جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

شهردار اهواز:
نبايد نگران تامين اعتبار پروژه‌ها باشيم


کلنگ شهرک فناوري در گيلان به زودي به زمين زده مي شود


خبر


خبر


 شهردار اهواز:
 نبايد نگران تامين اعتبار پروژه‌ها باشيم 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

سيد خلف موسوي در جلسه تدوين بودجه شهرداري اهواز گفت: كليه پروژه‌هاي شهرداري بايد مصوب و از طريق مناقصه انجام شود.شهردار اهواز با ذكر اين نكته كه ما نبايد نگران تامين اعتبار پروژه‌ها باشيم گفت: با توجه به آغاز فصل سرما و شروع بارندگيها، پروژه‌هايي مانند دفع آبهاي سطحي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است كه اعتبار آنها بايد در اولويت قرار گيرد.

وي همچنين بر لزوم اتمام هرچه سريعتر پروژه پل سوم تاكيد كرد و گفت: اين پروژه بايد در زمان مشخص شده به اتمام برسد و براي ديركرد اجراي پروژه نيز بايد جريمه در نظر گرفته شود.سيد خلف موسوي با اشاره به پيشرفت مطلوب پروژه زيرگذر جوادالائمه، خواستار استفاده از مشاور جهت نظارت هرچه بهتر بر پروژه مذكور شد.شهردار اهواز رسيدگي به فضاهاي شهري و زيباسازي چهره شهر را يكي از برنامه‌هاي مهم شهرداري دانست و اظهار داشت: سازمان زيباسازي وظايفي دارد كه بايد به نحو مطلوب انجام شود.چراكه هر سازماني كه تاسيس مي‌شود يك فلسفه وجودي دارد و بايد در همان راستا حركت كند.

وي ادامه داد: نصب تابلوها و بيلبوردهاي تبليغاتي بايد با نظارت معاونت شهرسازي و معماري باشد تا چهره شهر مخدوش نشود و تابلوها و بيلبوردهاي تبليغاتي بايد به گونه‌اي باشند كه چهره شهر را زيبا كند.


 کلنگ شهرک فناوري در گيلان به زودي به زمين زده مي شود 

رشت - سيده حديث ميرزاده

هرگز نخواهيم گذاشت افراد سود جو با نيت غير دانش بنياني وارد شهرک فناوري شده و با گرفتن تسهيلات به تجارت بپردازند.

طهمورث لاهوتي اشکوري گفت: شهرک فناوري مجموعه اي است که ضمن فراهم آوري زير ساخت مناسب براي استقرار واحدهاي فناور توليد، خدماتي و مشاوره‌اي با گردآوري و تجميع اجزاي دخيل در توسعه فناوري زمينه ارائه حمايتهاي نرم‌افزاري لازم جهت ايجاد کسب و کارهاي توليدي خرد، کوچک و متوسط مبتني بر فناوريهاي جديد را فراهم آورده و از طرف ديگر با اشاعه فناوريهاي جديد در کسب و کارهاي توليدي زمينه ارتقاي توان رقابتي و توسعه فعاليتهاي آنها را پديد مي‎آورد.

ضرورت ايجاد شهرک فناوري

وي در ادامه در خصوص ضرورت ايجاد شهرک فناوري گفت: کسب و کارهاي توليدي ( کسب و کارهاي خرد ، کوچک و متوسط ) به عنوان موتور محرکه اقتصادي محسوب مي‌گردند و نيازمند توجه و حمايت لازم مي‎باشد. با توجه به ماهيت کسب و کارهاي توليدي و عدم وجود منابع و امکانات در دسترسي مستقيم به فناوريهاي روز دنيا، سازمانهاي متولي دولتي مسئول فراهم‌آوري زيرساخت مناسب جهت خلق ، توسعه و اشاعه فناوري در کسب و کارهاي توليدي مي‌باشد.

اهداف کلان ايجاد شهرکهاي فناوري

رئيس هيئت مديره شرکت شهرکهاي صنعتي استان گيلان در بحث اهداف کلان ايجاد شهرکهاي فناوري گفت : کمک به توسعه اقتصادي مناطق و کل کشور، کمک به ايجاد رشد کسب و کارهاي توليدي مبتني بر فناوري با تاکيد بر توليد کنندگان بخش خصوصي، کمک به تحقق اهداف و اسناد بالا دستي ( سند چشم‌انداز 20 ساله ، سند راهبردي توسعه صنعتي کشور، برنامه پنجم توسعه، سند توسعه علم و فناوري کشور و...) در حوزه توليد و صادرات محصولات دانش بنيان و با ارزش افزوده بالاتراز اهداف کلان ايجاد شهرکهاي فناوري مي باشند.

سياستهاي کلان در ايجاد و راهبري شهرک هاي فناوري

وي در ادامه به توضيح سياستهاي کلان در ايجاد و راهبري شهرک هاي فناوري پرداخت و گفت: از آن جايي که يکي از مهمترين وظايف شهرکهاي فناوري ايجاد رابطه مناسب بين مراکز دانشگاهي و پژوهشي، متخصصين، مشاورين صنعتي و کسب و کارهاي توليدي مي باشد ، وجود ظرفيتهاي لازم از نظر موارد فوق‌الذکر در مجاورت محل ايجاد شهرک هاي فناوري ضروري است.

مهندس لاهوتي در پايان و در همين راستا به اين نکته اشاره کرد که در گذشته 7 استان مجهز به شهرک فناوري شده‌اند و استان گيلان هشتمين استاني است که داراي اين شهرک مي‌شود و به زودي کلنگ ساخت شهرک فناوري در گيلان زده مي‌شود. اين شهرک به مساحت 23 هکتار و در شهرک صنعتي سفيد رود احداث مي‌گردد.


 خبر 

 طرح هادي روستايي بازدارنده توسعه تغيير کاربري‌هاي غيرقانوني

شميرانات - خبرنگارآفرينش

فرماندار شهرستان شميرانات گفت: طرح هادي روستايي عاملي بازدارنده در توسعه و افزايش ساخت و سازهاي غيرمجاز و تغيير کاربري‌هاي غيرقانوني در روستاها به ويژه در شميرانات است.

عزت‌ا... خان‌محمدي در گفتگو با خبرنگار آفرينش؛ طرح جامع روستايي و اجراي آن در حوزه تغيير کاربري را مانعي بزرگ در مسير بروز تخلف در حوزه عمراني برشمرد و گفت: روستاهاي شميرانات به عنوان پايگاههاي گردشگري در پايتخت در سالهاي اخير آماج تاخت و تازهاي افراد قانون گريز بوده است.

خان‌محمدي در ادامه اين مطلب افزود: مقام معظم رهبري در کنار دغدغه فرهنگ و اقتصاد بر جلوگيري از تعرض به اراضي دولتي و ملي و تخريب محيط زيست و ساخت و سازهاي غير مجاز تاکيد زيادي دارند.

توزيع بذور اصلاح شده در کشت پاييزه بين زارعان آذربايجان غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش

معاون بهبود توليدات گياهي جهاد کشاورزي آذربايجان غربي از توزيع بذور اصلاح شده در کشت پاييزه بين زارعان آذربايجان غربي خبر داد. مقصود قرباني اظهار داشت: به منظور اصلاح ارقام موجود و توليد محصول با کيفيت در استان اقدام به توزيع بذور اصلاح شده کرده‌ايم.وي با بيان اينکه کشت پاييزه در آذربايجان غربي از اوايل مهر ماه آغاز شده، تصريح کرد: در آذربايجان غربي عمدتا گندم و جو کشت مي‌شود براي اين منظور 14 هزار تن بذور اصلاح شده در بين زارعان توزيع شده است.

قرباني با بيان اينکه آذربايجان غربي يکي از قطب‌هاي توليد گندم کشور به شمار مي‌‌رود، افزود: کشت گندم پاييزه در اغلب شهرهاي اين استان انجام مي‌گيرد. 

700فرآورده فاقد استاندارد ملي در همدان شناسايي شد

همدان-مجيد ملکيان

مديرکل استاندارد استان همدان با اشاره به اينکه 700 فرآورده فاقد استاندارد ملي در همدان شناسايي شده است، گفت: براي توسعه خدمات تعيين ماهيتي براي صادرات کالا نياز به 4 هزار ميليون ريال اعتبار است.

فرهاد تيموري در شوراي استاندارد استان همدان با ارائه گزارش عملکرد استاندارد همدان در دو بخش با اشاره به اينکه 335 واحد زير پوشش استاندارد در همدان وجود دارد، گفت: 409 محصول در همدان داراي پروانه استاندارد هستند. تيموري بيان کرد: تعداد 336 مدير کنترل کيفيت در بخش‌هاي مختلف، غذايي، کشاوري، ساختماني و معدني، بسته بندي و سلولزي، نساجي و چرم، برق و الکترونيک، شيمي و پتروشيمي، مکانيک و فلزشناسي، خودرو و نيرومحرکه اشتغال دارند. وي با اشاره به موضوع استاندارد در صادرات و واردات از همدان، گفت: از مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال تعداد 777 گواهينامه صادراتي براي تسهيل در صادرات صادر شده، ضمن اينکه کليه واحدهاي توليدي صادراتي همدان پروانه استاندارد دارند. تيموري تصريح کرد: براي توسعه خدمات تعيين ماهيتي براي صادرات کالا تا کنون 65 مورد تعيين هويت و مجوز واردات صادر شده ضمن اينکه براي توسعه اين امر نياز به 4 هزار ميليون ريال اعتباراست. وي با اشاره به اهميت گردشگري در همدان گفت: نياز است تا نسبت به تدوين و اجراي استانداردها در حوزه خدمات گردشگري نظير سفره خانه‌ها، هتل آپارتمان‌ها، تورهاي مسافرتي، رستوران‌ها، صنايع دستي و غيره اقدامات لازم انجام شود.

تيموري با بيان اينکه 23 واحد در زمينه آزمايشگاهي مورد بازرسي و آموزش و تأييد صلاحيت قرار گرفتند گفت: ميزان سرمايه گذاري در اين موضوع 46 هزار ميليون ريال و اشتغالزايي 60 نفر را به همراه داشت.

با مشارکت سرمايه گذاران داخلي؛

نوسازي شبکه فرسوده آب استان خوزستان

اهواز – خبرنگار آفرينش

معاون برنامه ريزي و بهبود مديريت آبفاي خوزستان از اصلاح و بازسازي شبکه فرسوده آب شهرهاي استان با مشارکت سرمايه گذاران ايراني خبر داد و گفت: اين طرح با اولويت شهرهاي جنوبي استان بزودي آغاز مي‎شود.

عليرضا قرينه گفت : تأمين آب شرب بهداشتي مردم هدف اصلي اين دستگاه خدمت رسان و دغدغه اصلي کارکنان شرکت آب وفاضلاب استان است و با توجه به روند کاهشي تخصيص اعتبارات عمراني در سالهاي اخير و رويکرد دولت مبني بر کاهش وابستگي به اعتبارات دولتي در بودجه‌هاي سنواتي، آبفاي خوزستان همواره با ارائه طرحها و پروژه‎‌هايي درصدد بهبود وضعيت کمي و کيفي آب در استان بوده است. وي هدف اصلي از اجراي طرح اصلاح شبکه فرسوده آب استان را کاهش هدررفت آب و ارتقاء رضايتمندي مشترکان عنوان و خاطر نشان کرد: در اين طرح از محل اعتبار ظرفيتهاي قانوني خريد تضميني آب توسط دولت، حدود 3 هزار کيلومتر شبکه فرسوده آب استان اصلاح و نوسازي خواهد شد که هم اکنون در مرحله عقد قرارداد مي‌باشد.


 خبر 

 11 هکتار توسعه فضاي سبز شهر کاشان

کاشان - سيد حسين صدري

شهردار منطقه دو شهرداري کاشان از توسعه 11 هکتاري فضاي سبز اين منطقه طي شش ماهه اخير خبر داد.عباس گلبيدي سرانه فضاي سبز هر شهروند کاشاني را بيش از 29 متر مربع اعلام کرد و افزود: تغيير گونه‌هاي گياهي منطقه و استفاده از گونه‌هايي مقاوم و متناسب با آب و هواي کويري و خشک اين شهر از جمله راهکارهاي اصلي در دستور کار شهرداري کاشان براي توسعه فضاي سبز شهري است.

به گفته وي، تغيير زمان آبياري از ساعات گرم به ساعات اوليه و پاياني روز بخشي ديگر از راهکارهاي مهم در خصوص کاهش آب مصرفي و توسعه پايدار فضاي سبز در اين منطقه است.

وي با اشاره به کارکردهاي مهم فضاي سبز و نقش برجسته آن در توسعه پايدار شهري گفت: جلوگيري از فرسايش خاك، كاهش آلودگي صوتي، كاهش اثرات باد، زيباسازي شهر و تصفيه آب و هوا بخشي ديگر از تاثيرات مهم در توسعه فضاي سبز شهري مي باشد.وسعت فضاي سبز منطقه دو شهرداري کاشان 400 هکتار است و 20 بوستان در اين منطقه احداث، به‌سازي و ساماندهي شده است.

نوسازي اسکروبرهاي کوره بلند شماره يك ذوب آهن اصفهان

اصفهان - راعي

بازسازي و نوسازي اسکروبرهاي مکنده گرد و غبار کوره بلند شماره يك به همت تلاشگران ذوب آهن در حال انجام و رو به اتمام است .

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس عباسعلي قيصري قائم مقام کوره بلند شرکت ذوب آهن اصفهان به حساسيت بازسازي اين اسکروبرها اشاره کرد و گفت : وظيفه اصلي اين اسکروبرها کشيدن گرد وغبار نوارهاي نقاله حمل مواد به بونکرهاي کوره بلند مي‌باشد، همچنين انتقال آگلومره و سنگ آهن از آگلومراسيون و کک از واحدکک سازي ديگر وظيفه اصلي اين نوارهاي نقاله مي‌باشد. قائم مقام کوره بلند گفت: از بدو راه‌اندازي کوره‌ها اين اسکروبرها نوسازي نشده بود و با بررسي‌هاي انجام شده از دو سال پيش نياز به نوسازي اين اسکروبرها احساس شد که با توجه به قدمت اين تاسيسات تنها از 65 درصد ظرفيت استفاده مي‌شد. وي افزود: با همکاري مهندسي نت مکانيك قطعات توسط شرکت مرات پولاد ساخته شد و برنامه‌ريزي لازم انجام و توسط شركت يكتا نصب پيمانكار فرعي شركت برق آرا تعويض آنها در حال اجرا مي‌باشد. هم اكنون دو اسکروبر نوسازي و دو عدد باقي مانده تا چهل روز آينده به اتمام خواهد رسيد.

وي به افزايش راندمان وکارايي با پايان نوسازي اسکروبرها بصورت صد در صد اشاره کرد و از مهندسي نت مکانيک، مديريت راهبري ماشين‌آلات سنگين، مهندسي نت راه وساختمان، پرسنل انرزي و دفتر فني کوره بلند، شرکت مرات پولاد، شرکت يکتا نصب وتمامي مديريتهاي که در نوسازي اسکروبرها با مديريت کوره بلند همکاري نمودند قدرداني نمود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي