جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4780


مسکن مهر بدون آب و برق به متقاضيان واگذار مي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 مسکن مهر بدون آب و برق به متقاضيان واگذار مي‌شود 

 
در حالي 9 ماه پيش وزارت راه واگذاري واحدهاي مسکن مهر بدون خدمات زيربنايي را ممنوع کرد که اين وزارتخانه با چرخشي 180 درجه‌اي از تحويل واحدهاي بدون آب، برق و فاضلاب اين طرح پس از اخذ تعهد محضري به متقاضيان خبر داده است.به گزارش تسنيم، يکي از انتقاداتي که مسئولان دولت کنوني به مسئولان قبلي وارد مي‌کردند، تحويل واحدهاي مسکن مهر بدون داشتن امکانات زيربنايي و روبنايي از جمله انشعابات آب، برق و فاضلاب بود. اين مسئله در شهر جديد پرند بيشتر روي مي‌داد و با توجه به مراجعه متقاضيان مسکن مهر براي تحويل پروژه‌هاي خود، مديريت وقت شرکت عمران پرند با اخذ تعهد نسبت به واگذاري واحد نيمه‌تمام اقدام مي‌کرد.

اين رويه تا چند روز پس از امضاي حکم محسن نريمان مدعامل شرکت عمران شهرهاي جديد ايران ادامه داشت و اين‌که وي در يک روز پاييزي در سال گذشته ضمن بازديد از پروژه‌هاي مسکن مهر پرند دستور ممنوعيت واگذاري واحدهاي اين طرح بدون خدمات زيربنايي را صادر کرد.

پس از اين دستور بود که پروسه تحويل واحدهاي نيمه تمام مسکن مهر به متقاضيان متوقف شد. در 9 ماه سپري شده از آن روز (اول مهرماه سال 92) وزارت راه و شهرسازي تمام تلاش خود را معطوف به تامين زيرساخت‌هاي خدماتي از جمله برق، آب و فاضلاب کرد.

در اين راستا با توجه به پرداخت حق انشعاب خدمات مربوطه، وزارت راه و شهرسازي از وزارت نيرو انتظار داشت در کوتاه‌ترين زمان ممکن زيرساخت‌هاي مربوط به آب، برق و فاضلاب پروژه‌هاي مسکن مهر فراهم شود.

از نيمه دوم سال گذشته مسئولان وزارت راه و شهرسازي با بيان اين‌که ساخت بيش از 100 هزار مسکن مهر به پايان رسيده به صراحت دليل عدم واگذاري به متقاضيان را متوجه وزارت نيرو دانستند. اما اظهارات گاه و بيگاه وزير راه و شهرسازي و شماري از معاونانش از جمله نريمان هيچ تاثيري در حل مشکلات زيربنايي پروژه‌هاي طرح مسکن مهر نداشت.

نريمان چندي پيش با انتقاد از عملکرد وزارت نيرو گفته بود: هم‌اکنون 100 هزار مسکن مهر آماده افتتاح است، اما به دليل کم‌کاري وزارت نيرو نمي‌توانيم آنها را به متقاضيان واگذار کنيم. متولي مسکن مهر فقط وزارت راه و شهرسازي نيست و وزارتخانه هاي ديگر نيز در اين طرح دخيل هستند. بر اساس مصوبه دولت وظايف هر کدام از وزاتخانه هاي تعاون، نيرو، نفت در طرح مسکن مهر مشخص شده است.

به فاصله کمتر از 10 روز پس از اذعان معاون وزير راه و به کم‌کاري وزارت نيرو، نريمان از پرداخت حق انشعاب آب، برق و فاضلاب 400 هزار مسکن مهر از سوي وزارت راه و شهرسازي به وزارت نيرو خبر داد و گفت: با در نظر گرفتن فشار مردم در خصوص تحويل پروژه هاي ساخته شده از متقاضيان تعهد محضري مي گيرم و از اين به بعد آنها براي دريافت انشعابات واحدهاي خود به وزارت نيرو مراجعه مي کنند.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر از تحويل پروژه‌هاي مسکن مهر با پيشرفت فيزيکي 90 درصدي براي اضافه کردن مابقي خدمات زيربنايي به افراد متقاضي خبر داد.

وزارت راه و شهرسازي مدت‌هاست تکميل پروژه‌هاي مسکن مهر را اولويت کار خود اعلام کرده و به همين بهانه نيز عملا برنامه جديد در حوزه مسکن ارائه نکرده است. با توجه به اظهارات معاون وزير و قائم مقام وزير راه و شهرسازي از اين پس واحدهاي مسکن مهر بدون امکانات زيربنايي به متقاضيان واگذار مي‌شود، يعني همان برنامه‌اي که مسئولان کنوني وزارت راه مدعي هستند توسط مسئولان قبلي وزارت راه انجام شده است.


 تريبون اقتصادي 

 افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن تا رقم 60 ميليون تومان

مشاور وزير و طراح صندوق پس انداز مسکن گفت: بانک مرکزي مشکلي با افزايش سقف تسهيلات مسکن ندارد به شرط آنکه دولت منابع آن را تامين کند.حسين عبده تبريزي در گفت و گو با ايسنا،اظهار داشت: درخواست وزارت راه و شهرسازي افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن تا 80 ميليون تومان بود اما ظاهرا بانک مرکزي رقم 60 ميليون تومان را پذيرفته است.

وي تصريح کرد: بانک مرکزي معتقد است چنانچه دولت منابع افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن را تامين کند مشکلي براي افزايش تسهيلات ندارد.وي در پاسخ به اين که برخي معتقدند افزايش سقف تسهيلات به اين ارقام نيز ممکن است تحرکي در بازار مسکن ايجاد نکند ادامه داد: دولت علاقمند به ايجاد تحرک در بخش مسکن ارزان قيمت است. در واقع دولت علاقمند است شرايط خانه دار شدن زوج هاي جوان و يا افرادي که داراي وضعيت نامناسب مسکن هستند را تسهيل کند.

معاون روابط کار وزارت کار:

قرارداد کار 90 درصد کارگران موقت است

معاون روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي گفت: در ابتداي انقلاب قرارداد کار 90 درصد کارگران دائمي بود که امروز برعکس شده و قراردادهاي 90 درصد کارگران، موقت شده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار، سيدحسن هفده تن از بازبيني آئين نامه هاي سازمان تامين اجتماعي براي تامين نظرات کارگران و کارفرمايان خبر داد.

معاون روابط کار وزارت کار اظهارداشت: پيش از اين کارشناسان تامين اجتماعي که با دغدغه کارگران و کارفرمايان آشنا نبودند، اين آئين نامه را بدون در نظرگرفتن وضعيت واقعي حاکم بر فضاي کارگري و کارفرمايي تدوين کرده اند.هفده تن تصريح کرد: برخلاف گذشته، در تدوين آئين نامه جديد اين سازمان از نظرات نمايندگان تشکل هاي کارگري و کارفرمايي استفاده مي شود.وي خاطرنشان کرد: بايد فضاي مناسب 3 جانبه اي بين دولت، تشکل هاي کارگري و کارفرمايي در حوزه کار ايجاد کرد.

اين مقام مسئول در وزارت کار رفع دغدغه هاي کارگران را گامي براي ايجاد توسعه اقتصادي و رونق توليد دانست و افزود: تشکل هاي کارگري در نهادهاي تصميم ساز دولت حضور ضعيفي دارند که اين مسئله منجر به ضعيف ماندن اين قشر شده است.هفده تن علت حضور نداشتن تشکل هاي کارگري در نهادهاي تصميم ساز کشور از جمله در مجلس شوراي اسلامي را ناشي از قدرت نداشتن آنها دانست و بيان داشت: اين در حالي است که مجموعه هاي کارگري سهم مهمي در ارزش افزوده اقتصاد کشور و جامعه بر عهده دارند.وي به بالا بودن امنيت شغلي کارگران در ابتداي انقلاب اسلامي اشاره کرد و افزود: 90 درصد کارگران در آن زمان قرارداد دائمي داشتند در حالي که امروز 90 درصد کارگران قرارداد موقت کار دارند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه با تاکيد بر اينکه اقتصاد کوچک رانتي بدون کارآفريني کشور نياز به اصلاح دارد گفت: در اين نوع اقتصاد، عرضه بر تقاضاي نيروي کار پيشي مي گيرد که موجب تمايل کارفرمايان به عقد قراردادهاي موقت کار مي شود.هفده تن تاکيد کرد: بايد شرايطي فراهم شود تا کارگران امروز به کارفرمايان فردا مبدل شوند. در حال حاضر، حدود 8 هزار و 700 تشکل کارگري و کارفرمايي در کشور وجود دارد.

شرايط جديد مشاغل سخت و زيان‌آور ابلاغ خواهد شد

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ‌گفت:‌ توالي مشاغل سخت و زيان‌آور نياز به اصلاح آيين‌نامه داشت که اين اصلاحات انجام شد و به زودي شرايط جديد تصويب و ابلاغ خواهد شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار علي ربيعي اظهار داشت: تمام دغدغه دولت در اوايل کار، تامين پول هدفمندي يارانه‌ها بود ضمن اينکه تحريم‌ها اساسي‌تر و بنيادي‌تر بود و اين دو مقوله زمان زيادي از دولتمردان مي‌گرفت.

وي بيان کرد: خوشبختانه اکنون در مسير خوبي در حال حرکت هستيم و شرايط بسيار بهتر از يک سال پيش شده اما استراتژي اصلي دولت همچنان مهار تورم است.ربيعي با اشاره به اينکه برخي نقدها به دولت وارد است که تورم را با چه قيمتي مي‌خواهيد مهار کنيد و بهتر است ابتدا از رکود خارج شويم، خاطرنشان کرد: اگر از تورم خارج نشويم، حتي اگر از رکود بيرون بياييم، به سمت يک اقتصاد ورشکسته مي‌رويم که دير يا زود دوباره دچار رکود مي‌شود.

ربيعي تاکيد کرد: عدم تزريق پول پرقدرت به بخش صنعت و توليد باعث شد انتقادها از بانک‌ها شدت بگيرد، ولي به طور قطع شرايط به اين شکل باقي نخواهد ماند.وي با بيان اينکه در حال حاضر، گراني‌هاي مقطعي داريم، عنوان کرد: در مجموع نرخ تورم اکنون قابل قبول است و با توجه به اينکه قول داديم تورم را در نهايت به 25 درصد برسانيم، اگر با همين روند به پيش برويم، مي‌توانيم نرخ تورم را به زير 25 درصد نيز برسانيم اما در عين حال بايد از رکود نيز خارج شويم.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه 30 درصد رشد منفي اقتصاد طي هشت سال گذشته داشته‌ايم، بيان کرد: جبران اين رشد منفي بسيار دشوار است و هر يک درصد رشد، مساوي با تعداد زيادي شغل حتي همان شغل‌هاي جانبي و غيرمرتبط با توليد است.وي با بيان اينکه نياز به نرخ رشد 6 درصدي داريم، تصريح کرد: ظرفيت اقتصادي کشور در شرايط فعلي بيشتر از اين هم نيست.

ربيعي همچنين خبري براي کارگران مشاغل سخت و زيان‌آور داشت و بيان کرد: بحث توالي مشاغل سخت و زيان‌آور نياز به اصلاح آيين‌نامه داشت که اين اصلاحات انجام شد و به زودي شرايط جديد تصويب و ابلاغ خواهد شد.

وزير نيرو:

واردات آب از خارج هنوز در حد يک ايده است

وزير نيرو اعلام کرد که موضوع واردات آب از کشورهاي همسايه هنوز در حد يک ايده است و در صورت مديريت صحيح مصرف آب در کشور، نيازي به اين کار نخواهد بود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،حميد چيت چيان افزود: شرايط کنوني کشور در حال حاضر نيز به گونه اي نيست که بتوان موضوع واردات آب را عملياتي کرد.

وزير نيرو که همراه با هياتي براي بازديد از طرح هاي در دست اجرا بويژه در حوزه آب در استان آذربايجان غربي به سر مي برد، خاطرنشان کرد: در چنين شرايطي، مشترکان آب بويژه در شهرهايي که در برخي فصول سال داراي تنش آبي هستند بايد مراقبت بيشتري در مصرف آب کنند زيرا عدم مصرف بي رويه آنها موجب قطع جريان آب مشترکان ديگر مي شود.

وي گفت: قطع جريان آب مشترکان پرمصرف که به هشدارها و تذکرات مسوولان در زمينه صرفه جويي در مصرف آب توجهي نمي کنند هم اکنون در تهران آغاز شده است.چيت چيان يادآور شد: اين منطق که برخي مشترکان اعلام مي کنند هزينه آب مصرفي را حتي اگر بي رويه هم مصرف کنند مي پردازند منطق درستي نيست و نمي تواند دليلي براي عدم صرفه جويي باشد.

وي گفت: بهاي آبي که مشترکان آب در شهرها هم اکنون پرداخت مي کنند بسيار ناچيز بوده و تنها يک سوم از هزينه واقعي آب است.


 نهادهاي مالي 

 شرايط تحويل ارز مسافرتي در بانک ملي

بانک ملي ايران شرايط لازم براي خريد و تحويل ارز مسافرتي را اعلام کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع رساني بانک ملي ايران؛ مسافران مي توانند با ارائه مدارك مورد نياز نظير اصل گذرنامه، بليت ممهور به مهر آژانس مسافرتي،‌اصل رسيد واريز وجه عوارض خروج از كشور و ويزاي كشور مورد نظر (بنا به مورد) با مراجعه به شعب منتخب ارزي اين بانك، نسبت به خريد ارز مسافرتي و دريافت حواله مربوطه اقدام نمايند.

مدير عامل بانك سپه:

کارکنان بانکها جزو سالمترين صديق ترين و پرکارترين افراد کشورند

سيدکامل تقوي نژاد که در جمع صميمي خبرنگاران سخن مي گفت ضمن تبريک روز خبرنگاران به اصحاب رسانه از آنها به عنوان پيام آوران واقعي آگاهي بخشي نام برد و گفت: خبرنگاران زندگي خود را صرف ارتقاء سطح آگاهي و دانش جامعه کرده اند. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك سپه ،مدير عامل بانك سپه ،وي اظهار داشت: تصوير جامعه از بانکها و کارکنان زحمتکش آنها بايد اصلاح شود چرا که سالمترين پرکارترين و بهره ورترين کارکنان نظام اداري کشور در سيستم بانکي مشغول به کارند. اصلاح تصوير ذهني جامعه نسبت به بانکها و انعکاس زحمات ارزشمند و بي دريغ اين قشر، رسالت مهم رسانه ها است.

مديرعامل بانک توسعه صادرات :

دانش بنيان‌ها در دريافت تسهيلات اين بانک مزيت دارند

دکتر بهمن وکيلي گفت: با هدف توجه به طرح‌هاي دانش بنيان، اين طرح ها در نرخ سود تسهيلات نسبت به ساير بانک ها از مزيت برخوردارند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، دكتر بهمن وكيلي در خصوص نرخ سود تسهيلات به طرح هاي توليدي، خدماتي، دانش بنيان اظهارداشت: در تسهيلات پرداختي به طرح هاي دانش بنيان نرخ سود عقود غيرمشاركتي به طور ثابت 18 درصد و حداقل نرخ سود مورد انتظار در عقود مشاركتي 21 درصد است.

جشنواره خدمات الکترونيکي بانک اقتصادنوين برگزار مي‌شود

با هدف ترويج استفاده از خدمات بانکداري الکترونيکي، بانک اقتصادنوين جشنواره خدمات الکترونيکي اين بانک "فرابانک نوين" را برگزار خواهد نمود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، اين بانک به استفاده‌کنندگان از خدمات و ابزارهاي الکترونيکي بانک اقتصادنوين به قيد قرعه در پايان جشنواره جوايز ارزشمندي اهدا خواهد کرد.

تقدير شرکت آبفاي کشور از بانک تجارت

شرکت مهندسي آبفاي کشور از اقدام روابط عمومي بانک تجارت در فرهنگ‌سازي مصرف بهينه آب تقدير کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اين بانک در راستاي انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي خود اقدام به توزيع تراکت، اطلاع رساني از طريق صفحات نمايشگر دستگاه‌هاي خودپرداز و چاپ آگهي در روزنامه‌هاي کثيرالانتشار با موضوع ترويج فرهنگ صرفه‌جويي در مصرف آب مي‌کند که در همين راستا شرکت آبفاي کشور با ارسال تقديرنامه‌اي از اين اقدام فرهنگي بانک تجارت قدرداني کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي