جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4831

مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور:
براي حمايت و اعتلاي صنعت چاي در کشور از هيچ تلاشي دريغ نخواهيم کرد

مهندس يکه زارع درمراسم عرضه محصولات جديد:
اولويت نخست ايران خودرو توسعه محصول است

با حضور لاريجاني و ولايتي، اجلاس و جشنواره بين‌المللي ميراث فرهنگي ناملموس در اصفهان بکار خود پايان داد
شهردار اصفهان: صلح و دوستي پيام اجلاس بين المللي ميراث فرهنگي ناملموس اصفهان به مردم جهان است


آگهي صفحه 1


 مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور:
 براي حمايت و اعتلاي صنعت چاي در کشور از هيچ تلاشي دريغ نخواهيم کرد 

 
با حمايتهاي همه جانبه دکتر نوبخت معاون رياست جمهوري و مديران استاني بزودي تسهيلات مناسبي جهت شکوفايي صنعت چاي اختصاص مي يابد.چاي از هزاره هاي بسيار دور بعنوان يک دارو در اقوام و ملل مختلف مصرف مي شود و همچنان در علم پزشکي اثرات بسيار مطلوبي در جسم خواهد گذاشت حتي از فساد دندان جلوگيري مي کند و در کاهش فشار خون بسيار مؤثر است و در تأخير حملات قلبي نيز مي تواند نقش بسزائي ايفا ءکند و در رفع خستگي از آن استفاده ميشود تا جائيکه پروفسور سميعي جراح برجسته مغز و اعصاب دنيا مي گويد بعد از 14 ساعت کار با چند فنجان چاي لاهيجان رفع خستگي خواهم کرد.حتي مي گويند که در مراسم خواستگاري چاي خوردن عروس دليل قاطعي است براي جواب مثبت او به خانواده داماد و بالاخره با خوردن چاي مي توان استحکام ديواره رگهاي خوني را تثبيت نمود براساس آخرين آمار بيش از چهل و شش کشور جهان محصول چاي دارند و صنعت چاي با پايه هاي اقتصادي که دارد بخش عظيمي از درآمد سرانه کشورها را تأمين مي کند و زمينه هاي مناسبي براي ايجاد اشتغال پايدار ميباشد و نزديک به 2 ميليون وپانصد هزار هکتار زمين در زير کشت چاي قرار دارد. کشورهايي نظير چين، هندوستان و سريلانکا نيز بالاي دويست و چهار هزار هکتار زمين اراضي چاي دارند.و نزديک به سيصدو ده ميليون تن چاي در کشورهاي مختلف جهان توليد ميشود و کشور ترکيه هم در سال2002 ميلادي يکصدو پنجاه هزار تن توليد چاي داشت که بعلت اقتصادي بودن آن درصدد احياي باغات چاي گرجستان و کارخانجات آن منطقه هم شدند که اثرات مثبتي نيز داشته است.

خوشبختانه ايران در پهنه توليد چاي با بيش از 35 هزار هکتار باغ چاي از جمله کشورهاي صاحب نام جهان است و شهرهاي فومن ، شفت، رشت ، آستانه اشرفيه ، سياهکل ، لاهيجان ، لنگرود ، املش ، رودسر ، رامسر ولاکان از شهرهاي چاي خيز شمالي مي باشد وميزان توليد چاي خشک به بيش از پنجاه هزار تن ميرسد که با اين حجم توليد بيش از پنجاه درصد چاي مورد نياز کشور را تأمين مي کند.

چاي از سال 1337 خورشيدي تا سال 1379 يعني چهل و دوسال در انحصار دولت بود که در برنامه سوم دولت خريد برگ سبز چاي ، ساخت و فرآوري و درنهايت بازرگاني آن از انحصار دولت خارج شد و تحت نام ساماندهي به بخش خصوصي واگذار گرديد و در اوايل سال 1380 دولت با خريدن 10 هزار تن چاي خشک از بخش خصوصي به قيمت مناسب، کشاورزان زحمتکش چاي را به تداوم کار تشويق کرد اما با اين اوصاف بايد اعتراف کرد که چاي ايراني با توجه به موقعيت طبيعي خود شايستگي ورود به حوزه مصرف را دارد و در يک شرايط يکسان در مقايسه با چاي وارداتي که آلوده به مواد آلاينده است حرف اول را ميزند. لازم به ذکر است که کشاورزان زحمت کش چاي کار، انسانهايي متعهد هستند و همه تلاش دارند تا در جهت شکوفايي و اعتلاي صنعت چاي با برقراري اين صنعت بزرگ حداقل بحران بيکاري در گيلان را به حداقل برسانند.

گفتني است که در خصوص چگونگي و بررسي بحران چاي در استان گيلان يکروز کاري با اتفاق همکار خبرنگار خود به شهر زيباي لاهيجان که به عروس گيلان معروف است سفر کرديم بطور سرزده و بدون قرار قبلي به سازمان چاي رفتيم که با ساختماني بسيار مجلل و شکيل معروف به کاخ شيشه اي روبرو شديم. وبعد از چند دقيقه اي توسط مدير دفتر به اتاق رياست سازمان چاي هدايت شديم. مهندس محرّر با لبخند هميشگي پذيراي ما شد. نکته جالب با آنهمه حجم کاري و گستردگي فعاليتهاي سازمان چاي طبق معمول با حوصله تمام به همه سؤالات ما پاسخگو شد. مهندس محرّر را از سالهاي دور ميشناسيم که يکي از مديران کار کشته و متخصص مي باشد. او نردبان ترقي را پله به پله طي نمود تا توانست کرسي رياست سازمان چاي کشور را تصاحب کند. محرّر يک طبيب درد کشيده است. در اتاقش هميشه براي ارباب رجوع باز است.او حاجب دربان ندارد. اعتقاد دارد که هيچگاه نبايد مردم که ولي نعمت هستند پشت اتاق مديري در انتظار باشد. و بلاخره در زمينه مسائل و معضلات موجود و بحران خشکسالي در دفتر کار ايشان با او به گفتگو پرداختيم.

گفتني است که در همين گير ودار در حالي که خبرنگار ما دوربين خود را آماده ميکرد يک سيني چاي بسيار خوش طعم و ارغواني رنگ که حتي شباهت زيادي به آب انار داشت با تعدادي کلوچه در مقابل ما قرار گرفت. واقعاً با ديدن چاي داغ و خوش عطر لاهيجان با اشتياق فراوان آن را ميل کرديم سپس با نشاط فراوان رو در روي مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور قرار گرفتيم. او جز شکوفايي و برنامه ريزي منظم و ارتقاء کيفي صنعت چاي دغدغه ديگري ندارد. با همه اين اوصاف نشست مطبوعاتي ما عليرغم اينکه به ساعاتي طول کشيد اما با علاقمندي و اشتياق فراوان از سؤالات ما استقبال کرد و صبورانه و با درايت پاسخگو شد که مشروح آنرا در پي خواهيم داشت.

مهندس محرّر ابتدا در خصوص تسهيلات به زراعي اشاره داشت و گفت: تسهيلات به زراعي باغات چاي، آبان ماه تخصيص مي يابد و اميدواريم که شرايط جوّي هم يار ما باشد تا کشاورزان زحمتکش ما با اميدواري فراواني به کار خويش ادامه دهند. رئيس سازمان چاي کشور در خصوص اصلاح ساختار چاي گفت: طرحهاي زيادي ارائه کرديم و پيگير هم هستيم البته براي حمايت ار کشاورزان از هيچ کوششي دريغ نداريم. مرتباً با مسئولان دلسوز نظير آيت الله قرباني نماينده محترم ولي فقيه و امام جمعه رشت، استاندار گيلان علي الخصوص مهندس حجتي وزير متخصص جهادکشاورزي در ارتباط هستيم. در همين راستا ملاقاتهايي هم داشتيم و موقعيت هايي هم نصيب اين ديار شده است که البته جا دارد در همين جا از جناب دکتر محمد باقر نوبخت معاون رياست جمهوري که هميشه در محيط بسيار صميمي عليرغم مشغله هاي بيشمار با علاقمندي وصف ناپذيري جهت تقويت صنعت چاي و حمايت از کشاورزان وقت ميگذارد تشکر و تقدير بعمل آورم. مهندس محرّر مي افزايد دکتر نوبخت با کارنامه اي درخشان و چهار دوره نمايندگي مردم در مجلس با اکثريت آراء ، ميدان اميدي براي هم مردم ايران و هم کشاورزان عزيز شمالي مي باشند. مهندس محرّر ميگويد : تمامي تلاشم حل مشکلات صنعت چاي و چايکاران است و همچنين در ادامه گفت : بايد تلاش کنيم تا با شکوفايي صنعت چاي وايجاد اشتغال پايدار به بحران بيکاري در استان گيلان خاتمه دهيم و همچنين در خصوص چاي سنواتي اشاره داشت و گفت اين مسئله يکي از موارد مهم مي باشد که بايد چاي سنواتي موجود در انبارها تحت هر شرايطي خارج گردد چون نگهداري آن اصلاً به صلاح دولت نمي باشد.

رئيس سازمان چاي کشور همچنين افزود در حال حاضر بدليل خشکي هوا در استانهاي شمالي و نداشتن بارش باران، شهريور ماه کيفيت و کميت چاي چين سوم کاهش داشته. مهندس محرّر افزود : بيش از 31 هزار تن برگ سبز چاي خريداري شده است که 51 درصد آن درجه يک و 49 درصد را برگ سبز چاي درجه دو تشکيل ميدهد و از طرفي در خصوص مطالبات چاي بايد عرض کنم که آنهم با سرعت بيشتري پرداخت شده است و حتي مي توانم به جرأت بگويم که تا اين لحظه سازمان چاي هيچ بدهي به چايکاران ندارد و تسهيلات مربوط به زراعي باغات چاي هم امسال در زمان مناسب اختصاص مي يابد. مهندس محرّر رئيس سازمان چاي کشور در ادامه افزود: با اين حمايتهاي همه جانبه پيش بيني مي شود که انشاالله شاهد کيفيت بالايي در برگ سبز چاي باشيم.

مهندس محرّر در پايان مصاحبه خود گفت : کشاورزان زحمتکش ما بسيار نجيب و بزرگوارند و تمام تلاش و سعي من و هم مسئولان استاني و مملکتي در جهت ايجاد رضايتمندي آنان ميباشد و بايد سعي و تلاش شود تا شاهد موفقيت بيشتر کشاورزان عزيز زحمتکش باشيم. به اميد آن روز.

رشت: سيد اکبر خوشحال


 مهندس يکه زارع درمراسم عرضه محصولات جديد:
 اولويت نخست ايران خودرو توسعه محصول است 

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو درهجدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت خودرو و قطعات وابسته ضمن بازديد از نمايشگاه به بيان اولويت هاي ايران خودرو در سال جاري پرداخت.

به گزارش ايکوپرس مهندس هاشم يکه زارع ضمن استقبال از نظرات موافق و مخالف در زمينه صنعت خودرو گفت: واقعيت اين است که اين صنعت در شرايطي قرار دارد که بايد همه دست به دست هم داده و به آن کمک کنند تا اين لوکوموتيو در راه اصلي خود ضمن اشتغال زايي به پيشرفت جامعه کمک کند.

يکه زارع با بيان اينکه اولويت نخست گروه صنعتي ايران خودرو توسعه محصول است، ادامه داد: ما ضمن همکاري با کشورهاي خارجي و همکاري با آنها، اين همکاري را به عنوان اولويت اول در نظر نداريم زيرا اولويت اصلي ما توسعه محصولات داخلي است ،محصولي که سازنده آن فرزندان ايران و قطعه سازان ايراني است.

وي تاکيد کرد:آنچه مهم به نظر مي رسد تنها افزايش تيراژ توليد نيست زيرا توليدي مناسب به نظر مي رسد که بتواند بازار خود را در داخل و خارج کشور پيدا کند.

مهندس يکه زارع اظهار داشت:با رسيدن به اين هدف و افزايش در توسعه صادرات، درتوسعه کيفيت و توسعه خدمات پس از فروش موفق بوده ايم و آنچه از نظر ما مهم است همين رويه ايجاد بازار مناسب جهت صادرات محصولات داخلي است.

مدير عامل گروه صنعتي ايران خودرو ضمن اشاره به توسعه همکاري با شرکت هاي خارجي از جمله پژو و رنو ادامه داد: ما به دنبال شريک تجاري ديگري مي گرديم که اين شرکت غير از شرکت هاي آسيايي و حتي کشورهاي اروپايي است.

يکه زارع ضمن اشاره به تيراژ توليد در سال جاري گفت: عدد تيراژي که مي خواهيم به آن دست پيدا کنيم 600 هزار دستگاه در سال جاري است و آنچه محقق شده حاصل تلاش هاي شبانه روزي بود که در ايران خودرو صورت گرفته است.

وي با اشاره به برنامه شش ماهه دوم سال 94 تصريح کرد: از شش ماهه دوم سال 94 هر شش ماه يک محصول جديد و هر سه سال يک خانواده موتور توليد مي شود که البته اين محصول ترکيبي از محصولات داخلي و خارجي است.

وي در مورد همکاري با شرکت هاي چيني تصريح کرد: همکاري با چين در اولويت نخست ما قرار ندارد ولي نمي توان کشوري که در سال گذشته 20 ميليون خودرو توليد کرده را ناديده گرفت ولي آنچه که در اولويت ما قرار دارد توليد محصولات داخلي و اروپايي است که بيش از 90 درصد از سبد محصولات ما را شامل مي شود و تنها 10 درصد از سبد محصولات ديگر اختصاص مي دهيم.

يکه زارع ضمن اشاره به اولويت هاي ديگر ايران خودرو تاکيد کرد: بر اساس يک برنامه زماني قرار است گارانتي خودرو را به 3 سال و گارانتي نيروي محرکه را به 5 سال برسانيم و بدين وسيله بتوانيم به رضايت مشتريان دست پيدا کنيم زيرا مشتري از ما انتظار داردخودرو با کيفيت دريافت کند بنابر اين تا کيفي شدن خودرو و به دست آوردن رضايت مشتري،هنوز راه باقي مانده است.

يکه زارع ضمن اشاره به تعريف هاي شاخص مناسب در زمينه توسعه کيفي خودرو يادآور شد: بايد شاخص هايي در اين زمينه تعريف شود که رضايت مشتري را به دست آورد.

عرضه پنج محصول جديد ايران خودرو

گروه صنعتي ايران خودرو توليد برندهاي مشترك با همكاري خودرو سازان معتبر جهاني براي تكميل سبد محصولات خود را در دستور كار قرار داده است.

به گزارش ايكوپرس، اين رويكرد نتيجه تلاش موفقيت آميز گروه صنعتي ايران خودرو در بهره گيري از فن آوري هاي طراحي و ساخت ارزيابي مي شود.

بر اساس اين گزارش، ايران خودرو در اين راستا با شركت هاي مهم خودرو سازي نظير پژو، رنو، سوزوكي و شركت هاي آسيايي بر مبناي استراتژي برد- برد و سرمايه گذاري مشترك همكاري خواهد كرد.

بر اين اساس گروه صنعتي ايران خودرو در هجدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت خودرو و قطعات يدكي تبريز، چهار محصول جديد و به روز از شركت هاي اروپايي و آسيايي رونمايي خواهد كرد.

اين گزارش مي افزايد عرضه اين محصولات كه سدان و كراس اورو هستند با هدف توسعه سهم بازار و پاسخگويي به نياز مشتريان و تنوع بخشي صورت مي گيرد.

گروه صنعتي ايران خودرو در عين حال به عنوان تلاشي در جهت خودرو ساز شدن از تكنولوژي و محصولات شركت هاي خودرو ساز در قالب پروژه هاي مشترك توليد برندهاي جهاني توسعه خواهد داد.

بر اساس اين گزارش اين گروه صنعتي در نمايشگاه خودرو تبريز محصولات جديدي از جمله رنو كليو، كپچر، خودروH30 و S30 شركت دانگ فنگ كه هر دو از موتور پژو بهره مند هستند وبنز E250 را در نمايشگاه مذكور به بازار معرفي مي كند.

همچنين در اين نمايشگاه محصولاتي مانند دنا، وانت PU1، پارسTU5 دو ايربگ و سورن S 90 به نمايش گذاشته مي شود.

علاوه بر عرضه محصولات جديد در نمايشگاه تبريز، گروه صنعتي ايران خودرو به همراه شركت هاي ساپكو، ايساكو،آپكو، ايران خودرو ديزل، امداد خودرو ايران آخرين دستاوردهاي صنعتي خود را به نمايش مي گذارد.

اين گروه صنعتي در فضاي بالغ بر دو هزار متر در سالن امير كبير با هدف مشتري گرايي و رقابت پذيري حضوري فعال دارد.


 با حضور لاريجاني و ولايتي، اجلاس و جشنواره بين‌المللي ميراث فرهنگي ناملموس در اصفهان بکار خود پايان داد
 شهردار اصفهان: صلح و دوستي پيام اجلاس بين المللي ميراث فرهنگي ناملموس اصفهان به مردم جهان است 

 مراسم اختتاميه اجلاس و جشنواره بين‌المللي ميراث فرهنگي ناملموس در باغ موزه چهلستون برگزار شد تا شبي خاطره انگيز و پاياني خوش از ميزباني گنجينه شهر اصفهان براي شرکت کنندگان داخلي و خارجي اين اجلاس رقم بزند. مراسم اختتاميه اين رويداد بزرگ فرهنگي با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل، استاندار و شهردار اصفهان، اعضاي شوراي شهر، نمايندگان مجلس و ميهمانان داخلي و خارجي برگزار شد که از 16 مهرماه در اصفهان حضور داشتند. اين مراسم با نقاره نوازي زيبا و خاطره انگيز 8 تن از خادمان هلال بن علي(ع) در آران و بيدگل آغاز شد که در آستانه عيد بزرگ غدير، حال و هواي معنوي و زيبايي به مراسم داد.

صلح و دوستي، پيام اجلاس اصفهان به جهان

شهردار اصفهان در مراسم اختتاميه اجلاس و جشنواره بين‌المللي ميراث فرهنگي ناملموس گفت: اين جشنواره برگ ديگري در تاريخ مرز و بوم کشور ورق زد و رويدادي در خور توجه انجام گرفت. سيد مرتضي سقائيان نژاد اظهار داشت: اين رويداد فرهنگي فرصت مناسبي بود تا هنرمندان، صنعتگران و پ‍ژوهشگران گرد هم آمده، در کنار يکديگر بودن را جشن بگيرند و نشان دهند که چگونه مي‌توان در سايه قواعد فرهنگ‌ها نغمه هم‌نوايي سرداد و از آشتي سرود و در نهايت به دوستي بين ملت‌ها و محيط زيست رسيد.

رئيس اجلاس بين‌المللي ميراث ناملموس با اشاره به نقش‌آفريني مفيد اصفهان در اين اجلاس در ايجاد صلح و دوستي، اظهارداشت: در حال حاضر در زمانه‌اي به سر مي‌بريم که دولت‌هاي بزرگ با ابزار فرهنگي خود به سمت جوامع حمله مي‌کنند و اين بزرگترين خطر براي جوامع انساني به شمار مي‌رود. وي ادامه داد: در حال حاضر در دنيايي به سر مي‌بريم که رفتار گروهک‌هاي تروريستي بقاي ملت‌ها را به مخاطره انداخته و ضروري است که ملل مختلف سوابق و ارزش‌هاي خود را يادآوري کرده و با متوسل شدن به ميراث فرهنگي، انسان‌ها را در برابر بي‌عدالتي و جنگ محافظت کنند.

سقائيان نژاد بيان داشت: اصفهان نخستين جشنواره ميراث ناملموس را در دهه ولايت به همراه يک گردهمايي عظيم در کهن‌ترين ميدان و محفل انس با قرآن کريم آغاز کرد، در ايام برگزاري اين اجلاس هر گوشه‌اي از اصفهان شعله‌اي بود براي گرم نگه داشتن ميراث فرهنگي ناملموس که ما آن را ارج مي‌نهيم. وي ادامه داد: در اين دوره بيش از هزار نفر گردشگر در بيش از 30 کشور جهان وارد اصفهان شدند که ميراث کشور خود را به براي نمايش به اصفهان آوردند و جا دارد از تمام اين افراد نيز تشکر و قدرداني کنم. رئيس اجلاس بين‌المللي ميراث ناملموس با اشاره به بخش‌هاي مختلف اجرا شده در اين اجلاس، گفت: يکي از ابتکارات ما برگزاري نخستين اجلاس زنان بود که در سايه آن در بيانيه‌اي اعضاي شبکه فراخوانده شدند تا از احداث يک مرکز در اصفهان به منظور حمايت از ميراث ناملموس زنان حمايت شود.

احياي زاينده رود از نتايج برگزاري اجلاس ميراث ناملموس در اصفهان

وي خاطرنشان کرد: احياي زاينده رود از ديگر نتايج اين اجلاس بود که در بيانيه اين اجلاس از مسؤولان کشوري و حتي بين‌المللي درخواست شد تا اين ميراث را به اصفهان بازگردانند، به باور بسياري از آنان زاينده رود اين رود هميشه جاري اصفهان عامل مهمي در شادابي کشور است که نبود آن موجب بحران‌هاي زيست محيطي زيادي در شهر اصفهان شده است. سقائيان نژاد بيان داشت: از ديگر موارد ذکر شده در اين اجلاس نقش آفريني مردم و توجه به آن در حفظ ميراث فرهنگي ناملموس بود، اين مردم هستند که در اشاعه و حفظ اين ميراث در تمام جهان نقش مهمي داشته و دارند و بايد به آنها توجه فراواني داشت.

ريختن خون مردم منطقه و بي‌احترامي به فرهنگ آنها، تخريب فرهنگ‌هاست

رئيس مجلس شوراي اسلامي هم که به عنوان ميهمان ويژه به اين مراسم دعوت شده بود گفت: ميهماناني که دغدغه حفظ فرهنگي در دنياي پرآشوب امروز را دارند شاهد مشکلات اين منطقه به لحاظ سياسي هستند، بايد گفت ريختن خون مردم منطقه و بي‌احترامي به فرهنگ آنها، تخريب فرهنگ‌هاست.

علي لاريجاني اظهار داشت: اصطلاح ميراث ناملموس در کشور ما هنوز ملموس نشده اما از حقيقت مهمي حکايت مي‌کند و آن توجه به هويت فردي و اجتماعي است. وي افزود: مردم با فرهنگ خود زندگي مي‌کنند، اجتماع با فرهنگ خود زنده است، نبايد دنياي امروز تلاش کند که اين فرهنگ‌هاي بومي را از بين ببرد. اگر جهان باغي از فرهنگ‌هاست زيبايي و طراوت آن به تنوع گل‌هايي است که در آن باغ فرهنگي روييده‌اند و اگر اين تنوع از بين برود و در جهان يک فرهنگ حضور داشته باشد، جلوه‌اي از يک بوستان ندارد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: اينگونه حرکت‌ها يک مقصد دارد و آن اين است که به فرهنگ‌هاي مختلف احترام مي‌گذاريم. فرهنگ‌ها بر اساس شرايطي در طول تاريخ ايجاد شده و تکامل يافته‌اند و براي فهم آن بايد در همان بسترها قرار گرفت. لاريجاني خطاب به ميهمانان خارجي اين اجلاس گفت: شما در همين اجلاس از برخي خصوصيات‌ فرهنگ معنوي ايران برداشتي پيدا کرديد که يکي از آن قطعات موسيقي است. اين موسيقي با شخصيت ايراني‌ها عجين است، هم لطافت و هم جوانمردي و هم سلحشوري در آن نهفته است.

به گفته وي، ايران در شرايطي ساختمان معظم چهلستون را بنا کرد که يک امپراطوري بزرگ در ايران شکل گرفت. وي افزود: امپراطوري صفوي بخشي از هويت تاريخي ملت ايران است که ما به آن فخر داريم، چون يکپارچگي ايران بزرگ در آن شکل گرفت و سبکي از حکومت‌داري در آن سامان ايجاد شد که داراي خصوصياتي در شهرسازي، معماري، اداره حکومت و توجه به دانشمندان بزرگ بود. رئيس مجلس شوراس اسلامي خاطرنشان کرد: صفويه بخشي از تاريخ پر صلابت ايران است که در آن هم کشور پهناور ايران حفظ شد و هم توجه به گسترش علم و دانش در آن دوره صورت گرفت و بخشي از آن ساختمان و معماري و شهرسازي است که هنوز باقي مانده.

وي ادامه داد: اقدام ديگري که صفويه کرد احياي تشيع در ايران و صيانت از اين مکتب بزرگ بود. تشيع روح تفکر عقلاني و وحياني اسلام را چنان در مفهوم ولايت عمق داد که هنوز زنده بودن تفکر اسلامي به اين خصوصيت مربوط است.

تفکر تشيع، هم زيستي مسالمت آميز با همه اقوام است

رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش به اوضاع منطقه اشاره کرد و گفت: ميهماناني که دغدغه حفظ فرهنگي در دنياي پرآشوب امروز را دارند شاهد مشکلات اين منطقه به لحاظ سياسي هستند. اين منطقه در دهه اخير شاهد جنگ‌هاي بسياري بوده که دو عامل مهم دارد، اول هوس بازي سياسي قدرت‌هاي بزرگ و برخي قدرت‌هاي منطقه‌اي. اين هوس بازي با خون مردم منطقه ارضا شده است. براي مقاصدي تحريکاتي در منطقه مي‌کنند و مردم را به جان هم مي‌اندازند و از سوي ديگر فرهنگ متحجر را تروريست‌ها در منطقه راه انداخته اند، به اين عنوان که مي‌خواهند يک فکر اصيل را ايجاد کنند وحشيانه‌ترين رفتارها را در منطقه ايجاد کرده‌اند. لاريجاني ادامه داد: اما همين کشورهاي بزرگ هستند که به خاطر مقاصد ديگري به آنها پول و سلاح داده و ظاهر ديگري را بر حقيقت پوشانده‌اند. ريختن خون مردم منطقه و بي‌احترامي به فرهنگ آنها، فرهنگ ناب نيست، بلکه تخريب فرهنگ‌هاست. وي تاکيد کرد: تفکر تشيع يک نوع هم زيستي مسالمت آميز با همه اقوام است، ما به شدت مخالف افراطي گري‌ها در منطقه هستيم. فتوت و جوانمردي جلوه‌اي از تفکر تشيع است که قدرت را در همگرايي با هم و همبستگي امت تعريف مي‌کند.رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: از شهردار فهيم و سختکوش اصفهان بايد تشکر کرد چون در احياي آثار تاريخي و فرهنگي دغدغه دارد، بخشي از حيات اجتماعي ما به حفظ و حراست از اين امور مي‌گذرد و بايد بابت اين موضوع از شهردار، استاندار و همه مسئولان استان تشکر کنيم و اميدواريم اين جشنواره آغازي براي تکثر فرهنگ‌ها در دنياي امروز باشد.

فتوت و جوانمردي، وجه مشترک هويت ايراني و اسلامي است

مشاور عالي رهبر معظم انقلاب در امور بين الملل هم در اين مراسم گفت: وجه مشترک بين هويت ايراني و هويت اسلامي فتوت و جوانمردي است و به همين دليل اسلام که اساسش اعتقاد به خداوند و رفتار صحيح و دوستي با مردم است به اين مساله نگاه ويژه دارد.

علي اکبر ولايتي با اشاره به تاليف دانشنامه پنج جلدي جوانمردي اظهارداشت: اگر بخواهيم مقايسه کنيم بين ميراث ناملموس و ميراث ملموس بايد بگوييم مجموعه اين ميراث‌ها همانند کوه يخي است که قسمت ناملموس آن پنهان است و آنچه که آشکار است بخش ملموس آن است. وي افزود: در ايران يک تاريخ پيوسته فرهنگي داريم، هرچند که تاريخي گسسته سياسي بر ما گذشته است. اين کشور در دوره‌هايي به واسطه اشغال بيگانگان موقتاً استقلال خود را از دست داده، اما هيچ‌گاه پيوستگي فرهنگي ما يا تاريخ فرهنگي ما گسستي نداشته است. مشاور عالي رهبر معظم انقلاب در امور بين الملل در ادامه با اشاره به نقاره زني در حرم امام رضا(ع) به عنوان يکي از ميراث ايران، گفت: زدن اين نقاره يعني مردم آرام بخوابند که شهر در امنيت است. وي ادامه داد: يکي از نوت‌هايي که نقاره چي‌هاي امام رضا(ع) مي‌زنند دور، دوره علي ابن موسي الرضاست، يعني سلطان واقعي امام رضا(ع) است و از آن به بعد يکي از نمادهاي امنيت اين کشور همين نقاره خانه امام رضا(ع) عنوان شد که امنيت اين کشور به واسطه وجود مقدس اوست. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بيان کرد: اينکه چرا مکتب اهل بيت(ع) در اين کشور بيش از همه مورد استقبال قرار گرفته به خاطر اين است که يک وجه مشترک بين ايران قبل از اسلام و ايران بعد از اسلام است، آن هم مروت و جوانمردي است،همان‌طور که در شاهنامه فردوسي نزديک به 60 هزار بيت در خصوص فتوت صحبت شده است.

تبلور ميراث غيرملموس به ميراث ملموس در آثار تاريخي

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: بخشي از تبلور ميراث غيرملموس به ميراث ملموس همين آثار تاريخي از جمله چهلستون است، بر اساس ارزيابي‌هايي که شده برجسته‌ترين اثر معماري در جهان اسلام نيز مسجد شيخ لطف‌الله است. سازندگان اين مسجد جز با طهارت اقدام به بنا نهادن آن نکرده‌اند و اين خود نمونه تبلور ميراث غيرملموس به ميراث ملموس است. ولايتي خاطرنشان کرد: ايران در دوره‌هاي مختلف جوانمردان بسياري را به خود ديده که از آب و خاک اين کشور دفاع کرده‌اند. بسيجيان ايران که کشور اهل بيت(ع) را حفظ کردند نماد جديد جوانمردان هستند و ايران در همه دوره‌هاي تاريخي شاهد اين نمادها از جوانمردان و فتيان بوده‌اند.

اصفهان، مصداق بارز پيوند بين ميراث ملموس و ناملموس

همچنين استاندار اصفهان در اين مراسم گفت: بدون شک وي‍ژگي تمدني، فرهنگي، هنري، معنوي و علمي اصفهان عامل مهمي در نام‌گذاري آن به نصف جهان است، که نصف آن در اين جهان مادي و نيم ديگر آن در جهان ديگر است. رسول زرگرپور ادامه داد: درآميختگي فرهنگ و نبوغ هنرمندان و فرهيختگان اين شهر موجب شد تا در اصفهان براي نخستين‌بار مجموعه‌اي گرانقدر از ميراث هنري، معنوي و انساني در کنار يکديگر گردهم آيند.

استاندار اصفهان، شهر اصفهان را تجلي خلاقيت ايراني دانست و گفت: گنبدهاي فيروزه‌اي و ساختمان‌هاي روبه آسمان، پل‌هاي تاريخي و نقوش اسليمي، مدارس علميه و بازارهاي قديمي به اصفهان زيبايي معنوي خاصي بخشيده و اين ناشي از کمال ذوق يافته هنرمندان آن است. وي به مسجد جامع اصفهان که به عنوان نخستين مسجد ايراني به ثبت جهاني رسيده اشاره و خاطرنشان کرد: بناي اين مسجد که از يک هزار و دويست سال قبل تاکنون باقي مانده گواه ذوق و عشق معماران سازنده آن است.

زرگرپور با بيان اينکه مسجد شيخ لطف‌الله نيز بعد از چهارصد سال از گذشت آن چشم دل هر بازديدکننده‌اي را به خود جلب مي‌کند، ادامه داد: اين بنا در فضاي عرفاني، معنوي به شکلي بنا شده است که به اعتراف ايران شناس معروف به سختي مي‌توان اين بنا را محصول دست بشري دانست. وي بيان داشت: ساختمان منارجنبان نيز که شاهکار معماران اصفهان در 700 سال گذشته است، ناشي از تفکر ژرف و عالمانه سازندگان اين بنا است. استاندار اصفهان با اشاره به اينکه باغ موزه چهلستون تلفيقي از هنر هنرمندان اصفهاني و طبيعت خداددادي است که 400 سال از قدمت آن مي‌گذرد، تصريح کرد: اين باغ سال‌ها محل پذيرايي از سفرا، نمايندگان و ميهمانان خارجي بوده است.

نمايان کردن مظاهر ميراث ناملموس در فضاي کالبدي اصفهان

وي ادامه داد: در حال حاضر هدف اصلي ما به عنوان متوليان ميراث ناملموس اين است که با تمام توان ضمن پاسداشت اين ميراث، مظاهر ميراث ناملموس را در فضاي کالبدي و معنوي شهر اصفهان نمايان کنيم. زرگرپور اصفهان را مصداق بارز پيوند بين ميراث ملموس و ناملموس دانست و تصريح کرد: اين ميراث متعلق به تمام مردم بوده که تمام ما براي حمايت از آنها تلاش مي‌کنيم. وي با بيان اينکه برگزاري اين اجلاس رخداد مهمي بود که در محور تمدن، فرهنگ، انديشه و عرفان به وقوع پيوسته، خاطرنشان کرد: اين کار موجب شد تا شان و منزلت اين خطه بيش از بيش نمايان شود. استاندار اصفهان با اشاره به اينکه اصفهان در روزهاي اخير مورد توجه جهانيان در بخش ميراث ناملموس بوده، گفت: هم اکنون هدف اصلي ما تبين، شناخت و معرفي ميراث ناملموس است که براي تحقق اين امر در تلاش خواهيم بود.

رونمايي از تمبر و مهر وي‍ژه اجلاس و جشنواره بين‌المللي ICCN

گفتني است؛ در اين مراسم از دانشنامه پنج جلدي فتوت و جوانمردي نوشته علي اکبر ولايتي رونمايي و از وي به خاطر تحرير اثري تازه در گنجينه ميراث فرهنگي ناملموس ايران تجليل شد. همچنين رئيس مجلس شوراي اسلامي با اهداي لوح تقدير و تنديس از شهردار اصفهان قدرداني کرد. رونمايي از قرآن دست نوشته اميرالمومنين(ع) با نقطه‌گذاري امام حسن(ع) بر روي پوست آهو که توسط اهالي روستاي سعيد آباد به اجلاس وقف شده بود و بافت فرش ويژه ICCN در لحظات پاياني توسط بافنده زن با لباس محلي در زمان برگزاري مراسم اختتاميه از ديگر بخش‌هاي اين مراسم بود. همچنين در اين مراسم تمبر و مهر وي‍ژه اجلاس و جشنواره بين‌المللي ICCN هم با حضور دکتر لاريجاني، ولايتي، شهردار و استاندار اصفهان رونمايي شد. اين تمبر قرار است از اين پس در مراسلات بين‌المللي ميراث ناملموس مورد استفاده قرار گيرد.

با برگزاري مراسم اختتاميه، اجلاس و جشنواره بين‌المللي ميراث فرهنگي ناملموس در اصفهان به کار خود پايان داد. اين رويداد فرهنگي با استقبال پرشور مردم و حضور گرم ميهماناني از سراسر ايران و جهان، باشکوه هرچه تمام جلوه‌هايي از ميراث ناملموس ايران زمين را در معرض نمايش گذاشت.


 آگهي صفحه 1 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي