جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4782


سفر وزير نيرو و افزايش اميدواري‎ها به احياي درياچه اروميه

نوش‌آبادي معاون پارلماني وزارت فرهنگ و ارشاد:
پيش‎نويس قانون مطبوعات به زودي تقديم دولت مي‌شود

سعادتمند:
جويبار در همه رده‎هاي سني در عرصه ورزشي خوب درخشيد


خبر


خبر


 سفر وزير نيرو و افزايش اميدواري‎ها به احياي درياچه اروميه 

 اروميه - خبرنگارآفرينش

حميد چيت چيان وزير نيرو در سه روز پاياني هفته گذشته، با حضور در آذربايجان غربي ضمن بازديد کامل از طرحهاي اين وزارتخانه در مرکز، شمال و جنوب استان، با تاکيد بر اجرايي شدن طرحهاي دولت تدبير و اميد براي درياچه اروميه، اميدواريها را براي احياي زيست بوم ارزشمند افزايش داد.

وزير نيرو، در راس هياتي از مديران و مسئولان بلندپايه اين وزارتخانه به آذربايجان غربي سفر کرد تا از نزديک از فعاليتهاي زيرمجموعه اين وزارت، در استان بازديد کرده و مشکلات قابل توجه اين منطقه را در بخشهاي آب، فاضلاب، برق و به ويژه درياچه اروميه مورد بازديد و کنکاش قرار دهد.

چيت چيان که دومين سفر خود به آذربايجان غربي را در 11 ماهه حضور خود در وزارت نيرو تجربه مي کرد، بار ديگر با حضور خود، موضوع درياچه اروميه را مورد توجه قرار داد و با بيان طرح هاي دولت براي احياي اين درياچه، از اميدواري کامل دولت در اين خصوص خبر داد و گفت: درياچه اروميه، درياچه‎اي منحصر به فرد است که با ديگر مکانهاي مشابه نظير بختگان، پريشان و باتلاق گاوخوني فرق دارد.

وزير نيرو در اروميه اضافه کرد: نسبت به درياچه اروميه به شدت احساس مسئوليت مي‎کنيم که اين امر، اعتراض نمايندگان ديگر مناطق کشور را از وزارت نيرو موجب شده است.

وي اظهار کرد: وظيفه ما اقتضا مي‎کند که به همه کشور توجه داشته باشيم و اين مسئوليت ماست ولي وضعيت درياچه اروميه منحصر به فرد است و با خشک شدن درياچه اروميه، زندگي عده بسيار زيادي از مردم پيرامون اين درياچه در خطر مي‎افتد.

وزير نيروي دولت تدبير و اميد، در آيين افتتاح مدول دوم تصفيه‎خانه فاضلاب اروميه نيز باز موضوع درياچه اروميه را مطرح کرد و گفت: دولت با اميدواري کامل و با توکل به خداوند، فعاليت‎هاي خود را براي احياي درياچه اروميه به صورت جدي پيگيري مي‎کند.

چيت‎چيان البته متذکر اين نکته نيز شد که با توجه به اينکه نتايج فعاليتهاي احياي درياچه اروميه، در کوتاه مدت قابل لمس نيست اميدوار هستيم که نتيجه اين فعاليتها در سالهاي آينده ملموس باشد.

وي يادآور شد: بايد درياچه اروميه را به صورت مرحله‎اي احيا کنيم.

علاوه بر موضوع درياچه اروميه و تاکيد ويژه وزير نيرو بر بهبود وضعيت آن، حميد چيت‎چيان در اين سفر به موضوع سدها و وضعيت منابع آبي در شمال، جنوب و مرکز استان نيز پرداخت و از تعداد زيادي از آنان در حوضه‎هاي سه گانه آبريز آذربايجان غربي بازديد کرد که البته بخش مهمي از اين سدها نيز در حوضه آبريز درياچه اروميه هستد.

در سفر چيت چيان، سدهاي چپرآباد اشنويه، سيلوه پيرانشهر، طرح هاي سدسازي در سردشت، بوکان و نوروزلوي مياندوآب و سد ارس 2 نيز به همراه سدهاي زولا و ديرعلي سلماس و سد آغ چاي خوي مورد بازديد وزير نيرو قرار گرفت.

کلنگ زني تصفيه خانه آب سلماس و طرح آبرساني به بوکان در شمال و جنوب آذربايجان غربي و بازديد از روند اجراي تصفيه خانه آب مهاباد و پروژه پمپاژ رحيم خان بوکان در کنار افتتاح مدول دوم تصفيه خانه فاضلاب شهر اروميه با دربرگيري افزون بر 200 هزار نفر از شهروندان مرکز استان، از جمله ديگر برنامه هاي کاري فشرده وزير نيرو در سه روز سفر به آذربايجان غربي بود.

همه يا اکثر بازديدهاي وزير نيرو در مدت سه روز اقامت در آذربايجان غربي که به صورت هوايي نيز انجام گرفت درراستاي بررسي راههاي ياري رساندن به احياي درياچه اروميه و وضعيت ذخيره آبهاي سطحي و کمک براي تنظيم آب مورد نياز بخش هاي مختلف و توصيه هاي لازم و صدور دستور براي اجراي عمليات نجات درياچه اروميه بود.

خشک شدن تدريجي درياچه اروميه که از 17 سال پيش آغاز شده و الان در وضعيت بحراني قرار گرفته نگرانيهايي را در بين مردم استان و کشور و هواداران محيط زيست ايجاد کرده است.

درياچه اروميه در حال حاضر وضعيت بسيار نامناسبي دارد و از 32 ميليارد مترمکعب آب موجود در آن در فصل پرآبي و نزديک به 14 ميليارد مترمکعب تراز اکولوژيک آن، کمتر از دو ميليارد مترمکعب آب باقي مانده که با توجه به اين امر، دولت تدبير و اميد و رييس جمهوري از نخستين روزهاي آغاز فعاليت، به موضوع اين درياچه با نگاه ويژه‎اي توجه کرده‎اند.

حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران، در روزهاي نخست تيرماه امسال، دستور آغاز عمليات اجرايي احياي درياچه اروميه را ابلاغ کرد.با تلاش دولت تدبير و اميد و ستاد احياي درياچه اروميه، به دنبال اين ابلاغ فاز عملياتي احياي درياچه اروميه آغاز شده است. با توجه به گفته‎هاي مسئولان ستاد احياي درياچه اروميه، اين درياچه با اجراي دستورالعمل هاي لازم در 10 سال آينده به تراز اکولوژيک برمي‎گردد.

آذربايجان غربي يکي از استانهاي شمال غرب کشور است که نزديک به چهار درصد جمعيت کشور و 2.2 درصد وسعت کشور را به خود اختصاص داده است.


 نوش‌آبادي معاون پارلماني وزارت فرهنگ و ارشاد:
 پيش‎نويس قانون مطبوعات به زودي تقديم دولت مي‌شود 

 شهريار - برزگر

گرچه مسئله بازنگري قانون مطبوعات در مجلس مطرح شد اما چون نگاه سياسي وجود داشت و برخي جناح بينيها ايجاد شد شايسته نبود که در آن فضا بررسي شود اما به زودي اين قانون بازنگري شده تقديم دولت خواهد شد.

نوش‌آبادي معاون پارلماني وزارت فرهنگ و ارشاد ضمن بيان مطالب فوق و با اشاره به برنامه‎ها و اهداف وزارت ارشاد به منظور ارتقاي جايگاه خبرنگاران در کشور اظهار داشت: قانون مطبوعات کشورمان همانند ساير قوانين پس از مدتي نياز به بازنگري دارد که اين اتفاق خواهد افتاد.

وي در رابطه با برخي ديگر از اهداف و برنامه‌هاي وزارت مذکور براي اصحاب رسانه‎اي از لايحه اي به نام قانون سازمان رسانه‎اي کشور خبرداد و تشريح کرد: تاکنون هيچ سازمان رسانه‎اي در کشور وجود نداشته است اما دولت جديد به سمتي حرکت مي‎کند که سازمان صنفي رسانه‎اي نيز همچون ساير نظامهاي صنفي فعال شود و بتواند در عرصه‌هاي مختلف تاثيرگزار باشد.

نوش‌آبادي در ادامه با گلايه از وضعيت تبليغات در کشورمان اظهار داشت: پيش‎نويس قانون تبليغات همگاني تهيه شده است تا بتواند وضعيت آشفته تبليغات در کشورمان را ساماندهي کند.

معاون پارلماني وزير ارشاد با اشاره به جايگاه والاي رسانه‌ها در قانون اساسي خاطرنشان کرد : اصل 24 قانون اساسي کشورمان صراحتا از آزادي بيان مطبوعات سخن مي‌گويد اما اين آزادي 2 شرط مهم دارد که مطابق آنها نبايد به افراد و مقدسات ديني توهين شود بنابراين مطبوعات مجازي و مکتوب خود بايد مراقب فعاليت خود باشند و بهانه دست ديگران ندهند.

وي فعاليت هاي وزارت ارشاد را پايبند به قانون دانست و افزود: جامعه پيشرفته در گرو جامعه مطبوعاتي پيشرفته است بنابراين بايد به رسانه‌ها هرچه بيشتر اعتماد و توجه کنيم تا هرچه بيشتر به سوي مسير جامعه ايراني اسلامي متمدن حرکت کنيم.

نوش‌آبادي در ادامه با اشاره به انتظارات دولت تدبير و اميد از اصحاب رسانه‌ها اظهار داشت: دولت متعلق به جريان يا نگاه خاصي نبوده و نيست بلکه دولت متعلق به نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است بنابراين تمام جريانهاي فکري بايد کارهاي مثبت دولت را انتشار دهند تا به نحوه اي صحيح به رسالت خويش عمل کنند.

وي افزود : دولت به هيچ عنوان قصد دولتي کردن رسانه ها و خبرنگاران را ندارد و نخواهد داشت اما انتظار دارد تمامي فعالان عرصه خبر به رسالت خويش ادامه دهند.

معاون پارلماني وزارت فرهنگ و راشاد اسلامي در ادامه درخصوص نيازهاي خبرنگاران و تلاش وزارت مذکور در جهت رفع آنها گفت: صندوق حمايت از خبرنگاران و نويسندگان با ساز و کاري جديد وارد عمل شده است و اساسنامه جديد آن نيز تا پايان شهريور ماه سال جاري ابلاغ خواهد شد که مطابق آن برخي نياز هاي خبرنگاران از قبيل بيمه تکميلي برطرف خواهد شد.

نوش‌آبادي در رابطه با يارانه مطبوعات نيز خاطرنشان کرد: يارانه مطبوعات از زمان روي کار آمدن دولت تدبير بسيار شفافتر از قبل شده و براساس شاخصه‌هاي موجود عمل شد و بابررسيهاي جديد مشخص گشت که ظرفيت افزايش و ارتقاي اين يارانه ها تا 3 برابر حد فعلي وجود دارد.

معاون پارلماني وزارت فرهنگ و ارشاد در ادامه با اشاره به بازديد اخير خود از غرب استان تهران به ويژه شهرستان شهريار از استعدادها و ظرفيتهاي بيشمار اين شهرستان سخن گفت و افزود: شهرک سينمايي به وسعت300هکتار با همکاري بخش خصوصي در شهريار ساخته خواهد شد که مي تواند شهريار را به قطب سينمايي کشور تبديل کند.

گفتني است پس از پايان اين مراسم از خبرنگاران فعال در غرب استان تهران با اهداي لوح تقديري تمجيد به عمل آمد و وعده‎هاي توسط شخص معاون پارلماني وزارت ارشاد همانند ساخت خانه مطبوعات در غرب تهران داده شد و دستورات لازم نيز به صورت شفاهي به مديران ذيربط ابلاغ شد.


 سعادتمند:
 جويبار در همه رده‎هاي سني در عرصه ورزشي خوب درخشيد 

 جويبار – سميه ابوالحسني

مدير کل ورزش و جوانان مازندران با بيان اينکه شهرستان جويبار در همه رده‌هاي سني خوب درخشيده است، گفت: به حق جويبار پايتخت کشتي جهان است و اعتقاد دارم اين شهرستان توانسته در عرصه ورزش گامهاي خوبي بر دارد.به گزارش خبر نگار روزنامه آفرينش، احمد سعادتمند در مراسم تجليل از قهرمانان کشتي جهان در فرمانداري جويبار بيان کرد: مطمئنا جويبار به تنهايي ستون اصلي کشتي کشور است و بارها پرچم سه رنگ جمهوري اسلامي را در جهان به اهتزاز در آورده است.

رضا گنجي با اشاره به اينکه سهم کشتي‌گيران جويباري در قهرماني تيم ملي جوانان پس از 19 سال چشمگير بوده است، افزود: اين کشتي گيران جزء نوابغهاي کشورند و چهار کشتي‌گير جويباري در اردوي تيم ملي کشتي بزرگسالان حضور دارند.

نماينده عالي دولت در جويبار خاطرنشان کرد: 6 نونهال جويباري در مسابقات نونهالان و پهلوانک‌هاي کشور حضور داشتند و استان مازندران در اين مسابقات به مقام قهرماني رسيد.گنجي بيان کرد: کشي مازندران در مسابقات بين‌المللي 88 مدال کسب کرد که از اين تعداد 10 مدال جهاني و 19 مدال آسيايي بوده و سهم جويبار در کسب اين مدالها 35 درصد بوده است.

همچنين امام جمعه جويبار با بيان اينکه اگر فيلا بخواهد حق را به حقدار بدهد بايد عنوان پايتخت کشتي جهان را به شهرستان جويبار بدهد، گفت: 7 کشتي‌گير جويباري در اردوي تيم ملي بزرگسالان هستند که 4 نفر عضو اصلي و مابقي اخيرا" به اين اردو دعوت شدند.حجت‌الاسلام و المسلمين محمد اسماعيل قلي‌پور تصريح کرد: بايد پهلوان‌پروري به قهرمان‌پروري ترجيع داده شود تا در عرصه اخلاق گامهاي خوبي برداشته شود. در پايان از کشتي‌گيران نونهال، نوجوانان و جوانان جويباري که اخيرا در مسابقات کشتي کشور و جهان مدال کسب کردند تقدير و تجليل شد.


 خبر 

 27کتاب‌خانه‌ي مشارکتي، در استان کرمان راه‌اندازي شده است

كرمان - اميرماهاني

مدير‌کل کتاب‌خانه‌هاي عمومي استان کرمان گفت‌: با فراهم شدن زمينه‌ي مناسب، 27 کتاب‌خانه‌ي مشارکتي در سطح استان کرمان راه‌اندازي شده است.محمدجواد حسين‌زاده افزود: در حال حاضر 130 باب کتاب‌خانه‌ي عمومي با يک ميليون و400هزار جلد کتاب و مساحتي بيش از 67 هزار متر مربع در استان کرمان در حال خدمت‌رساني به علاقه‌مندان هستند.

وي گفت: بيش از 120هزار نفر به‌عنوان عضو فعال، در کتاب‌خانه‌هاي عمومي استان کرمان جذب شده‌اند که در سال گذشته ميزان مراجعه علاقه‌مندان به کتاب‌خانه‌هاي عمومي استان بيش از 4 ميليون و 400 هزار نفر بوده و بيش از 2 ميليون و 700 هزار جلد کتاب به امانت داده شده است.

اجراي تعداد سه فقره عمليات سه‌راه‌گيري همزمان درفاز يک انديشه

شهريار - برزگر

مدير امور آبفاي شهرستان شهريار از پايان اجراي سه فقره عمليات سه‌راه‌گيري خط انتقال در فاز يک انديشه خبر داد.به گزارش روابط عمومي امور آب و فاضلاب شهرستان شهريار، محمدرضا شمسايي‌فردر خصوص نحوه اجراي اين طرح اظهار داشت:با توجه به اجراي لوله‌گذاري با سايز 600 و 400 ميلي متري طي سال جاري، عمليات 3 فقره سه راه گيري همزمان، از خطوط 600- 500 – 400چدن داکتيل در فاز يک انديشه با موفقيت کامل انجام شد. وي اظهار داشت: بنابر تدابير به عمل آمده مقرر شد عمليات حفاري از ساعت 20 شب آغاز و سه‌راه‌گيري و قطع آب از ساعت 23 شب لغايت 5بامداد ادامه يابد، اما با تلاش پرسنل اجرايي، اين عمليات در کمترين زمان ممکن، به صورت شبانه و حداقل قطع آب و در ساعت 4 صبح پايان يافت.

ايجاد جذابيت‌هاي تجاري در شمال شهر قزوين

خردمند – قزوين

کلنگ پروژه احداث مجتمع تجاري، اداري و خدماتي ملاصدرا با حضور دکتر لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي و ساير مسولان کشوري و استاني به زمين خورد.کلنگ پروژه احداث مجتمع تجاري، اداري و خدماتي ملاصدرا با حضور دکتر لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي و ساير مسولان کشوري و استاني به زمين خورد.مسعود نصرتي، شهردار‌ قزوين در مراسم کلنگ‌زني پروژه مجتمع تجاري - اداري‌ و‌ خدماتي ملاصدرا گفت: کاهش بار‌ ترافيکي مرکز‌ شهر از مهم‌ترين اهداف احداث اين پروژه و مهم‌ترين دغدغه شهرداري است.

وي با بيان اينکه هدف از احداث اين پروژه، ايجاد جذابيت در فضاي تجاري‌ و اداري شمال‌ شهر قزوين است، افزود: با افتتاح اين پروژه جذابيت‌هاي تجاري و خريد از مرکز به شمال شهر قزوين منتقل مي‌شود. وي افزود: انتقال ساختمان پزشکان از مرکز و جنوب به شمال شهر قزوين و تأمين رفاه حال شهروندان از اهداف ديگر اجراي اين طرح بوده است.

شهردار قزوين يادآور‌ شد: 37‌ درصد از اين پروژه متعلق به شهرداري و آورده اين نهاد خدماتي براي اين پروژه زمين، صدور پروانه ساختماني و نقدينگي است.

تجليل رئيس مجلس از افتخارآفرينان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين

رئيس مجلس شوراي اسلامي با حضور در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، از نخبگان و پژوهشگران برتر اين دانشگاه که در عرصه‌هاي مختلف بين‌المللي افتخار آفريدند، تجليل کرد. علي لاريجاني به همراه حجت‌الاسلام ابوترابي نايب رييس مجلس شوراي اسلامي ضمن بازديد از دست‌آوردها و ابداعات علمي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، از تيم‌هاي رباتيک مرکز تحقيقات مکاترونيک دانشگاه آزاد اسلامي قزوين (MRL) که در مسابقات جهاني ربوکاپ 2014 برزيل و همچنين تيم خودروي خورشيدي هاوين 2 که در مسابقات جهاني خودروهاي خورشيدي آمريکا صاحب عناوين قهرماني شده‌اند، تجليل کردند.در اين بازديد که مرتضي روزبه استاندار قزوين و نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند، لاريجاني با تحسين افتخارات و موفقيت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در عرصه‌هاي بين‌المللي و برافراشته شدن پرچم مقدس جمهوري اسلامي در ميادين مختلف علمي، با اهداي لوح تقدير از تيم‌هاي قهرمان مسابقات جهاني ربوکاپ و بهترين تيم خارجي مسابقات جهاني خودروهاي خورشيدي (هاوين 2) قدرداني کرد.شايان ذکر است؛ طي روزهاي اخير تيم MRL دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با کسب سه عنوان قهرماني و دو نايب قهرماني در مسابقات جهاني ربوکاپ 2014 برزيل و همچنين تيم خودروي خورشيدي هاوين 2 اين دانشگاه با کسب سه عنوان برتر در مسابقات جهاني خودروهاي خورشيدي آمريکا در رقابت با برترين دانشگاه‌هاي جهان، برگ زرين ديگري بر افتخارات علمي کشور افزودند.

مديرعامل نفت و گاز مسجدسليمان:

وظيفه روابط عمومي در سازمانها بسيارخطير و بااهميت است

اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير عامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان گفت: روابط عموميها داراي وظايفي خطير و با اهميت در رسيدن به اهداف و تعالي سازمانها بر عهده دارند. مهندس ابراهيم پيرامون افزود: روابط عموميها با نمايش فعاليتهاي سازمان متبوع و تنظيم روابط اداري شايسته و تعامل با ساير سازمانهاي دولتي و غيردولتي مي‌توانند منجر به کاهش حساسيتها و افزايش رضايتمندي عمومي از سازمان متبوعشان گردند.

وي گفت: شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان با فعاليت در گستره عملياتي 27000کيلومتر مربع و در حوزه جغرافيايي 13 شهر و شهرستان فعاليت مي‎کند که لزوم هماهنگي و برقراري ارتباط شايسته با فرمانداريها و دواير دولتي اين شهرها بر حساسيت و ظرافت کار روابط عمومي مي‎افزايد.

مهندس پيرامون با بيان اينکه فعاليت در حوزه‎هاي متفاوت و غير ذاتي مختلف همچون ورزش و فرهنگ موجبات افزايش سطح ارتباطات اداري اين شرکت شده است خاطرنشان ساخت: روابط عمومي بعنوان درگاه ارتباطي و ورودي و خروجي ارتباطات اين شرکت مي‎بايست از اين موقعيت ممتاز در جهت ارائه خدمات شايسته به شهروندان و اجتماع بيشتر بهره ببرد.

مدير عامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان ادامه داد: انتصاب رئيس جديد بمنزله نفي قابليتها و توانمندي افراد نيست بلکه هدف از آن بهره‎مندي از توانمندي ساير پرسنل اين شرکت بمنظور چابکي و تعالي روز افزون سازمان است و به شخصه به توانمندي هر دو رئيس قديم و جديد اين اداره اعتقاد و اعتراف دارم. در پايان اين مراسم آقاي ابوذر شجاعي برجوئي بعنوان رئيس جديد اداره روابط عمومي اين شرکت معرفي و از زحمات آقاي شمس جواب ور تقدير بعمل آمد.

رييس خانه مطبوعات استان البرز:

بيمه خبرنگاران مهمترين خواسته اين قشر از دولت تدبير و اميد است

کرج - خاکپور

رييس خانه مطبوعات استان البرز گفت: بيمه خبرنگاران مهمترين مطالبه اين قشر از دولت تدبير و اميد است. مهدي کريمايي با جمعي از هيات مديره و اعضاي خانه مطبوعات استان البرز در بازديد از خبرگزاري جمهوري اسلامي استان قزوين با گراميداشت ياد و خاطره شهيد محمود صارمي، افزود: بايد براي اصحاب رسانه چشم‎اندازي روشن و مستقل فراهم گردد تا از دغدغه آنها کاسته شود.

وي با اشاره به اينکه قشر خبرنگار هنوز با مشکلات متعددي در حوزه کاري و فعاليت‎هاي اجتماعي مواجه است، اظهارداشت: درآمد محدود و مقطعي، عدم پوشش بيمه اي و امنيت شغلي از جمله معضلاتي است که خبرنگاران با آن دست و پنجه نرم مي‎کنند.کريمايي با تاکيد بر اينکه فعالان رسانه‎اي نبايد دغدغه معيشتي داشته باشند، افزود: فعالان عرصه مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسي بايد از شان والايي برخوردار و متناسب با آن انتظاراتشان مرتفع شود.

وي اذعان کرد: با روي کار آمدن دولت يازدهم اين انتظار تقويت شد که تدابيري انديشيده شود تا مشکلات اين قشر مرتفع و دغدغه‌هاي آنها به حداقل برسد. اين عضو خانه مطبوعات کشور ادامه داد: در طول يک سال گذشته با توجه به سلايق و گرايش‎هاي مختلف سياسي، اهالي رسانه در کنار يکديگر بودند و در شکل‎گيري تشکل صنفي يکپارچه عمل کردند که انتظار مي‎رود اين تعامل و همدلي روز به روز تقويت شود.کريمايي، پوشش بيمه تامين اجتماعي را يکي از دغدغه هاي اصلي اصحاب رسانه کشور بيان و بر لزوم رسيدگي به مشکلات اين قشر تاکيد واظهارکرد: خبرنگاران و رسانه ها به عنوان نمايندگان افکار عمومي وظيفه خطيري برعهده دارند که براي انجام دقيق اين رسالت بايد تحت حمايت ويژه قرار بگيرند. وي با بيان اينکه در سالهاي گذشته برخي از خبرنگاران در قالب صندوق هنرمندان توانستند بيمه تامين اجتماعي شوند که متاسفانه در سال جاري اين بيمه قطع شد و همزمان با روز خبرنگار اغلب اين افراد خواستار برقراري آن هستند. کريمايي در پايان تعداد اعضاي خانه مطبوعات استان البرز را حدود 500 نفر اعلام و بر تعامل با خانه مطبوعات استان قزوين تاکيد کرد.


 خبر 

 عبوري:

بازديد خبرنگاران ساري از پروژه‎هاي عمراني شهرداري ساري

ساري – سميه ابوالحسني

شهردار ساري با بيان اينکه کلنگ پروژه ميان گذر شمالي حد فاصل خيابان امير مازندراني و کمربندي در سال 61 به زمين زده شد، گفت: خوشبختانه فاز نخست اين پروژه آماده و فاز دوم آن تا پايان شهريور ماه سال جاري زيرسازي و آماده‌سازي خواهد شد. به گزارش خبرنگار روزنامه آفرينش، مهدي عبوري شامگاه شنبه در مراسم بازديد شهردار و اصحاب رسانه و تجليل از خبرنگاران ساري با تاکيد بر اينکه با تکميل اين پروژه ترافيک کمربندي و امير مازندراني به حداقل مي‌رسد، اظهارداشت: هزينه ساخت اين پروژه 40 ميليارد تومان بوده که 35 ميليارد تومان آن از محل تملک دارائي و مابقي آن هزينه زيرسازي و آسفالت شده است. وي در خصوص پروژه ميدان معلم مرکز استان مازندران، اذعان داشت: با توجه به در دستور کار قرار گرفتن مبلمان شهري، بازسازي ميدان هاي شهر در دستور کار شهرداري قرار گرفت. شهردار ساري بيان کرد: 3 هزار و 200 متر فضاي ميدان معلم براي بازي، آب‌نماي موزيکال، فضاي ورزشي و... در نظر گرفته شده است. عبوري خاطرنشان کرد: همچنين در خيابان معلم دو پارک محله به مساحت پنج هزار متر مربع نيز براي استفاده شهروندان ساروي درنظر گرفته شد.

وي همچنين به احداث زير گذر اتحاد ساري اشاره کرد و افزود: براي نخستين بار زير گذري با دهانه 5.5 متر در حال احداث است که طراحي و اجراي آن توسط مهندسين سازمان عمران صورت گرفته است و در کنار آن زير گذر ويژه عابرين پياده و رمپ معلولين در نظر گرفته شد. عبوري با بيان اينکه پارک بزرگ اتحاد در زميني به مساحت 17 هزار مترمربع در منطقه پر جمعيت و محروم با در نظر گرفتن خدمات رفاهي در حال ساخت است، گفت: اين پارک تنها پارک استاندارد در مرکز استان است که داراي رمپ مخصوص تردد، کتابخانه، زمين چمن مصنوعي و سوله ورزشي سر پوشيده است که تا پايان سال جاري به بهره‌برداري مي‌رسد. وي با بيان اينکه دهنه نخست پل سردار شهيد نوري در دهه فجر سال گذشته به بهره‌برداري رسيد، افزود: پل جديد در کنار پل قديمي با 13.5 ميليارد تومان اعتبار توسط شرکت ساري سازه در حال ساخت است.

شهردار مرکز استان مازندران در خصوص پروژه بزرگترين مرکز تفريحي و توريستي شمال کشور، گفت: بزرگترين مجتمع آبي که پس از بهره‌برداري فواره‌اي به ارتفاع 100 متر در آن نصب مي‌شود. عبوري با بيان اينکه رودخانه تجن در حال تبديل شدن است، تصريح کرد: زاينده‌رود اصفهان با وجود خشک و بي‌آب بودن توانسته از لحاظ اقتصادي کمک شاياني به اين استان کند ولي متاسفانه مازندران با دارا بودن رودخانه‌هاي بسيار خلاف اين بوده است. وي بيان کرد: با مديريت جهادي ظرف مدت 6 ماه بزرگترين پروژه شهري شمال کشور به بهره‌برداري مي‌رسد که اين پروژه داراي پل کابلي و معلق، پارکينگ با ظرفيت 500 خودرو، 10 برج نور، دو موج شکن و جزيره مصنوعي است.

هشدار فرماندار فيروزکوه؛

با متعرضان به مناطق عشايري به شدت برخورد مي‌شود

فيروزکوه - ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان فيروزکوه با هشدار به سازندگان بناهاي غيرمجاز، تصريح کرد: احداث هر گونه مستحدثاتي بجز چادر در مناطق عشايري بايد قانونمند باشد و با متخلفان به شدت برخورد مي‌شود.

به گزار ش آفرينش، ابوالقاسم مهري در دومين جلسه شوراي عشاير شهرستان فيروزکوه در سال 93 در محل يوردهاي عشايري منطقه کبود دُر روستاي کتالان اظهارکرد: در نيمه نخست سال مزين به اقتصاد و فرهنگ با تکيه بر عزم ملي و مديريت جهادي بحمدا... اقدامات خوبي براي جامعه عشاير شهرستان انجام شده است. وي گفت: در زمينه ارتباطات سيار سه سايت BTS تلفن همراه در مناطق عشايري لزور، سا و کتالان عملياتي و اجرايي مي‌شود و بناست تا يک سايت ديگر در روستاي طرود تقويت شود. مهري با تقدير از عملکرد شبکه بهداشت و درمان در نظارت بر آب شرب مناطق عشايري، خواستار احداث حوضچه‌هايي به منظور کيفي سازي آب مورد استفاده عشاير شد. وي اجراي سامانه هاي خورشيدي نظير حمام، معابر، چراغ قوه و فانوسهاي خورشيدي را ديگر خدمات ارائه شده در مناطق عشايري برشمرد و افزود: جامعه عشايري که در دوران حماسه ساز دفاع مقدس حضوري پر رنگ و مؤثر داشتند، ثابت کردند که شايسته بهترين خدمات رسانيها هستند. فرماندار شهرستان فيروزکوه نبود کميته عشايري با مسؤوليت بخشداران را خلأيي اساسي در اين بخش برشمرد که بايد به منظور رسيدگي به مسائل و مشکلات اين قشر شکل گيرد.

وي همچنين با هشدار به سازندگان بناهاي غيرمجاز، تصريح کرد: احداث هر گونه مستحدثاتي بجز چادر در مناطق عشايري بايد قانونمند باشد و با متخلفان به شدت برخورد مي‌شود. نماينده عالي دولت در شهرستان فيروزکوه خواستار شفاف سازي اطلاعات مربوط به عشاير و يوردهاي شهرستان با استناد به اطلاعات هويتي، شناسنامه اي و مجوزات دام، پروانه هاي چرا و . . . عشاير شد.

در ادامه اين جلسه مسائل و مشکلات مبتلابه عشاير شهرستان بررسي و در هر مورد راهکار مقتضي از سوي مسؤولان مربوطه ارائه شد.

عدم ارائه خدمات از سوي بانک ها بخصوص ندادن وام به عشاير، مسدود شدن مجدد ايل راه کارخانه سيمان فيروزکوه، گاز رساني به روستاي طرود به عنوان يکي از مناطق مهم عشايري شهرستان و نصب آنتن BTS تلفن همراه در برخي مناطق شهرستان از جمله اين مشکلات بود همچنين عشاير منطقه نيز در حضور مسؤولان به بيان معضلات خود پرداختند که از جمله آنها کمبود علوفه، وقوع خشکسالي در مناطق قشلاقي، مشکلات مالي دامداران و کمبود نهاده جو براي دامها بود. انتهاي پيام پل عبور احشام عشاير نم رود فيروزکوه به بهره‌برداري رسيد. فرماندار شهرستان فيروزکوه اظهارکرد: سالانه در فصل کوچ ييلاقي يا قشلاقي عشاير، هزاران گله و دام عشايري از منطقه نم رود عبور مي‌کنند. ابوالقاسم مهري گفت: نبود اين پل سبب مي شد تا صاحبان دامها مجبور به عبور احشام از کنار محور مواصلاتي فيروزکوه- تهران باشند که فقط در يک مورد سال گذشته بر اثر برخورد تريلر با يک گله، بيش از 90 رأس گوسفند تلف شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي