جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863


دستگاه عصبي در لوپوس


دختران بيشتر از پسران به سمت مواد مخدر صنعتي مي‌روند


چرا بدنمان به «مِس» نياز دارد؟


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 دستگاه عصبي در لوپوس 

به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: لوپوس زماني كه دستگاه عصبي را درگير مي‌سازد مي تواند مشكلاتي را از قبيل از دست دادن حافظه، سردرد، گيجي، تغييرات شنيداري و ديداري، ضعف ماهيچه‌ها، افسردگي و اختلالات رواني را موجب شود.ممكن است مبتلابه نوع خفيف يا شديد لوپوس باشيد، اما صرف‌نظر از شدت بيماري، شما نيازمند مراقبت‌هاي پزشكي دقيق هستيد. همچنين نيازمند تغيير در شيوه‌ي زندگي براي تحت كنترل درآوردن بيماري تا حد امكان، هستيد. در ابتدا، ممكن است برخي از مواردي كه در ذيل به آن اشاره‌شده است را احساس كنيد:

- خشم يا افسردگي ناشي از تغيير در وضعيت سلامت

- نگراني در مورد آنچه بايد به خانواده، دوستان و يا همكارانتان بگوييد

- احساس گناه به علت ابتلا به لوپوس و بار ناشي از آن بر روي خانواده‌تان

- ترس از دست دادن كار اگر نتوانيد ديگر مانند گذشته به‌طور منظم كاركنيد

احساسات ذكرشده عادي هستند و شما تنها كسي نيستيد كه آن‌ها را تجربه مي‌كنيد. بايد براي خو گرفتن به بيماري‌تان به خود زمان دهيد. اين كار ممكن است آسان و يا سخت باشد. در مورد نگراني‌ها و احساسات خود با پزشك، پرستار، دوستان و يا خانواده‌تان صحبت كنيد. برخي اوقات صحبت با افراد مبتلابه لوپوس مي‌تواند مفيد باشد. اگر شما در وفق دادن خود با شرايط مشكل‌داريد، صحبت با مشاور را موردتوجه قرار دهيد.

اثرات روان‌شناختي كورتيكواستروئيدها پردنيزولون:

اين داروها براي درمان بسياري از علايم لوپوس كه از التهاب ناشي مي‌شوند، مورداستفاده قرار مي‌گيرند. استفاده از داروي ذكرشده مي‌تواند باعث خشم، تغييرات رفتاري، كم‌حافظگي، افسردگي، تغييرات شخصيتي و ديگر مشكلات روان‌شناختي شود. تا زماني كه از اين داروها مصرف مي‌كنيد بايد در مورد عوارض ناشي از اين داروها اطلاع داشته باشيد. همچنين خانواده و دوستان هم بايد متوجه عوارض داروها باشند تا بتوانند در صورت بروز هريك از عوارض شمارا حمايت كنند.

افسردگي:

احساس افسردگي در زمان‌هايي كه شما در كشمكش با كنترل بيماري هستيد و يا به دليل مصرف دارو امكان بروز دارد. ارتباط مؤثر با پزشك و اعضا تيم مراقبت‌هاي پزشكي و دوستان و خانواده‌تان نقش مهمي در كمك به شما براي روبه‌رو شدن با اين احساسات را دارد.

نگراني در مورد آينده:

به دليل اينكه آينده و دوره بيماري شما ناشناخته است برنامه‌ريزي براي شغل، خانواده وزندگي مشكل است.

نگراني‌هاي خانوادگي:

بيماري شما علاوه بر خودتان خانواده را هم تحت تأثير قرار خواهد داد و آن‌ها نيز در درك شرايط و سازگاري با آن، لحظات سختي خواهند داشت. آن‌ها ممكن است احساس گيجي، درماندگي و ترس داشته باشند. به دليل محدوديت‌هاي فيزيكي شما، نقش‌هاي قديمي و مسئوليت‌هاي قبلي در خانواده نياز به تغيير دارد. مهم است كه افراد باصداقت و بي‌ابهام با يكديگر صحبت كنند. حائز اهميت است كه خانواده نيز در مورد بيماري اطلاعاتي داشته باشند تا شرايط فيزيكي و رواني شما و تغييرات ناشي از آن بر خانواده را، درك كنند.

از خودتان مراقبت كنيد

- تاحد امكان در مورد لوپوس اطلاعات جمع آوري كنيد

- درك كنيد كه شما احساسات گوناگوني را تجربه خواهيد كرد به‌ويژه اگر در مراحل ابتداي تشخيص بيماري باشيد و با اين حقيقت روبه‌رو شده باشيد كه به لوپوس مبتلا هستيد.

- نگرشي مثبت در پيش بگيريد.

- روي منابع و توانايي‌هاي شخصي خود مانند خانواده، دوستان، همكاران و روابط اجتماعي خود تمركز كنيد.

- نيازهاي خود را معين كنيد و سپس براي رسيدن به آن برنامه‌ريزي كنيد.

- از تعيين كردن هدف براي خود نترسيد اما انعطاف‌پذير باشيد.

- با موقعيت‌هاي استرس‌زا مقابله كنيد، زيرا استرس و خشم مي‌تواند علائم بيماري شمارا تشديد كند.

- صحبت كردن در مورد لوپوس و تأثير آن بر زندگي‌تان را با گروه سلامت، خانواده و دوستان و همكاران تمرين كنيد.

- به خاطر داشته باشيد كه خوب زندگي كردن با لوپوس امكان‌پذير است. مهم است كه كنترل بيماري را در دست بگيريد و اجازه ندهيد كه بيماري كنترل شمارا به دست گيرد. ايجاد خلق‌وخوي مثبت و تلاش براي شاد بودن، تفاوت بزرگي را در كيفيت زندگي خودتان و خانواده و دوستان به وجود مي‌آورد.

دستگاه عصبي در لوپوس

بيماري‌هاي مذكور طيف وسيعي از مشكلاتي را پوشش مي‌دهد كه ممكن است به لوپوس مربوط باشند يا نباشند. مشكلات شامل موارد مربوط به فهميدن، از دست دادن حافظه، سردرد، گيجي، تغييرات شنيداري و ديداري، ضعف ماهيچه‌ها، افسردگي و اختلالات رواني است. به دليل اينكه اين مشكلات مي‌تواند مربوط به استفاده از داروها يا بيانگر شرايط ديگر باشد، تشخيص قطعي اختلال سيستم عصبي مركزي مشكل است. علائم هشداردهنده شامل:

- حمله‌ي صرع

- دوره‌هايي از فراموشي، بي‌تابي و يا گيجي

- ايجاد مشكلات شنيداري يا ديداري و يا تشديد آن‌ها

- تغييرات غيرمعمول و عجيب در رفتار

- نوسانات خلقي

- كما

- فلج

- كرخي

- نشانه‌هايي از سكته‌ي مغزي شامل ضعف يا بي‌حسي در بازوها، پاها، صورت يا سنگيني در يك سمت بدن، تغيير در تكلم، گيجي يا سردردهاي مكرر

افسردگي

با افسردگي، افراد ممكن است احساس نااميدي، تنهايي يا درهم‌شكستگي كنند. ممكن است براي اين افراد سپري كردن يك روز مشكل باشد. افسردگي مي‌تواند ناشي از بيماري لوپوس يا به دليل داروهايي باشد كه شخص براي درمان استفاده مي‌كند، به‌ويژه داروهاي كورتيكواستروئيدها. علائم هشداردهنده شامل:

- خلق‌وخوي افسرده

- كاهش قابل‌توجه وزن يا ايجاد اختلال در خواب و يا خوابيدن زياد

- خستگي مفرط يا از دست دادن انرژي

- افزايش نگراني يا ناتواني در تصميم‌گيري

- احساس درهم‌شكستگي و ناتواني در انجام وظايف ساده‌اي چون بهداشت فردي، كار منزل يا نگهداري از فرزند

- احساس نااميدي نسبت به جنبه‌هاي مختلف زندگي

- خشم غيرعادي و يا عصبانيت

- افكار مكرر در مورد مرگ و خودكشي

تهيه و تنظيم: مونا عدالت يار


 دختران بيشتر از پسران به سمت مواد مخدر صنعتي مي‌روند 

 
مشاور معاون بهداشت در امور سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت گفت: مصرف مواد در خانه‌هاي مجردي و خوابگاه به ترتيب 21.5 و 14.5 درصد بوده ضمن اينكه دختران بيشتر از پسران به سمت مواد مخدر صنعتي و پسران سه برابر دختران به سمت مواد مخدرمي‌روند.به گزارش مهر، احمد حاجبي گفت: شيوع استفاده از مواد مخدر در دانشگاه‌ها افزايش داشته است كه طي مطالعات در سال 91 در وزارت بهداشت و درمان، 2.6 درصد از دانشجويان وزارت علوم که نزديک به 39 درصد از کل دانشجويان مي‌شود، قبل از ورود به دانشگاه سمت مواد مخدر مي روند.

مشاور معاون بهداشت در امور سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت افزود: براي حل اين مشكل بايد نگاه ساختار محور آموزش و پرورش و خانواده ها را نسبت به اين موضوع داشت.وي ادامه داد: دانشجوياني كه براي اولين بار به سمت مواد مخدر مي روند به خاطر كنجكاوي بوده و 65 درصد دانشجويان از ضررهاي مصرف اين مواد بي اطلاع هستند و آگاهسازي اين مضوع بسيار با اهميت است.

حاجبي گفت: كدئين، سيگار، مشروبات الكلي وترياك بيشترين ماده مصرفي دانشجويان بوده و متاسفانه هروئين و كراك نيز جزو موادي است كه دانشجويان از آن استفاده مي كنند.مشاور معاون بهداشت در امور سلامت رواني اجتماعي و اعتياد بيان داشت: متاسفانه 21.5 و 14.5 درصد به ترتيب مصرف سوء مواد در خانه‌هاي مجردي و خوابگاه بوده ضمن اينكه دختران بيشتر از پسران به سمت مواد مخدر صنعتي و پسران سه برابر دختران سمت مواد مخدر مي روند.

استفاده از مواد مخدر براي افزايش بازدهي در بين دانشجويان

همچنين در اين مراسم قائم مقام معاون فرهنگي دانشجويي وزارت بهداشت گفت: 175هزار دانشجو در دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور مشغول به تحصيل بوده و اگر 340 استاد روانشناسي و روانپزشكي موجود در اين دانشگاه ها فقط 10 درصد دانشجويان را از عواقب مصرف مواد با آگاه كنند آمار مصرف مواد مخدر در بين دانشجويان كاهش مي يابد.

بهرام علي قنبري افزود: متاسفانه برخي از دانشجويان علوم پزشكي و همچنين رشته هاي فني پيچيده، براي افزايش بازدهي خود از مواد مخدر استفاده كرده با توجه به اينكه دانشجويان علوم پزشکي به اين علت که متولي سلامت جامعه در آينده هستند بايد در حوزه پيشگيري از مصرف مواد از آگاهي بيشتري برخوردار باشند.

توليد علم در حوزه پيشگيري هدف اصلي وزارت بهداشت

رئيس اداره پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت نيز در اين مراسم ضمن تشريح هدف برگزاري اين همايش گفت: تقويت توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي دانشگاه‌ها براي کاهش مصرف مواد در ميان دانشجويان از اهداف برگزاري اين همايش
است.

امير رضا نوروزي هدف اصلي وزارت بهداشت را توليد در حوزه پيشگيري خواند و افزود: بايد به رويکرد جديد در پيشگيري از سوء مصرف مواد در ميان دانشجويان توجه خاصي داشت و وزارت بهداشت و درمان در کنار پيشگيري و درمان اعتياد، بايد هدف اصلي خود را که توليد علم در حوزه پيشگيري است انجام دهد.


 چرا بدنمان به «مِس» نياز دارد؟ 

مس از جمله مواد معدني است که در تمام بافت‌هاي بدن وجود دارد و به دليل نقش مهم آن در عملکرد صحيح بدن، ماده مغذي مهمي به حساب مي‌آيد.

به دليل اهميتي که مس براي بدن دارد کمبود آن در بدن و حتي مصرف زياد آن مي‌تواند سلامت بدن را به خطر اندازد.

آيا مس خاصيت درماني دارد؟

برخي افراد مس را به عنوان يک فاکتور با قابليت درماني مي‌شناسند با اين حال نقش درماني مس در مرحله تحقيق است و اين ماده معدني به عنوان فاکتور درماني براي تعدادي از بيماري‌ها همچون آلزايمر و پارکينسون مورد بررسي قرار گرفته است.

چگونه مي‌توان مس مورد نياز بدن را تامين کرد؟

از آنجا که بدن به مقدار اندکي مس نياز دارد افراد اين تصور را دارند که مي‌توانند مس مورد نياز را با رژيم غذايي مناسب تامين کنند. هرچند برخي از متخصصان خلاف اين باور را دارند. به طور مثال برخي کارشناسان تاکيد دارند ميزان مس از دهه 1930 در رژيم‌هاي غذايي غربي کاهش يافته است.

مواد خوراکي غني از مس

يکي از شيوه‌هاي آسان براي تامين مس مورد نياز بدن مصرف خوراکي‌هاي حاوي آن است. جانوران صدف‌دار و فرآورده‌هاي فرعي گوشت همچون جگر منبع خوبي از مس به حساب مي‌آيند و همچنين مي‌توان مقدار قابل توجهي از آن را در سيب زميني، لوبيا و سبزيجات سبز پيدا کرد.

چه عواملي موجب کمبود مس در بدن مي‌شوند؟

طبق بررسي‌هاي دانشکده پزشکي دانشگاه پنسيلوانيا افرادي که در خون خود ميزان کافي آهن دارند مي‌توانند جزو افراد کم خون به حساب آيند. در صورتي که در خون ميزان کافي مس وجود نداشته باشد مصرف مکمل‌هاي مس توصيه مي‌شود. در صورتي که وضعيت سلامت فرد مناسب باشد احتمال کمبود مس در بدن پايين است. به طور کلي علائم فقر مس مي‌تواند شامل لرزش و گزگز شدن باشند. همچنين اين کمبود مي‌تواند با احساس خستگي و بي حالي نيز همراه باشد.

بيشتر افراد، مس مورد نياز بدن را از طريق رژيم غذايي تامين مي‌کنند هرچند در صورتي که فرد به بيماري‌هايي همچون بيماري سلياک و فيبروز سيستيک مبتلا باشد يا تحت عمل جراحي باي پاس معده قرار گرفته باشد لازم است از مکمل مس مصرف کند. همچنين نوزادان نارس بيشتر در معرض فقر مس هستند. علاوه بر اين در صورت مصرف مکمل روي، بدن نمي‌تواند مس کافي جذب کند.

همچنين ابتلا به بيماري «منکس» يا سندرم انتقال مس موجب فقر مس مي‌شود. افراد مبتلا به اين بيماري مي‌توانند مس موجود در مواد خوراکي را جذب کنند اما بدنشان آن را به درستي در جريان خون منتشر نمي‌کند و در نتيجه بدن، مس مورد نياز را کسب نخواهد کرد و باعث مي‌شود مس در کليه‌ها و روده کوچک توليد شود.

به گزارش جام جم سرا به نقل از هلث لاين، بايد دقت داشت با وجود آنکه مس براي حفظ بقا ضروري است مصرف بيش از حد آن مي‌تواند مسموم کننده باشد و با علائمي از قبيل استفراغ يا اسهال و درد ماهيچه همراه باشد.

بدن توان آن را دارد تا ميزان 10 ميلي گرم مس در روز را جذب کند که بيش از اين مقدار مسموميت‌زاست.


 خبرها از عالم علم 

 مصرف زياد ماهي‌هاي چرب مانع رشد سرطان مي‌شود

تحقيقات اخير نشان داده است مصرف زياد ماهي‌هاي چرب مي‌تواند مانع رشد سرطان شود.به گزارش تحقيقات اخير دانشمندان نشان داد که مصرف بيشتر ماهي‌هاي چرب مي‌تواند از توسعه تومورهاي سرطاني جلوگيري کند.با توجه به تحقيقات انجام شده، افرادي که مقدار مشخصي از اسيدهاي چرب امگا3 غني شده در انواع برخي از ماهي‌ها مانند ماهي قزل‌آلا آلاسکا وحشي مصرف مي‌کنند به طور قابل توجهي در معرض خطر کمتري از تعداد سرطان‌ها از جمله تخمدان، آندومتر،‌ حلق، مري،‌ معده، کولون،‌ رکتوم و پانکراس قرار مي‌گيرند.اين تحقيقات همچنين نشان داد که مصرف رژيم غذايي فراوان از اسيدهاي چرب امگا3 که ماهي‌هاي چرب از نوع برجسته است، منجر به کاهش خطر ابتلا به نوع رايج از تومور سرطاني شناخته شده به عنوان «آدنوکارسينوم» مي‌شود.

تحقيقات اخير همچنين نشان داده است که اسيدهاي چرب امگا 3 مي‌تواند به جلوگيري از مشکلات قلبي کمک کند.به گفته محققان، روغن ماهي باعث کاهش التهاب مي‌شود و ممکن است اثرات آسم و بيماري روده را کاهش ‌دهد، و از خطر تولد نوزاد نارس جلوگيري کند و به بهبود حافظه و درمان افسردگي منتهي مي‌شود.

دستاورد جديد محققان در درمان سل

محققان هندي به يک کشف مهم در خصوص درمان سل دست پيدا کرده‌اند که مي‌تواند مدت استاندارد دارو درماني – تجويز آنتي‌بيوتيک – را از شش ماه به چهار ماه کاهش ‌دهد.به گزارش ايسنا، محققان موسسه تحقيقات ملي سل در هند طي هفت سال مطالعه باليني، به نتايج قابل توجهي درخصوص اثربخشي آنتي‌بيوتيک بسيار قوي «موکسي فلوکساسين» در يک دوره درماني چهار ماهه دست پيدا کردند.درحاليکه نتايج بدست آمده در سه پژوهش ديگر در هند و آفريقا حاکي از موثر نبودن روش درماني چهار ماهه بود، محققان اين مرکز اعلام کردند که اين روش درماني جديد از عملکرد بهتري در مقايسه با روش استاندارد شش ماهه برخوردار است. آزمايش باليني اين روش از سال 2007 بر روي 770 بيمار که پيش از اين تحت هيچ نوع درمان سل قرار نگرفته بودند، انجام شد؛ اين بيماران تحت چهار رژيم درماني مختلف و يک گروه کنترل شامل 160 بيمار نيز تحت درمان استاندارد شش ماهه قرار گرفتند.

در چهار رژيم درماني مختلف، سه رژيم شامل ترکيبي از چهار داروي ريفامپيسين، ايزونيازيد، پيرازيناميد و اتامبوتول به همراه داروي موکسي فلوکساسين بودند که بمدت دو ماه براي بيماران تجويز شدند.در دو ماه بعدي، ترکيبي از داروهاي مورد استفاده در درمان استاندارد شش ماهه با سطوح متغيير و در فواصل مختلف در کنار آنتي‌بيوتيک موکسي فلوکساسين تجويز شدند.

از سه گروه در رژيم درماني چهار ماهه، 96 درصد بيماراني که ترکيبي از ريفامپيسين، ايزونيازيد، اتامبوتول و موکسي فلوکساسين را در دو ماه آخر درمان دريافت کرده بودند، درمان شدند که ميزان بهبود در روش استاندارد شش ماهه 91 درصد گزارش شد. درصد عود براي بيماراني که با رژيم نخست تحت درمان قرار گرفته بودند، 4.6 درصد اعلام شد که مشابه ميزان عود در افراد تحت درمان با روش استاندارد بود. همچنين نتيجه آزمايش خلط براي انتقال بيماري در 92 درصد بيماراني که درمان جديد را دريافت کردند، (پس از دو ماه از شروع درمان) منفي گزارش شد که اين ميزان در گروه تحت درمان استاندارد 74 درصد بود.به گفته محققان، موکسي فلوکساسين يک داروي بالقوه در خانواده آنتي‌بيوتيک‌هاي کينولون محسوب مي‌شود که در عين داشتن عوارض جانبي، نگران‌کننده نيستند.

نتايج اين دستاورد در کنگره جهاني سلامت ريه در بارسلونا اسپانيا ارائه شد.


 خبر پزشکي 

 پياده روي ممنوع، فرصت پله نوردي را از دست ندهيد!

امروزه متخصصان قلب به بيماران قلبي مي گويند در صورتي که بتوانند با يک نفس 3 طبقه را بالا بروند توانايي برقراري بهترين رابطه را با شريک زندگي شان دارند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، بالا رفتن از پله ها بيشتر از هر کاري بدن را فعال مي کند. بالا رفتن از پله ها دوبرابر پياده روي سريع در سطحح هموار بدن را به کار مي اندازد و 50 درصد سخت تر از پياده روي در سربالايي و يا بلند کردن وزنه است.از آنجا که بالا رفتن از پله ها انرژي زيادي را صرف مي کند فقط افراد جوان با قلب سالم بايد تلاش کنند پله هاي زياد را به سرعت بالا بروند اما براي لقيه بالا رفتن از پله ها به صورت آهسته و مداوم کافي خواهد بود.ابتدا با بالا رفتن از 2 يا 3 طبقه پله نوردي را آغاز کنيد و يادتان باشد هنگامي که غذاي سنگين خورده ايد از پله ها بالا نرويد زيرا اين امر باعث ايجاد بيماري مي شود.نتايج مطالعات نشان مي دهند، پله نوردي باعث مي شود 2 تا 3 برابر بيشتر کالري بسوزانيد و نسبت به زماني مه بي تحرک هستيد و يا فقط پياده روي مي کنيد کالري بيشتري را بسوزانيد.

ريشه تنوع رفتاري در ژن ها است

اصلي ترين انگيزه و محرک هر يک از رفتارهاي گوناگون و ريشه تنوع رفتاري در ژن هاي هر موجود زنده برنامه ريزي شده است؛ اما تفاوت ميان ما و حيواناتي که از لحاظ ژنتيکي شبيه ما هستند و نيازهاي مشابه دارند در اين است که در انسان ها هيچ برنامه اي از پيش تعيين شده ژنتيکي وجود ندارد که به ما بگويد براي ارضاي نيازهاي مان چگونه بايد رفتار کنيم.

به گزارش آفرينش دکتر مينا پور فرخ، روان شناس در برنامه «خيابان بهبودي» گروه سلامت روان و خانواده راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: حيوانات زماني احساس خوبي پيدا مي کنند که نيازهاي جنسي، غذا و امنيتشان تامين شود در حالي که آنچه انسان ناطق را از حيوانات متمايز مي کند نياز به پيشرفت است.وي در ادامه اظهارکرد: همه پيشرفت هاي بشري حاصل تلاش گروهي از مردم است. وقتي به دلايل و انگيزه تلاش هاي اين گروه از افراد دقت مي کنيم مي بينيم که آن ها براي دستيابي به احساس بهتر يا اجتناب از احساس بد يا ناخوشايند دست به چنين تلاش هايي مي زنند. همه انسان ها براي ارضاي پنج نياز اساسي که در ژن هاي ما ريشه دارد از قبيل نياز به بقاء، نياز به عشق و احساس تعلق، نياز به قدرت و پيشرفت، نياز به آزادي و نياز به تفريح، تلاش مي کنند.

پورفرخ در ادامه بيان کرد: کم نيستند زن و شوهرهايي که زندگي خود را با عشق و انتخاب خود آغاز مي کنند

در حالي که پس از گذشت فقط چند سال از رابطه عاشقانه، روابط زناشويي آن ها دچار سکون و زخوت مي شود و پايه هاي زندگي را مي لرزاند. اين روان شناس در پايان اظهارکرد: در مراکز روان شناختي، ما روان شناسان، نيازهاي هر فرد را با توجه به ميزان و شدت آن بررسي مي کنيم چنانچه از نظر مقياس و درجه بندي بين نيازهاي مرد و زن، دوازده معيار يا بيشتر فاصله وجود داشته باشد، عدم تفاهم در نيازهاي وجودي پيش آگهي بدي در آينده رابطه افرادي است که قصد يک زندگي مشترک دارند، مي باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي