن طرح هاي اقتصاد مقاومتي در حوزه باغباني از سوي وزارت و ارائه به دولت براي طي مراحل تصويبي و قانوني آن خبرداد .در ادامه خدابخش عرب معاون بهبود توليدات گياهي جهادکشاورزي استان سمنان به موضوع الگوي کشت با توسعه اقتصادي باغ ها ، حمايت هاي انجام شده براي توسعه، تامين نهال و تغيير نگرش در حوزه توليد نهال اشاره کرد و گفت: در سال جاري استان سمنان به عنوان يکي از چهار استان پايلوت کشور براي چاپ ليبل (شناسه) نهال تحت نظارت کميته نهال استان است که مراحل و روند اجرايي کار و اخذ تعهدات لازم در حال انجام است .

همچنين موسوي رئيس سازمان جهاد کشاورزي بيان کرد: رويکرد سازمان در الگوي کشت با توجه به محدوديت آبي استان به گونه اي بوده که حرکت بر اساس صرفه کشاورزان و کار اقتصادي باشد و با مشخص شدن سمت و سوي حرکت به دنبال ترويج آن هستيم که در اين روند توسعه باغ ها با ارزش افزوده بالاتر را دنبال کنيم .


 خبر 

 مديرعامل شركت بهره‌برداري نفت و گاز آغاجاري:

افزايش قابليت استمرار و پيشگيري از كاهش توليد نفت نمكي و شيرين در زمان تعميرات اساسي مخازن

اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شركت بهره‌برداري نفت و گاز آغاجاري از افزايش قابليت استمرار توليدنفت نمكي وشيرين در زمان تعميرات اساسي مخازن در واحد بهره‌برداري كرنج خبر داد .

مهندس بيژن خدري گفت: توليد نفت از ميادين مختلف و فرآورش بهينه آن در جهت دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده وزارت نفت، كاهش ميزان ريسك و خطر در مواقع اضطراري در واحدهاي نفت و گاز از رسالتهاي اصلي اين شركت بوده، كارشناسان امر را برآن داشته تا همواره تلاش نمايند با استفاده از امكانات و منابع موجود و اقدامات كارشناسي و فني، مناسبترين و ايمنترين گزينه را با رعايت حداقل هزينه‌ها جهت دستيابي به اهداف انتخاب نمايند.

در اين راستا بررسيهاي كارشناسي در بزرگترين واحد بهره‌برداري اين شركت يعني كرنج صورت پذيرفت و متعاقب آن اصلاحيه‌هاي مورد نياز ( شامل احداث لوله هدر مرحله دوم مجزا جهت چاههاي نفت نمكي كم فشار در واحد بهره‌برداري كرنج، اصلاحيه اتصال نفت خروجي مخزن گاز زدا به نفت خروجي مخزن بهره‌برداري شماره 2 بهره‌برداري كرنج، اصلاحيه دو كاره نمودن مخزن شماره 2 بهره‌برداري كرنج ، اصلاحيه انتقال آب زائد مخزن دو كاره شماره 2 به پمپهاي آب زائد گاززدا، اصلاحيه اتصال نفت خروجي مخزن آزمايش بهره‌برداري كرنج به نفت وروردي نمك‌زايي كرنج/ پارسي ) توسط كارشناسان مهندسي توليد تهيه و با تلاش جدي و فعاليت ادارات بهره‌برداري و تعميرات خطوط لوله با همكاري ادارات،نگهداري و تعميرات، بازرسي فني و ايمني اجرا گرديده است.

وي افزود: چنين اصلاحيه هائي بدليل لزوم انجام طراحي ، اجرا و همچنين نياز به اقلام كالاي مختلف و تجهيزات و ماشين‌آلات، معمولا در قالب پروژه‌هاي سرمايه اي يا جاري و با صرف بودجه قابل توجهي صورت مي‌پذيرند، ليكن كاركنان دلسوز و زحمتكش شركت با درك صحيح از وضعيت موجود و براساس تعهدات ملي و سازماني در سالي كه از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي ناميده شده با استفاده از امكانات موجود بدون تحميل هيچ گونه هزينه اضافي اصلاحات مذكور را انجام دادند كه در اين رابطه ميزان صرفه‌جويي ريالي ناشي از اجراي طرحهاي ذكر شده به طور تقريب بالغ بر 950 ميليارد تومان برآورد شده است.

مهندس خدري با اشاره به فوايد و مزاياي طرحهاي اجرا شده درخصوص برخي از آنها به استفاده از قابليت و توانمندي‌هاي فكري كاركنان و بكارگيري ادوات و اتصالات مازاد در سطح واحدهاي عملياتي شركت، فراهم شدن امكان تفكيك چاههاي كم فشارشيرين ونمكي كرنج و هدايت چاههاي نمكي به لوله مقسم جديدالاحداث با هدف كاهش ميزان نفت مازاد ورودي(نفت شيرين) به واحدنمكزدايي كرنج، بهينه‎سازي شرايط فراورشي واحد بهره‌برداري كرنج در راستاي استمرار توليد از چاههاي نمكي باتوجه به ظرفيت فراورشي ايجاد شده در واحد نمكزدائي و همچنين فراهم نمودن شرايط براي امكان افزايش توليد نفت نمكي درصورت انجام حفاري‌هاي جديد، صرفه‎جوئي قابل ملاحظه در مصرف مواد شيميايي و افزايه‎هاي تزريقي واحد نمكزدائي كرنج ، امكان جداسازي ومستقل نمودن خطوط لوله تفكيك گرسرچاهي 28/23/9/6 درواحد كرنج و در نتيجه كاهش دبي نفت ورودي به نمكزدائي، امكان اندازه‌گيري دبي چاهها به طور مستقل بااستفاده از مخزن آزمايش واحدكرنج اشاره كرد.وي همچنين ديگر مزاياي اين طرحها را افزايش ارتباط خطوط انتقال نفت واحدها و ايجاد سهولت عملياتي در جداسازي و يا جابجايي نفت چاهها، آزمايش و بررسيهاي مربوط به كنترل نفت شيرين و نمكي دانست.

شمسايي‌فر، مدير امور آب و فاضلاب شهريار علل کم‌آبي شهريار را برشمرد

شهريار- برزگر

کمبود آب در بالادست وجود دارد. به همين خاطر رينگ مخازن تا حدي انجام شده است که در نتيجه توانسته‌ايم آب را از سفره‌هاي آبخوان از طريق مخازن به مناطقي که مشکل دارند هدايت کنيم. مثل اميريه که عملا امکان حفر چاه به دليل ماسه‌دهي بالا و ريزشي بودن وجود ندارد.

شمسايي‌فر ضمن بيان مطالب فوق ادامه داد: اين خطوط در سال جاري با سرعت بيشتري در دست اجراست. از جمله 2200 متر خط انتقال خيابان طالقاني و 1560 متر خط خيابان مدرس که به نوعي تقويت دو بال انديشه است. هدف اين است که آب را از مخزن به نوعي در شبکه بچرخانيم که در ابتدا و انتهاي شبکه، فشار يکسان باشد.

مدير آبفاي شهريار افزود: خطوط فرعي 3500 متر در غرب انديشه، 2700 متر در شرق انديشه به اتمام رسيده است و وارد مدار شده است.

نکته مهم سرعت بخشيدن به اين پروژه‌هاست که نيازمند تامين منابع مالي است. هم‌اکنون ما در پايين‌دست شهريار به دنبال حفر چاه نيستيم بلکه مي‌کوشيم اين مسئله را با خطوط انتقال و شبکه حل کنيم. تمام اين موارد نيازمند هزينه است.

اين مقام مسئول در مورد کارهايي که تا پيش از بهمن ماه، در صورت اخذ اعتبار و بودجه به اتمام خواهند رسيد گفت: اين پروژه‌ها عبارتند از خط مخزن شهرک وائين به طول 2200 متر که اين مخازن را به مخزن صدف متصل مي‌کند. مخزن صدف 270 ليتر در ثانيه خروجي دارد و کمتر از 180 ليتر در ثانيه ورودي دارد و اين بدين معناست که ما براي اشباع آن مخزن آب نداريم. اجراي اين خط به معناي خدمات‌رساني به بيش از 60 درصد از منطقه شهريار است.

وي همچنين در مورد ديگر پروژه‌ها افزود: 2200 متر خط 600 در خيابان طالقاني 1560 متر خط مدرس در شرق انديشه سايز 400 داکتيل، 200 هزار و 700 متر در غرب انديشه که قرار است از خط آبخوان 600 ميليمتري تغذيه شوند، 2700 متر خط باقي‌مانده لوله 800 ميليمتري شرق شهريار که تا شهريورماه اين خطوط بايد جمع‌آوري شوند.

شمسايي‌فر تاکيد کرد: اگر اين خطوط به بهره‌برداري نرسند روستاهاي پايين شهريار دچار مشکل جدي بي‌آبي خواهند شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي