جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4842


چرا بيني کودکم مي‌گيرد؟

عضو کميته علمي انجمن ام اس ايران خبر داد:
خودکفايي درتوليد داروي BG12 ظرف دو ماه آينده


عوامل فشار خون بالا را بشناسيد


بيمه درماني دهان و دندان


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 چرا بيني کودکم مي‌گيرد؟ 

بسياري از مادران هنگام سرماخوردگي فرزندانشان از گرفتگي بيني کودکان در رنج هستند. آنها انتظار گرفتگي بيني کودکشان را در روزهاي اول سرماخوردگي دارند، ولي مشکل وقتي پيش مي‌آيد که کودک مدت زيادي گرفتگي بيني دارد و نمي‌تواند از آن نجات پيدا کند. جام جم سرا: نوزادان بلافاصله بعد از تولد به‌طور طبيعي به دليل تنگي فضاي بيني و پشت حلق، به‌دنبال التهاب مختصر در اين ناحيه دچار گرفتگي بيني مي‌شوند.

آنها هنگام بلع شير مادر چون فقط به بيني خود براي تنفس وابسته‌اند دچار گرفتگي بيني مي‌شوند و اين امر در خوردن شير مادر ايجاد اختلال مي‌کند.

در سنين بالاتر با توجه به اين که سرماخوردگي بسيار شايع است، هر بار ابتلا به آن با گرفتگي بيني همراه خواهد بود.

به خاطر داشته باشيد در جريان بهبود سرماخوردگي به دليل غليظ شدن ترشحات بيني و پشت حلق کودکان، شدت گرفتگي بيني بيشتر خواهد شد و مادر با فکر اين‌که کودک نياز به داروي بيشتر دارد ممکن است خودسرانه اقدام به دادن آنتي‌بيوتيک به کودکش کند که اصلا توصيه نمي‌شود.

در کودکاني که رينيت آلرژيک دارند نيز التهاب در فضاي بيني و سينوس‌ها باعث آبريزش و عطسه و گرفتگي بيني مي‌شود که با درمان‌هاي معمول بهبود پيدا نمي‌کند.

اين کودکان معمولا شدت علائم را در فصول خاص، صبح‌ها يا هنگام مواجهه با مواد آلرژن دارند. معمولا گرفتگي بيني در اين کودکان با بزرگي آدنوئيد (لوزه‌هاي پشت حلقي) همراه است و خرخر هنگام خواب نيز به مشکلات آنها اضافه مي‌شود.

در سنين بالاتر و با کامل شدن اندازه سينوس‌ها گرفتگي بيني با سينوزيت همراه مي‌شود و بهره‌گيري از درمان‌هاي متعدد از نظر باز نگهداشتن بيني و کنترل عفونت‌هايي که به‌طور مکرر در فضاي سينوس رخ مي‌دهد ضروري مي‌شود.

کودکاني که سينوزيت با منشأ آلرژيک و غيرآلرژيک دارند، به دليل عبور ترشحات از فضاي پشت حلق، دچار سرفه‌هاي مکرر مي‌شوند که اين سرفه‌ها صبح‌ها همراه با خروج ترشحات فراوان از بيني کودک خواهد بود.

بي‌شک در چنين شرايطي توجه به مراقبت از دستگاه تنفسي کودک در فصل سرما و پيشگيري از عفونت‌هاي تنفسي مکرر لازم است.

از مواجهه کودک با هواي سرد بدون پوشش مناسب بايد خودداري کرد و به‌طور مرتب از سبزيجات سبز و زرد مانند کاهو و فلفل سبز و هويج و انواع ميوه‌ها و مرکبات براي تغذيه فرزندتان استفاده کرده و در صورتي که وي مبتلا به آلرژي است بايد از مواجهه با دود سيگار، عطر، گرد و خاک و مواد آلرژن موجود در هوا و مواد خوراکي اجتناب شود تا فصل زمستان با شادي و سلامت پشت سر گذاشته شود.

دکتر فريبا شيرواني - متخصص اطفال و فوق‌تخصص عفوني اطفال


 عضو کميته علمي انجمن ام اس ايران خبر داد:
 خودکفايي درتوليد داروي BG12 ظرف دو ماه آينده 

 
دبير اجرايي يازدهمين کنگره بين المللي ام اس ايران ضمن بيان مهمترين دستاوردهاي يازدهمين کنگره بين المللي ام اس ، از خودکفايي کشورمان در توليد داروي BG12براي بيماران ام اسي تا دو ماه آينده خبر داد.به گزارش آفرينش دکتر حميدرضا ترابي دبير اجرايي يازدهمين کنگره بين المللي ام اس ايران درباره دستاوردهاي اين دوره از کنگره گفت:مهمترين دستاوردي که اين گنگره داشت بحث درباره داروهاي جديدي بود که قرار است تا دو سه ماه ديگر توسط يک شرکت داروساز داخلي توليد و براي نيازمندان ام اسي، وارد بازار مصرف شود.

وي افزود: اين داروي جديد به BG12 نام دارد که قرار است توسط اين شرکت دارويي توليد شود و به تبع از بار مشکلات بيماران ام اس کاسته خواهد شد. همچنين درباره داروهاي جديد به نامalantazumabو (lenterada )بحث شد که اين داروبه صورت تزريقي است و مصرف آساني دارد و در سال دو مرتبه بايد به بيمارتزريق شود، در اين کنگره درباره کم کردن عوارض اين داروها صحبت شد.

دبير اجرايي يازدهمين کنگره بين المللي ام اس ايران همچنين به پيشرفتهاي علم پزشکي در زمينه ام اس اشاره کرد و گفت: رشد علمي ايران در زمينه ام اس با دنيا برابري مي کند و در سالهاي اخير پيشرفتهاي زيادي را مشاهده کرده ايم.

وي با عنوان اينکه يازدهمين کنگره بين المللي ام اس با پيام " ام اس داشتن يعني هرگز تسليم نشدن" به کار خود پايان داد گفت: در اين کنگره بيش از 600 شرکت کننده با 150 مقاله حضور داشتند که حدود 60 سخنران به بيان ايده هاي خود در اين باره پرداختند. همچنين پنج سخنران خارجي موضوعات اصلي در اين کنگره حضور داشتند.به طور کلي در اين کنگره راهکارهاي تشخيصي و آزمايشگاهي، تشخيص زودرس و روشهاي درماني جديد و همچنين درباره ژنتيک و همچنين زندگي با ام اس مطرح شد.

ترابي خاطرنشان کرد: کنگره در سطح بسيار خوبي برگزار شد و تبادل نظر بين اساتيدي که در زمينه‌ام اس صاحب نظر بودند برقرار شد، آخرين راهکارها براي پزشکان متخصص ارائه شد و درانتها بحث در مورد زندگي با ام اس به اتمام رسيد.

وي با تاکيد بر اين نکته که بيمار مبتلا به ام اس در روزهاي اول با شک زيادي روبه رو است، گفت: پزشک معالج نقش زيادي در هدايت بيمار دارد ،ترس، وحشت و نااميدي از واکنشهاي اوليه بيماران مبتلا به اين بيماري است که آموزش پزشکان در برخورد با اين بيماران يکي از کارهايي بود که صورت گرفت.

ترابي افزود: در اين مراحل ممکن است اين استرسها و نگرانيها طول بکشد لازم است مشاوره از سوي پزشک نيز انجام شود؛ بعد از گذشت اين دوره مديريت درمان شروع مي شود.

دبير اجرايي يازدهمين کنگره بين المللي ام اس ايران به مشکلات اجتماعي بيماران مبتلا به ام اس اشاره کرد و گفت: بيماران مبتلا به ام اس علاوه بر اينکه دچار مشکلات باليني هستند يک سري مشکلات اجتماعي ديگر مثل بازنشستگي، وضعيت شغلي، ازدواج و طلاق و بارداري و....دارند که در اين کنگره در مورد همه اينها بحث شد.

وي در پايان گفت: در اين کنگره از دو بيمار ام اسي که استاد موسيقي بودند و همچنين از دو بيمار ام اسي نمونه و يک پزشک محقق مغز و اعصاب و بهترين دانشجوي پژوهشگر تجليل شد.


 عوامل فشار خون بالا را بشناسيد 

فشار خون به مفهوم بالاتر بودن فشار درون رگ‌هاي بزرگ بدن از حد طبيعي است. اگر فشار خون ماکزيمم از 140 ميلي‌متر جيوه و فشار خون مينيمم از 90 ميلي‌متر جيوه بالاتر باشد، اصطلاح فشار خون يا به عبارت صحيح‌تر پرفشاري خون به آن اطلاق مي‌شود البته از قديم اين مقادير به سانتي‌متر جيوه بيان شده‌ و اعداد 14 و 9 به ترتيب به‌عنوان مقادير حداکثر، نرمال ماکزيمم و مينيمم فشار خون تلقي‌مي‌شوند.

در بيشتر موارد فشار خون يک بيماري اوليه و بنيادي است و نمي‌توان عامل خاصي برايش يافت و درواقع اين گروه، کساني هستند که به دليل استعداد ژنتيک در معرض اين بيماري هستند و در سن بالاتر از 30 سال به دلايلي مثل چاقي، کم‌تحرکي، خوردن نمک زيادي و دلايل ناشناخته ديگر فشار خونشان بالا مي‌رود و بيمار مي‌شوند.

تنها راه درمان اين نوع فشار خون تغيير روش زندگي است و البته با دارو مي‌توان اين نوع فشار خون را کنترل کرد.

روش صحيح زندگي شامل تغذيه صحيح يعني خوردن ميوه، سبزي و غذاهاي دريايي فراوان، فعاليت ورزشي روزانه و جلوگيري از افزايش وزن باعث مي‌شود درصد زيادي از افراد به فشار خون مبتلا نشوند و البته در شروع بيماري فشار خون نيز با همين تمهيدات مي‌توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت.

حداکثر در 20 درصد بيماران دچار فشار خون، بيماري خاصي که عامل فشار خون باشد، يافت مي‌شود. به اين نوع فشار خون ثانويه مي‌گوييم.

اين نوع فشار خون‌ها خصوصياتي دارند که آنها را از نوع اوليه ـ که نوع شايع و معمول است ـ متمايز مي‌کند: سن شروع اين نوع از فشار خون‌ها در جواني و کمتر از 30 سال است يا خيلي ديرتر از معمول؛ مثلا در بالاي 60 سال شروع مي‌شوند. نکته مهم ديگر شدت اين نوع فشار خون و سرسختي در برابر درمان‌هاي رايج است.

در اين موارد مي‌توان با درمان اين بيماري‌ها، فشار خون را به طور کامل درمان کرد.

پرکاري تيروئيد از عوامل فشار خون است که باعث تند شدن ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون مي‌شود. با درمان بيماري تيروئيد فشار خون اين بيماران هم کنترل مي‌شود.

زيادي کورتيزون در بدن و خوردن کورتون به مدت طولاني نيز از عوامل فشار خون هستند که اين موارد نيز قابل درمان است.

يکي ديگر از بيماري‌هاي مهم عامل فشار خون، تنگي رگ‌هاي کليه‌هاست. اين بيماري باعث فشار خون شديد مي‌شود که به سختي و با مصرف چند نوع دارو قابل کنترل است. بنابراين وقتي فشار خون شديد است و به دارو جواب نمي‌دهد بايد با آنژيوگرافي رگ‌هاي کليه وجود تنگي در اين رگ‌ها را بررسي کرد.

يکي از بيماري‌هاي عامل فشار خون، توموري به نام «فئوکروموسيتوم» است که در غده فوق کليه تشکيل مي‌شود.

به دليل رها شدن ناگهاني آدرنالين اين بيماران که در حالت عادي مشکلي ندارند، ناگهان دچار حملات شديد تپش قلب، عرق کردن و فشار خون شديد مي‌شوند. راه درمان اين بيماري جراحي و در آوردن تومور است.

دکتر رضا کريمي - فوق تخصص بيماري‌هاي غدد

منبع :جام جم آنلاين


 بيمه درماني دهان و دندان 

 به دنبال تصميم دولت مبني بر بيمه خدمات دندانپزشکي و پوشش بيماري هاي دهان و دندان که براي افراد زير 14 سال درنظر گرفته شده است.به گزارش آفرينش بهزاد هوشمند، رئيس انجمن لثه پزشکي (پريودنتولوژي) در برنامه راديو سلامت با بيان اينکه در يک حرکت مبارک، مباحث دهان و دندان دارد جايگاهي هر چند اندک در نظام سلامت پيدا مي کند، گفت: تاکنون اين مبحث نقشي را در تصميم گيري و سياست گذاري در رابطه با سلامت مردم نداشته است، اما خوشبختانه دولت تدبير و اميد در اسفند ماه سال 1392 و در راستاي توسعه برنامه پنجم، بحث بيمه خدمات پايه دندانپزشکي که شامل 10 خدمت مي شود را در بسته خدمتي خود ارائه داده است و اين موضوع از بيستم مهرماه هم ابلاغ شده است.

هوشمند در ادامه بيان کرد: پنج مورد از اين 10 خدمت در بحث بيمه روستايي ارائه مي شود که به خدمت در روستاها و شهرهاي حداکثر تا 50 هزار جمعيت اختصاص دارد. اين پنج خدمت شامل بحث آموزش، پيشگيري، فلورايدتراپي، فيشورسيلانت تراپي و جرم گيري مي باشد و اميدواريم که شروع خوبي باشد تا اينکه گروه هاي هدف در کشور که کودکان زير 14 سال و جمعيت روستايي مي باشند از اين خدمات بهره گيرند.

وي با بيان اينکه اين حرکت بسيار خوب با همکاري وزارت بهداشت و درمان، وزارت رفاه و هيئت محترم دولت شروع شده است و اميدواريم با سازوکار نظارتي که براي اين برنامه تدوين مي شود شاهد ارتقاء بحث سلامت دهان و دندان مردم باشيم، افزود: به علت محدود بودن منابع کشور، در حال حاضر بيمه دهان و دندان براي تمامي جمعيت کشور امکان پذير نيست. اين مسئله مورد قبول است که ساير گروه هاي هدف و خصوصاً سالمندان که به علت از دست دادن دندان ها به دنبال بازتواني در اين زمينه هستند نيز بايد مورد توجه قرار گيرند. بنابراين با توجه به امکانات محدود و لزوم اولويت بندي در اين زمينه، ابتدا گروه هدف زير 14 سال به عنوان گروه اوليه درمان در نظر گرفته شده اند.

رئيس انجمن لثه پزشکي در پايان اظهارکرد: بايد از يک زاويه ديد ديگر هم به اين مقوله نگاه کرد و آن ارتقاء بحث فرهنگ سلامت و هزينه کردن براي سلامت عمومي از طريق ارتقاء فرهنگ مردم است و تا زماني که بحث خودمراقبتي به صورت نهادينه در جامعه متبلور نشود، بيمه ها نمي توانند نقش خيلي بارزي داشته باشند.


 خبرها از عالم علم 

 غربالگري سرطان روده بزرگ بدون کولونوسکوپي

محققان آمريکايي آزمايش جديدي براي غربالگري سرطان روده بزرگ ابداع کرده اند که بدون نياز به کولونوسکوپي، دي.ان.اي مرتبط با اين سرطان را در مدفوع کشف مي کند.به گزارش ايرنا از آسوشيتدپرس، اين آزمايش که توسط محققان «کلينيک مايو» در آمريکا ابداع شده است ماه گذشته به تصويب اداره نظارت بر غذا و داروي آمريکا رسيد.

اين آزمايش که «کولوگارد» (Cologuard) نام دارد توسط شرکت اگزکت ساينسز «Exact Sciences » وابسته به کلينيک مايو به فروش مي رسد.اين اولين آزمايشي است که به دنبال دي.ان.اي مرتبط با سرطان در مدفوع مي گردد. بسياري از آزمايش هاي مدفوع که اکنون انجام مي شود به دنبال خون مي گردد که مي تواند نشانه از وجود يک تومور باشد.

اما در آزمايش کولوگارد علاوه بر جستجوي خون در مدفوع، دي.ان.اي را که مي تواند نشانه از سرطان يا رشد هاي پيش از سرطان به نام «پوليپ» باشد، تشخيص داده مي شود.به اين ترتيب ميليون ها نفر که از غربالگري سرطان روده بزرگ به دليل ترس از درد پرهيز مي کنند، مي توانند به راحتي در خانه از اين آزمايش غير تهاجمي که به آماده سازي هاي دردناک ساير روش هاي غربالگي نياز ندارد، استفاده کنند.براي اين منظور فقط کافي است که فرد نمونه اي از مدفوع خود را به آزمايشگاه بفرستد تا در آنجا مورد بررسي قرار گيرد.سپس درصورتيکه نتيجه آزمايش مثبت باشد، فرد بايد در اقدام بعدي مورد کولونوسکوپي قرار گيرد.دکتر «برنات کرامر» کارشناس غربالگري موسسه ملي سرطان مي گويد، اين آزمايش نويد بخش است، اما تاثير آن بر پيشگيري از خطر ابتلا به سرطان و نجات جان انسان ها هنوز مشخص نيست.

کشف ژن مشترک عامل نابينايي و پارکينسون

محققان پس از تحقيقات گسترده بر روند ايجاد عارضه پارکينسون و نابينايي متوجه شدند که در کمال ناباوري ژن عامل بروز اين دو بيماري يکسان است.به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، دانشمندان مرکز ملي تحقيقاتي سلامت آمريکا پس از بررسي‌هاي بيشتر دريافتند (RPE) سلول‌هاي پشتيبان شبکيه چشم، علاوه بر نقش حياتي در سلامت چشم با توليد ترکيب L-Dopa در توليد انتقال‌دهنده عصبي دوپامين يا همان عامل انتقال پيام‌هاي عصبي نيز نقش دارند.

اين تيم تحقيقاتي پس از شناخت عامل اين دو بيماري متوجه شدند، عدم عملکرد يک پروتئين موسوم به Ranbp2 باعث مرگ سلول‌هاي RPE شده و با مرگ اين سلول‌ها، بيماري نابينايي و پارکينسون ايجاد مي‌شود.دکتر پائولو فرينا، مدير بخش تحقيقات دانشگاه دوک کاروليناي شمالي در ادامه اظهار کرد: کمبود Ranbp2 در موش‌ها باعث خونريزي در شبکيه چشم شده که در نهايت نابينايي را به دنبال دارد که با مرگ اين سلول‌ها ابتلا به عارضه پارکينسون نيز وجود دارد.

محققان در ادامه تحقيقات خود تلاش مي‌کنند تا با شناخت بهتر نقش اين عامل در دو عارضه کاملا خطرساز نابينايي و پارکينسون، با ارائه راهکاري موثر از اين عارضه جلوگيري کنند.جزئيات اين مطالعه در مجله Biological Chemistry منتشر شده است.


 خبر پزشکي 

 گرفتگي و وزوز گوش نشانه بسته شدن مجراي گوش با موم است

يک متخصص گوش، حلق و بيني گوش درد، گرفتگي و بسته شدن و وزوز گوش را نشانه بسته شدن مجراي گوش توسط موم داخلي گوش دانست.ابراهيم رزم‌پا، متخصص گوش و حلق و بيني در گفت‌وگو با فارس درباره سرومن يا بسته شدن مجراي گوش توسط موم گوش تصريح کرد: سرومن گوش عبارت است از توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ گوش‌ (سرومن‌)، که‌ باعث‌ بسته‌ شدن‌ مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ شود.

وي تصريح کرد: موم‌ گوش‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ گوش‌ توليد مي‌شود و نقش‌ محافظت‌ از مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ را بر عهده‌ دارد که از پرده‌ گوش‌ به‌ محيط‌ بيرون‌ از گوش‌ کشيده‌ شده‌ است‌.رزم‌پا افزود: ميزان‌ توليد موم‌ در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است. در بعضي‌ از افراد، موم‌ آنقدر کم‌ توليد مي‌شود که‌ هيچگاه‌ به‌ طور محسوس‌ در گوش‌ جمع‌ نمي‌شود اما در بعضي‌ از افراد، توليد موم‌ آن قدر زياد است‌ که‌ هر چند ماه‌ مجراي‌ گوش‌ را کاملاً مسدود مي‌کند.

اين متخصص گوش و حلق و بيني خاطرنشان کرد: علايم‌ شايع‌ بسته شدن مجراي گوش کاهش‌ شنوايي‌، گوش‌ درد، احساس‌ گرفتگي‌ و بسته‌ شدن‌ گوش،‌ وزوز گوش‌ است. وي گفت: علل‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ موم‌ توسط‌ غده‌هاي‌ موجود در مجراي‌ خارجي‌ گوش‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرد و غبار، سابقه‌ خانوادگي و‌ آب‌ رفتن‌ به‌ داخل‌ گوش‌، که‌ مي‌تواند باعث‌ تورم‌ موم‌ گوش‌ شود.

رزم‌پا تصريح کرد: ريختن‌ ماهانه‌ 2-1 قطره‌ گليسيرين‌ در گوش‌ ممکن‌ است‌ موم‌ را نرم‌ کرده‌، از بروز مجدد انسداد جلوگيري‌ کند.اين متخصص گوش و حلق و بيني عوارض‌ احتمالي بسته شدن مجراي گوش توسط موم را عفونت‌ گوش و‌ آسيب‌ به‌ پرده‌ گوش دانست.

سکته‌هاي قلبي و مغزي از عوارض خروپف

يک متخصص گوش و حلق و بيني گفت: مردان دو برابر زنان خروپف مي‌کنند. دکتر افشين محرابي در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهار کرد: معمولا وقتي فردي در خواب خروپف مي‌کند، اطرافيان اين را به معناي خواب عميق و خوب وي تلقي مي‌کنند، درحالي که افراد مبتلا به خروپف بيش از سايرين در معرض اختلالات تنفسي در زمان خواب قرار دارند.

وي خاطر نشان کرد: اضافه وزن، ژنتيک، کم‌کاري تيروئيد، فرم فک و دهان، بزرگي زبان کوچک (لوزه سوم)، کوتاه بودن طول گردن و ضخامت زياد دور گردن هم از جمله عوامل موثر در بروز خروپف هستند.محرابي افزود: حدود 45 درصد از افراد بزرگسال خروپف مي‌کنند و درميان اين افراد مردان دو برابر زنان به اين عارضه دچار هستند.

وي ادامه داد: هرچند 25 درصد از زنان ميانسال نيز خروپف مي‌کنند اما وخامت خروپف در مردان ميانسال گاه به قدري شديد است که زنان را فراري داده و آنان را ناچار به تغيير فضاي خواب خود مي‌کند.اين متخصص گوش و حلق و بيني ابراز کرد: خروپف، يک اتفاق ساده نيست، بلکه يک زنگ خطر محسوب مي‌شود. هنگامي که به دليل اختلالات تنفسي حين خواب، تنفس فرد دچار وقفه شده و اکسيژن‌رساني در بدن مختل مي‌شود، فرد خواب عميق و راحتي نخواهد داشت.

محرابي گفت: خواب نامناسب سيستم التهابي بدن را فعال مي‌کند که اين موضوع در طولاني مدت، عوارضي همچون نارسايي‌هاي قلبي و حتي سکته‌هاي قلبي و مغزي به همراه خواهد داشت. وي درپايان يادآورشد: اگرميزان خروپف فرد با کاهش وزن، تغيير در نحوه خواب، اجتناب از مصرف داروي آرام‌بخش و مصرف مايعات تغييري نکرد، فرد حتما بايد به پزشک مراجعه کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي