جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4802

رييس جمهوري درقزاقستان:
اقتصاد ايران در کانون توجه بين المللي قرار گرفته است

واکنش فرمانده ناجا به اظهارات رئيس‌جمهوري:
حل مشکل عفاف و حجاب بايد به علما و نخبگان سپرده شود


نگران حمله به سوريه به بهانه داعش هستيم


اصرار کرزاي بر تشکيل دولت وحدت ملي


حمله جنگنده‌هاي ارتش يمن به حوثي‌ها

کابينه جديد عراق راي اعتماد گرفت؛
وزارت‌هاي نفت و خارجه در اختيار شيعيان


طرح‌هاي پنتاگون براي حمله به داعش در سوريه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

لاريجاني در همايش بين‌المللي علماي اسلام:
ايران در شطرنج دشمن بازي نکرده و در پي بازي هاي تاکتيکي درمنطقه نيست


واکنش تند ايران به نشست ضدايراني در باکو


خوش‌بيني اشتون به مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 در نيويورک

كميسيون امنيت ملي خبرداد:
تدوين بسته ‌تنبيهي براي کشور مبدأ پرواز پهپاد رژيم‌صهيونيستي


جلسه روساي بيمارستان ها و اعضا هيات رييسه دانشگاه علوم پزشكي تهران در بيمارستان بهارلو


شانزدهمين جشن خانه سينما و تقدير از برترين هاي فيلم كوتاه


سرمقاله


 رييس جمهوري درقزاقستان:
  اقتصاد ايران در کانون توجه بين المللي قرار گرفته است 

 
آستانه - ايرنا - رييس جمهوري با بيان اينکه اقتصاد ايران در کانون توجه بين المللي قرار گرفته است، گفت: جمهوري اسلامي ايران با موفقيت ممتاز خود در ثبات و امنيت منطقه و با تکيه بر سرمايه انساني فرهيخته و زيرساخت هاي گسترده يکي از اميدبخش ترين فضاهاي سرمايه گذاري در دو دهه آينده را نويد مي دهد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در همايش بازرگانان، صاحبان صنايع و کارآفرينان ايران و قزاقستان با اشاره به نوع نگاه دولت تدبير و اميد به مقوله اقتصاد و همکاري هاي اقتصادي با کشورهاي همسايه به ويژه قزاقستان افزود: با روي کار آمدن دولت جديد ديدگاه هاي اقتصادي نويني در دستور کار قرار گرفت که اهداف آن در بلند مدت توسعه اقتصادي کشور و در کوتاه مدت، افزايش قدرت خريد خانوارها، رشد توليد ملي و افزايش کافي سرمايه گذاري و بهبود فضاي کسب و کار است.

وي ادامه داد: براي نيل به اين اهداف دولت بايد ناظر و سياستگذار دقيقي باشد و از اقتصاد دستوري بپرهيزد و مجال دهد تا فعالان اقتصادي امور تصدي گري اقتصاد را در دست بگيرند تا توليد در بخش صنعت کشاورزي و خدمات رونق يابد.

رييس قوه مجريه گفت: دولت در يکسال گذشته ضمن حرکت در اين مسير و با ايجاد و تقويت فضاي ارامش و اميد در جامعه و کاهش تورم روند مثبت اقتصادي را فراهم کرده است.

روحاني افزود: در بعد خارجي نيز با پيگيري سياست تعامل سازنده باب جديدي براي گفت و گو و همکاري با ديگر کشورها گشود ه شده است.وي تاکيد کرد: در نتيجه اين تحولات بهبود شرايط سياسي و اقتصادي در داخل و ارتقاء جايگاه منطقه اي و بين المللي جمهوري اسلامي ايران را شاهديم و تمايل شرکت هاي بزرگ بين المللي براي گشودن باب مراوده با شرکت هاي ايراني در حوزه هاي مختلف به خوبي مويد اين مطلب است.

رييس جمهوري گفت: اقتصاد ايران در کانون توجه بين المللي قرار گرفته و با موفقيت ممتاز خود در ثبات و امنيت منطقه و با تکيه بر سرمايه انساني فرهيخته و زيرساخت هاي گسترده يکي از اميدبخش ترين فضاهاي سرمايه گذاري در دو دهه آينده را نويد مي دهد.

روحاني افزود: تقويت همکاري ها و تعامل با کشورهاي منطقه از اولويت هاي خاص دولت جمهوري اسلامي است و در اين راستا توسعه مناسبات دوستانه با قزاقستان جايگاه خاصي دارد.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري قزاقستان علاوه بر همکاري هاي دوجانبه ظرفيت قابل توجهي براي همکاري در قالب ساختارهاي منطقه اي ازجمله اکو، سازمان همکاري هاي اسلامي، سيکا و ديگر موقعيت ها را دارند.

وي اضافه کرد: توسعه همکاري مشترک در اين چارچوب مي تواند در شرايطي که بي ثباتي و ناامني کل منطقه را تهديد مي کند موجب افزايش ضريب امنيتي براي تمامي کشورهاي منطقه باشد.رييس جمهوري گفت: بي ترديد اشتراکات عميق ايران و قزاقستان به عنوان دو کشور دوست، از لحاظ تاريخي و فرهنگي و جغرافيايي و اقتصادي در اين بخش از قاره کهن آسيا سرمايه بزرگ ما براي ساختن آينده اي پربارتر است.

روحاني افزود: بر اين باورم که امکانات و فرصت هاي بسيار خوبي در دو کشور وجود دارد که در صورت بهره مندي و استفاده بهينه مي تواند منجر به افزايش مناسبات و مراودات دو کشور شود.


 واکنش فرمانده ناجا به اظهارات رئيس‌جمهوري:
 حل مشکل عفاف و حجاب بايد به علما و نخبگان سپرده شود 

 سردار احمدي‌مقدم در واکنش به اظهارات رئيس‌جمهور درباره گشت ارشاد گفت: نيروي انتظامي در چارچوب قانون وظيفه خود را درباره حجاب و عفاف انجام مي‌دهد.به گزارش تسنيم سردار اسماعيل احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي در حاشيه نشست معاونان سياسي امنيتي استانداري هاي سراسر کشور در جمع خبرنگاران در خصوص سخنان رئيس جمهور درباره عفاف و حجاب و اينکه اين مشکل با ون و ميني بوس حل نمي شود، گفت: رئيس جمهور در چارچوب قانون موضوع را پيگيري مي کنند.

وي افزود: ما در اولويت اقدامات فرهنگي بر انتظامي ترديدي نداريم و اينکه حل مشکل عفاف و حجاب به علما و نخبگان سپرده شود را کار شايسته اي مي دانيم، چرا که اين جمع وظيفه فرهنگي دارند.فرمانده ناجا با بيان اينکه نيروي انتظامي در چارچوب قانون وظيفه خود را در قبال عفاف و حجاب انجام مي دهد، تصريح کرد: مسئوليت در اين حوزه با دولت است و بدون هماهنگي با دولت و قوه قضائيه اقدامي انجام نمي دهيم و اقدامات انتظامي را نافي اقدامات فرهنگي نمي دانيم.

سردار احمدي مقدم ادامه داد: به هر حال اعتقاد بر اين است که کار فرهنگي زودبازده نيست و اگر کسي تخلفي مي کند بايد براساس قانون با وي برخورد شود و ما نيز بر اين موضوع معتقد هستيم که اولويت ما نبايد برخورد انتظامي باشد.

بنده تعارضي در سخنان رئيس جمهور با اقدامات ناجا نديدم.

وي تصريح کرد: ناجا بايد ايستگاه آخر در اين موضوع باشد، اما به دليل عدم تحرک ساير دستگاه ها اين وظيفه به دوش ناجا گذاشته شده که اميدواريم با همکاري دولت و رئيس جمهور مسئوليت ناجا در اين زمينه کم شود.


 نگران حمله به سوريه به بهانه داعش هستيم 

 
مهر: وزير خارجه روسيه پس از نشست با همتاي مالايي خود گفت،‌ ائتلاف ناتو براي مبارزه با تروريسم نمي تواند اميدبخش باشد چرا که برنامه‌هاي آن تنها بر اساس ديدگاه يک سري از کشورهاست.به نقل ازخبرگزاري ايتارتاس، سرگئي لاوروف،‌وزير خارجه روسيه گفت: اتحادي که فقط بر اساس تمايلات گروهي از کشورها شکل گرفته است و تنها تمايل دارد که تهديدي در دل يک تهديد ديگر را خنثي کند، نمي‌تواند چشم انداز روشني داشته باشد.وي هم‌چنين تاکيد کرد: وزير خارجه آمريکا ادعا مي کند که متعهد به مقابله با تروريسم شده است اما اينها فقط حرف است و نه عمل.

سرگئي لاوروف خاطرنشان کرد که از اين امر هراس دارد که واشنگتن در راستاي تلاش خود براي مبارزه با "دولت اسلامي" پايگاه‌هاي متعلق به نظام سوريه را هدف قرار دهد.


 اصرار کرزاي بر تشکيل دولت وحدت ملي  

 
ايلنا: رئيس‌جمهوري افغانستان از دو نامزد انتخابات رياست جمهوري کشورش درخواست کرد تا بر سر تشکيل دولت جديد وحدت ملي به توافق برسند.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس،‌ حامد کرزاي،‌ رئيس‌جمهوري افغانستان در مراسم سيزدهمين سالگرد ترور احمدشاه مسعود، فرمانده پيشين مجاهدين گفت که افغانستان نياز "فوري و ضروري" به حکومت جديد دارد که هر دو نامزد مي‌توانند آن را تشکيل دهند.

در اين مراسم که با حضور صدها سياستمدار پرنفوذ افغانستان برگزار شد، کرزاي از عبدالله عبدالله و اشرف غني احمد‌زي درخواست کرد تا اختلافات را کنار گذاشته و توافق کنند.

وي گفت که طرفين مي‌توانند طي چند روز آينده به توافق برسند و افغانستان ظرف يک هفته دولت جديد داشته باشد. پس از انجام مذاكرات ميان دو رقيب و وساطت‌هاي آمريكا هنوز تكليف دولت اين كشور و انتخابات مشخص نشده است.


 حمله جنگنده‌هاي ارتش يمن به حوثي‌ها 

 
ايسنا: در حالي که جنگنده‌هاي ارتش يمن برخي پايگاه‌هاي حوثي‌ها در شمال شرق اين کشور را هدف قرار دادند، رهبر گروه حوثي‌ از حاميان خود خواست تا دست به تظاهرات ديگري بزنند.به گزارش اسکاي‌ نيوز، عبدالملک حوثي، با بيان اينکه مذاکرات با مقامات يمني همچنان ادامه دارد و گروه حوثي‌ تلاش مي‌کند تا دولت را به برآوردن خواسته‌هاي خود قانع کند، از طرفداران خود خواست تا در ميدان التغيير در صنعا تجمع کنند.

وي گفت: گروه حوثي‌ اجازه نمي‌دهد که خون کسي ريخته شود و اگر مقامات يمني خواسته‌هاي آنها را برآورده نکنند، گزينه‌هاي مهم‌تري را در پيش دارد.از سوي ديگر، منابع يمني اعلام کردند که جنگنده‌هاي ارتش يمن پايگاه‌هاي حوثي‌ها در استان الجوف در شمال شرق اين کشور را هدف قرار دادند که موجب کشته و زخمي شدن چند تن شد.


 کابينه جديد عراق راي اعتماد گرفت؛
  وزارت‌هاي نفت و خارجه در اختيار شيعيان 

 پارلمان عراق به کابينه پيشنهادي حيدر العبادي راي اعتماد داد.به گزارش عصر ايران،‌ کابينه جديد شامل وزيران شيعه،‌ کُرد و عرب سني است.

در کابينه جديد به دليل اختلاف نظر، هنوز وزيران کشور و دفاع معرفي نشدند اما العبادي نخست وزير (شيعه - عضو حزب الدعوه) وعده داد گزينه هاي اين دو وزارتخانه تا يک هفته آينده اعلام شود.

همچنين پارلمان عراق با نوري مالکي (شيعه - نخست وزير سابق)‌،‌ اياد علاوي ( شيعه سکولار - نخست وزير اسبق)‌ و اسامه نجيفي ( عرب سني - رئيس سابق پارلمان) به عنوان سه معاون رئيس جمهور موافقت کرد.

معاونان رئيس جمهور سمت تشريفاتي است. سه معاون فعلي رئيس جمهور،‌ سه رقيب سياسي هستند.

گزينه هاي سه وزارتخانه کليدي نفت،‌ خارجه و اقتصاد نيز به شرح زير انتخاب شدند.

- عادل عبدالمهدي (شيعه / مجلس اعلاي اسلامي) وزير نفت

- ابراهيم جعفري (شيعه / نخست وزير پيشين / حزب الدعوه) وزير خارجه

- روز شاويس ( کُرد ) وزير اقتصاد

وزارتخانه هاي کليدي عراق شامل وزارت نفت، اقتصاد، خارجه، کشور و دفاع هستند.

عرب هاي سني و کُردها براي کسب دو وزارتخانه کشور و دفاع در ميان خود تلاش مي کنند.

همچنين سه معاون نخست وزير نيز راي اعتماد پارلمان را دريافت کردند که شامل هوشيار زيباري (کُرد / وزير خارجه سابق )، صالح المطلک (عرب سني ) و بهاء الاعرجي (شيعه )‌ هستند

حيدر العبادي در سخنراني در پارلمان وعده داد دوباره امنيت و ثبات را به سراسر عراق بازگرداند و با تروريسم مقابله کند.

هم اکنون گروه افراط گراي دولت خلافت اسلامي موسوم به داعش که کنترل بخش هاي گسترده اي از عراق را در دست دارد مهمترين چالش مقابل نخست وزير جديد است.


 طرح‌هاي پنتاگون براي حمله به داعش در سوريه 

 منابع امنيتي و مخالفان سوري در واشنگتن آن چه که وزارت دفاع آمريکا پيشتر در خصوص آماده بودن طرح‌هاي پنتاگون براي برخورد با داعش اعلام کرده بود، تاييد کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه العربيه، طراحان و برنامه‌ريزان پنتاگون سه گزينه را به اين منظور مطرح کرده‌اند: گزينه اول حملات هوايي براي هدف قرار دادن نيروهاي داعش در مرزهاي سوريه با عراق و ترور سرکرده‌هاي اين گروه به ويژه عاملان کشتار گروگان‌هاي خارجي است.

کارشناسان امنيتي بر اين باور هستند که حمله به اين سرکرده‌ها با هدف جلوگيري از فعاليت‌هاي داعش است و نتيجه‌اي بهتر از دنبال کردن هدف‌هايي دشوارتر همچون ابوبکر البغدادي، رهبر داعش مي‌دهد.گزينه دوم حمله به مقرهاي داعش در شهر الرقه است چرا که اين شهر مرکز تجمع گسترده سرکرده‌هاي اين گروه و منابع تسليحاتي اين گروه است.هدف از اين گزينه نيز تضعيف و سپس از بين بردن اين گروه است.

اما گزينه سوم، حمله گسترده عليه داعش در سوريه است. براساس اين گزينه‌، تمام مراکز، تجهيزات و نيروهاي وابسته به داعش هدف قرار مي‌گيرند و تلاش مي‌شود تا داعش در مدتي کوتاه از بين برده شود.

رئيس‌جمهوري آمريکا و مشاوران نظامي وي گزينه آخر را بعيد خواهند دانست چرا که اين گونه حمله به داعش دشوار است و راه را در مقابل نظام سوريه براي بازپس گيري مناطقي که از دست داده است، باز مي‌کند.همچنين دولت آمريکا در مرحله برنامه‌ريزي نظامي با يک مشکل ديگر مواجه است که آن ضرورت همکاري با مخالفان سوري است، هر چند که به آنها اطمينان ندارد.


 يک نکته از هزاران 

 خطر در زير گوش ماست...

درحال حاضر درهمسايگي ما6500 تن مواد مخدر سنتي در افغانستان در حال توليد و 210 هکتار زمين زير كشت خشخاش است. در واقع تهديد زير گوش ماست. از سوي ديگر مواد مخدر صنعتي نيز در داخل کشور به راحتي توليد مي‌شود. لذا بايد علاوه بر مبارزه با قاچاق مواد مخدر و توليد آن در داخل، بر مسائل اجتماعي و آموزش هاي رفتاري براي جلوگيري از گرايش جوانان به اين مواد اقدام كرد.

براساس مطالعات شيوع شناسي انجام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ميان دانشجويان ، 60 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر گفته‌اند که شروع مصرف آنها از دوره دانش آموزي بوده است. علاوه بر اين 60 درصد افرادي که به ورطه اعتياد افتاده‌اند دوستان و همسالان خود را عامل آن دانسته‌اند!.

لذا جلوگيري از بروز کم رويي، پرورش اعتماد به نفس، قدرت مخالفت با درخواست‌هاي نابجاي همسالان، توسعه نشاط و افزايش فعاليت بدني بايد مورد توجه خانواده‌ها و دستگاه‌هاي آموزش باشد.


 ميز خبر 

عيادت مقامات سياسي، لشكري و كشوري از رهبرمعظم انقلاب

در ادامه عيادت مسئولان از رهبر معظم انقلاب پس از انجام عمل جراحي ، آقاي علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، آيت الله هاشمي شاهرودي رئيس شوراي عالي حل اختلاف قوا، آقاي جهانگيري معاون اول رييس جمهور، آقاي احمدي نژاد رييس جمهور سابق، آقاي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي، جمعي از فرماندهان عاليرتبه نظامي و انتظامي و همچنين تعدادي از مسئولان، با حضور در بيمارستان محل بستري رهبر انقلاب از ايشان عيادت کردند.

همچنين آقاي دکتر هاشمي وزير بهداشت نيز با حضور در بيمارستان از نزديک درجريان روند درماني رهبر انقلاب اسلامي قرار گرفت.

همچنين آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه، آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان و حجت الاسلام سيد حسن خميني با حضور در بيمارستان محل بستري رهبر معظم انقلاب از ايشان عيادت کردند و با اظهار خرسندي از شرايط مطلوب رهبر معظم انقلاب پس از انجام عمل جراحي، سلامتي و طول عمر با برکت ايشان را از خداوند متعال مسألت کردند.

علاوه بر مقامات داخلي ، در پي عمل جراحي رهبر انقلاب اسلامي، آقاي سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان ، در تماس تلفني جوياي احوال ايشان شد و ضمن اظهار خرسندي از وضعيت عمومي خوب حضرت ايت الله خامنه اي، از خداوند متعال بهبود سريعتر ايشان را مسئلت کرد.

همچنين اميركويت نيز درطي پيامي از بهبود رهبرمعظم انقلاب ابراز خرسندي كرده و براي ايشان آرزوي سلامتي داشتند.

وزير جنگ اسرائيل:

ايران بازسازي توان نظامي حماس را آغاز کرده است

موشه يعالون وزير دفاع اسراييل روز گذشته اعلام کرد که ايران و ترکيه و قطر از گروه فلسطيني حماس حمايت مي کنند. به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه اسراييلي " جروزالم پست" يعالون که در جريان يک کنفرانس سالانه مبارزه با تروريسم سخن مي گفت مدعي شد: ايران تسليح دوباره گروه حماس را پس از جنگ غزه از سر گرفته است.

يعالون با حمله شديد به موضع دولت ترکيه در حمايت از حماس گفت؛ ترکيه عضوي از ناتو است اما به طور آشکاري از تروريسم حمايت مي کند.او گفت: "حماس از نظر ايران در برابر دشمن صهيونيستي ايستاده است و البته قطر و ترکيه هم از اين گروه حمايت مي کنند.

وزير دفاع رژيم صهيونيستي بدون اشاره به کشتار بيش از 2 هزار فلسطيني در جريان حملات 51 روزه اخير اين رژيم به نوار غزه، حماس را متهم کرد که از سپر انساني براي دفاع از خود در باريکه غزه استفاده مي کند.

اخراج خرابکار خارجي از نيروگاه بوشهر

معاون حفاظت و امنيت هسته‌اي سازمان انرژي اتمي گفت: بيگانگان براي اقدامات خرابکارانه در صنعت هسته‌اي از پيمانکاران و افراد ناآگاه سوء استفاده مي‌کنند.

اصغر زارعان در مصاحبه با واحد مرکزي خبر افزود: يکي از اين نمونه‌ها اواخر سال گذشته و در حوزه تعميرات نيمه اساسي نيروگاه بوشهر بود که يکي از اتباع خارجي قصد داشت اختلالي در فرآيند فعاليت نيروگاه ايجاد کند.

وي گفت: خوشبختانه اين فرد شناسايي، با او برخورد و در نهايت با همکاري مبادي مربوطه به موجب قوانين و پروتکل‌هاي مورد توافق از کشور اخراج شد.معاون حفاظت و امنيت هسته‌اي سازمان انرژي اتمي دليل روي آوردن بيگانگان به خرابکاري صنعتي را «هزينه کمتر»، «آثار مخرب‌تر»، «دشوار بودن شناسايي عاملان» و مهم‌تر از همه «فقدان تبعات بين‌المللي» دانست.

ايران به اجلاس ائتلاف ضد داعش دعوت نشد

به گزارش تسنيم روزنامه سعودي الوطن به نقل از منابع خود نوشت: تهران براي حضور در اين اجلاس دعوت نشده است.

اين اجلاس روز پنجشنبه همزمان با سيزدهمين سالگرد حملات يازده سپتامبر در شهر جده برگزار خواهد شد.روزنامه الوطن نوشت: در اين ائتلاف عربي – غربي در سطح وزيران خارجه راههاي لازم براي متوقف کردن گسترش گروه داعش در عراق و سوريه بررسي خواهد شد.

به نوشته اين روزنامه، حضور وزيران خارجه کشورهاي شوراي همکاري به همراه آمريکا و لبنان و اردن و تعداد ديگري از وزيران خارجه کشورهاي اتحاديه اروپا که احتمالا فرانسه و انگليس جزء آنها باشد، قطعي شده است.

اين روزنامه به نقل از منابع ياد شده نوشت: گروه داعش و چگونگي رهايي از آن محور اجلاس جده است و تدوين راهبردي واحد براي مبارزه با تروريسم به طورکلي و به طور خاص اين گروه تروريستي صورت خواهد گرفت.

دعوت عربستان براي برگزاري اجلاس ياد شده درحالي است که دولت اين کشور به طور علني در طول سه سال گذشته حمايت خود از گروههاي مسلح به اصطلاح خودش "ميانه رو" در سوريه را که درحال نبرد با نظام اين کشور هستند، ابراز داشته است.

داعش درصدد گشودن جبهه‌هاي جديد

با حملات جنگنده‌هاي آمريکايي به مواضع گروه تروريستي داعش و مشارکت نيروهاي داوطلب مردمي در جنگ‌ عليه اين گروه يک منبع امنيتي عالي رتبه عراق اعلام کرد که داعش درصدد گشودن جبهه‌هاي جديد در مناطقي امن‌تر است. به گزارش ايسنا، يک مقام امنيتي عالي رتبه که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط گفت: حملات جنگنده‌هاي آمريکايي به پايگاه‌هاي داعش در بسياري از استان‌ها و شهرهاي عراق به ويژه در موصل و ديالي تاثير بسياري بر توقف پيشروي‌هاي داعش داشته و داعش حضور خود به سمت مناطقي که همچنان براي اين گروه امن است را آغاز کرده است که اين مناطق به بغداد بسيار نزديکتر هستند و هدف داعش از حضور در آن، بر هم زدن معادلات است.


 ميز خبر 

بازداشت چند افغاني و پاکستاني در ايران در راه پيوستن به داعش

وزير کشور از دستگيري تعدادي اتباع افغانستاني و پاکستاني که قصد عبور از مرزهاي جمهوري اسلامي ايران براي رسيدن به خاک عراق و پيوستن به گروه تروريستي داعش را داشتند، خبر داد. به گزارش ايرنا، «عبدالرضا رحماني فضلي» اين مطلب را در حاشيه همايش معاونين سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري هاي سراسر کشور و در پاسخ به اين پرسش که گفته مي شود گروه تروريستي داعش در ايران نيرو جذب مي کند، بيان کرد. وزير کشور با تاکيد بر اين که چنين خبري به هيچ عنوان صحت ندارد، اظهارداشت: البته در اين زمينه مواردي در افغانستان و پاکستان وجود داشته که قصد عبور از خاک جمهوري اسلامي ايران را داشتند.

رحماني فضلي ادامه داد: ما در چندين مورد مانع ورود آنها به کشور و عبور از مرزهاي ايران شديم و چند مورد بازداشتي نيز در اين زمينه داشته ايم. وي تاکيد کرد: نيروهاي امنيتي و ساکنان در نزديکي مرزهاي ايران نسبت به تهديدات گروهک هاي تروريستي در هوشياري کامل هستند.

بيش از 12 هزار خارجي در سوريه مي‌جنگند

يکي از کارشناسان برجسته حوزه مبارزه با تروريسم گفت، بيش از 12 هزار شبه‌نظامي خارجي از 74 کشور براي جنگ به سوريه رفته‌اند که 60 تا 70 درصد از آنان از کشورهاي خاورميانه و حدود 20 تا 25 درصد از کشورهاي غربي هستند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، پروفسور پيتر نومان، مدير مرکز بين‌المللي مطالعات افراط‌گرايي در کالج کينگ لندن گفت: درگيري سوريه موجب بسيج شبه‌نظاميان خارجي شده است که از زمان جنگ افغانستان عليه اشغال شوروي در دهه 1980 بي‌سابقه بوده و طي يک دهه بيش از 20 هزار شبه‌نظامي خارجي در درگيري‌ها حضور يافته‌اند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 1.3 از پيش نويس دستور جلسه:

( پيش نويس طرح عملياتي و بودجه سال هاي 2010 تا 2012)

قسمت چهل‌وهفت:

محور 1.1 : ( راهبرد عمومي فعاليت ها)

فعاليت هايي که تحت اين محور تنظيم شده اند همايش برگزاري اجلاس‌هاي شوراي اجرايي اتحاديه و مجمع عمومي علاوه برفعاليت هاي دبيرخانه اتحاديه همچنين وظايف پياده کردن وهماهنگي مختص دبيرخانه FUIW مي باشد. اين محور در جهت تهيه خلاصه گرايش هاي استراتژيک اصلي اتحاديه؛ آزمايش طرح ها، پروژه ها و فعاليت ها همچنين مکانيزم ها و بودجه هاي پياده کردن آنها، گزارش ها در مورد تلاش هاي دبيرخانه؛ تصويب قوانين مقررات براي اطمينان از کيفيت خدمات آموزشي، علمي و فرهنگي که توسط اتحاديه تشديد شده و مأموريت اتحاديه را در ارتباط با گرايشات وهدف هاي آن که دراساسنامه گنجانده شده است تقويت نموده است، و پرتوافکندن بر تلاش هاي دبيرکل براي پياده کردن برنامه هاي FUIW و افزايش تعداد اعضاي آن. علاوه براين، اين محور در جستجوي تشکيل يک رصدخانه دانشگاهي در داخل دبيرخانه اتحاديه براي پيگيري تغييرات و چالش هايي که اثرات منفي يا مثبت روي سيستم آموزش دانشگاه در جهان اسلام دارند و طرح کردن راه حل هاي فوري و دراز مدت مي باشد است. تحت اين محور، دبيرخانه اتحاديه به صورت فعالي در اجلاس کنفرانس ها و سمپوزيوم هاي بين المللي با موضوع هاي آموزشي ودانشگاهي به منظور مبادله تخصص ها وتجربيات وبه روزکردن منابع وظرفيت ها شرکت خواهد کرد.

اين محور شامل برنامه هاي زير مي باشد:

برنامه 1.1.1.1 : (پنجمين اجلاس مجمع عمومي)

هدف ها

- تهيه خلاصه راهبرد عمومي در پرتو تغييرات و چالش ها؛

- براي امتحان کردن و امضا کردن گزار ش ها، پروژه ها، طرح ها و برنامه ها؛

- براي تنظيم مقررات و پيشنهاد مکانيزم ها و روش هاي تعريف عمليات اتحاديه؛

توضيح عمومي:

مجمع عمومي جلسات منظمي هرسه سال يک باردارد. مجمع عمومي راهبردهاي عمومي براي فعاليت خود در ارتباط با پروژه ها، طرح ها، برنامه ها، مطالعات و پيشنهادات تهيه مي کند و در گزارش دبيرکل بين دو اجلاس يا در اسناد جداگانه همراه با قطعنامه ها و پيشنهادات جلسه قبل که پياده شده است گنجانده مي شود.


 لاريجاني در همايش بين‌المللي علماي اسلام:
 ايران در شطرنج دشمن بازي نکرده و در پي بازي هاي تاکتيکي درمنطقه نيست 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه ما در خاورميانه و در حوزه خليج فارس دنبال دست نشانده نيستيم بلکه به دنبال برادري هستيم، گفت: اگر امروز در فلسطين به نيروهاي مقاومت کمک مي کنيم کمکمان از جنس حرف هايي که در اجلاس ها مي زنند نيست، بلکه ما کمک عملي مي کنيم.

به گزارش خبرنگار پارلماني مهر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در همايش بين المللي علماي اسلام در حمايت از مقاومت اسلامي فلسطين با پر غصه خواندن مسأله کشتار مردم فلسطين و تجاوزارت رژيم صهيونيستي، گفت: در اين موضوع عبرت هاي مختلفي وجود دارد و از درون اين بررسي ها مي توان فهميد امروز چه راهي را مي توان دنبال کرد.

وي افزود: در بين امت اسلامي بخصوص نخبگان بايد روشن شود که مسأله فلسطين محدود به يک جغرافياي خاص نيست.

لاريجاني با بيان اينکه رژيم صهيونيستي را به وجود نياوردند که فلسطيني ها را از مرزهايشان دور کنند بلکه پشت تشکيل اين دولت طراحي بزرگتري بوده ادامه داد: هدف تحقق اين رژيم هنوز روشن نشده است، مشکلي که وجود دارد اين مسأله است از اين رو برخي کشورها فکر مي کنند اگر با اسرائيل کنار بيايند مي توانند منافع فلسطين را تامين کنند.

رئيس مجلس گفت: تئوري که منجر به تشکيل رژيم صهيونيستي شد اين نبود که فلسطيني ها را بيرون کنند و يک دولت تشکيل شود بلکه اين دولت ماموريت داشت و آن اين بود که به خاطر سابقه تمدن و اتحاد بين مسلمانان وضعيت مسلط شدن به غرب وجود دارد بنابراين بايد بين آنها حائلي به وجود آيد.

لاريجاني گفت: يک برنامه براي به گل نشاندن امت اسلامي تشکيل رژيم صهيونيستي بود، ما امروز با برخوردهاي تاکتيکي در مسأله فلسطين مواجه هستيم.رئيس مجلس ادامه داد: برخي کشورگشايي ها در خاورميانه بستري براي نفوذ غرب شد و يا گرايش هاي ملي گرايي خود عامل نفوذ انگليس و غرب به جريان امت اسلامي شده است.

رئيس مجلس با اشاره به نداشتن استراتژي دقيق در کشورهاي عرب متناسب با سطح تهديد گفت: اين يک تهديد بزرگ است، استراتژي کشورهاي عرب متناسب با سطح تهديد هنوز ساماندهي نشده است.وي افزود: غلبه تفکر سازش قدرتهاي مهم عربي را در مقابل رژيم صهيونيستي به صفر رسانده است.

وي با اشاره به اينکه در اين شرايط دولت ها منفعل هستند اما امت ها بيدارند، افزود: بين امت ها حرکت فکري اسلامي وجود دارد در چنين شرايطي نقش رهبري ديني مهم است زيرا امت ها بايد به کسي تکيه کنند و علماي اسلام در اين زمان بايد ايفاي نقش کنند.


 واکنش تند ايران به نشست ضدايراني در باکو 

 سفارت ايران در باکو با انتشار بيانيه‌اي ضمن محکوم کردن نشست گروهک تجزيه‌طلب داک در باکو، تاکيد کرد: اين گروهک فاقد پايگاه مردمي و جايگاه سياسي و حمايت دولتي بوده و براي خروج از انزوا، نشست‌هايي از اين دست را برگزار مي‌کند.

به گزارش ايسنا، در بخشي از اين بيانيه آمده است: در اين نشست افراد شناخته‌شده‌اي که سال‌هاست در خدمت اهداف دشمنان مردم ايران و جمهوري آذربايجان قرار دارند، اين بار نيز توسعه مناسبات دو کشور دوست و برادر را هدف گرفته و در هم‌سويي با رسانه‌هاي صهيونيستي در مسير تضعيف دوستي دو ملت، به تبليغ افکار تجزيه‌طلبانه پرداختند. اين بيانيه گروهک‌هاي تجزيه‌طلب و رسانه‌هاي صهيونيستي را به دو لبه قيچي که قصد بريدن حلقه‌هاي اتصال دو ملت ايران و جمهوري آذربايجان تشبيه کرده و مي‌افزايد خوشبختانه با هوشياري مردم و درايت مسوولان دو کشور، دسيسه‌هاي دشمنان خنثي شده و مناسبات دو طرف مسير توسعه را مي‌پيمايد.

در پايان اين بيانيه آمده است: جمهوري اسلامي ايران اجازه برگزاري نشست‌هاي ضد آدربايجاني را نمي‌دهد و انتظار دارد که مقامات جمهوري آذربايجان نيز برخورد قانوني لازم را با گروهکي که تماميت ارضي ايران را زير سوال برده است، انجام دهند.گفتني است، گردهمايي ضد ايراني گروهک موسوم به کنگره آذربايجاني‌هاي جهان روز دوشنبه 17 شهريور در باکو - پايتخت جمهوري آذربايجان برگزار شد که طرح مطالب موهن و ضد ايراني از خصوصيات اين نشست بود.


 خوش‌بيني اشتون به مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 در نيويورک 

اشتون از امکان کاهش اختلاف نظر ميان ايران و گروه 1+5 در مذاکرات هسته اي نيويورک خبر داد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، کاترين اشتون مسؤول سياست خارجي اعلام کرد شکاف بين ايران و گروه 1+5 بسيار گسترده است اما در مذاکرات آينده، کم کردن اين شکاف امکان پذير است.هم اکنون ايران و گروه 1+5 براي دست يابي به توافق نهايي بر سر برنامه هسته اي تهران، در حال مذاکره هستند.دو طرف قرار است مرحله بعدي مذاکرات را در نيويورک برگزار کنند.اشتون که به کانادا سفر کرده در پاسخ به سؤالي درباره پيش بيني او از نتيجه مذاکرات هسته اي در نيويورک گفت: اميد من اين است که پيشرفت داشته باشيم. معتقدم به رغم فاصله موجود ميان مواضع دو طرف، امکان کم کردن فاصله وجود دارد.وي به خبرنگاران در شهر اوتاوا گفت: ما مصمم هستيم براي رسيدن به نتيجه تلاش کنيم. درک مي کنيم که جهان ما را تحت نظر دارد و پيش بيني مي کند هر توافق خوب و مثبتي وجود داشته باشد البته اگر دست يابي به آن امکان پذير باشد.


 كميسيون امنيت ملي خبرداد:
 تدوين بسته ‌تنبيهي براي کشور مبدأ پرواز پهپاد رژيم‌صهيونيستي 

نايب رئيس کميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس، با اشاره به تدوين بسته تنبيهي براي کشور مبدأ پرواز پهپاد رژيم صهيونيستي در اين کميسيون، گفت: در صورت وصول اطلاعات مربوطه، اين بسته در قالب طرحي در پارلمان تصويب و سپس اجرايي مي‌شود.‌ منصور حقيقت‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره اقدام پدافند جمهوري اسلامي ايران در سرنگوني پهپاد رژيم صهيونيستي در نزديکي تأسيسات هسته‌اي نطنز، گفت:‌ اخيرا کشور مبدأ پرواز اين پهپاد مشخص شده اما متأسفانه تاکنون اطلاعات مربوط به آن به مجلس ارائه نشده است.

نماينده مردم اردبيل، نير و نمين در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: کميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس از متوليان مربوطه به‌ويژه فرماندهان نظامي مي‌خواهد که هر چه سريع‌تر کشور مبدأ پرواز پهپاد رژيم صهيونيستي را به مجلس معرفي کند. وي از تدوين بسته تنبيهي براي کشور مبدأ پرواز پهپاد رژيم صهيونيستي در کميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس خبر داد و گفت: برنامه‌ريزي‌هاي اين موضوع صورت گرفته و در صورت وصول اطلاعات مربوطه، اين بسته در قالبي طرحي در پارلمان تصويب و سپس اجرايي مي‌شود.‌

نايب رئيس کميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس، با اعلام اينکه مجلس پيگير موضوع پيرامون سرنگوني پهپاد رژيم صهيونيستي است، گفت: در صورت نياز از فرماندهان و متوليان مربوطه بار ديگر براي ارائه توضيحات به اين کميسيون دعوت مي‌شود.


 جلسه روساي بيمارستان ها و اعضا هيات رييسه دانشگاه علوم پزشكي تهران در بيمارستان بهارلو 


 شانزدهمين جشن خانه سينما و تقدير از برترين هاي فيلم كوتاه 


 سرمقاله 

 به مناسبت روزجهاني پيشگيري ازخودكشي؛

آخرين فرمان را مديريت كنيم

حميدرضا عسگري

از سال 2003، از سوي سازمان بهداشت جهاني و انجمن بين‌المللي پيشگيري از خودکشي، 10 سپتامبر(19شهريور) به‌عنوان «روز جهاني پيشگيري از خودکشي» ناميده شده تا راهكارهاي مناسب جهت حفظ جان با ارزش انسان‌ها مورد بررسي و اجرا قرارگيرد.

اساساً خودكشي در فرد زماني نمود پيدا مي‌كند و چشم عقل را برروي كردار آن مي‌بندد كه افراد احساس كنند در امور زندگي وامانده‌اند و راه گريزي براي خروج از بن بست پيش آمده ندارند. دراين هنگام نبود پشتوانه و چشم ناظر براي توجه به فرد، اين انگيزه را به منصه عمل مي‌رساند و فرد را در شرايط پوچي قرار مي‌دهد و بدون درنظر گرفتن عواقب آن خود را به ورطه نابودي مي‌سپارد.

ابتدا بايد براصل واقعيت اين موضوع صحه گذاشت وپذيرفت كه خودكشي به عنوان يكي از معضلات جدي در جوامع شناخته مي‌شود. براساس آخرين آمار، روزانه 3هزارنفر براثر خودكشي دراقصي نقاط جهان جان خود را ازدست مي دهند كه از بابت عوامل بسياري نشات مي‌گيرد. وجه مشترك ميان تمامي افرادي كه اقدام به خودكشي مي‌نمايند، از دست دادن انگيزه و راه به جايي نداشتن مي‌باشد. لذا براي پيشگيري از اين عارضه بايد عامل مشتركي كه در "آخرين قدم ، آخرين فرمان" را به فرد مي‌دهد مطالبي را مطرح كنيم.

درمورد راهكارهاي پيشگيري ازخودكشي مسائل بسياري مطرح شده كه هركدام نشأت گرفته از معضل‌ها و چالش‌هايي است كه فرد را دچار سرخوردگي و بي انگيزه براي ادامه زندگي مي‌كند. دربسياري ازموارد افراد به علت شكست در زندگي به لحاظ مادي و معنوي دست به چنين اقدامي مي‌زنند. اين شكست‌ها مي‌تواند ناشي از عوامل اجتماعي، فرهنگي، خانوادگي و اقتصادي باشد كه راهكارهايي همچون افزايش سطح بهداشت روان در جامعه، افزايش سطح آگاهي عمومي، تشويق افراد به شرکت دراموراجتماعي، ورزش‌ كردن، تفريح‌هاي گروهي، درمان اختلالات روانپزشکي، دسترسي آسان مردم به امکانات بهداشتي و درماني، بهبود سطح رفاه اقتصادي و اجتماعي و عدم دسترسي مردم به روش‌هاي خودکشي، ازجمله اين موارد است.

اما يكي از بهترين و كاراترين عواملي كه مي‌تواند "در لحظه آخر بر فرمان آخر" فرد در آستانه خودكشي تاثير بگذارد، بحث «حمايت و نظارت» است. شايد تاكنون به اين نكته توجه نكرده باشيم كه بي تفاوتي‌ها و غوطه ور بودن در مشغله‌هاي روزانه موجب غافل شدن ما از دوستان و اطرافيان گرديده است. البته بخش اعظمي از اين مشغوليت‌ها به سبب تعدد مشكلاتي است كه زندگي اكثريت مردم را تحت شعاع قرار داده و فعلا گريزي از آن نيست. دراين بين آن دسته از افرادي كه مستعد خودكشي هستند، خود را درميان مشكلاتي مي‌بينند كه بن بستي را در پيش روي آنها قرار داده كه راه گريزي از آن نيست. از همه مهمتر خود را در اين بن بست تنها مي‌يابند و اين تصور را بر آنها غالب مي‌شود كه فردي بي اهميت براي اطرافيان و اجتماع خود هستند كه كوله باري از مشكلات را براي خود و ديگران به بار آورده‌اند، پس نتيجه مي‌گيرد كه به ادامه اين زندگي سرد و بي روح پايان دهد!.

متاسفانه اين رفتارها امروز در ميان جوانان ما به وفور يافت مي شود و هنوز بسياري از ما و مسولان براين موضوع بي توجهيم!. ما با رفتار حمايتي خود از جوانان بايد به آنها القا كنيم كه خودكشي تنها و آخرين راه نيست، بلكه راه ديگري وجود دارد كه مي‌توان با كمك يكديگر از سد مشكلات گذشت و آرامش خاطر فرد را فراهم ساخت. اين رفتارهاي حمايتي زماني محقق مي‌شوند كه مولفه نظارت در زندگي افراد مستعد خودكشي جاري باشد. منظور از نظارت زير نظرگرفتن و محدود كردن قوه تصميم گيري جوانان نيست! بلكه مراد از آن نگرشي برپايه همراهي و اطلاع از اوضاع و مشكلات آنها مي‌باشد.

نقطه مقابل اين "حمايت و نظارت" برافراد كه موجب انگيزه آفريني در مستعدان خودكشي خصوصاً جوانان مي‌گردد، مسئله تحقير است. لذا يكي ديگراز راه‌هاي پيش‌گيري ازخودكشي، جلوگيري از تحقير افراد مي باشد.

ژاين تحقير‌ها صرفاً از سوي والدين، دوستان، و اشخاص حقيقي نمي‌باشد بكله بيشترين نوع تحقير در جامعه امروزي از سوي اجتماع برفرد تحميل مي شود. ايجاد فاصله ميان اقشارمختلف مردم و دسته بندي‌هاي مختلف برپايه ثروت، تحصيلات، موقعيت شغلي، موفقيت درزندگي مشترك و... از جمله مواردي است كه تحقير فرد را در پي خواهد داشت. ازسوي ديگر وقتي فرد مشاهده مي‌كند دولتمردان و مسولان اجرايي وقعي برمشكلات وي اعم از بيكاري، هزينه‌هاي درمان، ازدواج، مسكن، نمي‌گذارند و به طور كلي آرامش وي را تامين نمي‌كنند، دچارتحقيراجتماعي مي‌شود.

وقتي فرد جايگاه و منزلت اجتماعي خود را از دست مي دهد انگيزه‌اي براي ادامه زندگي نمي‌يابد و در تصميم گيري در لحظه آخر دچار اشتباه مي‌شود و فرماني نادرست براي خود صادر مي‌كند!. اميدواريم اين قبيل مشكلات كه مرگ زودرس را براي افراد به بارمي‌آورد برطرف گردد و به مسئله خودكشي به عنوان يك انگ اجتماعي نگاه نشود. بلكه بايد خودكشي را عامل سلسله مراتب و مشكلاتي دانست كه از بي توجهي تك تك افراد جامعه و مسولان به وضعيت و چالش‌هاي زندگي مردم خصوصا جوانان، به وجود مي‌آيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي