جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

غربـي ها فرصت سوزي نکنند؛
آيت الله هاشمي: گفتار و رفتار ايران در راستاي اعتمادآفريني است

اظهارات ظريف پس از ديدار با اشتون؛
در حال بررسي راه حل‌هاي ارائه شده براي پايان دادن به اختلافات هستيم


تاکيد آمريکا بر حصول توافق هسته‌اي تا 24 نوامبر


اسرائيل: کشور فلسطين تشکيل نمي‌شود


اخضر ابراهيمي: بدون ايران در سوريه نتيجه نمي گيريد

توافق مسكو- واشنگتن؛
تعهد روسيه و آمريکا براي همکاري عليه داعش


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

روحاني در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
دستگاه‌هاي مرتبط براي مقابله با «فروش پايان‌نامه» فعال شوند


سياست کلي نظام در حوزه محيط زيست تصويب شد

جان کري:
توافق با ايران دور از دسترس نيست


زلزله‌اي به بزرگي 5.6 ريشتر استان ايلام را لرزاند


 غربـي ها فرصت سوزي نکنند؛
  آيت الله هاشمي: گفتار و رفتار ايران در راستاي اعتمادآفريني است 

 
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به بهانه تراشي هاي سياسي و کارشکني هاي لابي هاي صهيونيستي در مذاکرات هسته اي ، به غربي ها توصيه کرد که فرصت سوزي نکنند.به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار «جوليو هاس» سفير کشور سوييس در جمهوري اسلامي ايران،با يادآوري مذاکرات هسته اي بين ايران و کشورهاي 1+5 گفت: افق روشني در روابط ايران و غرب داريم که مي توانيم کارهاي علمي، فني و تکنولوژيکي را در سايه مراودت هاي سياسي انجام دهيم.وي با اشاره به فراز و نشيب هاي شرايط سياسي، گفت: اخلاق ديپلماتيک ايجاب مي نمايد که به تعهدات پايبند باشيم، چون خلف وعده ها، ريشه اعتمادها را مي‌سوزاند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همکاري براي انتقال گاز به اروپا را ظرفيت آماده همکاري ايران و سوييس خواند و گفت: اگر خط لوله انتقال گاز احداث شود، يک سرمايه گذاري هميشگي در جهت امنيت سياسي اروپاست.وي انحصار تامين منابع انرژي در جهان کنوني را نامناسب خواند و گفت: هم توليدکننده و هم مصرف کننده بايد با استفاده از اصل تنوع، از منافع آن برخوردار شوند.

هاشمي رفسنجاني با يادآوري برنامه هاي اقتصادي و سياسي دولت يازدهم، گفت: اگر مسوولان غربي نتوانند مشکلات خود را در زمان دولتي که محصول تفکرات نيروهاي فرهيخته کشور است، حل کنند، چه جوابي به افکار عمومي خود خواهند داد؟!

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همه گفتار و رفتار ايران را در راستاي اعتمادآفريني خواند و گفت: در چنين شرايط مغتنمي، بهانه تراشي هاي سياسي و توجه به کارشکني هاي لابي هاي صهيونيستي، فرصت مناسبي را از دست غربي ها مي گيرد که به کمک ايران بتوانند بسياري از مشکلات منطقه اي و حتي جهاني را حل کنند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت در پاسخ به اظهارات سفير سوييس در خصوص اراده آمريکايي‌ها براي حل مسايل، گفت: با اينکه مشکلات داخلي آمريکا و فشار تندروي‌هاي آنها را مي دانيم، ولي براي حل مسائل تغيير گفتار کافي نيست و بايد رفتارها هم مويد گفتار باشد.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، سوييس را کشوري مستقل دانست و گفت: اميدواريم تحت الشعاع قدرت هاي غربي قرار نگيريد و تصميمات سياسي مستقلي را اتخاذ کنيد.

وي با تاکيد بر گسترش روابط دوجانبه، گفت: زمينه هاي همکاري تهران- ژنو کم نيست و تقريبا همه موضوعات همکاري هاي بين المللي را شامل مي شود که بايد براساس منافع ملي تعامل داشته باشيم.جولو هاس نيز در اين ديدار، ايران را آلترناتيوي مناسب براي غرب در جهت تامين انرژي خواند و گفت: اگر ارزيابي طرفين بر اساس واقعيت ها باشد، مسير توافقات هموارتر مي شود.سفير سوييس در ايران با اشاره به منافع دو طرف ايران و غرب در مذاکرات هسته اي، گفت: اين توافقات مي تواند به عنوان مصداق روشن مذاکرات برد- برد در جهان ثبت شود.


 اظهارات ظريف پس از ديدار با اشتون؛
 در حال بررسي راه حل‌هاي ارائه شده براي پايان دادن به اختلافات هستيم 

 
وزير خارجه کشورمان گفت: در گفت‌وگوهاي طولاني که با خانم اشتون داشتم و هم ميان معاونان برگزار شد، موضوعات باقي‌مانده و راه‌هاي متفاوتي که براي حل و فصل اين موضوعات مطرح شده بودند بررسي شدند.محمد جواد ظريف پس از ديدار با کاترين اشتون با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در محل نمايندگي دائم ايران در وين افزود: در اين دور از مذاکرات در حال بررسي راه حل هاي ارائه شده براي پايان دادن به اختلافات هستيم. همانطور که بارها گفته شده است اختلافات قابل توجهي وجود دارد، اما اين بدان معنا نيست که اين اختلافات غيرقابل حل وفصل است.

وزيرخارجه کشورمان گفت: ضروري است درباره روش‌هايي که هم جدي و هم با مقداري نو‌آوري براي حل و فصل اين اختلافات مطرح مي شود بحث شود اما اين بحث ها زمان‌بر هستند و ممکن است اين راه‌حل‌ها به گفت‌وگوي بيشتر نياز داشته باشد.

وي گفت: البته اين به آن معنا نيست که هنوز به راه حلي که مورد توافق همه باشد رسيده باشيم. به اين معنا هم نيست که راه حل غيرقابل دسترسي باشد. همه معتقدند که اين موضوع قابل حل است زيرا به واقع، برنامه هسته اي ايران يک برنامه صلح‌آميز و يک واقعيت روي زمين است، به اين معنا که دانش دانشمندان ما و فناوري که ما به دست آورديم يک فناوري بومي است و همگان به اين باور رسيده اند که نمي‌شود آرزو کرد اين فناوري نباشد.

ظريف افزود: از اين رو ضروري است بر روي راه حل‌ها کار شود و در مذاکرات سه‌شنبه درباره راه حل‌هاي متفاوتي که هر يک از کشورها مطرح مي‌کردند بحث‌هاي جدي صورت گرفت البته تاکنون به يک جمع‌بندي مشترک نرسيده‌ايم اما معقدم در صورت وجود اراده سياسي دستيابي به آن ممکن است.

وزير خارجه کشورمان گفت: روز پنج شنبه(امروز) هم جلسه اي با مجموعه کشورهاي 1+5 در حد مديران سياسي خواهيم داشت زيرا معتقديم حضور همه اعضاي 1+5 براي رسيدن به راه حل ضروري است و بسيار خوب است که پنج شنبه از اين فرصت براي رسيدن به نقطه مشترک استفاده کنيم.

ظريف افزود: اين خواست جمهوري اسلامي ايران بود که علاوه بر مذاکرات با خانم اشتون و آمريکا، يک بار هم مذاکره با کل 1+5 باشد و به اين دليل است که روز پنج شنبه هم به مدت مذاکرات افزوده شد و اين نشان دهنده اراده سياسي در همه طرف ها است.

وزير خارجه کشورمان در بخش ديگري از سخنان خود افزود: جمهوري اسلامي از ابتدا با توجه به سياست‌هاي کلي نظام و نقطه نظرات مقام معظم رهبري که داشتن هرگونه سلاح هاي کشتار جمعي را از نظر شرعي حرام اعلام کردند، نيازي به سلاح هاي هسته اي ندارد و برهمين اساس احساس مي کند که رسيدن به يک راه حل مفيد است.

وي با بيان اينکه از ابتدا با اراده سياسي و آمادگي کامل براي دستيابي به نتيجه به مذاکرات وارد شديم گفت: اميدواريم که چنين وضعيتي هم در طرف مقابل وجود داشته باشد بنابراين جلسه روز پنج شنبه فرصتي براي مرور موضوعات مختلف با همه اعضاي 1+5 است، اما الزاما به معناي ان نيست که يک وضعيت جديد، مثبت و يا منفي پيدا شده است.


 تاکيد آمريکا بر حصول توافق هسته‌اي تا 24 نوامبر 

 
مهر: سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا درباره‌ احتمال تمديد مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 گفت: ضرب‌الاجل تعيين شده براي حصول توافق نهايي 24 نوامبر است و چيزي در اين باره تغيير نکرده است.جن ساکي سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا تمديد مذاکرات هسته‌اي از سوي آمريکا پذيرفته شده است يا خير؟ گفت: همانطور که وزير امور خارجه گفت گمانه زني‌ها در اين خصوص عجولانه است . ضرب‌الاجل تعيين شده 24 نوامبر است و تمرکز ماروي اين تاريخ قرار دارد. جن ساکي در ادامه تاکيد کرد: تمرکز ما روي ضرب‌الاجل 24 نوامبر قرار دارد و چيزي در اين زمينه تغيير نکرده است.

وي افزود: من نمي‌خواهم درباره‌ احتمال تمديد مذاکرات پيش بيني کنم ما هنوز 6 هفته تا پايان اين ضرب‌الاجل زمان داريم.


 اسرائيل: کشور فلسطين تشکيل نمي‌شود 

سما: در پي حمايت فرانسه، ايتاليا، سوئد و انگليس از تشکيل کشور فلسطين، وزير جنگ رژيم صهيونيستي با بيان اين که کشور فلسطين به هيچ وجه در کرانه باختري تشکيل نخواهد شد، اعلام کرد که محمود عباس شريکي براي صلح نيست.به گزارش پايگاه اينترنتي فلسطين الآن، "موشه يعالون"، وزير جنگ رژيم صهيونيستي تصريح کرد: کشور فلسطين در کرانه باختري تشکيل نخواهد شد، بلکه نظام خودمختاري که عاري از سلاح باشد،‌ ايجاد مي‌شود.

يعالون با تاکيد بر اين که رژيم صهيونيستي کنترل امنيتي در حريم‌هاي هوايي و زميني را برعهده خواهد داشت، اظهار کرد: اسرائيل براي دست‌يابي به راه حلي با فلسطيني‌ها تلاش نمي‌کند، بلکه درصدد مديريت درگيري‌ها است.وي افزود: فلسطيني‌ها خواهان تخريب اسرائيل هستند و به عقب نشيني اسرائيل به مرزهاي سال 1967 بسنده نخواهند کرد.


 اخضر ابراهيمي: بدون ايران در سوريه نتيجه نمي گيريد 

 
بي‌بي‌سي: اخضر ابراهيمي گفت: با ايران گفتگو کنيد تا بتوانيد در سوريه به نتيجه برسيد. به گزارش روزنامه القدس العربي چاپ لندن، نماينده سابق سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه که در همايشي در لندن سخن مي گفت؛ اظهار داشت: داعش، نتيجه اشتباهات آمريکا در عراق است.اخضر ابراهيمي اضافه کرد: بدون مشارکت ايران، حل مسئله سوريه بسيار سخت است زيرا نفوذ ايران در سوريه بالاتر از نفوذ روسيه است.ابراهيمي در همايشي با عنوان " نزاع در سوريه و تاثير آن بر همسايگانش" در لندن افزود: بايد طرف هاي ديگري را علاوه بر خانواده اسد در رهبري سوريه مشارکت داد. افراد ديگري به جز فاروق الشرع معاون رئيس جمهور در بخش هاي سياسي و نظامي وجود دارند که نسبت به تصميمات رهبري مرکزي سوريه، ناراضي هستند. من اين موضوع را شخصا به بشار اسد رئيس جمهور سوريه گفتم.


 توافق مسكو- واشنگتن؛
 تعهد روسيه و آمريکا براي همکاري عليه داعش 

 
آمريکا و روسيه متعهد شدند تا همکاري‌هاي گسترده‌اي را در مسائل امنيت جهاني شامل به اشتراک گذاشتن اطلاعات درباره شبه‌نظاميان داعش حتي به رغم وجود اختلافات ميان دو کشور بر سر بحران اوکراين از سر گيرند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، با وجود اينکه جان کري، وزير خارجه آمريکا از واژه "از سرگيري" براي روابط روسيه و آمريکا استفاده نکرد اما با لحني دوستانه درباره مديريت تفاوت‌ها و تلاش براي همکاري بهتر در مسائل مورد توافق سخن گفت. کري بعد از ديدار سه ساعته با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در پاريس اظهار کرد: هر دو طرف نياز دارند "مسئوليت‌هاي مهم" خود را به عنوان قدرت‌هاي جهاني در مبارزه با افراطي‌گري در خاورميانه و حل مساله برنامه‌هاي هسته‌اي ايران وکره شمالي بشناسند. وزير خارجه آمريکا براي توضيح بيشتر درباره همکاري دو کشور گفت: به عنوان مثال آمريکا و روسيه اقدام به اشتراک‌گذاري اطلاعات درباره اقدامات گروه داعش که آمريکا و متحدانش در حال مبارزه با آن در عراق و سوريه هستند، خواهند کرد.لاوروف در سخنراني جداگانه، آغاز اين همکاري را تاييد و همچنين نسبت به بهبود روابط روسيه آمريکا ابراز خوش‌بيني کرد.

لاوروف درباره اين همکاري عنوان کرد: اين دو کشور نقش ويژه‌اي در جهان دارند. ما با همکاري يکديگر مي‌توانيم اقدامات موثرتري براي حل و فصل مشکلات جهان انجام دهيم. اکنون مهمترين نگراني جنگ عليه تروريسم است که اکنون به مهمترين تهديد در تمام خاورميانه تبديل شده است.با اين حال دو طرف بر مواضع خود در قبال اوکراين همچنان اصرار دارند.

کري با تاکيد بر موضع پيشين خود در قبال اوکراين و اقدام روسيه عنوان کرد: روسيه و نيروهاي متحدش در اوکراين بايد از تجاوزات خود در منطقه ناآرام شرق کشور دست بکشند، نيروها و سلاح‌هاي خود را خارج کرده و تمام اسرا و زندانيان را آزاد کند.

او همچنين متذکر شد که هيچ رفراندوم استقلالي توسط جهان به رسميت شناخته نخواهد شد.کري همچنين تاکيد کرد، بخش اعظم گفت‌وگوهاي بين دو کشور به مسائلي غير از اوکراين به ويژه کمپين جهاني عليه داعش اختصاص يافت. وزير خارجه آمريکا همچنين اعلام کرد، لاوروف به مسائلي مبني بر تامين سلاح و تجهيزات براي کمک به ارتش عراق اشاره کرده است.وي افزود: هيج اختلافي بين آمريکا و ترکيه در استراتژي مبارزه با شبه نظاميان داعش وجود ندارد.


 يک نکته از هزاران 

 نبايد خودمان را گول بزنيم، تهران روي گسل‌هاي فعال است، همچون توكيو و كل كشور ژاپن كه در معرض خطرهايي همچون آتشفشان و زلزله قرار دارد. اما روي گسل هم مي‌توان زندگي کرد البته به شرط آنكه براي مواجهه با آن آمادگي‌هاي لازم را فراهم كرده باشيم. به گفته سازمان پيشگيري از حوادث طبيعي، در تهران 38 مخاطره طبيعي شناسايي شده که زلزله تنها يکي از آنهاست. زلزله، سيل، فرونشست زمين، طوفان، رعد وبرق و ... از ديگر خطرات شايعي که تهران را تهديد مي کند. لذا بايد براي مردم واکنش مناسب در مقابل هريک از اين حوادث تعريف کنيم.

متاسفانه ما در امر آموزش در مواجهه با مخاطرات طبيعي بسيار ضعيف عمل كرده‌ايم و حتي برخي نهادهاي بحران ما همچون هواشناسي در زمينه پيش بيني و پيش گيري طوفان اخير ناتوان عمل كرد. به هرحال بايد از طريق آموزش و فراهم سازي امكانات لازم خود را در مقابل تهديدات آماده كنيم وگرنه درصورت بروز حادثه توانايي مديريت بحران را نخواهيم داشت.


 ميز خبر 

داعش: واتيکان را تصرف و ساکنانش را به بردگي مي گيريم

گروهک تروريستي داعش در شماره جديد نشريه خود تهديد کرد که واتيکان پايتخت مسيحيان کاتوليک جهان را اشغال و ساکنان آن را به اسارت خواهد گرفت.

به گزارش ايرنا، روي جلد آخرين شماره مجله گروه تروريستي داعش که 'دابق' نام دارد و به زبان هاي عربي و انگليسي در اندونزي چاپ مي شود، پرچم سياه داعش ديده مي شود که به نشانه عزم اين گروهک تروريستي براي حمله و اشغال واتيکان و ميدان 'سنت پيتر' رم (پايتخت ايتاليا) به اهتزاز در آمده و روي آن نوشته شده است: حمله صليبي شکست خورده. داعش به نقل از يکي از سرکردگانش به نام 'ابومحمد العدناني' مي افزايد: اگر ما نتوانيم رم را اشغال کنيم فرزندان ما نسبت به اين کار اقدام خواهند کرد و کودکان اين شهر را در بازارها به عنوان برده خواهند فروخت.

مان: ديدار ظريف و اشتون سودمند بود

سخنگوي کاترين اشتون نماينده گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌اي با ايران، گفت: مذاکرات ظريف و اشتون سودمند بود.

مايکل مان سخنگوي کاترين اشتون پس از ديدار محمدجواد ظريف و وزير امور خارجه کشورمان و خانم اشتون در وين پايتخت اتريش در صفحه توئيتر خود نوشت: ظريف و اشتون در ديدار خود که بيش از دو ساعت و نيم به طول انجاميد مذاکراتي سودمند داشتند.

زخمي شدن 3 سرباز ناجا در حمله مسلحانه

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان گفت: سه شرور مسلح در اقدامي کور و کمين سه نفر از ماموران نيروي انتظامي را در منطقه راسک شهرستان سرباز واقع در جنوب استان زخمي کردند که بلافاصله در جريان تعقيب و گريز زخمي و دستگير شدند.

سردار 'حسين رحيمي' در گفت و گو با ايرنا افزود: حدود سه ساعت قبل ماموران نيروي انتظامي در تردد در منطقه سرباز در کمين اشرار مسلح قرار گرفتند و سه نفر از ماموران مجروح شدند که حال همگي خوب است. وي اظهار داشت: با وقوع اين حادثه به سرعت گروههاي کمکي از ماموران نيروي انتظامي براي مقابله با اشرار مسلح در منطقه حضور يافتند.

وي گفت: هر سه نفر اشراري که به سمت ماموران نيروي انتظامي تيراندازي کرده بودند در عمليات تعقيب و گريز مجروح و دستگير شدند.

موساد منابع اطلاعاتي خود را از ترکيه فراخواند

در پي کشف نقاط ضعف سيستم سپر دفاعي اسرائيل توسط مقاومت ، اين رژيم به تعدادي از منابع ترک خود مظنون شده و با فراخوان آنها به اسراييل به بهانه توجيه و آموزش ، آن ها را بازداشت و مورد شکنجه قرار داده است.

«گنبد آهنين» نام سامانه اي است که براي مقابله با خطرات کوتاه برد طراحي شده، اين سامانه در وهله نخست براي قطع حملات راکتي از سمت غزه و لبنان در نظر گرفته شده است.

اما در جنگ اخير غزه نيز باز هم سپر دفاعي اسرائيل نشان داد که نقاط ضعف بسيار زيادي دارد به طوري که نيروهاي مقاومت موفق شدند فرودگاه هاي تل آويو را نيز مورد حمله قرار دهند .در پي کشف اين نقاط ضعف ، رژيم صهيونيستي به تعدادي از منابع اطلاعاتي خود در ترکيه مظنون شده و آنها را تحت تعقيب قرار مي دهد .

"ژاسمين" يکي از جاسوسان زن موساد در ترکيه بوده است که پس از مدتي با نيروهاي امنيتي ترکيه نيز اقدام به همکاري مي کند. وي پس از معرفي جاسوسان موساد به ترکيه ، به کمک نيروهاي امنيتي اين کشور به يک کشور ثالث گريخته است.

اعدام 5 هزار مرد و اسارت 7 هزار زن ايزدي بدست داعش

طبق تحقيقات صورت گرفته، در زمان ورود تروريست‌هاي داعش به کوه سنجار در عراق در ماه اوت هزاران مرد ايزدي کشته شدند که يادآور قتل‌عام سربرنيتسا است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل، حادثه وحشتناک کشتار ايزدي‌هايي که از کوه سنجار واقع در عراق فرار نکردند، کمتر از قتل‌عام مردان و پسران در سربرنيتسا نيست. سازمان ملل تاييد کرده است که 5000 مرد اعدام و 7000 زن به عنوان برده جنسي اسير شدند. در اين ميان سر حدود 10 مرد در روستاي حردان عراق به دست تروريست‌هاي داعش بريده شد.

تروريست‌هاي داعش پس از ورود به سنجار وارد روستاها مي‌شدند و به انتخاب خودشان زناني را به عنوان برده جنسي مي‌بردند. ده‌ها هزار آواره ايزدي به پناهگاه‌ها و روستاهاي سراسر منطقه کردنشين شمال عراق رفتند که اين مهاجرت اجباري در ماه اوت صورت گرفت اما تعداد مساوي نيز در پشت خطوط داعش به دام افتادند.

لاوروف: مسکو روي کيفيت مذاکرات متمرکز است

وزير امور خارجه‌ روسيه درباره‌ مذاکرات هسته‌اي ايران گفت: احتمال دارد در اين دوره از رايزني‌ها در وين توافقاتي صورت گيرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري ريانووستي، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه‌ روسيه پس از ديدار با همتايان آمريکايي و فرانسوي‌اش در پاريس در يک کنفرانس خبري اظهار کرد:‌ احتمال دارد در اين دوره از رايزني‌ها در وين توافقاتي صورت گيرد. وي همچنين تاکيد کرد:‌ مسکو روي کيفيت مذاکرات تمرکز کرده است.

وزير امور خارجه‌ روسيه افزود: در نگاه اول مسائلي که بايد روي آنها به توافق رسيد سخت به نظر نمي‌آيند. با اين حال پيش از پايان يک دور مذاکرات طولاني همه طرف‌ها خواستار دستيابي به امتيازات بيشتر هستند. اما من اطمينان دارم که توافق ممکن است.

لاوروف در سخنانش با اشاره به ضرب‌الاجل 24 نوامبر براي حصول توافق هسته‌اي نهايي ميان ايران و گروه 1+5 گفت: من نمي‌توانم تضمين کنم که تا قبل از 24 نوامبر اين توافق صورت گيرد. اين تاريخ مقدس نيست اما ما تمام تلاشمان را مي‌کنيم تا پيش از سررسيد اين تاريخ به نتيجه برسيم.

دادگاه عربستان آيت‌الله النمر را به اعدام محکوم کرد

دادگاه عربستان با صدور حکمي بدوي، دستور به اعدام آيت‌الله "نمر النمر" داد.به گزارش مهر، روزنامه عکاظ در خبري فوري گزارش داد: دادگاه کيفري در رياض کمي پيشتر حکم اوليه‌اي را براي اعدام آيت‌الله نمر النمر، روحاني برجسته شيعه صادر کرد.

به نوشته اين روزنامه، اتهام‌هاي مختلفي عليه اين روحاني برجسته از جمله "فتنه انگيزي در القطيف" و "حمايت از نافرماني‌ها در بحرين" مطرح شده است.در همين راستا، محمد النمر، برادر آيت‌الله نمر النمر در صفحه خود در توييتر نيز صدور اين حکم عليه برادرش را تاييد کرد. آيت‌الله نمر النمر در هشتم ژوئيه سال 2012 بازداشت شد که بازداشت وي اعتراضاتي در عربستان را به دنبال داشت.


 ميز خبر 

ادعاي دبيرکل اتحاديه عرب درخصوص جزاير سه‌گانه

دبيرکل اتحاديه عرب در قضاوتي نادرست و موهن جزاير سه‌گانه را حق امارات خواند. نبيل العربي در گفت‌وگو با روزنامه البيان چاپ امارات با تاکيد بر آنچه که حق امارات بر جزاير سه گانه خواند، مدعي شد: همه کشورهاي عربي و همه قطعنامه‌ها و بيانيه‌هاي صادره بر مواضع امارات و ضرورت حل اين مساله با استفاده از ابزارهاي موجود از جمله ارجاع به دادگاه بين‌المللي تاکيد دارند.

وي مدعي شد: ‌معتقدم اين مساله بايد انجام شود. امارات در اين خصوص حق کامل دارد و از اين رو وقتي به دستگاه‌هاي قضايي مراجعه مي‌کند بايد به حقش دست يابد.به گزارش ايسنا اين ادعا در حالي مطرح مي‌شود که مقامات کشورمان همواره بر حق حاکميت بر جزاير سه‌گانه تاکيد دارند و ادعاها درخصوص حاکميت امارات بر اين جزاير را دخالت در امور داخلي ايران مي‌دانند.

حيدرالعبادي: بغداد امن است

حيدرالعبادي، نخست وزير عراق در سخناني تاکيد کرد: نيروهاي مسلح عراق پس از اينکه برخي مناطق به ويژه در ديالي را از تروريست‌هاي داعش پاکسازي کردند پيروزي‌هاي زيادي به دست آورده‌اند.

وي تصريح کرد: بغداد در حال حاضر بيش از هر زمان ديگري امن است و ما اعضاي داعش را از اطراف آن رانده‌ايم و بغداد هيچ گاه با شايعه پراکني‌هاي مغرضانه سقوط نخواهد کرد. العبادي بر وجود تحولاتي در استان صلاح الدين به نفع نيروهاي امنيتي تاکيد کرد و گفت: گروه داعش با انتشار شايعاتي از نزديک شدن خود به بغداد يا وارد شدن به فرودگاه بين المللي آن‌ها سعي مي‌کند شهروندان را گمراه کند. اين شايعات پس از فروپاشي روحيات داعش به خاطر ضربات دردناک نيروهاي ارتش به اين گروه منتشر مي‌شود.

مدودف: قصد احياي شوروي را نداريم

نخست وزير روسيه تاکيد مي‌کند که مسکو قصد احياي شوروي را ندارد. وي اتفاق نظر بين‌المللي را راه حل مقابله با داعش مي‌داند نه تصميمات يکجانبه. مدودف "ريست" روابط با آمريکا را مشروط به لغو تحريم‌ها دانسته و مي‌گويد تحرکات نظامي کشورش تهديدي براي هيچ کشوري نيست.

به گزارش دويچه‌وله، ديميتري مدودف، نخست‌وزير روسيه در گفتگو با شبکه خبري سي.ان.بي.سي گفت: که هيچ "ريستي" (reset) در روابط ميان آمريکا و روسيه صورت نمي‌گيرد چرا که هنوز محدوديت‌هايي يکجانبه ميان دو کشور وجود دارد. اين روند کاملا غير ممکن است. بگذاريد شفاف سخن بگويم. ما با اين تحريم‌ها مقابله مي‌کنيم، من شکي ندارم که پس از مدتي اين تحريم‌ها رفع مي‌شود و تحريم ديگري اعمال نخواهد شد. اما نمي‌توانيم اين حقيقت را انکار کنيم که اين مسائل روابط ميان واشنگتن و مسکو را تخريب کرده است.

فراخوان براي "انتفاضه مسلحانه" در ليبي

در حالي که رهبر "عمليات کرامت" در ليبي اعلام کرده که "جنگ آزادسازي" شهر بنغازي از تندروها طي ساعات آتي آغاز مي‌شود، فعالان در ليبي از تمامي ليبيايي‌ها خواستند تا براي آغاز انتفاضه‌اي مسلحانه جهت کمک به ارتش و پليس به بنغازي بيايند.

به گزارش الجزيره، خليفه حفتر، فرمانده سابق نيروهاي زميني "ارتش ملي ليبي" که در حال حاضر رهبري عمليات کرامت را برعهده دارد در سخناني اعلام کرد: "جنگ آزادسازي" شهر بنغازي در شرق ليبي از "تندروها" ظرف ساعات آتي آغاز مي‌شود براي همين از تمامي ساکنان اين شهر مي‌خواهم تا آرامش و صبر و پايداري خود را حفظ کنند. وي افزود: ساعات آتي در بنغازي بسيار سخت خواهد بود اما بايد امنيت را به شهر بازگردانيم.

خطر سقوط پايگاه هوايي "عين الاسد" در الانبار عراق به دست داعش

در حالي که مسئولان عراقي اخباري مبني بر نزديک شدن داعش به فرودگاه بين‌المللي بغداد را تکذيب کردند، منابع رسمي و عشاير اين کشور تاکيد کردند: داعش از چند روز گذشته شهر البغدادي در استان الانبار (240 کيلومتري غرب بغداد) را محاصره کرده که پايگاه هوايي مهم "عين الاسد" در آنجا قرار دارد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، ناجي عراک، شهردار البغدادي در گفت‌وگويي مطبوعاتي عنوان داشت: اعضاي گروه تروريستي داعش از تمامي طرف‌ها شهر البغدادي را محاصره کرده‌اند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي 20تا21 ربيع الاول 1429 هجري قمري/27 تا 28 مارس 2008

تصميم درمورد موضوع 4.3 از دستور کار

( پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک)

N:FUIW/E.C./2008/D.3.4

قسمت هفتادوشش:

شوراي اجرايي،

- در رابطه با ماده (12) II، پاراگراف «a» از اساسنامه اتحاديه؛

- هماهنگ با ماده (23) از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه ؛

- با بررسي سند ( FUIW/E.C.13/2008/3.4)n؛

- با استماع گزارش ارائه شده توسط دبيرکل دراين رابطه؛

- با ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته؛

موارد زير تصميم گيري شد:

1. پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک همان طور که در سند (FUIW/E.C.13/2008/3.4) گنجانده شده است، با توجه به بررسي مشاهدات اعضاي شورا، تصويب مي گردد.

2. فراخوان ها براي توجه دادن خاص به اين جايزه، به علاوه توجه به محورهاي پيشنهادي،به موضوعات در رابطه با علوم والگوهاي کاربردي و افزايش ارزش آن براي اطمينان از استانداردهاي کيفيت.

3. تشکر از دبيرکل و همکاران او براي تدارک اين پروژه.

4. دعوت از دبيرکل براي پيگيري تلاش هاي خود درجهت پياده کردن اين پروژه.

5. موافقت با ارائه اين سند به پنجمين مجمع عمومي اتحاديه و پيشنهاد و تصويب آن.


 سرمقاله 

 فرصتها و امكانات خوب، استفاده‌هاي بد

زهرا كيان‌بخت

در حوزه‌ها و زمينه‌هاي مختلف اجتماعي كه دقيق شويم يكي از نتايجي كه از اين دقت‌نظر براي‌مان حاصل خواهد شد اين است كه در بسياري از موارد، پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي زيادي وجود دارد كه قدرت آن را دارند تا يك تحول اساسي و ارزشمند را براي جامعه‌مان به همراه بياورند.

تحولي كه مي‌تواند رشد و پويايي جامعه در بسياري از موضوعات را خيلي سريع‌تر موجب شود و رقم بزند. اين واقعيتي است كه خاص يك بخش يا حوزه نبوده و مي‌توان آن را شامل حال اغلب بخش‌ها و زمينه‌ها دانست. از بخش فرهنگ، هنر و ادبيات گرفته تا حوزه اقتصاد، ورزش و نيز حيطه مسائل اجتماعي و سياسي و... كه هر يك از اين‌ها نيز در درون خود، داراي واحدها و مجموعه‌هايي كوچكترند كه توانايي‌هاي بالقوه موجود در هر كدام از آن‌ها، به هيچ وجه قابل انكار نيست.

درواقع در بسياري از موارد، با در اختيار داشتن پتانسيل‌هاي لازم، به طور طبيعي،اين انتظار مي‌رفت كه به نتايجي متفاوت‌تر و بهتر از آنچه تا به حال به دست آمده، نائل شويم. اين كه چرا اين چنين نشده است و بررسي و تحليل آن مي‌تواند موانع دست‌يابي به اين توفيق را معرفي كند تا با رفع موانع، روند توسعه در زمينه‌هاي مختلف، از شتاب لازم برخوردار شود. در غير اين صورت، با پابرجا بودن ضعفهاي گذشته و تلاش نكردن در جهت تصحيح آنها، نتيجه‌اي كه به دست خواهد آمد هم همان نتايج ضعيف پيشين خواهد بود.

به عنوان يكي از مصاديق اين موضوع، مي‌توان به حوزه‌هايي اشاره كرد كه برنامه‌ريزي اصولي درمورد آنها مي‌توانست به رشدي چندجانبه در كشورمان منجر شود. از سودآوري اقتصادي گرفته تا تاثيرات اين سودآوري بر مسائل اجتماعي و به تبعيت از آن، سلامت روحيه فردي و جمعي و نتايج مثبتي كه اين سلامت، در كاستن از نابسامانيهاي اجتماعي و فرهنگي با خود به همراه خواهد داشت.

براي نمونه و درواقع، مشتي نمونه خروار، مي‌توان به وضعيت صنعت نساجي در كشور و چالشهاي موجود در اين عرصه اشاره نمود. صنعت نساجي و پارچه‌بافي مانند بسياري از صنايع ديگر، از عرصه‌هاي مهم اشتغالزايي است كه متاسفانه مشكلات و كاستيهاي موجود در آن موجب شده اين حوزه به جاي كم كردن باري از دوش اقتصاد كشور، خود، درگير مسائل و معضلاتي باشد كه در نتيجه‌ي آن، نتواند به اهداف مطلوب موردنظر دست پيدا كند. از جمله‌ي اين معضلات مي‌توان از پديده قاچاق منسوجات از خارج به داخل كشور ياد كرد.

كارخانه‌هاي داخلي به دلايل مختلف از جمله فرسودگي و مستهلك بودن دستگاهها و عدم برنامه‌ريزي و ارائه طرحهاي نو براي بازاريابي، قدرت رقابت با منسوجات وارداتي را ندارند. وضعيتي كه زمينه‌ساز ركود در اين صنعت و تعطيلي كارخانجات و به دنبال آن، از كار بيكار شدن كارگران و تبعات بعدي آن است. البته اينها پيامدهاي كوتاه‌مدت اين ركود هستند و پيامدهاي زيانبار بلندمدت و اثرات منفي آن در جامعه، چيزي است كه در آينده، ظاهر خواهد شد و اين، امري است كه بسياري از فرصتهاي خوبي را كه مي‌توانست در نتيجه پيشرفت در عرصه نساجي براي‌مان رقم بزند، نقش بر آب مي‌كند. براي اين عرصه مشكلات ديگري از قبيل؛ عدم امکان تامين مواد اوليه با کيفيت مطلوب و قيمت ارزان، افزايش قيمت تمام شده محصولات نساجي به دليل پايين آمدن‌ بهره‌وري و عواملي همچون بالا بودن نرخ بهره بانکي،تورم‌ بالاي سالانه، بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا به دليل پايين بودن قدرت خريد مردم و... را نيز ذكر كرده‌اند. به هر حال، وضعيت فعلي صنعت نساجي و دشواريهايي كه اين عرصه براي حركت كردن به سمت بهبود وضعيت با آنها روبروست، به نوعي دگرانديشي و درنظر گرفتن برنامه‌هايي قابل اجرا نيازمند است كه بتواند با شناختن مشكلات موجود در اين حيطه، موجي از تغيير و تحول را با خود به همراه بياورد. بديهي است براي ارائه برنامه‌ها و راهكارهاي جديد تحول‌آفرين، به برنامه‌ريزاني نيازمنديم كه با آگاهي كامل از نوع نيازهاي موجود در اين عرصه، صنعت نساجي را به سمت و سوي همراهي با سلايق و نيازهاي مشتريان داخلي و چه بسا خارجي، سوق دهند و با پويايي بخشيدن به اين صنعت، نه تنها از ركود كارخانه‌ها و واحدهاي توليدي جلوگيري كنند، بلكه در زمينه اشتغالزايي نيز ياري‌رسان اقتصاد جامعه باشند و همه اينها، در گرو ارائه برنامه‌هايي خوش‌فكرانه، حساب‌شده و هدف‌دار مي‌باشد.


 روحاني در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
 دستگاه‌هاي مرتبط براي مقابله با «فروش پايان‌نامه» فعال شوند 

رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي با انتقاد از آنچه که تحت عنوان «پايان‌نامه فروشي» و يا «کپي‌برداري متون علمي» از آن ياد مي‌شود، گفت: شان علمي کشور به هيچ وجه نبايد زير علامت سوال قرار گيرد و لذا دستگاه‌هاي مرتبط بايد براي مقابله با اين گونه اقدامات فعال شوند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني، در هفتصد و پنجاه و سومين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، پس از استماع ديدگاه‌هاي اعضاي اين شورا درباره موضوعات مختلف فرهنگي، علمي و آموزشي، همچنين با اشاره به ضرورت پذيرش دانشجوي غير ايراني در دانشگاه‌ها، گفت: با توجه به اينکه فضاي فيزيکي و استاد در دانشگاه‌ها مهيا است، پذيرش دانشجوي غير ايراني يک راه براي تکميل ظرفيت‌هاي آموزش عالي است؛ کما اينکه جوانان بسياري از کشورهاي همسايه، علاقمند به تحصيل در دانشگاه‌هاي ايران هستند.

خوب است دانشگاهي داشته باشيم که زبان تدريس در آن انگليسي باشد تا علاوه بر ارتقاي کيفيت آموزشي، پذيرش دانشجوي غير ايراني در کشور نيز گسترش پيدا کند.


 سياست کلي نظام در حوزه محيط زيست تصويب شد 

رييس کميته خاص محيط زيست مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:در اين کميته سياست کلي محيط زيست بر اساس پيشنهادات رهبري تهيه و در جلسات کميته مشترک مجمع تشحيص نظام و دفتر مقام معظم رهبري به تصويب رسيد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني سارمان حفاظت محيط زيست، سيد محمد مجابي در نشست مشترک کميته تدوين برنامه ششم توسعه محيط زيست و کميته ملي توسعه پايدار با اشاره به شکل گيري کميته تخصصي محيط زيست در مجمع تشخيص مصلحت نظام، افزود:سياست کلي نظام در حوزه محيط زيست براي تصويب به کميته مشترک مجمع تشحيص مصلحت نظام و دفتر مقام معظم رهبري تقديم شد.


 جان کري:
 توافق با ايران دور از دسترس نيست 

وزير امور خارجه آمريکا گفت که دست يابي به توافق نهايي با ايران تا زمان پايان توافق موقت، دور از دسترس نيست.

به گزارش خبرگزاري رويترز، 'جان کري' در پاريس گفت که وي معتقد نيست رسيدن به توافق نهايي با ايران تا روز 24 نوامبر (3 آذر) دست نيافتني باشد.با اين حال، جان کري تاکيد کرد که هنوز موضوع هاي بسياري براي حل و فصل وجود دارد. توافق موقت هسته اي ميان ايران و گروه 1 + 5 تا روز سوم آذرماه پايان مي يابد و دو طرف بايد برسر امضاي توافق جامع يا تمديد توافق کنوني تا آن تاريخ به تفاهم برسند.


 زلزله‌اي به بزرگي 5.6 ريشتر استان ايلام را لرزاند 

زلزله‌اي به بزرگي 5.6 ريشتر مورموري در استان ايلام را لرزاند.به گزارش ايسنا، اين زلزله در ساعت 17:05 در عمق 10 کيلومتري زمين در مورموري استان ايلام رخ داد.مرتضي اکبرپور معاون آمادگي و مقابله سازمان مديريت بحران کشور ضمن تاييد اين خبر از اعزام تيم‌هاي ارزياب به منطقه زلزله زده مورموري خبر داد و به ايسنا گفت: تا لحظه مخابره اين خبر، خساراتي از اين زلزله گزارش نشده است.

همچنين بامداد چهارشنبه زلزله‌‌اي به بزرگي 2.3 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين محمدشهر، تهران را لرزاند.به گزارش مرکز لرزه نگاري موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران؛ زمان اين زمين لرزه ساعت 03:46:03 با قدرت 2.3 ريشتر در تهران ثبت شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي