جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4839

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان :در شش ماهه اول امسال
توليد بيش از 3 ميليون تن محصولات فولادي در گروه شرکت فولاد مبارکه اصفهان
دکتر بهرام سبحاني: کاهش 68 درصدي مصرف آب در فولاد مبارکه
بعد از ماه ها انتظار با هدف بررسي چالش‌ها، موانع و ارائه راهکارهاي مناسب:
نخستين همايش فرصت هاي سرمايه‌گذاري شهرداري اراک برگزار شد


آگهي صفحه 8


 مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان :در شش ماهه اول امسال
 توليد بيش از 3 ميليون تن محصولات فولادي در گروه شرکت فولاد مبارکه اصفهان  
 دکتر بهرام سبحاني: کاهش 68 درصدي مصرف آب در فولاد مبارکه

 مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در شش ماه نخست سال جاري، 3ميليون و 686 هزار تن محصولات فولادي در گروه شرکت فولاد مبارکه اصفهان شامل فولاد مبارکه، سبا و فولاد هرمزگان توليد شده است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، دکتر بهرام سبحاني مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در دومين نشست خبري خود با خبرنگاران رسانه هاي گروهي با اشاره به عملکرد شرکت فولاد مبارکه طي شش ماه نخست امسال اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترين توليد‌کننده ورق‌هاي فولادي تخت در خاورميانه محسوب مي‌شود که در سال 1370 را‌ه‌اندازي شد؛ همچنين فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترين توليدکننده آهن اسفنجي در جهان و دومين توليد‌کننده فولاد در منطقه است.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به توليد بيش از 7 ميليون و 150 هزار تن محصول در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان در سال گذشته تصريح کرد: همچنين طي 6 ماه نخست امسال، 3 ميليون و 686 هزار تن محصول در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان توليد شده است.

وي با تأکيد بر اينکه ارزش فعلي گروه فولاد مبارکه 22 ميليارد تومان است، ادامه داد: فولاد مبارکه توليد‌ کننده تختال، کلاف گرم، کلاف سرد، کلاف گالوانيزه، کلاف ورق رنگي و کلاف ورق قلع اندود است.

وي با اشاره به اينکه فولاد مبارکه در مجموعه‌هاي مختلف به صورت مستقيم و غير‌مستقيم سهام دارد، افزود: براساس طرح توسعه بايد 7.2 دهم ميليون تن در فولاد مبارکه محصولات مختلف توليد شود.

هم اکنون سرمايه فولاد مبارکه 5 هزار ميليارد تومان است

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تأکيد بر اينکه سرمايه اين شرکت در ابتداي تأسيس يک ميليون تومان بوده است، گفت: امروز سرمايه شرکت فولاد مبارکه اصفهان پنج هزار ميليارد تومان بوده که در بورس ثبت شده است.

وي به مأموريت شرکت فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: ايفاي نقش محوري در توسعه صنعتي، اجتماعي و اقتصادي کشور و ارتقاي سطح فناوري صنعت فولاد به عنوان سازماني جها‌ن‌تراز به عنوان مأموريت اين شرکت محسوب مي‌شود.

سبحاني با اشاره به سهم فولاد مبارکه در توليد فولاد خام کشور طي 6 ماه نخست امسال تصريح کرد: سهم توليد محصولات فولادي تخت فولاد مبارکه در ايران در سال گذشته 61 درصد و در 6 ماه نخست امسال 63 درصد بوده است.

سهم 50 درصدي فولاد مبارکه در توليد فولاد کشور

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بيان اينکه فولاد مبارکه در سال گذشته و 6 ماه نخست امسال داري سهم 50 درصدي از فولاد کشور است، اضافه کرد: فولاد ايران با گروه فولاد مبارکه اصفهان دومين شرکت در سطح منطقه است و ايران در بخش توليد‌کنندگان جايگاه پانزدهم را دارد.

سبحاني افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان سهم يک درصدي در توليد نا‌خالص داخلي و سهم پنج درصدي در توليد نا‌خالص داخلي بخش صنعت دارد.

وي به اشتغال‌زايي مستقيم و غير‌مستقيم بيش از 30 هزار نفر در سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در استان چهارمحال و بختياري اشاره کرد و ادامه داد: طي 6 ماه نخست امسال، 3 ميليون و 688 هزار تن گندله، 4 ميليون و 394 هزار تن آهن اسفنجي و 3 ميليون و 685 هزار تن تختال در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان توليد شده است.

کاهش 68 درصدي مصرف آب در فولاد مبارکه

سبحاني به کاهش 68 درصدي مصرف آب در مقابل افزايش 225 درصدي توليد در فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: خريد 66 درصدي سهام کارخانه ورق خودرو چهارمحال و بختياري، 65 درصدي سهام طرح فولاد سپيددشت و 52.57 درصدي سهام شرکت فولاد اميرکبير کاشان، احداث واحد‌هاي توليد کنسانتره و گندله در سنگان و مشارکت در طرح ساخت کارخانه الکترود گرافيتي اردکان از سرمايه‌گذاري‌هاي جديد فولاد مبارکه اصفهان است.

وي با تأکيد بر اينکه طي 6 ماه نخست امسال ميزان فروش محصولات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در داخل 2 ميليون و 330 هزار تن، در بخش صادرات 717 هزار تن و در مجموع 3 ميليون و 47 هزار تن بوده است، افزود: فروش محصولات کيفي نيز 770 هزار تن و فروش MB 28 هزار تن بوده است.

صادرات 43 درصدي فولاد مبارکه به اروپا

وي با بيان اينکه صادرات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال گذشته به اروپا 30 درصد، به خاور دور 21 درصد و به خاورميانه نيز 49 درصد بوده است، گفت: طي 6 ماه نخست امسال، صادرات اين شرکت در اروپا 43 درصد، در خاور دور 12 درصد و در خاورميانه 45 درصد بوده است.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه سپاهان با اشاره به اينکه در سال 1368 ساختماني در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان ساخته شد و مقرر شده بود که اين ساختمان به مرکز تحقيقات آهن و فولاد ايران تبديل شود، اظهار کرد: در آن زمان بودجه فولاد مبارکه متوقف شد و اين طرح نيز پا نگرفت و اين ساختمان نيز بدون نتيجه ماند.

وي ادامه داد: اما حدود سه سال پيش در سفر معاون رئيس جمهور به اصفهان با مديريت وقت تفاهمنامه‌اي منعقد شده بود که براساس آن اين ساختمان در اختيار سازمان حفاظت محيط ‌زيست قرار بگيرد تا دانشگاه فناوري محيط‌ زيست در اين ساختمان احداث شود.

سبحاني با تأکيد بر اينکه فولاد مبارکه سه سال پيش از امضاي اين تفاهم نامه از ليست صنايع آلاينده خارج شده بود، تصريح کرد: بحث آلاينده بودن صنايع معيار و شاخصه دارد و اين معيار و شاخصه نيز توسط سازمان محيط‌ زيست تعريف شده است.

وي با تأکيد بر اينکه ورزشگاه نقش جهان به دولت اختصاص داشته است، افزود: با توجه به شرايط اين پروژه و ضرورت تکميل و بهره‌برداري آن تصميم گرفتيم که در راستاي احداث آن وارد شويم.

سبحاني با اشاره به اينکه باشگاه فولاد مبارکه سپاهان بازي‌هاي متعددي را دارد که در حال حاضر مجبور است آن‌ها را در ورزشگاه فولاد‌شهر برگزار کند، گفت: جاده اصفهان به سمت فولاد‌شهر حادثه‌خيز است و باشگاه فولاد مبارکه سپاهان نيز بايد يک ورزشگاه داشته باشد.

وي با بيان اينکه با توجه به اين موارد به اين نتيجه رسيديم در صورتي که شرايط مورد نياز واگذاري اين پروژه وجود داشته باشد، پروژه نقش جهان به ما واگذار شود تا آن را تکميل و احداث کنيم، اظهار کرد: موضوع واگذاري اين پروژه به شرکت فولاد مبارکه در زمان سفر جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به اصفهان مطرح شد.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: شب گذشته در استانداري جلسه‌‌اي در اين زمينه برگزار شد و توافق کرديم که ورزشگاه نقش جهان را با وضعيت فعلي به دست بگيريم و آن را تکميل و آماده بهره‌برداري کنيم.

سرمايه‌گذاري 180 ميليارد توماني براي کنترل آلاينده‌ها در فولاد مبارکه

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بيان اينکه از 7 هزار و 600 قطعه‌اي که در فولاد مبارکه مورد نياز است، 5 هزار و 109 مورد در داخل کشور توليد مي‌شود، اضافه کرد: حدود 67 درصد قطعات يدکي مورد نياز در اين شرکت در داخل توليد مي‌شود.

وي در ادامه با تاکيد بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: هم اکنون تفاهم نامه هاي مختلف همکاري با دانشگاههاي بزرگ کشور منعقد شده و اين شرکت از طرح هاي تحقيقاتي حمايت جدي ميکند. وي افزود: در سال گذشته بيش از دو و نيم ميليارد تومان صرف هزينه هاي پروژه هاي تحقيقاتي و پژوهشي در اين شرکت شد.

سبحاني در ادامه با اشاره به بومي سازي صنعت فولاد در کشور گفت: هم اکنون اين شرکت توان احداث خطوط توليد فولاد را دارد و بالغ بر 70 درصد طرح هاي توسعه در اين شرکت با توان داخلي و توسط کارشناسان و متخصصان اين شرکت انجام ميگيرد.


 بعد از ماه ها انتظار با هدف بررسي چالش‌ها، موانع و ارائه راهکارهاي مناسب:
 نخستين همايش فرصت هاي سرمايه‌گذاري شهرداري اراک برگزار شد 

 
اولين همايش فرصت هاي سرمايه‌گذاري و مشارکت شهرداري کلانشهر اراک با هدف بررسي چالش‌ها، موانع و ارائه راهکارهاي مناسب در راستاي تقويت و تشويق سرمايه‌گذاران به سرمايه‌گذاري در کلانشهر اراک، با حضور نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اراک، استاندار استان مرکزي، معاون عمراني استانداري، فرماندار اراک، رييس و اعضاي شوراي اسلامي شهر، شهردار اراک، مديران و معاونين شهرداري، مدير سرمايه گذاري شهرداري تبريز، اساتيد دانشگاه ها، مديران دستگاه اجرايي و اصحاب رسانه 29 مهر ماه به همت شهرداري و شوراي اسلامي در محل فرهنگسراي شهر آغاز به کار نمود.اين همايش به منظور شناساندن فرصت‌هاي موجود در استان و شناسايي افراد علاقمند به مشارکت در توسعه کلانشهر اراک و با محورهايي از جمله سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي شهري موجود، امکان‌سنجي مشارکت بخش خصوصي، رويکردهاي مديريت شهري در پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري و... برگزار شد. در ابتداي مراسم محمدعلي کرامتي دبير علمي همايش طي سخناني از ارسال 37 مقاله به دبيرخانه اين همايش خبر داد و گفت: از مجموع مقالات ارسالي 19 مقاله پذيرفته شد که در پايان با راي هيئت داوران سه مقاله به عنوان مقاله برتر انتخاب شد.

محمدعلي کرامتي اظهار داشت: در اين همايش، اطلاعاتي جامع از طرح‌ها و پروژه‌هاي قابل واگذاري به سرمايه‌گذاران اعم از پروژه 90 هکتاري مشاغل مزاحم، پروژه انتقال 2 هزار واحد آلاينده مزاحم به خارج از شهر، پروژه تجاري، تفريحي و رفاهي الماس غرب در 60 هزار مترمربع واقع در انتهاي خيابان انقلاب، پروژه تفريحي تجاري کوي صنعتي اراک در 390 هزار مترمربع تهيه شده است؛ که ارائه خواهد شد.

وي تصريح کرد: با توجه به تغييرات و تحولات صورت گرفته در بخش مسکن، اين بخش به حرفه تخصصي تبديل شده و توسعه آن لازمه اجراي طرح کسب و کار است.

دبير علمي همايش گفت: بدون طرح؛ کسب و کار يک فعاليت اثربخش نخواهد بود و با مشکلات جدي روبرو خواهد شد. کرامتي با بيان اينکه استان مرکزي بايد به عنوان پايلوت کشوري در تهيه نيم رخ شهري حرکت کند، خاطرنشان ساخت: طرح نيم رخ شهر کمک مي‌کند که اطلاعات يک شهر به صورت جامع تهيه شود و براي شرکت‌هاي فعال در حوزه ساخت و ساز و عمران شهري مورد استفاده قرار گيرد و علاوه بر اين موجب مي‌شود قابليت مقايسه بين شهرهاي مختلف به وجود بيايد. در ادامه مهندس محمدابراهيم عباسي شهردار اراک ضمن عرض خيرمقدم به حاضرين در مراسم و همچنين تسليت درگذشت آيت اله مهدوي کني رييس مجلس خبرگان رهبري گفت: شهرهاي کشور در سنوات 30 تا 50، با عوارض محدودي که اخذ مي‌کردند و کمک‌هاي وسيع دولتي اداره مي‌شدند، ولي در دهه 60 کمک‌هاي دولتي قطع شد و شهرداري‌ها خودکفا شدند. وي افزود: در دهه اخير براي اداره شهرها نهضتي تحت عنوان تغيير کاربري فضاهاي عمومي، به راه افتاد، طرحي که پول نصيب شهرداري‌ها مي‌کرد و موجب درآمدزايي براي شهرداري‌هاي مي‌شد، ولي متأسفانه شهرداري‌ها وارد حوزه فضافروشي و ارتفاع فروشي شدند که اين اقدام تا جايي ادامه يافت که اکنون 600 هزار نفر در هر هکتار از شهرهاي کشور سکونت مي‌کنند.

شهردار اراک اظهار داشت: شهرداري‌ها بايد به جاي فروش هوا و زمين به دنبال کسب درآمد اساسي براي اداره شهر و توسعه آباداني شهر باشند.

عباسي با اشاره به برگزاري همايش سرمايه‌گذاري گفت: اين همايش به منظور کسب درآمد و اخذ مشارکت سرمايه‌گذاران و تغيير شرايط فعلي و ايجاد بستر حضور سرمايه‌گذار در اراک برگزار شده است.

وي همچنين خاطرنشان ساخت: بايد در مسير بهبود شهر اراک از پتانسيل‌ها و سرمايه‌هاي خرد و کلان استان و همچنين ظرفيت شهرونداني که تمايل به همکاري دارند، استفاده شود. در بخش ديگري از اين مراسم نماينده ولي فقيه در استان مرکزي و امام جمعه اراک نيز با تسليت رحلت جانگداز آيت اله مهدوي کني رييس مجلس خبرگان رهبري گفت: به ثمر نشستن ايده‌ها نياز به پيگيري، تداوم نظارت و مديريت دارد و علاوه بر اين پشتکار، حمايت و تعامل را نيز مي‌طلبد. حضرت آيت‌اله قربانعلي دري‌ نجف‌آبادي اظهار داشت: با مشارکت و دست به دست هم دادن برنامه‌هاي مهم انجام مي‌شود و اگر همت و عزم ملي نباشد و فرهنگ‌سازي صورت نگيرد نتايج اين همايش‌ها مثبت نخواهد بود. وي تصريح کرد: به ثمر نشست ايده‌ها نياز به پيگيري، تداوم نظارت و مديريت دارد و علاوه بر اين پشتکار، حمايت و تعامل را نيز مي‌طلبد. نماينده ولي فقيه در استان مرکزي ادامه داد: در اين واقعيت که بايد اراک مطابق استانداردها ساخته شود، هيچ ترديدي وجود ندارد ولي نبايد کيفيت فداي کميت شده و فريب آمار و ارقام غلط را خورد.

وي افزود: بايد نقشه راهي حکيمانه در توسعه و آباداني کلان شهر اراک داشته باشيم، ساخت و ساز شهر مستلزم سرمايه‌گذاري است. کارهاي ماندگار و ارزشمند با سرمايه‌گذاري انجام مي‌شود، بر اين اساس بايد راهکارهاي جديد براي جذب مشارکت و سرمايه‌گذاري تدوين شود.

وي خاطرنشان کرد: ايجاد فروشگاه‌هاي بزرگ اقتصادي براي شهر، ساخت کمربندها و زيرگذرها مي‌تواند در کاهش ترافيک شهر موثر واقع شود.

امام جمعه اراک با تاکيد بر اينکه سرمايه‌گذاري در اين پروژه‌ها ماندگار و به نفع استان است، گفت: براي توسعه شهرها راهي جز مشارکت وجود ندارد و بايد بانک‌ها، پيمانکاران و سرمايه‌‌گذران داخلي و خارجي مشارکت کنند.

محمدحسين مقيمي استاندار استان مرکزي نيز با حضور در همايش استاني سرمايه‌گذاري کلان‌شهر اراک و تسليت درگذشت رييس مجلس خبرگان رهبري به ملت شريف ايران دغدغه اصلي سرمايه‌گذاران را تامين امنيت لازم براي يک سرمايه‌گذاري مطمئن و سودآور عنوان کرد و گفت: اين مهم از سوي دولت با جديت در دستور کار است. مقيمي افزود: منابع مالي مورد نياز توسعه نيز به صورت پراکنده در دست افراد و آحاد مردم جامعه است که بايد اين منابع مالي به سمت سرمايه‌گذاري‌هاي خرد و کلان در راستاي توسعه شهر جهت‌دهي شوند. استاندار استان مرکزي با تاکيد بر ضرورت شتاب بيشتر قطار توسعه استان، تحقق اين امر را در سايه جلب مشارکت سرمايه‌گذاران ميسر دانست و اظهار کرد: شتاب قطار توسعه استان و رسيدن به ديگر شهرهاي توسعه يافته کشور عمل به تکليف و وظايف است. مقيمي تصريح کرد: خوشبختانه شوراي اسلامي شهر اراک از ابتداي آغاز به کار خود با قدرت تمام توسعه شهر اراک را پذيرفته و تلاش بر توسعه شهر را در دستور کار قرار داده است.

استاندار مرکزي با بيان اينکه مديران استان عزم بر حمايت از سرمايه‌گذاران و برنامه‌هاي توسعه‌اي دارند، افزود: تسهيل در انجام امور و همکاري با سرمايه‌گذاران از مهم‌ترين اولويت‌هاي کاري مديران است.

وي با تاکيد بر ضرورت رفع نواقص در فعاليت‌ها و ابراز نارضايتي از طولاني شدن روند بررسي برخي پرونده‌ها و تقاضاهايي که مي‌تواند سه روزه انجام شود و 30 روزه انجام مي‌شود، ادامه داد: اين عقب افتادن روند بررسي باعث به وجود آمدن ناامني در سرمايه‌گذاري مي‌شود.. مقيمي در پايان سخنان خود توسعه شهر را نيازمند سياست‌گذاري و برنامه جامع دانست و ابراز خرسندي کرد: در استان مرکزي و ديگر شهرهاي کشور افراد صاحب نظر زيادي براي برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري وجود دارد که مي‌توان از ظرفيت آنها بهره برد. برگزاري جلسه تخصصي پرسش و پاسخ سرمايه گذاران با معاون عمراني استانداري مرکزي، رييس شوراي اسلامي شهر، شهردار اراک و مشاور عالي شهردار از ديگر بخش هاي اين مراسم بود که هر يک به بيان موانع و مشکلات سد راه سرمايه گذاري پرداختند و مسوولين مذکور نيز پاسخگوي موارد مطرح شده بودند. در پايان جلسه نيز از سه مقاله برتر و برگزيده همايش، اعضاي هيئت علمي و هيئت اجرايي همايش تقدير و تشکر شد


 آگهي صفحه 8 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي