جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4818

هاشمي رفسنجاني :
ابعاد جنگ تحميلي ناگفته‌هاي بسيار زياد دارد که بايد بيان شود


سرنوشت استيضاح وزير نيرو


وزير جامعه مدني انگليس قرباني فساد اخلاقي شد


سوگند احمدزي و عبدالله


ارتباط پنهاني سازمان اطلاعات انگليس با بشار اسد


نظراحمدي‌مقدم درباره شبکه‌هاي اجتماعي


پاي 4 وزير احمدي نژاد در پرونده زنجاني گير است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


هواپيما غول پيکر سي-130 دوباره به پرواز در آمد

بانک مرکزي:
روزي 16 هزار فقره چک برگشت مي خورد


رايزني با ظريف براي رفع فيلتر توييتر


دستگيري‌ عاملان‌ انتشار پيامک‌هاي‌ موهن‌


قطار گردشگري اروپايي‌ها به ايران مي‌آيد


قيمت لبنيات باز هم گران مي‌شود


سرمقاله


استقرار تانک هاي تركيه در مرز با سوريه‎


هم انديشي نقاشي ايراني و محيط زيست


 هاشمي رفسنجاني :
 ابعاد جنگ تحميلي ناگفته‌هاي بسيار زياد دارد که بايد بيان شود 

 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: امام خميني (ره) مي‌گفتند براي ادامه جنگ به جايي برويد که مردم نيستند،از همين رو عمليات‌هايي همچون خيبر و فتح فاو نيز در جاهايي که مردم عراقي حضور نداشتند،انجام شد.

به گزارش ايسنا،آيت‌الله علي‌اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام که در همايش ملي دفاع‌مقدس و دانشگاه در جمع فرماندهان دوران دفاع‌مقدس و ‌اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها در دانشگاه آزاداسلامي واحد شهر ري سخن مي‌گفت،يادآور شد: ابعاد جنگ تحميلي ناگفته‌هاي بسيار زياد دارد که بايد بيان شود. دشمن از همان ابتدا اجازه نداد که ما فعاليت‌هاي خودمان را در راستاي ايجاد تمدن اسلامي آغاز کنيم و هميشه ما را مشغول کردند اما اين بزرگترين اشتباه آن‌ها بود چرا که همين مشغول‌سازي‌ها براي ما مقدمه‌ساز ريشه‌ دواندن انقلاب اسلامي است.نمونه‌اي از اين مشغول‌سازي‌ها تحميل جنگ بر ما بود.

وي بيان کرد:اين جنگ از پيش عليه انقلاب احتمالي ايران که مردمش در آستانه انقلاب قرار داشتند،طراحي شده بود چرا که احساس مي‌کردم در آن شرايط که رهبر انقلاب در خارج از کشور در تبعيد است و مديران و فرماندهان نظامي‌اش عمدتا زندان هستند نمي‌توانند کاري انجام دهند اما مردم ايران پرچم را بلند کردند و همين موجب شد که دنيا غافلگير شود.اين موضوع يک شعار نيست که بخواهم در خطابه آن را عنوان کنم. دشمنان ايران اينگونه انقلاب‌ها را تحليل کرده بودند که اگر انقلابي مي‌خواهد به نتيجه برسد بايد به حزب و احزاب متکي باشند و اگر اين احزاب نيز مي‌خواهند به اهداف خود برسند بايد به بيرون مرز‌ها وابستگي داشته باشند. همين مسئله باعث غافلگيري آن‌ها شد چرا که حتي مسلسل‌ها نيز نتوانست مردم را به خانه بازگرداند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به اينکه دشمن با ابزار مادي ايران را محاسبه کرده بود،يادآور شد: محاسبات دشمن از اوضاع و شرايط آن زمان که در کشور حاکم بود باعث شد که گمان کند حالا که فرماندهي کل قوا که شاه بود و فرار کرده بود،مشتساران آمريکايي که کشور را ترک کرده بودند و برخي از سران و فرماندهان نظامي که در زندان يا فراري بودند به جنگ با ما بيايند چرا که از درون هم مي‌خواستند مردم را فريب بدهند و مي‌گفتند که به دنبال اصلاح مملکت هستيم اما اين گونه نبود.از همين رو آن‌ها ساده‌ترين راه را براي مقابله با انقلاب ايران انتخاب کردند که همين راه گروه‌هاي مارکسيستي و التقاطي دوران انقلاب بود که با اسلحه مي‌جنگيدند.

وي در بخش ديگر سخنانش با اشاره به آثار علمي و ابتکارات جنگ توضيح داد: اکنون بيشتر پيشرفت‌هاي ما در همه حوزه‌ها از برکت وجود جنگ تحميلي است. به عنوان مثال در حوزه موشک‌ سازي يکي از قدرت‌ها به حساب مي‌آييم و تمام موشک‌هايي که اکنون در کشور موجود است حاصل تلاش خودمان است و نتيجه مجاهدت افراد معتقد به دين، اسلام و انقلاب است. پيش از انقلاب مي‌خواستند به کمک اسرائيل برايمان در سيرجان يک کارخانه بسازند براي همين 500 ميليون دلار از ما گرفتند اما پس از انقلاب اين کار را انجام نداند و حتي غرامتش را هم به ايران نپرداختند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگر سخنانش گفت: اکنون همه دنيا مي‌خواهند عليه داعش بايستند و عليه آن جنگ جهاني راه انداخته‌اند اما قطعا شکست خواهند خورد چرا که آن‌ها در خانه‌هاي مردم پنهان شده‌اند. در جنگ آسماني نمي‌توانند آن‌ها را هدف قرار دهند و مردم را بکشند. داعش به صورت چريکي مي‌جنگد و قطعا در اين شرايط تلفات آن‌ها بسيار کم خواهد بود.

اکنون که آمريکايي‌ها مجبور شده‌اند که دوباره به عراق بيايند خودشان معتقد که بايد ايران هم حضور داشته باشد و يکي از تحليل‌گران برجسته آمريکايي مي‌گويد اگر در رابطه با داعش،ايران کمک نکند ائتلاف با هواپيما نمي‌تواند داعش را از عراق
بيرون کند.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به جنگ اقتصادي نيز يادآور شد: اکنون به عنوان يک حربه تبديل شده‌ايم و در جنگ اقتصادي نيز ما هم خودمان کار خودمان را انجام مي‌دهيم. اين قدرت ناشي از جنگ تحميلي است. اين نيز يکي ديگر از آثار پيش‌بيني نشده جنگ بوده است.

داعش اکنون توانسته است يک سوم کشور سوريه را بگيرد و 80 درصد از منابع نفتي را در اختيار داشته باشد. در دوران انقلاب هم با ما مي‌خواستند چنين کاري کنند اما رهبري امام (ره) و مردم موجب شد که اين نقشه عملي نشود.

وي در پايان سخنانش گفت:پس از انجام عمليات «الي بيت‌المقدس» و آزادسازي خرمشهر ما مي‌توانستيم عراق را با توجه به تواني که داشتيم و شرايط نابسامان ارتش اين کشور، بگيريم اما امام(ره) اجازه ندادند.

امام (ره) نه با توقف جنگ موافقت کردند نه با حضور نظامي ما در خاک عراق. و مي‌گفتند براي ادامه جنگ به جايي برويد که مردم نيستند،از همين رو عمليات‌هايي همچون «خيبر» و فتح «فاو» نيز در جاهايي که مردم عراقي حضور نداشتند،انجام شد چرا که امام مي‌دانستند مردم همواره هنگامي که کشوري به کشورشان حمله کند از عراق دفاع خواهند کرد. ما در دنيا به عنوان مظلوم شناخته شديم در حالي که آن زمان ما را جنگ‌طلب مي‌ناميدند. آن زمان اگرچه 12 ميليون دلار به دليل واردات کالاهاي ضروري بدهي داشتيم اما يک ميليون دلار نيز پول در اختيار داشتيم.ايران کشورش را ساخت اما عراق همچنان درگير جنگ است.


 سرنوشت استيضاح وزير نيرو 

 
نماينده مردم فلاورجان در مجلس گفت: استيضاح کنندگان وزير نيرو امروزبراي پيگيري مطالبات خود با وزير نيرو جلسه‌اي را تشکيل خواهند داد و شايد سرنوشت استيضاح در جلسه روشن شود.سيد ناصر موسوي لارگاني در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: برخي از نمايندگان استيضاح کننده با حضور نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي جلسه اي را با آقاي چيت‌چيان داشتند و پاسخ‌هاي وزير را در مورد موارد استيضاح شنيدند، اما فضاي کلي جلسه به شکلي بود که اکثر نمايندگان از پاسخ‌هاي وزير قانع نشدند.

وي افزود: در جلسه با توجه به اهميت موضوع حوزه‌هاي آبريز زاينده رود و مشکلات اين شريان حياتي استان اصفهان مجددا جلسه‌اي با حضور وزير تشکيل خواهد شد اما من به عنوان يکي از نمايندگان درخواست کننده‌ي استيضاح تصور مي‌کنم که اين استيضاح در نهايت به هيات رئيسه تقديم شود، چرا که وزير تاکنون نتوانسته پاسخ‌هاي محکم و قانع کننده‌اي درباره‌ي مطالبات نمايندگان ارائه کند.

همچنين ،اسماعيل جليلي از جلسه استيضاح کنندگان وزير نيرو با حضور نايب رئيس مجلس و چيت چيان خبر داد. نماينده مردم مسجد سليمان در مجلس شوراي اسلامي گفت: استيضاح کنندگان از توضيحات چيت چيان قانع نشدند و معتقد بودند اراده اي در وزارت نيرو براي حل مشکلات وجود ندارد.وي با بيان اينکه استيضاح کنندگان از طولاني شدن روند بررسي استيضاح وزير نيرو در مجلس ناراحت بودند گفت: دوستان خواستار تسريع در روند بررسي استيضاح وزير نيرو در صحن علني مجلس بودند.

يکي از نمايندگان امضا کننده استيضاح وزير نيرو خواهان اعلام وصول استيضاح وزير نيرو از سوي هيات رييسه مجلس شد.در جلسه مجلس نادر قاضي پور طي تذکري از ابوترابي فرد درخواست کرد تا با در نظر گرفتن حق و حقوق مردم استيضاح وزير نيرو را در صحن علني قرائت کنند.


 وزير جامعه مدني انگليس قرباني فساد اخلاقي شد 

 
مهر: وزير جامعه مدني انگليس به دليل افشا شدن رابطه اش با يک خبرنگار جوان و انتشار عکس هايش در فضاي مجازي، از سمت خود استعفا داد.به گزارش آسوشيتدپرس، بروک نيومارک وزير جامعه مدني انگليس با اعلام استعفاي خود از اين سمت، گفت: بواسطه موضوعي که درباره من منتشر شده تصميم گرفته ام تا از عنوان وزير جامعه مدني استعفا دهم.استعفاي نيومارک از وزارت يک اتفاق غيرمنتظره و منفي براي ديويد کامرون نخست وزير انگليس، محسوب مي شود. چون نيومارک از اعضاي حزب محافظه کار به رهبري کامرون بوده و قرار است امروز يکشنبه اين حزب نشستي را براي بررسي سياست هاي آن براي شرکت در انتخابات آتي عمومي برگزار کند.علاوه بر آن انتقادات اخير حزب بريتانياي مستقل که به دليل رويکرد ضد اتحاديه اروپا، توانسته محبوبيت خوبي در انگليس کسب کند، نيز موجب شده تا کامرون به شدت از جانب اين حزب احساس خطر کند.


 سوگند احمدزي و عبدالله  

 
ايسنا: کميسيون برگزاري مراسم تحليف رئيس جمهوري جديد افغانستان اعلام‌ کرد که اشرف غني احمدزي، رئيس جمهوري جديد و عبدالله عبدالله، رئيس اجرايي او در حکومت وحدت ملي، در يک روز مراسم تحليف را به جا مي‌آورند.دولت افغانستان دوشنبه روز برگزاري مراسم تحليف را در کابل به عنوان تعطيل عمومي اعلام کرده است.نجيب الله امين، معاون اداره امور رياست جمهوري به بي‌بي‌سي گفت که در اين مراسم ابتدا دو رئيس جمهوري و بعد رئيس اجرايي صحبت خواهند کرد.

او گفت که بعد از مراسم تحليف، رئيس جمهوري جديد طي فرماني عبدالله را به عنوان رئيس اجرايي معرفي کرده و رئيس اجرايي نيز در اين مراسم سوگند ياد خواهد کرد. امين تاکيد کرد که در اين فرمان معاونين عبدالله نيز تعيين خواهند شد.


 ارتباط پنهاني سازمان اطلاعات انگليس با بشار اسد 

 
ايلنا: باوجود ادعاهاي آمريکا و انگليس مبني بر انکار هماهنگي با دولت سوريه، گزارش‌ها حاکي از آن است که گفت‌وگوها با دولت سوريه ماه‌ها ادامه داشته است.به نقل از روزنامه ساندي ميرور، باوجود ادعاي ايالات متحده و انگلستان مبني بر انکار هماهنگي با بشار اسد در سوريه، گزارش‌ها از گفتگوي آژانس جاسوسي انگليس («MI6») در طول ماه‌ها با دولت بشار اسد در راستاي ائتلاف حملات هوايي عليه داعش در اين کشور خبر مي‌دهد.

باوجود ادعاي اخير فيليپ هاموند، وزيرخارجه انگلستان که درباره بحران سوريه گفته بود پيمان با ديکتاتورکاربردي، معقول و مفيد نخواهد بود، اينطور که روزنامه ميرور گزارش مي‌دهد افسران آژانس MI6 با دمشق و اعضاي شبکه اطلاعاتي بشار اسد و همينطور ديپلمات‌هاي سوري در ارتباط بوده‌اند.


 نظراحمدي‌مقدم درباره شبکه‌هاي اجتماعي 

 
فرمانده نيروي انتظامي ديدگاه‌هاي خود را درباره شبکه‌هاي اجتماعي و افزايش جمعيت عنوان کرد و گفت: شهرداري‌ها بايد همانطور که دست‌فروش‌ها، بي‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها را جمع‌آوري مي‌کنند، مفسدان را نيز جمع کند.به گزارش تسنيم ،سردار اسماعيل احمدي‌مقدم با اشاره بر لزوم بهره‌گيري از گفتمان‌سازي به موضوع ساماندهي شبکه‌هاي اجتماعي پرداخت و گفت: اظهار نظرهاي اخير در خصوص ساماندهي شبکه‌هاي اجتماعي باعث شده است تا جوانان تصور کنند که دولت به دنبال محدود کردن آنهاست ولي بايد توجه داشت که محدودسازي با ايمن‌سازي متفاوت است و محدودسازي به هيچ وجه به معني محکوم سازي نيست.

فرمانده نيروي انتظامي ساماندهي شبکه‌هاي اجتماعي را اقدامي براي در امان نگه داشتن خانواده‌ها از قرباني شدن در برابر مجرمان دانست و افزود: امروز نبايد از امکاناتي که غربي‌ها در اختيارمان قرار داده‌اند خوشحال باشيم. بلکه بايد مشکلات موجود در اين فضا را مرتفع کنيم.احمدي‌مقدم ادامه داد: کساني که شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي اينترنت را طراحي مي‌کنند ما را خواسته يا ناخواسته به دنبال خود مي‌کشند اما اگر ميدان بازي را ما تعريف کنيم مي‌توانيم مدعي باشيم که پيشتازيم و پيشتازي نيازمند قدرت ابتکار و تاسيس است.


 پاي 4 وزير احمدي نژاد در پرونده زنجاني گير است 

 
اميرعباس سلطاني، عضو کميته پيگيري پرونده بابک زنجاني مي گويد: زنجاني همچنان همه را بازي داده و هيچ پيشنهاد و راه حلي براي حل و فصل پرونده ارائه نمي کند. به گزارش ايرنا ،سلطاني بيان داشت: پرونده بابک زنجاني فعلا پيشرفت محسوسي نداشته و او هر روز برگ جديدي رو کرده و کار خود را از زندان انجام مي دهد. وي ضمن ابراز نارضايتي از روند پرونده گفت: در نظر داريم که در کميسيون، مسئولان را احضار کرده و از آنها بخواهيم توضيح دهند که چرا پرونده بگونه اي پيش مي رود که تنها به منافع ملي ضربه خورده و چيزي عايد مردم نمي شود.

عضو کميسيون انرژي گفت: زنجاني 13 هزار ميليارد تومان بالا کشيده است، حالا شما حساب کنيد سودش در اين اوضاع چقدر است و چقدر به کشور و مردم ضربه خورده است. وي اضافه کرد: زنجاني 13 پرونده تخلف مالي داشته و شناسنامه جعلي استفاده مي کرده است، متاسفانه باوجود اين تخلفات بازهم نفت را در اختيار او قرار مي داده اند. سلطاني با بيان اينکه پاي مسئولان دولت احمدي نژاد در پرونده زنجاني گير است خاطرنشان کرد: سه يا چهار وزير و مسئول دولت احمدي نژاد از جمله وزير دارايي، رئيس بانک مرکزي و وزير نفت در اين مسئله درگير بوده و بايد پاسخگو باشند. عضو کميته پيگيري پرونده بابک زنجاني گفت: اعلام شده است که 10 تن از عوامل زنجاني دستگير شده اند، اين نشان مي دهد که او از ما جلوتر است.


 يک نکته از هزاران 

اجراي هر طرح وبرنامه اي هر چند كوچك ويا در سطح كلان اولين نياز وزيربناي آن مطالعه وبرنامه ريزي براي آن است تا آن طرح موفق وكارايي وبهره وري لازم را داشته باشد.اما در بعضي موارد احساس مي شود بعضي از طرح ها بدون مطالعه وحتي بدون توجه به جوانب امر به اجراء در آمده وهيچ گونه منتج به نتيجه نمي شود به عنوان نمونه پله عابر پياده در اطراف ميدان شهيد برادران رحماني را مي توان مثال زد كه هفته ها 10 نفر عابر پياده روي آن عبور نمي‌كند اما اگر اين طرح با برنامه اجراء مي شد به روشني معلوم بود كه براي عبور عابران يك سرعت‌گير قابل قبول و يا يك چراغ راهنما كافي به نظر مي رسيد، پس تلاش كنيم كه در طرح هاي بزرگتر مطالعه و توجه كافي داشته باشيم.


 ميز خبر 

روحاني نيويورک را به مقصد آستراخان ترک کرد

رييس‌جمهوري کشورمان به وقت تهران، نيويورک را به مقصد آستراخان در روسيه ترک کرد تا در چهارمين اجلاس سران کشورهاي حاشيه درياي خزر شرکت کند.به گزارش ايسنا، در مراسم بدرقه حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين حسن روحاني در فرودگاه جان.اف.کندي نيويورک، سفير و معاون نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد و جمعي از کارکنان اين نمايندگي حضور داشتند.

زمان و مکان نشست مشترک مجلس و دولت

مجيد نصيرپورسردهايي معاون نظارت و هماهنگي معاونت پارلماني رئيس‌جمهوراز برگزاري نشست مشترک مجلس و دولت در هفته آينده خبر داد و گفت: اين نشست احتمالا روز سه شنبه در محل مجلس شوراي اسلامي برگزار مي شود.به گزارش ايرنا ،وي ادامه داد: در اين نشست با حضور روساي قواي مجريه و مقننه، وزرا و نمايندگان مجلس مسائل و مشکلات کشور به ويژه موضوعات اقتصادي بررسي مي‌شود.

معاون نظارت و هماهنگي معاونت پارلماني رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: در اين نشست نخست رئيس مجلس و رئيس جمهور و سپس تعدادي از وزراي دولت و نمايندگان مجلس به ارائه گزارش مي‌پردازند.

نشست دولت و مجلس هنوز قطعي نشده است

در همين رابطه ،يک عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت که هنوز در مورد برگزاري نشست دولت و مجلس تصميم نهايي گرفته نشده است.حجت‌الاسلام والمسلمين حسين سبحاني نيا، اظهار کرد: برگزاري نشست دولت و مجلس هنوز قطعي نشده و ما بايد اين موضوع را در جلسه هيات رييسه نهايي کنيم.

حمايت مجلس از مواضع روحاني در نيويورک

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حمايت از مواضع رئيس جمهور در نيويورک و نيز اعلام انزجار از سخنان نخست وزير انگليس بيانيه اي صادر کردند که اين بيانيه از سوي هيات رئيسه مجلس قرائت شد.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،در بخشي از اين بيانيه آمده است ،اکنون که سفر جناب حجت الاسلام والمسلمين روحاني رئيس جمهور محترم براي شرکت در مجمع عمومي سالانه سازمان ملل متحد در نيويورک به پايان رسيده است جا دارد از مواضع حق طلبانه ايشان در دفاع از حقوق ملت ايران به ويژه حق استفاده از انرژي صلح آميز هسته اي سپاسگذاري کنيم.همچنين لازم است از مواضع رياست محترم جمهور نسبت به مداخلات آمريکايي ها تحت عنوان ائتلاف ضد داعش در سوريه و عراق و نمايش مضحک مبارزه با تروريسم قدرداني کنيم.

سخنان رئيس جمهور نشانه عزم و اراده ملت موحد ايران در مقابله با خوي استکبار طلبي سلطه طلبانه است حامي اين پيام است که تحريم ها و تهديدها نتوانسته است رخنه اي در سنگر استوار ايستادگي اين ملت بزرگوار ايجاد کند.

اظهارات سخيف نخست وزير انگليس در مجمع عمومي سازمان ملل متحد نشان داد که روباه پير انگليسي که مدتهاست در مسير استعمارگري دنباله رو بي اراده آمريکا و صهيونيسم شده است هنوز واقعيت انقلاب اسلامي را درک نکرده و به ميزان نسبت ملت ايران از انگليس و به تعبير دقيق و درست رهبر معظم انقلاب انگليس خبيث پي نبرده است و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که امضا کننده اين بيانيه هستيم اظهارات زشت موهن و مداخله جويانه نخست وزير انگليس را قويا محکوم مي کنيم و اطميانان داريم به فضل الهي ايران اسلامي راه امام راحل را در حفظ استقلال ايران اسلامي به رهبري حضرت آيت الله خامنه اي با صلابت و قدرت ادامه خواهد داد و دولت و ملت در اين راه متحد با يکديگر به پيش خواهند رفت.

ظريف به مجلس گزارش مي‌دهد

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت که وزير امور خارجه بعد از بازگشت از آستراخان در مورد نشست مجمع عمومي سازمان ملل، مذاکرات هسته‌يي نيويورک و اجلاس خزر گزارش مي‌دهد.منصور حقيقت‌پور در گفت‌وگوبا ايسنا اظهار کرد: ظريف بعد از بازگشت از سفر خود در جلسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس حاضر خواهد شد و گزارشي از اين سه نشست را به نمايندگان کميسيون امنيت ارائه مي‌کند.حقيقت پور همچنين گفت که بازديد از مناطق هسته‌يي کشور در دستور کار کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي قرار دارد.

وقوع انفجار نزديک سفارت ايران در کابل

در نتيجه انفجار يک بمب مغناطيسي در چهار راه «زنبق» در منطقه مهم و ديپلماتيک نشين شهر کابل و نزديک به سفارت جمهوري اسلامي ايران يک نفر زخمي شد.اين بمب حوالي ساعت 9:30 صبح روز گذشته به وقت محلي رخ داد که سبب زخمي شدن يک نفر و تخريب يک خودرو شد.تاکنون از خسارات و تلفات بيشتر و هدف اين انفجار هنوز اطلاعي دقيقي در دست نيست.

ادعاي تکراري يمن عليه ايران

رييس دستگاه امنيت ملي يمن مدعي شد ايران در حمايت از حوثي‌ها دست دارد.به گزارش ايسنا، علي الاحمدي در گفت‌وگو با روزنامه عربستاني عکاظ با بيان اين ادعا که تهران در حمايت از حوثي‌ها دست دارد، مدعي شد که کشورش مدارکي را در خصوص حمايت تهران از حوثي‌ها در اختيار دارد.

او گفت که حمله حوثي‌ها به منزلش در صنعاء در چارچوب اقدامات تحريک کننده عليه دستگاه‌هاي دولتي يمن است و حوثي‌ها از 20 سپتامبر سعي کردند تا امنيت ملي کشور را تحت کنترل درآورند اما موفق نشدن در اين امر موجب شد تا به منزلش حمله کنند.او در ادامه خبر آزادي 9 ملوان ايراني در مقابل به کنترل درنياوردن مقر دستگاه امنيت ملي يمن به دست حوثي‌ها را رد کرد و گفت که ما ايراني‌ها را آزاد نکرديم آن‌هايي که آزاد کرديم کارشناسان نظامي حزب الله بودند که دو سال پيش در فرودگاه‌هاي صنعاء و الحديده دستگير شدند که پادشاهي عمان نيز از چهار ماه پيش براي آزادي آن‌ها وارد عمل شد.

مقامات ايراني همواره ادعا دخالت در يمن را رد کرده‌اند و معتقدند دولت يمن به‌جاي فرافکني بهتر است به خواسته‌هاي مشروع مردمش پاسخگو باشد.


 ميز خبر 

لاوروف:

95 درصد توافق هسته اي با ايران حاصل شده است

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه گفت: مذاکرات هسته اي با ايران در مسير درستي در حال انجام است و توافق در مورد 95 درصد از مسائل حاصل شده است.

به گزارش ايسنا ،وزير امور خارجه روسيه در مصاحبه اي با شبکه تلويزيوني بلومبرگ در نيويورک افزود: 5 درصد باقي مانده شامل دو، يا سه مساله دشوار است.لاوروف گفت که در مورد آينده پرونده هسته اي ايران به طور محتاطانه اي خوشبين است.وي گفت: احساس مي کنم همه طرف ها به دستيابي به توافق تمايل دارند و هنوز تا 24 نوامبر (3 آذر) زمان داريم. هر چند که بخش هاي دشوار مذاکرات هنوز باقي مانده است.

دور بعدي مذاکرات در اروپا برگزار مي‌شود

در همين رابطه ،محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران بعد از ديدار با سرگئي لاوروف، همتاي روسي خود در جمع خبرنگاران اظهار داشت که دور بعدي مذاکرات هسته‌اي در اروپا برگزار خواهد شد.

واکنش ايران به اظهارات وزير خارجه امارات در سازمان ملل

نماينده کشورمان در مجمع عمومي سازمان ملل در واکنش به ادعاهاي تکراري وزير خارجه امارات در اين سازمان، بار ديگر بر حق حاکميت سرزميني ايران بر جزاير ابوموسي، تنب کوچک و تنب بزرگ تاکيد کرد و سخنان اين مقام اماراتي درباره اين جزاير را مصداق دخالت در امور داخلي ايران دانست.به گزارش ايرنا از اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، وزير خارجه امارات در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد، با اشاره به جزاير سه گانه جمهوري اسلامي ايران نسبت به برافراشتن پرچم کشورمان در جزيره ابوموسي اعتراض کرد.

شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان همچنين درخواست کرد که اختلاف دو کشور در ديوان دادگستري بين المللي حل و فصل شود.

نماينده جمهوري اسلامي ايران در جلسه مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيز در پاسخ به اين ادعاها، بر حق حاکميت سرزميني ايران بر جزاير ابوموسي، تنب کوچک و تنب بزرگ تاکيد کرد.

وي اين سه جزيره را جزء لاينفک خاک جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: اظهارات وزيرخارجه امارات درباره جزاير سه گانه مصداق دخالت در امور داخلي ايران است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 1.3 از پيش نويس دستور جلسه:

( پيش نويس طرح عملياتي و بودجه سال هاي 2010 تا 2012)

قسمت شصدوسه:

توضيح عمومي:

اين برنامه با جهاني شدن فرهنگي و تمايل آن به گذاردن يک روش يگانه از تفکر، درک و رفتار مربوط مي گردد. اين برنامه همچنين در تلاش است تا نشان دهد که اين روند مخالف دورنماي اسلامي با توجه به انسان وجهان همچنين قراردادها وابزارهاي بين المللي است که خصوصيات و تنوع فرهنگي مردم وملت ها را در بردارد. علاوه براين برنامه در جهت روشن کردن تجربيات تاريخي اسلامي دراين رابطه است که روي امکان تاثيرگذاري در همزيستي و درک متوسط اختلافات فرقه اي، اجتماعي، نژادي و مذهبي مي باشد. بنابراين برنامه درپي تقويت ديدگاه فراخوان براي درک وهمزيستي با ديگران مبتني بر سنخيت مذهب، برادري ونام گذاري عمومي، وتقويت آموزش دانشگاه ازطريقه دوره هاي مربوط به برنامه ها وطرح ها براي تفسير اين ديدگاه اسلامي است.

برنامه : 4.1.1.3 : ( کرسي هاي دانشگاهي)

هدف ها:

- بهبود کيفيت عملکرد آموزش عالي در دانشگاه هاي عضو؛

- توسعه نوسازي وآموزش عالي به گونه اي که موضوعات توسعه را درجهان اسلام بيان کند؛

- انجام مطالعات براي بيان موضوعات جاري؛

- مصون کردن آموزش عالي در مقابل منزوي کردن و حذف کردن آن؛

- تبليغ درکمک تمدن اسلامي وتوسعه يافتگي دراز مدت ارزش هاي انساني؛

- بازسازي قالب ها که در مقابل اسلام ومسلمانان قرار دارند.

توضيح عمومي :

اين برنامه روي محتوي طرح عملياتي سه ساله اتحاديه (2004 تا 2005) در مورد « تشکيل کرسي هاي تخصصي براي بيان موضوعات آموزش عالي در جهان اسلام» بنا نهاده شده است. قطعنامه مجمع عمومي در سومين اجلاس خود ( شارجه: 9 تا11 مارس 2004) تشکيل کرسي هاي اتحاديه در دانشگاه هاي عضو را به تصويب رسانيد.

اين برنامه همچنين نقش تمدني و توسعه اي را که اين کرسي ها مي توانند انجام دهند تنظيم مي کند، چرا که آنها به عنوان ابزارهاي آکادميک جديد براي توسعه آموزش و بيان کردن موضوعات امت مسلمان است. اين طرح گذشته ازآن، به تجربيات اتحاديه در دو طرح عملياتي قبلي که درطول آن يک تعدادي از کرسي هاي تخصصي دربرخي از دانشگاه هاي عضو تاسيس شده بود و در حوزه هاي مختلف به ترغيب ارزش هاي گفتمان و فرهنگ صلح پرداخته بود ارجاع مي نمايد.


 هواپيما غول پيکر سي-130 دوباره به پرواز در آمد 

 
به همت متخصصان نيروي هوايي ارتش يک فروند هواپيماي ترابري سي-130 پس از ساعت‌ها کار تخصصي اورهال شد و به يگان هوايي ارتش پيوست.به گزارش مهر، کارکنان گردان نگهداري و بازآماد پايگاه هفتم سرلشکر خلبان شهيد عباس دوران شيراز با انجام 20 هزار نفر ساعت تخصصي يک فروند هواپيماي سي-130 را بازآماد(اورهال) کردند. از اين هواپيماي غول‌پيکر در شرايط جنگي معمولا براي ماموريت‌هايي چون اعزام نيروها به مناطق جنگي، انتقال ابزار و ادوات سنگين به مراکز درگيري و عملياتي، سوخت‌رساني هوايي، جابه‌جايي سريع و تاکتيکي نيروها استفاده مي‌شود. همچنين در شرايط غير جنگي از اين هواپيما در عمليات جستجو و نجات، تحقيقات علمي، شناسايي آب‌وهوا، گشت دريايي و در برخي موارد احفاي حريق هوايي استفاده مي‌شود. اين هواپيما پس از به پايان رساندن موفقيت‌آميز پروازهاي آزمايشي و عملياتي به ناوگان ترابري نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي پيوست.

سي-130 (هرکولس) در دوران دفاع مقدس نقش ويژه‌اي را در ترابري و حمل و نقل نيروها و مهمات ايفا کرده است. هواپيما سي-130 هرکولس هواپيماي ترابري نظامي با چهار موتور توربوپراپ است که توسط شرکت لاکهيد آمريکا ساخته شده و هم‌اکنون نيز توسط ناوگان هوايي بسياري از کشورها به انجام ماموريت مي‌پردازد. اين هواپيما مجهز به مجموعه بسيار پيشرفته‌اي از سيستم‌هاي ارتباطي و دفاعي شامل راديوهاي چند باندي يو و وي اچ اف وسيستم گيرنده هشدار ليزري است، که در سال 1956 خط توليد آن راه‌اندازي شد، و سپس به يگان هوايي نيروهاي مسلح ديگر کشورها از جمله ايران راه يافت.


 بانک مرکزي:
 روزي 16 هزار فقره چک برگشت مي خورد 

 آمار بانک مرکزي از روند صعودي چک هاي برگشتي نشان مي دهد از نظر مبلغ ،‌ ميزان برگشتي ها از حدود 3.5 درصد کل چک ها در سال 85 در مرداد امسال به 5.5 درصد رسيده است. به گزارش آفرينش به نقل از واحد مرکزي خبر ، درصد چک هاي برگشتي از کل چک ها از نظر تعداد هم در اين مدت از 4 و نيم درصد به 12 و نيم درصد رسيده است .

سال 85 روزانه بطور متوسط حدود 10 هزار برگ چک برگشت مي خورد و حالا حدود 16 هزار برگ .

اين ارقام به معني کم اعتبار شدن يک سند بانکي به نام چک است. واقعيتي که باعث شده است به گفته رئيس مرکز آمار قوه قضائيه ، چک برگشتي جزو 10 جرم اول کشور باشد.خيلي ها اوضاع اقتصادي را علت اصلي افزايش چک هاي برگشتي مي دانند اما خيلي ها هم معتقدند اگر قوانين چک اصلاح شود اين همه چک برگشتي نخواهيم داشت.

دوسال پيش بود که بانک مرکزي بخشي از دستورالعمل حساب هاي جاري را اصلاح کرد و قرار شد در 6 ماه طرح هايي مانند يکسان سازي چک ها ، رنگ بندي آنها و در نظر گرفتن سقف اعتباري براي چک ها اجرا شود که تاکنون نشده است.

همين طور قرار بود صاحبان دسته چک اعتبارسنجي شوند و سامانه اي ايجاد شود تا اعتبار فرد صادر کننده چک را رصد کرد که اين سامانه هم هنوز عملياتي نشده است.


 رايزني با ظريف براي رفع فيلتر توييتر 

 dick costolo مديرعامل توييتر در توييتي از تماس تلفني موفق خود با وزير امور خارجه ايران درباره رفع فيلتر توييتر خبر داده است.به گزارش ايسنا، dick costolo مديرعامل توييتر در صفحه‌اي که منتسب به شخص يا هواداران روحاني در اين شبکه است، خطاب به رئيس جمهور گفته: آقاي رئيس‌جمهور از توييت‌هاي شما در محل سازمان ملل لذت مي بريم. دوست داريم مردم ايران هم از آنها لذت ببرند. اين امکان کي فراهم مي‌شود؟

دو روز بعد dick costolo در توييت ديگري از تماس تلفني موفق خود با وزير امور خارجه ايران درباره رفع فيلتر توييتر خبر داده است.


 دستگيري‌ عاملان‌ انتشار پيامک‌هاي‌ موهن‌ 

حجت الاسلام ابراهيم رئيسي دادستان کل کشور درباره محاکمه خاوري نيز گفت: در حال پيگيري اين موضوع هستيم که جزو متهمان اصلي فساد سه هزار ميلياردي است به کشور بازگردانيم. پليس بين الملل در حال پيگيري اين موضوع است و اميدواريم به کشور بازگردانده شود.به گزارش مهر،رئيسي در خصوص آخرين وضعيت پرونده عاملان انتشار پيامک هاي موهن درباره امام (ره) اظهار داشت: عوامل اصلي انتشار اين پيامک ها دستگير شده است که سخنگوي دستگاه قضا درباره آن توضيحات بيشتري ارائه خواهد کرد. خبرنگاري درباره آخرين وضعيت پرونده 12 نفر که در اين زمينه در شيراز دستگير شده بودند نيز گفت: درباره اين پرونده اطلاعاتي ندارم اما همانطور که گفتم عوامل اصلي شناسايي و دستگير شده اند.


 قطار گردشگري اروپايي‌ها به ايران مي‌آيد 

نخستين قطار حامل گردشگران اروپايي، روز دوشنبه هفتم مهرماه سال جاري از طريق مرز ريلي رازي وارد ايران مي شود.

به گزارش مهر، به منظور بازديد از شهرهاي تاريخي کشورمان قطار حامل گردشگران اروپايي از کشورهاي آلمان، روسيه، سوئيس، دانمارک، انگلستان، استراليا، اسپانيا، سنگاپور و ترکيه در قالب دو گروه 78 نفره وارد ايران خواهد شد. براساس اين گزارش، گروه اول در شهر استانبول با يک قطار مخصوص گردشگري روز هفتم مهرماه جاري از مرز ريلي رازي - کاپيکوي وارد کشور ايران مي شوند و پس از عبور از شهر تبريز، از اماکن تاريخي و مذهبي شهرهاي زنجان، يزد، اصفهان، شيراز و تهران بازديد کرده و در پايان سفر، از تهران با هواپيما به استانبول باز خواهند گشت.

گروه دوم نيز ابتدا با هواپيما وارد تهران مي شوند و در ايستگاه راه آهن تهران سوار بر قطار يادشده شده و پس از بازديد از شهرهاي شيراز، اصفهان، يزد و زنجان، 19 مهرماه از مرز ريلي رازي خارج شده و به ترکيه مراجعت مي کنند.


 قيمت لبنيات باز هم گران مي‌شود 

مشاور صنايع شير ايران گفت: در صورتي که نرخ شير خام از 1200 به 1300 تومان افزايش يابد، مسئولان بايد با افزايش 6 درصدي قيمت فراورده‌هاي لبني موافقت کنند.

به گزارش مهر،حسين چمني در رابطه با افزايش نرخ شير خام از ابتداي مهرماه سال جاري به 1300 تومان، افزود: به اعتقاد ما اگر قيمت شيرخام از 1200 به 1300 تومان افزايش پيدا کند بايد مسئولان با افزايش حداکثر 6 درصدي قيمت لبنيات نيز موافقت کنند.وي با بيان اينکه افزايش نرخ شير خام از 1200 به 1300 تومان قيمت تمام شده توليد فراورده هاي لبني را افزايش مي دهد، اظهار کرد: در صورتي که با وجود اين مساله، قيمت لبنيات افزايش نيابد، شرکت‌هاي لبني وارد نقطه زيان مي شوند. چمني درباره سخنان برخي دامداران مبني بر اينکه تعداد اندکي از کارخانجات شير خام را به نرخ 1250 و 1200 تومان خريداري مي کنند، گفت: شيري که براي آن قيمت 1200 تومان تعيين شده است، تعريف خاصي دارد.

اين شير بار ميکروبي زير 100 هزار و چربي 3.2 درصد دارد که در حال حاضر ما چنين شيري را به قيمتي بيش از 1200 تومان خريداري مي کنيم.


 سرمقاله 

 به مناسبت روز جهاني قلب

حميدرضاعسگري

شايد کمي باورش سخت باشد که بيشترين عامل مرگ و مير درجهان، سکته و نارسايي هاي قلبي مي باشد که بالاترين تعداد مبتلايان در سراسر دنيا را نيز به خود اختصاص داده است. علت اين گستردگي به سبب بي توجهي هاي کوچکي است که ما در زندگي روزمره در مورد سلامت قلب خود داريم و تا زماني که به عارضه سختي مبتلا نشويم متوجه آن نخواهيم بود.

امروزه عواملي همچون تغذيه، آلودگي هاي محيطي، دخانيات، کم تحرکي و عدم ورزش روزانه، اصلي ترين علت گسترش بيماري و مرگ و ميرها براثر سکته قلبي مي باشد. مصرف گسترده روغن هاي جامد و صنعتي، استفاده بي رويه از نمک به عنوان چاشني هرغذا، عدم استفاده کافي از ميوه ها و سبزيجات تازه، مصرف فراوان گوشت قرمز و... از جمله بي توجهي هاي ما در الگوي نامناسب زندگي مي باشد. البته بيشترين آسيب غذايي که در جامعه ما موجب آسيب هاي جدي به قلب مي شود، مربوط به صنايع مواد خوراکي است که محصولاتي کم کفيت را براي استفاده مصرف کنندگان توليد مي کنند. مصرف موادي همچون پالم در شير و محصولات لبني خود بيانگر کيفيت محصولات غذايي صنعتي است!. متاسفانه ما هم به لحاظ فرهنگ سلامت و هم از بابت بي کيفيتي محصولات شرايط مناسبي نداريم. در بحث آلودگي هوا هرچند با عرضه بنزين استاندارد موفق به کاهش نسبي آلودگي شده ايم، اما تا زماني که خودروهاي کم کيفيت و نبود ناوگان عمومي مناسب درکنار هم باشند نمي توان اميد داشت تا هواي سالم به قلب و ريه ما برسد.ما الگوهاي مناسبي براي آموزش سلامت قلب در جامعه ارائه نداده ايم درحالي که شريان اصلي سلامت هرانساني در قلب آن نهفته است. امروز بايد نگران سلامت جوانان باشيم، چرا که قشر کثيري از آنها به سمت استعمال دخانيات گرايش پيدا کرده اند و سن مصرف سيگار و قليان به ميان دانش آموزان دبستاني ما رسيده است. جامعه اي که جوانان و حتي بزرگسالان آن قليان را اسباب تفريح مستمر خود کرده اند چه تضمين براي سلامت قلب آنها وجود خواهد داشت؟! امروز پارک هاي ما پر ازجواناني است که براي ورزش کردن به فضاي سبز نمي آيند! و در هرگوشه اي از پارک به صورت مجردي ويا درميان خانواده ها درحال کشيدن قليان و سيگار هستند. کم تحرکي اصلي ترين عامل بهداشت سلامت قلب مي باشد. حتي اگر شما تغذيه مناسبي نداشته باشيد با ورزش کردن مي توانيد درصد ابتلا به سکته هاي قلبي را کاهش دهيد. در زندگي امروز ما اقشار گسترده اي از مردم پشت ميز نشين و کارمند هستند و زماني را براي ورزش کردن اختصاص نمي دهند.

اما نکته ديگري که امروز آمار ابتلا به بيماري هاي قلبي و سکته را افزايش داده است فشارهاي عصبي در طي زندگي روزانه مي باشد. زندگي سالم و دور از تنش در کنار خانواده يکي از بهترين کارها براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي است. زندگي پر دغدغه و توام با اضطراب و استرس به بخش جدايي ناپذير دوران ما تبديل شده است. علي الخصوص که اين استرس ها از بابت نگراني هاي معيشتي باشد. يعني افراد براي گذراندن زندگي روزمره و تامين مايحتاج خانواده شان دلهره و فشارهاي سنگين را تحمل کنند و اين مستقيما سلامت قلب را بدون ديگر عواملي همچون تغذيه و کم ترحکي و... به خطر مي اندازد. شادي و خوشحالي‌ باعث کاهش‌ توليد مواد شيميايي مضطرب‌کننده در بدن‌ مي‌شود. به‌‌‌ گفته پژوهشگران‌‌، اين تاثير به حدي‌ است‌ که ‌اگر افراد شاد دچار فشار رواني‌‌ هم‌ شوند، مواد شيميايي که‌ خطر حملات‌ قلبي‌‌ را افزايش‌ مي‌دهد، در بدن‌ آنها کمتر از ديگران‌ توليد خواهد شد. لذا بر اساس تحقيقات سازمان بهداشت جهاني، درجوامعي که مشکلات معيشتي موجب کاهش شادي و ترويج افسردگي مردم گرديده است آمار سکته ها و مرگ هاي قلبي به مراتب بيشتر از جوامع با نشاط مي باشد. هرچند که نداشتن دغدغه هاي معيشتي عامل موثري در کاهش فشارها و استرس هاي قلبي است. اما مي توان با ايجاد انگيزه و اميد در مردم، افسردگي درجامعه را کاهش داد و ميل به زندگي و آينده را در آنها ايجاد کرد. فراهم ساختن تفريحات عمومي و ارزان، گسترش آزادي هاي فردي و رعايت حقوق شهروندي، افزايش سطح آموزش و آگاهي جامعه، ايجاد امنيت اجتماعي، سياسي و اقتصادي، کاهش تنش هاي کلان در کشور، کاهش فسادهاي مالي و سياسي در ساختار حکومتي و ... از جمله عواملي است که مي توان در ايجاد آرامش، نشاط و اميد به زندگي در يک جامعه موثر باشد. درصورت فراهم ساختن اين مولفه ها و رعايت بهداشت فردي از بابت تغزيه، ورزش و مصرف دخانيات، مي توان اميدوار بود که از اين حجم بالاي سکته هاي قلبي در سنين پايين و افزايش مرگ و ميرها کاسته شود تا بتوان با داشتن افرادي سالم و پرانرژي، جامعه اي فعال و سرزنده داشته باشيم.


 استقرار تانک هاي تركيه در مرز با سوريه‎ 


  هم انديشي نقاشي ايراني و محيط زيست  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي