جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

در نخستين نشست جوانان و قانونگذاري؛
لاريجاني: ساختار آموزشي کشور متوازن با بازار کار نيست


عراقچي : باقي ماندن حتي يک تحريم را در توافق جامع هسته اي نخواهيم پذيرفت


تشديد اختلافات آمريکا و اسرائيل بر سر ايران


ميانجي‌گري عراق در مسئله شيخ نمر


ناتو: روسيه همچنان در اوکراين نيرو دارد


اردوغان: هدف از حمله به داعش، نفت است


جن ساکي: درباره تمديد مذاکرات گفت‌وگو نکرده‌ايم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

پيام آيت الله هاشمي به پادشاه عربستان:
با عدم اجراي حكم آيت الله نمر تفرقه‌افکنان را مأيوس ‌کنيد


السيسي: حمايت خارجي در پشت حمله سينا وجود دارد

پيش بيني ناسا:
تاريکي سه روزه زمين به دليل طوفان هاي خورشيدي

دادستان تهران:
سازندگان هواپيما "ايران 140" بايد پاسخگو باشند


جلسه اضطراري سيد حسن نصرالله با فرماندهان ارشد حزب‌الله


ابراز اميدواري لاوروف و کري نسبت به حصول توافق هسته‌اي


سرمقاله


همايش روز جهاني غذا


تمرين نحوه مقابله با ويروس ابولا در پاريس


 در نخستين نشست جوانان و قانونگذاري؛
 لاريجاني: ساختار آموزشي کشور متوازن با بازار کار نيست 

 
رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که ساختار آموزشي و تحصيلات جوانان متوازن با بازار کار نيست، گفت: سيستم آموزشي کشور همه را به سوي دانشگاه ها رهنمون مي کند اما بعد از فارغ التحصيلي آنها هيچ شغلي ندارند.به گزارش ايرنا، «علي لاريجاني» در نخستين نشست جوانان و قانونگذاري که در تالار شهيد مدرس مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، افزود: جايگاه جوانان براي ما بسيار ارزشمند است، ما بايد اقدامات لازم را انجام دهيم تا کاستي هايي موجود برطرف شود.وي بر ضرورت بهره مندي از نظرات جوانان در دستگاه ها تاکيد کرد و يادآور شد: انقلاب اسلامي با حرکت جوانان شکل گرفت و آنان نقش اصلي در انقلاب داشتند، پس از انقلاب نيز اکثر مديران جوان بودند.

رييس مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: ولي پس از اين دوران سازوکار روشني براي حرکت جوانان در نظر گرفته نشد.لاريجاني به فعاليت مجلس دانش آموزي در کشور اشاره کرد و گفت: مي توان از تجربيات نمايندگان مجلس دانش آموزي استفاده کرد.وي ادامه داد: بسياري از افرادي که در مجلس دانش آموزي حضور داشته اند، نمي دانند بايد چگونه تجربيات خود را در اختيار دستگاه هاي مختلف کشور قرار دهند و اين سوال مطرح مي شود که آيا ما مي توانيم مجلس جوانان را متشکل از نخبگان تشکيل دهيم.

رييس مجلس اظهارداشت: در اين راستا بايد بررسي هاي لازم انجام شود گاهي منظور از تشکيل مجلس جوانان اين است که افرادي نخبه و جوان نظرات خود را به مراکز تصميم گيري ارايه کنند که اين مشکل قانونگذاري ندارد، ولي اگر بخواهيم تشکيلاتي در اين راستا تشکيل دهيم بايد به قانون اساسي رجوع کنيم.

لاريجاني يادآور شد: تشکيل مجلس جوانان ممکن است بار مالي داشته باشد از اين رو نمي توان در اين راستا طرحي ارايه کرد ولي دولت مي تواند لايحه اي را به مجلس تقديم کند.وي افزود: نظر مشورتي اين افراد مشکلي ندارد ولي اين که نظرات آنها به صورت قانون مصوب شود بايد از طريق قانون اساسي مورد بررسي قرار گيرد.وي در ادامه از تشکيل دفتري براي جوانان در مرکز پژوهش هاي مجلس استقبال کرد و گفت: از نظر من تشکيل اين دفتر مشکلي ندارد و تشکيل آن مي تواند سکوي اوليه براي اقدامات بعدي جوانان باشد.

وي با يادآوري اين که جوانان اين دفتر بايد به محتواي موضوعات مربوط به جوانان توجه کنند، اظهار داشت: ما همواره به ايجاد تشکيلات جوانان علاقه مند هستيم ولي بعد از ايجاد يک تشکيلات معلوم نيست چه اتفاقي رخ مي دهد، اگر به محتواي موضوعات اهميت دهيم موفق خواهيم بود براي مثال بايد مشکلات جوانان و آينده مسايل کشور بپردازيم.لاريجاني با بيان اين که علاوه بر موضوع ايجاد تشکيلات براي جوانان بايد به موضوع مربوط به محتواي جوانان نيز توجه دقيق شود و به موضوعات فوري و ميان مدت آنان توجه شود.

وي بر ضرورت توجه به وضعيت اشتغال جوانان تاکيد کرد و گفت: ما امروز با يک مشکل اساسي مواجه هستيم و آن اين است که سيستم آموزش کلاسيک همه را به سوي دانشگاه رهنمون مي کند و به دانشجويان مدرک مي دهد ولي بعد از آن آنها هيچ شغلي ندارند.وي يادآور شد: اين جوانان ممکن است از لحاظ رواني نيز آسيب ببيند از اين رو بايد توازن آموزش ها با بازار کار را ايجاد کنيم.رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين گفت: ما هر ساله فارغ التحصيلاني از دانشگاه هاي دولتي، آزاد و پيام نور داريم ولي بعيد است براي آنان بازار کاري فراهم شود.لاريجاني افزود: يکي از دلايل اين مشکل اين است که در بسياري از رشته ها نيروهاي مازاد در تحصيل داريم براي مثال در رشته حسابداري230 هزار نفر ، رشته حقوق 170 هزار نفر ، مديريت بازرگاني 70 هزار نفر، مديريت دولتي 62 هزار نفر و روانشناسي 80 هزار دانشجوي مازاد در کشور وجود دارد.

وي با يادآوري اين که ساختار تحصيلات متوازن با بازار کار نيست، گفت: در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اين موضوع مطرح شد ، برخي ها گفتند علم فضيلت مي آورد ولي ما مي گوييم اين حرف کامل نيست.وي ادامه داد: اين فضيلت براي فرد است ولي براي حکومت فضيلت اين است که علم آموزش را متناسب با بازار کار کند.

رييس مجلس، يکي ديگر از مسايل جوانان مشکلات ازدواج آنان دانست و گفت: حدود پنج ميليون و 570 هزار مرد و پنج ميليون و 670 هزار زن در سن ازدواج در کشور وجود دارد که به دليل مشکلات مختلف از جمله مشکلات فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي ازدواج نمي کنند.وي تاکيد کرد: ما در شرايطي قرار داريم که جز با کار جمعي نمي توانيم موفق باشيم، ممکن نيست در شرايط پيچيده جهان به صورت فردي به موفقيتي برسيم.عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اضافه کرد: داشتن تئوري فعال براي نظم بخشي، حضور ميداني و نقش آوري از مهم ترين موضوعاتي است که ما مي توانيم با آن اوضاع را سرو سامان دهيم.

لاريجاني همچنين گفت: در يک زمان دولت ها نقش ميداني ايفا مي کردند اما امروز شرکت هاي بزرگ يا جريان هاي فکري هستند که نقش آوري مي کنند براي مثال نقش جنبش حزب الله لبنان در خاورميانه بسيار بيشتر از برخي دولت ها است.

وي افزود: امروز شاهد هستيم تروريست هاي عجيب و غريبي در منطقه نقش ايفا مي کنند که البته نقش آنان مخرب است.


 عراقچي : باقي ماندن حتي يک تحريم را در توافق جامع هسته اي نخواهيم پذيرفت 

 
عباس عراقچي در ارتباط با اظهارات وندي شرمن گفت: مذاکرات ايران با کشورهاي 5+1 در مسير سخت و پرفراز ونشيبي پيش مي رود و اتمام آن در مهلت مقرر از چشم انداز روشني برخوردار نيست و بدون ترديد تلاش براي مذاکره از طريق رسانه ها به جاي ميز مذاکره و بيان علني مطالبات سياسي بخصوص چنانچه با زياده خواهي هاي غير منطقي همراه باشد نه تنها کمکي به پيشبرد مذاکرات و رسيدن به توافق نهايي تا قبل از موعد مقرر نمي کند بلکه مسير دشوار فعلي را هرچه سخت تر و ناپيمودني مي نمايد.

به گزارش اداره ديپلماسي رسانه، معاون وزير خارجه اضافه کرد : جمهوري اسلامي ايران بر اساس سياست اصولي خود که مبتني بر رد تمامي سلاحهاي کشتار جمعي از جمله سلاح هاي هسته اي بر اساس فتواي مقام معظم رهبري مي باشد , وارد مذاکرات هسته اي شده و با حسن نيت اين مذاکرات را تا حصول نتيجه نهايي دنبال خواهد کرد .

ما نيز معتقديم که فرصت موجود فرصت مغتنمي است که تکرار آن شايد به آساني براي هيچکدام از طرفها مقدور نباشد , ما اطمينان داريم چنانچه طرف مقابل بر هدف ادعايي خود در مذاکرات يعني کسب اطمينان از صلح آميز بودن برنامه هسته اي ايران صادق و پايبند باشد رسيدن به اين هدف کار چندان مشکلي نيست .

عراقچي اضافه کرد : هيات مذاکره کننده ايراني تاکنون ايده ها و پيشنهادات متعددي که داراي قابليت عملياتي و اجرايي بوده و هرگونه نگراني احتمالي از برنامه هسته اي ايران را از بين مي برد ارائه کرده است و چنانچه لازم باشد افکار عمومي جهانيان در زمان مقتضي از جزييات اين پيشنهاد ها مطلع خواهند شد و آن گاه همگان قضاوت خواهند کرد که چنانچه فرصت موجود از دست برود کدام طرف مقصر بوده و مسئوليت بعهده کيست , کمااينکه حتي مسوولين سياسي کنوني غربي هم علنا تاسف خود را براي از دست رفتن فرصت هاي مشابه پيشين به دليل زياده خواهي دولت بوش اعلام کرده اند .

عراقچي خاطر نشان کرد : موضع جمهوري اسلامي ايران در مذاکرات کاملا مشخص و روشن است.

از حقوق هسته اي کشور قدمي به عقب نخواهيم رفت اما براي شفاف سازي و اعتماد سازي آمادگي کامل داريم و اين بدان معني است که هيچ عقبگردي در کار نخواهد بود, تمامي قابليت هاي هسته اي ايران حفظ خواهد شد و هيچ تاسيساتي تعطيل يا حتي متوقف نخواهد شد , هيچ دستگاهي يا تجهيزاتي از بين نخواهد رفت , هيچ خدشه اي به تحقيق و توسعه علمي کشور وارد نخواهد شد و از همه مهم تر غني سازي صنعتي با قوت و در چهارچوب نيازهاي کشور محقق خواهد شد و همزمان تمامي تحريم ها مي بايست رفع و بر چيده شوند و جمهوري اسلامي ايران باقي ماندن حتي يک تحريم را در چهارچوب توافق جامع هسته اي نخواهد پذيرفت .


 تشديد اختلافات آمريکا و اسرائيل بر سر ايران 

 
تابناك: در پي انتشار گزارش هايي مبني بر عدم صدور اجازه ديدار وزير جنگ رژيم اسرائيل با مقامات ارشد آمريکايي در جريان ديدار از واشنگتن، امروز مقامات دولت آمريکا به طور رسمي اين گزارش ها را مورد تأييد قرار دادند. امري که نشانگر عميق شدن اختلاف نظر ميان آمريکا و رژيم اسرائيل بر سر موضوعات مختلف منطقه اي و بين المللي است.

خبرگزاري «آسوشيتدپرس» در مطلبي در اين زمينه مي نويسد چند تن از مقامات دولت اوباما که نخواسته اند نامشان فاش شود، تأييد کرده اند که اين دولت درخواست موشه يعلون، وزير جنگ رژيم اسرائيل براي ديدار با مقامات ارشد آمريکايي را رد کرده است. دليل اصلي اين موضوع، اظهارنظرهايي بوده که يعلون اخيراً عليه سياست هاي خاورميانه اي جان کري و همچنين روند مذاکرات هسته اي با ايران مطرح کرده است.


 ميانجي‌گري عراق در مسئله شيخ نمر 

 
باشگاه خبرنگاران: رئيس جمهور عراق، ظرف چند روز آينده براي ميانجيگري در خصوص موضوع اعدام شيخ نمر به عربستان سعودي سفر مي کند.به گزارش شبکه الميادين، به گفته يک منبع عراقي، قرار است" فؤاد معصوم" رئيس جمهور عراق، ظرف چند روز آينده به عربستان سعودي سفر کند تا براي خودداري عربستان از اعدام شيخ "نمر النمر "روحاني شيعه سعودي ميانجي گري کند.اين سفر معصوم به درخواست مستقيم آيت الله سيد "علي سيستاني" مرجع معظم شيعيان در عراق صورت مي گيرد.گفتني است "ابراهيم الجعفري" وزير امور خارجه عراق در کنفرانسي خبري اعلام کرده بود عراق تلاشهايي را براي حل مسئله شيخ نمر النمر در عربستان آغاز خواهد کرد و اميدوار است اين تلاش ها به نتيجه برسد.


 ناتو: روسيه همچنان در اوکراين نيرو دارد 

 
ايلنا: فرمانده ائتلاف ناتو در اروپا در سخناني مدعي شد: نيروهاي روسيه به خوبي از اوکراين عقب نشيني کرده اند اما هنوز با اطمينان نمي توان گفت که برخي از نيروهاي روسيه در خاک اوکراين نيستند.به گزارش ايتارتاس، فيليپ بريدلاو، فرمانده ائتلاف ناتو در اروپا بار ديگر گفت که روسيه همچنان نيروهاي مستقر در اوکراين دارد.

وي که از رهبران ارشد ناتو است، در جمع خبرنگاران گفت: نيروهاي روسيه به خوبي از اوکراين عقب نشيني کرده اند اما هنوز نمي توان با اطمينان گفت که ديگر هيچ نيروي روسي در خاک اوکراين مستقر نيست.به گفته بريدلاو، هنوز شماري از نيروهاي روسيه در نزديکي مرز روسيه با اوکراين مستقر هستند و اين نيروها که کاملاً مجهز هستند، تاکنون تمايلي براي خروج از اوکراين نشان نداده اند.


 اردوغان: هدف از حمله به داعش، نفت است 

 
رئيس جمهور ترکيه با انتقاد از تشکيل ائتلاف جهاني عليه داعش،ناراحتي خود را از توجه گسترده جهاني به دفاع از شهر کوباني بروز داد و خشمگينانه اعلام کرد: دنيا که به گروهک خونريزي مانند «پ. ک.ک» هيچ توجهي ندارد، در يک لحظه ائتلاف بين المللي را عليه گروهک تروريستي داعش تشکيل مي دهد. به گزارش فارس، «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه، هدف آمريکا براي حمله به داعش در عراق و سوريه را فقط مسئله نفت دانست.

وبگاه خبري «دي برس» به نقل از اردوغان نوشت، زماني که گروهک داعش به خطري براي چاه هاي نفت تبديل شد، اين فاجعه در سوريه و عراق ديده شد.وي با بيان اينکه مسئله درباره انسان هايي نيست که در معرض قتل قرار گرفته اند، تلويحا هدف ائتلاف بين المللي در حمله به گروهک تکفيري داعش را فقط مسئله نفت دانست.


 جن ساکي: درباره تمديد مذاکرات گفت‌وگو نکرده‌ايم 

 
سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: تمرکز ما روي ضرب‌الاجل 24 نوامبر است و ما درباره تمديد مذاکرات هسته‌اي گفت‌وگويي نکرده‌ايم.به گزارش ايرنا، جن ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري هفتگي خود با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5، گفت: من فکر مي‌کنم واضح است که تمرکز ما روي ضرب‌الاجل 24 نوامبر قرار دارد.جن ساکي افزود: ما درباره تمديد اين مذاکرات گفت‌وگويي نکرده‌ايم بنابراين من اطلاع بيشتري در اين باره ندارم.سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در ادامه گفت: بيل برنز، معاون وزير امور خارجه آمريکا هفته جاري به کار خود پايان مي‌دهد اما وي قرار است به همکاري خود در تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ادامه دهد.


 يک نکته از هزاران 

 ممنوعيت توليد اسلحه شکاري توسط وزارت دفاع يكي از مهمترين و بهترين اقداماتي بود كه درجهت حمايت از محيط زيست صورت گرفته است، اما كافي نيست...

بهتر است سازمان محيط زيست تمام مجوزهاي شکار را که از ابتدا تا کنون صادر کرده است ابطال و مورد بازبيني قرار دهد. همچنين اين توقع از نمايندگان مردم در مجلس وجود دارد كه وظيفه خود را صرفاً ناظر به منافع آني شامل احداث جاده، مسکن و ساير زيرساخت ها ندانند و نسبت به محيط زيست اهتمام کافي داشته باشند.


 ميز خبر 

از سوي رهبر معظم انقلاب ؛

مراسم ترحيم عالم مجاهد و پارسا حضرت آيت الله مهدوي‌کني برگزار شد

مراسم ترحيم و بزرگداشت عالم مجاهد و پارسا حضرت آيت الله مهدوي‌کني (رضوان الله عليه) از سوي حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.

در اين مراسم که با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، اعضاي خانواده و بستگان و شاگردان آيت الله مهدوي کني، رؤساي قوا، علما و روحانيون، شخصيتها و مسئولان کشوري و لشکري و اقشار مختلف مردم برگزار شد، قاريان قرآن کريم آياتي از کلام الله مجيد را تلاوت کردند و سپس مداحان اهل بيت در رثاي حضرت سيد الشهدا عليه السلام و در سوگ رحلت مرحوم آيت الله مهدوي کني به مرثيه سرايي پرداختند.

عراق حملات شيميايي داعش را تاييد کرد

مقامات عراقي براي نخستين بار تأييد کردند که شبه‌نظاميان داعش از سلاح‌هاي شيميايي استفاده کرده‌اند. وزير خارجه آلمان ضمن اعلام هشدار، خواستار بررسي اين موضوع در شوراي امنيت سازمان ملل است.

به گزارش بي‌بي‌سي، گزارش‌هاي منتشر شده در مورد استفاده شبه‌نظاميان گروه تروريستي داعش از سلاح‌هاي شيميايي، نگراني دولت آلمان را برانگيخته است.

وزير خارجه آلمان، فرانک‌والتر اشتاين‌ماير در گفت‌وگويي تلفني با دبيرکل سازمان ملل، بان کي مون خواستار بررسي اين موضوع در شوراي امنيت سازمان ملل شد. به گزارش خبرگزاري آلمان، بان کي مون پذيرفته که اين موضوع در دستور کار شوراي امنيت قرار گيرد.روزنامه "واشنگتن‌پست" اطلاعاتي دريافت کرده که نشان مي‌د‌هند شبه‌نظاميان افراطي به انبار سلاح‌هاي شيميايي دست يافته‌اند.

هاموند: توافق انگليس با كشورهاي خليج فارس در مورد ايران

وزير خارجه انگليس با تاکيد بر اهميت هماهنگي با رياض جهت ريشه کن کردن گروه هاي تروريستي عنوان داشت: دين اسلام از اقدامات وحشيانه اي که داعش دست به آن مي زند، مبراست.

به گزارش رويترز وي همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص روابط انگليس با ايران نيز گفت: من تاکيد مي کنم که توافق و تفاهمي ميان انگليس و کشورهاي حوزه خليج فارس در خصوص لزوم حل و فصل مسالمت آميز پرونده هسته اي ايران وجود دارد.

ما معتقديم که مذاکرات 1+5 پيشرفت هاي محدودي را رقم زد و ما منتظر نشست آتي هستيم و ما از ايران مي خواهيم تا روش واقع بينانه تري را در پيش بگيرد تا بتواند از انرژي هسته اي به نحو مسالمت آميز استفاده کند.

انتقاد شديد رئيس‌جمهور روسيه از آمريکا

رئيس جمهوري روسيه حمايت آمريکا و متحدانش از گروه هاي افراطي براي رسيدن به اهداف خاص خود را مسبب بروز مشکلات تروريستي کنوني ناميده و نظام «تک قطبي» را در مبارزه با چالش هاي جهان امروز ناتوان خواند. به گزارش دويچه‌وله، پوتين در کنفرانس بين‌المللي مباحثات باشگاه «والداي» گفت: «براي آنها فرقي نمي‌کند چه کشوري در جنگ تبليغاتي آمريکا جاي اتحاد جماهير شوروي را بعنوان دشمن اصلي اين کشور بگيرد: ايران بعنوان کشوري که سعي دارد به فناوري هاي اتمي دست يابد، چين بعنوان کشوري که قطب اول اقتصاد جهان است و يا روسيه بعنوان يک ابرقدرت هسته اي.»وي تاکيد کرد: «در حال حاضر بار ديگر تلاش مي کنند تا جهان را تقسيم کنند، سعي دارند خطوط جداکننده اي را تعيين کنند، ائتلافي را بوجود آورده و اگر کسي به ائتلاف آنها «بله» نگويد، پس «دشمن» محسوب مي شود.

خشم ديويد کامرون از مطالبات جديد اتحاديه اروپا

نخست وزير انگليس از مطالبات مالي جديد اتحاديه اروپا در ازاي عضويت انگليس در اين اتحاديه انتقاد کرد و گفت که مطالبه اين مبلغ مي‌تواند باعث تشويق مخالفان اتحاديه اروپا در انگليس شود.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه ديلي تلگراف هزينه‌هايي که اخيرا اتحاديه اروپا از برخي اعضا طلب کرده به غير از انگليس چند کشور ديگر اين اتحاديه نيز شامل مي‌شود اما در اين ميان انگليس بيشترين صورتحساب را دريافت کرده يعني مبلغ 2.6 ميليارد دلار معادل 2.1 ميليارد يورو که برابر با يک پنجم پول سالانه‌اي است که اين کشور به بودجه اتحاديه اروپا اختصاص مي‌دهد.

مطالبه اين پول همزمان با افزايش احساسات ضد اتحاديه اروپا در اين قاره صورت مي‌پذيرد. در حزب محافظه‌کار انگليس به رهبري ديويد کامرون، نخست وزير اين کشور برخي سياستمداران راست‌گرا مخالفت خود از سياست‌هاي اتحاديه اروپا نظير مهاجرت و هزينه عضويت را علني کرده‌اند.


 ميز خبر 

پيشروي‌ داعش به سمت الانبار عراق

تروريست هاي داعش روستاي زاويه البونمر در غرب استان الانبار را تحت تصرف خود درآوردند. در همين حال اين تروريست ها در پي دو انفجار انتحاري به پالايشگاه بيجي نيز حمله کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، منابع در عراق اعلام کردند که در حملات جنگنده هاي ائتلاف به شهر موصل در شمال عراق 18 عضو داعش کشته شده و 22 تن ديگر زخمي شدند.

منابع خاطرنشان کردند: در اين حملات مناطق استقرار نيروهاي داعش در منطقه سد موصل هدف قرار گرفت که در مسافت 50 کيلومتري شمال استان نينوا قرار دارد.

ترکيه مواضع کردها در کوباني را بمباران کرد

پس از اينکه تروريست هاي داعش خمپاره هايي را شليک کردند که در خاک ترکيه فرود آمد تانک هاي ترکيه اي مواضع مبارزان کرد را در کوباني هدف قرار دادند.

به گزارش الميادين، در پي سقوط چندين خمپاره در خاک ترکيه، تانک هاي اين کشور مرکز شهر کوباني و شرق آن را بمباران کردند.

منابع در کوباني در مصاحبه با الميادين اعلام کردند که در اين حملات مقرهاي نيروهاي حمايت از مردم کرد هدف قرار گرفت. همزمان درگيري هاي شديد ميان مبارزان کرد با تروريست هاي داعش در چندين محور در کوباني به ويژه در مناطق جنوب شرقي اين شهر ادامه دارد.

تشکيل حکومت داعش در ليبي

منطقه نفت خيز برقه در شرق ليبي پس از گذشت يک سال از تشکيل دولت محلي هم اکنون صحنه حضور برنامه هاي بلندپروازانه داعش براي گسترش قلمرو خود در شمال آفريقا شده است.

به گزارش مشرق، در حالي که افکار عمومي در جهان به حملات وحشيانه گروه تروريستي داعش در عراق و شهر کُردنشين کوباني(عين العرب) در شمال سوريه معطوف شده است، اخبار رسيده از شمال آفريقا حاکي از تحرکات پنهان و خطرناک اين گروه تروريستي در ليبي است.

منطقه برقه در شرق ليبي که اکتبر سال گذشته با اعلام تشکيل دولتي محلي به چهار استان اجدابيا، بنغازي، الجبل الأخضر و طبرق تقسيم شد هم اينک صحنه حضور برنامه هاي بلندپروازانه داعش براي گسترش قلمرو خود در شمال آفريقا شده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي20تا21 ربيع الاول1429قمري27تا28مارس 2008 ميلادي

تصميم درمورد موضوع 5.3 از دستورکار:

(پيش نويس برنامه علميات آموزشي دانشگاه براي مقابله با تهاجم عليه اسلام ومسلمين)

قسمت هشتادوچهار:

پيش نويس برنامه عملياتي آموزش دانشگاه براي مقابله با تهاجمات عليه اسلام ومسلمين

اين پروژه روي مقاصد قانون اسلامي در تبليغ اسلام و ردکردن همه ادعاهاي نسبت داده شده خارج از جهل وغفلت خودسرانه طراحي شده است. اين پروژه همچنين کمک اسلام را به ساختن عمارت تمدن جهاني، ارتقاء کيفيت آينده انسان، حفاظت از شأن وحقوق انسان و تحکيم پايه هاي درک و همکاري نشان مي دهد. به علاوه اين پروژه با هدف بالابردن روش هاي اخلاقي حل اختلاف و تشويق گفتگوي مذاهب، تمدن ها و فرهنگ ها با يک ديدگاه ارتقاء همکاري، درک وهمزيستي مسالمت آميز بين مردم و ملت ها است. اين پروژه به صورت مساوي آنها را که مذاهب آسماني و تقدس هاي معنوي را مورد اهانت قرار مي دهد مقصر اعلام مي کند. تا اينجا، اين پروژه بهترين راه هاي مستدل و مباحثه را پيگيري مي کندواز اظهار آنچه که مضر است جلوگيري مي نمايد؛ اين پروژه براين فرض استوار است که تمدن انساني بر اساس تعامل، تنوع و اختلاف نژادها، رنگ ها و سنت ها است. در حقيقت اين موضوع از اسرار زنده ماندن است که در هماهنگي با وضعيت فطري انسان است که خداوند به تمام انسان ها اعطا کرده است. خداوند مي فرمايد، « اگر خدا مي خواست همه شما را امت واحدي قرار مي داد» ( سوره نحل، آيه 93)، در حاليکه دعوت مي کند براي ازبين بردن تضادها ازطريق مراجعه به اصول وحدت فطري انسان، « اي مردم ما شما را ازيک مرد و زن آفريديم و شما را از تيره ها و قبيله ها قرار داديم تا يکديگر را بشناسيد؛ گرامي ترين شما نزدخداوند با تقواترين شما است؛ خداوند دانا و آگاه است.» (سوره حجرات آيه 13).

اين پروژه برخي از محورها رادر موضوع محدوديت هاي آزادي و حفاظت از خصوصياتي در جهان اطلاعات پيوسته درحال گسترش بررسي مي نمايد. اين موضوع توسط تهاجمات خشن مستمر عليه اسلام و مسلمين در کشورهاي اسکانديناوي(کاريکاتوهاي کفرآميز)، اروپا ( سخنراني پاپ بنديکت شانزدهم) و آمريکا ( حملات کينه توزانه در برخي دانشگاه ها) ديکته شده است. تهاجمات همچنين در جملات برخي از سياستمداران، همينطور درسينما و رسانه هاي برخي کشورهاي غربي، با تحريک محرک هاي مختلف از قبيل زير ناديده گرفته مي شود:

1- با پرکردن برنامه و مواد درسي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي و پژوهش علمي با محتوي ترس از اسلام و مسلمين، اين پروژه دفاتر کينه توزانه براي مطالعات استراتژيک است.

2- نفوذ به جوامع اسلامي به منظور تغيير سرنوشت آنها که موجب مسيحي شدن آنها گردد.

3- حذف کمک هاي اسلام در عمارت تمدني انسان، براي محکوم کردن اسلام با جدا دانستن آن از منطق، دانش و اخلاق برجسته.

4- تحريک تضادهاي ارزشي درميان تمدن ها و فرهنگ ها (تئوري هانتينکتون- فوکوياما)


 پيام آيت الله هاشمي به پادشاه عربستان:
 با عدم اجراي حكم آيت الله نمر تفرقه‌افکنان را مأيوس ‌کنيد 

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با ارسال پيامي به ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودي، جلوگيري از اجراي حکم اعدام آيت‌الله شيخ نمر باقر النمر را باعث يأس تفرقه‌افکنان و تقويت وحدت شيعه و سني در جهان اسلام خواند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين پيام، با تأکيد بر حساس بودن شرايط کنوني منطقه و جهان اسلام، نوشت: تفکر وحدت و تحکيم فرق اسلامي، مسلمانان را از اين شرايط نجات مي‌دهد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بخشي از اين پيام خطاب به پادشاه عربستان آورده است: انتظار مي‌رود در اين برهه که فتنه‌ها کيان امت اسلامي را نشانه گرفته، عدم اجراي حکم آيت‌الله شيخ نمر باقر النمر، تفرقه‌افکنان را مأيوس ‌کند و باعث تعامل و حل مشکلات جهان اسلام ‌شود.ايشان با يادآوري جايگاه روحيه تسامح در اسلام و تأثير محبت در پيوند قلوب تأکيد کرد: مسلمانان اتخاذ چنين تصميمي را از جناب‌عالي انتظار دارند.


 السيسي: حمايت خارجي در پشت حمله سينا وجود دارد 

عبدالفتاح سيسي در سخناني با اشاره به حمله صورت گرفته عليه نيروهاي مصري در شبه جزيره سينا که ده‌ها کشته و زخمي برجاي گذاشت، گفت: حمايت خارجي در پشت اين حمله قرار داشت.به گزارش اسکاي نيوز عربي، عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهوري مصر پس از نشستي با مسئولان امنيتي اين کشور که در پي حمله صورت گرفته در سينا برگزار شد، خطاب به مردم مصر گفت: من از شما مي‌خواهم تا نسبت به توطئه‌هايي که عليه ما چيده مي‌شود آگاه باشيد. ما قبلا نيز نسبت به آنچه که قرار بود رخ دهد اطلاع داشتيم.


 پيش بيني ناسا:
 تاريکي سه روزه زمين به دليل طوفان هاي خورشيدي 

کارشناسان ناسا مي گويند: زمين در روزهاي 30 آذر و اول و دوم دي ماه سال جاري -21، 22 و 23 دسامبر- در تاريکي ناشي از طوفان هاي خورشيدي فرو خواهد رفت.به گزارش ايرنا از ساينس، چارلز بولدن مدير آژانس فضايي ناسا با تاييد اين خبر گفت: زمين در اين سه روز به دليل طوفان هاي خورشيدي در تاريکي فرو خواهد رفت.

طوفان خورشيدي (يا طوفان مغناطيسي) پديده انفجاري يا فوراني با منشا مغناطيسي در جو خورشيد است که به آزاد شدن انرژي هاي فراوان مي انجامد.به دليل اين پديده، باد خورشيدي با سرعت و شدت بيشتري مي وزد و ذرات باردار پر انرژي روانه منظومه شمسي مي شوند که اين ذرات به زمين رسيده و با ميدان مغناطيسي بر هم کنش داشته و طوفان هاي خورشيدي را سبب مي شوند.طوفان هاي خورشيدي باعت تيره شدن روز مي شوند گويا شب هنگام فرا رسيده است.طوفان خورشيدي مي تواند باعث قطع شدن سيستم هاي ارتباطاتي، مختل شدن پروازها، حرکت کشتي ها، عملکرد ماهواره ها و حتي مختل شدن فعاليت فضانوردان و ديگر موارد را در برداشته باشد.براساس اعلام ناسا، پيش بيني دقيق اتفاقاتي که در اين سه روز به وقوع خواهند پيوست بسيار دشوار است و نمي‌توان پيش بيني دقيقي را براي فعاليت هاي خورشيدي اعلام کرد.


 دادستان تهران:
 سازندگان هواپيما "ايران 140" بايد پاسخگو باشند 

 
دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: در پرونده سقوط آنتونف نقص هواپيما بيش از نقص خلبان محرز است.به گزارش مهر، دادستان عمومي و انقلاب تهران در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع امنيت مسافرت اشاره کرد و گفت: ما متأسفانه در زمينه حمل‌ونقل عمومي و جاده‌اي مشکلات و مسائل زيادي داريم که برخي از آنها از وظايف دستگاه قضا خارج است.وي افزود: در حادثه اخيري که در کشور رخ داد يک هواپيماي آنتونف سقوط کرد ولي برخلاف پرونده‌هاي قبلي ما قصد نداريم با فوت خلبان پرونده را مختومه کنيم.

دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: اين بار دادستان ورود عميق‌تري به موضوع داشته و نه در دادسراي فرودگاه بلکه در دادسراي ويژه جنايي يک بازپرس ويژه مشغول رسيدگي به اين پرونده شده است. وي تصريح کرد: تا اينجاي تحقيقات نقص ايمني هواپيما مشخص‌تر از نقص خلبان بوده است و کساني که از اين هواپيما توليد کرده‌اند بايد به مردم پاسخگو باشند و دادستان اجازه نمي‌دهد که اين پرونده به سادگي بسته شود.

وي گفت: ما مي‌خواهيم از مسئولان هوايي کشور که اجازه ندهند پروازها با نقص انجام شود و در توليد هواپيماها بازنگري کنند اگر تا به امروز دستگاه‌هاي هواپيمايي کشوري توضيحاتي داده‌ اند اما آنچه فهميده‌ايم نقص هواپيما در زمان پرواز بوده است.

جعفري دولت‌آبادي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع مشکلات و فساد در فضاي ورزش کشور اشاره کرد و گفت: در اين حوزه متاسفانه شرايط نامناسب و نابساماني را مشاهده مي کنيم در حالي که مسئولان ورزشي بايد به افزايش روح پهلواني اقدام کنند نه به روحيه جعل و فساد و کارهاي خلاف.

وي گفت: به طور قطع کسي که کارت پايان خدمت جعل مي‌کند حق ندارد لباس تيم ملي را بپوشد و در ميادين بين‌المللي اقدام به ورزش کند.دادستان عمومي و انقلاب تهران افزود: اتفاقي که در اينچئون افتاد گرچه از طرف يک فرد کوچک رخ داد اما باعث شد يک لکه سياه بر پارچه سفيد انقلاب انداخته شود.وي گفت: ما دوست نداريم در همه مسائل ورود کنيم اما اگر مسئولان خودشان اقدام به پاکسازي محيط‌ها نکنند ما مجبور مي‌شويم ورود کنيم.


  جلسه اضطراري سيد حسن نصرالله با فرماندهان ارشد حزب‌الله  

يک روزنامه کويتي نوشت: سيد حسن نصرالله تغييرات گسترده‌اي را طي درگيري‌ها ميان نيروهاي حزب‌الله با مخالفان مسلح سوري در منطقه القلمون سوريه اعمال کرده است. به گزارش ايسنا، روزنامه السياسه کويت نوشت: پس از حمله تروريست‌هاي النصره به نيروهاي حزب‌الله که به شهادت 10 تن از نيروهاي حزب‌الله و زخمي شدن چندين تن ديگر انجاميد، سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله لبنان نشستي را در ضاحيه جنوبي بيروت با فرماندهان عالي نظامي برگزار کرد تا اتخاذ تدابير لازم براي جلوگيري از تکرار حملات تکفيري‌ها به مرزهاي لبنان را مورد بررسي قرار دهد. روزنامه السياسه مدعي شد، در اين نشست تدابيري اتخاذ شد که دستور اجراي هر چه سريع‌تر آن داده شد که مهمترين اين تصميمات تعيين فرمانده جديد در القلمون سوريه بوده است که اين فرمانده از مسوولان برجسته در حزب‌الله و از دوستان عماد مغنيه، موسسه شاخه نظامي حزب‌الله است.


  ابراز اميدواري لاوروف و کري نسبت به حصول توافق هسته‌اي 

وزراي امور خارجه آمريکا و روسيه نسبت به حصول توافق نهايي ميان ايران و گروه 1+5 تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر ابراز اميدواري کردند.به گزارش خبرگزاري ريانووستي، وزارت امور خارجه روسيه در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه و جان کري، همتاي آمريکايي‌اش در دديار با يکديگر تأکيد کردند مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 در خصوص برنامه هسته‌اي ايران شانس واقعي براي موفقيت را دارد.

همچنين در اين اطلاعيه آمده است: وزراي امور خارجه هر دو کشور در اين گفت‌وگوي تلفني تأکيد کردند که وضعيت کنوني حول مذاکرات هسته‌اي ايران شانس واقعي براي حصول توافقات را دارد اما بايد تلاش‌هاي بيشتري صورت گيرد.


 سرمقاله 

 "بمب ساعتي داعش" براي تغيير خاورميانه

حميدرضا عسگري

تغيير بافت سياسي و تحول در دولت‌هاي منطقه خاورميانه از اهداف هميشگي جهان غرب بوده است. باتوجه به كثرت مسلمانان در اين منطقه، از دير باز تلاش‌هاي بسياري جهت تبديل دولت‌هاي اسلامي به كشورهاي حامي غرب انجام شده و در صورت مخالفت دولت‌ها، طرح‌هاي بلندمدت و كوتاه مدتي جهت سرنگوني و تغيير آنها مدنظر بود است. اين مهم هيچگاه از طريق دخالت نيروهاي خارجي محقق نشده و يا به سرانجام نرسيده است. اما امروز اين امر به دست و سلاح خود مسلمانان درحال رخ دادن است!. امروز شاهد تغيير مرزهاي جغرافيايي با تشكيل حكومت‌هاي جديد التاسيس از سوي گروه‌ها و جبهه‌هاي به اصطلاح اسلامي هستيم. در هر گوشه‌اي از سوريه مدعيان براي خود حكومتي تشكيل داده‌اند و خود را زعيم مسلمانان مي‌دانند!. درعراق نيز با به دست آوردن ثروت و تسليحات عظيم پايه‌هاي ساختار به اصطلاح حكومتي خود را تقويت كردند و با مرزبندي‌هاي جديد خود نقشه جغرافيايي منطقه را تغيير داده ‌اند. امروز داعش و ديگرگروه‌هاي افراطي كه داعيه حكومت و خلافت اسلامي دارند، حقيقتا يک بمب ساعتي واقعي در دل خاور ميانه بشمار مي‌آيند که قدرت ويرانگر آن عموما درک نمي شود!. قدرت تخريبي داعش نه در سربريدن ها، کشتار، تصرف شهرها و روستاها و عدالت خشونتي است که از آن صحبت مي کنند. بلكه قدرت داعش فراتر از جذب فزاينده جوانان مسلمان، زاغه‌هاي بزرگ مهمات، و ميلياردها دلاري است که در اختيار دارد. قدرت تخريبي داعش به شکل بالقوه در جايي ديگرنمود پيدا مي کند؛ يعني در فروپاشي حكومت‌هايي كه به عنوان سنگ بناي خاورميانه جديد محسوب مي‌شوند.

سوريه و عراق تنها به عنوان بستري جهت اصلاح خاورميانه تلقي مي‌شوند و بايد منتظر تاثيرات داعش برحكومت‌هاي آل سعود، مصر، ليبي، اردن، يمن و ديگر مسلمانان از شمال آفريقا تا خليج فارس بود. ايجاد ناامني در منطقه و هزينه تراشي براي مسلمانان اعم از مخالفان و موافقان غربي، بهترين راهكاري است كه هم بنيه مالي كشورهاي منطقه را تضعيف خواهد كرد و هم به دست خودشان جام شوكران را سرمي‌كشند. بايد درک کنيم که در وضعيت کنوني حقيقتا چرا غرب کاري جز نشستن و تماشاگر بودن و تشكيل ائتلافي نه چندان جدي از خود بروز نمي‌دهد.

امروز همزمان با انتشار فيلم‌هاي خشونت آميز، صفحات اينترنتي داعش نيز، با بزرگنمايي ائتلاف ضد داعش و تاکيد روي چهل کشور، ادعا مي کنند که خلافت نوپاي اسلامي در مقابل تمام دنيا ايستاده و ارتش هاي چهل کشور جهان، در مقابل آنها ناکام بوده اند!. اين در حالي است که عدد 40 کشور تنها يك امر تبليغاتي است و اكثر اعضا نيز، فقط آماده اند که در حد پرداخت پول يا کمک هاي امدادي، در جنگ با داعش سهيم باشند. داعشي‌ها نيز، از اين واقعيات باخبرند که عرب ها حال جنگيدن ندارند و ترجيح مي دهند پولش را بدهند و غربي‌ها نيز با داشتن يك اتاق فكرقوي و طرح‌هاي استراتژيك خود، ارسال غذا و دارو براي آواره ها و نهايتا، اسلحه و مهمات براي ارتش عراق را بيشتر از اعزام سرباز و برخوردي جدي دوست دارند!. بايد تامل و تعمق كنيم كه چگونه يك گرايش خشني همچون داعش توانسته تا اين حد براي افراط گرايان جذاب باشد كه حاضرند زندگي با تابعيت‌هاي اروپايي خود را رها كنند و درسخت ترين شرايط جنگي جان خود را به خطر بياندازند. حال تصور كنيد اين جذابيت براي جوانان مسلماني كه دردام انتقام جويي‌هاي مذهبي و فرقه‌اي قرار مي‌گيرند تا چه ميزان خواهد بود( شيريني دستمزدهاي دلاري را نيز به آن اضافه كنيد!).

داعش، با اتخاذ ادبيات افراطي خود و بهره گيري از عنصر تفرقه ميان فرق اسلامي، عامدانه در حال فعال کردن چاشني بمبي بزرگ در منطقه است؛ بمبي که احتمال انفجارش واقعي است، و اگر منفجر شود موجب دگرگوني قطعي خاورميانه مي شود. اما آنچه غيرقابل پيش بيني است آينده اين گروه‌ها با گرايشاتي همچون داعش مي باشد. زماني در افغانستان گروه‌هاي مذهبي همچون طالبان از سوي غرب در مقابل شوروي مورد حمايت بودند، اما آينده‌ آنها آنطور كه تصور مي‌شد شكل نگرفت و بعدها برعليه خواسته‌هاي غرب عمل كردند و به محور تروريست در جهان تبديل شدند. اما خطر داعش به مراتب از طالبان و القاعده بيشتر است، چرا كه آنها با راه اندازي يك جنگ داخلي درميان مسلمانان درحال ايجاد تحولات جدي در عرصه سياسي خاورميانه هستند. اين طرح ريزي و گسترش آتش فتنه درميان مسلمانان بسيار پيچيده است، اما بايد در انتظار وقايعي بزرگتر از تحولات سوريه و عراق، در منطقه باشيم...


 همايش روز جهاني غذا 


 تمرين نحوه مقابله با ويروس ابولا در پاريس  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي