جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4847


بررسي نحوه تسهيلات‌دهي بانک‌ها در مجلس


بخشنامه جديد تحريم صنعت هوايي ايران توسط خزانه داري آمريکا


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 بررسي نحوه تسهيلات‌دهي بانک‌ها در مجلس 

 
يک عضو کميسيون اقتصادي با بيان اين مطلب که نحوه تسهيلات‌دهي بانک‌ها از محل منابع آزاد شده سپرده قانوني بايد مورد بررسي کميسيون اقتصادي قرار بگيرد، گفت: در اين خصوص نظر وزير اقتصاد و وزير صنعت را نيز جويا خواهيم شد.به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت ،عطاالله حکيمي عضو کميسيون اقتصادي در پاسخ به اين سوال که نحوه مديريت بر تسهيلات‌دهي بانک‌ها چگونه است؟، گفت: بعد از اين‌که دولت لايحه‌اي براي حمايت از توليد به مجلس ارائه داد نمايندگان نيز جلساتي را در راستاي رونق توليد به صورت مديريت شده برگزار کردندو نحوه تسهيلات‌دهي بانک‌ها و اينکه منابعشان بايد به چه حوزه‌هايي از اقتصاد تزريق شود که موجب مطالبات معوق نشود نيز مورد بررسي قرار گرفت.

اين عضو کمسيون اقتصادي با اشاره به اينکه در مورد کليات اين طرح بحث شده است، تصريح کرد: هنوز تصميم‌گيري نهايي در اين خصوص نشده است بنابراين نمي‌توانم در مورد جزئيات آن صحبت کنم همچنين، بايد از وزير اقتصاد و وزير صنعت دعوت به عمل بيايد و نظرات آن‌ها نيز گرفته شود.

حکيمي در پاسخ به اين‌ سئوال که قرار است منابع جديد بانک‌ها که از محل کاهش سپرده قانوني ايجاد شده است به چه بخش‌هايي تزريق شود؟، گفت: هنوز اطلاعاتي در مورد اينکه کدام بخش‌هاي توليدي در شرايط کنوني کشور سوددهي دارند موجود نيست، با توجه به رکود اقتصادي حاکم بر اقتصاد کشور و موضوعي به نام مطالبات معوق حتما بايد نحوه تسهيلات‌دهي بانک‌ها در کميسيون اقتصادي مطرح شود.


 بخشنامه جديد تحريم صنعت هوايي ايران توسط خزانه داري آمريکا 

 اداره کنترل دارايي‌هاي امريکا طي بخشنامه‌اي همکاري ايرلان‌هاي غير امريکايي را با ايران ممنوع کرد. به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري "اکسپرت لاوبلاگ"، اداره کنترل دارايي هاي خارجي امريکا در پي ابلاغ بخشنامه اي اعلام کرد: هر گونه عبور از آسمان ايران و يا فرود اضطراري توسط شرکت هاي ايرلاين غير امريکايي مشمول پرداخت توسط موسسات مالي امريکايي به ايران نمي شود.

به عبارت ديگر تنها شرکت هاي ايرلاين آمريکايي مي توانند هرينه هاي خود را از اين طريق پرداخت کنند و اگر بانکي مبادرت به اين امر کند با جريمه هاي هنگفتي توسط امريکا مواجه خواهد شد. گفته مي شود اين تصميم درپي بالا رفتن حجم پروازهاي بين المللي بر فراز آسمان ايران به دليل ناامن بودن آسمان عراق صورت گرفته است.بيش از اين شرکت هاي ايرلاين ايرفرانس و ورجين آتلانتيک پروازهاي خود را در آسمان عراق به تعليق در آورده بودند.


 تريبون اقتصادي 

 طرح پرداخت حق مأموريت سفرهاي خارجي

طرح پرداخت حق فوق‌العاده مأموريت سفرهاي خارج از کشور در جلسه هفته آينده کارگروه اجتماعي کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات بررسي مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي به طرح ساماندهي خدمات‌رساني به روستاها رسيدگي مي‌کند.کميسيون برنامه و بوجه و محاسبات مجلس همچنين با دعوت از مسؤولين ذيربط جهت ارائه گزارش عملکرد قانون بودجه سال 1393 کل کشور(منابع و مصارف مربوط به واگذاري‌ها) اين موضوع را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

اجراي طرح ارتقاي شايستگي هاي حرفه‌اي دانشجويان در سازمان فني و حرفه‌اي

کورش پرند پيگيري از اجراي طرح ارتقاي شايستگي هاي حرفه اي دانشجويان در سازمان فني و حرفه اي خبر داد و گفت: اين برنامه با رويکرد رفع نياز بازار کار کشور به نيروي متخصص صورت مي گيرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي فني و حرفه اي کشور،سازمان معاون وزير کار با اشاره به اينکه طرح مذکور در دستور کار شوراي عالي اشتغال قرار دارد، از عزم جدي سازمان فني و حرفه اي براي اجراي طرح مذکور خبر داد. همچنين پوراندخت نيرومند؛ معاون آموزش سازمان فني و حرفه اي کشور در اين باره بيان داشت: طرح مذکور با نگاه فرا سيستمي طراحي شده و علاوه بر زيرساخت هاي مورد نياز سازماني، زيرساخت هاي سطح ملي و در حوزه هاي اقتصاد کلان، وضعيت بخش هاي توليدي و خدماتي نيز مورد توجه قرار گرفته است.

وي افزود: در هر بخش طرح ارتقاي شايستگي هاي حرفه اي دانشجويان، چالش ها و مشکلات احتمالي پيش بيني شده تا امکان مديريت طرح مذکور فراهم شود.نيرومند ادامه داد: موفقيت در طرح مذکور علاوه بر مسائل ملي، زيرساخت هاي ارتباط بين المللي را نيز مي طلبد.

احتمال کاهش قيمت مواد غذايي از چند روز آينده

رييس اتحاديه بنک داران موادغذايي از احتمال کاهش قيمت مواد غذايي از چند روز آينده خبر داد و گفت: به دليل آغاز محرم به ويژه در دهه اول، افزايش تقاضا را شاهد بوديم که همين موضوع بعضا منجر به افزايش قيمت برخي کالاها مي‌شود که با توجه به پايان رسيدن تاسوعا و عاشوراي حسيني، تقاضا نيز کاهش يافته و به احتمال زياد قيمت برخي اقلام از روز شنبه روال کاهشي به خود مي‌گيرد.

به گزارش ايسنا، محمدآقاطاهر اظهار کرد: سود خرده فروشان 12 تا 15 درصد است ولي بعضا شاهديم که سودهاي بيشتر از اين ميزان حتي تا 50 تا 60 درصد براي خود منظورمي‌کنند که اين افراد مجوز دار نيستند و با آن‌ها برخوردهاي قانوني لازم انجام مي‌شود.

وي افزود: با توجه به افزايش هزينه‌ها، ماليات و موارد ديگر به طور کلي قيمت کالا از در کارخانه تا سبد مصرف‌کننده حدود 23 درصد افزايش مي‌يابد. اين در حالي است که در برخي مواقع شاهد افزايش تا 50 درصدي نيز هستيم که اين امر غيرقانوني محسوب مي شود.

آقاطاهر با بيان اينکه حدود 70 درصد کالاها قيمت مصرف کننده دارند، تاکيد کرد: هيچ فروشنده اي حق ندارد کالايي را به بالاتر از قيمت مصرف کننده به فروش برساند و اين در حالي است که در برخي کالاها که به صورت فله اي بوده و باز هستند اين تفاوت قيمت را بيشتر شاهديم.

وي تاکيد کرد: نظارت لازم انجام مي‌شود و هرگونه تخلفي که به ما گزارش شود به آن رسيدگي مي کنيم.

يک تخلف جديد در مورد واردات قطعات هواپيما

يک عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي از يک فساد جديد خبر داد و گفت: در سال‌هاي گذشته و در شرايط تحريم يک نفر براي واردات قطعات هواپيما 400 ميليون دلار از دولت وقت اعتبار گرفته است اما اين قطعات هيچ‌گاه به کشور وارد نشده و پيگيري هم در مورد آن انجام نشده است.

مويد حسيني صدر نماينده خوي در گفت‌و‌گو با ايلنا در ارتباط با آخرين وضعيت پيگيري‌هاي نمايندگان از دکل نفتي گم شده 80 ميليون دلاري گفت: ما هنوز پاسخي از نامه‌اي که به آقاي لاريجاني در اين مورد نوشته‌ايم نگرفتيم اما شايد در هفته آينده در اين مورد به نتيجه جديدي برسيم.

وي ادامه داد: در حالت کلي موارد زيادي از اين دست تخلفات در هشت سال گذشته به گوش ما رسيده است از جمله آنکه اخير نامه‌اي ديگر از تخلفات يک فرد ديگر به اين شکل به دست من رسيده است.

اين نماينده مجلس در ادامه يادآور شد: موارد زيادي از اين دست در دولت گذشته وجود داشته است که افراد از دولت اعتبار گرفته‌اند تا فلان کالا را وارد کنند اما کمي بعد کالا را نياورده‌اند و به بهانه تحريم و اينگونه مسائل از وارد کردن کالا‌ها خودداري کرده‌اند. حسيني صدر با اشاره به تحت پيگرد قرار گرفتن اين افراد تصريح کرد: ما در حال پيگيري پرونده اينگونه افردي هستيم که به بهانه تحريم در سال‌هاي اخير شبکه رانت خواري به راه انداخته‌اند و سوء استفاده کرده‌اند. يکي از وظايف مجلس مبارزه با فساد است و با توجه به اينکه در سال‌هاي اخير مصاديق فسادهاي اقتصادي به شدت زياد شده است ما نيز بايد در اين مورد پيگيري‌هاي بيشتري داشته باشيم.

وي در ادامه به جزييات يک تخلف جديد در اين مورد اشاره کرد و گفت: اخيرا نامه‌اي به دست من رسيده است که نشان مي‌دهد در سال‌هاي اخير فردي براي واردات قطعات هواپيما به کشور 400 ميليون دلار اعتبار گرفته است اما اين قطعات هواپيما هيچ‌گاه به کشور وارد نشده‌اند.

من مستندات اين تخلف را دارم و اسم اين شخص نيز هم اکنون در اختيار من است. بحث در مورد 400 ميليون دلار است و ما نيز در اين مورد پيگيري‌هاي خاص خود را آغاز کرده‌ايم تا در مورد اين فرد هم که از شرايط تحريم سوء استفاده کرده است قانون اعمال شود.

رييس کميسيون بازرگاني داخلي اتاق بازرگاني ايران:

کيفيت خودروهاي ايراني در حد خودروهاي چيني است

رييس کميسيون بازرگاني داخلي اتاق بازرگاني ايران با بيان اينکه سطح کيفي خودروهاي ايراني در حد خودروهاي چيني است، گفت: استاندارد پايين‌ترين حد کيفيت است و کالايي که کيفيت آن زير حد استاندارد باشد يعني داراي کيفيت مطلوب نيست.

خسرو فروغان گران سايه در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت : نظارت بر کيفيت کالاهاي ايراني در سطح کيفي استاندارد انجام مي‌شود و حل شدن مشکلات توليدکنندگان به بالا رفتن کيفيت کمک مي‌کند.

وي افزود: در رده‌بندي کيفي کالاها سه نوع کالاي بالاي استاندارد خوب و عالي داريم اما در کشور ما اکثر کالاها با کيفيت استاندارد توليد مي‌شوند و دليل آن اين است که قيمت تمام شده کالا زياد است و اگر بخواهند کيفيت کالا را بالا ببرند واحد توليدي زيان‌ده مي‌شود.

فروغان گران سايه اظهار داشت : يکي ديگر از دلايلي که کالاهاي توليدي ايران کيفيت بالايي ندارند اين است که کالاهاي وارداتي با کيفيت بالا نيستند و معمولا در حد متوسط هستند؛ به طور مثال خودروي ايراني با خودروهاي چيني رقابت مي کند.

هر چند برندهاي مطرح خودرو وارد ايران مي‌شود اما سطح کيفي خودروي ايران در حد خودروهاي چيني است.رييس کميسيون بازرگاني داخلي اتاق بازرگاني ايران گفت: بازار ايران از کالاهاي ترکيه و چين اشباع شده است. چين براي کشورهاي مختلف، کالاهاي با کيفيت مختلف را توليد مي‌کند و سفارش کالاي ايراني با سفارش اروپا و آمريکا متفاوت است.


 نهادهاي مالي 

 بازديد مديرعامل بانک اقتصادنوين از سرپرستي منطقه هشت استان‌ها

مديرعامل بانک اقتصادنوين به همراه معاون بانک داري خرد و مدير امور شعب استان‌هاي اين بانک از سرپرستي منطقه هشت استان‌ها و شعب نخستين بانک خصوصي کشور در استان البرز بازديد کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، حسن معتمدي در جمع کارکنان سرپرستي منطقه هشت استان‌هاي اين بانک بر لزوم رعايت بهداشت اعتباري در پرونده‌هاي اعتباري تاکيد کرد.

برتري روابط عمومي بانک صادرات براي سومين سال متوالي

روابط عمومي بانک صادرات ايران از سوي دهمين سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي به عنوان برترين روابط عمومي در رشته ارتباطات رسانه اي براي سومين سال متوالي انتخاب و معرفي شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، در دهمين سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي که با پيام آيت ا... رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و با حضور استادان ،متخصصان ،مديران و دست اندرکاران حوزه روابط عمومي در سالن همايش هاي برج ميلاد تهران برگزارشد لوح و تنديس برترين مديريت روابط عمومي به اين بانک اعطا گرديد.

به روز رساني امتيازات"طرح کارشا" در باشگاه مشتريان بانک ملت

همزمان با پايان اولين دوره دو ماهه از اجراي طرح کارشا، امتيازات مربوطه در وب سايت باشگاه مشتريان بانک ملت به روزرساني شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، اعضاي باشگاه مشتريان اين بانک مي توانند با مراجعه به منوي "طرح کارشا"، امتيازات کارشاي خود را به تفکيک کارشاهاي "عضويت"، "فعالسازي خدمات" و "تراکنش ها" مشاهده و از رتبه خود در سطوح سه گانه آگاهي کسب کنند.

روابط عمومي بانک رفاه کارگران عنوان برتر «مديريت راهبردي » را به دست آورد

براساس ارزيابي هيأت داوران دهمين دوره سمپوزيوم بين‌المللي روابط عمومي‌هاي ايران، روابط عمومي بانک‌ رفاه کارگران در بخش مديريت راهبردي به عنوان روابط عمومي برتر شناخته شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران؛ در مراسم اختتاميه اين سمپوزيوم، برترين روابط‌‌عمومي‌هاي کشور درسطح ملي و استاني در بخش‌هاي مختلف معرفي شدند که طي آن روابط عمومي اين بانک در حوزه مديريت راهبردي، موفق به کسب اين رتبه شد.

پيشنهادات مديرعامل بانک سپه براي حل مشکلات حقوقي بانک ها

مديرعامل بانک سپه گفت: عدم قوانين و مقررات شفاف در برخي حوزه ها و مسائل بانکي، باعث سردرگمي و ايجاد موانع درارائه خدمات بهتر به مشتريان در بانک ها شده است که فعالان حقوقي بانک ها با همکاري سازمان هاي مرتبط بايد در جهت حل مشکلات حقوقي گام هاي اساسي بردارند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سپه ،سيدکامل تقوي نژاد در چهارمين جلسه شوراي هماهنگي امور حقوقي وزارت امور اقتصادي و دارائي و دستگاه هاي تابعه که به ميزباني بانک سپه برگزار شد با بيان اين مطلب افزود: عدم شفافيت در نقش سازماني بانکها در دولت، باعث بروز برخي سردرگمي ها شده و نبود قانون و مقررات مشخص در جهت تفکيک سرمايه ها و دارايي هاي بانک ها از سپرده ها، مشکلاتي در حوزه نظارت بر عملکرد بانکها ايجاد کرده است.


 خبر 

 قيمت نفت ايران به 86.04 دلار رسيد

قيمت هر بشکه نفت ايران به 86 دلار و 4 سنت رسيد.به گزارش ايسنا، بنا به اعلام شرکت ملي نفت ايران هر بشکه نفت سبک ايران در ماه اکتبر به طور متوسط با قيمتي معادل 86 دلار و 4 سنت معامله شده است.همچنين قيمت هر بشکه نفت سنگين ايران در اين ماه 84 دلار و 10 سنت بوده است.

بر اين اساس ميانگين وزني قيمت هر بشک نفت ايران در ماه اکتبر 84 دلار و 93 سنت اعلام شده است.

بنا به اعلام وال استريت ژورنال شرکت ملي نفت ايران بهاي فروش نفت خام سبک خود به مشتريان آسيايي براي تحويل در ماه نوامبر را 82 سنت در هر بشکه پايين‌تر از متوسط قيمت نفت عمان و دوبي مي‌فروشد. ايران براي ماه اکتبر نيز قيمت نفت خود را 18 سنت کاهش داده بود که دقيقا مشابه کاهش يک دلاري قيمت نفت عربستان در هفته گذشته براي مشتريان آسيايي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي