جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

دلايل کاهش قيمت جهاني نفت
خطر کسري بودجه دولت را تهديد مي كند


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 دلايل کاهش قيمت جهاني نفت
 خطر کسري بودجه دولت را تهديد مي كند 

 
نماينده سابق ايران در اوپک با اشاره به شکل گيري ائتلاف جديد نفتي بين عربستان و آمريکا براي پائين نگاه داشتن قيمت نفت و ضربه زدن به اقتصاد کشورهايي همچون ايران و روسيه برخي از دلايل کاهش بهاي طلاي سياه را تشريح کرد و گفت: ايران و روسيه با کاهش قيمت نفت مجبورند بهاي گاز صادراتي خود را هم ارزان کنند.

سيد محمدعلي خطيبي در گفتگو با مهر در تشريح دلايل سقوط آزاد قيمت نفت خام در بازار جهاني گفت: استخراج و فرآورش نفت و گاز از ذخاير نامتعارف "شيل اويل و شيل گس ها"، پيشي گرفتن عرضه و از تقضا در بازار جهاني، افزايش عرضه ظرفيت مازاد نفت توسط برخي از کشورهاي عضو اوپک، کاهش مسائل ژئوپوليتيکي و افزايش سطح ذخيره سازي نفت در کشورهاي بزرگ مصرف کننده از مهمترين دلايل سقوط قيمت جهاني طلاي سياه است.

نماينده سابق ايران در اوپک با تاکيد بر اينکه کاهش بيش از 20 درصدي قيمت نفت خام در طول چند ماه اخير براي برخي از کشورهاي عضو اوپک مسئله بزرگي نيست، تصريح کرد: بر اين اساس برخي از اعضاي اوپک همچون عربستان سعودي با افزايش عرضه نفت به بازار و فروختن نفت بيشتر به نوعي زيان کاهش قيمت ها را جبران مي کنند.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه کاهش قيمت نفت براي برخي از کشورهاي عضو اوپک مسئله نگران کننده اي نيست، اظهار داشت: اما اين کاهش قيمت نفت قطعا براي برخي از کشورهاي صادرکننده نفت در بلند مدت منجر به شکل گيري نگراني هاي جديد خواهد شد.

اين کارشناس اقتصاد انرژي با يادآوري اينکه عربستان سعودي اخيرا با تغيير فرمول فروش نفت خود و کاهش بهاي رسمي نفت صادراتي عملا شرايط را براي کاهش بيشتر بهاي نفت در بازار جهاني فراهم کرده است، تبيين کرد: در شرايط فعلي بازار عرضه کنندگان براي جلب رضايت مشتريان نفتي خود فرمول‌هاي جذاب، تخفيف‌هاي ويژه و امتيازهايي به خريداران نفت ارائه مي کنند. خطيبي با اعلام اينکه هم اکنون عربستان سعودي با ظرفيت توليد بيش از 10 ميليون بشکه نفت بزرگترين صادرکننده طلاي سياه در بين اعضاي اوپک به شمار مي رود، تبيين کرد: عربستان عملا با کاهش رسمي قيمت نفت خود فشار کاهش قيمت ها را به ساير کشورهاي عضو اوپک تحميل کرده است و توليدکنندگان را در شرايط سخت قرار مي دهد.

نماينده سابق ايران در اوپک با يادآوري اينکه قطعا اين اقدامات شيب کاهش قيمت نفت در بازار جهاني را تند تر مي کند، گفت: با افزايش عرضه مازاد ظرفيت نفت توسط عربستان فعلا نبايد انتظار تقويت و يا افزايش قيمت نفت در بازار جهاني را داشت و اقدامات فعلي اين باور را در بازار تقويت مي کند که قيمت نفت فعلا افزايش نخواهد يافت.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با اعلام اينکه اظهار نظر برخي از وزيران نفتي کشورهاي عربي عضو اوپک مبني بر عدم تغيير سقف توليد نفت اوپک و يا اعلام رضايت از قيمت‌هاي فعلي به روند کاهش بيشتر طلاي سياه کمک مي کند، تاکيد کرد: هم اکنون وقت به کارگيري ديپلماسي انرژي توسط ايران به عنوان يک کشور تاثير گذار در بازار جهاني نفت و اوپک است.

اين کارشناس بازار نفت و انرژي در خصوص توافق احتمالي عربستان و آمريکا براي پائين نگاه داشتن قيمت نفت به منظور ضربه زدن به اقتصاد کشورهايي همچون ايران، روسيه و ونزوئلا، توضيح داد: در حال حاضر عربستان وارد يکسري معادلات سياسي پيچيده شده است و قطعا غربستان هم از کاهش قيمت نفت زيان مي بيند.

خطيبي با بيان اينکه عربستان ممکن است از کاهش قيمت نفت يکسري زيان هاي اقتصادي ببيند اما اين احتمال وجود دارد که يکسري امتيازهاي سياسي به خاطر تلاش در کاهش قيمت نفت کسب کند، تصريح کرد: از سوي ديگر بايد به اين موضوع اشاره کرد که با کاهش بهاي طلاي سياه در بازار جهاني روسيه به عنوان يک کشور صادرکننده گاز مجبور است که قيمت گاز صادراتي خود را هم کاهش دهد.

مدير سابق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه قيمت گاز صادراتي روسيه تابع بهاي جهاني نفت خام است، يادآور شد: علاوه بر روسيه ساير کشورهاي صادرکننده گاز همچون ايران، قطر، الجزاير و ترکمنستان هم از کاهش قيمت نفت زيان خواهند ديد.

نماينده سابق ايران در اوپک در خصوص بسته شدن بودجه سال جاري دولت بر مبناي نفت 100 دلاري و احتمال کسري بودجه با سقوط قيمت جهاني طلاي سياه هم بيان کرد: کاهش بهاي نفت به محدوده 86 دلاري حدود 14 دلار در هر بشکه با نفت 100 دلاري فاصله دارد که پر کردن اين فاصله با درآمدهاي نفتي مشکل است.

وي با بيان اينکه هدف از راه اندازي صندوق ذخيره ارزي ويا صندوق توسعه ملي هم براي چنين روزهايي بوده است، اظهار داشت: با تزريق منابع صندوق ذخيره ارزي به بودجه مي توان خطر کسري بودجه سال جاري دولت را مرتفع کرد. خطيبي همچنين در پاسخ به سوال مهر مبني بر تشکيل نشست فوق العاده و اضطراري اوپک براي بررسي دلايل کاهش قيمت ها و حتي کاهش سقف توليد نفت اوپک، بيان کرد: ونزوئلا تاکنون رسما پيشنهاد خود را براي برگزاري نشست فوق العاده اوپک اعلام کرده است.


 تريبون اقتصادي 

 تسهيل شرايط صدور رواديد روسيه براي تجار ايراني

سفير روسيه در ايران از تسهيل شرايط صدور رواديد روسيه براي تجار ايراني خبر داد و اظهار اميدواري کرد که ايران نيز هر چه سريع‌تر در اين زمينه آخرين اقدامات را انجام و پاسخ نهايي را ارائه دهد تا در نهايت قراردادي امضا شود و مشکلاتي که سفرا در اين زمينه دارند، برطرف شود.به گزارش ايسنا، لوان جاگريان در همايش کاربردي تجارت با روسيه با بيان اين‌که بازار روسيه بازاري پيچيده‌اي است و مشکلات زيادي دارد، گفت: با توافقات صورت گرفته و مذاکرات خوبي که داشتيم به طور قطع چشم انداز خوبي را پيش‌بيني مي‌کنيم.

وي با بيان اين‌که منتظر يک هيات روسي براي ادامه رايزني‌ها هستيم، گفت: فکر مي‌کنم وظيفه عمده ما اين است که شرايط مساعدي را براي بسط و توسعه همکاري‌هاي اقتصادي ايجاد کنيم. چون مشاهده مي‌شود که تجار در زمينه صدور رواديد گله‌مندند.سفير روسيه در ايران تاکيد کرد: در حال حاضر شاهد تحريم‌هايي ضد روسيه هستيم و کشورهاي غربي اين تحريم‌هاي يک جانبه را اعمال کرده‌ و مي‌گويند که اگر مطابق با سياست‌هاي آن‌ها عمل کنيم تحريم‌ها را لغو مي‌کنند ولي ما هرگز از هيچ کشوري خواهش نکرديم که اين تحريم‌ها را لغو کند.وي ادامه داد: اين را قبول داريم که کشور ما از تحريم‌ها يکجانبه ضرر مي‌کنند ولي کشورهاي اروپايي و آمريکايي نيز از اين موضوع ضرر مي بينند.

وام مسکن کلانشهرها50 ميليون شد

سخنگوي دولت گفت: وام مسکن در کلان‌شهرها 50 ميليون تومان شد.به گزارش آفرينش ،محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت در حاشيه جلسه هيات وزيران در جمع خبرنگاران از افزايش سقف تسهيلات در کشور خبر داد و گفت: هم سقف وام بالا رفته و هم ارزان شده و ما به‌ التفاوت آن را خود دولت بايد تامين کند.سخنگوي دولت از افزايش وام مسکن در کلانشهرها به 50 ميليون، در شهرهاي کوچک و داراي جمعيت بالاي 200 هزار نفر به 40 ميليون و ساير شهرها 30 ميليون تومان خبر داد و گفت: به اين ترتيب افزايش سقف تسهيلات اين امکان را فراهم مي‌کند که افراد متقاضي با اولويت‌هايي که گفته شده، بتوانند نسبت به تامين مسکن اقدام کنند. اين وام‌ها متوجه زوج‌هاي جوان و اقشار کم‌درآمد است.

وي افزود: مجموعه اقدامات دولت در جهت ساخت‌ و‌ سازهاي مسکن به فضاي اقتصادي کشور کمک مي‌کند تا دولت سياست خروج از رکود را با سرعت بيشتري دنبال کند.نوبخت تصويب لايحه استملاک و اجاره اتباع خارجي در کشور را از ديگر مصوبات دولت عنوان کرد و گفت: اين مصوبه آماده ارسال به مجلس شد. با اين کار مي‌خواهيم امکان حضور سرمايه‌گذاران خارجي را در کشور فراهم کنيم.سخنگوي دولت از اختصاص مبلغ 55 ميليارد تومان در خصوص محيط زيست براي مقابله با پديده گرد و غبار و خشکسالي و احياي درياچه‌ها خبر داد.

نوبخت خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد اعلام شده براي کساني که قصد بازسازي بافت‌هاي فرسوده دارند مبلغي را براي وام اختصاص داده‌ايم که در کلانشهرها تا 20 ميليون با سود 9 درصد براي وديعه و 10 درصد براي کساني که از تامين مسکن استفاده مي‌کنند و براي ساير شهرها 10 و 15 ميليون تومان است.


 نهادهاي مالي 

 مشارکت بانک تجارت در طرح ملي "مهربانو"

بانک تجارت با صدور بيش از دو ميليون و هشتصدهزار کارت بانکي در طرح ملي "مهربانو" مشارکت مي کند . به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك تجارت ،موسسه مطالعات و تحقيقات زنان با مشارکت معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري ، شوراي عالي جوانان و نيز شبکه بانکي کشور طرح کارت اعتباري الکترونيک ويژه بانوان تحصيل کرده را در سراسر کشور به اجرا در مي آورد .

هشدار بانك ملي نسبت به كلاهبرداري افراد سودجو از طريق سامانه رعد ملي

بانك ملي ايران درخصوص شيوه جديد كلاهبرداري از مشتريان به صورت تلفني و از طريق سامانه رعدملي هشدار داد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،اخيراً مشاهده شده است افرادي سودجو طي تماس تلفني با برخي مشتريان و مجاب كردن آنها به وارد نمودن كدهاي خاص و متوالي اقدام به انتقال وجه به حساب ديگر و كلاهبرداري مي‌كنند.

جايگاه برتر بانک صادرات در پرداخت وام قرض الحسنه

بانک صادرات ايران همسو با سياست هاي دولت و در راستاي رفع نيازمنديهاي اقشار کم درآمد جامعه طي 6 ماه نخست سال 93 رتبه دوم را در زمينه پرداخت وام قرض الحسنه کسب نموده است. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ،اين بانک در راستاي اشاعه فرهنگ قرض الحسنه و همسو با سياست هاي دولت و انجام تکاليف و رسالت هاي اجتماعي از ابتداي سال 93 تا پايان شهريور ماه، رتبه دوم را دربين شبکه بانکي در زمينه پرداخت وام قرض الحسنه کسب کرد و مانده کل پرداختي اين بانک در سر فصل قرض الحسنه بالغ بر 40 هزار ميليارد ريال مي باشد که اين ميزان پرداختي در سر فصل هاي همچون :ازدواج و تهيه جهزيه، درمان بيماري، تعمير و وديعه مسکن، کمک به زلزله زدگان ، اشتغالزايي، تجهيز مدارس و.... بوده است.

اعلام نتايج آزمون استخدامي بانک سپه

رئيس اداره کل روابط عمومي و بازاريابي بانک سپه از اعلام نتايج آزمون استخدامي بانک سپه توسط سازمان سنجش خبرداد و گفت: نتايج اين آزمون در سايت بانک سپه به نشاني اينترنتي www.banksepah.ir قابل رويت است.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، سيدعلي جلالي نظري گفت: بانک سپه با همکاري سازمان سنجش در 17 مرداد 1393 با حضور حدود 87452 نفر داوطلب به برگزاري آزمون استخدامي بانک سپه در سراسر کشور و در 84 حوزه امتحاني اقدام کرد که در اين مرحله اسامي پذيرفته شدگان سه برابر ظرفيت پذيرش اعلام شده است.

آمار تسهيلات اعطايي بانک توسعه صادرات در شش ماه اول 93

تسهيلات اعطايي ريالي بانک توسعه صادرات در شش ماهه اول سال 93 به 11هزار و 556 ميليارد ريال بالغ مي شود که اين رقم در در شش ماهه دوم سال 92 به ميزان 11 هزار و 383 ميليارد ريال بوده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات به نقل از اداره آمار و سيستم هاي اطلاعات مديريت اين بانك، بررسي مقايسه اي اين دو مقطع زماني بيانگر رشد نزديك به 2 درصدي تسهيلات اعطايي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي