جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831


سرطان سينه؛ روش هاي درمان و مراقبت هاي پس از آن


جلوگيري از نابينايي با مصرف زعفران


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 سرطان سينه؛ روش هاي درمان و مراقبت هاي پس از آن 

 با توجه به شيوع سرطان سينه در خانم ها، تمام تاکيد بر تشخيص زودرس اين بيماري است. براي همين دخترها بايد عادت کنند تا بعد از جوانه زدن پستان و رشد سينه، ماهيانه خودشان را معاينه کنند و از سن 25 تا 30 سالگي نيز براي معاينات به پزشک مراجعه کنند. خانم ها هم در سن مناسب (فعلاً سن پيشنهادي 40 سالگي است) حتماً غربالگري را ساليانه و به صورت ماموگرافي شروع کنند. البته در افرادي که سابقه خانوادگي مثبت در زمينه سرطان سينه دارند، بهتر است شروع ماموگرافي از سن 35 سالگي باشد.

به گزارش آفرينش دکتر فرشته عباس وندي، متخصص جراحي، در برنامه راديو سلامت با بيان اينکه علائمي که در شروع سرطان بايد به آن توجه شود، يکي لمس توده است، گفت: فرروفتگي نوک سينه که از کودکي نبوده و بعداً ايجاد شده است، ايجاد ضخامت و خشونت در پوست، ترشحات آبکي مانند اشک چشم از نوک پستان، رشد بي رويه يکي از سينه ها و فرورفتگي پوست سينه به هنگام بالابردن دست ها مي توانند از ديگر علائم شروع سرطان سينه باشند.

وي ادامه داد: تير کشيدن پستان ها عموماً نگراني ندارد و رسوب کلسيم نيز اگر به صورت ريزريز و خوشه اي باشد - که معمولاً در ماموگرافي به راحتي تشخيص داده مي شود- جاي نگراني ندارد، اما اگر تعداد و مقدار رسوب کلسيم در حال زياد شدن باشد، حتماً احتياج به ارزيابي دارد.

عضو هيئت علمي پژوهشکده سرطان سينه جهاد دانشگاهي با بيان اينکه روش هاي درماني در سرطان پستان، در واقع يک بسته درماني هستند، گفت: اين روش ها شامل 4 قسمت مي باشند.

نخست، بخش جراحي؛ جراحي جزئي است که در مراحل پيشرفته سرطان حتماً بايد انجام شود. در مورد انتخاب روش جراحي، اگر به سلامتي بيمار آسيب نزند، خود بيمار هم مي تواند نظر دهد. در درصدي از بيماران ديگر نيازي نيست که سينه به طور کامل برداشته شود و سينه فقط با برداشتن محدوده توده جراحي مي شود. در مورد جراحي زير بغل، استفاده از غده نگهبان، تقريباً در همه جراحي ها در حال اجرا شدن است. با فرستادن اولين غده نگهبان براي آزمايش و در حين عمل، مشخص مي شود که غدد ديگر گرفتار بيماري هستند يا نه؟ قبل از انجام جراحي به بيمار ماده راديو اکتيو تزريق مي شود، بنابراين نگراني در مورد تورم دست و ديگر غدد لنفاوي وجود ندارد. اگر غدد لنفاوي زير بغل به طور کامل تخليه شده باشند – بيشتر از ده مورد-، بيمار بايد مراقب دستش باشد، به آن تکيه ندهد و فشار نياورد، همچنين مراقب باشد تا دستش زخم نشود و دچار سوختگي نشود.

وي ادامه داد: دوم بخش شيمي درماني است، شيمي درماني معمولاً بعد از جراحي آغاز مي شود، مگر در مواقعي که بيماري پيشرفت داشته باشد و يا اينکه توده بزرگ باشد و با جراحي سينه بدشکل شود، ابتدا با شيمي درماني توده را کوچک مي کنند و پس از آن جراحي مي کنند. در شيمي درماني، معمولاً سلول هايي که جوانتر و فعال تر هستند – مانند سلول هاي خوني و سلول هاي فوليکول مو- بيشتر تحت تاثير شيمي درماني قرار مي گيرند، براي همين در افراد تحت شيمي درماني، تقريباً در همه موارد ريزش مو وجود دارد. همچنين در شيمي درماني حالت هاي تهوع و استفراغ و تحريک معده اي وجود دارد و انتظار اين است که پس از چند جلسه شيمي درماني پريود فرد قطع شود که البته بهتر است اين اتفاق بيفتد و در فرد يائسگي ايجاد شود. در شيمي درمانيِ سرطان پستان، نيازي به بستري از قبل نيست و اصولاً اگر بيمار در شرايط نرمال باشد؛ اصلاً نيازي به بستري در حين شيمي درماني نيز نيست و اين کار در کلينيک ها هم انجام مي شود. شيمي درماني به صورت سرم تزريقي است که بين يک تا دو ساعت طول مي کشد.

اين متخصص جراحي در ادامه تصريح کرد: سوم بخش راديو تراپي است که در مواردي که سينه حفظ مي شود، راديوتراپي قطعاً جزء درمان است.

البته در مواقعي که سينه برداشته مي شود، اگر توده به خارج از سينه سرايت کرده باشد راديوتراپي الزامي است.

در راديوتراپي به هيچ عنوان اشعه روي بدن فرد نمي ماند ولي خود راديوتراپي ممکن است سوختگي هايي روي پوست ايجاد کند، و چهارم نيز بخش هورمون درماني است و در شرايطي که رسپتورهاي (گيرنده هاي) هورموني تومور مثبت باشد، از هورمون درماني استفاده مي شود.

وي با بيان اينکه چون در ماموگرافي پستان را بين دو صفحه قرار داده و فشار مي دهند، بنابراين دردناک است، گفت: البته اگر سينه خيلي کوچک باشد، نمي شود از ماموگرافي استفاده کرد و بايد سراغ روش هاي ديگر مانند سونوگرافي رفت و يا اينکه MRI گرفت. همچنين سايز سينه خيلي ارتباطي به سرطان ندارد. البته از نظر منطقي، هر چه حجم بافت پستاني بيشتر باشد احتمال پيدا شدن توده نيز بيشتراست.

عباس وندي در پايان با بيان اينکه روش هاي درماني به شدت در حال تغيير هستند و ما در ايران هم در انجام جراحي ها تقريباً به روز هستيم، گفت: در روش هاي جديد جراحي، حفظ پستان و زيبايي آن خيلي پررنگ شده است.


 جلوگيري از نابينايي با مصرف زعفران 

 دانشمندان استراليايي ادعا کرده‌اند مصرف چاشني زعفران از نابينايي جلوگيري مي‌کند.به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا ، اين دانشمندان دانشگاه سيدني در آزمايشات خود دريافته‌اند گياه زعفران که در بسياري از خوراکهاي کاري و رژيم غذايي مديترانه‌اي استفاده مي‌شود، مي‌تواند از نابينايي در سالمندان جلوگيري کند.

در اين آزمايشات محققان براي داوطلبان مصرف قرص‌هاي حاوي اين چاشني را به مدت سه ماه تجويز کردند و نشانه‌هاي بهبود قابل توجهي در بينايي آنها مشاهده شد.

کارشناسان در استراليا و ايتاليا ادعا کرده‌اند که اين گياه معطر و مطبوع مي‌تواند فاکتور کليدي و مهمي در پيشگيري از نابينايي در سالمندان باشد.محققان دريافتند که اين چاشني گياهي هم چنين به عنوان عينکي طبيعي عمل مي‌کند؛ به طوري که از چشم‌ها در برابر آسيب‌هاي ناشي از نور شديد خورشيد محافظت مي‌کند.پروفسور سيلويا بيستي، پژوهشگر دانشگاه سيدني و سرپرست اين پژوهش خاطرنشان کرد: بينايي بيماران پس از مصرف قرص‌هاي زعفران بهبود پيدا کرد.پروفسور بيستي اظهار کرد: ترکيبات شيميايي زعفران کاملا پيچيده است. اين گياه خاصيت آنتي اکسيداني دارد اما پيش از اين هيچ يک از محققان تاثير آن را در حفظ قدرت بينايي کشف نکرده بودند.


 خبر پزشکي 

بيماري که فرد را از لحاظ فکري، گفتاري و حرکتي درگير مي‌کند

صفا گفت: اسکيزوفرني بيماري است که حوزه فکري، درکي، رفتاري و حرکتي و همچنين حوزه‌هاي گفتاري و بسياري از حوزه‌هاي ديگر روانشناختي را درگير مي‌کند. دکتر ميترا صفا متخصص اعصاب و روان دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اين بيماران بدليل برچسب بيمار بودنشان هميشه محروم واقع شده و عملا از طرف اجتماع به حاشيه رانده مي شوند. طبق آمار سازمان بهداشت جهاني 26 ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به اسيکزوفرني هستند. در واقع اين بيماري در حوزه‌هاي مختلف روانشناختي دچار مشکل است چرا که انواع مختلفي دارد و با تظاهرات گوناگون بروز مي کند. صفا عنوان کرد: البته لازم به ذکر است که اگر اين بيماران سريع به پزشک مراجعه کنند بيماري آنها تشخيص و درمان خواهد شد و هيچگاه وارد فاز حاد اين بيماري نمي‌شوند و شانس ادامه زندگي خوب و سالم را از دست نمي‌دهند.

وي اظهار داشت: دوره مقدماتي اين بيماري بسيار خوب و قابل تشخيص است به عنوان مثال نوجواني که از مدتي قبل در گفتار و نحوه برخوردش تغيير ايجاد شده و دچار رفتارهاي وسواس گونه شده و همچنين از درد بدن بخصوص سردرد و درد اندامها رنج مي‌برد بايد به پزشک مراجعه کند تا درمان ساده و قابل کنترل داشته باشد.

کاهش سن پيرگوشي در کشور

مردان بيشتر در معرض پيرگوشي هستند

متخصص گوش و حلق و بيني با اشاره به افزايش شيوع و کاهش سن ابتلا به پيرگوشي در ايران گفت: پيرگوشي مي‌تواند عامل انزوا، ترس، عصبانيت و اضطراب بين مردم باشد. ابراهيم رزم‌پا متخصص گوش و حلق و بيني در گفت‌وگو با فارس تصريح کرد: پيرگوشي يک افت شنوايي تدريجي است که با افزايش سن اتفاق مي‌افتد و نوعي معمول از کم شنوايي حسي عصبي است که به دنبال اختلال در حلزون يا عصب شنوايي رخ مي‌دهد و منجر به اختلال شنوايي دائم مي‌شود و اغلب مردم به وجود آن آگاه نيستند.

وي با اشاره به شيوع بيشتر پيرگوشي در مردان در قياس با زنان افزود: قرار گرفتن در معرض سر و صداي ناخواسته مثل صداي بوق خودروها، فشار خون، افزايش سن، استرس زياد، مصرف برخي داروها، ارث و قرارداشتن طولاني مدت در معرض سر و صدا از علل پيرگوشي است.

رزم‌پا دشواري در تشخيص اصوات به ويژه اصوات زير مثل حرف (س)، تشخيص بهتر صداي مردان از زنان را از نشانه‌هاي پيرگوشي دانست و گفت: در افراد مبتلا به پيرگوشي فهم مکالمات به ويژه در هنگام وجود سر و صداي زمينه‌اي مشکل است ضمن اينکه افت شنوايي معمولاً دوطرفه است و ممکن است با وزوز در يک يا دو گوش همراه باشد. اين متخصص گوش و حلق و بيني خاطرنشان کرد: يکي ديگر از نشانه‌ها ممکن است سرگيجه باشد. افراد مبتلا به پيرگوشي معمولاً مي‌گويند با وجود شنيدن گفتار در فهميدن مشکل دارند و همه علائم ذکرشده توانايي‌هاي فرد را کاهش داده و روي کيفيت زندگي فرد تاثير مي‌گذارد.

وي تصريح کرد: امروزه پيرگوشي در ايران نسبت به گذشته با سرعت بيشتر و در سنين کمتري اتفاق مي‌افتد و اين در حالي است که ميليون ها نفر از مردم به افت شنوايي شان اهميت نمي دهند غافل از اينکه ممکن است انزوا، ترس، عصبانيت و اضطراب آن‌ها برخاسته از همين مشکل است. رزم‌پا با اشاره به موارد ذکرشده به همگان توصيه کرد اگر احساس کم شنوايي مي‌کنند بهتر است براي ارزيابي ميزان افت شنوايي به يک اوديولوژيست مراجعه کنند البته مفيدترين کاري که يک شنوايي شناس مي‌تواند براي افراد با مشکل پيرگوشي انجام دهد سمعک‌ها و برنامه‌هاي توانبخشي است.


 خبرها از عالم علم 

 نانو حامل هاي چاي سبز؛ جديدترين روش درمان سرطان

محققان سنگاپوري موفق به توليد کپسول هايي شده اند که با استفاده از چاي سبز و فناوري نانو، داروهاي درمان سرطان را به بدن منتقل مي کند.به گزارش ايرنا از ساينس، چاي سبز حاوي آنتي اکسيدان هاي ثابت و خواص ضد پيري، ضدميکروبي و ضد سرطاني است.

محققان سنگاپوري با تکيه بر خواص ضد سرطاني اين گياه، کپسول هايي توليد کرده اند که به صورت يک “نانو حامل” (nanocarrier) عمل مي کند و داروي مورد نياز براي درمان سرطان را وارد بافت مورد نظر مي کند.مطالعات حيواني نشان مي دهد که کاهش اندازه تومور به اين روش بسيار موثرتر از روش هاي سنتي است. يکي از مهمترين معايب شيمي درماني، آسيب به بافت هاي سالم است. يعني درمان به اين شيوه نه تنها بافت سرطاني؛ بلکه بافت سالم را نيز تحت تاثير قرار مي دهد؛ ولي درمان متمرکز به کمک نانو حامل ها، دقيقا بافت سرطاني را مورد هدف قرار مي دهد و هيچ آسيبي به بافت سالم وارد نمي کنند. آنتي اکسيدان موثر ضد سرطاني موجود در چاي سبز EGCG نام دارد و داروهاي توليد شده بر مبناي آن هيچ عارضه جانبي به دنبال ندارند.

تشخيص سرطان با سنسور نانويي ايراني

محققان ايراني توانستند با استفاده از فناوري نانو سنسوري را جهت تشخيص انواع سرطان ها بسازند. اين سنسور مي تواند در تشخيص سلول هاي سالم نسبت به سلول هاي سرطاني متاستاتيک موثر باشد.محمد عبدالاحد، ايده پرداز نانوبيوسنسور الکتريکي cnt&sinw-ECIS در گفتگو با مهر گفت: براي ساخت دستگاه از نانو ساختارهايي مانندنانولوله هاي کربني و نانو سيم هاي سيليکني استفاده شده که در تشخيص سرطان و مونيتورينگ فعاليت هاي سلولي به کار مي رود.

وي افزود: استفاده از نانوساختارها باعث بهبود خواص سنسور شده و دقت و کيفيت سيگنال هاي بدست آمده را افزايش مي دهد.عبدالاحد با بيان اينکه نانولوله ها به عنوان يک سنسور در تشخيص بيماري ها مثل سرطان اثر دارند، اظهار داشت: نانولوله هاي کربني به دليل رسانايي فوق العاده، مي تواند تغييرات خواص دي الکتريک سلول را در اثر بيماري يا در اثر دارو مشخص کند.وي تاکيد داشت: دقت اين سنسورها مي تواند تا حد تک سلول افزايش پيدا کند و از روي پارامترهايي مثل رزونانس الکتريکي مي توان به سرطاني بودن آن پي برد. عضو هيات علمي دانشگاه تهران به مزيت هاي اين سنسور اشاره کرد و گفت: نانوبيوسنسور الکتريکي فعاليت هاي حياتي سلول را به وسيله سيگنال هاي الکتريکي مونيتورينگ مي کند و همچنين اثر داروي ضد سرطان بر روي متابوليسم سلولي را به وسيله سيگنال هاي الکتريکي مورد بررسي قرار مي دهد.

وي گفت: يکي از کاربردهاي اين دستگاه اين است که مي تواند اثر انواع تحريک ها و داروها را بر روي سيگنال هاي حياتي سلول در حوزه هاي بيوشيمي و زيست شناسي سلولي و همچنين فارماکولوژي را بررسي کند.

عبدالاحد با اشاره به اينکه کاربرد اين سنسور در تشخيص سرطان است، يادآورشد: اين محصول تاييديه هاي خود را از مرکز تحقيقات نانوفناوري پزشکي بيمارستان طالقاني گرفته و بر روي سرطان سينه و سرطان روده تست هايي نيز گرفته شده است

عضو هيات علمي دانشگاه تهران با توضيح اينکه اين طرح در اداره ثبت اختراعات امريکا در 2013 به ثبت رسيده است، خاطرنشان کرد: اين سنسور مي تواند در تشخيص سلول هاي سالم نسبت به سلول هاي سرطاني متاستاتيک از روي ميزان نرخ تقسيم متفاوت بين سلول هاي سالم و سرطاني با قابليت کاربرد در حوزه درجه بندي سرطان موثر باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي