جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4834


بيش از 20 درصد زنان بالاي 50 سال دچار کاهش تراکم استخوان هستند

دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن صرع ايران:
مصرف مواد نيروزا يکي از علت هاي مهم بروز صرع در جوانان است


پوليپ روده در کمين اين افراد!


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 بيش از 20 درصد زنان بالاي 50 سال دچار کاهش تراکم استخوان هستند 

 
به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: با توجه به پير شدن جمعيت و نظر به تنوع بيماريها در سالمندان، برنامه ريزي جهت ارتقا سلامت سالمندان يکي از مهمترين وظايف سياستگذاران سيستم بهداشت و درمان کشور محسوب ميشود.

دکتر سيد احمد رئيس السادات گفت: از مهمترين بيمارهاي دوران سالمندي ميتوان به پوکي استخوان اشاره کرد. پوکي استخوان (استئوپروز) شايعترين بيماري متابوليک استخوان است. در اين بيماري تراکم استخوان ها کاهش مي يابند و استخوانها متخلخل تر شده و خطر و احتمال شکستگي در آنها افزايش مي يابد.

رئيس السادات گفت : اهميت پوکي استخوان به حدي است که سازمان بهداشت جهاني WHO روز 28 مهر (20 اکتبر) را به عنوان روز جهاني استئوپروز نامگذاري کرده است.در ايران حدود 5/4 درصد آقايان و 8 درصد خانمها به پوکي استخوان و بيش از 35 درصد آنها به درجات خفيف تري از کاهش تراکم استخوان (استئوپني) مبتلا هستند. با افزايش سن ،استئوپروز بطور چشمگيري افزايش مي يابد، بطوريکه بيش از 20 درصد زنان بالاي 50 سال دچار درجاتي قابل توجهي از کاهش تراکم استخوان هستند و اين سبب مي شود بيشتر در معرض شکستگي هاي ناشي از پوکي استخوان باشند.

دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران در ادامه گفت: پوکي استخوان به دو نوع اوليه و ثانويه تقسيم ميشود: پوکي استخوان اوليه با افزايش سن، يائسگي و عادات مربوط به شيوه زندگي مانند سيگار، الکل، رژيم غذايي غلط و فعاليت فيزيکي ناکافي ايجاد ميشود. پوکي استخوان ثانويه در اثر بيماري هاي مختلف ( ديابت، پرکاري تيروئيد و پاراتيروئيد، کاهش هورمونهاي رشد ، برخي سرطانها و . . . ) و يا استفاده از دارو از جمله داروهاي استروئيدي (کورتون) و ضد تشنجي ، داروهاي مورد استفاده در درمان بيمارهاي تيروئيدي و . . . ايجاد ميشود.

عضو هيات علمي بيمارستان شهيد مدرس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: از نظر آسيب شناختي پوکي استخوان حاصل عدم تعادل بين ساخت استخوان جديد و برداشت استخوان قديمي است که در نهايت منجر به از دست رفتن پيشرونده بافت استخوان مي شود. بر اساس تحقيقات انجام شده تراکم استخوان در انسان بعد از جهش رشد در دوران بلوغ مرتبا افزايش مي يابد و در اواخر دهه سوم و اوايل دهه چهارم عمر به حداکثر ميزان خود مي رسد. بعد از آن تراکم استخوانها مرتبا با افزايش سن رو به کاهش مي گذارد و اين کاهش تا پايان عمر ادامه مي يابد. اثر هورمون هاي جنسي بر فرايند استخوانسازي و بروز پديده يائسگي (منوپاز) سبب ميشود روند کاهش تراکم در خانمها سرعت بيشتري نسبت به مردان داشته باشد. هر چند در مردان مسن نيز ، کاهش تدريجي هورمونهاي مردانه باعث ايجاد حالتي شبيه به يائسگي در آقايان مي شود .

اما چه چيز سبب افزايش تراکم استخوان و موجودي حساب مذکور خواهد شد؟

دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران گفت: تغذيه مناسب در دوران کودکي ، نوجواني و جواني و نيز دوران بارداري و شير دهي در کنار فعاليت فيزيکي مناسب و پرهيز از عادات غلط مانند کشيدن سيگار و الکل از مهمترين عوامل پيشگيري کننده از کاهش تراکم استخوان به شمار ميروند. مصرف فرواردهاي لبني (شير، ماست، کشک و دوغ کم نمک . . .) ، سبزيجات، حبوبات و ميوه هاي تازه استفاده متعادل از مواد غذايي پروتيئني مانند ماهي و تخم مرغ و پرهيز از استفاده بي رويه از نوشابه هاي گازدار و قهوه از جمله توصيه هاي غذايي مناسب در پيشگيري از پوکي استخوان است. استفاده صحيح و به جا از مکمل ها و ويتامين ها از جمله کلسيم ،ويتامين دي اگرچه مي توانند نقش مفيدي داشته باشند، به هيچ وجه به عنوان جايگزين تغذيه طبيعي و فعاليت فيزيکي نيستند.

وي افزود: از نظر باليني مي توان گفت استئوپروز يک بيماري خاموش است ، چرا که تا وقتي که شکستگي در استخوان اتفاق نيفتاده باشد درد و شکايت جدي ايجاد نميکند و نمي توان به وجود آن پي برد. محلهاي شايع شکستگي ناشي از استئوپروز شامل ستون فقرات پشتي و کمري ، انتهاي ساعد و نيز استخوان لگن است. شکستگي لگن از مهمترين و خطرناکترين عوارض ناشي از پوکي استخوان به شمار ميرود، بطوريکه گذشته از صرف هزينه هاي گزاف براي درمان اين بيماران احتمال مرگ و مير آنها طي سال اول بيش از 15 درصد است. در مورد شکستگي ساعد مداخلات ارتوپدي و جراحي مورد نياز است. در شکستگي مهره ها ، درمانهاي نگهدارنده و غير جراحي نقش پررنگ تري دارند. نکته مهمي که در درمان شکستگي ها بايد مد نظر قرار گيرد، پرهيز از بي حرکتي طولاني مدت است، چرا که بي حرکتي خود مي تواند علتي براي تشديد استئوپروز زمينه اي باشد.

رئيس السادات گفت : استئوپروز يک بيماري چند عاملي است و درمان آن جنبه هاي گوناگوني دارد که همکاري و کار گروهي متخصصين غدد و ، روماتولوژي، تغذيه ، طب فيزيکي و توانبخشي، ارتوپدي، تغذيه و روان پزشکي را مي طلبد. از مهمترين درمانهاي غير جراحي و غير دارويي مي توان به ورزش درماني و استفاده از بريس مناسب نام برد. ورزش هاي مفيد در پيشگيري و درمان کاهش تراکم استخوان بر حسب شدت کاهش تراکم، ويژگي هاي فردي و جسمي، وجود بيماريهاي زمينه اي و همراه و علاقه و دسترسي افراد متفاوت است. به طور کلي ورزش هاي تحمل کننده وزن، ورزشهاي تعادلي و ورزش هاي راست کننده عضلات ستون فقرات پشتي از بهترين ورزش هاي رايج در مبتلايان به پوکي استخوان به شمار مي رود. ورزشهاي آبي و شنا اگر چه در افزايش تراکم مفيد نيستند به دليل اثرات مفيد قلبي و عروقي و نيز سودمندي شان در ايجاد تناسب اندام از جمله ورزشهاي مورد توصيه به حساب مي آيند.

پياده روي به خصوص در سطوح غير شيب دار، ساده ترين و مفيد ترين ورزش در مبتلايان به پوکي استخوان به شمار ميرود. انجام ورزش هاي رزمي و ورزش هاي پر برخورد مانند فوتبال و همچنين دويدن هاي سريع در سالمندان مبتلا به پوکي استخوان توصيه نمي شود. اين ورزش ها ممکن است منجر به زمين خوردن و شکستگي هاي ناشي از آن شوند. اخيرا ورزش تاي چي که ريشه در ورزش هاي رزمي سنتي چيني دارد به عنوان ورزش مفيد در سالمندان شناخته شده است.اين ورزش علاوه بر افزايش تراکم استخوان اثرات مفيدي در بهبود تعادل و پيشگيري از خطر زمين خوردن در آنها دارد.تاثيرات مفيد روحي و رواني از ديگر تاثيرات مفيد اين ورزش است.


 دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن صرع ايران:
 مصرف مواد نيروزا يکي از علت هاي مهم بروز صرع در جوانان است 

 
بهرامي گفت: متاسفانه سوء مصرف انواع مواد به خصوص داروهاي نيروزا مانند ترومادول در جواني يکي از علت هاي مهم بروز و ابتلا به صرع است.به گزارش آفرينش پرويز بهرامي متخصص مغزو اعصاب و دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن صرع ايران درباره علت بيماري صرع گفت: درباره صرع بايد بگويم صرع اختلالي در کارکرد مغز است تا يک بيماري و علت هاي زيادي مي تواند داشته باشد و يا حتي ممکن است بدون علت خاصي بروز کند که بر اساس علت آن انواع متفاوتي دارد مثلاً در صرع هاي کانوني فقط قسمتي از مغز درگير مي شود.

وي افزود: 60 درصد، صرع بدون علت است و زمان شيوع آن نيز مي تواند از آغاز تولد هر شخص تا سنين نوجواني و بزرگسالي باشد. صرع مي تواند به دنبال تروماها و آسيب هاي حين زايمان به ناحيه سر در زمان نوزادي ايجاد شود، به دليل عفونت در دوران شيرخوارگي اتفاق بيفتد و يا با علائمي همچون تب از سن پنج ماهگي تا پنج سالگي به عنوان شايع ترين علت تشنج، بروز کند.

وي خاطرنشان کرد: بيماري صرع ممکن است در اثر ساير بيماري هاي مغزي و متابوليک و يا در دوره نوجواني و جواني در اثر ضربه هاي مغزي ، انواع تومورهاي مغزي و يا اختلالات متابوليک بروز کند.متاسفانه سوء مصرف انواع مواد به خصوص داروهاي نيروزا مانند ترومادول در جواني يکي از علت‌هاي مهم بروز و ابتلا به صرع است.

دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن صرع ايران گفت: بروز بيماري هايي هچون آلزايمر و يا سکته هاي مغزي در سنين بالا ، ضايعات فراگيرتر مانند تومورهاي مغزي ، ضربه هاي مغزي و اختلالات عروقي مغز در اثر بيماري ديابت، ممکن است منجر به بروز صرع شود. بنابراين براساس علت ونوع صرع درمان دارويي و يا جراحي براي بيماران انتخاب مي شود.

وي در پاسخ به اين سوال که با توجه به تشخيص پزشک ، درمان صرع قطعي است يا خير گفت: درمان صرع را نمي توان صدرصد عنوان کرد اما بين 60 تا 70 درصد بيماران مبتلا به صرع با دارو کنترل مي شوند و هر دوره درمان لازم است به طور متوسط حدود سه سال ادامه داشته باشد و به جرات مي توان گفت 70 درصد بيماران صرع به درمان ها پاسخ مي دهند و بهبود مي يابند.

بهرامي افزود: خيرگي و قطع ارتباط شخص با محيط به عنوان مثال پلک زدن و بوهاي خاص، تغيير در فاصله و شکل اشياء ، دست و پا زدن و خارج شدن کف از دهان، قرارگرفتن زبان در بين دندان ها و در بعضي از موارد بي اختياري ادار، از علائم شايع بيماري صرع است که اين علائم بين سه تا پنج دقيقه طول مي کشد.

وي اظهار داشت: در دوران نوجواني شايع ترين علت صرع ضربه هاي مغزي و سوء مصرف مواد مخدر از جمله روان گردان ها مانند ترامادول است که مي تواند بسيار خطرناک باشد.

طبق آمارهاي جهاني تقريبا يک درصد مردم جهان مبتلا به صرع هستند که در کشورايران هم اگر جمعيت کشور را 70 ميليون نفر در نظر بگيريم حدود 700 هزار نفر مبتلا به بيماري صرع هستند.

دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن صرع ايران افزود: باورهاي نادرست در باره صرع در تمام کشورها وجود دارد به خصوص در ايران که کمي نسبت به ساير کشورها پررنگ تر است به عنوان مثال اين باور عمومي شايع است که يک فرد مبتلا به صرع نمي تواند ازدواج کند. بايد بگويم با مصرف دارو اين بيماري کنترل شده و حدود 70 درصد قابل درمان و بهبود است بنابراين براي افزايش آگاهي افراد نياز به برگزاري کلاس هاي آموزشي در جامعه است.

وي در پايان يادآور شد: در جهان دانشمندان بزرگي از جمله ناپلئون بناپارت ، داستايوفسکي ، آلفرد نوبل "برنده جايزه نوبل "، ژوليت سزار به صرع مبتلا بودند وعليرغم فقدان درمان هاي مناسب در آن زمان؛ به انجام فعاليت هاي خود مشغول بودند. بنابراين با پيشرفت علم و درمان جديد صرع امروزه افراد مبتلا به صرع مي توانند زندگي بهتري نسبت به گذشتگان داشته باشند.

بهرامي گفت: يازدهمين کنگره بين المللي انجمن صرع ايران در راستاي تبادل تجربيات و ارتقاء هرچه بيشتر سطح دانش در زمينه صرع از تاريخ هشتم الي دهم بهمن ماه در سالن همايش هاي رازي برگزار خواد شد که از پژوهشگران درخواست مي شود، خلاصه مقالات خود را حداكثر تا تاريخ 15 مهرماه 93 به دبيرخانه اين كنگره ارسال نمايند.

وي محورهاي اصلي كنگره را، پاتولوژي و پاتوفيزيولوژي صرع، pitfall هاي تشخيص در صرع، بررسي هاي پاراكلينيك، جنبه هاي رواني-اجتماعي صرع، توان‌بخشي، درمان دارويي، فارماكولوژي باليني در صرع، صرع اطفال، سايكولوژي و صرع، درمان جراحي، داروهاي ضد تشنج، روش هاي پيشگيري از صرع، كاربردهاي MEG در صرع، صرع super status، صرع و تغذيه، تشخيص و درمان صرع در بخش هاي مراقبت ويژه و گزارش موارد آموزنده و جالب عنوان كرد.


 پوليپ روده در کمين اين افراد! 

 پوليپ روده در کمين اين افراد!پوليپ‌ هاي روده‌ اي خطرناک در برخي موارد ممکن است بدخيم شده و به تومورهاي سرطاني تبديل شوند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، حاصل از مطالعات جديد در آمريکا نشان مي ‌دهند افرادي که در شبانه روز کمتر از 6 ساعت مي‌ خوابند، بيشتر از ساير افراد در معرض ابتلا به پوليپ‌ هاي خطرناک روده هستند. اين پوليپ‌ هاي روده‌ اي خطرناک در برخي موارد ممکن است بدخيم شده و به تومورهاي سرطاني تبديل شوند.

براي انجام اين تحقيق 1240 مرد و زن که به اختلالات روده مبتلا بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. نتايج حاکي از اين بود که 29 درصد از مبتلايان به پوليپ روده پيش سرطاني کساني بودند که در طول شبانه روز کمتر از 6 ساعت مي خوابيدند.


 خبرها از عالم علم 

 افزايش يادگيري مغز با حس کنجکاوي

محققان دانشگاه کاليفرنيا در ديويس پس از مطالعه بر روي نحوه افزايش يادگيري مغز متوجه شدند که در صورت افزايش کنجکاوي در افراد ميزان يادگيري مغز نيز افزايش مي‌يابد. به گزارش (ايسنا)دکتر ماتياس گروبر، محقق دانشگاه کاليفرنيا در ديويس اظهار کرد: نتيجه اين مطالعات مي‌تواند نقش مهم و غير قابل انکار کنجکاوي در افزايش يادگيري ذاتي مغز را نشان دهد، به طوري‌که اين يافته‌ها مي‌تواند در افزايش يادگيري در کلاس درس و يا در ساير زمينه‌ها بسيار مفيد باشد. وي در ادامه افزود: در نخستين گام ،محققان از گروهي از داوطلبان خواستند تا حس کنجکاوي خود را در جواب به سوالات کم اهميت اندازه‌گيري کنند. در گام بعدي از داوطلبان خواسته شد تا به سوالات کم اهميت ارائه شده پاسخ دهند، همچنين در حين ارائه سوالات، تصويري از يک صورت با چهره ساده نشان داده شد، سپس از داوطلبان خواسته شد تا در سوالات بعدي، چهره نشان داده شده را شناسايي کنند.

پس از بررسي نتايج بدست آمده از داوطلبان، سه نتيجه کلي حاصل شد. نتايج اولي همانطور که انتظار مي‌رفت، نشان داد هنگامي‌که افراد در پيدا کردن جواب سوالات بسيار کنجکاوانه عمل مي‌کنند، يادگيري بهتري دارند، به طوري‌که با تحريک شدن حس کنجکاوي آنها، نتيجه بسيار بهتري در شناخت اطلاعات ناشناخته نظير شناسايي چهره بدست آمد.

دومين نتيجه نشان داد هنگامي‌که حس کنجکاوي برانگيخته مي‌شود نقاط بيشتري از مغز فعال مي‌شوند، به طوري‌که هنگام کنجکاوي نقاطي از مغز که اغلب در هنگام تفکر براي سوالات ملموس مورد استفاده قرار مي‌گيرند نيز فعال شده و در نهايت باعث ترشح بيشتر دوپامين در نورون‌ها مي‌شود. سومين نتيجه نشان داد هنگام تحريک حس کنجکاوي، قسمت هيپوکامپ مغز که نقش مهمي در يادآوري خاطرات دارد نيز تحريک مي‌شود که اين امر ارتباط بين هيپوکامپ و قسمت تفکرات مغزي را نيز افزايش مي‌دهد. اين افزايش در فعاليت و ارتباطات مغزي در نهايت مغز را در وضعيت افزايش يادگيري و حفظ بيشتر اطلاعات قرار مي‌دهد. اين يافته‌ها مي‌تواند کاربردهايي براي پزشکي و فراتر از آن داشته باشد. براي مثال، عملکرد مدارهاي مغزي متکي بر دوپامين با بالا رفتن سن و حتي زودتر در مبتلايان به بيماريهاي عصبي کاهش مي‌يابد. فهم ارتباط بين انگيزه و حافظه مي‌تواند به تلاشهاي جديد در جهت ارتقاي حافظه در سالمندان سالم يا ايجاد رويکردهاي جديد براي بيماران داراي اختلالات موثر در حافظه منجر شود.

کالري يک قوطي نوشابه با 6 کيلومتر دوندگي مي سوزد

به گزارش ايرنا از ساينس، به گفته محققان دانشکده بهداشت عمومي بلومبرگ جان هاپکينز آمريکا، درج اطلاعات مربوط به کالري بر روي بسته هاي غذايي به روشي که براي اغلب افراد قابل فهم باشد مي تواند آنها را به تغيير رفتار ترغيب کند.

آنها مي گويند:چاپ اطلاعات مرتبط با ميزان کالري مواد غذايي براي اغلب افراد بي معنا است اما درج اطلاعات کالري به صورت اطلاعات ورزشي براي مثال دويدن چهار مايل براي سوزاندن کالري ناشي از مصرف يک قوطي نوشابه روشي کارآمد است. محققان با درخواست درج اطلاعات ورزشي براي سوزاندن مقدار کالري ناشي از مصرف هر ماده غذايي، افزودند: براي مثال يک بطري 500 ميلي ليتري نوشابه حاوي 210 کالري است که اين ميزان بيش از يک دهم ميزان کالري توصيه شده براي مصرف يک زن در روز است. محققان مي گويند، اگر به مردم گفته شود که براي سوزاندن اين ميزان کالري به 4.2 مايل (6.75 کيلومتر) دويدن و يا 42 دقيقه پياده روي لازم است ممکن است آنها در مصرف اين مواد غذايي بيشتر تامل کنند. به گفته اين محققان، نوجوانان با توجه به اطلاعات ورزشي براي سوزاندن کالري که بر روي نوشيدني ها چاپ شده بود، نوشيدني هاي سالم تر و يا بطري هاي کوچکتر را انتخاب مي کردند.


 خبر پزشکي 

 لزوم توجه به مشکلات تغذيه اي

رئيس دانشکده تغذيه دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: در يک برآورد حدود 800 ميليون نفر از جمعيت جهان با گرسنگي مزمن زندگي مي کنند. در گرسنگي مزمن، عده زيادي از مردم غذاي اوليه براي سير شدن و دريافت انرژي و پروتئين کافي را ندارند و دچار بيماري هاي مختلف و حتي مرگ نيز مي شوند که بسياري از آنها را زنان و کودکان زير 5 سال در کشورهاي فقير آفريقايي تشکيل مي دهند.

به گزارش آفرينش دکتر مجيد حاجي فرجي، رئيس دانشکده تغذيه دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و سازمان تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور، در برنامه «مردم و سلامت» گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت با بيان اينکه بحث سوء تغذيه يک بعد ديگر هم دارد که آن در حالت چاقي و اضافه وزن فرد است، در اين حالت انرژي زيادي به بدن مي رسد؛ اما بدن دچار گرسنگي سلولي و کمبود بعضي ريز مغذي هاي مورد نياز است، افزود: متاسفانه علائم کمبود ريز مغذي ها دير ظاهر مي شود و به دليل تداخل دارويي، غذايي و بعضي از بيماري ها، جذب آنها کند و به صورت نامناسب صورت مي گيرد.

در جامعه ما مي توان از کمبود کلسيم، روي، آهن و بعضي از ويتامين هاي گروه B و D نام برد.

وي ادامه داد: حدود 80 تا 90 درصد از جامعه ما در درجات مختلف با کمبود ويتامين D روبرو هستند. همچنين به دليل مصرف کم لبنيات و مواد حاوي کلسيم و جذب پايين آن، تنها يک سوم نياز روزانه ما به کلسيم برآورده مي شود. کمبود آهن هم مختص کشور ما نيست و در دنيا فراگير است.

وي با بيان اينکه «فائو» در يک نبرد با گرسنگي و رسيدن به امنيت غذايي، همراه با سازمان هاي بين المللي ديگر سياستگذاري هاي کلاني را آغاز کرده است، افزود: فائو شروع اين مبارزه را توجه به کشاورزي در کشورهاي مختلف مي داند و بهترين راه حل آن را نيز کشاورزي خانگي عنوان کرده است.

به طوري که هر خانواده بتواند تهيه محصولات اوليه غذايي خود و حتي پرورش دام را برعهده گيرد. اين مسئله به عنوان کليد حل گرسنگي درنظر گرفته شده است.

رئيس دانشکده تغذيه دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در ادامه گفت: بر اساس آخرين پيمايش کشوري در مورد عوامل خطر غيرواگير که در سال 1390 و در تمامي استان ها انجام شد، پس از مصرف سيگار، تغذيه ناسالم به عنوان مهمترين عامل مرگ زودرس در گروه سني 30 تا 70 سال معرفي شده است. در تغذيه ناسالم افراد با مصرف زياد نمک، قند و چربي مواجه هستند. متاسفانه عادات غلط غذاييِ سنتي در کشور ما با فرآورده هاي صنعتي پرکالري در قالب غذاهاي آماده و نيمه آماده همراه شده است که عمدتاً به دليل ذائقه سازي، چربي و نمک زيادي دارند.

حاجي فرجي در پايان با بيان اينکه در اواخر سال گذشته به ما ماموريت داده شد که با بخش صنعت غذا و فرآورده هاي غذايي وارد صحبت و مشاوره شويم تا راهکارهايي را جهت تعديل مشکلات تغذيه اي پيدا کنيم، اظهارکرد: خوشبختانه با همکاري که با بخش صنعت غذا، سازمان استاندارد، سازمان غذا و دارو و ديگر ارگان ها داشتيم، در توليد مواد غذايي، اولويت در کاهش قند، نمک و چربي گذاشته شد. لذا براي امسال و سال آينده، يک برنامه ريزي ايجاد شده است که با همکاري بخش صنعت غذايي، حداقل صنعت غذا در اين مسير با ماهمراه شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي