جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4834


آيت الله هاشمي: مردم نمي خواهند به رسانه هاي بيگانه توجه کنند


لاوروف: هدف تحريم‌هاي غرب تغيير موضع روسيه است


اسرائيل: محمودعباس به داعش پيوسته است


اردوغان: مدافعين کوباني فرقي با پ‎.ک‎.ک ندارند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

مذاكرات تمديد نمي شود؛
عراقچي: در مسائل اساسي هنوز توافق حاصل نشده است


سرمقاله

در اولين جلسه شوراي عالي رفاه پس از 8 سال؛
رييس‌ جمهوري: حمايت از اقشار آسيب‌پذير در صدر برنامه‌هاي دولت


 آيت الله هاشمي: مردم نمي خواهند به رسانه هاي بيگانه توجه کنند 

 
آيت الله هاشمي رفسنجاني ضمن انتقاد صريح از تمام اشخاصي که حمايت رهبري از دولت گذشته را به احمدي نژاد تخصيص دادند! ، تاکيد کرد: در انتخابات 84 و 92 آثار منفي اتفاقات بيش از نظام براي خود من بود، اما در اتفاقات 88 نظام ضرر کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، در گزيده مصاحبه ايشان با انديشه پويا آمده است :

در هر انتخابات به دلايلي شرکت کردم و شرايط پس از انتخابات هم در سه مورد،متفاوت بود .در قبل و بعد از هر انتخابات وقتي مي ديدم که بعضي‌ها به اسم اسلام دارند کارهايي مي‌کنند که به ضرر انقلاب ،ايران و مردم است ، خون دل مي‌خوردم. ما که از اول مبارزه ،پيروزي و تثبيت نظام بوديم ،مي دانستيم و مي دانيم که آرمان ها امام ،مبارزين و شهدا چه بود و چه است.وقتي احساس مي کرديم که جريان هايي دارند مسير انقلاب را از آرمان ها منحرف مي کنند ،ناراحت مي شديم .البته به نتايج متفاوت سه انتخاباتي که حضور داشتم ،اشاره کرديد و انتخابات مجلس خبرگان رهبري دوره چهارم را فراموش کرديد.

آيا تا به حال بررسي شد که چرا پس از انتخابات سال 84 که به قول بعضي ها مردم از حضور من در سياست خسته شدند ،در اولين انتخابات پس از آن ،بين آيات و حجج اسلام ،مردم رأي معناداري به من دادند؟مي دانيد که پس از تقاضاي آيات عظام و علماي اعلام و مسئولين نظام ،شرکتم در انتخابات را به عدم دخالت نهادهاي خاص مشروط کرده بودم.

وقتي آتش توپخانه تخريب گران خاموش شد،مردم بر اساس شناخت قبلي رأي دادند.آن نهادها که به نفع من تبليع نمي کردند ،فقط جلوي دخالت آنها در مراحل انتخابات گرفته شد، بايد بگويم که در دو انتخابات 84 و 92 آثار منفي اتفاقات بيش از نظام براي خود من بود،اما در اتفاقات 88 نظام ضرر کرد و اين همان است که بارها گفته ام :((سر خم مي سلامت، شکند اگر سبويي)).

تفاوت اينجاست که اين نامزدي ها را قدرت حساب مي کنند و من وظيفه خود مي دانم .در هر انتخاباتي بر اساس تقاضاهاي مردم،نخبگان و دانشگاهيان مي‌آمدم .در همين انتخابات اخير يکي از پدران شهدا در يکي از ديدار ها در همين ساختمان قدس ،وقتي پس از اصرار حاضران براي نامزدي ،از من شنيد که نمي‌آيم برخاست و به حالت بغض گفت:ما فرزندان خود را براي اين انقلاب داديم و شما از ترس سختي‌ها‌ي پس از انتخابات مي خواهيد راحت طلبي کنيد .گفتم:من مسائلي را مي دانم که شما نمي دانيد .گفت:يعني از کشته شدن فرزندان ما هم سخت تر است.

باور کنيد در هر انتخاباتي ،اگر اصرار مردم و نخبگان و حتي مراجع و علماي قم و نجف نبود،نمي آمدم و اگر مي ديدم نامزدها مي توانند اهداف انقلاب را پيش ببرند،در همين مجمع با تدوين سياست هاي کلي و حل اختلافات مجلس و شوراي نگهبان و حل معضلات خدمت مي کردم .در انتخابات سال 92 واقعاً از شش ماه قبل از انتخابات بر من فشار بود که بيايم و من مقاومت کردم .

در زمان مجلس ششم هم تندروي‌ها را پيش‌بيني مي کردم و ديديد که چگونه شد.

مردم نمي خواهند به رسانه هاي بيگانه توجه کنند.البته خسارت آن رويکرد در دراز مدت متوجه نظام شد و مصداقش افزايش استفاده از ماهواره در کشور است .چون وقتي مي ديدند تبليغات آن ها بر خلاف واقعيت ها شد، با خود مي گويند حتي خبرهاي رسانه ملي هم غير واقعي است.البته در انتخابات بعدي مردم متوجه شدند و دقيقاً به نامزدهايي رأي دادند که صدا و سيما مقابل آن ها بود.

صدا و سيما به قول معروف به خاطر دستمالي قيصريه را به آتش مي کشيد. شما مي دانيد که در دو انتخاباتي که آقاي احمدي نژاد حضور داشت،حتي در حوزه هم عده اي نه تنها مخالفت نکردند بلکه حمايت مي کردند.

برخي ها آنقدر نسنجيده در سياست دخالت کردند که اعتراض طلبه ها و شخصيت هاي فرهيخته بلند شد.البته دليل ديگر عدم مخالفت حوزه با ايشان ،حمايت هاي رهبري از کليت دولت بود که اين ها به شخص احمدي نژاد تعميم که نه تخصيص مي دادند! نمي خواستند حوزه و مرجعيت بر خلاف رهبري نظام نظر دهد.سرانجام مراجع وقتي شرايط را ديدند ،با او قطع رابطه کردند.


 لاوروف: هدف تحريم‌هاي غرب تغيير موضع روسيه است  

 
دويچه‌وله: وزير امور خارجه روسيه گفت: هدف تحريم‌هاي غرب اين است که موضع مسکو در قبال مسائل حياتي و اساسي تغيير کند نه اينکه بحران اوکراين را حل کند.سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در شبکه تلويزيوني ان تي وي کشورش گفت: شرکاي ما که در واقع اين تحريم‌ها را اعمال کرده‌اند، اين حقيقت را که هدف از اقداماتشان موضوع اوکراين نيست، پنهان نمي‌کنند و ما بارها در سخنان و اقداماتشان اين موضوع را شاهد بوده‌ايم. آن‌ها تلاش مي‌کنند بر روسيه غلبه کنند و موضع مسکو را در قبال مسائل اساسي همانند غرب کنند.

به گفته لاوروف، سياستمداران غربي سخن از "تغيير رژيم در روسيه به ميان نمي‌آورند اما برخي از "اروپايي‌هاي منفور" چنين عباراتي را به کار مي‌برند.لاوروف افزود: آن‌ها به صورت کلي به ما مي‌گويند که سياست و رويکردمان را تغيير دهيم.


 اسرائيل: محمودعباس به داعش پيوسته است 

سما: وزير خارجه رژيم صهيونيستي در واکنش به اظهارات اخير رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين با بيان اينکه محمود عباس هولوکاست را رد مي‌کند، گفت: عباس ضد يهود است.آويگدور ليبرمن، وزير خارجه رژيم صهيونيستي در واکنش به اظهارات اخير محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين که در آن از همگان خواسته بود که جلوي يورش شهرک‌نشينان به مسجد الاقصي را بگيرند، افزود: عباس همواره ضد يهود بوده و هست و در حال حاضر دست به اقدامات تحريک آميز عليه اسرائيل زده و مي‌خواهد جنگي مذهبي و ديني راه بيندازد و جامعه جهاني را عليه اسرائيل و يهود تحريک کند.

ليبرمن مدعي شد که محمود عباس به گروه‌هاي تروريستي مثل داعش و جبهه النصره که جنگ ديني به راه مي‌اندازند، پيوسته است.


 اردوغان: مدافعين کوباني فرقي با پ‎.ک‎.ک ندارند 

 
مهر: رئيس جمهور ترکيه در اظهاراتي اعلام کرد که حزب کرد اتحاد دموکراتيک سوريه که هم اکنون در حال دفاع از شهر کوباني است، براي آنکارا فرقي با حزب کارگردان کردستان (پ‎ک‎ک) ندارد، از همين رو آمريکا نبايد انتظار حمايت ترک ها از اين حزب را داشته باشد.به گزارش خبرگزاري حريت، "رجب طيب اردوغان" با اعلام اين مطلب در ادامه گفت: هم اکنون حزب اتحاد دموکراتيک سوريه براي ما با حزب پ‎ک‎ک فرقي ندارد اين حزب نيز يک گروه تروريستي است و اين براي آنکارا اشتباهي بزرگ خواهد بود که با اين گروه و گروه هايي که زماني با ما و ناتو جنگيده اند همکاري کنند. ما نمي توانيم با اين گروه تروريستي همکاري کنيم.

وي در مورد درخواست آمريکا براي استفاده از پايگاه اينجرليک ترکيه براي حمله به داعش نيز گفت: درخواست آمريکا براي استفاده از پايگاه اينجرليک روشن نيست.


 يک نکته از هزاران 

 به گفته محققان دانشکده بهداشت عمومي بلومبرگ جان هاپکينز آمريکا، درج اطلاعات مربوط به کالري بر روي بسته هاي غذايي به روشي که براي اغلب افراد قابل فهم باشد مي تواند آنها را به تغيير رفتار درمصرف مواد غذايي پركالري ترغيب کند.

چاپ اطلاعات مرتبط با ميزان کالري مواد غذايي براي اغلب افراد بي معنا است اما درج اطلاعات کالري به صورت اطلاعات ورزشي براي مثال دويدن چهار مايل براي سوزاندن کالري ناشي از مصرف يک قوطي نوشابه روشي کارآمد است.

آنها مي گويند، اگر در فهرست غذاهاي رستوران ها نوشته شود که براي سوزاندن کالري ناشي از مصرف يک عدد «دبل چيز برگر» به9.01 کيلومتر پياده روي لازم است بيشتر افراد ترجيح مي دهند که يک همبرگر کوچکتر انتخاب کنند که براي سوزاندن کالري آن به 4.18 کيلومتر پياده روي لازم است.

به نظر مي رسد ماهم بايد چاره‌اي براي تغذيه غيراصولي شهروندان بينديشيم و يا از دستاوردهاي ديگر كشورها استفاده كنيم.


 ميز خبر 

با ارسال نامه اي صورت گرفت؛ قدرداني رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي از رهبر معظم انقلاب اسلامي

رييس جمهوري در نامه اي به محضر حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، از سوي خود و همه اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دبيرخانه شورا، از تمديد احکام اعضاي فعلي و تعيين سه عضو حقوقي جديد اين شورا و نيز ترسيم افقي راهبردي در مسير تعالي شوراي عالي انقلاب فرهنگي قدرداني کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، رييس جمهوري در نامه اي به محضر حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، از سوي خود و همه اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دبيرخانه شورا، از تمديد احکام اعضاي فعلي و تعيين سه عضو حقوقي جديد اين شورا و نيز ترسيم افقي راهبردي در مسير تعالي شوراي عالي انقلاب فرهنگي قدرداني کرد.

بمباران تاسيسات نفتي تحت کنترل داعش در سوريه

حملات هوايي آمريکا عليه تاسيسات نفتي در يکي از مناطق تحت کنترل گروه داعش در شرق سوريه دست کم هشت کشته به جا گذاشته است.به گزارش بي‌بي‌سي، پنتاگون اعلام کرد که در دور روز اخير حملات هوايي خود را بر تجهيزات و تاسيسات توليد و توزيع نفت و گاز داعش در مناطق اشغالي اين گروه متمرکز کرده است.

در اين مدت آمريکا 15 حمله هوايي انجام داده که در آن پالايشگاه‌ها و مراکز بارگيري نفت هدف قرار گرفته است.

هدف از اين حملات قطع درآمدهاي مالي داعش از طريق نابود کردن زيرساخت‌هاي توليد و توزيع نفت اعلام شده است.شبه‌نظاميان دولت اسلامي بيشتر تاسيسات نفتي سوريه را اشغال کرده‌اند و فروش نفت به يکي از منابع مالي اصلي آنها تبديل شده است.

کشف گور دسته‌ جمعي زايران ايراني عتبات که توسط داعش به شهادت رسيدند

اجساد تعدادي از زائران ايراني عتبات عاليات در يک گور دشته جمعي کشف شد.

به گزارش عصرايران، پايگاه اطلاع رساني مجلس اعلاي اسلامي عراق با اعلام اين خبر نوشت:

نيروهاي بسيج مردمي جنگ با داعش در منطقه شاخات در نزديکي لطيفيه در جنوب بغداد از رسانه ها دعوت کردند که از يک گور دسته جمعي در اين منطقه که قربانيان داعش در آن مدفون شده اند بازديد کنند.

يکي از رهبران اين نيروهاي مردمي گفت که اين گروه توانسته گوري دسته جمعي در اين منطقه در جنوب بغداد پيدا کند که معلوم شده که در آن زائران عراقي و ايراني که با پاي پياده عازم حرم مطهر سالار شهيدان (ع) در کربلا بوده اند مدفون شده اند.به گفته ابوکرار اين افراد با لباس هاي خود دفن شده اند و مدارک شناسايي خود را همراه داشته اند و از اين طريق مي توان آنان را شناسايي کرد.

پيش از اين خبري دال بر کشتار زائران ايراني توسط داعش در رسانه ها منتشر نشده بود و اين اولين بار است که ارگان رسمي مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق، به اين مسأله مي پردازد.هنوز مقامات ايراني به اين موضوع واکنشي نشان نداده اند.

اسرائيل 40 هزار نفرازمهاجرانش را اخراج كرد

ديده‌بان حقوق بشر مستقر در سرزمين‌هاي اشغالي، اخيرا طي گزارشي مستند، رژيم صهيونيستي را متهم نمود که به اجبار هزاران نفر از مهاجران سودان و اريتره را از سال گذشته مجبور به ترک سرزمين‌هاي اشغالي کرده‌ است.به گزارش رويترز، گروه ديده‌بان حقوق بشر نيز اعلام نموده که اسرائيل با نقض دستورالعمل‌هاي سازمان ملل متحد، روش‌هاي مناسب اسکان براي بيش از چهل هزار مهاجر به اين کشور را رد کرده‌است.

"جري‌سيمون" محقق ارشد ديده‌بان حقوق بشر و نويسنده گزارش فوق، رژيم صهيونيستي را به "اجبار جمعي " متهم کرده‌است.

نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي به اين مهاجران لقب "نفوذي " داده و برخي از سياستمداران اسرائيلي نيز آنها را تهديدي براي يکپارچگي يهوديان اين کشور مي‌دانند.

رسانه آمريکايي:

ايران و اسد، تنها راه مقابله با داعش

يک رسانه آمريکايي در يادداشتي ارتش هاي ايران و سوريه را تنها نيروهاي قادر به مقابله با داعش معرفي کرد.

به گزارش سايت خبري آمريکايي "ديلي بِست" (The Daily Beast) نوشت: تنها راه عملي براي شکست گروه تروريستي داعش از طريق کار با ايران و رئيس جمهور سوريه بشار اسد است.اين سايت ادامه داد: گروه باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در هفته گذشته در نشستي با فرماندهان ارتش کشورهاي عضو ائتلاف ضدداعش شرکت کرد. اين ائتلاف تاثيرگذاري نداشته است.

در کوتاه مدت تنها راه براي توقف داعش اين است که آمريکا با بشار اسد و ايران همکاري کند.

البته اين شيوه و راه، پرمانع و پرخطر است اما جايگزين واقعي ندارد. دليل اين موضوع نيز اين است که نيروي هوايي به تنهايي نمي تواند داعش را متوقف کند چه برسد به شکست اين گروه.افرادي که خواهان افزايش حملات هوايي آمريکا به داعش هستند اعتقادي ندارند که اين افزايش حملات، راه حل است.

ارتش عراق در تدارک يک ضد حمله در بيجي؛

داعش نيروهاي خود را در موصل مستقر کرد

نيروهاي عراقي توانستند در ادامه پيشروي‌هاي خود تعدادي از مناطق شهر تکريت را از داعش پس بگيرند. اين نيروها همچنين به پيشروي خود به سمت بيجي ادامه مي‌دهند. در همين حال گروه تروريستي داعش نيروهاي خود را در شهر موصل مستقر کرده است.

به گزارش سومريه نيوز عراق، جنگنده‌هاي ائتلاف ضربات زيادي به تروريست‌هاي داعش که در نزديکي پالايشگاه بيجي مستقر بودند، وارد کردند.

در همين حال گروه‌هاي مهندسي عراق نيز در تلاشند مين‌هايي را که تروريست‌ها در اطراف شهرستان بيجي و راه‌هاي منتهي به پالايشگاه بيجي جهت ممانعت از پيشروي نيروهاي عراقي کار گذاشته‌اند، خنثي کنند.


 ميز خبر 

مجلس تصويب کرد؛ اقدام عملي براي امر به معروف و نهي از منکر تنها وظيفه دولت است

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جريان رسيدگي به جزئيات طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر مقرر کردند که اقدام عملي در مورد امر به معروف و نهي از منکر تنها وظيفه دولت است.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني روزيکشنبه با تصويب ماده 3 طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر مصوب کردند که امر به معروف و نهي از منکر در اين قانون ناظر به رفتاري است که علني بوده و بدون تجسس مشخص باشد.

هم‌چنين بر اساس ماده 4 اين طرح که به تصويب نمايندگان رسيد، مراتب امر به معروف و نهي از منکر، قلبي، زباني، نوشتاري و اقدام عملي است که مراتب زباني و نوشتاري آن وظيفه آحاد مردم و دولت است و اقدام عملي آن تنها وظيفه دولت است مگر در مواردي که قانون به نحو ديگري تعيين کرده باشد.

طرح مخالفان سوري براي تشکيل "ارتش ملي"

نخست وزير خود خوانده ائتلاف مخالفان سوريه از طرح اين ائتلاف براي تشکيل "ارتش ملي" جهت حمايت از منطقه امني که احتمالا ظرف چهار ماه آتي در شمال سوريه ايجاد مي‌شود، خبر داد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، احمد طمعه، نخست وزير ائتلاف مخالفان سوريه از تلاش مخالفان براي تشکيل "ارتش ملي سوريه" جهت حمايت از منطقه امني که احتمالا ظرف چهار ماه آتي در شمال سوريه ايجاد مي‌شود خبر داد و گفت: در حال حاضر وعده‌هايي براي مقابله با مشکلات جهت تشکيل اين ارتش از جمله مشکل مالي به ما داده شده است. ما از همگان مي‌خواهيم به "ارتش ملي" بپيوندند که ستون اصلي ارتش آتي سوريه خواهد بود. برخي از کشورها همچون عربستان اعلام کرده‌اند که آموزش و حمايت از اين ارتش را برعهده خواهند داشت.

امضاي توافقنامه آتش‌بس در "إب" يمن؛

حوثي‌ها از شهرهاي تحت تصرف خود خارج شدند

حوثي‌ها، قبايل و گروه‌هاي سياسي در استان إب در مرکز يمن توافقي را براي آرام کردن اوضاع ناآرام در اين استان امضا کردند، در همين حال حوثي‌ها پس از درگيري‌ها با القاعده که سه روز ادامه داشت از شهر رداع در استان البيضاء در مرکز يمن خارج شده‌اند و پيش‌بيني مي‌شود ظرف ساعات آينده استان إب را نيز خالي کنند. به گزارش ايلنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، براساس اين توافقنامه که در خانه استاندار إب امضا شد بايد تمامي گروه‌هاي سياسي به مسئولان محلي براي عمل کردن به وظايف خود کمک کنند و کميته تحقيقاتي در مورد رخدادهاي اخير شهرهاي اين استان تشکيل شود.

براساس اين توافقنامه، بايد اقدامات تحريک آميز متوقف شده و افراد مسلح از هر طرفي وارد اين استان نشوند، اما در اين توافقنامه مساله عقب‌نشيني افراد مسلح از اين استان و استقرار نيروهاي امنيتي ارتش و پليس نظامي به جاي اين افراد مسلح مستثني شده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي 20تا21 ربيع الاول 1429 هجري قمري/27 تا 28 مارس 2008

تصميم درمورد موضوع 4.3 از دستور کار

( پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک)

N:FUIW/E.C./2008/D.3.4

قسمت هفتادونه:

ادامه مطلب پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک

3. محورها

اين جايزه، هرسال، روي يکي از محورها که موضوع مورد توجه تمدني براي چشم انداز آموزشي در جهان اسلام است، متمرکز مي گردد. ما مي توانيم به موارد زير مراجعه کنيم:

الف. آموزش دانشگاه اسلامي وموضوعات کيفيت و اعتبارسنجي ازيک منظر اسلامي.

ب. طرح هاي مؤثر براي تضمين امنيت محيطي، غذايي وصنعتي.

ج. آموزش دانشگاه اسلامي، توسعه پايدار و بازارکار

د. ديدگاه جديد براي توسعه علمي وآموزشي الکترونيک.

ه. الگوهاي دانشگاه هاي جديد و جامعه دانش.

و. تدبير براي ارتقاء ظرفيت هاي مؤسسات پژوهش علمي.

ز. کاربري بهينه فن آوري آموزشي در آموزش دانشگاه اسلامي.

ح. بالابردن نقش جوانان در علوم و فن آوري.

ط. شايستگي هاي دانشگاهي وشرايط احياي تمدن اسلامي.

ي. افزايش تعامل بين فرهنگستان ها (آکادمي ها) وصنعت.

ک. آموزش دانشگاه درخدمت مسائل امت اسلامي.

ل. انرژي هاي تجديدپذير وموضوعات توسعه پايدار.

م. آموزش دانشگاه ومسائل روز: پيش به سوي يک چشم انداز اسلامي معتبر.

ن. توسعه دادن وبه روزکردن منابع و امکانات مالي در آموزش دانشگاه اسلامي.

س. پژوهش علمي دانشگاه: توسعه منابع و ابزارها.

ع. پيش به سوي يک برنامه اسلامي براي آموزش دانشگاه.

ف. تدبير براي توسعه سيستم هاي نوآوري در پژوهش علمي.

ص. حرکت در جهت متدولوژي کارا براي تدريس عربي جهت سخنرانان غيرعرب.

ق. نمايشنامه قرآني وآموزش دانشگاه: نقش تمدني و فرهنگي و چالش هاي علمي و فن آوري.

ر. چالش هاي آموزش دانشگاه در هزاره سوم.

ش. جهاني سازي، تنوع فرهنگي وگفتگو ميان فرهنگ ها وتمدن ها: عمل و تعامل.

ت. حرکت در جهت يک گفتمان روشن اسلامي به روز در آموزش دانشگاه.


 مذاكرات تمديد نمي شود؛
 عراقچي: در مسائل اساسي هنوز توافق حاصل نشده است 

 
عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان گفت: مذاکرات کارشناسي ايران و 1+5 چهارشنبه و پنج‌شنبه همين هفته در وين برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي، عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي در حاشيه همايش مروري بر بند پنج اعلاميه حقوق بشر کنوانسيون 1993 با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5، گفت: آخر هفته جاري (چهارشنبه و پنج‌شنبه) نشست کارشناسي ايران و 1+5 در وين برگزار مي‌شود و همچنين زمان مذاکرات بعدي ايران و 1+5 به زودي مشخص خواهد شد.

عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان درباره مذاکرات سه‌جانبه ايران، آمريکا و اتحاديه اروپا، اظهار کرد: شايد در فاصله دو هفته آينده يک نشست سه‌جانبه با حضور آقاي ظريف، کري و خانم اشتون داشته باشيم.وي درباره اعلام نماينده روسيه مبني بر اينکه 95 درصد در مذاکرات پيشرفت داشته‌ايم، گفت: خيلي به اين درصدها اعتقاد ندارم. مهم اين است که ما قسمت زيادي از راه را رفته‌ايم و خيلي اين درصدها مهم نيستند. همين‌که ما مسير مذاکرات را در حد قابل توجهي طي کرده‌ايم قابل توجه است. اينکه به توافق رسيديم يا مي‌توانيم برسيم، هنوز مشخص نيست و محل سوال است. هنوز موضوعات زيادي باقي مانده است که درباره آنها توافق حاصل نشده است. در بعضي از جزئيات پيشرفت‌هايي داشته‌ايم اما در مسائل اساسي هنوز توافق حاصل نشده است.عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان تاکيد کرد: البته کار زيادي صورت گرفته و روي گزينه‌هاي زيادي فکر شده و روي انتخاب‌هاي مختلف بحث شده است و اميدواريم به نتيجه برسيم اما هنوز تا رسيدن به نتيجه فاصله داريم. اين فاصله ممکن است به سرعت طي شود يا ممکن است به زمان بيشتري نياز داشته باشد.

عراقچي اظهار کرد: اميدواريم تا مهلت مقرر يعني سوم آذر به توافق برسيم.


 سرمقاله 

 "ابولا" دور نيست

حميدرضا عسگري

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني در حدود چهار هزار نفر بر اثر بيماري ابولا در غرب آفريقا جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس آخرين آمار تا كنون ابتلاي8399 نفر به اين بيمار ثبت شده است كه نيمي از آنها جان خود را ازدست داده‌اند. به گفته كارشناسان بهداشت جهاني مرگ مبتلايان به اين بيماري در خوشبينانه ترين حالت بالاي 50 درصد بوده و تاسف برانگيزتر اينكه هنوز راهي براي درمان آن پيدا نشده است.

اين بيماري يکي از مسري‌ترين بيماري‌هاي شناخته‌شده در جهان است که دركشورهاي آفريقايي شيوع پيدا كرده و موارد آن در آمريكا و اروپا نيز ديده شده است. ويروس ابولا در ترشحات بدن فرد مبتلا وجود دارد و امکان سرايت از راه تماس با بدن افراد بيمار (خون، ترشحات تنفسي و بزاق، ادرار، مدفوع، دست دادن و حتي عرق بدن) وجود دارد.

علايم بيماري در فرد مبتلا به‌صورت ناگهاني با بروز تب و بي‌حالي عمومي و کوفتگي شديد مشاهده مي‌شود وبا ضعف و درد شديد عضلات همراه با استفراغ واسهال بيمار را ازپا درمي‌آورد. اما خطرناك‌تر از خود اين بيماري، سرعت تكثير و شيوع آن مي‌باشد و بايد اذعان داشت كه "ابولا دور نيست". درست است كه ما با كشورهاي آفريقايي رفت و آمد مستقيم نداريم و در فاصله زيادي از مركز اين بيماري قرار گرفته‌ايم، اما فراموش نكنيم كه اين بيماري از ميان شديدترين و مجهزترين تجهيزات و تمهيدات پزشكي و امنيتي به آمريكا، اروپا وحتي شرق آسيا در مالزي نيز رسيده است!.

از اين رو با توجه به اينکه منشاء بيماري مذکور در کشورهاي آفريقاي اعلام شده و تعداد زيادي از مردم اين منطقه در مناسک حج حضور داشتند، دغدغه هايي پيرامون احتمال ورود ابولا به ايران شکل گرفته است.

حال با پايان يافتن مناسک و اعمال حج به مرور بيش از 60هزار حجاج ايراني در حال بازگشت به کشور هستند و با توجه به عدم قرنطينه زوار در زمان ورود به کشور، نگراني ها پيرامون احتمال ابتلاي تعدادي از مسافران ايراني به اين بيماري وحشتناک و شيوع آن در سطح کشور شکل گرفته که تا کنون هيچ يک از مقامات مربوطه توضيح قانع کننده اي براي رفع اين نگراني ارائه نکرده اند. البته برخي مقامات و نهادهاي بهداشتي به استقرار تيم‌هاي پزشكي در فرودگاه درصورت مشاهده موارد مشكوك اشاراتي داشته‌اند، اما فراموش نكنيم ما درمورد "ابولا" صحبت مي‌كنيم نه بيماري سرما خوردگي!!. شايد در اخبار و گزارش‌هاي تصويري ميزان حساسيت و رعايت نكات امنيتي بهداشتي از سوي پرستاران و اكيپ‌هاي پزشكي در فرودگاه‌هاي آمريكا و اروپا را ديده‌ باشيد كه با چه ادواتي با مسافران برخورد مي‌كنند و اتاق‌هاي قرنطينه پزشكي را داير كرده‌اند. آيا ماهم چنين تمهيداتي را براي پيشگيري و شناسايي موارد مشكوك درميان مسافران را فراهم كرده‌ايم؟!

لزوم قرنطينه حجاج و چكاپ‌هاي پزشكي به هيچ وجه بي احترامي به زائران ايراني نيست، بلكه به منزله حفظ سلامت آنها و جامعه تلقي مي‌شود و مسولان بايد دراين مورد پاسخگوي اذهان عمومي باشند.

چراكه حقيقتاً ابولا بيماري وحشتناكي است كه درصورت ورود آن به كشور با دردسري بزرگ مواجه خواهيم شد كه جبران آن بسيار سخت و خطرناك خواهد بود.

خوشبختانه هنوز هيچ موردي در مورد ابتلا به ابولا در كشور گزارش نشده است، اما با اين شيوه كنوني نهادهاي بهداشتي كشوردر مواجهه با حجاج ايراني كه امكان ابتلا به اين ويروس كشنده را دارند، بايد اميدوار بود از حدود 60 هزار زائر ايراني که در ايام تمتع در سرزمين وحي حضور داشتند، هيچ يک از آنها به ويروس ابولا مبتلا نشده باشند، چرا که اگر خداي نکرده حتي يکي از زائران ايراني بيماري ابولا را وارد کشور کند، با توجه به سنت حسنه ديد و بازديد از زائران سرزمين وحي، احتمال شيوع گسترده يک ويروس کشنده و بروز يک فاجعه در کشور تقويت مي شود.


 در اولين جلسه شوراي عالي رفاه پس از 8 سال؛
 رييس‌ جمهوري: حمايت از اقشار آسيب‌پذير در صدر برنامه‌هاي دولت 

رييس جمهوري بر ضرورت ايجاد پايگاه اطلاعات جامع رفاهي در کشور به منظور سياستگذاري و پايش اقدامات اجرايي در حوزه رفاه اجتماعي تأکيد کرد و از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي خواست تا پايان سال؛ استفاده از منابع اطلاعاتي کشور، پايگاه اطلاعات جامع رفاهي کشور را راه‌اندازي نمايد.

به گزارش سايت رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه شوراي عالي رفاه که پس از 8 سال تشکيل مي‌شد، گفت: حمايت از اقشار آسيب‌پذير و گسترش برنامه‌هاي رفاهي در کشور نيازمند اطلاعات و آمار دقيق است. رييس جمهور از تجميع اطلاعات دستگاه‌هاي مختلف به منظور داشتن بانک اطلاعاتي پاسخگو به عنوان ضرورتي براي برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري صحيح ياد کرد و گفت: دولت در سايه اين اطلاعات مي‌تواند در مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي، حمايت از اقشار آسيب‌پذير نظير کودکان و زنان بي‌سرپرست بازنشستگان، سالمندان و بيکاران، موفق باشد.

روحاني با اشاره به اينکه حمايت از گروه‌هاي آسيب‌پذير در صدر برنامه‌هاي دولت است، اظهار داشت: نبايد اقشار آسيب‌پذير جامعه در جريان رشد و توسعه کشور مورد غفلت قرار گيرند، لذا دولت براي کمک به اين افراد نيازمند اطلاعات جامع است. رييس شوراي عالي رفاه تصريح کرد: دولت در زمينه بهداشت و درمان گام‌هاي بلندي برداشته و بايد تلاش شود که اين حرکت مهم و ارزشمند پايدار باشد.رييس جمهوري با بيان اينکه در پيشبرد سياست امنيت غذايي، توزيع سبد کالا در ميان اقشار محروم جامعه ادامه خواهد داشت، بر حل ديگر آسيب‌هاي اجتماعي نظير درمان معتادان و آماده کردن شرايط بازگشت آنها به جامعه تأکيد کرد.

دکتر روحاني در بخش ديگري از اين جلسه جهت‌گيري دولت را در رشد و توسعه متوازن در همه استان‌هاي کشور خاطر نشان ساخت و گفت: تعادل‌بخشي منطقه‌اي يک سياست اصولي در دولت تدبير و اميد براي فقرزدايي است.

رييس جمهوري همچنين بر ارايه راهکارهاي تشويقي به منظور تحصيل همه کودکان در کشور تأکيد کرد و گفت: برخي موارد از عدم تحصيل کودکان، به مسايل فرهنگي باز مي‌گردد که بايد در اين زمينه کار فرهنگي شود و برنامه‌ريزي مشخصي داشته باشيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي