جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4802

معاون اشتغال و توسعه کارآفريني وزارت کارخبرداد :
تدوين لايحه سازمان نظام کارآفريني و طرح کارورزي دانش آموختگان

وزير اقتصاد:
نوسانات بازار ارز طبيعي است


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 معاون اشتغال و توسعه کارآفريني وزارت کارخبرداد :
 تدوين لايحه سازمان نظام کارآفريني و طرح کارورزي دانش آموختگان 

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام تشکيل صندوق‌هاي اعتباري در تعاوني‌ها به منظور حل مشکلات مالي تعاوني‌ها را پيشنهاد کرد و گفت: زنان و دختران فارغ‌التحصيل جامعه نبايد با حقوق کمتر هر شغلي را قبول کنند.به گزارش ايسنا، فرزانه مافي در همايش تعاوني‌هاي زنان و نقش آن در اشتغال و رفاه اجتماعي اظهار کرد: مشارکت زنان در تمام عرصه‌هاي اجتماعي و اقتصادي همواره صادقانه بوده و با تحمل سختي‌ها تلاش کرده‌اند تا نقش خود را در جامعه به خوبي ايفا کنند.وي با استقبال و حمايت از شبکه سازي مشاغل خانگي تاکيد کرد: نبايد با ايجاد اشتغال براي زنان با حقوق کمتر ظلم مضاعفي را به زنان تحميل کنيم.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: متاسفانه امروز دختران فارغ‌التحصيل و بسياري از زنان حاضر مي‌شوند که با رقم‌هاي حقوق کمتر و سختي‌هاي بيشتر شغل‌ها را قبول کنند در حالي که اين استثمار است و زنان و دختران نبايد حاضر به انجام اين کارها شوند.

مافي گفت:‌ قانون کار و تامين اجتماعي قوانين مطروحه‌اي است که بايد رفاه زن و خانواده در آن‌ها در نظر گرفته شود اين نگاه جوانان که به خاطر شغل قيد همه چيز را بزنند و از حقوق مکفي و پوشش‌هاي بيمه‌اي دست بکشند غلط است.

وي ادامه داد: در دنياي امروز تعريفي که از زن و توسعه شده فراتر از اين است که زن به هر کاري تن بدهد و مسائل خانوادگي خود را فداي توسعه و اشتغال کشور کند.

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود مهمترين مشکل تعاوني‌هاي زنان را عدم دسترسي به منابع و مسائل مالي ذکر کرد و گفت: در تعاوني‌هاي روستايي مشکل نقدينگي و مسائل مالي بيشتر ديده مي‌شود لذا براي حل اين مشکل تشکيل صندوق‌هاي اعتباري در تعاوني‌ها را پيشنهاد مي‌کنيم و معتقديم که شبکه‌سازي تعاوني‌ها و تشکيل صندوق‌هاي اعتباري بزرگ‌تر مي‌تواند کمک‌هاي بهتر و موثرتري را در جهت حل مشکلات اعضاي تعاوني‌ها بدنبال داشته باشد.

به گفته مافي، در شرايط حاضر گرفتن تسهيلات بانکي زمان‌بر و طاقت فرسا بوده و بايد تضامين و وثايق مورد نياز براي سپردن به بانک را نيز در اختيار داشت.

وي تعاون را بهترين قالب براي توسعه فعاليت‌هاي بانوان دانست و تاکيد کرد: افزايش بهره‌وري در تعاوني‌ها به منزله کاهش هزينه‌ها و حضور موثر در بازار و رقابتي شدن کالاهاي توليدي و صادراتي است. از اين رو تعاوني‌هاي زنان بايد ديدگاه و نگرش خود را گسترش بدهند و با ايجاد تعاوني‌هاي بزرگتر و پيوند با ديگر زنان مشارکت خود را در فعاليت‌هاي گوناگون افزايش دهند.

کاهش نرخ بيکاري با افزايش مشارکت زنان

اين در حالي است كه ، معاون اشتغال و توسعه کارآفريني وزارت کار از تدوين لايحه سازمان نظام کارآفريني و طرح کارورزي دانش آموختگان خبر داد و گفت: اگر نرخ مشارکت زنان در جامعه افزايش يابد کاهش بيکاري زنان و فقر اجتماعي را شاهد خواهيم بود.

حسن طايي در همايش تعاوني‌هاي زنان و نقش آن در اشتغال و توسعه رفاه اجتماعي اظهار کرد: اشتغال يکي از محورهاي توسعه زنان در جامعه به شمار مي‌رود و وزارت کار به عنوان کانون هماهنگي سياست‌هاي اقتصادي موثر بر بازار کار درصدد است تا با توانمندسازي بانوان اشتغال را براي جامعه به ارمغان بياورد.

وي افزود: به طور حتم اگر نرخ مشارکت زنان در جامعه افزايش يابد به کاهش نرخ بيکاري زنان منجر مي‌شود و در آن صورت کاهش جلوه‌هاي فقر اجتماعي را نيز شاهد خواهيم بود.

معاون اشتغال و توسعه کارآفريني وزارت کار ادامه داد: زنان به طور عمده از تحصيلات عالي برخوردارند و اين امر برنامه‌ريزان و سياست گذاران را وادار مي‌کند که سياست‌هاي مربوط به توسعه را تغيير بدهند و دگرگوني ساختاري را به گونه‌اي فراهم کنند که حضور زنان در عرصه‌ها بيشتر شود.

طايي ادامه داد: اگر زنان مي‌خواهند به سمت بهبود وضعيت در بازار کار بروند بايد مطالبات اقتصادي و اجتماعي خود را که آن‌ها را از مردان متمايز مي‌کند کاهش دهند زيرا کارفرما زماني نيروي کار را به خدمت مي گيرد که ارزش افزوده و فعاليتي که آن نيرو برايش ايجاد مي کند بيشتر باشد.


 وزير اقتصاد:
 نوسانات بازار ارز طبيعي است 

 
وزير اقتصاد با بيان اينکه نوسانات بازار ارز طبيعي است، گفت: مطمئن باشيد همانند يک سال گذشته تغيير و تحول جدي در بازار ارز نخواهيم داشت.به گزارش آفرينش ،علي طيب‌نيا در جمع خبرنگاران در خصوص نوسانات اخير بازار ارز اظهار داشت: اين نوسانات گذرا است و مطمئن باشيد همانند يک سال گذشته تغيير و تحول جدي در بازار ارز نخواهيم داشت.

همچنين ،وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: زندگي و معيشت مردم در حال حاضر در وضعيت خطيري قرار دارد. مردم در مشهد با کلام و دعايشان و همچنين طرح مطالباتشان در عين اينکه از دولت حمايت مي کردند اما مطالبه خود را نيز به وضوح بيان مي کردند. مردم انتظار دارند ما به سرعت اقتصاد را از وضعيت فعلي عبور دهيم و اقتصاد را به ثبات برسانيم، اين خواست مردم، مقام معظم رهبري و دولت است.

وزير اقتصاد با بيان اينکه وزارت اقتصاد تنها نهاد مسئول در قبال مجلس است که وظيفه تنظيم سياست هاي کلان اقتصادي را بعهده دارد گفت: به همين خاطر است که طي يک سال گذشته شاهد سوالات مکرر از وزير اقتصاد در مجلس بوديم. وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اينکه حدود 80 درصد سوالات از وزارت اقتصاد مستقيماً به واحدهاي تابعه وزارت خانه مربوط نمي شود، تصريح کرد: وزارت اقتصاد در ساير وزارت خانه ها و دستگاه ها نماينده و سفير دارد بنابراين کارکرد و عملکرد صحيح اين وزارت خانه مي تواند بر عملکرد صحيح ساير دستگاه ها نقش خوبي داشته باشد. وزير امور اقتصادي و دارايي تکميل سامانه هاي اطلاعاتي مالياتي را از مهمترين نکاتي دانست که در اين وزارت خانه انجام شده است و افزود: الان دسترسي به اطلاعات درآمدي مردم نداريم و همين باعث شده با چشمان کور از مردم ماليات بگيريم و همين موضوع باعث شده از کساني که بايد ماليات بگيريم، چيزي نگريم و بالعکس؛ بنابراين اگر به اطلاعات موديان دسترسي داشته باشيم ماليات را به درستي اخذ خواهيم کرد.


 تريبون اقتصادي 

 در گزارش وزير کار به مجلس؛

تعداد بيکاران فعلي کشور 6 ميليون نفر است

وزير کار در تازه ترين گزارش خود به مجلس تعداد بيکاران فعلي کشور را 6 ميليون نفر اعلام کرد و هشدار داد اگر کاري نکنيم تعداد بيکاران در سال 1400 به 10 ميليون نفر خواهند رسيد.به گزارش مهر، علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در نشست مشترک کميسيون ويژه رسيدگي به لايحه رفع موانع توليد مجلس از نمايندگان خواست تا براي رفع معضل بيکاري با ايجاد صندوق اشتغال موافقت کنند و مجوز ايجاد اين صندوق را بدهند.

ربيعي در کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گزارش داد که در حال حاضر 6 ميليون نيروي انساني بيکار در کشور وجود دارد که 7 ميليون نفر ديگر نيز به آن اضافه خواهد شد.وي در اين باره به نمايندگان هشدار داد و بيان داشت: اگر براي رفع مشکل بيکاري برنامه ريزي نکنيم، قطعا دچار مشکل مي شويم.وي با بيان اينکه اگر کاري نکنيم در افق 1400 تعداد بيکاران به 10 ميليون نفر مي رسد و اين عدد خوبي نيست و بسيار خطرناک است، گفت: عمده واجدان شرايط کار، فارغ التحصيلان دانشگاهي اند که 40 درصد آنها خانم هستند.

مشکلات خدمات زيربنايي مسکن مهر هر هفته در استان‌ها به وزراي راه و نيرو اعلام مي شود

قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي از دستور رئيس‌جمهور براي مطرح شدن طرح مسکن مهر در شوراي اقتصاد جهت رفع موانع پيشرفت آن خبر داد و گفت:‌ قطعاً با تأکيد رهبر معظم انقلاب تکيمل پروژه‌هاي مسکن مهر تسريع مي‌شود.احمد اصغري مهرآبادي در گفت‌وگو با تسنيم اظهار کرد:‌ مقرر شده هر هفته در استان‌ها مديران وزارت راه و شهرسازي با مديران وزارت نيرو جلسه داشته باشند و پيشرفت فيزيکي را صورت جلسه کرده و به وزراي راه و نيرو اعلام کنند.

مهرآبادي با اشاره به اينکه براي شهرهاي جديد اطراف تهران قرار شده جلساتي با حضور نمايندگان وزارتخانه ‌هاي راه و نيرو هفتگي برگزار شود، بيان کرد:‌ در اين جلسات روند کار از نظر خدمات زيربنايي رصد شده و مشکلات احتمالي آن گزارش مي‌شود.وي با بيان اين‌که عزم جدي براي تأمين خدمات زيربنايي پروژه‌هاي مسکن مهر وجود دارد، يادآور شد: به‌خصوص که رهبر معظم انقلاب هم تأکيد فرمودند قطعاً به روند کار سرعت خواهد داد.قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي با بيان صميمانه بايد از رهبر معظم انقلاب تشکر کنيم افزود:‌ يک سال است که پيگير افزايش تسهيلات و تأمين خدمات زيربنايي هستيم که با تأکيد مقام معظم رهبري قطعاً کار شتاب خواهد گرفت.

مهرآبادي با بيان اين‌که رئيس‌جمهوري دستور داد که موضوع مسکن مهر در شوراي اقتصاد مطرح شود، افزود: بر اين اساس مقرر شده تا مسائلي که به‌عنوان گره در پيشرفت طرح مسکن مهر است شناسايي شود که قطعاً با توجه به تأکيد رهبر معظم انقلاب هم ساخت و هم تأمين خدمات زيربنايي پروژه‌هاي اين طرح سرعت مي‌گيرد.

جلسه 20 فعال اقتصادي با معاون اول رئيس جمهور

عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران با تشريح جزئيات جلسه 20 فعال اقتصادي با معاون اول رئيس جمهور، گفت: با توجه به برنامه جديد دولت براي تجديد ارزيابي درآمدهاي بانک مرکزي، قرار است از اين محل 40 هزار ميليارد تومان درآمد ايجاد شود که بر اين اساس، پيشنهاد بخش خصوصي اين است که بخشي از اين درآمدها براي حل اختلاف بنگاه‌ها، بانک‌ها و بانک مرکزي در موضوع افزايش نرخ ارز اختصاص يابد.

حميد حسيني در گفتگو با مهر از برگزاري جلسه نمايندگان فعالان اقتصادي با معاون اول رئيس جمهور خبرداد و گفت: تعامل دولت با بخش خصوصي و تبادل نظر در خصوص مسائل مهم اقتصادي کشور و شرايط موجود، امري عادي به شمار مي رود و بر اين اساس 20 فعال اقتصادي به نمايندگي از بخش خصوصي کشور، جلسه اي با معاون اول رئيس جمهور داشتند که در اين جلسه، گزارشي از مسائل و مشکلات فعلي اقتصادي کشور مطرح شد.

عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران افزود: معاون اول رئيس جمهور براي اين جلسه بيش از يک ساعت وقت گذاشت و با حوصله، اظهارنظرها و ديدگاه‌هاي بخش خصوصي را شنيد، البته تاکيد بخش خصوصي اين بود که فعالان اقتصادي، چارچوب سياستگذاري ها و تصميم‌گيري‌هاي دولت براي مسائل اقتصادي کشور را قبول دارد اما ممکن است در راهکارهاي اجرايي و شيوه اجراي برخي از مصوبات با دولت اختلاف نظر داشته و انتقاد کند که اين انتقاد نبايد منجر به ناراحتي دولت و وزرا شود.

وي تصريح کرد: فعالان اقتصادي حمايت خود را از بسته خروج از رکود اعلام کردند ولي بر اين نکته تاکيد دارند که اولويت‌ها و پيشران‌ها بايد مورد تجديدنظر واقع شود، ضمن اينکه در راهکارهاي اجرايي و اولويت بندي هاي اجرا نيز بايد از سوي دولت، بازنگري مجددي صورت گيرد. در اين جلسه جهانگيري نيز اعلام کرد که به عنوان معاون اول رئيس جمهور، آمادگي دارد بحث هاي مدنظر بخش خصوصي را اجرايي کند و يا اگر نياز باشد در دولت، مصوباتي در زمينه مرتبط با تسهيل کسب و کار داشته باشد.

برنامه‌ريزي براي تامين سوخت صنايع و نيروگاه ها، بخش خانگي و تجاري در زمستان

معاون وزير نفت از ابلاغ برنامه تأمين و مصرف سوخت مورد نياز نيروگاه‌ها و صنايع در زمستان خبر داد.

منصور معظمي در گفت‌وگو با ايرنا با اشاره به ابلاغيه نحوه تامين و مصرف سوخت صنايع و نيروگاه‌ها گفت: ما به دنبال برنامه‌ريزي براي تامين سوخت صنايع و نيروگاه ها، بخش خانگي و تجاري در زمستان هستيم.

معاون برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزير نفت با اشاره به اينکه در بخش خانگي هيچ محدوديتي براي مصرف گاز نخواهيم داشت،تصريح کرد: هم اکنون براي نيروگاه ها و صنايع در حال برنامه ريزي هستيم که از سوخت دوم که در حال ذخيره سازي آن هستند در روزهاي سرد سال استفاده کنند تا در توليدات خود دچار مشکل نشوند.

وي با اشاره به اينکه شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي نيز آمادگي دارد که سوخت دوم را به مقدار نياز نيروگاه ها و صنايع در اختيار اين بخش قرار دهد،ادامه داد: اميدوارم مانند سال گذشته محدوديتي براي تحويل گاز به سي ان جي ها نداشته باشيم و برنامه ما اين است که اگر قرار شد محدوديتي هم گذاشته شود حداقلي باشد ولي سياست ما براين است که براي صنايعي مانند پتروشيمي اين محدوديت ها گذاشته نشود.


 نهادهاي مالي 

 همايش بررسي عملكرد نيمه اول سال 93 بانك ملي

دكتر عبدالناصر همتي مديرعامل بانك ملي در همايش بررسي عملكرد نيمه اول سال 93 بانك ملي ايران و تبيين برنامه‌هاي نيمه دوم سال جاري، از تلاش مديران و كاركنان بانك در تلاش براي توسعه فعاليت‌هاي بانك قدرداني كرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،اين همايش با حضور اعضاي هيأت مديره، معاونان و مديران ارشد بانك در سراسر كشور در سالن حافظ اين بانك در تهران در حال برگزارشد.

انتصاب مديرعامل بانک مسکن،به عنوان عضو هيات امناي پژوهشکده پولي و بانکي

دکتر محمدهاشم بت شکن مديرعامل بانک مسکن ،طي حکمي از سوي وزير علوم،تحقيقات و فناوري، به عنوان يکي از اعضاي هيات امناي پژوهشکده پولي و بانکي منصوب شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن،دکتر بت شکن در اجراي بند ب-9 ماده 2 قانون اهداف ،وظايف و تشکيلات وزارت علوم،تحقيقات و فناوري و به استناد تبصره 2 ماده 6 اساسنامه پژوهشکده پولي و بانکي به مدت 4سال به اين سمت منصوب شد.

کسب چهار نشان برگزيده در همايش زنجيره موفقيت سازماني توسط بانک اقتصادنوين

کسب چهار نشان برگزيده در همايش زنجيره موفقيت سازماني توسط بانک اقتصادنوينبانک اقتصادنوين در چهار بخش يازدهمين همايش زنجيره موفقيت سازماني رتبه برگزيده را کسب کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين پس از مطالعات و ارزيابي‌هاي صورت گرفته توسط دبيرخانه همايش زنجيره موفقيت سازماني که با همکاري مرکز تحقيقات و ارزيابي دبيرخانه توسعه صنايع ملي ايران و بر مبناي شاخص‌هاي مرکز استانداردهاي بين‌المللي (UKAS) انگلستان و پژوهش‌هاي اقتصادي و اعتباربخشي (USAS) ايالات متحده آمريکا انجام شد، بانک اقتصادنوين با تکيه بر اصول و استانداردها، توسعه و رشد کيفيت خدمات و توجه به توسعه زنجيره موفقيت و عملکرد مطلوب درون‌سازماني و برون‌سازماني، موفق به دريافت اين نشان‌هاي ملي و بين‌المللي شد.

بانک توسعه صادرات ايران پرداخت مي كند:

اعطاي تسهيلات مورد نياز سد و نيروگاه سنگ توده تاجيکستان

هيات وزيران جمهوري اسلامي ايران بانک توسعه صادرات ايران را به عنوان بانک عامل در اعطاي تسهيلات مورد نياز براي اجراي طرح تعيين کرده بود و در اسفند ماه سال 1384، آيين کلنگ زني احداث طرح با حضور رييس جمهوري تاجيکستان و وزير نيروي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات،با حضور روساي جمهوري اسلامي ايران و تاجيکستان سد و نيروگاه 220 مگاواتي سنگ توده دو که با استفاده از توان و ظرفيت متخصصان ايراني طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي شده است، به طور رسمي در مدار بهره برداري قرار مي گيرد.

بانک پاسارگاد از دانش آموختگان مبتلا به بيماري هموفيلي حمايت کرد

بانک‌پاسارگاد، در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي خود از دانش‌آموختگان مبتلا به بيماري هموفيلي حمايت کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، اين بانک در آستانه آغاز سال تحصيلي جديد و با همکاري انجمن هموفيلي ايران، از 586 دانش‌آموخته‌ي مبتلا به بيماري هموفيلي در مقاطع تحصيلي دبستان تا دانشگاه، با افتتاح حساب و واريز وجه حمايت کرد.

گواهينامه بين المللي مديريت خلاق به روابط عمومي بانک صادرات ايران رسيد

گواهينامه بين المللي مديريت خلاق A از سوي اتحاديه اروپا به مدير روابط عمومي بانک صادرات ايران اعطا شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک صادرات ايران طي مراسمي با حضور شافعي رئيس اتاق بازرگاني صنايع، معادن و کشاورزي، دکتر عظيمي رئيس اتاق تعاون مرکزي، فولادگر رئيس کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران بانکها ،بيمه ها، شرکتها و صنايع کشور در مرکز همايشهاي صدا و سيما گواهينامه بين المللي مديريت خلاق A از سوي اتحاديه اروپا به مهندس صفري مدير روابط عمومي بانک صادرات ايران اهدا شد.


 خبر 

 سکوت سازمان استاندارد در قبال روغن پالم

سازمان ملي استاندارد ايران مدتي است درباره موضوع "استفاده از روغن پالم در توليد لبنيات" سکوت کرده و اظهارنظري در اين باره نمي‌کند اين در حالي است که برخي ابهامات هنوز درباره اين موضوع برطرف نشده است.

به گزارش ايسنا، چند هفته پيش استفاده از روغن پالم در توليد محصولات لبني با اظهارات وزير بهداشت کليد خورد و بعد از آن جنجال زيادي در رسانه‌ها و مردم درباره اين موضوع به وجود آمد.

پس از آن سازمان غذا و دارو با اشاره به اينکه اسامي متخلفان اعلام مي‌شود تاکيد کرد که مجوز استفاده از روغن پالم در توليد تعداد محدودي از فرآورده‌هاي لبني لغو خواهد شد. اين در حالي است که پيش‌تر اعلام شده بود در صنعت لبنيات به جز فراورده‌هاي داراي مجوز در تعداد ديگري از محصولات از جمله شير و ماست نيز از روغن پالم استفاده شده است.

در همين حال در تازه ترين اظهارات دبير انجمن صنايع لبني اعلام کرد که استاندارد جديد مربوط به استفاده از روغن‌هاي گياهي مجاز در توليد لبنيات تا پايان شهريور ماه از سوي سازمان ملي استاندارد اعلام مي شود.

به گفته وي پيش از اين وزارت بهداشت براي توليد هفت قلم کالاي لبني به 450 کارخانه مجوز استفاده از روغن پالم داده بود.

با اين حال رسول ديناروند، رئيس سازمان غذا و دارو چندي پيش در يکي از برنامه هاي تلويزيوني اعلام کرد که احتمال لغو استفاده از روغن پالم در کليه محصولات لبني با احتساب هفت قلم داراي مجوز نيز وجود دارد.

درآخرين پي پيگيري‌هااز مسئولان مربوطه براي مشخص شدن آخرين وضعيت تجديدنظر در استاندارد استفاده از روغن پالم در لبنيات، مشخص شد رئيس سازمان ملي استاندارد با صدور بخشنامه‌اي کليه مديران، معاونان و کارشناسان اين سازمان را از مصاحبه با رسانه‌ها منع و مصاحبه با رسانه‌ها را تنها منوط به پيگيري از طريق کانال روابط عمومي کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي