جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

آيت الله هاشمي:
اختلافات، کشورهاي اسلامي را ضعيف کرده است

نزديکي ساعت صفر براي حمله به موصل؛
آماده شدن داعش براي نبرد نهايي


خواسته‌ واشنگتن براي برکناري اسد غير قانوني است


نتانياهو: تمديد مذاکرات ايران را ترجيح مي‌دهيم


اوباما: هيلاري کلينتون رئيس‌جمهوري بزرگ خواهد بود


درخواست اوباما از عربستان درباره ايران


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

تمديد توافق ژنو تا 10 تير 94؛
ادامه آزادسازي دارايي هاي ايران طبق توافق ژنو


دومين مذاکره دو جانبه ظريف و کري

وزير خارجه آلمان:
مذاکرات هسته‌اي بسيار سازنده بود


وزير دفاع آمريکا استعفا داد


آمريکا لغو تحريم‌هاي روسيه را به اجراي توافق آتش‌بس با اوکراين مشروط کرد


سرمقاله


اولين ديدار نخست وزير ترکيه از مسجد علوي ها


اختتاميه جايزه ادبي جلال آل احمد


 آيت الله هاشمي:
 اختلافات، کشورهاي اسلامي را ضعيف کرده است 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر، با اشاره به آرزوهاي شخصيت حقيقي و حقوقي خويش براي وحدت جهان اسلام گفت: علاوه بر تلاش‌هاي فردي، به عنوان سياست جمهوري اسلامي نيز براي وحدت مسلمانان تلاش مي‌کنيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار کشور قطر را به خاطر مسلماني و همسايگي از اولويت‌هاي سياست خارجي جمهوري اسلامي خواند و گفت: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، هميشه روابط خوبي با مردم و امراي قطر داشتيم و خواستار گسترش روابط هستيم.ايشان همچنين با يادآوري آياتي از قرآن کريم که بر اتحاد مسلمانان تأکيد مي‌کنند، گفت: با يک ميليارد و هفتصد ميليون جمعيت، حدود 60 کشور و منابع فراواني که کشورهاي اسلامي در زمينه‌هاي مختلف دارند، مي‌توانستيم قدرت اوّل براي تصميم‌گيري‌ها در مجامع منطقه‌اي و بين‌المللي باشيم که اختلافات قومي، مذهبي و داخلي، جوامع اسلامي را به خود مشغول و در بعضي از موارد، فشل کرده است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني جسارت‌ها و ظلم‌هاي روز افزون رژيم غاصب صهيونيستي در حق مردم فلسطين و کشورهاي اسلامي را به خاطر عدم اتخاذ سياستي واحد از سوي حاکمان کشورهاي اسلامي خواند و خواستار توجه بيشتر کشورهاي اسلامي به مردم مظلوم فلسطين، مخصوصاً در غزه شد.ايشان با تشريح اوضاع نابسامان کشورهاي اسلامي، اين حالت را به خاطر اختلافات دانست و گفت: نه تنها اصل قرآني وحدت را فراموش کرده‌ايم، بلکه اختلافات مذهبي، مسلمانان را به جنگ با همديگر کشاند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به آرزوهاي شخصيت حقيقي و حقوقي خويش براي وحدت جهان اسلام گفت: علاوه بر تلاش‌هاي فردي، به عنوان سياست جمهوري اسلامي نيز براي وحدت مسلمانان تلاش مي‌کنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان سياست‌هاي دولت خويش براي گسترش همکاري‌ها با کشورهاي عربي در جنوب و کشورهاي شمالي در آسياي ميانه، گفت: همکاري براي تأمين آب شيرين يکي از برنامه‌هاي ما با کشورهاي جنوب خليج فارس، به خصوص قطر بود و در شرايط جديد نيز، زمينه‌هاي همکاري فراوان است.

ايشان با يادآوري برنامه‌هاي جمهوري اسلامي پس از پايان جنگ تحميلي عراق عليه ايران، گفت: با سياست تنش‌زدايي اين پيام را به همسايگان عربي خويش داديم که جمهوري اسلامي به جدّ خواستار نگاه مسألمت آميز در روابط آينده است.

آقاي علي بن فطيس المري، رئيس قوه قضائيه قطر نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام‌هاي امير و مسؤولان قطر، گفت: گسترش روابط دو کشور از سياست‌ها و خواسته‌هاي امير است و مي‌دانيم که اشتراکات ما بيش از نکات اختلافي است.

وي با اشاره به اقدامات 13 ساله خويش در مسايل قضائي قطر، گفت: طي مذاکراتي که با بعضي مسؤولين ايران و امروز با شما داشتيم، به خردمندي مردم ايران رسيديم که مي‌توانند فرزندان اسلام را در شرايط سخت متحد کنند.

آقاي علي بن فطيس المري با تأکيد بر نگاه نخبگان علمي کشورهاي اسلامي و غير اسلامي، مخصوصاً در دانشگاه‌هاي اروپا و آمريکا به جايگاه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در حل مسايل و مشکلات منطقه‌اي و بين‌المللي، گفت: اميدواري‌ها به نقش جناب‌عالي، فراتر از جايگاه اسلامي است و مي‌خواهند با روحيات لطيف انساني و انديشه‌هاي پويا براي کم کردن مشکلات وارد شويد.

رئيس قوه قضائيه قطر با ابراز تأسف از آشفتگي‌هاي داخلي کشورهاي اسلامي، به تجربيات موفق انقلاب اسلامي براي عبور از موانع و مشکلات اشاره کرد و گفت: با توجه به شناختي که از مقاطع مختلف عمر شما داريم و جايگاهي که در جمهوري اسلامي و جهان اسلام داريد، مسؤوليت بسيار سنگيني براي کم کردن اختلافات مسلمانان داريد.وي افزود: وظايف خردمندان جهاني و مسلمان است که از گسترش جهالت‌ها جلوگيري کنند.


 نزديکي ساعت صفر براي حمله به موصل؛
  آماده شدن داعش براي نبرد نهايي 

 
منابع عراقي اعلام کردند که ارتش و پيشمرگ‌هاي کرد از دو محور در حال آماده شدن براي حمله گسترده به موصل هستند. اين در حالي است که نيروهاي داعش نيز با حفر خندق در اطراف شهر خود را براي نبرد نهايي آماده مي‌کنند.به گزارش شبکه اسکاي نيوز ، منابع امنيتي عراق با اعلام اين خبر گفتند که بالگردهاي ارتش از صبح روز دوشنبه پخش اعلاميه و بروشور بر فراز شهر موصل، اصلي‌ترين پايگاه داعش در عراق را آغاز کرده‌ و به مردم اطلاع داده‌اند که براي حمله ارتش به شهر آماده باشند.

بنابر اين گزارش، داعش نيز در حال حفر خندقي بزرگ و عميق در مرزهاي شمال شرقي و جنوبي شهر موصل است که با جبهه‌هاي نبرد با پيشمرگ‌هاي کرد هم مرز است و خود را براي رويارويي با نيروهاي ارتش و پيشمرگ‌ها آماده مي‌کند.براساس اين گزارش در اقدامي پيشدستانه نيروهاي داعش شب گذشته به بلندي‌هاي بعشيق در نزديکي موصل حمله و تلاش کردند که اين ارتفاعات استراتژيک را از کنترل نيروهاي پيشمرگ خارج کند که تلاش آن‌ها ناموفق بود.

بلندي‌هاي بعشيق در فاصله 12 کيلومتري مرکز موصل قرار دارد و مشرف به اين شهر است که به نيروهاي پيشمرگ اجازه مي‌دهد تا از فراز آن مناطق مختلف موصل را زير آتش بگيرند.حمله داعش به بلندي‌هاي بعشيق با مقاومت کردها و نيز عمليات هوايي ائتلاف ناکام ماند و طي آن چند خودروي نظامي داعش منهدم و ده‌ها تروريست کشته شدند.شهر موصل با نزديک به دو ميليون جمعيت مهمترين پايگاه داعش در عراق و حتي سوريه محسوب مي‌شود و در واقع مي‌توان آن را مرکز امارت داعش در عراق ناميد.


 خواسته‌ واشنگتن براي برکناري اسد غير قانوني است 

 
مهر: معاون وزير خارجه روسيه با بيان اينکه طرف‌هاي خارجي نمي‌توانند مسائل داخلي سوريه را حل کنند، گفت: درخواست واشنگتن براي برکناري رئيس جمهوري سوريه درخواستي غيرقانوني است."ميخائيل بوگدانف"، معاون سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در مصاحبه با خبرگزاري اينترفاکس گفت: طرف‌هاي خارجي نمي‌توانند مسائل داخلي سوريه را حل و فصل کرده و مقامات و قانون اساسي را تعيين کنند و در اقدامات دموکراتيک از جمله انتخاب پارلمان جديد، دولت يا رئيس جمهوري اين کشور مداخله کنند.

وي گفت: ما از خواسته "استفان دي ميستورا"، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه براي آغاز روند مذاکرات بدون پيش شرط حمايت مي‌کنيم. در حال حاضر مساله مهم اين است که مخالفان مذاکرات سياسي را با دولت سوريه جهت مقابله با خطر تروريسم از سربگيرند و فعاليت‌هاي اين مخالفان نبايد سرپوشي براي تروريست‌ها باشد.


 نتانياهو: تمديد مذاکرات ايران را ترجيح مي‌دهيم 

 
دويچه‌وله:‌ نخست وزير رژيم صهيونيستي همزمان با ضرب الاجل مذاکرات هسته اي گفت تمديد گفت وگوها گزينه مورد ترجيح تل آويو است و اين رژيم اميدوار است که فشار بر ايران ادامه يابد.نتانياهو که همواره به دنبال ايجاد اختلال در روند مذاکرات ايران و 1+5 است، اين بار نيز گفت که اين رژيم هر کاري که بتواند در تاثيرگذاري بر روند مذاکرات انجام دهد، انجام مي‌دهد.شبکه الميادين به نقل از بنيامين نتانياهو نوشت که وي هر کاري که بتواند براي تاثيرگذاري و جلوگيري از آن‌چه او به عنوان توافق بد در وين ميان ايران و 1+5 خوانده، انجام خواهد داد.روزنامه هاآرتص نيز نوشت که نتانياهو گفت که از تمديد مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و 1+5 به عنوان گزينه جايگزين توافق حمايت مي‌کند.


 اوباما: هيلاري کلينتون رئيس‌جمهوري بزرگ خواهد بود 

 
بي‌بي‌سي: باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در مصاحبه با شبکه تلويزيوني اي بي اس نيوز گفت: کلينتون موضوع نامزدي خود را در انتخابات اعلام نکرده است و من نمي خواهم اين خبر را پيش از موقع اعلام کنم.وي ادامه داد: مي توانم چند چيز را به شما بگويم. اول اين که کلينتون وزير امور خارجه فوق العاده اي بود. دوم، کلينتون يک دوست است. سوم، فکر مي کنم کلينتون و تعدادي از نامزدهاي احتمالي دموکرات ديگر، روساي جمهوري فوق العاده اي خواهند بود.

اوباما تصريح کرد: بسيار علاقمندم اطمينان حاصل کنم که جانشيني دموکرات داشته باشم و بنابراين مشخص است که من هر آنچه در توان داشته باشم را انجام مي دهم تا اطمينان يابم هر کسي که از حزب دموکرات نامزد شود، موفق شود.


 درخواست اوباما از عربستان درباره ايران 

 
يکي از موضوعات مهمي که طي روزهاي اخير در بحث مذاکرات هسته اي ايران قابل مشاهده بود، برگزاري جلساتي از سوي وزير خارجه آمريکا با مقامات کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس و بحث با آن ها درباره موضوع هسته اي ايران بود. در همين زمينه، برخي منابع خبري از درخواست ويژه دولت آمريکا از عربستان براي تجديد نظر در روابط خود با ايران خبر مي دهند.به گزارش «تابناک»، در برخي اخبار که در سايت هاي خبري سعودي و اسرائيلي منتشر شده، اين ادعا مطرح شده که باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، از عربستان سعودي درخواست کرده، نسبت به عادي سازي روابط خود با ايران اقدام کند؛ درخواستي که احتمالاً با موضوع مذاکرات هسته اي ايران ارتباط دارد.

روزنامه «يديعوت آحارانوت» به نقل از وب سايت سعودي «ايلاف» مي نويسد، در جريان ملاقات چند روز پيش شاهزاده متعب بن عبدالله بن عبدالعزيز، رئيس گارد ملي عربستان سعودي با باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، اوباما از اين مقام سعودي درخواست کرده، روابط کشورش را با ايران بهبود بخشد.اين سايت عربستاني به نقل از يک منبع که نامش فاش نشده مي نويسد، دولت آمريکا به شدت تلاش دارد به توافق هسته اي با ايران دست يابد و در همين راستا، مي خواهد از مخالفت هاي عربستان در اين مسير جلوگيري کند. به گفته اين منبع نا شناس، اوباما در ديدار خود با متعب، چندين بار بر ضرورت بهبود روابط عربستان با ايران در آينده نزديک تأکيد کرده است.


 يک نکته از هزاران 

 يكي از معضلات و زشتي‌هاي شهرهاي بزرگ كشور، حضور متكديان و كارتن خواب ها مي‌باشند. البته اين اقشار خود به سبب مشكلات ديگري تعدادشان گسترش مي‌يابد و بحث آن در اين سطور نمي‌گنجد. اما آنها به خودي خود مسبب بروز گسترش فروش مواد مخدر، دزدي، اعتياد و بسياري از بزه‌هاي اجتماعي هستند.

لذا اصل جمع آوري متکديان وكارتن خواب‌ها نبايد مورد غفلت واقع شود و ضروري است که استانداري‌ها به عنوان هماهنگ کننده با همکاري وزارت کار و امور اجتماعي، سازمان بهزيستي کشور، شهرداري و نيروي انتظامي اولويت هاي خود را حول محور جمع آوري اين افراد قرار دهند. عدم مديريت و برنامه ريزي درست نسبت به آنها مي تواند موجب ناهنجاري ها، تنش ها و افزايش برخي هزينه هاي اجتماعي در جامعه شود.


 ميز خبر 

 ميز خبر 

برخورد قاطع دستگاه قضايي با انتشار دهندگان فيلم‌هاي خصوصي

معاون رييس کل دادگستري استان تهران گفت: دستگاه قضايي با انتشار اخبار کذب به نحوي که سبب تشويش افکار در جامعه شود به شدت برخورد مي‌کند.

عباس ذاقلي در گفت و گو با ميزان، با بيان اين مطلب افزود: برخورد دستگاه قضايي در برخورد با انتشار اخبار کذب و دورغ به نحوي که منجر به ضرر يا هتک حيثيت بزه ديده شود، دستگاه قضايي بسته به نوع جرم مرتکب شده، به شدت برخورد مي کند.

وي ادامه داد: براساس ماده 17 قانون مجازات اسلامي رايانه اي، هرکس به وسيله سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي صوت يا تصوير يا فيلم خصوصي يا خانوادگي يا اسرار ديگري را بدون رضايت او منتشر کند يا در دسترس ديگران قرار دهد، به نحوي که منجر به ضرر يا عرفاً موجب هتک حيثيت او شود، به حبس از نود و يک روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج تا چهل ميليون ريال يا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

مدارس تعطيل شدند؛

بارندگي شديد در رامسر يک زن جوان را کشت

به گفته فرماندار رامسر، بارش ها همچنين باعث رانش زمين و مسدود شدن برخي مسيرهاي منطقه گردشگري جواهرده و آبگرفتگي ديگر روستاهاي اين شهرستان شده است. حسين سروري در گفت و گو با ايرنا افزود: بارش شديد باران که از شب گذشته آغاز شده، آبگرفتگي معابر و جاري شدن سيل را در پي داشته است.وي ادامه داد: شدت بارش به گونه اي بود که معابر اصلي شهر مسدود و به ناچار مدارس شهر نيز تعطيل شد.

سروري با اشاره به بارش هاي بي سابقه پاييز امسال در رامسر، خواستار اختصاص اعتبارات ويژه براي پيشگيري از وقوع سيل از طريق لايروبي کامل انهار و رودخانه ها شد.به گفته فرماندار رامسر، يک زن 34 ساله نيز بر اثر رانش زمين و سقوط در يک کانال آب، جان خود را از دست داد و نيروهاي امدادي جنازه وي را چندصد متر جلوتر در داخل کانال يافتند.

وزير ارتباطات: فيلترينگ هوشمند طي 10 ماه اجرا مي‌شود

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: فيلترينگ هوشمند قادر به تفکيک محتواي مجرمانه از ساير بخش‌هاي سايتها خواهد بود و فقط بخش‌هاي حاوي محتواي مجرمانه را مسدود مي کند.

به گزارش ايسنا، محمود واعظي با تاکيد بر خواسته دانشگاهيان و خانواده‌ها بر استفاده از مطالب مفيد و علمي سايتها همزمان با حفظ صيانت اجتماعي گفت: فيلترينگ فعلي به گونه‌اي است که در صورتي که در سايتي مطالب مجرمانه وجود داشته باشد بايد کل سايت مسدود و فيلتر شود و به عبارتي بخشهاي غيرمجرمانه آن قابل استفاده نيست.

وزير ارتباطات اجراي اين پروژه را يک طرح 10 ماهه عنوان کرد و گفت: فاز اول اين طرح يک ماه، فاز دوم سه ماه و فاز سوم 6 ماه طول خواهد کشيد و ان شاالله طي 10 ماه اين پروژه اجرايي خواهد شد و نيازهاي جامعه علمي و دانشگاهي جهت استفاده از مطالب مفيد مندرج در فضاهاي مجازي برطرف مي شود.

کنگره آمريكا به اوباما هشدار داد

کنگره آمريکا در ادامه تلاش ها براي جلوگيري از توافق جامع هسته اي بين ايران و 1+5 (آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين بعلاوه آْلمان) به «باراک اوباما» رئيس جمهور آمريکا هشدار داد که هرگونه توافق با ايران که به تهران اجازه دهد ظرفيت توليد سلاح هسته اي را حفظ کند يا هرگونه تلاش براي لغو تحريم هاي ايران بدون تأييد نمايندگان کنگره را رد مي کنند.

واشنگتن اگزمينر گزارش کرد که با نزديک شدن مهلت 24 نوامبر براي رسيدن به توافق جامع نهايي بين ايران و 1+5، فشارهاي دو حزب دموکرات و جمهوري خواه به رئيس جمهور آمريکا رو به افزايش است.


 ميز خبر 

دبيرکل ناتو: درهاي پيوستن اوکراين به ائتلاف ناتو باز است

دبيرکل ناتو گفت: اوکراين به عنوان يک کشور غيرعضو هنوز براي پيوستن به ائتلاف ناتو درخواستي نداده است. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو گفت: ناتو همچنان پذيراي اوکراين براي پيوستن به اين ائتلاف است اما اوکراين هنوز درخواستي را براي اين منظور و عضويت در ناتو ارايه نکرده است. وي در جريان نشستي در پارلمان اروپا ادامه داد: ما همچنان پذيراي اوکراين هستم. اوکراين به دنبال تبديل شدن به يک عضو ناتوست و براي اين مساله بايد يکسري از نيازها و درخواست‌ها را انجام دهد. اوکراين هنوز درخواستي نداده چون يک کشور غيرعضو است.

روسيه:

سالانه بيش از 40 ميليارد دلار به دليل تحريم‌ها ضرر مي‌کنيم

وزير دارايي روسيه اعلام کرد که به دليل تحريم‌هاي غرب کشورش سالانه 40 ميليارد دلار از دست مي‌دهد. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، "آنتون سيلوآنف"، وزير دارايي روسيه گفت: روسيه سالانه 40 ميليارد دلار از تحريم‌هاي غرب بر سر بحران اوکراين خسارت مي‌بيند.

وي در جريان نشست اقتصادي در مسکو تاکيد کرد: ما سالانه 40 ميليارد دلار به دليل تحريم‌هاي ژئوپولتيکي از دست مي‌دهيم و سالانه حدود 90 تا 100 ميليارد دلار به دليل کاهش 30 درصدي قيمت نفت ضرر مي‌کنيم.

طرح جديد آمريکا براي نابودي سرکردگان داعش

منابع نظامي عراقي اعلام کردند که ائتلاف آمريکا به منظور تحت پيگرد قرار دادن و نابودي سرکردگان برجسته گروه تروريستي داعش طرح جديدي به نام "شکار کفتار" را ارائه کرده است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، منابع نظامي آگاه از اين طرح اعلام کردند که ائتلاف ضد داعش، دستگاه اطلاعات عراق و گروهک الصقور که از سوي کابينه عراق مامور رسيدگي به پرونده تروريسم است مسئوليت اجراي اين پروژه را برعهده دارند.اين منابع اعلام کردند که برجسته‌ترين افرادي که هدف اين حمله هستند ابوبکر بغدادي، رهبر گروه تروريستي داعش و فاضل الحيالي، معروف به ابو مسلم الترکماني، معاون ابوبکر بغدادي است.اما سومين فردي که هدف اين حلمه است ابومحمد الجزراوي عربستاني الاصل، مسئول امور مالي و اداري داعش است.

کشف يکي از پيچيده‌ترين بدافزارهاي جاسوسي در جهان

يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي امنيت کامپيو‌تري جهان مي‌گويد ويروس سايبري پيچيده‌اي را کشف کرده که در نوع خود کم‌نظير است. اين کمپاني، شرکت‌هاي ارتباطي روسيه و عربستان را هدف اين ويروس و آلوده به آن اعلام کرده است. روزنامه فايننشال تايمز نوشت، کمپاني امنيت رايانه‌اي سيمنتک اعلام کرد، ويروس جديد با نام «Regin» (رجين) از ويروس استاکسنت که در سال 2010 توسط آمريکا و اسرائيل براي حمله به رايانه‌هاي برنامه اتمي ايران ساخته شد، قوي‌تر و بزرگتر است و توسط آژانس‌هاي اطلاعاتي غرب ايجاد شده است.

اين کمپاني اعلام کرد: ويروس Regin توانسته سازمان‌هاي مختلفي را هدف قرار دهد و سرويس‌هاي تبادل ايميل مايکروسافت و مکالمات تلفني موبايل را در شبکه‌هاي گسترده بين‌المللي هک کند. اين ويروس بيشتر عليه شرکت‌هاي ارايه‌دهنده اينترنت و کمپاني‌هاي ارتباطي در روسيه و عربستان به کار گرفته شده اما کشورهاي مکزيک، ايرلند و ايران نيز در معرض آن بوده‌اند و هنوز مشخص نيست که چقدر بر سيستم‌هاي اين کشورهاي تاثير گذاشته‌ است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- 21 تا22 جون 2009

قسمت صدوهشت:

گزارش نهايي

همينطور، او تشکرات خود را از رياست شوراي اجرايي، دبيرکل و کارکنان اتحاديه به خاطر تلاش هايشان براي پياده سازي مأموريت اتحاديه وتوسعه ميدان فعاليت آن اعلام کرد.

سپس عاليجناب دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و رياست شوراي اجرايي، سخنراني خود را ايراد کرد که درآن از عاليجناب دکترسليمان بن عبداله بن حمود ابوالخيل، رئيس دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود، به خاطر مهمان نوازي گرم و تدارک ممتاز اجلاس شورا تشکر کرد. او همچنين از تلاش هاي صورت گرفته توسط دکترعبدالعزيزعثمان التويجري، دبيرکل FUIW، براي ترقي مأموريت اتحاديه و تضمين عملکردکيفيت و پيگيري دقيق آن تقدير نمود. علاوه برآن، ايشان چالش هاي رودر روي آموزش دانشگاه در جهان اسلام را مورد يادآوري قرارداد، که شامل موارد مربوط به هدف هاي دانشگاه ها؛ نيازبه حضور بيشتر در جوامع، و احتياج به توجه بيشتر به معيارها براي استخدام مدرسين واستفاده از استعدادهاي جوان در خدمت رساني به پژوهش علمي و توسعه پايدار مي گرديد. او يادآوري کرد که بيان اين موضوعات و چالش ها فراخوان براي تلاش هاي پايدار و همکاري ميان دانشگاه هاي عضو مي باشد.

پس از آن، دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، مديرکل آيسيسکو ودبيرکل FUIW سخناني ايراد کرد که درآن او تشکر خود را از نگهبان دو مسجد مقدس و شاهزاده پرنس به خاطر حمايت بي دريغ صورت گرفته توسط پادشاهي عربستان به آيسيسکو و اتحاديه اعلام نمود. او همچنين تقدير وتشکر خود را از رئيس دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود به خاطر برگزاري اجلاس شوراي اجرايي و تلاش هاي تحسين برانگيز آن براي سازماندهي اين امر بيان نمود. او همچنين تاکيد کرد که چالش هاي فزاينده و تغييرات گسترده زمان ما مسئوليت آموزشي را به طور عام و آموزش دانشگاه اسلامي را به طور خاص، به عنوان يک پيش شرط براي هرقيام توسعه اي و ساختن تمدني افزايش داده است. او همچنين يادآوري نمود که پروژه هاي آماده شده توسط دبيرخانه در پرتو آخرين توسعه هاي صورت گرفته توسط آموزش دانشگاهي در جهان، به خصوص از نظر علمي، فني و فن آوري کشورهاي پيشرفته مي باشد. به علاوه او، نياز به بهره مندي از پيشرفت آکادميک و علمي صورت گرفته توسط دانشگاه هاي معتبر در سراسرجهان، از طريق ديدباني توسعه هاي آنها از نزديک که براي اين دانشگاه ها امکان پذير مي گردد و وضعيت خودشان را به عنوان سندهاي توسعه و اينکيوبيترها (incubators) براي ممتازها ونخبه ها باشند، را مشخص مي نمايد. دراين رابطه او تاکيد مي کند که هدف پيگيري شده توسط اتحاديه، تهيه امکانات ممکن و مکانيزم ها براي استحکام نقش هدايت دانشگاه ها در توسعه جامعه از طريق تجربه علمي، فن آوري هاي جديد وبرنامه هاي درسي با کيفيت بالا مي باشد.


 تمديد توافق ژنو تا 10 تير 94؛
 ادامه آزادسازي دارايي هاي ايران طبق توافق ژنو 

 
يک عضو تيم مذاکره کننده هسته اي ايران گفت: آزادسازي دارايي هاي مسدود شده ايران طبق توافق ژنو همچنان ادامه خواهد يافت.اين عضو تيم مذاکره کننده هسته اي به ايرنا گفت: آزادسازي دارايي هاي مسدود شده ايران در دوره تمديد جديد توافق ژنو يعني تا 10 تير 94/اول جولاي 2015 ادامه پيدا خواهد کرد.وي تصريح کرد: جزييات زمان بندي آزاد سازي دارايي هاي ايران در دست تنظيم است.قرار است هر بار 700 ميليون دلار از دارايي هاي ايران آزاد شود.

پس از هفت روز مذاکرات فشرده و جدي ايران و گروه 1+5 در وين ، عضو تيم مذاکره کننده هسته اي ايران اعلام کرد: وزيران امور خارجه ايران و 1+5 تصميم گرفتند مذاکرات خود را بزودي و طي هفته هاي آينده براي دستيابي به توافق جامع ادامه دهند.اين عضو تيم مذاکره کننده هسته اي ايران اظهار داشت: توافق ژنو نيز تا 10 تير ماه 1394/ اول جولاي 2015تمديد خواهد شد.وي تصريح کرد: بر اين اساس مذاکرات جامع نيز تا اين زمان ادامه خواهد يافت و حتي ممکن است زودتر به اتمام برسد.وزيران امور خارجه ايران، آمريکا، انگليس، آلمان، فرانسه، روسيه و چين اين تصميم را در نشست يکساعته خود اتخاذ کردند.

ديپلمات هاي مذاکره کننده جمهوري اسلامي ايران که تاکنون بر خط قرمزهاي تهران تاکيد و پافشاري کرده اند براي حفظ حقوق و منافع ملت ايران و نيز اتمام حجت با طرف غربي با تمديد اين دوره از مذاکرات موافقت کردند.


 دومين مذاکره دو جانبه ظريف و کري 

 
«محمد جواد ظريف» و «جان کري» وزيران امور خارجه ايران و آمريکا در هفتمين روز مذاکرات وين 8 بار ديگر با يکديگر به صورت دو جانبه مذاکره کردند.به گزارش ايرنا، اين دومين مذاکره دو جانبه ظريف و کري در دور روز گذشته بوده است.

يک مقام نزديک به تيم مذاکره کننده هسته اي ايران پس از نخستين مذاکرات دو جانبه ظريف و کري که 75 دقيقه به طول انجاميد، گفت که دو طرف درباره سناريوهاي مختلف از جمله موضوع نحوه ادامه مذاکرات بحث و تبادل نظر کردند.

وي افزود: در ملاقات دو جانبه ظريف و کري، موضوعات مختلف هسته اي و راه حل هاي مربوط به آنها بررسي شد.ايران و آمريکا بر سر موضوعات اساسي همچون ميزان غني سازي اورانيوم ايران، نحوه لغو تحريم ها و مدت زمان توافق نهايي اختلاف نظر دارند و تلاش مي کنند به راه حل هاي مشترکي دست يابند.


 وزير خارجه آلمان:
 مذاکرات هسته‌اي بسيار سازنده بود 

وزير خارجه آلمان مذاکرات هسته‌اي وين را بسيار سازنده خواند.فرانک اشتاين ماير، وزير خارجه آلمان در پايان مذاکرات وين و هنگام خروج از هتل کوبورگ در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات بسيار سازنده بود و دو طرف در چند ماه آينده سعي مي‌کنند به يک تفاهم براي چارچوب همکاري برسند و سپس جزيياتي را به آن اضافه کنند.

او ادامه داد: از نظر ما پيشرفت در مذاکرات حاصل شده است.


 وزير دفاع آمريکا استعفا داد 

منابع آمريکايي اعلام کردند که چاک هاگل، وزير دفاع اين کشور روز دوشنبه استعفا کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، يکي از مسئولان آمريکايي اعلام کرد که باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا با استعفاي چاک هاگل موافقت کرده است.


 آمريکا لغو تحريم‌هاي روسيه را به اجراي توافق آتش‌بس با اوکراين مشروط کرد 

سفير جديد آمريکا در روسيه در مصاحبه‌اي گفت، بحران کنوني ميان مسکو و واشنگتن مي‌تواند حل و تحريم‌ها برداشته شود به شرطي که روسيه شرايط معاهده صلح اوکراين را که در شهر مينسک به طور مشترک امضا کرد، اجرا کند.به گزارش ايسنا، جان تفت، سفير جديد آمريکا در روسيه که پيش‌تر به عنوان فرستاده ارشد آمريکا به گرجستان و اوکراين خدمت کرده در مصاحبه با روزنامه کومرسانت گفت: آشوب‌هاي دوره‌اي در روابط آمريکا با روسيه به نظر اجتناب‌ناپذير است.

جان تفت که در اواخر دهه 1990 معاون سفارت آمريکا در مسکو بود اظهار داشت: من در تمام طول دوران کاري‌ام بارها شاهد پستي و بلندي در روابط ميان دو طرف بوده‌ام. البته لحظاتي تاريخي نيز وجود دارد که معاهدات و توافق‌نامه‌هايي امضا شد که صلح و امنيت جهاني را تقويت کرد. من کاملا واقفم که در يک چنين روابط پيچيده و بلند مدتي و در گفت‌وگوي ميان آمريکا و روسيه آشوب اجتناب‌ناپذير است.

با اين حال جان تفت ادعاهاي مسکو مبني بر اينکه ريشه بحران اوکراين در توسعه ناتو به سوي شرق قرار دارد را رد کرد و گفت: اگر روسيه توافقاتي که در مذاکرات صلح مينسک درباره آتش‌بس بلندمدت ميان نيروهاي دولتي و جدايي‌طلبان حامي مسکو در اوکراين برقرار کرد، اجرا کند تحريم‌ها برداشته خواهد شد.

اين در حالي است که مايکل مک فاول، سفير سابق آمريکا در مسکو که جان تفت جانشين وي شد همراه با استفان سستانوويچ سياست گذار ارشد سابق آمريکا در خصوص روسيه با انتشار مقاله‌ مشترکي در مجله فارين افرز عنوان کردند که نسبت دادن اقدامات روسيه در الحاق شبه جزيره کريمه به خاک خود و مداخله در شرق اوکراين به گسترش ناتو يادآور تحولات سابق سياست بين‌الملل در سال‌هاي گذشته است.به گفته آن‌ها ادعاي تقصيرکار بودن ناتو توضيح نمي‌دهد که چرا روسيه براي مدت بيش از يک دهه ميان توسعه ناتو که در سال 1999 آغاز شد و مداخله عملي در اوکراين در سال 2014 سربازانش را خارج از اوکراين نگه داشت.به گفته آن‌ها همچنين اين ادعا توضيح دهنده توافق‌نامه موسوم به "ريسِت" در روابط ميان آمريکا و روسيه که از سال 2009 تا 2012 ادامه پيدا کرد نيست.مک فاول عنوان کرد، طي 5 سالي که او در دولت اوباما خدمت کرده مساله توسعه ناتو توسط طرف روسي مطرح نشد.


 سرمقاله 

 وين پايان راه نيست، اما...

حميدرضا عسگري

يكي از تاريخي ترين شهرهاي اروپا، شاهد يكي از تاريخي ترين مذاكرات سياسي بوده‌ است كه بيش از يك دهه از عمر آن مي‌گذرد و پستي و بلندي‌هاي فراواني را پشت سر گذاشته است. درآخرين دور آن بار ديگر شاهد ادامه دار شدن مذاكرات بوديم و اين فرصت تا10تيرماه تمديد شد. اما رويكرد مذاكره كنندگان در عصرحاضر به گونه اي است كه بيش از هميشه اراده و عزم جدي براي به سرانجام رساندن اين پرونده هسته‌اي دارند. البته اين اراده به سبب نوع نگاه سياسي طرفين براي تحقق يك دستاورد بزرگ براي دولت‌ها شكل گرفته و مي‌تواند افتخاري براي ملت‌هايشان باشد كه در اين برهه تاريخي مسئله‌اي چالش برانگيز را پس سال‌ها مذاكره نافرجام به سرانجام برسانند. درمذاكرات هسته‌اي فعلي اختلاف نظرها فراوان، و فاصله بين خواسته‌هاي طرفين بسيار زياد است، اما نوع برخورد و عملكردها به گونه‌اي بوده است كه هيچيك از مذاكره كنندگان تمايلي به اعلام شكست تلاش‌هاي خود را ندارند و به هر نحوي كه شده به دنبال ادامه حركت در مسير رفع اختلافات هستند. تمديد موقت مذاكرات قوي ترين گزينه‌اي بود كه ازتفسيرها و اخبارضد ونقيض خبرگزاري‌ها و منابع نزديك به ديپلمات‌ها، برداشت مي‌شد. اما بايد به گونه ديگري نيز به اين مذاكرات نگاه كرد و سنجيد كه ادامه مذاكرات چه بازخوردهايي را خواهد داشت.

به زعم برخي كارشناسان تمديد مذاكرات تنها گزينه فرار از زير بارقبول شكست و عدم توافق بود وحفظ نگرش اميدوارانه‌اي براي كاهش اختلافات و رسيدن به يك نقطه نظر مشترك درآينده تلقي مي‌شود. هرچند كه ادامه روند فعلي اميدها را حفظ كرد، اما نبايد از واقعيت‌ها بازماند و چشم برآنها بست. ادامه مذاكرات عملاً به نفع ما نيست و تمديد مذاكرات صرفاً براي غرب و همپيمانانشان مورد قبول مي‌باشد. اين گزاره به معناي مفيد نبودن مذاكرات وچشم پوشي بر زحمات بي بديل تيم هسته‌اي كشورمان نيست، بلكه از اين منظر كه وضعيت هسته‌اي و اقتصادي ما همچنان در حالت ايستا قرارگرفته، مورد اشاره است.

متاسفانه تمام تمركز اجرايي ما برمذاكرات معطوف گرديده و انتظارات اقتصادي مردم بر حل مسئله هسته‌اي پايه ريزي شده است. حل شدن مذاكرات براي ايران به منزله يك تضمين قوي درجهت ثبات، برنامه ريزي و اجراي سياست‌هاي اقتصادي مي‌باشد. لذا مادامي كه مذاكرات بدين نحو ادامه يابد نمي‌توان انتظار داشت كه تحول شگرفي در عرصه اقتصادي كشور رخ دهد. چرا كه هم دولت و هم سرمايه گذاران با توجه به تجربه سال‌هاي گذشته نمي‌توانند ريسك جدي درعرصه اقتصادي داشته باشند.

علاوه براين ادامه مذاكرات با رويه كنوني ساختار تحريم‌ها را حفظ خواهد كرد و عدم حسن نيت غرب نيزدر طي يك سال گذشته نشان داده است كه آنها برتعهدات فعلي نيز چندان پايبند نيستند و دامنه تحريم‌ها را نيز گسترش داده‌اند. ازسوي ديگر تحولات سياسي در كشورهاي مذاكره كننده تاحد زيادي توافق درمذاكرات را تحت تاثير قرار داده است. بدون شك با روي كار آمدن جمهوري خواهان و طرفداران لابي صهيونيسم درآمريكا، بايد منتظر اقدامات و تحريم‌هاي بيشتري عليه ايران درماه‌هاي آينده باشيم.

همچنين بايد ديد حل وفصل مذاكرات به نفع و به ضرر چه كساني خواهد بود. به لحاظ اقتصادي برچيده شدن تحريم‌هاي هسته‌اي ايران ضرر چشم گيري براي اقتصاد چين و ديگر كشورهاي همسايه همچون تركيه و حوزه خليج فارس خواهد داشت. ناگفته نماند كه روس‌ها نيز از حفظ سازمان تحريم‌ها درطي چند سال گذشته به لحاظ اقتصادي و سياسي بيشترين نفع را از قبل ايران برده‌اند. گرفتن پول‌هاي اضافي خارج از قرارداد در ساخت و راه اندازي نيروگاه بوشهرو امضا ساخت چندين نيروگاه‌ اتمي و انرژي، به اندازه كافي براي روس‌ها انگيزه‌ آفرين بوده است كه روند فعلي مذاكرات را تاحد توان حفظ كنند. از باب سياسي نيز روس‌ها برگ امتياز ايران را از دست نخواهند داد و مطمئنا با يك پيشنهاد مناسب غرب برسر مسئله‌اي همچون اوكراين حاضرند آن را معامله كنند. لذا به سرانجام رسيدن مذاكرات اين فرصت را آنها خواهد گرفت. به هرتقدير نفس مذاكرات براي ما مفيد به فايده بوده است، اما بايد تلاش كرد تا از اتاق مذاكرات نتيجه‌اي مناسب خارج شود، چراكه با طولاني شدن مذاكرات، مخالفان ايران و ديگر بهانه تراشان در مذاكرات هسته‌اي فرصت مي‌يابند تا موانع بزرگتري بر سر راه توافق جامع هسته‌اي ايجاد نمايند.


 اولين ديدار نخست وزير ترکيه از مسجد علوي ها 


 اختتاميه جايزه ادبي جلال آل احمد 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي