جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4834


استقلال در آزادي، پرسپوليس در تختي؟!


تمرين استقلالي ها در طرقبه


دقيقه نود


سوت پايان


يادداشت


 استقلال در آزادي، پرسپوليس در تختي؟! 

پس از پايان مرحله يک شانزدهم نهايي جام حذفي، بعدازظهرديروز مراسم قرعه‌کشي مرحله يک هشتم برگزار شد و ميزبانان بازي‌هاي اين مرحله مشخص شدند.اين قرعه‌کشي تنها مختص به سه ديدار بود و ميزبان 5 ديدار ديگر به دليل قانون سازمان ليگ از پيش تعيين شده بود.بر اساس قانون سازمان ليگ قرعه‌کشي تنها براي تيم‌هايي انجام مي‌شود که در مرحله قبل هر دو مهمان يا ميزبان بوده‌اند. بدين ترتيب قرعه‌کشي براي تعيين ميزبان براي بازي‌هاي پرسپوليس برابر راه آهن، صنعت ساري با پيکان و پديده مشهد با گسترش فولاد برگزار شد و گسترش فولاد، پرسپوليس و صنعت ساري به عنوان ميزبانان اين بازي‌ها مشخص شدند.بر اساس برنامه اعلام شده 7 بازي مرحله يک هشتم در روز 4 آبان برگزار مي‌شود و 24 ساعت بعد بازي استقلال برابر پارسه آخرين ديدار اين مرحله خواهد بود.همچنين با توجه به اينکه استقلال و پرسپوليس در اين مرحله ميزبان شده‌اند و همچنين مخالفت مجموعه ورزشي آزادي با ميزباني از بازي دو تيم طي 24 ساعت، براي مشخص شدن محل بازي اين دو تيم قرعه‌کشي برگزار شد که در نهايت ميزباني در ورزشگاه آزادي به تيم استقلال رسيد.با اين حال محمود خوردبين از سازمان ليگ 48 ساعت فرصت خواست تا بتواند نظر مثبت مديران مجموعه ورزشي آزادي را براي ميزباني از بازي پرسپوليس برابر راه آهن جلب کند.در صورتي که ورزشگاه آزادي با درخواست پرسپوليس موافقت نکند، ديدار اين تيم برابر راه آهن در ورزشگاه تختي برگزار خواهد شد.


 تمرين استقلالي ها در طرقبه 

 تيم استقلال بعد از بازي با فولاد نوين به دليل تاخير يک ساعته در پرواز اهواز به مشهد ديرهنگام به مشهد رسيدند.آبي پوشان که ابتدا قرار بود در هتل کوثر اقامت کنند به دليل مخالفت شوراي تامين شهر به دليل تردد زياد در محل هتل کوثر در هتل آبان مستقر شدند.

تيم استقلال ديروز تمرين نداشت و فقط در محوطه هتل به ريکاوري پرداخته و سپس بازيکنان راهي استخروسونا شدند. شاگردان امير قلعه نوعي ازامروزدرزمين تمريني در محل طرقبه تمرينات خود را براي بازي با پديده پيگيري مي‌کنند. تيم استقلال براي اين بازي حنيف عمران زاده و هاشم بيک زاده را به دليل مصدوميت در اختيار ندارد.ديدار تيم هاي پديده و استقلال از هفته دوازدهم ليگ روز چهارشنبه ساعت 15 برگزار مي شود.


 دقيقه نود 

 براي قضاوت در ديدار رفت فينال ليگ قهرمانان آسيا

سفرتيم داوري ايران به استراليا

تيم داوري کشورمان براي قضاوت دربازي رفت فينال ليگ قهرمانان آسيا راهي استراليا خواهد شد.عليرضا فغاني، حسن کامراني‌فر و رضا سخندان سه داور کشورمان هستند که قضاوت بازي رفت ميان وسترن سيدني واندرز استراليا و الهلال عربستان را بر عهده دارند. داوران کشورمان چهارشنبه صبح راهي دبي مي‌شوند تا از فرودگاه دبي راهي استراليا شوند.اين ديدارروز شنبه هفته آينده برگزار مي شود و تيم داوري کشورمان روز يکشنبه به کشور باز خواهد گشت.

گفتني است قضاوت ديدار برگشت را نيشي‌موراي ژاپني بر عهده خواهد داشت.

پيروزي اوساسونا با گلزني نکونام

هفته نهم ليگ دسته دواسپانيا با برگزاري دو ديدار ادامه يافت که دريکي از ديدار‌هاي برگزار شده اوساسونا تيم شانزدهم جدول برابر تنه ريف به ميدان رفت و درحالي که تا دقيقه90 با تساوي 2 بر 2 متوقف شده بود توانست به گل برتري برسد و3 بر 2 حريفش را شکست دهد.گل نخست اوساسونا را جواد نکونام از روي نقطه پنالتي به ثمر رساند.دراين ديدار جواد نکونام و کريم انصاري‌فرد از ابتدا براي تيمشان بازي کردند تا پس از بازگشت از اردوي پرتغال در ترکيب تيم‌هايشان به ميدان رفته باشند.

دوري شش هفته اي بيک‌زاده

سيد سعيد افجه‌اي عضو هيات مديره استقلال درباره مصدوميت هاشم بيک‌زاده گفت: من با قلعه‌نوعي که صحبت کردم ايشان گفت که بيک‌زاده چيزي حدود شش هفته دوراز ميادين خواهد بود ودکترنوروزي هم به ما گفته که بيک‌زاده حداقل سه هفته به دليل مصدوميت نمي‌تواند در اختيار ما باشد. به هرحال برنامه‌هاي تيم ملي روي کار ما تاثير گذاشته وکارمارا کمي دشوار کرده است.البته همکاري با تيم ملي باعث افتخار مجموعه باشگاه استقلال است اما ما توقع داريم کمي مراعات ما را هم بکنند. خودتان شاهد بوديد که بازيکنان ما برابر فولاد نوين اهواز چقدر خسته بودند و همين مسئله مي‌توانست باعث مصدوميت چند بازيکن ديگرما شود. همين مسائل روي روحيه هواداران ما موثر است و آنها را به شدت نگران مي‌کند.عضو هيات مديره استقلال در پاسخ به سوالي درباره شايعات مبني برديدار تيمش و اتلتيکومادريد، عنوان کرد: نظر شخصي من اين است که اين ديدار فايده‌اي براي ما ندارد. ما مي‌توانيم بودجه مورد نظر براي اين ديدار را صرف پرداخت بدهي‌هاي قبلي باشگاه کرده و مشکلات خودمان را برطرف کنيم.

انصراف ماهيني ازحضوردر تمرينات پرسپوليس

با ارسال نامه‌اي به باشگاه پرسپوليس اعلام شد ديگر حسين ماهيني در تمرينات اين تيم شرکت نخواهد کرد. صبح ديروز وکيل حسين ماهيني نامه‌اي به باشگاه پرسپوليس برد که درآن عنوان شده بود اين بازيکن ديگر درتمرينات پرسپوليس حاضر نخواهد شد چرا که وضعيت خدمتي اين بازيکن هنوز مشخص نشده است.قراراست وضعيت سربازي اين بازيکن از طريق نظام وظيفه ابلاغ شود تا ماهيني به سربازي برود. درهمين رابطه گفتني است ماهيني نمي‌خواهد در تمرين هيچ تيمي فعلا شرکت کند چرا که درصورت مصدوميت احتمالي ديگر نمي‌تواند در تيم‌هاي مثل ملوان يا تراکتورسازي هم حاضر شود.

تيم‌هاي ملي فوتسال روسيه در ايران

تيم‌هاي ملي اميد و بزرگسالان روسيه جهت انجام 4 ديدار تدارکاتي با تيم هاي ملي فوتسال ايران به تهران خواهند آمد. تيم‌هاي ملي اميد و بزرگسالان روسيه روز يکشنبه9 آذربا حضوردرتهران به مصاف بزرگسالان و اميدهاي فوتسال ايران خواهند رفت.اين 4 ديدار تدارکاتي به ميزباني استان قم برگزار خواهد شد.


 سوت پايان 

 حل مشکل مدافع استقلال

مدافع ارمنستاني تيم فوتبال استقلال مشکلي براي همراهي تيمش مقابل پديده خراسان ندارد. هراير مگويان، مدافع ارمنستاني تيم فوتبال استقلال که به دليل عدم تمديد اقامتش در ايران نتوانسته بود آبي‌پوشان را درديدار مقابل فولاد نوين اهوازهمراهي کند، براي حضور دربازي با پديده خراسان مشکلي نخواهد داشت. اين بازيکن اقامت خود در ايران را تمديد کرده و مي‌تواند روز چهارشنبه درترکيب استقلال بازي کند.

بازگشت کرار

جاسم کرارهافبک عراقي استقلال ديروز به اردوي آبي‌پوشان درمشهد اضافه شد.اين بازيکن با حضورش دراردوي استقلال، به شايعات پيرامون اختلاف و جدايي اش از اين تيم پايان داد.

کي‌روش در سمينار فيفا

کارلوس کي‌روش که پس ازسفربه آفريقاي جنوبي به منظور هماهنگي اردوي تيم ملي در اين کشور طي چند روز آينده به ايران برمي‌گردد،30 اکتبر (8 آبان) درسمينار بررسي عملکرد تيم‌هاي آسيايي در جام جهاني 2014 برزيل شرکت مي‌کند.اين سمينار توسط فيفا به ميزباني کوالالامپور برگزار مي‌شود و سرمربيان و مديران فني تيم‌هاي ملي آسيايي که در جام جهاني حضور داشتند، به آن دعوت شده‌اند.

دو استقلالي در پيکان

پس ازعقد قرارداد سياوش اکبرپوربا تيم فوتبال پيکان،احمد جمشيديان نيزمذاکرات ابتدايي را با اين تيم انجام داده و در صورت توافق، از نيم فصل دوم براي پيکان پا به توپ مي‌شود.پس از نظر مثبت منصورابراهيم‌زاده در مورد سياوش اکبرپور اين بازيکن ازشنبه در تمرين تيم پيکان حضور پيدا کرده و از نيم فصل دوم نيز براي اين تيم به ميدان مي‌رود.احمد جمشيديان نيز مذاکرات مقدماتي را انجام داده و در صورت تاييد سرمربي تيم پيکان، اين بازيکن نيز براي سفيدپوشان پيکان به ميدان خواهد رفت.اين دو بازيکن فصل گذشته دراستقلال حضور داشتند.


 يادداشت 

 ورزش همگاني و قهرماني، دومقوله جدا ناپذير

دکتر حميد آقا علي نژاد

ورزش همگاني و قهرماني دومقوله جدا ناپذيري هستند که تقويت و بهبود هر کدام از اين مقوله‌ها در کنار يکديگر امکانپذيراست و اين چيزي است که در کشورما توجه خاصي به آن نمي‌شود ومعمولا آن نگاهي که مسئولان و دست اندرکاران ورزش به بعد قهرماني ورزش دارند نسبت به ورزش همگاني غافل مانده‌اند. اگرامروزه ورزش قهرماني درکشورهاي توسعه يافته رشد زيادي دارد ودرجريان رقابت‌هاي آسيايي و جهاني بيشترين مدال ها را به خود اختصاص مي‌دهد به خاطرساختار قوي است که اين کشورها درورزش همگاني دارند واين دو مقوله راجداازيکديگر نمي‌دانند. تا زماني که ورزش به عنوان يک نياز اساسي و مهم درسبد خانواده ها قرار نگيردوفرهنگ سازي درستي دراين زمينه صورت نگيرد، نبايد انتظارداشته باشيم که روزي شاهد ترويج و رشد ورزش همگاني درميان آحاد جامعه شويم. طي تحقيقات صورت گرفته از قهرمانان نخبه دنيا اين مساله ثابت شده که عامل موفقيت و پيشرفت اين گونه ورزشکاران به خاطر توجهي است که قهرمانان اين رده به ورزش از سنين پايه دارند وورزش را به عنوان يک نياز مهم ازدوران طفوليت تا سنين بالا دنبال و آن را جزو برنامه‌ زندگي خود قرار دادند. درزمينه همگاني کردن ورزش اقتصاد حرف اول را مي‌زند، در جامعه اي که آحاد مردم آن از نظر معيشتي و اقتصادي مناسبي نداشته باشند، چطورمي‌توان انتظارداشت ورزش را به عنوان يک اولويت درفرهنگ خانواده خود جا دهند. يکي ازعواملي که سبب شده تا به امروز بعد همگاني ورزش در کشور ترويج پيدا نکند، تبليغات ضعيف دراين زمينه است. رسانه‌ها نقش مهمي درترويج ورزش همگاني دارند اما متاسفانه اين قدر که رسانه‌ها به بعد قهرماني ورزش توجه دارند، نسبت به بعد همگاني آن غافل مانده‌اند و فرهنگ سازي مطلوبي در اين باره ندارند. شايد با نامگذاري يک هفته‌ تحت عنوان "تربيت بدني و ورزش" بتوان درمردم انگيزه ورزش کردن را ايجاد کرداما با اختصاص يک روز يا يک هفته‌ به چنين امر مهمي نمي‌توان کمبود فعاليت بدني وکم تحرکي مردم را جبران کرد ودرجهت رشد و توسعه ورزش همگاني قدم موثري برداشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي