جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4822


فلج مغزي ،علل ، پيشگيري و درمان آن

به مناسب عيد سعيد غديرخم صورت مي گيرد:
برپايي بيمارستان صحرايي در بوشهر


برگزاري چهارمين گردهمايي بين المللي تکنولوژي مولکولي بيوتکنولوژي در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 فلج مغزي ،علل ، پيشگيري و درمان آن  

فلج مغزي (cerebral palsy) مجموعه‌اي از اختلالات با درگيري مغز و دستگاه عصبي که در مهارتهاي حرکتي، يادگيري، شنيدن، ديدن، تفکر اختلال ايجاد مي‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، اسپاستيک، شايعترين نوع که 70 تا 80 درصد موارد را شامل مي‌شود در اثر آسيب به نورون‌هاي حرکتي فوقاني در مسير پيراميدال ايجاد مي‌شود گاهي دو طرفه‌است حداقل با دو مورد از موارد زير مشخص مي‌شود: الگوي حرکتي غيرطبيعي، افزايش توان عضلات، رفلکس‌هاي پاتولوژيک مانند بابنکس و هيپررفلکسي.

آتاکسيک، در کمتر از 5 درصد موارد مشاهده مي‌شود به علت آسيب مخچه روي مي‌دهد ومشخصات آن عبارت است از وضعيت غيرطبيعي و فقدان هماهنگي منظم عضلات و يا هرديس کينتيک،10 تا 15 درصد موارد را تشکيل مي‌دهد مشخصه آن الگوهاي حرکتي غير طبيعي و حرکات بدون اراده، کنترل نشده و راجعه‌است.هيپوتونيک، ترکيبي از انواع نامبرده است.

علل شيوع

شيوع فلج مغزي 3/3 در هر 1000 نفر است; تقريباً 81 درصد آنها مبتلا به نوع اسپاستيک فلج مغزي هستند در ميان کودکان با فلج مغزي 8 درصد دچار طيفي از اختلالات مانند اوتيسم و 35 درصد مبتلا به صرع هستند.56 درصد قادر به راه رفتن به تنهايي و 33 درصد دچار محدوديت حرکتي و يا نا تواني در راه رفتن هستند. فلج مغزي توسط آسيب يا ناهنجاري‌هاي مغزي ايجاد مي‌شود. بسياري از اين مشکلات در دوران جنيني رخ مي‌دهند اما اين اختلال مي‌تواند در هر زمان ديگري طي 2 سال اول زندگي، زماني که مغز کودک همچنان در حال تکامل است رخ دهد. در بعضي از افراد با فلج مغزي بعلت کاهش سطح اکسيژن (هيپوکسي) بخش‌هايي از مغز آسيب ديده‌اند.

عوامل خطرساز

نوزادان نارس براي بروز فلج مغزي در خطر بيشتري قرار دارند. فلج مغزي در بعضي از کودکان درنتيجه نوزادان نارس و يا باوزن موقع تولد کمتر از 1500 گرم عوارض حاملگي مانند پلي هيدروآمنيوس اکلامپسي، خونريزي در سه ماهي سوم، چند قلويي، پرزانتاسيون غير طبيعي جنين، تب مادر،تشنج يا اختلالت تشنجي در مادر،درمان مادر با هورمون تيروئيد استروژن يا پرژسترون ،آنسفالوپاتي هيپوکسيک -ايسکميک.

همچنين خونريزي مغزي

عفونت‌هاي مغزي (آنسفاليت، مننژيت، ابتلا به ويروس هرپس سمپلکس)

ضربه مغزي

عفونت در مادر طي دوران بارداري (سرخجه)

ايکتر شديد نيز شامل اين علائم است.

علائم

بيشتر موارد ابتلا به جز موارد خفيف در 18 ماه اول زندگي مشخص مي‌شوند. علايم به صورت ناتواني در رسيدن به استانداردهاي حرکتي، وجود اختلالاتي مثل عملکرد حرکتي خشن و نامتقارن و افزايش توان عضلات يا کاهش توان عضله.[7] علايم بسيار متفاوت است علايم ممکن است خفيف يا شديد باشد و تنها يک نيمه بدن يا هر دو نيمه بدن درگير باشد. با درگيري بيشتر دست‌ها يا پاها و يا هر 4 اندام همراه باشد. حرکات غير طبيعي (نظير پيچشي، پرشي، جرخشي) در دست‌ها، پاها، بازو، ساق با، اين حرکات حين استرس تشديد مي‌يابد. لرزش، عدم حفظ هماهنگي و تعادل بدن، عضلات شل بخصوص در حالت استراحت، مفاصل بيش از حد متحرک، کاهش ضريب هوشي، کاهش توانايي يادگيري، اختلال در تکلم، مشکلات شنوايي و بينايي، تشنج، درد بخصوص در بالغين، علايم گوارشي (شامل اختلال در مکيدن شير، يا غذا خوردن، جويدن، بلعيدن، استفراغ و يبوست، افزايش آبريزش دهان)، روند کند رشد، تنفس‌هاي نامنظم، بي‌اختياري ادرار.

تعداد و شدت علايم زير در کودکان دچار فلج مغزي، کاملاً متغير است:

فقدان تون عضلاني طبيعي (در مراحل اوليه)

کندي رشد و نمو (راه رفتن، صحبت کردن)

سفتي و اسپاسم عضلات (در مراحل بعدي)

درجات متغيري از عقب‌ماندگي ذهني

مشکل در هماهنگي و تعادل بدن

کري

ژست‌هاي غيرطبيعي بدن

لوچي

حرکات بي‌هدف بدن

تشنج

عواقب مورد انتظار

شدت اين نوع اختلال در کودکان بسيار متغير است. امکان دارد کودک دچار فلج مغزي، علي‌رغم ناتواني عضلاني شديد، بسيار با هوش باشد. از بسياري از کودکان دچار فلج مغزي مي‌توان در محيط گرم خانه نگهداري کرد. آن دسته از کودکاني که اختلال خفيف‌تري دارند مي‌تواند يک زندگي پربار و تقريباً طبيعي داشته باشند. اما کودکاني که اختلال شديد دارند ممکن است نيازمند مراقبت مخصوص باشند.

پيشگيري

ترتيبات مراقبت مناسب را در زمان حاملگي، شروع درد زايماني، و زايمان فراهم آوريد. در زمان حاملگي، رژيم غذايي طبيعي و متعادل داشته باشيد. در زمان حاملگي، بدون مشورت با پزشک خود هيچ دارويي مصرف نکنيد. به هيچ عنوان الکل ننوشيد. در زمان حاملگي، از افراد بيمار و مبتلا به عفونت دوري گزينيد.

درمان

درمان به نوع اختلال عملکردي بستگي دارد درمان‌هاي فيزيکي و کاردرماني به نحو مطلوبي وضعيت و حرکات بدني را تسهيل مي‌کند روش‌هاي درماني عبارتند از:تجويز داروهاي خوراکي، تجويز بوتولينيوم، کارگذاري پمپ اينتراتکال باکلوفن جهت درمان اسپاسيته،درمان تشنج، اختلالات ارتوپدي، و اختلالات حسي.

هيچ راه معالجه‌اي وجود ندارد. اما با درمان مناسب مي‌توان به اين کودکان کمک کرد.روان درماني يا مشاوره براي کمک به خانواده کودک براي پذيرش وضعيت کودکشان و کمک کردن به وي براي دستيابي به حداکثر توانايي خود جراحي براي تصحيح مشکلات عضلاني و بدشکلي‌هاي مربوطه، مراقبت در مکان مخصوص نگهداري درازمدت کودکان دچار فلج مغزي شديد

با توجه به اين که تشخيص زودهنگام مهم است، کودک خود را مرتب براي چکاب پيش پزشک ببريد. تشخيص ندادن فلج مغزي ممکن است باعث شود کودک فرصت وارد شدن به برنامه‌هاي مخصوص براي به حداکثر رساندن رشد و نمو را از دست دهد.

همواره در مورد خود و کودک‌تان ديد مثبت داشته باشيد. گاهي نتايج دور از انتظار و خوبي به دست مي‌آيد.

با ديگر والديني که کودکانشان فلج مغزي داشته‌اند مشورت کنيد و از آنها راهنمايي و کمک بخواهيد.

در مورد برنامه‌هاي آموزشي و فيزيوتراپي مخصوص اين کودکان و نيز گروه‌هاي حمايتي تحقيق به عمل آوريد تا بتوانيد به بهترين درمان دسترسي داشته باشيد و توانايي‌هاي کودکتان را به حداکثر برسانيد.

فعاليت

کودکتان را تشويق کنيد تا هر چقدر مي‌تواند فعاليت داشته باشد.

با انجام فيزيوتراپي، کار درماني، گفتار درماني، و استفاده از وسايل مخصوص مي‌توان به کودک کمک کرد تا به حداکثر توانايي ممکن دست يابد.

رژيم غذايي

هيچ رژيم خاصي توصيه نمي‌شود. يبوست شايع است و شايد نياز به نرم‌کننده‌هاي مدفوع وجود داشته باشد.


 به مناسب عيد سعيد غديرخم صورت مي گيرد:
 برپايي بيمارستان صحرايي در بوشهر 

 
سازمان بسيج جامعه پزشکي با توجه به موقعيت هاي مختلف و شرايط گوناگون، برنامه ها و ماموريت هاي متفاوتي را دنبال مي کند، که يکي از اين ماموريت ها، ماموريت امدادي و درماني در قالب فعاليت هاي جهادي و محروميت زدايي است.

به گزارش آفرينش دکتر روح الله قائد اميني، معاون امداد و درمان سازمان بسيج جامعه پزشکي در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعي شبکه راديويي سلامت، با بيان اين که در هفته دفاع مقدس بالطبع، کانون توجه اعضاي بسيج جامعه پزشکي در راه اندازي و ارائه خدمات جهادي در حوزه سلامت است، افزود: يکي از اين مراکز، بيمارستان هاي صحرايي در نقاط مختلف کشور از جمله کردستان، زنجان، مرکزي، يزد، ايلام، فارس، هرمزگان و... است . وي با بيان اين که بيمارستان هاي صحرايي سازه هاي ثابت و متحرکي هستند که براي ارائه خدمات امدادي و درماني با توجه به نوع ماموريت واگذاري شده احداث مي شوند، ادامه داد: اين بيمارستان ها معمولاً 30 تخته هستند و قابليت ارتقاء به 52 تخت را نيز دارند که در تخصص هاي پزشکي مختلف از قبيل پزشک عمومي، دندان پزشکي و... بيش از 300 نفر از خادمان حوزه سلامت با لباس بسيجي در بيمارستان هاي صحرايي ارائه خدمت مي کنند و معمولا بيش از 10 هزار نفر خدمتِ مراقبت رايگانِ بستري و سرپايي، تخصصي، عمومي، آموزشي، بهداشتي و درماني در اين بيمارستان ها دريافت مي کنند.

اين مقام مسئول ادامه داد: تا پايان نيمه اول سال ماموريت ها انجام شده و در نيمه دوم سال هم راه اندازي بيمارستان هاي صحرايي انجام خواهد شد. در برخي از مناطق که فوق تخصص جراحي پلاستيک کم داريم، در 17 ، 18، و 19 مهر ماه به مناسبت عيد سعيد غدير خم در استان «بوشهر» بيش از هزار و 200 نفر که کانديد به عمل جراحي هستند، مورد معاينه قرار مي گيرند و به طبع جراحي عمل پلاستيک نيز صورت گيرد.

قائد اميني با بيان اين که برپايي بيمارستان صحرايي مستلزم طي مراحل و فرايند خاص از مکان يابي بيمارستان صحرايي، پشتيباني بيمارستان، تشکيل شوراي اجرايي بيمارستان است، گفت: از اين رو برپايي بيمارستان صحرايي تمامي دست اندرکاران حوزه سلامت استان از دانشگاه هاي علوم پزشکي، جمعيت هلال احمر، سازمان تامين اجتماعي، کميته امداد امام خميني(ره)، بهزيستي، معاونت بهداشت و درماني سپاه و بهداري نيروي زميني را در قالب هيات اجرايي بيمارستان صحرايي درگير مي کند.

وي در ادامه تصريح کرد: تمامي دست اندرکاران برپايي اين بيمارستان تمامي همت خودشان را قرار مي دهند که ابتدا مکان يابي، غربالگري و افراد نيازمند به خدمات تخصصي را شناسايي مي کنند، که پس از برپايي بيمارستان آن ها خدمات فوق تخصص را دريافت مي کننند که البته اگر به جراحي نياز داشته باشند به بيمارستان هاي فوق تخصصي ارجاع و به طور رايگان مورد معاينه و درمان قرار مي گيرند.

معاون امداد و درمان سازمان بسيج جامعه پزشکي با بيان اين که در سال گذشته رکورد بيش از 4 ميليون نفر خدمت مراقبت از سلامت رايگان در مناطق کم برخوردار مرزي کشور داشتيم که 400 ميليارد ريال ارزش خدمت داشت،


 برگزاري چهارمين گردهمايي بين المللي تکنولوژي مولکولي بيوتکنولوژي در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي 

 به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي : چهارمين دوره گردهمايي بين المللي تکنولوژي مولکولي بيوتکنولوژي با نگرش طراحي دارو و درمان 22مهرماه در تالار امام خميني (ره) برگزار مي شود.

دکتر نادر مقصودي دبير علمي اين سمپوزيوم و رييس انجمن مرگ سلولي ايران ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت: اين همايش سه روزه که از 22 تا 24 مهر ماه برگزار مي شود فرصت مناسبي براي دستيابي به آخرين يافته هاي ارزشمند علمي و تبادل تجربيات اساتيد، متخصصان و محققان داخلي در زمينه صنايع بيوتکنولوژي و دارويي مي باشد و 21 سخنراني کليدي در زمينه هاي مختلف زيست فناوري و استراتژي‌هاي دارويي و درماني توسط 17 استاد برجسته از دانشگاه هاي معتبر خارجي نظير انگليس، فرانسه، سوئيس، امريکا، بلژيک و ترکيه و همچنين چهار استاد برجسته داخلي در اين همايش ارائه خواهد شد.اين عضو هيات علمي مرکز تحقيقات نوروبيولوژي دانشگاه ؛ مرگ سلولي در شرايط فيزيولوژيک و بيماريها ، نقش ميتوکندري در فرايند مرگ و بقاي سلولها ، اهميت مسيرهاي سيگنالينگ داخل سلولي در طراحي داروها ، ژن درماني و رويکردهاي متفاوت آن ، درمانهاي هدفمند ملکولي در بدخيمي ها ، بيماريهاي ويروسي و بيماريهاي نورودژنراتيو را از جمله محورهاي مورد بحث در اين گردهمايي عنوان کرد و افزود: اين سمپوزيوم ضمن تمرکز بر مسيرهاي سيگنالينگ داخل سلولي با رويکرد اصلي کاربردي کردن دانش سلولي مولکولي در علوم بيوتکنولوژي و طراحي داروها و روش هاي درماني جديد برنامه ريزي شده است.

دکتر مقصودي در خاتمه از مراکز تحقيقاتي نوروبيولوژي وعلوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي که دربرگزاري اين دوره از گردهمايي بين المللي تکنولوژي مولکولي بيوتکنولوژي نيز با انجمن مرگ سلولي ايران و انجمن بين المللي مرگ سلولي همکاري ويژه دارند قدرداني کرد.


 خبر پزشکي 

 چگونه اعتماد به نفس کودک را افزايش دهيم؟

نسرين دودانگي در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينکه والدين بايد مراقب سلامت خود باشند تا فرزندان سالمي را تربيت کنند اظهار داشت: والدين نبايد از نيازهاي خود به طور کامل بگذرند چرا که مشکلاتي پيدا مي‌کنند که سلامت فرزندان را نيز تحت‌الشعاع قرار مي‌دهند.

تأثير محيط امن در 5 سال اول تولد

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان گفت: 5 سال اول زندگي کودک بسيار مهم است هر چه اين محيط امن و با محرک‌هاي گوناگون باشد به تکامل کودک کمک مي‌کند بنابراين وظيفه والدين اين است که محيط امن و سازنده‌اي را براي کودک خود فراهم کند.

وي با تأکيد بر اهميت پيوستگي مادر و کودک در اين مقطع تصريح کرد: بايد دلبستگي امني در کودک شکل گيرد اما اگر اين دلبستگي ايجاد نشود مي‌تواند زمينه‌ساز اختلالات اضطرابي، هيجاني و رفتاري در آينده کودک باشد.

تقويت مهارت‌هاي ارتباطي کودک با بازي‌هاي جمعي

اين متخصص حوزه بهداشت روان گفت: هدف از رشد کودک تقويت و ارتقاي مهارت‌هاي ارتباطي است تا بتواند در صورت لزوم از ديگران کمک بخواهد.

وي گفت: بازي‌هاي جمعي، يادگيري درک احساسات ديگران و اينکه کودک بداند چگونه احساسات او بر ديگران اثر مي‌گذارد در اين دوره اهميت زيادي دارد همچنين کودک بايد بياموزد تا احساسات خود را بدون پرخاشگري بيان کند او بايد قوانين را رعايت کند چرا که افراد بهنجار مي‌توانند قوانين را پذيرفته و به آن احترام بگذارد. وي ادامه داد: استقلال پيدا کردن و اينکه کودک مسئوليت اعمال خود را بپذيرد ديگر مهارتي است که بايد در جهت ارتقاي سلامت روان از سوي والدين به کودک آموزش داده شود.

يادگيري کدام مهارت‌ها در دوران دبستان ضروري است؟

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان اظهار داشت: يادگيري مهارت‌هايي مانند مذاکره، حل مسئله و تصميم‌گيري در سنين دبستان و بعد از آن بايد در کودک و نوجوان ايجاد شود براي برقراري رابطه مناسب، والدين با کودک بايد ارتباط مؤثري داشته باشند بهتر است والدين زمان‌هايي هر چند کوتاه را در نظر بگيرند و در اختيار فرزند خود قرار دهند اين رفتار موجب افزايش اعتماد به نفس کودک شده و مهارت‌هاي کلامي و اجتماعي او را ارتقا مي‌دهد.

وي ادامه داد: والدين در ابراز احساسات خود حد تعادل را رعايت کنند و افراط و تفريط نکنند همچنين استفاده مناسب از روش‌هاي تشويق و تنبيه کمک مي‌کند تا رفتارهاي منفي حذف و رفتارهاي مثبت ايجاد و تداوم پيدا کند.

ويژگي‌هاي نوجواني طبيعي کدام است؟

دودانگي گفت: والدين بايد ويژگي‌هاي نوجواني طبيعي را بداند اين ويژگي‌ها شامل حفظ استقلال‌طلبي و به عهده گرفتن اداره امور زندگي است. اين ويژگي‌ها در عين حال که کمک‌کننده هستند مي‌تواند خطرناک نيز باشد اين ويژگي‌هاي تکاملي بايد با نظارت والدين باشد تا نوجوان به بزرگسالي بهنجار تبديل شود.

کودک را بزرگسال کوچک ندانيم

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان تصريح کرد: يکي از اشتباهات و باورهاي نادرست که والدين در مورد کودک دارند اين است که برخي کودک را بزرگسال کوچک مي‌داند در حالي که کودک توانايي درک برخي موضوعات را ندارد بنابراين بايد انتظارات منطقي از فرزند خود داشته باشيم. وي تأکيد کرد: همه رفتارهاي ما چند عاملي هستند بنابراين نبايد رفتار کودک را به يک عامل مانند محيط نسبت دهيم.

در چه اموري بايد با کودک و نوجوان مشورت کرد

اين متخصص حوزه بهداشت روان خاطرنشان کرد: والدين در برخي امور بايد با کودکان و نوجوانان خود مشورت کنند مثلاً تا قبل از 12 سالگي قانونگذاري اقتدارگرايانه است ولي در دوره نوجواني با حفظ اقتدار مي‌تواند توافقي‌تر باشد مثلاً در مورد ساعت خواب نوجوان ممکن است والدين ساعت 10 شب را مناسب بدانند و نوجوان بخواهد ساعت 12 شب بخوابد در اين مورد مي‌توان توافقي عمل کرده و حد وسط را رعايت کرد.


 خبرها از عالم علم 

 مبارزه با تومور مغزي با نانوذرات طلاي حاوي داروي شيمي درماني

به گزارش ايرنا،محققان دانشگاه کمبريج انگلستان فناوري هوشمند جديدي ارايه کردند که در آن نانوذرات طلا به شکل زيرکانه اي وارد سلول هاي سرطاني در مغز شده و مي تواند تومور مغزي را از بين ببرد. اين روش شبيه راهبرد اسب تورجان است.

گليوبلاستوما (GBM) يکي از بدخيم ترين تومورهاي مغزي در انسان است که درمان آن بسيار دشوار است. معمولا بيماران مبتلا به اين تومور پس از گذشت شش ماه از تشخيص آن، جان خود را از دست مي دهند و تنها شش درصد از اين بيماران مي توانند تا پنج سال زنده بمانند.

محققان اين پروژه موفق شدند با استفاده از نانوذرات طلا و سيپلايتن (نوعي داروي شيمي درماني) روشي براي از بين بردن اين تومور ارايه کنند.

پس از وارد شدن اين نانوذرات به داخل تومور، مي توان بيمار را در معرض راديودرماني قرار داد. با اين کار ذرات طلا، با آزاد کردن الکترون، دي ان اي سلول سرطاني را تخريب مي کنند. اين کار در کنار داروي شيمي درماني مي تواند اثربخشي درمان را افزايش دهد.

اين گروه تحقيقاتي اين روش را روي سلول هاي کشت داده شده در آزمايشگاه بررسي کردند. نتايج نشان داد که تمام سلول هاي سرطاني از بين رفته و هيچ يک باقي نمانده اند. سلول هاي مورد آزمايش در اين پروژه، سلول هاي مربوط به بيماران سرطاني بوده که نسبت به داروي شيمي درماني مقاومت نشان مي دادند. اين گروه براي رفع اين مشکل از نانوذرات طلا بهره گرفتند که هم نقش حامل دارويي دارد و هم با آزاد کردن الکترون اوژه مي تواند سلول سرطاني را از بين ببرد. در اين پروژه محققان نانوذرات طلا را در پليمر پلي اتيلن امين داراي بار مثبت قرار دادند. برخورد اين لايه پليمري با پروتئين اطراف سلول سرطاني موجب مي شود تا اين سلول ها، نانوذرات را به درون خود راه دهند.

محققان اين نانوذرات را بدون دارو مورد آزمايش قرار دادند، نتايج نشان داد که هر چند دارو موجب از بين رفتن سلول ها مي شود اما بعد از مدتي دوباره تکثير سلول ها از نو آغاز مي شود. بنابراين ترکيب دارو نانوذرات براي حذف دائمي سلول هاي سرطاني ضروري است.

تاثير بهتر جراحي باي‌پس معده در کاهش وزن

نتايج تحقيق جديد در دانشگاه تگزاس ساوث‌وسترن نشان داده جراحي باي‌پس معده در مقايسه با جراحي نواربندي معده، مزيت‌هاي سلامتي بهتري دارد. به گزارش (ايسنا)، از جمله اين مزيت‌ها مي‌توان به کاهش طولاني‌مدت وزن، کنترل ديابت نوع 2 و فشار خون بالا و همچنين پايين‌آوردن سطوح کلسترول خون اشاره کرد.

بر اساس بازبيني‌انجام‌شده در دانشگاه تگزاس ساوث‌وسترن، افرادي که تحت عمل‌هاي جراحي باي‌پس معده قرار گرفته بودند، در مقايسه با آن‌هايي که جراحي نواربندي معده را از سر گذرانده بودند، به طور ميانگين 66 درصد وزن اضافي بيشتري کم کرده بودند. اين در حالي بود که بيماراني که نواربندي معده را تجربه کرده بودند، به طور ميانگين 45 درصد وزن کم کردند.

در جراحي باي‌پس معده، ابتدا معده را با دوختن به دو ناحيه تقسيم کرده و قسمت کوچکتر که معمولا حجمي معادل 5 تا 10 درصد کل معده را دارد، مسئوليت نگهداري غذا را به عهده مي‌گيرد. در اين روش هيچ قسمتي از معده جدا نمي‌شود و قسمت بزرگ‌تر معده کماکان به ترشح آنزيم‌هاي معمول مي‌پردازد اما غذا وارد اين قسمت نمي‌شود. سپس يک قسمت از روده را به معده کوچکتر متصل مي‌کنند. در اين عمل قسمتي از روده که در جذب نقش مهمتري دارد، از مسير خارج مي‌شود در نتيجه، فرد خيلي سريع‌تر از قبل احساس پرشدن معده و سيري خواهد داشت و مواد غذايي کمتري نيز جذب مي‌شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي