جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839


افزايش قيمت و قطع موقت آب پرمصرف‌ها


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 افزايش قيمت و قطع موقت آب پرمصرف‌ها 

 
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با بيان اينکه موضوع واردات آب از خارج کشور در حال مطالعه است اما مسائل فني، اقتصادي و امنيتي به همراه دارد، گفت: به دستور وزير نيرو، طرح باروري ابرها در تهران در سال‌جاري به انجام خواهد رسيد، در عين حال افزايش قيمت آب مشترکان پُرمصرف و قطع موقت انشعاب آب، منتظر مجوز دولت است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو، رحيم ميداني تصريح کرد: کشور ما کشور کم‌آبي است و 85 درصد از وسعت کشور ما در اقليم خشک و نيمه‌ خشک و فراخشک است و 46 درصد جمعيت ما در اين منطقه مستقر شده‌اند. 15 درصد از منابع تجديدپذير در حوزه فلات مرکزي قرار دارد که 50 درصد وسعت کشور است.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو با اشاره به اينکه برخي کماکان فکر مي‌کنند که حل بحران آب در گرو واردات آب است گفت: واردات آب مسائل فني، اقتصادي و امنيتي فراوان دارد که اکنون در حال مطالعه است اما اين موضوع راه‌حل قطعي نيست. تنها راه‌حل عبور از بحران آب، مديريت، افزايش بهره‌وري آب و رعايت الگوهاي کشت متناسب با هر منطقه است تا محيط زيست پايدار و سالم داشته باشيم و بتوانيم امنيت غذايي خود را تامين کنيم.

معاون وزير نيرو درباره وضعيت نامناسب ذخااير آبي پايتخت نيز بيان داشت: جا به جايي مصارف شرب به جاي کشاورزي، تنظيم فشار، اقدام‌هاي فرهنگي، انتقال آب از نقاط مختلف شهر تهران و حفر چاه در مناطق مجاز تنها بخشي از اقدام‌هاي انجام‌شده براي عبور از بحران آب تهران است.

وي اظهارداشت: در شرايط کنوني، سامانه شرق ما يعني سدهاي لار و لتيان وضعيت مناسبي ندارند. اصولا فصل پاييز فصل بارندگي است و سازمان هوا‌شناسي وضعيت بارش را نرمال پيش‌بيني کرده و اميدواريم به اندازه ميانگين درازمدت بارش در پاييز داشته باشيم.ميداني خاطرنشان کرد: وزير نيرو نيز دستور اکيد داده که امسال به‌ طور جدي و اولويت‌دار فعاليت باروري ابر‌ها را در استان تهران انجام دهيم. ليکن چه سال پُرآب و يا کم‌آب داشته باشيم، مردم بايد همواره اصل صرفه‌جويي و مصرف بهينه را مدنظر داشته باشند. اگر از امروز مصرف را کاهش دهيم، مي‌توانيم از بحران آب به‌ نحو مطلوبي عبور کنيم.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو درباره شرايط آبي در پاييز امسال بيان داشت: اگر با سناريوي بدبينانه وارد پاييز شويم، وضعيت خوبي نداريم و ما به همين منظور نشست‌هاي مديريت بحران را از 18 شهريورماه آغاز کرده‌ايم. اکنون به جد و به‌ صورت شبانه‌روزي در تلاش هستيم سد ماملو را به‌ سرعت وارد مدار بهره‌برداري کنيم و براساس وعده‌اي که شرکت آب و فاضلاب استان تهران داده، اين سد تا اواخر مهرماه وارد مدار مي‌شود.

وي تاکيد کرد: با توجه به شرايط بحراني منابع آب کشور و افزايش مصرف آب، مجموعه اقدام‌هايي که انجام مي‌دهيم، بدون مشارکت مردم و صرفه‌ جويي در مصرف آب نمي‌تواند مشکلات کشور را حل و عبور از بحران را ميسر کند. همچنين براي رعايت اعتدال در مصرف و جلوگيري از هدررفت آب، به‌ دنبال اين هستيم که مجوزهاي لازم براي افزايش تعرفه آب مشترکان پُرمصرف و در‌‌ نهايت قطع موقت انشعاب آنان را دريافت کنيم.


 تريبون اقتصادي 

 معاون اول رئيس جمهور:

دولت به‌جاي افزايش يارانه، سلامت هديه مي‌دهد

معاون اول رئيس جمهور با تشريح دلايل عدم افزايش يارانه‌ها با اجراي فاز دوم هدفمندي، با تاکيد بر اينکه دولت به جاي افزايش يارانه نقدي، توجه ويژه به سلامت، رفع مشکل تغذيه و تأمين امنيت غذايي مردم دارد، اعلام کرد: توليد و صادرات برق ارزان قيمت مانع صادرات گاز خواهد شد.

به گزارش آفرينش، اسحاق جهانگيري در همايش مديران ارشد صنعت آب و برق با بيان اينکه در شرايط فعلي هنوز توافق نهايي بين ايران و گروه 5+1 حاصل نشده است، گفت: روز به روز شرايط استفاده از منابع خارجي براي کشور بيشتر فراهم مي شود و توافقات خوبي با چين و روسيه داريم که امکان فرصت هاي خوب سرمايه گذاري چند 10 ميليارد دلاري فراهم خواهد شد.

قيمت‌گذاري نفت ايران ماهانه تغيير مي‌کند

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با تشريح آخرين وضعيت قيمت‌گذاري نفت خام ايران در بازار جهاني، کاهش مجدد قيمت نفت ايران را رد کرد و گفت: شيب کاهش قيمت نفت ايران هنوز متوقف نشده است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شركت نفت ،سيد محسن قمصري درباره احتمال کاهش دوباره قيمت نفت خام در بازار جهاني و سقوط بهاي طلاي سياه به بشکه اي کمتر از 80 دلار، گفت: قيمت نفت خام به هيچ وجه قابل پيش بيني نيست. مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با اعلام اينکه حتي کف قيمت نفت هم قابل پيش بيني نيست، تصريح کرد: هم اکنون قيمت نفت خام ايران با مسائل سياسي آغشته شده است و صرفا عرضه و تقاضا تعيين کننده قيمت جهاني نفت نيستند. اين ديپلمات شرکت ملي نفت ايران همچنين در پاسخ به پرسشي در خصوص کاهش دوباره فرمول قيمت گذاري فروش نفت ايران، بيان کرد: فرمول قيمت‌گذاري نفت خام ايران به صورت ماهانه تغيير مي کند و فعلا برنامه اي براي تغيير اين فرمول قيمت گذاري به صورت هفتگي نداريم. قمصري با رد کاهش مجدد قيمت نفت خام ايران در بازارهاي مختلف، تاکيد کرد: هيچ گونه تغييري در فرمول قيمت گذاري فروش نفت خام ايران توسط شرکت ملي نفت ايران انجام نگرفته است.

شرکت ملي نفت ايران اواسط مهر ماه سال جاري فرمول قيمت گذاير فروش نفت ايران را تغيير داد تا بهاي رسمي طلاي سياه صادراتي ايران کاهش يابد. اين اقدام نفتي ايران به دنبال تصميم عربستان سعودي براي کاهش رسمي قيمت نفت خام صادراتي انجام گرفت به طوري که همزمان با سقوط قيمت جهاني نفت خام در بازارهاي جهاني، عربستان سعودي به عنوان بزرگترين توليدکننده و صادرکننده نفت سازمان اوپک، بهاي نفت خود در بازارهاي جهاني را يک دلار در هر بشکه کاهش داد.

ايران درخواستي براي برگزاري نشست فوق العاده اوپک ارائه نکرده است

همچنين ،معاون اول رئيس جمهور با تشريح دليل سقوط آزاد قيمت طلاي سياه از افزايش عرضه نفت مازاد به عنوان عامل کاهش قيمت‌ها ياد کرد و گفت: ايران تاکنون درخواستي براي برگزاري نشست فوق العاده اوپک ارائه نکرده است.

اسحاق جهانگيري در جمع خبرنگاران در واکنش به سقوط آزاد قيمت طلاي سياه در بازار جهاني، گفت: برخي کشورها توليد خود را بيش از آنچه بايد افزايش داده‌اند و عرضه و تقاضا را در بازار نفت به هم ريختند. معاون اول رئيس جمهور با اعلام اينکه افزايش عرضه مازاد نفت توسط برخي از کشورها به ضرر کل توليد کنندگان نفت در جهان است، تصريح کرد: اين کشورها بايد هر چه سريع تر ميزان عرضه مازاد نفت خود در بازار را اصلاح کنند. اين عضو کابينه دولت با بيان اينکه تاکنون برخي از کشورها تقاضاي نشست اضطراري اوپک را مطرح کرده اند، اظهار داشت: ايران تاکنون درخواستي براي برگزاري نشست فوق العاده اوپک ارائه نکرده است و اين درخواست نياز به بررسي بيشتر وضعيت بازار نفت دارد.


 نهادهاي مالي 

 استقبال بي نظير مشتريان از سامانه سپهر بانک صادرات

تعداد کل تراکنشهاي سامانه سپهر بانک صادرات ايران در طي تير ماه سال جاري از مرز 653 ميليون تراکنش گذشت. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، مشتريان اين بانک در شهريور ماه سال جاري به طورميانگين روزانه بيش از 21 ميليون تراکنش از طريق سيستم سپهر و در مجموع 653 ميليون و 39 هزار تراکنش موفق مالي انجام دادند. اين ميزان رشد تراکنش ها نمايانگر استقبال مشتريان از خدمات اين بانک مي باشد.

بانک تجارت توانايي ميزباني مسابقات بين المللي واليبال ساحلي رادارد

مسابقات واليبال ساحلي قهرماني کشور به ميزباني بانک تجارت در مجموعه رفاهي – تفريحي چابکسر (آهوان) برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، در اين دوره ازرقابت ها که تحت عنوان يادواره شهداي بانک تجارت برگزار گرديد بانک تجارت ميزبان وحامي اين دوره از مسابقات بود، همچنين تيم واليبال ساحلي بانک تجارت آذربايجان شرقي نيز که در اين مسابقات حضور يافت، توانست ضمن کسب عنوان هفتمي و دريافت جوايز نقدي ، کاپ اخلاق اين دوره را به خود اختصاص دهد.


 خبر 

 اختصاص وام جديد بافت فرسوده به پرونده‌هاي معوقه

معاون وزير راه و شهرسازي با اعلام اينکه متقاضياني که موفق به دريافت وام نشدند را در اولويت قرار داديم تا هرچه سريعتر تسهيلات خود را دريافت کنند، گفت: 35 هزار پرونده تسهيلات در بانک‌ها براي بافت فرسوده تشکيل شده است که هنوز موفق به دريافت وام نشده‌اند. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي محمدسعيد ايزدي در خصوص متقاضياني که از يک سال پيش تاکنون تسهيلات بافت فرسوده به آنها پرداخت نشده است، اظهار داشت: اين متقاضيان که تشکيل پرونده داده‌اند، شامل سقف وام جديد بافت فرسوده مي‌شوند. وي با اشاره به تعداد زياد پرونده‌هاي تشکيل شده در بانک‌ها براي دريافت تسهيلات از يکسال پيش تاکنون، گفت: تعداد 35 هزار پرونده در بانک‌ها تشکيل شده است که بايد تسهيلات بافت فرسوده به آنها اختصاص پيدا کند. مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري ايران با تاکيد بر اينکه اعطاي وام به اين پرونده‌ها اولويت وام دهي بانک‌ها است، افزود: متقاضياني که موفق به دريافت وام نشدند را در اولويت قرار داديم تا هرچه سريعتر تسهيلات خود را دريافت کنند.

ايران يکي از 6 کشور مصرف‌کننده بزرگ طلا

معاون اکتشاف سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني گفت: ايران جزو شش کشور مصرف‌کننده اصلي طلا در جهان است. بهروز برنا در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: سالانه بيش از 3000 ميليارد دلار طلا و جواهرات سالانه در جهان تجارت مي‌شود که ايران سهم 350 تا 400 تني در اين زمينه دارد. وي افزود: در بحث طلا بيش از هزار محدوده اميدبخش در ايران وجود دارد و 18 معدن گواهي بهره‌برداري گرفته‌اند و روز به روز فعاليت بخش خصوصي و بخش طلا افزايش پيدا مي‌کند. معاون اکتشاف سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني کشور ميزان قطعي طلا را در کشور 320 تن عنوان و اظهار کرد: در 21 استان کشور نشانه‌هاي طلا مشخص شده است که در 12 استان اين ذخاير به صورت شناخته شده وجود دارد که مهم‌ترين آنها در استان‌هاي آذربايجان غربي، کردستان، سمنان، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان، مرکزي، زنجان، آذربايجان شرقي و اصفهان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي