جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4840


رمزگشايي از پرونده پروبيوتيک‌ها


فلورايد آب در کاهش پوسيدگي دندان موثر است


هجدهمين کنگره سراسري ساليانه طب فيزيکي، توانبخشي و الکترودياگنوز ايران برگزار مي شود


سودجويان با تبليغات دروغين در بحث زيبايي پوست دُکان باز کرده اند


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 رمزگشايي از پرونده پروبيوتيک‌ها 

پروبيوتيک‌ها مجموعه‌اي از ريزسازواره‌هاي زنده است که در همزيستي مسالمت‌آميز با بدن زندگي مي‌کنند. اين ريزسازواره‌ها علاوه بر تقويت دستگاه ايمني بدن نقش موثري در ارتقاي سلامت عمومي بدن نيز دارند. جام جم سرا: امروزه محققان بررسي‌هاي زيادي درباره پروبيوتيک‌ها شروع کرده‌اند و موارد جديدي از خواص آنها را دريافته‌اند که در اين مطلب به آنها اشاره مي‌کنيم.

پروبيوتيک‌ها از سرطان کلورکتال پيشگيري مي‌کنند

مصرف پروبيوتيک‌ها باعث حفظ هرچه بيشتر فلور روده‌ها مي‌شود و به اين ترتيب از بروز التهاب در اين ناحيه پيشگيري مي‌کنند. کنترل التهاب روده‌ها نيز خطر ابتلا به سرطان کلورکتال را کاهش مي‌دهد. علاوه بر اين، پروبيوتيک‌ها به کاهش رشد و گسترش سلول‌هاي سرطاني کمک مي‌کنند. توصيه مي‌کنيم از مواد غذايي تخميرشده مانند ماستکفير غافل نشويد.

پروبيوتيک‌ها باعث کنترل کلسترول خون مي‌شوند

نتايج بررسي‌هاي متعدد نشان مي‌دهند پروبيوتيک‌ها با افزايش توليد صفرا که مسوول هضم چربي است به کاهش ميزان کلسترول خون کمک مي‌کند. به گفته محققان امکان دارد در سال‌هاي آتي پروبيوتيک‌ها در ترکيب داروها و به همراه تغيير شيوه زندگي افراد براي کنترل هرچه بهتر کلسترول خون به کار برود.

پروبيوتيک‌ها براي مقابله با اسهال

مشکل بيرون‌روي در سفر امر کم‌وبيش رايجي است و اسهال مسافرتي بيشتر در بين مسافران عازم مناطق گرمسيري و نيمه‌گرمسيري بروز مي‌کند. محصولات غذايي حاوي پروبيوتيک براي پيشگيري از اين قبيل مشکلات بسيار موثرند. اگر قصد سفر به اين مناطق را داريد، توصيه مي‌کنيم علاوه بر مصرف اين محصولات به‌طور مرتب دست‌هايتان را بشوييد، از نوشيدن آب شير بپرهيزيد و مصرف ميوه و سبزيجات پخته را افزايش دهيد.

مقابله با بيرون‌روي ناشي از مصرف آنتي‌بيوتيک

متاسفانه با مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها تعادل فلور روده به‌طور کامل به هم مي‌ريزد و به اين ترتيب فرد دچار اسهال مي‌شود. به عقيده محققان در برخي موارد حدود دو سال طول مي‌کشد تا فلور روده احيا شود و به حالت اوليه خود برگردد. متخصصان توصيه مي‌کنند به همراه مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها، محصولات حاوي پروبيوتيک‌ها نيز مصرف شود تا با مشکل بيرون‌روي مقابله شود. توجه داشته باشيد پروبيوتيک‌ها بايد حدود دو ساعت بعد از مصرف داروهاي آنتي‌بيوتيکي مصرف شود. نتايج پژوهش‌هايي در آمريکا نشان مي‌دهد مصرف اين محصولات همراه آنتي‌بيوتيک‌ها از بروز اسهال پيشگيري مي‌کند و همچنين از دوره بيماري نيز مي‌کاهد.

مقابله با چاقي مفرط

فلور موجود در روده افراد چاق با ديگران تفاوت زيادي دارد. نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد فلور روده افرادي که دچار چاقي مفرط هستند سرشار از برخي از انواع باکتري‌هاست که ميل بيشتري به جذب کالري‌هاي مواد غذايي مصرفي دارند. اين باکتري‌ها همچنين خاصيت التهاب‌زايي بيشتري دارند و در طولاني‌مدت باعث مقاومت سلول‌هاي بدن به انسولين مي‌شوند و خطر ابتلا به ديابت نوع دو را افزايش مي‌دهند. هرچند هنوز محققان به نتايج قطعي در اين خصوص نرسيده‌اند، احتمال مي‌دهند مصرف پروبيوتيک‌ها باعث پيشگيري از چاقي مفرط و ابتلا به ديابت شود.

مفيد براي کودکان

اولين تماس نوزادان با ريزسازواره‌ها در حين عبور از کانال واژن در زمان زايمان اتفاق مي‌افتد. بعد از تولد نيز شير مادر وظيفه سلامت روده‌ها و دستگاه ايمني بدن نوزاد را بر عهده مي‌گيرد. محققان معتقدند بچه‌هايي که طبيعي به دنيا مي‌آيند و از شير مادر تغذيه مي‌کنند، دستگاه ايمني قوي‌تري دارند و کمتر دچار بيماري‌هايي مانند ورم معده، عفونت‌هاي ريوي، حساسيت‌هاي غذايي و ... مي‌شوند. به عقيده محققان اگر بچه‌ها از همان ابتدا پروبيوتيک‌هاي بيشتري جذب کنند، دستگاه ايمني قوي‌تري خواهند داشت و از سلامت بالاتري برخوردار خواهند بود.

پروبيوتيک‌ها براي سالمندان

دستگاه ايمني سالمندان، همانند کودکان، ضعيف است. علاوه بر اين، تغذيه سالمندان بايد از تنوع بالايي برخوردار باشد. در نتيجه فلور روده آنها اغلب کيفيت بالايي ندارد. به همين دليل نيز سالمندان در برابر باکتري‌ها و بيماري‌ها حساس هستند. متخصصان معتقدند که اين افراد بايد مصرف محصولات غذايي حاوي پروبيوتيک‌ها را در برنامه غذايي خود داشته باشند تا سالم‌تر بمانند.

پروبيوتيک‌ها براي روده‌هاي بي‌اعصاب

سندرم روده‌هاي تحريک‌پذير اختلالي در دستگاه گوارش است که باعث بروز مشکلاتي از قبيل دردهاي شکمي، مدفوع غيرطبيعي (يعني يبوست و در پي آن اسهال) و همچنين خستگي مزمن، ميگرن، افت فشار خون و افت قند خون مي‌شود. خبر خوب اين است که پروبيوتيک‌ها باعث بهبود وضع افراد مبتلا به اين سندرم مي‌شود. محققان همچنان در حال انجام بررسي‌هاي تکميلي در اين خصوص هستند، اما به افرادي که با اين مشکل مواجه هستند توصيه مي‌کنند از مصرف محصولات غذايي حاوي پروبيوتيک‌ها غافل نشوند.

پروبيوتيک‌ها براي بهبود نبود تحمل لاکتوز

تحمل نکردن لاکتوز، به‌ويژه در بين آسيايي‌ها و آفريقايي‌ها، رايج است. البته اين روزها اين مشکل در بين مردم اروپا و آمريکاي شمالي نيز رو به گسترش است. تحمل نکردن لاکتوز به دليل نبود يا ناکافيبودن آنزيمي به نام لاکتاز بروز مي‌کند که مسئوليت هضم لاکتوز يا همان قند موجود در شير را بر عهده دارد. شيرهاي تخميرشده حاوي پروبيوتيک‌ها به توليد آنزيم لاکتاز کمک زيادي مي‌کنند. در نتيجه براي بهبود مشکل تحمل نکردن لاکتوز موثر است.

مصرف نکردن مکمل

هرچند پروبيوتيک‌ها به خواص زيادشان معروف هستند، در برخي موارد مصرف مکمل آن توصيه نمي‌شود. براي مثال، افرادي که در حال مصرف برخي از داروها مانند وارفارين (داروي ضدانعقاد خون) هستند قبل از مصرف مکمل‌هاي پروبيوتيک بهتر است با پزشک خود مشورت کنند. در حالت کلي قبل از مصرف هر گونه مکملي بايد با پزشک مشورت کنيد. اگر به بيماري خاصي مبتلا هستيد يا داروي خاصي مصرف مي‌کنيد و قصد مصرف مکمل‌هاي پروبيوتيک داريد، اول نظر پزشک‌تان را جويا شويد.

منبع :جام جم آنلاين


 فلورايد آب در کاهش پوسيدگي دندان موثر است 

به گزارش آفرينش دبير اجرايي کنگره چهاردهم دندانپزشکان ترميمي گفت: ميزان مناسب فلورايد آب مي‌تواند در پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها موثر باشد. دکتر کيوان ساعتي افزود: ميزان فلورايد آب در کشور به اندازه کافي نيست و هر چند اين ميزان در تهران قابل قبول است، اما در برخي شهرها و شهرستان‌ها ميزان خوبي ندارد. وي با اشاره به تحقيقي که در يکي از استان‌ها انجام شده است گفت: در برخي شهرستان‌ها ميزان فلورايد 3 دهم درصد بود در حاليکه اين ميزان بايد 1 ppm باشد. اين متخصص دندانپزشکي ترميمي با بيان اينکه در اين تحقيق تعداد دندان‌هاي پوسيده، کشيده شده و يا ترميمي افراد بالاي 12 سال 4تا 4 و نيم دندان اعلام شد افزود: اين ميزان در برخي کشورهاي پيشرفته نزديک به صفر است. دکتر ساعتي با اشاره به شعار ارتقاي سلامت اجتماعي به عنوان محور کنگره چهاردهم يادآور شد: پيشگيري بهتر از هر درماني است، بنابراين پيشگيري از پوسيدگي دندان با فلورايدتراپي، مسواک زدن و نخ دندان کشيدن صحيح و استفاده از دهانشويه‌هاي مناسب مي‌توان اين شايعترين مشکل دندان‌ها را کاهش داد. دبير اجرايي کنگره چهاردهم دندانپزشکي ترميمي همچنين خبر از انجام هزار فيشور سيلندر تراپي با همکاري بسيج دندانپزشکي در ماه آينده خبر داد و گفت: فيشور سيلندر تراپي (بستن شيارهاي دنداني) يکي ديگر از برنامه‌هاي کاهش پوسيدگي دندان است که به صورت رايگان يکروزه در تهران برگزار مي شود و دندانپزشکان ترميمي نيز در آن حضور فعال دارند. وي در پايان توصيه کرد: توصيه براي انتخاب خمير دندان آنقدر که مسواک زدن مهم است اهميت ندارد، فقط دقت داشته باشيد که از مسواک زدن افقي با فشار روي دندان‌ها با مسواک زبر خودداري شود و حتما از دندانپزشک خود طرز صحيح مسواک زدن و نخ دندان کشيدن را جويا شويد که امري مهم در پيشگيري از پوسيدگي دندان است.


 هجدهمين کنگره سراسري ساليانه طب فيزيکي، توانبخشي و الکترودياگنوز ايران برگزار مي شود 

 دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران گفت: هجدهمين کنگره سراسري ساليانه طب فيزيکي، توانبخشي و الکترودياگنوز ايران به همت دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران و همکاري گروه هاي آموزشي طب فيزيکي دانشگاه هاي سراسرکشور، دانشگاه بهزيستي، انجمن هاي علمي و موسسات مرتبط از تاريخ 5 لغايت 7 آذر ماه 1393 در تهران، دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي (تالار ابن سينا و امام خميني) برگزار خواهد شد.

به گزارش آفرينش دکتر سيد احمد رئيس السادات در ادامه افزود: توانبخشي بيماري هاي عصبي اسکلتي عضلاني (شامل پوکي استخوان، آرتروز، آسيب هاي ورزشي)، توانبخشي بيماري هاي قلبي و ريوي،توانبخشي در سوانح و بلايا ،پرستاري توانبخشي ، سونوگرافي اعصاب و مفاصل و عضلات، تازه هاي الکترودياگنوز،کنترل درد،ارتز و پروتز و فناوري هاي نوين و طب توانبخشي و طرح تحول سلامت (فرصت ها و چالش ها)از مهمترين محورهاي اين کنگره به شمار مي رود. تا کنون 210 مقاله به دبير خانه کنگره ارسال شده است و آخرين فرصت ارسال مقاله 10 آبان ماه است. دبير هجدهمين کنگره طب فيزيکي و توانبخشي از ويژگيهاي بارز اين کنگره را حضور اساتيد برجسته جهاني از جمله پروفسور لي رءيس انجمن جهاني طب فيزيکي و توانبخشي ، پروفسور سينکي،پروفسور فيفر،پروفسور بچ، پروفسور يورتيزبرا و ساير اساتيد بين المللي از کشورهاي آمريکا،فرانسه،کره وآلمان اعلام کرد. وي افزود

عضو هيات علمي بيمارستان شهيد مدرس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: اين کنگره داراي حداکثر امتياز بازآموزي مداوم براي پزشکان عمومي و متخصصان رشته هاي مختلف از جمله طب فيزيکي، ارتوپدي، طب ورزشي، داخلي، روماتولوژي، زنان، نورولوژي، جراحي اعصاب، بيهوشي، درد ... و علوم توانبخشي و پايه شامل: پرستاري، فيزيوتراپي، کاردرماني، گفتار درماني، ارتوپدي فني و ... است.


 سودجويان با تبليغات دروغين در بحث زيبايي پوست دُکان باز کرده اند 

 دبير علمي کنگره بين المللي پوست ، زيبايي و ليزر گفت:متأسفانه امروزه بسياري از افراد سودجو با تبليغات دروغين خصوصا در بحث زيبايي پوست دُکان باز کرده‌اند و خودسرانه بدون داشتن تخصص در زمينه پوست اقدامات درماني انجام مي دهند؛ اين افراد صدمات جبران ناپذيري را به سلامت افراد وارد کرده اند.به گزارش آفرينش دکتر عليرضا فيروز ، دبير علمي کنگره بين المللي پوست ، زيبايي و ليزر با بيان اينکه کنگره امسال نسبت به سال هاي گذشته داراي ويژگي هاي خاصي است، اظهار داشت: در اين دوره از کنگره 34 سخنران از 14 کشور دنيا که جزء سرآمدان رشته تخصصي پوست هستند آخرين نتايج و تحقيقات خود را ارائه مي دهند ضمن اينکه در زمينه آخرين دستاوردهاي علمي در زمينه بيماري هاي پوستي، زيبايي و ليزر نيز بحث و تبادل نظرمي کنند.

وي افزود: برگزاري چنين همايش هايي در درجه اول باعث مي شود از تحقيقات و دستاوردهاي نوين دنيا در تشخيص بيماري و درمان بهره ببريم و از آن در برنامه هاي علمي، آموزشي و پژوهشي داخل کشور استفاده کنيم. دبير علمي کنگره تازه هاي پوست در خصوص جايگاه کشورمان در دنيا بيان کرد: خوشبختانه در 10 سال اخير در علوم پزشکي رشد چشمگيري را داشتيم تا جايي که بيشترين افزايش تعداد مقالات پزشکي را در دنيا داشته ايم که رشته درماتولوژي نيز در اين روند نقش داشته است .

دکتر فيروز، کمبود بودجه هاي پژوهشي را يکي از چالش هاي اين حوزه دانست و گفت: متاسفانه در چند سال اخير بودجه هاي پژوهشي دچار مشکل شده است. ضمن اينکه ورود غيرمتخصصان به حوزه درماني پوست خصوصا زيبايي از ديگر چالش هاي ما به شمار مي رود. وي افزود: متأسفانه امروزه بسياري از افراد سودجو با تبليغات دروغين خصوصا در بحث زيبايي پوست دُکان باز کرده اند و خودسرانه بدون داشتن تخصص در زمينه پوست اقدامات درماني انجام مي دهند؛ اين افراد صدمات جبران ناپذيري را به سلامت افراد وارد کرده اند. فيروز ادامه داد: پوست وسيع ترين عضو بدن است که بسيار حساس بوده و از ساختمان بسيار پيچيده اي دارد و داراي سلول هاي مختلف است، کسي بايد در حوزه درماني پوست وارد شود که به ساختار اين عضو از بدن آشنايي کامل داشته باشد و در اين راستا تخصص لازم را کسب کرده باشد.


 خبر پزشکي 

 گياهي که محافظ بينايي است

پژوهشگران استراليايي در مطالعات خود دريافتند که زعفران داراي يکي از فاکتورهاي کليدي در پيشگيري از کاهش قدرت بينايي و نابينايي است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، اين مطالعات که در يکي از مراکز چشم پزشکي و تحقيقات بينايي استراليا انجام شد، نشان داد که گياه زعفران اثرات قابل ملاحظه اي بر روي ژن هايي دارد که عملکرد سلول هاي بينايي را تنظيم مي کنند.

در ادامه اين تحقيق، تعدادي از بيماران مبتلا به تحليل ماکولار وابسته به سن (نوعي عارضه چشمي ناشي از پيري)، مورد آزمايشات باليني قرار گرفتند. در اين بررسي ها مشخص شد که درمان به موقع اين بيماران با مکمل هاي حاوي عصاره زعفران مي تواند آسيب وارده به سلول هاي بينايي را ترميم نمايد.

براساس اين پژوهش، عصاره زعفران نه تنها سلول هاي گيرنده نوري در چشم را از تخريب حفظ مي کند بلکه مي تواند از بيماري هايي همچون تحليل ماکولار و التهاب رنگدانه اي شبکيه چشم (نوعي بيماري چشمي ژنتيکي و مهم ترين عامل شب کوري) پيشگيري نموده و همچنين آنها را بهبود بخشد.

کمردرد، شايع ترين بيماري عضلاني و اسکلتي

کمردرد جزء بيماري ها و شکايت هاي شايع عضلاني و اسکلتي در بيماران است. درصد بالايي از مراجعات به مراکز درماني به علت کمردرد افراد مي باشد. کمردرد ممکن است علل خيلي ساده و خوش خيمي داشته باشد، بنابراين در اين مورد توصيه هايي وجود دارد تا افراد از بروز آن جلوگيري کنند.به گزارش آفرينش دکتر افضلي مقدم، متخصص طب اورژانس، در برنامه «تلنگر» گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت با بيان اينکه اگر سيستم عضلاني و اسکلتي آمادگي لازم را براي انجام کارهاي سنگين نداشته باشد، ممکن است با فشار به آنها دچار دردهاي عضلاني و استخواني شود، گفت: توصيه مي شود افراد تا حد ممکن از وارد آوردن فشار سنگين به خود خودداري نمايند. توصيه ديگر اين است که افراد در حين حمل و نقل اجسام از خم شدن و برداشتن آنها خودداري کنند.

وي در ادامه افزود: براي بلند کردن اجسام سنگين از زمين، افراد ابتدا به حالت نشسته قرار بگيرند و جسم سنگين را همزمان با بلند شدن از روي زمين، بلند کنند. همچنين بعد از مدت کوتاهي کار کردن و در حدود 45 دقيقه تا يک ساعت، خصوصاً کارهايي که با خم و راست شدن همراه است، استراحت کوتاه چند دقيقه اي به عضلات همه نقاط بدن از جمله ناحيه کمر لازم است.

افضلي مقدم با بيان اينکه اگر بيمار يکسري علائم و نکاتي را احساس کرد که همراه با کمردرد اتفاق مي افتند، بايد سريعتر به مراکز درماني مراجعه کند، ادامه داد: اولين نکته قابل ذکر در اين مورد، ضعف پيش رونده اندام ها مي‌باشد.

در واقع بيمار دچار کمردرد است و همزمان با کمردرد احساس مي کند که عضلات اندام ها (خصوصاً اندام هاي تحتاني مانند پا، ران و ساق) دچار مقداري ضعف شده است. اين يک نکته مهم و خطرناک مي باشد که ممکن است باعث فشار مضاعف روي عصب شود. وي افزود: براي اين بيماران درمان هاي دارويي و فيزيوتراپي توصيه مي شود و بايد از فعاليت هاي شديد خودداري کنند.

همچنين اگر دردهاي کمر به صورت انتشاري باشند، يعني اين دردها نه تنها در ناحيه کمر، بلکه در قسمت هاي ديگر مانند ناحيه پاييني شکم، کشاله ران و اندام ها تحتاني مانند ساق يا زانو انتشار داشته باشند، نشانه هاي خوبي نيستند. عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه تهران در پايان اظهارکرد: اگر بيمار همراه با کمردرد دچار بي اختياري مدفوعي و ادراري، و يا بالعکس دچار احتباس ادرار مدفوع (عدم توانايي در دفع ادرار و مدفوع) شد، سريعاً به مراکز پزشکي مراجعه کند.


 خبرها از عالم علم 

 تشخيص نيم ساعته ايدز با «ميکروچيپ» کاغذي ساخت محقق ايراني دانشگاه هاروارد

محقق ايراني دانشگاه هارواد موفق به طراحي و ساخت يک ميکروچيپ شده که قادر است در تمام مراحل بيماري ايدز با شمارش تعداد ويروس‌هاي HIV در مدت 30 دقيقه بروز اين بيماري را تشخيص دهد؛ اين طرح کانديداي دريافت جايزه دانشگاه هارواد شده است. به گزارش ايسنا، دکتر هادي شفيعي، محقق ايراني دانشگاه هاروارد و مجري طرح با اشاره به مطالعات اخير خود در حوزه پزشکي، گفت: کارهاي تحقيقاتي که در سال‌هاي اخير انجام شده بر روي ساختن دستگاه‌هاي ارزان قيمت براي تشخيص زودهنگام بيماري‌هاي عفوني چون ايدز HIV متمرکز شده است. وي از طراحي و ساخت يک ميکرو چيپ در اين زمينه خبر داد و اظهار کرد: به تازگي موفق به طراحي و ساخت ميکرو چيپي شديم که قادر است در مدت کمتر از 30 دقيقه ويروس HIV را تشخيص دهد و تعداد ويروس‌هاي HIV را از طريق يک قطره خون شمارش کند.

شفيعي، خاطر نشان کرد: اين ميکروچيپ در کمتر از 30 دقيقه تعداد ويروس‌هاي ايدز را تعيين مي‌کند و اين امر پزشک را در تشخيص سريع بيماري ياري خواهد کرد، ضمن آنکه از اين طريق مي‌توان روند درمان بيمار را رصد کرد. مجري اين طرح، تشخيص سريع و ارزان و قابل حمل بودن را از مزاياي اين ميکروچيپ ذکر کرد و ادامه داد: با دريافت يک قطره خون فرد مورد نظر و قرار دادن آن بر روي ميکرو چيپي که از کاغذ ساخته شده است، مي‌توانيم تعداد ويروس‌هاي HIV را شمارش کنيم.وي با تاکيد بر اينکه اين ميکروچيپ در همه مراحل بيماري ايدز قادر به شناسايي بيماري است، خاطر نشان کرد: اين ميکرو چيپ حتي در مرحله window period که ويروس وارد بدن شده، اما هيچ علامت باليني در فرد ندارد و سطح آنتي بادي‌هاي خوني نيز به حدي نرسيده که با تست‌هاي آزمايشگاهي قابل اندازه‌گيري باشند، قابل استفاده است.

اين محقق ايراني توضيح داد: دوره Window perid زياد است و از آنجايي که اساس کار اين ميکروچيپ شمارش تعداد ويروس‌ها است، از اين رو از اين روش مي‌توان اقدام به تشخيص و شناسايي بيماري ايدز کرد.

عمل پيوند کليه با تکنيک 'سوارخ کليد'

جراحان انگليسي موفق شدند اولين عمل پيوند کليه را با استفاده از تکنيک 'سوراخ کليد' (keyhole kidney transplant) انجام دهند.به گزارش ايرنا از هلث، «برايان بانچارد» 51 ساله اولين فردي است که در انگليس که تحت اين عمل پيشگام پيوند کليه قرار گرفته است.وي به نارسايي کليه مبتلا بود و مجبور بود که تمام عمر تحت درمان دياليز قرار گيرد اما ماه گذشته جراحان وي را تحت اين عمل پيشگام پيوند کليه قرار دادند. در اين عمل پيوند کليه، از دو روش موفق در عمل جراحي لاپاراسکوپي (سوراخ کليد) استفاده شده است.در اولين روش، کليه اهدايي که از خواهر اين بيمار گرفته شد به جاي اينکه از طريق ايجاد شکاف بر روي شکم وي برداشته شود با ايجاد شکاف در کشاله ران وي برداشته شد که به اين ترتيب جاي بخيه وي کمتر قابل مشاهده است.

در دومين روش نوين استفاده شده در اين عمل پيوند، کليه اهدايي از طريق ايجاد برشي فقط به اندازه 2.5 اينچ (6.34 سانتي متر) در شکم برايان به وي پيوند زده شد. اين در حالي است که براي عمل پيوند کليه به ايجاد برشي به اندازه 10 اينچ (25.39 سانتي متر) نياز است. جراحان مي گويند: اين روش هاي جديد راه را براي انجام عمل هاي پيوند بي خطرتر هموار مي سازند و بيماران نيز سريع تر بهبود مي ‌يابند. اين عمل جراحي پيوند کليه پس از ديدار جراحان يکي از بزرگترين واحدهاي پيوند کليه انگليس در بيمارستان سلطنتي ليورپول، با استاد پيوند لاپارسکوپي کليه به نام پروفسور «پرانجال مودي» در هند انجام شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي