جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4782

رواج آهسته يک جراحي زيبايي نوظهور:
«کاشت چال گونه»


پياده روي و تكنيك آن براي حفظ سلامت جسمي و روحي


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 رواج آهسته يک جراحي زيبايي نوظهور:
  «کاشت چال گونه» 

انگار ميل به زيبايي‌طلبي ما آدم‌ها تمامي ندارد. اگر باورتان نمي‌شود، بد نيست سري به نزديک‌ترين کلينيک پوست يا زيبايي محله‌تان بزنيد و ببينيد که کارکنان و پزشکان آن‌ها تا پاسي از شب مشغول تراشيدن بيني و کاشتن گونه و بالا بردن ابرو و پايين آوردن چانه افراد پول‌دار و بي‌پولي هستند که دوست دارند به هر قيمتي که شده، شبيه فلان هنرپيشه يا خواننده شوند. اما انگار، هر دم از اين باغ بر تازه‌اي هم مي‌رسد! شنيده بوديد که به تازگي برخي از افراد اقدام به عمل جراحي براي کاشت «چال گونه» يا «گوديِ لبخند» مي‌کنند؟

جام جم سرا: تعجب نکنيد. ما هم تا به حال نشنيده بوديم. اصلا فکر مي‌کنم مردم هيچ کجاي دنيا مثل ما ايراني‌ها، اينقدر به هنر و زيبايي علاقه ندارند و لابد براي همين هم مي‌‌گويند که هنر نزد ايرانيان است و بس! به هر حال پيشنهاد مي‌کنيم که گفت‌وگوي ما را در اين مورد با دکتر رضا وقردوست، فوق‌تخصص جراحي پلاستيک، ترميمي و سوختگي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران و عضو جامعه جراحان زيبايي ايران بخوانند.

آقاي دکتر! تعريف خاصي براي چال گونه وجود دارد؟

چيزي که به نام چال گونه در بين مردم معروف است،‌‌ همان چاله‌اي است که در ناحيه خنده برخي از افراد به‌طور طبيعي و ژنتيکي ايجاد مي‌شود.

چرا همه افراد اين چال گونه را ندارند؟!

اگر قرار بود که همه افراد، مثل هم آفريده مي‌شدند که ديگر نمي‌توانستيم زيبايي را معنا کنيم. اصلا ممکن است تعريف زيبايي از نظر افراد مختلف، متفاوت باشد. مثلا من و شما چال گونه را زيبا بدانيم و خيلي‌هاي ديگر از آن بدشان بيايد. به هر حال، زيبايي امري سليقه‌اي است.

از داخل دهان، قسمتي که قرار است روي صورت چال بيفتد را با بخيه جمع مي‌کنند و به اين ترتيب، چال گونه را براي فرد به‌وجود مي‌آورند. البته اين کار‌ها به‌هيچ‌وجه علمي نيست

آيا کار کاشت چال گونه، کاري طبيعي است؟

نه، برخلاف باور برخي از مردم، اصلا محاسبه‌هاي خاصي براي کاشت و ايجاد چال گونه وجود ندارد تا هر کسي دلش بخواهد، نزد پزشک برود و اين کار برايش انجام شود. کاشت چال گونه‌، کاري کاملا سليقه‌اي است.

نحوه کاشت چال گونه را برايمان توضيح مي‌دهيد؟

براي کاشت چال گونه دو روش وجود دارد؛ اول اينکه مي‌توان به‌صورت ناحيه‌اي، چربي‌هاي آن قسمت از صورت را ساکشن کرد تا حفره‌اي زير گونه‌ها و در ناحيه خنده افراد به وجود بيايد. يکي ديگر از کارهايي که برخي از همکاران براي کاشت چال گونه انجام مي‌دهند، اين است که از داخل دهان، قسمتي که قرار است روي صورت چال بيفتد را با بخيه جمع مي‌کنند و به اين ترتيب، چال گونه را براي فرد به‌وجود مي‌آورند. البته ناگفته نماند که اين کار‌ها به‌هيچ‌وجه علمي نيستند و در هيچ‌يک از منابع آموزشي جراحي پلاستيک و زيبايي به اين عمل‌ها اشاره‌اي نشده است و پزشکان به‌صورت سليقه‌اي و با درخواست مراجعان اين کار را برايشان انجام مي‌دهند.

آيا چال گونه‌اي که کاشته مي‌شود تا آخر عمر براي فرد باقي مي‌ماند يا پس از مدتي از بين مي‌رود؟

نمي‌توان به‌صورت صددرصد گفت که اين چال گونه کاشته‌شده تا آخر عمر براي تمام افراد، باقي مي‌ماند. به عبارت ساده‌تر به‌ خاطر بخيه‌اي که در ناحيه داخلي دهان زده مي‌شود، ممکن است حالت چسبندگي در آن قسمت ايجاد شود و اين چسبندگي براي برخي از افراد، چال گونه مادام‌العمر را در پي داشته باشد و براي برخي ديگر اين‌طور نباشد.

آيا کاشت چال گونه، عارضه خاصي هم به دنبال دارد؟

عارضه خاصي که نه اما ممکن است افرادي که اين کار را انجام داده‌اند، مشکل‌هايي را هنگام خنديدن يا ابراز احساساتي که به حرکات عضلات صورت نياز دارند، احساس کنند و نتوانند مانند قبل، ميميک خنده يا ساير ابراز احساسات صورتي خود را داشته باشند. از طرف ديگر، ممکن است قطع اعصاب ناحيه‌اي که کاشت چال گونه در آن انجام مي‌شود و عوارض ناشي از آن هم براي افراد متقاضي پيش بيايد.

آيا شما کاشت چال گونه را به افراد خاصي توصيه مي‌کنيد؟

ببينيد! جراحي پلاستيک به‌خاطر رفع نقص‌هاي روي صورت به‌وجود آمده است. مثلا اگر انحراف يا قوزي روي بيني فردي وجود داشته باشد، جراحان زيبايي مي‌توانند با برداشتن آن، باعث زيبايي بيشتر ظاهري و شايد بالا رفتن کيفيت زندگي آن فرد بشوند اما ايجاد چال گونه براساس الگوهايي که خود افراد در دست دارند، اصلا کار معقولي به‌نظر نمي‌رسد. چون بودن و نبودن اين چاله نه تاثيري در بالا رفتن کيفيت زندگي افراد مي‌گذارد و نه تاثير شگرفي بر زيبايي آن‌ها دارد. يعني زيبايي ظاهري هيچ‌کس با بودن يا نبودن چال گونه، از اين رو به آن رو نمي‌شود و به همين خاطر هم هيچ‌يک از همکاران ما کاشت آن را به فرد خاصي توصيه نمي‌کنند. قصد جراحان زيبايي، از بين بردن زشتي است و نه تغيير سليقه افراد!

يعني اگر فردي براي کاشت چال گونه به شما مراجعه کند، اين کار را برايش انجام نمي‌دهيد؟

در برخي از موارد، مراجعان ما متوجه مشکل اصلي خود نيستند. مثلا ممکن است فردي که احساس مي‌کند صورتش به چال گونه نياز دارد، مشکل صورتش در جاي ديگري باشد و خودش نتواند آن را تشخيص دهد.

اينکه مي‌گويند پوست بچه‌ها هنگام تولد بسيار نرم است و اگر مادر، زير گونه‌هاي فرزندش را کمي به درون فشار دهد، باعث ايجاد چال گونه روي صورتش مي‌شود، باوري کاملا اشتباه است

بنابراين، ما در مرحله اول به مراجعان متقاضي جراحي زيبايي خود، مشاوره مي‌دهيم. به‌عنوان مثال، گونه برخي از افراد خيلي مسطح است و خودشان فکر مي‌کنند که چال گونه ندارند اما ما با گرفتن عکس و محاسباتي که روي بافت نرم و بافت سخت صورتشان انجام مي‌دهيم به آن‌ها مي‌گوييم که مثلا پروتز گونه برايشان خيلي مفيد‌تر و موثر‌تر از کاشت چال گونه است و در زيبايي ظاهري آن‌ها تاثير بيشتري دارد. در مرحله بعد هم آن‌ها به ما و محاسباتمان اعتماد مي‌کنند و به اين يقين مي‌رسند که باورشان از مشکلي که داشته‌اند اشتباه بوده و گاهي به خطا اصرار به انجام دادن برخي از اعمال جراحي زيبايي را داشته‌اند.

اينکه مي‌گويند پوست بچه‌ها هنگام تولد بسيار نرم است و اگر مادر، زير گونه‌هاي فرزندش را کمي به درون فشار دهد، باعث ايجاد چال گونه روي صورتش مي‌شود، باور درستي است؟

نه، اين باور صددرصد باور اشتباهي است! تنها عضوي که در صورت داشتن مشکل مادرزادي مي‌توان تا حدي در دوران نوزادي به آن شکل داد، گوش است. يعني اگر گوش نوزادي به‌صورت برجسته باشد، مي‌شود با کمي فشار، برجستگي آن را تا حدي اصلاح کرد. اگر نوزادي هم شکاف لب و کام داشته باشد مي‌توان با فشار، مقداري از اين شکاف را کاهش داد. البته اين تغيير شکل دادن اندک هم تنها در 3 تا 6 هفته اول پس از تولد امکان دارد و پس از آن ديگر فايده‌اي ندارد.


 پياده روي و تكنيك آن براي حفظ سلامت جسمي و روحي 

رودهن:خبرنگارآفرينش –ايرج صادقعلي

پياده روي بهترين نوع ورزش بدني است .پياده روي بسيار ساده است ، هيچ نوع آموزش رسمي و تجهيزات و وسايل مخصوص بجز يک جفت کفش مناسب لازم ندارد و مي توان آن را در هر زمان و با هر شرايطي انجام داد

به گزارش آفرينش بهرام صالح نيا عضو هيات علمي گروه تربيت بدني دانشگاه ازاد اسلامي واحد رودهن گفت پياده روي محبوبترين و پرطرفدارترين ورزش به خصوص براي افراد ورزشکار غيرحرفه اي است . پياده روي ضمن ارزان بودن قابليت اجرا تقريباً در تمام شرايط را دارد .

پياده روي نقطه آغاز خوبي براي کسي است که به فعاليت جسماني عادت ندارد .قدم زدن با سرعت متوسط به مدت40 تا 60 دقيقه بهتر از دويدن شديد به مدت 20 دقيقه است چرا که در قدم زدن احتمال آسيب کمتر است اگر چه هر دو ، آمادگي جسماني را افزايش مي دهد .

اصول صحيح پياده روي جهت سلامت وتداوم آن

وي گفت:پياده‌روي بايد شامل سه بخش باشد: گرم کردن، طي کردن مسافت مورد نظر و خنک کردن بدن.

براي گرم شدن، پنج دقيقه اول را با سرعت کم، در حدود نصف سرعت عادي خودتان راه برويد. سپس مکث کنيد ومقداري حرکات کششي انجام دهيد. تمرکز حرکات‌تان روي مچ پا، ران‌ها و پشت ساق پا باشد. اين کار موجب نرمي و انعطاف‌پذيري ماهيچه‌هايتان مي‌‌شود.

اما توجه کنيد که اين کار تنها در صورتي مفيد است که بدن‌تان را گرم کرده باشيد. کشش‌ها بايد آرام و با مکث باشد و فشار بيش از حد بر ماهيچه‌ها وارد نکند.(با رعايت کشش ايستا و پويا)

پس از حرکات کششي، با سرعت عادي شروع به راه رفتن کنيد. سرعت و مسافت پياده‌روي بايد متناسب با سن و شرايط عمومي بدن‌تان باشد. هرگز از حد تعادل خارج نشويد. زماني که قادر باشيد بدون تنگي نفس هنگام راه رفتن گفتگو کنيد،يعني سرعت مناسبي داريد.

پياده رويهاي خودرابراساس يک برنامة زماني تنظيم کنيد.

به منظور پرتحرک نمودن ورزش پياده روي ، پيشرفت خود در طي مسافت بيشتر را درنظر داشته باشيد.

براي خود هدف تعيين کنيد: "براي اين منظور کفشهايتان را بپوشيد، از خانه خارج شويد و يک ساعت پياده روي کنيد تا به محل مورد نظر برسيد. بعد اگر خواستيد از همان مسيري که طي نموده ايد برگرديد و به اين ترتيب 2 ساعت قدم زده ايد. مسيرهاي خوش آب و هوا را براي پياده وري انتخاب کنيد.

به هنگام پياده روياز لباسهاي راحت استفاده نمائيد و از پوشيدن لباسهاي تنگ و نامناسب اجتناب کنيد.

در روزهاي آفتابي جهت محافظت از چشمان خود از عينک آفتابي استفاده نمائيد.

پياده روي را مي توانيد با گوش فرادادن به موزيک آرام دلپذيرتر نمائيد

براي آنکه پياده روي در کاهش وزن مؤثر باشد 5 تا 6 روز در هفته و هر بار 60 دقيقهيا بيشتر قدم بزنيد. براي تقويت ماهيچه هاي کپل و ران و فرم گرفتن آن در مسيرهاي سربالا پياده روي کنيد.

نکات مهم ساختاري در پياده روي آهسته و سريع:

هنگام پياده روي بايد پشت صاف و شکم به طرف داخل باشد و دست ها در جهت مخالف يکديگر، به جلو و عقب حرکت کنند

- هنگام راه رفتن بايد سر به طرف جلو باشد، نه پايين و نه کاملا بالا.

- سينه جلو و دست ها را تا حد امکان باز و بسته کرد.

- گام ها بايد بلند برداشته شود و سرعت آن بايد سريع تر گردد.

- مرکز ثقل کمر بايد بر روي گام هاي بلند باشد.

- قدم‌هاي خود را به صورت پاشنه –پنجهبرداريد. کف پا را بر زمين نکوبيد.

- هنگام راه رفتن بايد از همه عضلات بدن استفاده کرد.

- اين پياده روي بايد مستمر باشد و هميشه ادامه يابد.

پياده روي مي تواند چندين و چند مزيت براي شما داشته باشد. مثلا از طريق آن مي توانيد:

کاهش احتمال حملات قلبي: پياده روي کمک مي کند تا قلب شما سالم بماند و ميزان کلسترول بد (LDL ) را در خون کاهش و ميزان کلسترول خوب (HDL ) را افزايش مي دهد.

تنظيم فشارخون: اگر فشارخونتان بالاست، پياده روي به شما کمک مي کند آن را پايين بياوريد.

کاهش احتمال ابتلا به ديابت نوع2 : ورزش مداوم احتمال ابتلاي شما به ديابت نوع 2 را کاهش مي دهد.

اگر خانمي هستيد که اضافه وزن داريد و در معرض ابتلا به ديابت هستيد، پياده روي مي تواند به شما براي سوزاندن قند خون بيشتر کمک کند.

تنظيم ديابت: اگر مبتلا به ديابت نوع 2 هستيد، يک برنامه پياده روي منظم مي تواند به شما براي سوزاندن قند بيشتر و کاهش قندخون بدنتان و کاهش احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي کمک کند تا بيشتر زندگي کنيد.

کنترل وزن بدن: راه رفتن باعث سوختن کالري مي شود که به شما براي تنظيم وزن بدنتان کمک مي کند. مثلا زنان ميانسالي که بيش از 10 هزار قدم در روز پياده روي کنند، نسبت به همنوعان غيرفعال خود، چربي بدنشان کمتر است.

کاهش استرس و تقويت روحيه: پياده روي يکي از بهترين راه ها براي دفع استرس بدن است. پياده روي منظم همچنين مي تواند افسردگي و اضطراب را نيز در افراد از بين ببرد.

پياده روي و انجام فعاليت هاي ورزشي سبک مي‌تواند توان حافظه در سالمندان را بهبود بخشد.

قوي و فعال مي مانيد: هر چه سنتان بالاتر مي‌رود، پياده روي منظم باعث مي شود که ديرتر بيفتيد و هميشه قوي و فعال و پر جنب و جوش مي‌مانيد، درست مثل جوانيتان.

راه رفتن براي کاهش دردهاي کمر و شانه و بهبود کارايي اعضاي داخلي بدن مفيد است.


 خبر پزشکي 

 راه اندازي 170 اتاق ايزوله در کشور

ابولا در کشور وارد نشده است

رئيس مرکز بيماري هاي واگيردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور با بيان اين که خوشبختانه ويروس ابولا در ايران وارد نشده است، از راه اندازي 170 اتاق ايزوله در نقاط مختلف کشور خبر داد.

به گزارش آفرينش محمد مهدي گويا، رئيس مرکز بيماري هاي واگيردار وزارت بهداشت در برنامه «ره آورد» شبکه راديويي سلامت با بيان اين که ويروس ابولا در ايران وارد نشده است، گفت: امکانات لازم براي اين که اگر افراد مشکوکي با علائم اين بيماري در کشور ديده شد، نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور وجود دارد و در حال حاضر 170 اتاق ايزوله براي اين منظور راه اندازي و تدارک ديده ايم؛ نه به خاطر ابولا بلکه به دليل بيماري هايي که به شرايط ايزوله نيازمند است. وي ابولا را يک بيماري ويروسي دانست و افزود: ويروسِ عامل ايجاد کننده اين بيماري، جزء دسته ويروس هاي ايجاد کننده تب هاي خونريزي دهنده تقسيم مي شود. ابولا در اثر تماس با ترشحات يا خون بدن آلوده همچون خفاش، خوک، ميمون به انسان منتقل مي شود. همچنين انساني که مبتلا به ابولا شده است نيز مي تواند ويروس را انتقال دهد.

گويا ادامه داد: اين بيماري حدود 40 سال است که شناسايي شده است و هر چند وقت يک بار در يکي از کشورهاي آمريکايي و آفريقايي مواردي از ابولا ديده مي شود. منتهي اين دفعه چيزي که پيچيده و نگران کننده است، شدت و تعداد اين بيماري است و هنوز در کشورهايي مثل ليبريا، گينه، سيرالئون و نيجريه مشاهده شده و کنترل نشده است. وي با اشاره به علائم ابولا اظهارکرد: وقتي فردي در معرض عامل عفونت قرار مي گيرد، 2 الي 21 روز طول مي کشد تا علائمي نظير تب ناگهاني، درد و کوفتگي، تهوع و استفراغ، خونريزي از دهان و دستگاه گوارشي، نارسايي کبد و کليه در وي ظاهر شود. متأسفانه 90 الي 100 درصد از مبتلايان به ابولا جان خود را از دست مي دهند. رئيس مرکز بيماري هاي واگيردار وزارت بهداشت در پايان به شهروندان توصيه کرد که به کشورهاي ليبريا، گينه، سيرالئون و نيجريه در صورت ضرورت سفر کنند؛ و اگر مورد مشکوکي از بيماري و علائم آن مشاهده کردند، حتما به مراکز بهداشتي مراجعه کنند تا اقدامات لازم صورت گيرد.

80 درصد مبتلايان به "وسواس" خود را در رهايي از آن ناتوان مي بينند

براساس شواهد موجود حدود 80 درصد مبتلايان به وسواس، خود را در رهايي از آن ناتوان مي بينند در حاليکه مقابله با اين نوع اختلال، راحتتر از آن چيزي است که آنها تصور مي‌کنند.

مهدي شفيعي روانپزشک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: وسواس يکي از شايعترين رفتارهاي دروني انسان است که در مراحل شديد مي تواند زندگي را دچار اختلال کرده و کيفيت زندگي را به شدت کاهش دهد. وي با بيان اينکه وسواس بيماري پيچيده و آزار دهنده است، تصريح کرد: در اين نوع بيماري فرد رفتاري برخلاف اراده‌اش انجام مي دهد و با آنکه مي داند افکار و رفتارش بيهوده است، ولي باز هم برآن اصرار مي ورزد.

شفيعي تأکيد کرد: بر اساس شواهد موجود حدود 80 درصد مبتلايان به وسواس، خود را در رهايي از آن ناتوان مي بينند در حاليکه مقابله با اين نوع اختلال، راحتتر از آن چيزي است که آنها تصور مي کنند. وي با اشاره به اينکه براي پيشگيري از وسواس تقويت اراده و اعتماد به نفس بسيار مهم است، يادآور شد: آرام کردن فضاي زندگي و پرهيز از ايجاد شرايط پرتنش ، پرهيز از قضاوت عجولانه، پرهيز از مراقبت بيش از حد از خود و ديگران، بردباري در انجام کارها و تقويت راههاي آرامش خود و ديگران از جمله راههايي است که با استفاده از آن مي توان از وسواس پيشگيري کرده و اين بيماري را درمان کرد.


 خبرها از عالم علم 

 تشخيص و شناسايي افراد از طريق گوش

تهران - ايرنا - محققان دانشکده مهندسي کامپيوتر و فناوري اطلاعات دانشگاه صنعتي اميرکبير با استفاده از مشخصات گوش، روشي را براي شناسايي افراد در فرودگاه ها و مرزها ارائه دادند.

به گزارش ايرنا از دانشگاه صنعتي اميرکبير، مجري اين طرح پژوهشي با اشاره به کاربردهاي ويژگي هاي بيومتريک براي شناسايي افراد گفت: براي شناسايي افراد از بيومتريک ها مانند اثر انگشت و عنبيه چشم استفاده مي شود و در اين پروژه تحقيقاتي ما از بيومتريک گوش استفاده کرديم.

مينا شهرياري درباره ويژگي هاي بيومتريک گوش اظهار کرد: ساير بيومتريک ها بر اثر گذر زمان و حالات بيولوژيکي و بيماري تغيير مي کنند ولي گوش مستقل از بدن عمل مي کند و با بالا رفتن سن پير نمي شود و همواره ثابت است. وي درخصوص جزئيات اين طرح تحقيقاتي نيز گفت: براي اين منظور بانکي از تصاوير گوش مورد استفاده قرار گرفت و براي شناسايي افراد از الگوي باينري محلي گابور استفاده شد و با ايجاد هيستوگرامي براي هر تصوير کار شناسايي را انجام مي دهيم. شهرياري درباره نتايج به دست آمده از اين پروژه تحقيقاتي يادآور شد: در مقايسه با روش هاي شناسايي مشخص شد که استفاده از بيومتريک شکل گوش دقت بالايي در شناسايي افراد دارد. وي به مزاياي استفاده از بيومتريک شکل گوش نسبت به ساير روش هاي بيومتريک اشاره کرد و گفت: براي شناسايي افراد از طريق عنبيه و يا اثر انگشت علاوه بر نياز به تجهيزات خاص، فرد بايد با اپراتور همکاري کند ولي در بيومتريک گوش حتي بدون همکاري فرد مي توان تصوير گوش را گرفت. اين پژوهشگر، شناسايي مظنونان و افراد مختلف در فرودگاه ها و مرزها با استفاده از روش بيومتريک شکل گوش را از جمله کاربردهاي اين شيوه جديد ذکر کرد.

ترميم سريعتر شکستگي استخوان با پليمر اسفنجي

دانشمندان نوعي پليمر اسفنجي را براي پرکردن حفره‌هاي استخوان و کمک به ترميم شکستگي‌ها و ديگر مشکلات مرتبط با استخوان ارائه داده‌اند.

به گزارش (ايسنا)، معمولا نارسايي‌هاي استخوان موجود در سر، صورت و آرواره با استفاده از استخوان برداشت‌شده از عضو ديگري از بدن (مانند لگن) يا ماده‌اي مانند بتونه استخواني پر مي‌شود. در اين جا، استخوان برداشت‌شده براي اين که در درون حفره جاي شود، بايد تراشيده شود و چنين فرآيندي دشوار است. همچنين ممکن است قسمتي از بدن که استخوان از آن برداشته شده، دچار مشکلاتي شود. علاوه بر اين، ساختار غيرمتخلخل بتونه استخوان آن به سلول‌هاي استخواني مجاور امکان رشد و قرارگرفتن در حفره‌ را نمي‌دهد.

هم‌اکنون تيمي از دانشمندان دانشگاه «تگزاس اي اند ام» به رهبري «دکتر مليسا گرونلان»، ماده جديدي ارائه داده‌اند که پليمر با حافظه شکلي يا SMP نام دارد و از مولکول‌هاي به هم‌پيوسته (poly(?-caprolactone ساخته شده است. (poly(?-caprolactone زيست‌تخريب‌پذير و ارتجاعي بوده و پيش‌تر در ايمپلنت‌هاي پزشکي به کار رفته است. ماده ابداعي با پليمر چسبنده‌اي به نام پلي‌دوپامين پوشيده مي‌شود.

زماني که SMP تا دماي 60 درجه سانتي‌گراد حرارت داده شود، نرم و اسفنجي شده و مي‌توان آن را به آساني براي پرکردن گسست‌هاي استخوان به کار برد. زماني هم که اين ماده تا دماي بدن سرد مي‌شود، به استحکام سفت و معمولي‌اش مي‌رسد. ماده مزبور در واقع، در درون حفره قفل مي‌شود و پلي‌دوپامين نيز با شکل‌دادن ماده معدني که معمولا در استخوان وجود دارد، به جايگيري آن کمک مي‌کند. زماني که SMP در جاي خود قرار مي‌گيرد و جامد مي‌شود، ساختار متخلخل داربستي را براي رشد سلول‌هاي استخوان بيمار فراهم مي‌کند. همچنين چون اين ماده زيست‌تخريب‌پذير است، طي گذر زمان با استخوان طبيعي جايگزين مي‌شود. ماده مزبور پيش‌تر در محيط آزمايشگاهي آزمايش شده و آزمايش‌هاي حيواني و باليني نيز براي آن طراحي شده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي