جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4822

اعلام مهلت ثبت‌‎نام؛
اسامي پذيرفته‌شدگان بدون آزمون کارشناسي ناپيوسته اعلام شد


جزئيات ثبت‌نام آزمون دکتري 94 اعلام شد

شرط مهم نام نويسي اعلام شد؛
زمان ثبت‌‎نام پذيرفته‌شدگان فراگير پيام نور و جزئيات مدارک مورد نياز

صبح پنجشنبه برگزار شد؛
زمان انتشار نتايج اولين آزمون تعيين حساب‌رسان هيئت امناي استان‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد


خبر


خبر


انتصابات


 اعلام مهلت ثبت‌‎نام؛
 اسامي پذيرفته‌شدگان بدون آزمون کارشناسي ناپيوسته اعلام شد 

نتايج متقاضيان پذيرفته شده بدون آزمون ورودي در مقطع كارشناسي ناپيوسته سال تحصيلي 94ـ93 از سوي سازمان سنجش اعلام شد و پذيرفته‌شدگان مي توانند براي ثبت‌‎نام در دانشگاه ها اقدام کنند. به گزارش خبرنگار مهر، فهرست اسامي پذيرفته شدگان نهايي متقاضي استفاده از آيين‌نامه ارائه تسهيلات به برگزيدگان علمي براي ورود به دوره‌هاي تحصيلي بالاتر در مقطع كارشناسي‌ناپيوسته از طريق پرتال سازمان سنجش به دانشگاه‌هاي محل قبولي اعلام شد.داوطلباني كه نام آنها در فهرست قبول‌شدگان موجود است مي‌توانند با ارائه مدارک مورد نياز که در اطلاعيه سازمان سنجش درج شده است براي ثبت‌نام حداكثر تا روز پنجشنبه 17 مهرماه 93 به دانشگاه محل قبولي مراجعه و فرآيند ثبت‌نام خود را انجام دهند.پذيرفته شدگان لازم است حداكثر تا تاريخ 31 فروردين ماه 93 فارغ‌التحصيل شوند، بديهي است از ثبت‌نام كساني كه تا اين تاريخ فارغ‌التحصيل نمي‌شوند، ممانعت به عمل خواهد آمد.

در هر زمان هرگونه مغايرتي در خصوص وضعيت فرد پذيرفته شده برخلاف آيين‌نامه شماره 22354/و مورخ 2 خردادماه 91 و مصوبات مربوط مشخص شود، ثبت‌نام وي لغو خواهد شد و سازمان و دانشگاه هيچ گونه تعهدي در قبال آن نخواهند داشت.

عدم مراجعه در زمان تعيين شده به منزله انصراف بوده و اين سازمان و دانشگاه محل قبولي هيچگونه مسئوليتي در اين خصوص نخواهند داشت.


 جزئيات ثبت‌نام آزمون دکتري 94 اعلام شد 

 
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور زمان ثبت‌نام آزمون نيمه متمرکز دکتري دانشگاه‌ها را اعلام کرد.دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي ايسنا اظهار کرد: ثبت‌نام داوطلبان آزمون ورودي دوره دکتري (PHD) نيمه متمرکز سال 94 از يکشنبه شانزدهم آذر ماه از طريق پايگاه اينترنتي سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org آغاز مي‌شود و تا روز يکشنبه 23 آذر ماه ادامه دارد.

وي افزود:‌ آزمون دکتري سال 94 روز جمعه 15 اسفند برگزار مي‌شود.


 شرط مهم نام نويسي اعلام شد؛
 زمان ثبت‌‎نام پذيرفته‌شدگان فراگير پيام نور و جزئيات مدارک مورد نياز 

 فرايند ثبت‌‎نام از پذيرفته‌شدگان نوبت چهاردهم دوره فراگير دانشگاه پيام نور در مقطع کارشناسي ارشد از 14 مهرماه آغاز مي شود.به گزارش آفرينش داوطلباني که در آزمون فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور پذيرفته شدند مي توانند با در دست داشتن مدارکي از جمله اصل و تصوير صفحات شناسنامه. (دو سري)، اصل و تصوير كارت ملي، 6 قطعه عكس 4*3 جديد تمام رخ با زمينه روشن تهيه شده در سالجاري و پشت نويسي شده، اصل و تصوير مدرك تحصيلي كارشناسي (ليسانس) مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و يا شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه در آن معدل دوره كارشناسي قيد شده باشد، از 14 مهرماه به مراکز پذيرفته شده براي ثبت‌‎نام مراجعه کنند.پذيرفته‌شدگاني كه به دلايلي قادر به ارائه اصل مدرك كارشناسي (ليسانس) نيستند، لازم است اصل گواهي دانش‌آموختگي تاييد شده توسط دانشگاه يا مؤسسه آموزش عالي محل اخذ مدرك كارشناسي (ليسانس) را ارائه کنند كه در آن عبارت زير قيد شده باشد : «اشتغال به تحصيل نامبرده مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و يا شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي‌باشد.»

بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، طلاب و فضلاء حوزه علميه كه بر اساس مدارك صادر شده توسط مديريت حوزه علميه قم يا مشهد دوره سطح دو را با موفقيت گذرانده‌اند، همانند دارندگان مدرك كارشناسي مي‌توانند در رشته‌هاي علوم انساني اين دوره تحصيل کنند.پذيرفته‌شدگان لازم است براي اطلاع دقيق از تاريخ و چگونگي ثبت‌نام خود به سايت دانشگاه پيام‌نور به نشاني http://pnu/ac.ir مراجعه کنند.كارنامه تمام داوطلبان شركت كننده در اين آزمون از 10 مهرماه بر روي سايت اطلاع‌رساني سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org قابل مشاهده است.نتايج فراگير دانشگاه پيام نور در مقطع کارشناسي ارشد، چهارشنبه 9 مهرماه اعلام شد.

براساس اعلام معاونت آموزشي دانشگاه پيام نور، دانشجويان کم بضاعت مي توانند با پرداخت 50 درصد شهريه ثابت نسبت به ثبت نام، انتخاب واحد و ورود به کلاس درس اقدام کنند؛ مهلت پرداخت مابقي شهريه تا پايان ترم جديد اعلام شده است.


 صبح پنجشنبه برگزار شد؛
 زمان انتشار نتايج اولين آزمون تعيين حساب‌رسان هيئت امناي استان‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد 

 اولين آزمون تعيين حساب‌رسان هيئت امناي استان‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، محمود يزدي مشاور رياست دانشگاه آزاد اسلامي در امور مالي، بودجه و حساب‌رسي و رييس کميته حساب‌رسي دانشگاه اين خبر را اعلام کرد و افزود: «در راستاي اجراي تاکيدات رياست محترم دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر شفاف‌سازي هرچه بيشتر در گزارش‌گري مالي و ترويج فرهنگ حساب‌دهي و حساب‌خواهي در دانشگاه آزاد، مقرر شد که آزموني جهت تعيين حساب‌‌رسان هيئت امناي استاني دانشگاه برگزار شود که اين آزمون روز پنجشنبه 10 مهر و مطابق مقررات در محل سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد».‌ يزدي با بيان اين‌که پيش از برگزاري آزمون انتخاب حساب‌رسان مستقل هيئت امنا، فراخواني در سطح هيئت امناي استان‌ها اعلام شده بود،‌ گفت: «در مجموع 82 داوطلب شامل کارمندان و اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي براي شرکت در اين آزمون ثبت‌نام کردند».

به گفته مشاور رياست دانشگاه آزاد اسلامي در امور مالي، بودجه و حساب‌رسي « از بين داوطلبان شرکت‌کننده در اين آزمون، 31 نفر انتخاب خواهند شد که اميد است با اين انتخاب، اهداف مورد اشاره و مبتني بر تاکيدات رياست محترم دانشگاه محقق شود».

رييس کميته حسابرسي دانشگاه همچنين خاطرنشان کرد نتايج آزمون مذکور تا دو هفته ديگر اعلام مي‌شود.


 خبر 

 درخشش دانشگاه صنعتي شريف و صنعتي اصفهان؛

رتبه بندي جديد دانشگاه‌ها توسط پايگاه رتبه‌بندي تايمز منتشر شد

رييس مرکز منطقه اي علوم فناوري isc گفت: براساس انتشار رتبه بندي جديد پايگاه تايمز دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه صنعتي اصفهان در بين 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.جعفر مهراد رييس مرکز منطقه اي علوم و فناوري isc در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: فهرست 400 دانشگاه‌ بر‌تر جهان توسط پايگاه رتبه‌بندي تايمز که يکي از معتبر‌ترين نظام‌هاي رتبه‌بندي‌در سطح جهان شناخته مي‌شود، در سال15/2014ميلادي منتشر شد. وي افزود: حضور هر ساله دانشگاه صنعتي شريف در جمع 400 دانشگاه بر‌تر جهان و همچنين اولين حضور دانشگاه صنعتي اصفهان در بين 400 دانشگاه بر‌تر جهان حائز اهميت و نشان‌دهنده رشد کمي و کيفي اين دانشگاه در امر پژوهش، آموزش، جايگاه بين‌المللي و صنعتي مي‌-باشد. دانشگاه شريف رتبه‌اي در بازه 350-301 و دانشگاه صنعتي اصفهان در بازه 400-351 قرار گرفته‌اند.

مهراد به معيارهاي رتبه بندي تايمز اشاره کرد واظهار داشت: رتبه‌بندي تايمز از 13 شاخص در قالب 5 معيار کلي آموزش (با وزن 30 درصد)، پژوهش (با وزن 30 درصد)، استنادات (با وزن 30 درصد)، وجهه بين‌المللي (با وزن 7. 5 درصد) و درآمد صنعتي (با وزن 2. 5 درصد) جهت رتبه‌بندي دانشگاه‌ها بهره مي‌برد.

وي تصريح کرد: موسسه فناوري کاليفرنيا همچون 3 سال گذشته رتبه نخست را در اين رتبه‌بندي کسب کرده است. دانشگاه هاروارد رتبه 2 و دانشگاه آکسفورد رتبه 3 جدول را به خود اختصاص داده‌ است.

مهراد در ادامه به وضعيت رتبه بندي اروپا شاره کرد واظهار داشت: از قاره اروپا 34 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه بر‌تر جهان حضور دارد که 11 تاي آن متعلق به انگلستان مي‌باشد. بر‌ترين دانشگاه اين کشور دانشگاه آکسفورد است که به عنوان بر‌ترين دانشگاه اروپا و رتبه 3 جهان شناخته شد. همچنين از اين کشور دانشگاه کمبريج رتبه 5 و امپريال کالج آن رتبه 9 جهان و همچنين رتبه 2 و رتبه 3 اروپا را کسب کرده‌اند.

وي افزود: بر‌ترين دانشگاه اروپا خارج از خاک انگلستان انستيتو فناوري فدرال زوريخ کشور سوئيس مي‌باشد که رتبه 4 اروپا و 13 جهان را کسب کرده است. همچنين ازاين کشور مدرسه پلي‌تکنيک فدرال لوزان نيز رتبه 34 جهان را کسب کرده است. مهراد تصريح کرد: از کشور آلمان در مجموع 6 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه بر‌تر جهان حضور دارند که بر‌ترين دانشگاه اين کشور دانشگاه لوديک ماکسيميليان مونيخ شناخته شده است که رتبه 29 جهان راکسب کرده است.

وي به رتبه بندي سوئد وهلند اشاره کرد وگفت: از سوئد نيز موسسه کارولينسکارتبه 44 جهان را به خود اختصاص داده است، همچنين هلند 6 دانشگاه در اين رتبه بندي در جمع 100 دانشگاه مطرح جهان قرار گرفته‌اند که بر‌ترين آن‌ها دانشگاه لايدن است که رتبه 64 جهان را به خود اختصاص داده است. مهراددر ادامه به وضعيت رتبه بندي قاره امريکاي شمالي اشاره کرد واظهار داشت: دانشگاه‌هاي بر‌تر اين قاره مربوط به ايالات متحده آمريکا و کاناداست. از اين قاره به ترتيب 7، 16 و 49 دانشگاه در جمع 10، 20 و 100 دانشگاه بر‌تر جهان قرار دارند. وي افزود: کشور آمريکا همچنان بهترين دانشگاه‌ها را در خود جا داده است به نحوي که 45 دانشگاه آن در جمع100 دانشگاه بر‌تر جهان حضور دارند. بر‌ترين دانشگاه‌هاي آن موسسه فناوري کاليفرنيا، دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، موسسه فناوري ماساچوست، دانشگاه پرينستون و دانشگاه ييل هستند که به ترتيب رتبه‌هاي 1، 2، 4، 6، 7، 8 و 9 جهان را کسب کرده‌اند.

مهراد اظهار داشت: از کشور کانادا 4 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه بر‌تر جهان حضور دارد. بر‌ترين دانشگاه آن دانشگاه تورنتو است که مانند سال گذشته رتبه 20 جهان را کسب کرده است.

وي در ادامه به وضعيت رتبه بندي در آسيا اشاره کرد و اظهار داشت: قاره آسيا همچنان در حال رشد و بالندگي است به نحوي که از اين قاره 12 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه بر‌تر جهان حضور دارد که اين تعداد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. مهراد گفت: بر‌ترين دانشگاه آسيا دانشگاه توکيو ژاپن است که با عملکرد مشابه سال گذشته رتبه 23 جهاني را به خود اختصاص داده است. بعد از اين دانشگاه، دانشگاه ملي سنگاپور قرار دارد که با رشد 1 رتبه‌اي، حائز رتبه 2 آسيا و 25 جهان شده است. دانشگاه هنگ-کنگ نيز که با عملکرد مشابه سال گذشته رتبه 43 جهاني و 3 آسيايي را کسب کرده است.

وي تصريح کرد: از چين دانشگاه پکن، از کره جنوبي دانشگاه ملي سئول به ترتيب رتبه‌هاي 48 و 50 را به خود اختصاص داده‌اند. همچنين مي‌توان در اين بين، عملکرد قابل ملاحظه دانشگاه خاورميانه در ترکيه را مشاهده کرد که با رشدي بسيار بالا، رتبه 85 را به خود اختصاص دهد.

مهراد در ادامه به وضعيت رتبه بندي قاره استراليا اشاره کرد و اظهار داشت: از اين قاره 5 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه بر‌تر جهان حضور دارند که بر‌ترين آن دانشگاه ملبورن است که رتبه 33 جهان را کسب کرده است.

وي در خصوص رتبه بندي موضوعي تايمز افزود: پايگاه رتبه‌بندي تايمز همچنين فهرست 100 دانشگاه بر‌تر در 6 حوزه موضوعي باليني، پيش باليني و بهداشت؛ علوم زيستي؛ هنر و علوم انساني؛ علوم فيزيکي؛ علوم اجتماعي و مهندسي و فناوري منتشر کرده است. مهراد افزود: کشور آمريکا در همه حوزه ‌ها به جز حوزه باليني، پيش باليني و بهداشت رتبه نخست جداول را به خود اختصاص داده‌اند. وي خاطرنشان کرد: بر‌ترين دانشگاه جهان در حوزه باليني، پيش باليني و بهداشت دانشگاه آکسفورد انگلستان؛ در حوزه علوم زيستي دانشگاه هاروارد؛ در حوزه هنر و علوم انساني دانشگاه استنفورد؛ در حوزه علوم فيزيکي دانشگاه پرينستون؛ در حوزه علوم اجتماعي دانشگاه استنفورد و در حوزه مهندسي و فناوري موسسه فناوري ماساچوست رتبه نخست جدول‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.


 خبر 

 رئيس صندوق رفاه خبر داد؛

120 ميليارد تومان وام شهريه و تحصيلي در نيمسال اول پرداخت مي شود

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از پيش بيني پرداخت 120 ميليارد تومان وام شهريه و تحصيلي در نيم سال اول امسال خبر داد.ناصر مطيعي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مجموع وام هاي پرداخت شده در سال تحصيلي 93-92 گفت: در سال تحصيلي گذشته 267 ميليارد تومان در قالب انواع وام ها به دانشجويان پرداخت شد.وي ادامه داد: امسال در نيم سال اول فقط در دو وام شهريه و تحصيلي 120 ميليارد تومان پيش بيني کرده ايم تا پرداخت کنيم.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان ادامه داد: چيزي حدود 45 ميليارد تومان هم براي ساير وام هاي ضروري پيش بيني کرده ايم تا سقف مجموع وام ها امسال نيز در حد سقف وام هاي 93-92 حفظ شود.وي ادامه داد: همچنين امسال دامنه ثبت وام هاي دانشجويي را به لحاظ زمان، در سيستم فاز 2 و پرتال صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از 40 روز به 4 ماه افزايش داده ايم تا دانشجويان با فراغت بيشتر تقاضاهاي خود را ثبت کنند.

آغاز ثبت نام تکميل ظرفيت دکتري دانشگاه آزاد از امروز

به گفته معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي ثبت نام تکميل ظرفيت دکتري 1393 از امروز شنبه آغاز خواهد شد.به گزارش آفرينش به نقل از پي اچ دي تست مجتبي علوي فاضل گفت: فرايند ثبت نام در پذيرش دکتري پژوهش محور دانشگاه آزاد از عصر روز سه شنبه 8 مهرماه در سامانه هاي معاونت سنجش و پذيرش به نشاني اينترنتي www.azmoon.org و www.azmoon.net آغاز شد و به مدت دو هفته ادامه دارد.وي همچنين درباره سومين دوره ثبت نام براي انتخاب محلهاي جديد در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري، اظهار داشت: براساس مجوزهايي که دانشگاه آزاد در حال دريافت است، داوطلباني که در آزمونهاي سال جاري شرکت کرده باشند مي توانند بار ديگر محلهاي جديد را انتخاب کنند.

معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد بيان كرد: داوطلبان صرفاً از مجموعه رشته امتحاني خود مي‌توانند در اين دوره از ثبت نام شرکت کنند.علوي فاضل يادآوري کرد که هزينه ثبت نام براي انتخاب اين رشته محلها همانند دوره گذشته است و افزايش نيافت.

به گفته وي، علاوه بر انتخاب محلهاي جديد، براي رشته محلهايي که ظرفيت خالي اعلام شود، تکميل ظرفيت در نظر گرفته خواهد شد.معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد درباره زمان اعلام نتايج مصاحبه هاي برخي رشته هاي کارشناسي ارشد از جمله کارگرداني تئاتر، اظهار داشت: نتايج نهايي پذيرش داوطلباني که دعوت به مصاحبه شده بودند اوائل هفته آينده اعلام مي شود.

در کميسيون آموزش انجام مي‌شود؛

بررسي مشکلات مرتبط با آزمون‌هاي پزشکي با حضور وزير بهداشت

اعضاي کميسيون بهداشت و درمان مجلس طي هفته‌ي جاري ميزبان هاشمي وزير بهداشت و درمان براي رسيدگي به مشکلات مرتبط با آزمون‌هاي پزشکي و همچنين رسيدگي به مشکلات دانشجويان خارج از کشور هستند.به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، کميسيون آموزش تحقيقات مجلس بررسي طرح اصلاح بند 3 قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو و دوره‌هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي اصلاحيه مصوب سال 1392 وبررسي طرح ادغام شوراي عالي فناوري اطلاعات در شوراي عالي فضاي مجازي و حذف ماده 4 قانون وظايف و اختيارات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات را در دستور کار خود دارد.

بررسي طرح اصلاح موادي از قانون‌ آيين‌نامه داخلي در کميسيون تدوين آيين نامه

اعضاي کميسيون تدوين آيين نامه داخلي مجلس طي هفته آينده طرح اصلاح موادي از قانون آيين نامه داخلي مجلس را مورد رسيدگي قرار مي‌دهند.کميسيون تدوين آيين نامه داخلي مجلس طي هفته جاري ادامه بررسي طرح اصلاح ماده 103 قانون آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي را در دستور دارد.

همچنين کميسيون اصل 90 قانون اساسي نيز براي شنيدن گزارش کار کميته‌ها و کارگروههاي اين کميسيون تشکيل جلسه مي‌دهد.


 انتصابات 

 سرپرست اداره کل گسترش آموزش عالي مهارتي منصوب شد

در حكمي از سوي دکتر مسعود شفيعي، رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي، دکتر سيدعطاءاله سينايي به عنوان سرپرست اداره کل گسترش آموزش عالي مهارتي دانشگاه منصوب شد.

به گزارش آفرينش در حكمي از سوي دکتر مسعود شفيعي، رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي، دکتر سيدعطاءاله سينايي به عنوان سرپرست اداره کل گسترش آموزش عالي مهارتي دانشگاه منصوب شد.

احکام جديد سرپرست دانشگاه شريف

سرپرست دانشگاه صنعتي شريف رئيس دانشکده شيمي و رئيس دانشکده مهندسي برق اين دانشگاه را منصوب کرد.به گزارش آفرينش دکتر محمود فتوحي فيروزآباد سرپرست دانشگاه صنعتي شريف، طي احکامي جداگانه روساي دو دانشکده را تغيير داد.

براساس اين احکام وي دکتر مجتبي باقرزاده به مدت دو سال به عنوان رئيس دانشکده شيمي دانشگاه صنعتي شريف و دکتر مهدي وکيليان را به مدت دو سال به عنوان رئيس دانشکده مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف منصوب کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي