جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

نشانه‌هاي ديابت را بشناسيد
کودک و بزرگسال در خطر ديابت


چند راهكار عليه سرماخوردگي

دبير علمي گروه فوق تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم در بيست و چهارمين کنگره چشم پزشکي ايران
اعمال جراحي غير اصولي در صورت مي تواند بينايي را مختل کند


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 نشانه‌هاي ديابت را بشناسيد
 کودک و بزرگسال در خطر ديابت 

سن ابتلا به ديابت کاهش يافته است و اين فقط مختص کشور ما نيست. به اين معني که مي‌گويند در تمام کشورهاي جهان مي‌توان شاهد چنين اتفاقي بود.دکتر اسدالله رجب نيز اين موضوع را تائيد مي‌کند و در گفت‌وگو با جام‌جم توضيح مي‌دهد: سن ابتلا به ديابت در مقايسه با گذشته کمتر شده است و اين مطلب؛ هم در مورد ديابت نوع يک ـ که بيشتر کودکان و نوجوانان و افراد کمتر از 30 سال به آن مبتلا مي‌شوند ـ صادق است و هم در مورد ديابت نوع دو.

رئيس انجمن ديابت ايران ادامه مي‌دهد: اگر سن ابتلا به ديابت در کشورهاي پيشرفته ميان 45 تا 55 سال و سنين پس از آن باشد، در کشور ما و ديگر کشورهاي در حال توسعه اين سن پايين‌تر خواهد بود و اين دو رقم دست‌کم ده سال تفاوت خواهد داشت.

از طرف ديگر، شيوع ديابت نيز در کشورهاي در حال توسعه بيشتر است. دکتر رجب با اشاره به اين موضوع يادآور مي‌شود: تعداد افراد مبتلا به ديابت در کشورهاي در حال توسعه بيشتر از تعداد ديابتي‌ها در کشورهاي پيشرفته است و با توجه به تغيير سبک زندگي در اين دوران، تعداد مبتلايان به ديابت ميان کودکان و نوجوانان نيز بيشتر از قبل مشاهده مي‌شود.

افزايش کودکان ديابتي‌

وقتي درباره ديابت صحبت مي‌شود، بيشتر به فکر افراد ميانسال و حتي سالمند هستيم و اصلا به اين فکر نمي‌کنيم که کودکان و نوجوانان هم در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند. در حالي که اين روزها مي‌گويند تعداد کودکان ديابتي در حال افزايش است. بنابراين اولين سوالي که به ذهن افراد مختلف مي‌‌رسد اين است که چرا چنين اتفاقي افتاده و چه عاملي باعث افزايش آمار مبتلايان به ديابت شده است؟ دکتر رجب در اين‌باره مي‌گويد: افزايش وزن و چاقي کودکان که در اين دوره بيش از پيش به چشم مي‌خورد، يکي از مهم‌ترين عواملي است که باعث بروز ديابت در سنين کودکي مي‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: بيش از 60 درصد جمعيت کشور ما يا اضافه وزن دارند يا چاق هستند و آن‌طور که گفته مي‌شود بيش از 22 درصد افراد هم چاقي مفرط دارند. بنابراين طبيعي است چنين وضعيتي ميان کودکان هم وجود داشته باشد و آنها را در معرض خطر ابتلا به ديابت قرار دهد.

به گفته رئيس انجمن ديابت ايران، براساس مطالعات مشخص شده است نزديک به 8 درصد دانش‌آموزان سندرم متابوليسم دارند؛ به اين معني که دچار چاقي، اضافه وزن، پرفشاري و چربي بالاي خون هستند و تست تحمل گلوکز آنها مختل است.

وي خاطرنشان مي‌کند: اين آمار و ارقام بسيار بالاست و تغذيه نامناسب و ميزان تحرک و فعاليت جسمي کم يکي از عواملي است که مي‌تواند کودکان و نوجوانان را در معرض خطر اين‌گونه مشکلات قرار دهد که البته چنين شرايطي در کلانشهرهايي مانند تهران هم بيشتر به چشم مي‌خورد.

ديابت نوع يک يا دو؟

افزايش آمار ديابت ميان کودکان همان بيشتر شدن تعداد مبتلايان به ديابت نوع دو است که به گفته رئيس انجمن ديابت ايران، تغيير در شيوه زندگي عامل مهمي در بروز اين نوع ديابت خواهد بود و بخصوص در کودکان مي‌تواند بسيار تاثيرگذار باشد. علاوه بر اين، موضوع ارث هم در بروز اين بيماري موثر است. به اين معني که اگر در خانواده، فردي مانند پدر يا مادر‌‌ به ديابت نوع دو مبتلا باشند، احتمال روبه‌رو شدن با اين بيماري در آينده براي ديگر اعضاي خانواده 30 تا 50 درصد خواهد بود.اما در ديابت نوع يک بيشتر مساله ژنتيک نقش ايفا مي‌کند.

وي يادآور مي‌شود: در مورد ديابت نوع يک، بيماري بسرعت خودش را نشان مي‌دهد و پس از گذشت چند روز يا چند هفته بيماري مشخص مي‌شود اما در ديابت نوع دو، قند خون آرام آرام بالا مي‌رود و به اين زودي نشانه‌ها خودشان را نشان نخواهد داد.

آن‌طور که دکتر رجب مي‌گويد ديابت نوع دو در کودکان بيشتر در دوران بلوغ مشاهده مي‌شود، چون در اين مدت، هم تغذيه‌شان نامناسب است و هم تغييرات هورموني باعث بروز اين مشکل خواهد شد.

نشانه‌هاي ديابت را بشناسيد

اگر به دنبال پيدا کردن نشانه‌هاي ديابت هستيد، بايد بدانيد دکتر رجب مي‌‌گويد ديابت نوع دو که در حال افزايش است، معمولا با نشانه خاصي بروز نمي‌کند.به عبارت ديگر، زماني که کودکي اضافه وزن داشته باشد، بايد به مشکل ديابت هم فکر کرد و از اين نظر او را مورد کنترل قرار داد.

اين مساله بخصوص براي کساني که در معرض خطر هستند، مانند افرادي که يکي از والدينشان به ديابت مبتلاست اهميت بيشتري پيدا مي‌کند، اما نبايد فراموش کنيم در چنين شرايطي معمولا ديابت نشانه خاصي ندارد و بسياري از اين بيماران تنها به علت چاقي به پزشک مراجعه مي‌کنند که پس از بررسي‌ها و آزمايش‌هاي لازم، وجود اين بيماري هم مشخص مي‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: اگر فردي در چهارده پانزده سالگي با علائم ديابت مانند پر نوشي و پر ادراري به پزشک مراجعه کند، به احتمال زياد دچار ديابت نوع يک است. در غير اين صورت بايد سني از او گذشته باشد تا قند خونش بشدت بالا برود و دچار علائم اوليه ديابت شود يا اين‌که به دنبال بيماري‌هاي خاصي ديابت خودش را نشان دهد. برهمين اساس، رئيس انجمن ديابت به پدر و مادرهايي که فرزندان‌شان اضافه وزن دارند يا چاق هستند يا کساني که کودکان‌شان ورزش نمي‌کنند و تحرکي ندارند، توصيه مي‌کند با مراجعه به پزشک از نظر ابتلا به ديابت نيز کودک را کنترل کنند.

دارو درماني در کودکان ممنوع!

معمولا وقتي صحبت از ديابت نوع دو مي‌شود، براي درمان همه به فکر داروهاي خوراکي و قرص‌‌هايي مي‌افتند که گفته مي‌شود مي‌تواند در درمان ديابت موثر باشد، اما آن‌طور که رئيس انجمن ديابت ايران مي‌گويد درمان ديابت نوع دو در کودکان با بزرگسالان متفاوت خواهد بود.

دکتر رجب درباره روش‌هاي درمان ديابت در سنين کودکي توضيح مي‌دهد: اگر کودکي دچار ديابت نوع دو شده باشد، تغذيه صحيح، پيروي از رژيم غذايي مناسب و افزودن فعاليت جسمي به برنامه روزمره او بهترين روش درماني خواهد بود.وي با تاکيد بر اين نکته که استفاده از داروهاي پايين‌ آورنده قند خون براي بچه‌ها تقريبا ممنوع است، يادآور مي‌شود: مصرف چنين داروهاي خوراکي و قرص‌هايي براي کودکان توصيه نمي‌شود و بهتر است با استفاده از ورزش و تغذيه صحيح اين مشکل را برطرف کنند.


 چند راهكار عليه سرماخوردگي 

فصل سرما و کاهش دماي هوا به معناي آغاز و شيوع بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي، آلرژي فصلي و افسردگي است اما با مصرف 5 خوراکي ساده مي‌توان از تمام بيماري‌هاي فصل پاييز و زمستان در امان ماند. به گزارش خبرگزاري مهر، تغيير هر فصل به معناي تغيير شيوه زندگي و ورود بيماري هاي جديد است. اما با کمي دقت در عادات تغذيه اي و رفتاري مي توان از ابتلا به بيماري هاي مختلف در امان ماند و فصلي بدون ابتلا به بيماري را گذارند.

مصرف خوراکي‌هاي سم زدا

خوراکي هايي با القاب سم زدا وجود دارند که مي توانند وضعيت سلامتي را بهبود بخشند. براي مثال چکاندن چندين قطره ليمو ترش در آب و مصرف صبحگاه آن مي تواند به سم زدايي بدن پرداخته يا مصرف شب هنگام آب آناناس نيز مي تواند همين خاصيت را داشته باشد.

از مصرف غذاهاي چرب بپرهيزيد

اگر در منطقه سيبري و هواي فوق العاده سرد زندگي مي کنيد تنها به مصرف غذاهاي پر چرب روي ببريد اما در غير اين صورت از مصرف غذاهاي خيلي چرب در زمستان بپرهيزيد زيرا مصرف غذاهاي چرب هيچ تاثيري در گرم شدن بيشتر شما ندارد نه غذاهاي چرب و نه غذاهاي شيرين.

مصرف پروتئين را افزايش دهيد

مصرف پروتئين مي تواند شما را از حالت افسردگي و خواب آلودگي در فصل زمستان دور نگه دارد پس در وعده صبحانه خود خوراکي هايي که داراي مقادير قابل توجهي از پروتئين هستند را بگنجانيد. از ميان خوراکي هاي حاوي پروتئين مي توان به مواردي مانند آجيل ها، دانه هاي روغني، تخم مرغ و پنير اشاره کرد.

مصرف آب روزانه را افزايش دهيد

در زمستان بايد آب بيشتري به نسبت تابستان در اختيار بدن قرار بگيرد گرچه کمتر اين نياز را در فصل زمستان احساس مي کنيم. نوشيدن حداقل 1.5 ليتر آب در زمستان توصيه مي شود.


 دبير علمي گروه فوق تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم در بيست و چهارمين کنگره چشم پزشکي ايران
 اعمال جراحي غير اصولي در صورت مي تواند بينايي را مختل کند 

 دبير علمي گروه تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم در بيست و چهارمين کنگره سالانه چشم پزشکي ايران،‌ درباره اهميت جراحي پلاستيک و ترميمي چشم،گفت: در صورت اعضاء مختلفي وجود دارند که يکي از اين اعضاء ،چشم، عضلات آن و غدد اشکي است، به طورکلي دستکاري و اعمال جراحي و غيرجراحي که به منظور زييابي و ترميمي در نواحي اطراف چشم که از محل رويش موهاي سر شروع مي‌شود و تا پايين گونه ادامه مي‌يابد بايد اصولي انجام شود زيرا مي‌تواند بينايي را مختل کند.

به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي انجمن علمي چشم پزشکي ايران، دکتر محسن بهمني کشکولي افزود: اگر اطلاعات کافي از وضعيت چشم و ساختمان اطراف آن وجود نداشته باشد بينايي تحت تأثير قرار مي‌گيرد به عنوان مثال اگر کسي بخواهد جراحي زيبايي ليفت ابرو انجام بدهد و يا گونه‌هايش را بالا بکشد بايد بررسي کافي در مورد حرکت چشم و غدد اشکي آن قبل از عمل انجام شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: جراحي مي‌تواند به اعصاب و حرکت عضلاتي چشم و غدد اشکي آن صدمه بزند و مشکلاتي را براي بينايي به وجود آورد.

وي افزود: در همين راستا اعمال جراحي زيبايي که توسط گروه‌هاي تخصصي مختلف انجام شده است، در صورتي که پيش از انجام عمل معاينات چشم لحاظ نشده باشد، با وجود موفقيت زيبايي، مشکلاتي را براي فرد به وجود آورده است.

دکتر بهمني کشکولي تصريح کرد: بر همين اساس اين رشته فوق تخصصي براي اولين بار در آمريکا بنيان گذاري شد که، پس از آن در اروپا نيز اين مسئله دنبال شد و در ايران نيز تاريخچه جراحي پلاستيک و ترميمي چشم به سالها قبل برمي‌گردد که استادان مجربي در اين زمينه فعاليت داشته‌اند.

فوق تخصص جراحي پلاستيک و ترميمي چشم گفت: انجمن فوق تخصصي جراحان پلاستيک و ترميمي چشم ايران زيرنظر انجمن چشم‌پزشکي ايران همزمان با تشکيل اولين هيأت مديره در سال 87 فعاليت خود را آغاز کرده و تا امروز ادامه داده است که هر سه سال يکبار، هيأت مديره از ميان اعضاي آن انتخاب مي‌شود.

دبير علمي گروه تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم بيست و چهارمين کنگره چشم پزشکي ايرانيادآور شد: دوره فلوشيپ فوق تخصصي پلاستيک چشم به صورت ادغام‌شده با استرابيسم از چندين سال قبل در بيمارستان شهيد لبافي‌نژاد وجود داشته است منتها اين رشته به طور مستقل و به عنوان پلاستيک و ترميمي چشم توسط وزارت بهداشت تصويب و از سال 88 در بيمارستان رسول اکرم(ص) زيرنظر اينجانب تاسيس شد و تاکنون 5 فارغ التحصيل داشته است.

وي افزود: به تازگي نيز بيمارستان فارابي مجوز تربيت اين رشته فوق تخصصي را گرفته است که آنها نيز يک نفر فارغ‌التحصيل سالانه خواهند داشت.

دبيرعلمي و عضو هيأت برد انجمن فوق تخصصي پلاستيک و ترميمي چشم خاورميانه و آفريقا گفت: تاريخچه اين انجمن به زماني برمي‌گردد که اينجانب بهمراه تعدادي از افراد در زمينه فوق تخصص فعاليت داشته و از مصر، عربستان سعودي، امارات، تونس و لبنان بودند در سال 2009 اين انجمن را در سطح خاورميانه و آفريقا تشکيل داديم که خوشبختانه فعاليت‌هاي آنها در سطح خاورميانه و آفريقا جهت آموزش جراحي و ترميم چشم ادامه دارد.

وي با بيان برنامه‌هاي ايشان در کنگره بين‌المللي چشم اظهار داشت: کارگاهي در اين کنگره با موضوع حجم‌گذاري در صورت خواهم داشت که مربوط به تزريقات فيلرها و چربي‌ها و انواع تزريقات براي حجم دادن در نواحي صورت خواهد بود. در اين کارگاه طي آموزش چربي‌ها و فيلرها و تزريق آنها، معاينات چشم قبل از عمل جراحي نيز بررسي مي‌شود تا از عوارض بينايي جلوگيري کنيم. ميز صبحانه همراه با استادان نيز در مورد جوانسازي صورت برگزار خواهد شد و طي آن، روش‌هاي جوان‌سازي صورت به بحث گذاشته مي‌شود.

دکتر محسن بهمني کشکولي افزود: همچنين چند سخنراني در کارگاه‌ها و سمپوزيم‌هاي مختلف در باره بيماري‌هاي التهابي حدقه و مقايسه جراحي آندوسکوپي مجاري اشکي با جراحي‌هاي سنتي خواهم داشت. در بخش مقالات آزاد نيز، آخرين مقالات تيم مرکز تحقيقات ترميمي و پلاستيک چشم که در ژونال‌هاي معتبر آمريکا به چاپ رسيده است ارائه خواهد شد. دو مورد از اين مقالات مربوط به روش درماني جديد ارائه شده براي يک نوع خاص از تومورهاي حدقه (اربيت) در دنيا و روش جديد براي جلوگيري از عوارض جراحي بلفاروپلاستي (پلاستيک پلک) خواهد بود.

بيست و چهارمين کنگره ساليانه انجمن چشم پزشکي ايران 10 تا 13 آذر93 درسالن همايشهاي رازي برگزارميشود.


 خبرها از عالم علم 

 توليد سلو‌ل‌هاي سرطان‌کُش در آزمايشگاه

متخصصان دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد موفق به تبديل سلول‌هاي بنيادي به اسلحه نابودکننده سلول‌هاي سرطاني مغز شدند.به گزارش (ايسنا)، متخصصان دانشگاه هاروارد با آزمايش روي موش‌ها موفق شدند با دستکاري ژن‌هاي سلول‌هاي بنيادي، اين سلول‌ها را وادار به ترشح سمومي کنند که اين سم‌ها بدون کشتن خود يا سلول‌هاي ديگر، تومورهاي مغزي را از بين مي‌برند.

متخصصان مي‌گويند که مرحله بعدي مطالعه، آزمايش اين شيوه روي انسان است. يک متخصص سلول‌هاي بنيادي مي‌گويد که اين کشف، آينده درمان سرطان متحول مي‌کند. جزئيات اين مطالعه در مجله «سلول‌هاي بنيادي» منتشر شده است. روش جديد توسط متخصصان بيمارستان عمومي ماساچوست و انستيتو سلول‌هاي بنيادي «هاروارد» ارائه شده است.

به گزارش ايسنا به نقل از «پانوراما»، متخصصان از ديرباز به دنبال يک شيوه مبتني بر سلول‌هاي بنيادي براي درمان سرطان بوده‌اند که تنها سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرد و به سلول‌هاي سالم آسيبي نرساند. در شيوه جديد آنها با دستکاري ژن‌ها، سلول‌هاي بنيادي توليد کردند که سموم کشنده براي نابودسازي سلول‌هاي سرطاني ترشح مي‌کنند اما در عين حال خودشان در برابر اثر کشنده اين سموم مقاوم هستند.اين سلول‌هاي بنيادي همچنين براي ساير سلول‌ها و سلول‌هاي سالم هيچ خطري ندارند.

در آزمايش اين شيوه روي موش‌ها، اين سلول‌هاي بنيادي با ژل‌هاي مخصوصي پوشيده شدند و در ناحيه‌اي که تومور مغزي از آنجا خارج شده بودند، پيوند زده شدند. پس از آن مشاهده شد بدون اينکه سلول‌هاي سرطاني در برابر سموم ترشحي اين سلول‌ها مقاومتي نشان دهند، کشته شدند.دکتر «خالد شاه»، سرپرست اصلي اين مطالعه و مدير آزمايشگاه نوروتراپي مولکولي بيمارستان عمومي ماساچوست و دانشکده پزشکي هاروارد نتايج اين روش را مثبت ارزيابي کرد.

تپش دوباره قلب مرده پيوندي

دانشمندان استراليايي براي نخستين بار در جهان، با استفاده از يک فناوري جديد توانستند عمل پيوند قلب را با يک «قلب مرده» انجام دهند.به گزارش ايرنا از هلث، برخي از محققان بيمارستان سنت وينسنت سيدني قلبي را که به مدت 20 دقيقه از تپش افتاده بود، احيا کرده و پيوند زدند. بيمار گيرنده اين قلب مي گويد احساس مي کند چند دهه جوانتر شده و حس جديد و بهتري از زندگي دارد. قلب ارگاني از بدن انسان است که بايد درشرايطي که تپش دارد به بدن ديگري پيوند زده شود.

تاکنون پيوند پس از توقف ضربان قلب به اهداي عضو پس از مرگ عروق انجام شده است، معمولا قلب هاي پيوندي بعد از مرگ مغزي پيش از اينکه از تپيدن باز بايستند از بدن اهداکننده خارج مي شوند و در يخ نگهداري مي شوند و بعد از آن به بيمار پيوند زده مي شود.اين درحالي است که در روش جديد روند پيوند اصلا عوض مي شود و قلب کاملا از کار افتاده و بدون تپش دوباره احيا و پيوند مي شود.دراين روش دانشمندان، قلب از تپش افتاده را در دستگاه «Heart in a box» قرار دادند و پس از زنده شدن دو باره و فعاليت مجدد آن را پيوند زدند. گرم نگهداشتن قلب ، ضربان اصلي را به اين ارگان بازگرداند و درمحلول ويژه پزشکي قرار داده شد.

محققان ابراز اميدواري کردند با استفاده از ااين ابداع، 30 درصد از مرگ و مير ناشي از قلب پيوندي کاهش يابد.


 خبر پزشکي 

 پرخاشگري عامل وسواس، افسردگي و حواسپرتي

دو سوم قتل‌ها ناشي از عصبانيت موقتي است

يک روانپزشک گفت: پرخاشگري بر سيستم‌هاي گوارشي و تنفسي فرد تأثير مي‌گذارد و موجب اختلالاتي مانند وسواس و افسردگي مي‌شود، همچنين فرد پرخاشگر 60 دقيقه بعد از رفتار پرخاشگرانه نمي‌تواند تمرکز کند.

علي باغبانيان در گفت‌وگو با فارس، با بيان پرخاشگري به عنوان رفتاري که منجر به صدمه زدن به خود و ديگران مي‌شود اظهار داشت: پرخاشگري، احساس عصبي و ناراحت بودن از محيط و اطرافيان است که موجب احساس ناخشنودي فرد مي‌شود در واقع وقتي اين احساس تبديل به رفتار مي‌شود به آن پرخاشگري گفته مي‌شود. وي افزود: وقتي فردي قادر به کنترل خشم و عصبانيت خود نباشد اين احساس به صورت رفتار پرخاشگرانه خود را نشان مي‌دهد بنابراين خشم احساس است اما پرخاشگري مستلزم تخليه اين هيجان و احساس خواهد بود.

خشم در همه افراد وجود دارد

اين متخصص حوزه بهداشت روان تصريح کرد: خشم در همه افراد وجود دارد اما انتظار مي‌رود افراد با يادگيري مهارتهاي کنترل خشم آن را تبديل به پرخاشگري نکنند. وي ادامه داد: پرخاشگري به صورت کلامي و فيزيکي خود را نشان مي‌دهد ناسزا گفتن، کتک‌کاري، آسيب زدن به خود و ديگران، شکستن اشياء و پرتاب آنها پرخاشگري محسوب مي‌شود.

پرخاشگري زياد تبديل به ويژگي شخصيت مي‌شود

اين روانپزشک با تأکيد بر کنترل خشم گفت: اگر انسان نتواند خشم خود را کنترل کند در صورت تکرار به مرور زمان پرخاشگري يکي از ويژگي‌هاي شخصيتي فرد مي‌شود همچنين پرخاشگري بيش از آسيب به ديگران به خود فرد آسيب مي‌زند.

پرخاشگري موجب وسواس و افسردگي مي‌شود

وي گفت: بايد به افرادي که زياد دچار پرخاشگري مي‌شوند توصيه کرد که با فراگيري مهارت‌هاي کنترل خشم نگذارند تا اين احساس تبديل به رفتار پرخاشگرانه شود. همچنين از بُعد روانپزشکي کساني که دچار خشم مي‌شوند و نمي‌توانند آن را کنترل کنند به مرور زمان دچار اختلالات اضطرابي، وسواس و حتي افسردگي مي‌شوند.

اين متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: احساس گناه ناشي از صدمه زدن به ديگران که خود به خاطر پرخاشگري است مي‌تواند فرد را به اختلال افسردگي مبتلا کند.

باغبانيان تصريح کرد: اختلال در عملکرد شغلي و اجتماعي نتيجه پرخاشگري است همچنين فرد پرخاشگر به دليل اختلال در روابط بين فردي خود ناچار به گوشه‌نشيني مي‌شود.

پرخاشگري تا 60 دقيقه امکان تمرکز را مي گيرد

اين روانپزشک گفت: افرادي که پرخاشگري نشان مي‌دهند به دليل اختلال در سيستم تمرکز تا 60 دقيقه بعد از رفتار پرخاشگرانه نمي‌توانند تمرکز داشته باشند. به همين دليل است که توصيه مي‌شود افراد پس از رفتار پرخاشگرانه بلافاصله رانندگي نکنند همچنين پرخاشگري منجر به درگيري با قانون مي‌شود و طبق آمار سازمان بهداشت جهاني دو سوم قتل‌ها بدون برنامه‌ريزي بوده و صرفاً به خاطر عدم کنترل خشم و تبديل آن به عصبانيت و پرخاشگري صورت گرفته است. باغبانيان افزود: در واقع يک سوم قاتلان سابقه جنايي داشتند که نشان مي‌دهد مهارت کنترل خشم چقدر تأثيرگذار است.

پرخاشگري جنون موقت است

وي گفت: پرخاشگري نوعي جنون موقت و کوچک است در اين حالت گوش انسان نمي‌شنود، چشم او چيزي را نمي‌بيند و تمام ارگان‌هاي بدنش دچار تغييرات اساسي زيستي مي‌شود همچنين سيستم هيجاني که در مغز مسئول هيجان‌ها و احساسات است بر اثر محرک‌هاي محيطي تحريک مي‌شود و سيستمي که بايد آن را کنترل کند موقع پرخاشگري ضعيف مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي