جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/06/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4802


ارسال قرارداد فدراسيون به کي‌روش!


يزداني، حذف شده بزرگ ايران


دقيقه نود


سوت پايان


يادداشت


نگاه كارشناس


 ارسال قرارداد فدراسيون به کي‌روش! 

به گزارش سايت فدراسيون فوتبال، پيش قرارداد پيشنهادي فدراسيون فوتبال ايران ظهرديروز سه‌شنبه براي کارلوس کي‌روش ارسال شد.علي کفاشيان هم در مورد قرارداد کارلوس کي‌روش اعلام کرده بود، قرارداد اين مربي پرتغالي تهيه شده و سه‌شنبه براي او ايميل مي‌شود.رئيس فدراسيون فوتبال همچنين گفت: شرايط همان شرايطي است که قبلا تفاهم کرديم و کي‌روش هم کارش را شروع خواهد کرد. البته ايشان الان هم کارش را شروع کرده ولي بعد از امضاي قرارداد رسما کارش را شروع مي‌کند.سرمربي پرتغالي پيشين تيم‌ رئال مادريد که گزينه اصلي هدايت تيم ملي فوتبال ايران است، روز هفتم شهريورماه و پس ازاينکه با مسئولان فدراسيون فوتبال بر سر چند بند قرارداد جديدش به توافق نرسيد، ايران را ترک کرد.از سوي ديگر کي‌روش 15 شهريورماه در پاسخ به اين سئوال که چه زماني به ايران بازخواهد گشت گفته بود به صورت دقيق و صريح نمي‌تواند بگويد چه زماني به ايران باز مي‌گردد.وي همچنين درآن مقطع زماني اعلام کرد تا روز6 سپتامبر(15 شهريورماه) هيچ تماسي از سوي فدراسيون فوتبال ايران با او بر قرار نشده است، نه در قالب ايميل و نه تماس تلفني.


  يزداني، حذف شده بزرگ ايران 

رضا يزداني کشتي‌گير وزن 97 کيلوگرم ايران که در دور سوم مقابل شاميل اردوغان کشتي‌گير روسي‌الاصل ترکيه با حساب 8 بر صفر شکست خورده بود و از رسيدن به مراحل بالاتر بازمانده بود، از دور رقابت‌ها کنار رفت.شاميل اردوغان در نيمه نهايي با باخت مقابل عبدالسلام گاديسوف از رسيدن به مرحله فينال باز ماند و به اين ترتيب باعث حذف رضا يزداني شد.يزداني که سال قبل قهرمان جهان شده بود، پيش از اين يکي از شانس‌هاي مسلم کسب طلاي 97 کيلوگرم ايران به شمار مي‌رفت.

حذف رضا افضلي از گردونه مسابقات

درادامه مسابقات روز دوم و پاياني کشتي آزاد قهرماني جهان در چهار وزن دوم که از صبح ديروز در سالن ژيمناستيک شهر تاشکند ازبکستان آغاز شد رضا افضلي با شکست حريفش از گردونه مسابقات حذف شد. رضا افضلي نماينده وزن 74 کيلوگرم در دور نخست با نتيجه 5 بر صفر از سد گابور هاتوش، نفر سوم المپيک لندن ازمجارستان گذشت و گام به مرحله دوم گذاشت. وي در دور دوم با نتيجه 6 بر 4 مغلوب اشرف علي‌يف، دارنده مدال برنز 2011 جهان از آذربايجان شد وازحضوردريک‌چهارم نهايي بازماند که با توجه به شکست حريفش در نيمه‌نهايي، افضلي از گردونه مسابقات کنار رفت.


 دقيقه نود 

 افشاي نام 10 بازيکني که کارت معافيت‌شان باطل شده است

سازمان ليگ نام10 بازيکني که کارت معافيت آنها از سوي سازمان نظام وظيفه ابطال شده را اعلام کرد.بر همين اساس کارت معافيت سينا عشوري، رضا طاهري، عليرضا ابراهيمي، علي پور خسرواني، مهدي محمد زاده، محمد حسين مهر آزما، آرمان شهدادنژاد، حامد زماني، مهربان عيسي پوران، فرهاد سالارپور بازيکناني هستند که کارت معافيت آن ها ابطال شده است.سازمان نظام وظيفه اعلام کرده کارت معافيت 13 بازيکن باطل شده است.

غلامرضا بهروان:

فهرست ليگ برتري‌ها در راه است

غلامرضا بهروان عضو هيات رييسه سازمان ليگ حرفه‌اي فوتبال ازارجاع پرونده فوتباليست‌هاي سرباز به کميته انضباطي خبر داد و گفت: فهرست ديگري در راه است که پر ازنام بازيکنان ليگ برتري است.وي درباره فهرست اسامي بازيکناني که کارت پايان خدمت‌شان ابطال شده است، گفت: در بين ليستي که اعلام شد، تنها سينا عشوري بازيکن ليگ برتري است وبقيه در ليگ برترحضور ندارند اما فهرست ديگري در راه است که احتمالا پر از نام بازيکنان ليگ برتري است.وي درباره اينکه آيا به اين بازيکنان مجوزي براي حضور در تيم‌هاي نظامي براي گذراندن دوره خدمت‌شان داده مي‌شود يا خير گفت: اصلا اين طور نيست. اولا اکنون موعد نقل وانتقالات تمام شده و بازيکنان نمي‌توانند به تيم‌هاي نظامي و غير نظامي بروند. ضمن اينکه مديران سازمان نظام وظيفه مصر هستند که اين بازيکنان به خدمت اعزام شوند.عضو هيات رييسه سازمان ليگ حرفه‌اي فوتبال همچنين گفت: اين بازيکنان چه فرقي با ساير جوان‌هاي مملکت دارند آن‌ها اگر مي‌خواهند فوتبال هم بازي کنند بايد ازمجاري قانوني و درست اين کار را انجام دهند. ما پرونده همه اين بازيکنان را به کميته انضباطي ارجاع مي‌دهيم چون صيانت و سلامت ليگ را خدشه‌دارکرده‌اند.بهروان درپايان بار ديگر تاکيد کرد: سازمان ليگ هيچ مجوزي به بازيکنان خاطي براي حضور در تيم‌هاي نظامي نمي‌دهد چون اساسا صدور چنين مجوزي در اختيار ما نيست و مديريت تربيت بدني نيروهاي مسلح بايد اين کار را انجام دهد که آن‌ها هم موافق اين کار نيستند.

يک دقيقه سکوت به ياد معدني در ديدارايران وآرژانتين

تيم ملي واليبال ايران روز پنجشنبه دردومين بازي مرحله دوم رقابتهاي قهرماني جهان از ساعت16:40 دقيقه به وقت بيدگوشچ و 19:10 دقيقه به وقت تهران دربازي حساسي مقابل آرژانتين قرار مي‌گيرد.مسئولان تيم ملي واليبال ايران درخواستي به کميته کنترل اين مسابقات داده‌اند، مبني بر اينکه همزمان با چهلمين روز درگذشت حسين معدني مربي فقيد تيم ملي واليبال، ديدار دو تيم ايران و آرژانتين با يک دقيقه سکوت آغاز شود.با اين حساب و در صورت موافقت کميته کنترل بازي به جاي16:40، 16:41 دقيقه به وقت بيدگوشچ و19:11 دقيقه به وقت تهران شروع مي‌شود.

بررسي گواهينامه فوتباليست‌هاي متخلف

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ازبررسي صحت گواهينامه‌هاي رانندگي فوتباليست‌هاي متخلف که اقدام به دريافت کارت معافيت از سربازي جعلي کرده بودند، خبر داد. سردار اسکندر مومني در حاشيه کميته هماهنگي اجراي طرح‌هاي ويژه ترافيکي در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي درباره صحت گواهينامه‌هاي رانندگي اخذ شده از سوي فوتباليست‌هايي که کارت معافيت از خدمتشان جعلي تشخيص داده شده است، گفت: در اين خصوص بررسي‌هاي لازم پس از اعلام اسامي انجام خواهد شد و پليس راهور پيگيري مي‌کند که اين افراد چه زماني نسبت به دريافت گواهينامه‌هايشان اقدام کرده‌اند.مومني با بيان اينکه در صورت انجام استعلام، با افرادي که از راه غيرقانوني گواهينامه گرفته‌اند برخورد مي‌شود، خاطرنشان کرد: البته ممکن است برخي در دوران تحصيل يا پيش از صدور کارت معافيت از خدمت، گواهينامه خود را دريافت کرده باشند.وي در پاسخ به اين سوال که گفته مي‌شود برخي از اين افراد به دليل مواردي چون معلوليت و بيماريهاي عصبي از سربازي معاف شده‌اند، اما چطور گواهينامه به آنها داده شده است گفت: براي صدور گواهينامه صحت کارت پايان خدمت يا معافيت از سازمان وظيفه عمومي استعلام مي‌شود و اينطور نيست که ماموران با نگاه چشمي آنرا تاييد کنند. به علاوه اينکه پزشکان معتمد پليس راهنمايي و رانندگي نيز سلامت روحي و رواني متقاضيان دريافت گواهينامه را تاييد مي‌کنند.


 سوت پايان 

 ايران به دنبال3 امتياز بازي استراليا

مرحله دوم رقابتهاي واليبال قهرماني جهان ازامروز چهارشنبه در لهستان پي گرفته مي‌شود و تيم ملي ايران در نخستين ديدار خود به مصاف استراليا مي‌رود. اين بازي درگروه E راس ساعت 22:55 به وقت تهران برگزار خواهد شد.ايران و استراليا در حالي به مصاف يکديگر مي روند که قبل از شروع مسابقات نيز در ديداري تدارکاتي برابر هم صف آرايي کرده بودند که آن بازي را تيم کشورمان به راحتي از آن خود کرد. روي کاغذ از حالا مي توان امتيازات اين بازي را براي ايران کنار گذاشت واگر شاگردان کواچ حريف را دست کم نگيرند 3 امتياز را درشروع دور دوم به حساب خود واريز خواهند کرد.در اين گروه حساس ترين بازي روز نخست را تيم لهستان برابرآمريکا برگزارمي کند. ميزبان مسابقات با حمايت هواداران پرشمار خود يکي از کانديداهاي قهرماني جهان است و عزم خود را براي رسيدن به اين هدف جزم کرده است. ازسويي ديگر آمريکا در مرحله گروهي چندان قدرتمند ظاهر نشد و برخي کارشناسان مدعي شدند که اين تيم انرژِي خود را براي مراحل بالاتر نگه داشته است که بازي با لهستان مي تواند خيلي ازواقعيت ها را براي اين تيم مشخص کند. اينکه آمريکا واقعا براي مراحل بالاتر برنامه ريزي کرده يا بعد ازقهرماني درليگ جهاني دچار افت شده است.از گروه F هم چهار بازي انجام مي گيرد که شايد رويارويي برزيل برابر بلغارستان مهمترين آن باشد. البته بلغارستان درسالهاي اخير دچار افت شده وبه نظر نمي رسد که بتواند براي شاگردان رزنده در اين بازي دردسر ايجاد کند.برنامه کامل ديدارهاي امروز چهارشنبه به شرح زير است:

گروه E:

صربستان - ايتاليا، ساعت 19:10

آرژانتين - فرانسه، ساعت 19:10

لهستان - آمريکا، ساعت 22:55

ايران - استراليا، ساعت 22:55

گروه F:

برزيل - بلغارستان، ساعت 19:10

فنلاند - روسيه، ساعت 19:10

آلمان - چين، ساعت 22:55

کوبا - کانادا، ساعت 22:55

تصميم نامشخص هيات مديره سپاهان در قبال کرانچار

در حالي که زلاتکو کرانچار از سمت سرمربي گري تيم فوتبال سپاهان اصفهان استعفا داد اما هنوز اين باشگاه در قبال قبول استعفاي اين سرمربي، تصميمي نگرفته است.حسين کفعمي، نايب رييس هيات مديره باشگاه سپاهان با اشاره به اينکه تاامروز ظهر جلسه هيات مديره باشگاه درخصوص کرانچار برگزار خواهد شد و تکليف استعفا را مشخص خواهيم کرد، گفت: هنوز درخصوص استعفاي کرانچار تصميمي گرفته نشده و تمامي مسئولان باشگاه در اين باره ممنوع‌المصاحبه شدند.همچنين مسعود تابش قائم مقام باشگاه سپاهان گفت: هنوز جلسه‌ي هيات مديره باشگاه درباره کرانچار تشکيل نشده و با توجه به اينکه خليليان در تهران به سر مي‌برد، تا زمان بازگشت وي در اين خصوص تصميم‌گيري نخواهيم کرد.به گفته وي جلسه هيات مديره اين باشگاه بر اساس دستور يکشنبه هفته آينده برگزار خواهد شد.تابش همچنين در پاسخ به اين سوال که چه کسي هدايت سپاهان را در ديدار مقابل پديده مشهد برعهده خواهد داشت، بيان کرد: تيم سپاهان علاوه بر کرانچار، مربيان ديگري دارد که بر روي نيمکت تيم خواهند نشست.

غيبت کرار مقابل نفت

درحالي که برخي ازرسانه ها خبرازدلخوري وقهر جاسم کرار داده بودند، اما مسئولان استقلال اعلام کردند وي با کسب اجازه از مربيان براي انجام امور شخصي به عراق رفت.کرار پس ازديدار مقابل نفت مسجد سليمان به دليل آسيب ديدگي نتوانست در تمرينات حضور داشته باشد از اين فرصت استفاده کرد و چند روزي را به عراق سفر کرد. با اين شرايط اين بازيکن در ديدار استقلال مقابل نفت تهران حضور نخواهد داشت.

حضور فيروز کريمي در جلسه کميته اخلاق فدراسيون فوتبال

سرمربي فصل گذشته تيم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان بعدازظهرديروزسه‌شنبه در جلسه کميته اخلاق فدراسيون فوتبال حاضر شد. فيروز کريمي بعدازظهرسه‌شنبه به فدراسيون فوتبال آمد تا با علي‌اکبر محمدزاده، رئيس کميته اخلاق فدراسيون فوتبال ديدار کند.کريمي که دليل ديدارش با مسئولان کميته اخلاق فدراسيون فوتبال مشخص نبود، درباره اينکه حضورش در کميته اخلاق به مسئله کارت‌هاي پايان خدمت باز مي‌گردد يا به بازگشتش به ذوب‌آهن مربوط است پاسخي نداد تا همچنان دلايل حضورش در کميته اخلاق مبهم باقي بماند.


 يادداشت 

 قانون خصوصي سازي استقلال و پرسپوليس

سيدشريف حسيني

قانوني که درمجلس براي خصوصي‌سازي تيم‌ها مصوب شد قانوني براي کليه باشگاه‌هاست به اين معنا که همه باشگاه‌هاي دولتي بايد خصوصي شوند و ذکر نامي از پرسپوليس واستقلال بخصوص وجود ندارد. درحال حاضر باشگاه‌هاي زيادي به بخش خصوصي واگذار شده‌اند و حرف و حديث و بحث‌هاي اين‌چنيني وجود نداشته است. اين يک قانون است و بايد اجرايي شود و اينکه بعضي جملات در برخي مصاحبه‌ها مشاهده مي‌شود که ما تحت فشار قوه قضاييه و قوه مقننه هستيم اشتباه است چرا که ما همه مکلف و موظف به اجراي قانون بوده و وزارت ورزش بايد تا پايان سال 93 نسبت به واگذاري تيم‌هاي دولتي اقدام کند. قابل توجه است که وظيفه اصلي با وزارت ورزش نيست بلکه آماده سازي آن با اين وزارتخانه بوده و کار اصلي را بايد وزارت اقتصاد و سازمان خصوصي سازي انجام دهند. موضوع ديگراين است که قانون براي مسائل مقطعي مصوب نمي‌شود بلکه اصل 44 قانون اساسي در همه زمينه‌ها از جمله توليد، صنعت، کشاورزي وورزش تکليف مشخص کرده و مسيري که طي مي شود درراستاي کاهش حجم تصدي‌گري دولت، افزايش نظارت دولت و استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي درکنار بخش دولتي براي رشد،ارتقا و شکوفايي وضعيت کشور است. طبق اصل 44 قانون اساسي، برگشت از خصوصي به دولتي ممنوع است. با توجه به اين موضوع زماني که اين تيم‌ها خصوصي شوند هيچگاه طبق قانون به دولت بازگشت داده نمي‌شوند چرا که در اين رابطه ممنوعيت قانوني وجود دارد واين اتفاق نخواهد افتاد. به طورکلي بايد شرايطي ايجاد کرد که بهترين نوع واگذاري دراين زمينه اتفاق بيفتد و نگاه نبايد فقط به عنوان واگذاري به هر نحوي باشد به طوري که گويا مي‌خواهيم باري ازروي دوش خود برداريم. ليگ برترما با حضور دو تيم استقلال و پرسپوليس ليگي زنده است در نتيجه بايد شرايطي ايجاد شود تا تيم‌هاي ما تيم‌هاي رقابت‌پذيري در فوتبال کشورمان باشند و براي آينده نيز طوري برنامه‌ريزي شود تا نحوه واگذاري به درستي انجام گرفته و وزارت اقتصاد و سازمان خصوصي سازي شرايط تيم‌ها را به خوبي تبيين و تعيين کنند تا بر اساس واقعيت‌ها اين واگذاري انجام گيرد. از نظر قانوني و حقوقي هيچ مشکلي براي اين واگذاري وجود ندارد و مقاومت دربرابر خصوصي سازي، مقاومت دربرابر قانون است واين هيچگاه قابل قبول نيست. بايد شرايطي ايجاد شود که علاوه براينکه گذشته به خوبي آناليزمي‌شود، حال به طوردقيق بررسي شده وبراساس واقعيت‌هاي موجود آينده تيم‌ها را پيش ببريم و واگذاري‌ها را انجام دهيم.


 نگاه كارشناس 

 واليبال ايران فراتر از استانداردهاي جهاني

ناصر شهنازي

تيم ملي واليبال ايران درمرحله اول مسابقات قهرماني جهان فراترازاستانداردهاي جهاني عمل کرده است. در تاريخ واليبال ايران براي نخستين بار تيم ملي به دور دوم رفت. در دورمقدماتي با5 بازي 13 ست برده و 7 ست باخته داشتيم. در نهايت 462 امتياز گرفتيم و 420 امتياز هم واگذار کرديم. از اين 462 امتياز 252 امتياز دراسپک، يعني 161 اسپک اول و 91 حملات برگشتي داشتيم. در دفاع 64 امتياز داشتيم. در سرويس 23 امتياز و از اشتباه حريف 123 امتياز گرفتيم. با توجه به طريقه امتيازگيري در واليبال، مي توانيم بگوييم که در اکثر زمينه ها به استانداردهاي جهاني نزديک هستيم. فقط در حملات برگشتي 1.5 امتياز درهر ست ازاستاندارد جهاني فاصله داريم. دردفاع هم از استانداردهاي جهاني بهتر هستيم. اگر آمار ايران را در کل بخواهيم در نظر بگيريم، ما 55.6 درصد دريافت موفقيت داشتيم که اين ميزان از استاندارد جهاني بالاتر است. اين آمار نشان مي دهد که نسبت به سال هاي قبل رشد قابل توجهي در همه زمينه ها داشتيم. بايد فکر خود را بيشتر به حملات برگشتي معطوف کنيم. اکثر تيم ها در اين زمينه ضعف دارند. اما تيم هايي مثل روسيه و برزيل و آمريکا در اين زمينه موفق‌تر هستند. اميدواريم با توجه به عملکرد مثبت ما در دور مقدماتي که با شکست تيم هاي بزرگ همراه بود، در دور دوم هم خوب کار کنيم. در نظر داشته باشيد که دراين سطح برد و باخت ها طبيعي است و ما قدرت مطلق نداريم که هميشه پيروز باشيم. ايتاليا و برزيل و روسيه در دوره هاي مختلف قهرمان شدند. از حالا مي گويم که باخت دراين سطح از مسابقات را نبايد به گردن کسي بيندازيم. اين حرف ها و دنبال مقصر باخت گشتن در اين سطح از واليبال براي برد و باخت ها قابل توجيه نيست. مهم ميزان شرايط پايداري تيم و استفاده از علم آناليز است که مي تواند يک تيم را در شرايط خوب قرار دهد. با توجه به نتايجي که در دور مقدماتي کسب کرديم، در گروه دور دوم دررده چهارم هستيم. با توجه به اينکه بازي هاي اول و دوم با استراليا و آرژانتين است، نتايج مي‌تواند شرايط ما را براي رويارويي با تيم هاي قوي بهتر کند. با توجه به اينکه لهستان با توجه به ميزباني شرايط بهتري دارد، از شانس بالايي براي برخوردار است. همچنين تيم هاي ايران و آرژانتين و صربستان و فرانسه مي توانند به مرحله بعدي صعود کنند که اين موضوع به شناخت از حريفان وبرنامه ريزي براي مسابقات برمي گردد. انگيزه براي هر امتياز در اين مرحله مهم است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي