جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4827

آژانس: با مقامات ايران مذاکره خواهيم کرد
احتمال تمديد وقت مذاکرات ايران و 1+5 وجود دارد


دستگيري عاملان شهادت ماموران انتظامي در سراوان


افخم انفجار صنعا را محکوم کرد


غيبت رهبر کره شمالي و بازار داغ شايعات


سفر هيگل به آمريکاي لاتين


کوچکترين تروريست داعش


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

رئيس مجلس:
هيچ کشوري جرأت نمي‌کند در برابر ايران رفتار ناشايست داشته باشد


ماجراي انداختن جسد بن لادن به دريا در کتاب رئيس سابق سيا


مالزي صدور ويزاي حين ورود براي اتباع ايران را متوقف کرد

سيدحسن خميني:
داعش مظهر جدايي از اجتهاد در انديشه اسلامي است

فرمانده نيروي انتظامي:
تذکر و برخورد در امر به معروف فقط درانحصار حکومت است


هشدار ايران درباره سرنگوني بشار اسد به بهانه داعش


فروش کودکان سوري و عراقي به اسراييل


سرمقاله


بازديد نهاونديان از اردوي آمادگي تيم‌هاي ملي جانبازان و معلولين


ملاله يوسف‌زي برنده امسال جايزه صلح نوبل


 آژانس: با مقامات ايران مذاکره خواهيم کرد
 احتمال تمديد وقت مذاکرات ايران و 1+5 وجود دارد 

معاون وزير امور خارجه ايران، گفت: احتمال همه چيز و حتي تمديد وقت مذاکرات ايران و 1+5 وجود دارد.به گزارش ايسنا ، دکتر عباس عراقچي، مذاکره کننده ارشد هسته‌اي ايران عنوان کرد: زمان مذاکرات به سرعت در حال گذر است و ما هنوز نااميد نيستيم که مذاکرات تا سوم آذرماه به نتيجه برسد.او افزود: در صورتي که تغيير مواضع در طرف مقابل صورت نگيرد احتمالا" تا تاريخ سوم آذرماه به توافق نمي‌رسيم.

عراقچي با اشاره به اين که مذاکرات به مراحل حساسي رسيده اظهار کرد: فرصتي که براي مذاکرات داشتيم تا 3 آذرماه بود که در حال اتمام است.اين عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران در مذاکرات هسته‌اي، عنوان کرد: انتظار مي‌رفت که مذاکرات در نيويورک با پيشرفت همراه باشد اما اين اتفاق نيافتاد.وي ادامه داد: دو طرف براي ادامه مذاکرات جدي هستند و اميدواريم کمال استفاده از مذاکرات بشود.

عراقچي خاطرنشان کرد: روز سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آينده در وين مذاکراتي خواهيم داشت. سه‌شنبه گفت‌وگوي دوجانبه با هيات آمريکايي و کاترين اشتون، روز چهارشنبه نيز مذاکرات سه‌جانبه‌اي ميان دکتر ظريف، کاترين اشتون و جان کري صورت خواهد گرفت.

معاون وزير خارجه ايران اظهار کرد: در مذاکرات هفته آينده وين درباره موضوعات کليدي مانند تحريم و چگونگي رفع آن و هم‌چنين غني‌سازي بحث مي‌شود و اميدواريم يک مسير جديدي در اين راه باز شود.

در همين رابطه ،آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با صدور بيانيه‌اي درباره روند مذاکرات ايران و آژانس در 7 و 8 اکتبر (15 و 16 مهر) در تهران، اعلام کرد: دو طرف مباحثي را درباره اجراي دو اقدام عملي باقيمانده مطرح کردند. ايران و آژانس به گفت‌وگوهاي خود درباره اين دو اقدام ادامه خواهند داد.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در اين بيانيه جزييات بيش‌تري بيان نکرد.در اين بيانيه آمده است ايران گام‌هاي جديدي را در راستاي تحقيقات اعلام نکرده است و در اين ديدار نيز اقدام جديدي اعلام نشده است اما ايران و آژانس توافق کرده‌اند که بار ديگر همديگر را ملاقات و گفت‌وگو کنند که زمان آن در آينده اعلام خواهد شد.

رضا نجفي، نماينده ايران در سازمان ملل اعلام کرد: در اين دو روز تمامي مسائل دوجانبه به ويژه در نحوه تکميل دو اقدام عملي توافق شده و راه‌هاي پيش رو بحث و بررسي شد. در مجموع مذاکرات بسيار سازنده، جدي، محتوايي و صريح صورت گرفت.

او ادامه داد: قرار است در آينده‌اي نزديک نشست ديگري برگزار شود که به احتمال زياد در اوايل آبان ماه خواهد بود.

هنوز زمان کافي براي دستيابي به توافق وجود دارد

اين در حالي است كه ،سخنگوي وزارت خارجه آمريکا از ديدار مقامات ايراني و آمريکايي در 14 اکتبر در وين در آستانه مذاکرات هسته‌اي خبر داد.جن ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا درباره دور جديد مذاکرات ايران و گروه 1+5 در وين گفت: جان کري، وزير امور خارجه آمريکا، کاترين اشتون سرپرست هيأت 1+5 و محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران تا 19 اکتبر در ديداري سه‌جانبه در وين پايتخت اتريش در راستاي بخشي از مذاکرات هسته‌اي براي توافق جامع با يکديگر گفت‌وگو مي‌کنند.

او ادامه داد: هم‌چنين ويليام برنز معاون وزير امور خارجه، وندي شرمن مدير سياسي وزارت امور خارجه و جک ساليوان مشاور امنيت ملي معاون رييس‌جمهور آمريکا در چهاردهم اکتبر در جهت آماده سازي نشست سه‌جانبه ديداري دوجانبه با مقامات ايراني خواهند داشت.

جن ساکي افزود: ما معتقديم که هنوز زمان کافي براي حل مسائل و دستيابي به توافق جامع وجود دارد. توافقي که به جامعه بين‌المللي ضمانت دهد ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نخواهد رفت.

دور جديد مذاکرات ايران و گروه 1+5 براي دستيابي به توافق جامع تا نوزدهم اکتبر در وين آغاز مي‌شود که علاوه بر مذاکرات هسته‌اي ديدار دوجانبه و چندجانبه ميان مقامات ايراني و اعضاي گروه 1+5 برگزار خواهد شد.

اوباما در توافق با ايران ترديد دارد

پايگاه خبري «المانيتور» به نقل از دو فرد حاضر در ديدار «باراک اوباما» و «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم‌صهيونيستي، نوشته است که رئيس‌جمهور آمريکا در اين نشست نسبت به امکان حصول توافق هسته‌اي با ايران، ابراز ترديد کرده است.بنا بر اين گزارش، يکي از اين افراد عنوان کرده است که رئيس‌جمهور آمريکا به نتانياهو گفته تصور نمي‌کند که بتوان تا ضرب‌الاجل سوم آذر (24 نوامبر) به توافق جامع هسته‌اي دست يافت.فرد ديگري که در جلسه حضور داشته اظهارات اوباما را به نحوي ديگر روايت کرده و گفته است که رئيس‌جمهور آمريکا عنوان کرده که «مطمئن» نيست که بتوان با ايران به توافق رسيد.

مسکو در مذاکرات هسته‌اي سازنده عمل مي‌کند

سخنگوي وزارت خارجه روسيه اظهاراتي مبني بر بي‌علاقگي مسکو به دستيابي به توافق جامع هسته‌اي را رد کرد.

الکساندر لوکاشويچ، سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي اعلام کرد: مسکو گروه 1+5 را وادار کرده است که درباره زمان و مکان دور بعدي مذاکرات هسته‌اي ايران که کم‌تر از 2 ماه به پايان آن نزديک شده‌ايم توافق کنند.

او ادامه داد: اکنون مهم است که بتوانيم زمان و مکان مذاکرات را هرچه سريع‌تر انتخاب کنيم زيرا زمان به سرعت مي‌گذرد.


 دستگيري عاملان شهادت ماموران انتظامي در سراوان 

 فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان از دستگيري شماري از عاملان شهادت چهار مامور انتظامي در شهرستان سراوان خبر داد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، سرتيپ دوم پاسدار 'حسين رحيمي' در تشريح جزييات اين خبر گفت: به دنبال تماس تلفني با مرکز فوريت هاي پليسي 110 سراوان مبني بر ايجاد مزاحمت عده اي افغاني براي چند خانواده در يکي از روستاهاي اين شهرستان سريعا يک گروه فوريت هاي پليسي براي ارائه خدمت به مردم و رسيدگي به تماس تلفني به محل اعزام شد.

وي افزود: ماموران گروه گشتي در مسير انجام ماموريت به کمين اشرار و گروههاي معاند برخورد و مورد حمله قرار گرفتند که در اين حادثه سه نفر از همکاران نيروي انتظامي به نام هاي ستوان سوم 'آيت خانعلي پور'، گروهبان يکم 'مرتضي مالکي' و سرباز وظيفه 'محمدرضا نظريان' به شهادت رسيدند.

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان اظهار کرد: سريعا پس از وقوع اين حادثه با تشديد فعاليت هاي انتظامي و اجراي طرح مهار و کنترل مرزها مسير تردد اشرار بسته شد که اشرار در مسير فرار با يکي از ديگر پاسگاهها درگير شدند.

سردار رحيمي گفت: ماموران در ادامه علميات به دنبال حضور و همکاري گسترده مردم با نيروي انتظامي شماري از عوامل وابسته به اشرار را شناسايي و در يک عمليات هدفمند و ضربتي آنان را دستگير کردند که اشرار در تلافي اين اقدام با موشک و راکت پايگاه آسپيچ سراوان را مورد هدف قرار دادند که يک نفر از ماموران انتظامي به شهادت رسيد و يک نفر نيز مجروح شد.وي افزود: افراد معاند و اشرار بدانند که نيروي انتظامي با تمام توان و استفاده از همه ظرفيت هاي موجود در سيستان و بلوچستان با اين افراد به طور قاطع برخورد خواهد کرد.


 افخم انفجار صنعا را محکوم کرد 

 سخنگوي وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن انفجار تروريستي اخير در صنعا که موجب کشته و زخمي شدن ده‌ها انسان بي‌گناه شد؛ با خانواده‌هاي قربانيان اين اقدام کور و غيرانساني ابراز همدردي کرد.

به گزارش ايسنا، مرضيه افخم با اشاره به توافق اخير بين رئيس‌جمهور يمن و نمايندگان معترضين پايبندي همه طرف‌ها نسبت به توافق بعمل آمده را بسيار مهم خواند.وي خاطرنشان کرد: هوشمندي مردم يمن و همراهي و همفکري همه طرف‌ها در روند سياسي، ريشه پديده شوم تروريسم را در اين کشور خواهد خشکاند.در همين رابطه ،شوراي سياسي جنبش انصار الله با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: طرف هاي مرتبط با آمريکا و اسرائيل در پشت پرده حمله تروريستي صنعا هستند.

شوراي سياسي جنبش انصار الله با انتشار بيانيه‌اي در صفحه فيسبوک خود ضمن محکوم کردن انفجار تروريستي صبح
پنج شبنه اعلام کرد: طرف هاي مرتبط با آمريکا و اسرائيل در حمله تروريستي به تظاهرات کنندگان در صنعا دست دارند.


 غيبت رهبر کره شمالي و بازار داغ شايعات 

 
ايرنا: رهبر کره‌شمالي بيش از يک ماه است که در انظار عمومي حاضر نشده و حتي عکسي از او در رسانه‌هاي کره‌شمالي منتشر نشده است. به گزارش خبرگزاري رويترز، جمعه شصت و نهمين سالگرد پايه‌گذاري حزب کارگران کره‌شمالي است. واقعه‌اي که کيم جونگ اون طي دو سال گذشته در آن شرکت کرده است.

برخي تحليلگران معتقدند که عدم حضور او در اين مراسم، شايعات درباره بيماري او را تشديد مي‌کند و هرچه اين غيبت طولاني‌تر شود شک نسبت به او و رژيمش افزايش مي‌يابد.با اين حال مقامات کره‌شمالي اين مسئله را که غيبت عمومي رهبر کشور به بيماري او مرتبط است، تکذيب کرده‌اند. اما برخي از پژوهشگران مسائل کره اعتقاد ديگري دارند. به گفته اين محققين غيبت کيم جونگ اون مي‌تواند نشانه‌اي از به حاشيه رانده شدن او در يک جنگ قدرت باشد.


 سفر هيگل به آمريکاي لاتين 

 
مهر: وزير دفاع آمريکا براي گفتگو با مقامات کلمبيا، شيلي و پرو به منطقه آمريکاي لاتين سفر کرد.همزمان با توجه رسانه ها به درگيريها در شهر عين العرب (کوباني) در شمال سوريه خبرگزاري فرانسه از سفر چاک هيگل وزير دفاع آمريکا به منطقه آمريکاي لاتين براي گفتگو با مقامات کلمبيا، شيلي و پرو خبر داد.هيگل در سفر به پرو علاوه بر شرکت در نشست امنيتي وزراي دفاع منطقه آمريکاي لاتين درباره درگيريها در خاورميانه، مبارزه با جرايم سازمان يافته، قاچاق مواد مخدر، امنيت زيست‌ محيطي و مشکلات در آمريکاي شمالي و جنوبي گفتگو مي کند.

جان کربي سخنگوي پنتاگون نيز حمايت‌هاي آمريکا از عمليات ضدتروريستي دولت کلمبيا و ايجاد صلح با شورشيان مارکسيستي فارک را از جمله محورهاي مهم سفر هيگل به اين کشور اعلام کرد.


 کوچکترين تروريست داعش 

 
ايسنا: گروه تروريستي داعش با سوءاستفاده از کودکان براي جنگ، تصاوير کودکي به نام ابوعبيده را منتشر کرد و او را کوچکترين عضو خود ناميد.به گزارش العالم ،روزنامه ديلي ميل در گزارشي مصور نوشت: داعش و هواداران اين گروه تروريستي در شبکه هاي اجتماعي تصاوير کودکي 10 ساله به نام ابوعبيده را منتشر کرده و وي را " خردسال ترين مبارز" خود ناميدند که گفته مي‌شود اخيرا به همراه پدرش در سوريه کشته شد.ديلي ميل انتشار تصاوير ابوعبيده را شرم آور توصيف کرد و افزود: ابوعبيده در تصاوير منتشره يونيفورم پوشيده است و به علت سنگيني سلاحِ موجود در دستش در آستانه افتادن روي زمين است.داعش از مجبور کردن کودکان براي جنگيدن و سوء استفاده از آنها ابايي ندارد بلکه براي پيوستن افراد کم سن و سال به صفوف خود تلاش مي کند و پادگاني را براي آموزش آنها اختصاص داده است.


 يک نکته از هزاران 

 رييس مرکز تحقيقات ايدز نسبت به روند رو به رشد شيوع ايدز در زنان هشدار داد.دکتر مينو محرز در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه روند شيوع ايدز در ميان زنان رو به افزايش است، گفت: طبق آمار تجمعي که وزارت بهداشت در گذشته اعلام کرده به دليل تعداد بيشتر مردان در اعتياد،‌ ميزان ابتلا به ايدز در آنها بيشتر و حدود 92 درصد و در بين زنان حدود هشت درصد بوده است.

وي افزود: اما در حال حاضر در ميان جامعه مبتلايان به ايدز کشور حدود 65 درصد مردان و 35 درصد را زنان تشکيل مي‌دهند. نزديک شدن آمار زنان به مردان نشان دهنده افزايش ابتلا به ايدز ميان زنان است.


 ميز خبر 

کوه‌پيمايي صبحگاهي رهبر انقلاب در ارتفاعات تهران

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سحرگاه هجدهم مهرماه در يکي از ارتفاعات تهران به کوه‌پيمايي پرداختند.

به گزارش ايسنا، مقام معظم رهبري هنگام انجام کوه‌پيمايي فرمودند اين اولين بار است که پس از انجام عمل جراحي به کوه مي‌آيند و پزشکان اين کار را براي دوران پس از نقاهت مفيد دانسته‌اند.

رهبر انقلاب اسلامي از سالهاي جواني در فرصت‌هاي مختلف به کوه مي‌رفتند و همواره مردم را به ورزش و استفاده از فرصت‌هاي کوه‌پيمايي سفارش کرده‌اند.

متن سخنان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي هنگام انجام کوه‌پيمايي:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

بعد از عمل جراحي، اين اولين باري است که من موفق شدم بيايم کوه. اين هم توصيه آقايان پزشکان بود.

به من گفتند خوب است که برويد کوه و مفيد است براي جسم و اينها و براي بعد از دوران نقاهت، رفتن کوه مفيد است.

بعد هم من ديدم ديگر هوا دارد سرد مي شود چون الان نيمه مهر است ديگر؛ امروز چندم مهر است؟

- هجدهم

هجدهم مهر است؛ و نزديک به هواي سرد و زمستان است که قدري کار را براي من مشکل‌تر مي کند.

اين بود که امروز الحمدلله توفيق پيدا کرديم که با برادرها بياييم کوه.

ان شاءالله موفق و مؤيد باشيد.

گريه‌هاي بانوي مبارز الجزايري در منزل رهبر کبير انقلاب

جميله بوپاشا، بانوي مبارز الجزايري عصر روز پنج‌شنبه 17 مهرماه از بيت امام خميني (ره) و حسينيه جماران بازديد کردند.

به گزارش ايسنا، اين بازديد که متاثر از فضاي معنوي بيت امام (ره) در حال و هوايي خاص برگزار مي‌شد، اين مبارز الجزايري با اداي احترام به جايگاه بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي در سخناني کوتاه گفت: تا زماني که کسي در اين جايگاه حضور نداشته باشد باور نخواهد کرد که شخصيتي با اين تواضع و فروتني توانسته ملت ايران را رهبري و در تفکر جهانيان اثرگذار باشد. همه مردم بايد بدانند جايگاه امام خميني (ره) چيست و چه ديني به گردن انقلاب دارد و اين نکته را به خاطر بسپارند. خداوند ايشان را قرين رحمت الهي و بهشت برين را نصيبشان گرداند. او در بازديد از نگارستان جماران با مشاهده تصاوير حضرت امام (ره) افزود: به نظرم نگاه امام خميني (ره) کاملا هوشمندانه بود و بيننده با ديدن اين تصاوير متوجه مي شود ايشان بلند نظري و ديد متفاوتي داشتند.بانوي مبارز الجزايري در پايان اين بازديد پس از اداي احترام به امام خميني(ره) با امضاي دفتر يادبود حسينيه در يادداشتي کوتاه به زبان عربي نوشت: من از تماشاي بزرگي روح و تواضع مادي امام خميني (ره) با حضور در اين مکان به شدت متاثر شدم.

اين‌ها از صفات صالحين است. ايشان فردي هستند که در اقتدار و بزرگي نظير ندارند.

رونمايي از سايت حرم امام خميني

نسخه اصلي شبکه مجازي آستان و سايت حرم مطهر امام خميني (ره) رونمايي شد.به گزارش ايسنا، در مراسم رونمايي نسخه اصلي شبکه مجازي آستان و سايت حرم مطهر امام خميني (ره) حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني توليت آستان مقدس امام خميني (ره)،‌ مجيد انصاري، معاون پارلماني رئيس جمهور، علي جوادي معاون فرهنگي حرم امام (ره)، سيد محمود دعايي مديران عامل خبرگزاري ايرنا و برنا و جمعي از خبرنگاران رسانه‌اي حضورداشتند.نسخه آزمايشي شبکه مجازي آستان پيش از اين در بهمن ماه سال گذشته و در جريان حضور رئيس جمهور و اعضاي هيات دولت در حرم مطهر امام خميني (ره) با حضور حسن روحاني و سيد حسن خميني افتتاح شده بود.سايت حرم امام خميني (ره) با هدف اطلاع رساني از اخبار مربوط به حرم امام، بازديدها و سخنراني‌ها و همچنين انتشار ناگفته‌ها و تصاويري از بنيانگذار جمهوري اسلامي آغاز به کار کرده است.

شبکه مجازي آستان نيز با هدف طرح موضوعات روز در قالب پرونده‌هاي موضوعي براي تبادل نظرات کارشناسان و نقطه نظرات مخاطبان در اين زمينه فعاليت خود را آغاز نموده است.


 ميز خبر 

حجت‌الاسلام صديقي:

ائتلاف ضد داعش فريبي ناشيانه است

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به ائتلاف غربي‌ها با حضور چند کشور عربي به منظور مقابله با داعش، اظهار داشت: ايجاد اين ائتلاف با هدف از بين بردن گروه تروريستي تکفيري داعش يک فريب آشکار و ناشيانه است زيرا آنها فکر مي‌کنند که با جنايت‌هاي هولناکي که انجام داده‌اند مي‌توانند خود را با اين اقدام تبرئه کنند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام و المسلمين کاظم صديقي امام جمعه موقت تهران طي سخناني در خطبه اول نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد با تاکيد بر اينکه آمريکايي‌ها اخيرا در حملات خود منابع اصلي سوريه و ارتش عراق را مورد هدف قرار دادند، افزود: آنها از گذشته به دنبال ايجاد ممنوعيت پرواز در آسمان سوريه بودند که با اقدامات اخير خود در حال تحقق بخشيدن به اين هدف هستند. آنها همچنين با اين اقدام سرعت و شتاب ارتش عراق را براي مقابله با داعش کند کرده اند. حجت الاسلام صديقي با بيان اينکه ما شديدا از اين حرکت آمريکايي ها و اعضاي ائتلاف تبري مي‌جوييم، خاطرنشان کرد: اعلام مي‌داريم آنها در جهت تضعيف حکومت سوريه و عراق اقدام مي کنند.

وي ضمن انتقاد از علماي بلاد اسلامي به دليل بي‌تفاوتي نسبت به اقدامات تروريستي داعش در منطقه، گفت: سوالي که در اينجا مطرح مي‌شود اين است که چرا ارباب رسانه‌ها در دنياي اسلام عليه آنها قيام نمي‌کنند؟ سکوت ارباب رسانه‌ها در دنياي اسلام در برابر اين جنايات خيانتي آشکار است. انشاءالله شاخ آمريکايي‌ها در اين شرارت‌ها شکسته خواهد شد.

وي با اشاره به حوادث اخير در يکي از شهرهاي کردنشين سوريه توسط گروه هاي تروريستي، تصريح کرد: اين گروه هاي تروريستي با باطن آمريکايي و با حمايت انگليس خائن دست به کشتار و قتل عام مردم زدند و بدين وسيله به دنبال خشن جلوه دادن چهره اسلام هستند.

وزير دفاع لبنان به‌زودي به تهران مي‌آيد

سفير کشورمان در بيروت به همراه وابسته نظامي سفارت با سمير مقبل، وزير دفاع لبنان ملاقات و هماهنگي‌هاي لازم درباره سفر طرف لبناني به ايران مورد تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، محمد فتحعلي پس از اين ديدار در گفت‌وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد که با وزير دفاع لبنان درباره سفر قريب الوقوع وي به ايران هماهنگي‌هاي لازم را انجام داده است.او افزود: يکي ديگر از موضوعات مطروحه در اين ديدار، هبه نظامي جمهوري اسلامي ايران به ارتش لبنان بوده است و اطمينان داريم که سفر رسمي وزير دفاع لبنان به ايران با موفقيت کامل انجام مي‌شود و منافع بزرگي براي دو کشور برادر در پي خواهد داشت.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود، رياض، پادشاهي عربستان سعودي

28 تا 29 جمادي الثاني، 1430 هجري قمري/ 21 تا 22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 3.3 از پيش نويس دستورکار

(پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي)

قسمت هفتادودو:

فصل سوم

ادامه مطلب شبکه بازرگاني ارکان هاي دانشگاه هاي اسلامي

ماده 9: هيات امنا

ب) وظايف هيات امنا

1. بحث پيرامون گزارش هاي دوره اي منتشر شده و تعهد پيگيري پياده کردن قطعنامه ها توسط هيات امنا؛

2. پياده کردن اولويت هاي استراتژيک طرح شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي؛

3. انتخاب مديرکل شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي از ميان نامزدهاي معرفي شده توسط دانشگاه هاي عضو اتحاديه به دبيرخانه، براي يک دوره چهارساله قابل تجديد براي يکبار ديگر؛

4. تنظيم مقررات داخلي؛

5. تهيه معيارهاي مناسب ولازم براي پياده سازي مؤثر برنامه هاي IUBN توسط مديرکل، در ارتباط با قطعنامه هاي کنفرانس؛

6. بررسي بودجه IUBN وبستن حساب ها براساس آن؛

7. پذيرش بورسيه ها وکمک ها تا جاييکه با هدف هاي شبکه مغايرتي نداشته باشد؛

8. بررسي پيشنهادهاي همکاري براي شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي؛

9. بررسي اصلاحات در مقررات مربوط به ترکيب شوراي اجرايي؛

10. هماهنگي با دانشگاه هاي عضو FUIW، مراکز تحقيقاتي وساير مؤسسات موازي براي پياده کردن فعاليت هاي شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي وروشن کردن مأموريت واهداف مربوط به توسعه پايدار جهان اسلام، در چارچوب اولويت هاي هيأت امناء.

ماده 10: شوراي اجرايي

الف) ترکيب شوراي اجرايي

1. شوراي اجرايي شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي تشکيل مي گردداز:

الف) رئيس

ب) نايب رئيس

ج) رؤساي واحدها

2. رئيس در رأس تشکيلات اداري و آکادميک IUBN مي باشد وبايستي به هيأت امنا گزارش نمايد. او اختيار مستقيم روي تمام کارکنان شوراي اجرايي دارد.

3. در مورد فقدان رياست به هردليل، امور اداره معمول دانشگاه و پيگيري پياده کردن برنامه ها به جانشين او تا انتخاب رئيس جديد توسط هيأت امنا واگذار مي گردد.


 رئيس مجلس:
 هيچ کشوري جرأت نمي‌کند در برابر ايران رفتار ناشايست داشته باشد 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي در جمع مردم ساري گفت: هيچ کشوري جرأت نمي‌کند در برابر ايران رفتار ناشايست داشته باشد.به گزارش مهر، علي لاريجاني با تبريک عيد غدير گفت: مفتخريم که مردم ايران اسلامي عيد غدير را درک کردند.وي با بيان اينکه بسياري از مشکلاتي که بعد از پيامبر به وجود آمد به دليل عدم توجه به وصيت پيامبر درباره واقعه غدير بود، افزود: در طول 14 قرن اخير بسياري از خون‌هاي ريخته شده به دليل عدم توجه به سفارش پيامبر اکرم(ص) بود.

علي لاريجاي با اشاره نابساماني در منطقه و کشورهاي همسايه گفت: امروز نابساماني در دنياي اسلام بسيار زياد است، منطقه ما شرايط نابساماني دارد و دليل آن عدم توجه به ولايت و معارف اسلامي است.رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: موجودات بدخيمي به نام داعش و تکفيري‌ها به جان مسلمانان افتاده‌اند، اين افراد منافق کساني هستند که بايد سلاح‌شان را به سمت مستکبران بگيرند شيعه‌کشي در منطقه راه انداختند.

وي افزود: بدترين رخداد براي شيعيان در حال حاضر انجام مي‌شود. اگرچه موجودات بدخيم و تروريست به مسيحيان و اهل سنت نيز رحم نکردند، زيرا اين جريان وحشي هيچ اعتقادي به خداوند ندارند.رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر ملت ما ‌عليه آمريکا و غرب عزتمندانه ايستادگي کرد به دليل علاقه‌اي است که به اهل بيت داشت بود.وي با بيان اينکه دليل پشت پا گذاشتن مشکلات به دليل وحدت و اطاعتي که از ولايت وجود داشت بود، افزود: ايران جزيره بسيار باثبات و امن در جهان است، هيچ کشوري جرأت نمي‌کند در برابر ايران رفتار ناشايست داشته باشد، ايران کشور قدرتمند و امن است.


 ماجراي انداختن جسد بن لادن به دريا در کتاب رئيس سابق سيا 

رئيس سابق سازمان سيا در باره روش آمريکايي ها براي دفن بن لادن در دريا افشاگري کرد.به گزارش ايسنا به نقل ازالعالم ، " لئون پانتا " رئيس سابق سازمان جاسوسي آمريکا (سيا) در کتاب خود با عنوان " جنگ هاي ارزشمند " Worthy Fights نوشته است اسامه بن لادن رهبر القاعده که اول ماه مي 2011 در پاکستان کشته شد، درحالي در داخل دريا انداخته شد که به بدن او زنجيرهايي با وزن بيش از 136 کيلوگرم پيچيده شده بود. پانتا که تا فوريه سال گذشته سمت وزير دفاع آمريکا را داشت، دراين کتاب که فروش آن از روز چهارشنبه در کتاب فروشي ها آغاز شد، همچنين نوشت که جسد بن لادن که از پاکستان با ناو هواپيمابر "يو اس اس كارل وينسون" آمريکا براي انداختن در داخل بحرالعرب آورده شده بود ، بر اساس سنت هاي اسلامي با کفن سفيد پوشانده شده و براي وي نماز ميت خوانده شد، سپس در داخل يک کيسه مشکي سنگين که به ماده آن اشاره نشده ، گذاشته شده است.


 مالزي صدور ويزاي حين ورود براي اتباع ايران را متوقف کرد 

 
دولت مالزي صدور ويزاي حين ورود براي اتباع ايران، هند و چين را متوقف کرد.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري مالزي کرونيکل، دولت مالزي صدور ويزاي حين ورود براي اتباع کشورهايي که بيش از سايرين در معرض قاچاق انسان قرار دارند را متوقف کرده است. اين کشورها شامل ايران، هند و چين هستند.احمد زاهد حميدي، وزير کشور مالزي گفت، اين اقدام به منظور اطمينان يافتن از اين موضوع اتخاذ شده است که تسهيلات اعطايي از سوي دولت مالزي مورد سوء استفاده باندهاي قاچاق انسان قرار نگيرد.

وي افزود: «ما هيچ تبعيضي براي هيچ کشوري قائل نمي شويم، اما بايد به منبع اين مشکل (قاچاق انسان) نگاه کنيم و از اين نظر اين کشورها بيشترين ميزان قاچاق انسان را به خود اختصاص داده اند.»


 سيدحسن خميني:
 داعش مظهر جدايي از اجتهاد در انديشه اسلامي است 

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني، داعش را مظهر جدايي از اجتهاد در انديشه اسلامي دانست و گفت که حتي چنگيز و تيمور و تاتار هم نمي‌توانستند اين‌طور آبروي دين را ببرند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه مجازي آستان، سيدحسن خميني اظهار داشت : داعش مظهر جدايي از اجتهاد در انديشه اسلامي است در حالي که ائمه از روز اول اجتهاد را به شاگردانشان ياد دادند و تأکيد کردند که باب اجتهاد را نبنديد تا انديشه اسلامي پويا بماند.

وي افزود: نقطه مقابل مکتب اهل بيت، سلفي‌گري است که خود را به شکل يک گروهک تروريستي به شکل داعش ورود داده است. اگر همه عالم دست به دست هم مي‌دادند تا پيامبر (ص) و مکتب اسلامي را وهن کنند بيش از اين نمي‌توانستند کاري کنند. حتي چنگيز و تيمور هم نمي‌توانستند اين‌طور آبروي دين را ببرند.يادگار امام خميني (ره) ادامه داد: بايد به دنيا گفت که مکتب صحيح پيامبر (ص) آن چيزي است که از خاندان پيامبر (ص) برمي‌خيزد.


 فرمانده نيروي انتظامي:
 تذکر و برخورد در امر به معروف فقط درانحصار حکومت است 

فرمانده نيروي انتظامي تذکر و برخورد در امر به معروف و نهي از منکر را فقط در انحصار حکومت عنوان کرد و گفت: ما از امر به معروف و نهي از منکر و آمران حمايت خواهيم کرد ولي نبايد اين انتظار باشد که در کنار هر ناهي از منکر، پليس باشد.

به گزارش ايلنا، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم طي سخناني در پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به شعار هفته نيروي انتظامي امسال با نام «پليس؛ تلاش جهادي، کارآمدي و اقتدار» گفت: هفته نيروي انتظامي بستر مناسبي براي ارتباط با مردم است که موجب مي‌شود اطلاع بيشتري نسبت به مطالبات و نيازهاي امنيتي صورت بگيرد.

وي ادامه داد: همچنين اين هفته فرصت مناسبي براي ارائه کارنامه نيروي انتظامي و مشارکت اجتماعي و آگاه‌سازي مردم است.


 هشدار ايران درباره سرنگوني بشار اسد به بهانه داعش 

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه گفت: هر گونه شيطنت و رفتار خاص به بهانه مبارزه با داعش که باعث تحول بنيادين در سوريه شود، تبعات سخت براي ائتلاف، آمريکا و صهيونيست ها دارد.

به گزارش ايرنا، حسين اميرعبداللهيان در نشست عراق و ائتلاف بين المللي عليه تروريسم که در پژوهشکده مطالعات استراتژيک خاورميانه برگزار شد، اظهار داشت: ما نمي خواهيم بشار اسد رييس جمهوري مادام العمر سوريه باشد اما اجازه هم نمي دهيم که دولت اين کشور و محور مقاومت از طريق تروريست ها سرنگون شود.


 فروش کودکان سوري و عراقي به اسراييل 

وبگاه‌هاي خبري عربي اخيراً از جنايت جديد گروهک تروريستي داعش در قاچاق انسان خبر داد و تاکيد کردند که اين گروهک با هماهنگي برخي دلالان از جمله دلالان صهيونيستي اقدام به خريد کودکان شير خوار و فروش آنها در داخل رژيم صهيونيستي به خانواده‌هاي فاقد فرزند مي‌کند.

براساس اين گزارش، گروهک تروريستي داعش کودکان را از سوريه به ترکيه قاچاق مي‌کند و در آنجا اقدام به فروش آنها به دلالان مي‌کند. اين گزارش حاکي است که دلالان قاچاق انسان پس از تحويل گرفتن کودکان سوري و عراقي در ترکيه، آنها را به مافياي اسرائيلي تحويل مي‌دهند تا آنها را به تل‌آويو وارد ‌کند.


 سرمقاله 

 گشتي كوتاه در پيچ و خم بازار مسگرها!

زهرا كيان‌بخت

شعربافي، گليچ‌بافي، پلاس‌بافي، آيينه‌دوزي، قزاق‌دوزي، تركه‌بافي، شمسه‌دوزي، نقده‌دوزي، كپوبافي، مرصع‌كاري، خراطي، چيق‌بافي و...؛ اين نام‌ها تنها بخش بسيار كوچكي از مجموعه بزرگ هنرهاي صنايع دستي ايراني هستند. نامهايي كه اين روزها اغلب ما حتي از ارائه‌ي يك تعريف ابتدايي درمورد آنها نيز ناتوانيم و به دليل مهجور ماندن صنايع دستي، اين اسامي برايمان عناويني ناآشنا و بيگانه‌اند. هنرهايي كه با وجود همه فراموشيها، يكي از عناصر اصلي تاريخ سرزمين ما محسوب مي‌شوند و اگر اقليتي از افراد جامعه همچون فعالان عرصه صنايع دستي، هنرمندان، اساتيد و احيانا دانشجويان رشته‌هاي هنري مرتبط را فاكتور بگيريم، بايد گفت عموم افراد جامعه نسبت به چنين هنرهايي از اطلاع و آگاهي چنداني برخوردار نيستند و اين يعني؛ شكاف بين جامعه با حوزه پر نقش و نگار، عجيب و منحصربفرد صنايع دستي.

صنايع دستي در كشور ما جزء آن دسته از مواردي به شمار مي‌رود كه با توجه به قدمت چندهزار ساله آن و پيوندهاي جدانشدني‌اش با تاريخ و پيشينه ايران، مي‌توانست به عنوان يكي از ويژگيهاي خاص سرزمين ايران، فرصتهاي مهمي را براي‌مان رقم بزند و عجيب اين است كه نه تنها براي رشد و پويايي و فراموش نشدن آن، اقدامات چندان درخوري صورت نگرفته، بلكه مانند كودكي كه از ارزشمند بودن شيي قيمتي بي‌خبر باشد و آن را به كناري پرتاب كند، اين عرصه بي‌بديل را به آساني به فراموشي سپرده‌ايم. از همين روست كه حوزه‌اي كه مي‌شد با حمايت نمودن از آن، به يكي از زمينه‌هاي پيشرفت اقتصادي و صادراتي، حيطه‌اي مهم براي جذب گردشگران و زمينه‌اي خوب براي اشتغالزايي تبديل شود، به صورتي درآمده است كه حتي توان رقابت با كشورهايي همچون چين و پاكستان را نيز ندارد.

اين روزها تعداد اندك اساتيد رشته‌هاي مختلف اين عرصه كه هنوز هم به كار مشغولند اگر ذوق و علايق و دلايل شخصي ديگر خود را به كنار بگذارند، ديگر انگيزه چنداني براي ادامه كار نخواهند يافت و از طرفي هم، بعد از درگذشت اساتيد بنام حوزه‌هاي مختلف و متنوع صنايع دستي، به دليل محدود بودن و نبودن آموزشهاي كافي، تعدادي از اين هنرها مهجورتر مانده و عملا به فراموشي سپرده شده‌اند.

عدم ارائه تسهيلات به توليدكنندگان و عدم همکاري بانکها، فراهم نبودن شرايط براي توليد و فروش هنرمندان صنايع دستي، عدم پرداخت تسهيلات حمايت از صنايع دستي پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و ايجاد مشکلات تامين هزينه‌ها براي کارگاههاي صنايع دستي، قوت گرفتن رقبايي مثل چين و هند كه با بهره گرفتن از انزواي صنايع دستي در كشور ما به يكي از توليدكنندگان و صادركنندگان جدي صنايع دستي تبديل شده و صنايع دستي ما را بيشتر به انزوا و حاشيه كشانده‌اند، نبود آموزشهاي گسترده در حوزه صنايع دستي و فاصله گرفتن جامعه و بخصوص قشر جوان‌تر از اين حوزه، نداشتن قدرت خريد از سوي مردم كه به فراموشي هر چه بيشتر صنايع دستي در خانه‌ها و زندگي‌هاي ايراني و در مقابل، همه‌گير شدن استفاده از صنايع دستي ساخت چين و هند كه با وجود بي‌كيفيت بودن، به دليل قيمت پايين‌شان، خريداري مي‌شوند؛ تنها بخش كوچكي از مشكلاتي هستند كه فعالان عرصه صنايع دستي از آنها با عنوان مشكلات و دشواريهاي ديرينه‌ي پيش‌روي خود ياد مي‌كنند.

به عنوان يك نمونه بسيار كوچك مي‌توان به مسگري اشاره كرد؛ هنري با پيشينه‌اي حداقل چند هزار ساله كه از هنرهاي كهن ايران محسوب مي‌شود. اما اكنون، بازارهاي مسگري كه با تاريخ و ميراث بسياري از شهرهاي هنرمندپرور عجين شده‌اند مدتهاست از تكاپو افتاده‌اند و ديگر به زحمت مي‌شود صداي منظم چكش مسگران را از آنها شنيد.

خلاصه سخن اين كه صنايع دستي به عنوان فرصت و امتيازي كه مي‌تواند نام ايران را در بازارهاي جهاني مطرح كند براي دوباره برخاستن و جان گرفتن، به حمايت و كمكهاي مادي و معنوي نياز دارد. در غير اين صورت، در مدت نه چندان كوتاهي، هنرهايي را كه هر يك به تنهايي مي‌توانست فرصت خوبي براي رشد و تعالي فرهنگي و اقتصادي و فرصت شغلي براي‌مان فراهم كند، بايد در موزه‌ها و كتابهاي مربوط به هنرهاي منسوخ شده و از ياد رفته جستجو كنيم...


 بازديد نهاونديان از اردوي آمادگي تيم‌هاي ملي جانبازان و معلولين  


 ملاله يوسف‌زي برنده امسال جايزه صلح نوبل  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي