جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

رييس سازمان حمايت:
افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مواد شوينده تخلف است


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 رييس سازمان حمايت:
 افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مواد شوينده تخلف است  

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان درباره قيمت نان، چگونگي برخورد با تخلف در فروش خودرو از سوي خودروسازان، عرضه موبايل‌هاي قاچاق و افزايش قيمت مواد شوينده توضيحاتي ارائه و اعلام کرد: قيمت نان به صورت ويژه در دولت درحال بررسي است. افزايش بيش از 12 درصدي قيمت مواد شوينده تخلف است و برخورد مي‌شود.

به گزارش آفرينش ،سيد جواد تقوي در جمع خبرنگاران درباره تبعيض در برخورد با خودروسازاني که برخلاف قرارداد فروش خودرو عمل مي‌کنند، اظهار کرد: تا آنجا که موارد در قراردادهاي رسمي خودروساز با مصرف‌کننده جزو تعهدات باشد، پيگيري و برخورد مي‌کنيم و هيچ گونه تبعيضي در اين زمينه نيست. درصورتي که پيش‌فروش خودرو سه ماهه باشد و در موعد مقرر تحويل داده نشود برخورد خواهد شد و فروشنده موظف به انجام تعهدات بر اساس قرارداد است.

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان افزود: وزير صنعت، معدن و تجارت نيز بر اجراي تعهدات خودروسازان در زمينه فروش خودرو طبق قرارداد تاکيد دارد.وي گفت: البته ممکن است عدم اجراي تعهدات، عدول شرکت خارجي تحت قرارداد با شرکت سازنده باشد. اما در هر صورت خودروسازان متعهد هستند طبق قرارداد با رضايت مشتريان جلب و غرامت پرداخت کنند.

در غير اين صورت مصرف‌کنندگان مي توانند موضوع را اطلاع دهند تا از طريق سازمان حمايت اين موضوع را پيگيري و برخورد کنيم.رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با بيان اين‌که در برخي موارد مصرف‌کنندگان به مفاد قرارداد توجه نمي کنند، گفت:‌ از نيمه شهريور تاکنون شرايط فروش خودرو بهتر شده و بايد توجه داشت که خودروسازي يکي از بزرگترين صنايع کشور است و وجود اين مشکلات در اين بخش طبيعي است.

تغيير قيمت خودروهاي اسقاطي و تاثير منفي در هزينه تمام شده واردات خودرو

تقوي در پاسخ به اين که چرا خودروسازان در صورتي که نمي توانند تامين قطعه کنند، خودرو پيش فروش مي کنند؟ اظهار کرد: قبلا در رابطه با اسقاط خودرو سازمان سوخت و حمل و نقل وجه مربوط را از واردکننده دريافت مي کرد و بعد گواهي اسقاط صادر و ثبت سفارش انجام مي‌شد.

اما خرداد ماه امسال ستاد حمل و نقل دريافت نقدي را طبق قانون کنسل و اعلام کرد براساس قانون، اسقاط خودرو موکول شد به واردکننده و تمام واردکنندگان به دنبال خريد و اسقاط خودرو افتاده‌اند که اين امر شرايط را با تاخير مواجه کرد و اکنون موضوع در حال پيگيري است.وي گفت: ما پيشنهاد کرديم که مراکز اسقاط خودرو تحت مديريت متمرکز فعاليت کنند تا واردکنندگان اين مراکز را بشناسند و گواهي اسقاط بگيرند و شرايط واردات سرعت پيدا کند.تقوي اظهار داشت : اين شرايط باعث تغيير قيمت خودروهاي اسقاطي شد و تاثير منفي در هزينه تمام شده واردات خودرو مي گذارد.

رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان درباره گلايه هاي مشتريان در فروش خودرو اظهار داشت : گاهي اوقات عارضه‌هايي در يک صنعت رخ مي دهد که مشکلات بيروني ايجاد مي کند و اين به معناي تخلف نيست. چرا که توليدکننده خودش با مشکلات دست و پنجه نرم مي کند امروز صنعت خودرو براساس برنامه ريزي‌هاي توليدي‌اش پيش رفته است.

وي گفت: طبق برنامه در سال جاري بايد يک ميليون و 200 هزار دستگاه خودرو توليد شود که تاکنون بيش از 612 هزار دستگاه خودرو توليد و عرضه شده و در فروش فوري 58 درصد و در زمينه پيش فروش خودرو 64 درصد افزايش داشته‌ايم.

تقوي درباره قيمت گندم،‌آرد و نان گفت : اين کالاها استراتژيک هستند و مورد توجه همه دولت‌ها قرار دارند. نان به صورت ويژه در دستور کار دولت است و قيمت آن براساس افزايش هزينه‌هاي توليد بررسي مي شود.رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با اشاره به اين‌که طي 30 ماه اخير هيچ قيمت نان و آرد هيچ گونه تغييري نداشته‌اند، اظهار کرد:‌دولت به ازاي هر کيلوگرم گندم 685 تومان يارانه مي پردازد تا نان ارزان در اختيار مردم قرار گيرد اما هزينه‌هاي ديگر نانوايي‌هاي و کارخانه‌هاي آردسازي از قبيل حمل و نقل،‌انرژي و ... تغيير کرده که براين اساس آن‌ها خواستار اصلاح قيمت هستند.


 تريبون اقتصادي 

 رقم يارانه نقدي در سال 94 افزايش نمي‌يابد

نماينده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به وضعيت کسري بودجه و کاهش درآمدهاي نفتي تصميمي مبني بر افزايش رقم يارانه نقدي در سال 94 وجود ندارد.

محمد عليپور در گفت‌وگو با تسنيم ، به رويکرد دولت نسبت به افزايش يا کاهش رقم يارانه نقدي در سال 94 اشاره کرد و اظهار داشت: بنا به آخرين اطلاعاتي که در اين زمينه وجود دارد هيچ تصميمي براي افزايش يارانه نقدي در سال آتي اتخاذ نشده است.

وي گفت: حتي صحبت بر سر اين موضوع وجود دارد که افرادي که قرار بود در سال 93 به‌سبب بي‌نيازي از دريافت يارانه نقدي، سهم آنها قطع شود چرا تا کنون اقدامي در اين باره نشده است. عليپور افزود: دولت تا کنون در اينکه اقدام به قطع يارانه نقدي اين قشر از جامعه نکرده است محافظه کارانه عمل کرده و در اين زمينه بر دولت انتقاد وارد است.

قيمت نفت گران شد

به دنبال تصميم احتمالي ايران براي کاهش توليد نفت اوپک تا سقف يک ميليون بشکه در روز، قيمت نفت درياي برنت براي تحويل در ماه ژانويه تا 38 سنت افزايش يافت و به قيمت 80.74 دلار در هر بشکه رسيد.

به گزارش مهر به نقل ازبلومبرگ ،بيژن زنگنه و علي النعيمي وزيران نفت ايران و عربستان سعودي چهارشنبه هفته جاري و پيش از آغاز به کار يک صد و شصت و ششمين نشست اوپک در وين درباره تغيير و تحولات قيمت در بازار جهاني نفت ديدار و گفتگو مي‌کنند. مهمترين محور اين ديدار و گفتگوي دوجانبه دستيابي به يک نظر مشترک به منظور دفاع از قيمت‌هاي نفت در بازار جهاني است و از سوي ديگر، پيش بيني مي‌شود وزير نفت ايران در اين ديدار که قرار است پشت درهاي بسته انجام شود، پيشنهاد کاهش 500 هزار تا يک ميليون بشکه اي سقف توليد نفت اوپک را مطرح کند.

اوپک در نشست روز پنجشنبه به دنبال آرامش در بازار است

براساس اين گزارش ،شوراي عالي نفت کويت اعلام کرد: سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) در نشست روز پنجشنبه در وين به دنبال راهکاري براي آرام کردن بازارهاي جهاني و ثبات در قيمت‌ها خواهد بود.

عبد المجيد الشتي عضو ارشد شوراي عالي نفت کويت گفت: به نفع اوپک و تمام کشورهاي عضو اين سازمان است که به مردم نشان دهند اين سازمان کار خود را انجام مي‌دهد. آنها دو گزينه پيش رو دارند: (1) توليد را کاهش دهند.(2) در سطح فعلي نگه دارند.

الشتي افزود: براي اوپک سخت است بگويد: بياييد اوضاع را به حال خود رها کنيم. بنابراين اين سازمان براي حفظ قيمت‌ نفت در سطح بشکه‌اي 80 دلار براي يک دوره زماني مشخص تصميم خواهد گرفت.

اوپکي‌ها توافق نکنند قيمت نفت به 60 دلار سقوط مي‌کند

همچنين ،رويترز در گزارشي پيش بيني کرد اگر اعضاي اوپک با کاهش معنادار توليد موافقت نکنند، قيمت نفت تا 60 دلار هم سقوط خواهد کرد.

به گزارش رويترز گزارش داد: تنها راه حل براي برگرداندن قيمت نفت به وضعيت قبلي آن، کاهش معنادار توليد نفت اوپک است و کاهش توليد 500 هزار بشکه اي در روز نمي‌تواند در اين باره راهگشا باشد. در اين ميان، اگر اين مهم تحقق نيابد، آن وقت بايد شاهد سقوط قيمت نفت تا 60 دلار در هر بشکه باشيم. رويترز پيش بيني کرده در صورت موافقت اعضاي اوپک با کاهش قابل توجه توليد، قيمت نفت مي‌تواند به بالاي 85 دلار در هر بشکه برسد.

طرح برخورد با مشترکان پرمصرف آب تا پايان سال آماده اجرا مي‌شود

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو گفت: با هماهنگي دولت طرح برخورد با مشترکان پرمصرف آب را تا پايان سال آماده اجرا مي کنيم تا از ابتداي سال آينده، امکان اجراي اين طرح وجود داشته باشد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،عليرضا دائمي اظهار داشت: مشترکاني که بسيار بيش از ديگران به مصرف آب مي پردازند در سالهاي گذشته نشان داده اند که به درخواست صرفه جويي و تلاشي که براي فرهنگ سازي مي شود بي توجه هستند و نياز است که طرحي براي برخورد با آنها مصوب شود تا شايد با اعمال محدوديت ها در استفاده از خدمات آب و برق و يا مواجه با جرايم مالي در صورت مصرف بي رويه، نسبت به اصلاح رويه مصرف خود توجه کنند.

وي افزود: طرحي که وزارت نيرو در خصوص برخورد با مشترکان پرمصرف به دولت داده و در کميسيون هاي اقتصادي دولت در دستور بررسي قرار دارد، در صورت تصويب به ما امکان برخورد قانوني با مصرف بي رويه را خواهد داد.

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو تصريح کرد: مشترکاني که بسيار بيش از ديگران مصرف مي کنند و عموما 8 تا 10 برابر متوسط مصرف کشور در بخش آب شرب خانگي، مصرف دارند، درصد کمي از جامعه را شامل مي شوند که در کلانشهر تهران حدود 3 هزار مشترک شناسايي شده اند و در کلانشهرهاي ديگر نيز، اين تعداد کمتر از اين رقم است اما مجموع حجم مصرف آنها قابل توجه است.

دائمي در پاسخ به "چه زماني طرح برخورد با مشترکان پرمصرف در دولت نهايي شده و آماده اجرا مي شود؟"، گفت: در وزارت نيرو برخورد با مشترکان پرمصرف را براي پيک مصرف سال 94 در برنامه داريم.

پيشنهاد مجلس براي قيمت نفت در بودجه 94

رييس کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به ادامه روند کاهشي قيمت نفت در بازارهاي جهاني و تاثير آن بر بودجه سال 94 کشور، گفت: مجلس و کميسيون برنامه نقطه نظرات خود را در اين خصوص به دولت اعلام کرده و براين اساس پيشنهاد ما براي قيمت نفت در سال آينده رقم حدود 80 دلار براي هر بشکه است.

به گزارش ايرنا؛غلامرضا تاجگردون با اشاره به آنکه دولت بايد با توجه به بحث کاهش قيمت نفت، بودجه سال آينده را مناسب تدوين و لايحه آن را به مجلس ارايه کند، افزود: به نظر مي رسد موضوع کاهش قيمت نفت ادامه دار باشد و بازگشت به قيمت هاي سابق در کوتاه مدت پيش بيني نمي شود.

وي با بيان آنکه در بودجه 94 به دليل افت قيمت نفت با کاهش منابع در حوزه بودجه هاي عمراني مواجه خواهيم شد، افزود: دولت با اولويت بندي برنامه هاي اقتصادي و صنعتي مي تواند با موفقيت از اين مشکل عبور کند.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه افت ناگهاني قيمت نفت در بازارهاي جهاني، کشورهاي نفتخيز را بر آن داشت تا در تدوين قانون بودجه سال آينده خود محتاط تر عمل کنند، افزود: اعضاي اوپک قصد دارند در بودجه سنواتي خود قيمت هر بشکه نفت را حدود 60 تا 80 دلار تعيين کنند.

وي افزود: آينده نگري اعضاي اوپک درحالي رقم مي خورد که ايران نيز درصدد اعمال کاهش قيمت در بودجه سال آينده است اما از آنجا که هنوز قيمت نفت خام در بودجه 94 نهايي نشده است، احتمال گنجاندن نفت 75 تا تا 80 دلاري در بودجه و تقبل ريسک کمتر وجود دارد.

راه‌آهن گرگان-گرمسار برقي مي‌شود

مديرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اينکه پس از افزايش ترانزيت در راه‌آهن ايران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان، برقي کردن مسير گرگان ـ گرمسار را هم انجام مي‌دهيم، گفت: با راه‌اندازي کريدور شرق درياي خزر، ايران به کشور چين و کشورهاي اروپايي متصل مي‌شود.

به گزارش مهر، محسن پورسيد آقايي با بيان اينکه راه‌آهن ايران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان به زودي افتتاح مي‌شود، گفت: در حال حاضر در اين مسير خط آهن سرخس را هم داريم اما مسير سرخس بيشتر مورد استفاده بخش شرقي قزاقستان قرار مي‌گرفت، ولي کريدور جديد اين مزيت را دارد که قطارهاي قزاقستان بدون عبور از کشور ديگري وارد ترکمنستان شود.


 نهادهاي مالي 

 اختصاص رتبه دوم کشوري بانک مسکن استان کرمان در پرداخت تسهيلات روستايي

علي اصغر نادري مدير شعب بانک مسکن استان کرمان با تاکيد برفروش اقساطي طرح هاي مهروروستايي خدمات بانک مسکن را تشريح کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن،نادري اظهار داشت:بانک مسکن استان کرمان به 41هزار واحد مسکوني تسهيلات روستايي پرداخت نموده است که پس از بانک مسکن آذربايجان شرقي در رتبه دوم کشورقراردارد .

شفافيت و انتشار عمومي اطلاعات در بانک صادرات

در راستاي اجراي بخشنامه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و دستور العمل «ضوابط ناظر بر حداقل استانداردهاي شفافيت و انتشار عمومي اطلاعات توسط موسسات اعتباري» صورت هاي مالي بانک صادرات ايران و ساير اطلاعات با اهميت بر روي سايت اين بانک به نشاني اينترنتي www.bsi.ir منتشر شده است . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، صورت هاي مالي اين بانک منتهي به اسفند هر سال به همراه گزارش حسابرسي و بازرسي قانوني در مجمع عمومي عادي سالانه به صورت مجلدي چاپ و در اختيار سهامداران حقيقي و حقوقي قرار مي گيرد .

انتقال وجه کارت به کارت در سامانه موبايل بانک تجارت

بانک تجارت امکان انتقال وجه کارت به کارت مشتريان را بر روي موبايل بانک خود فراهم آورده است. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، از اين پس مشتريان اين بانک مي توانند عمليات کارت به کارت را از طريق نرم افزار موبايل بانک خود بر روي انواع گوشي هاي هوشمند و تبلت انجام دهند.

مديرعامل بانک ملي :

حراست مشاور امين مديريت مي‌باشد

هفدهمين نشست حراست‌هاي ادارات امور شعب سراسر کشور با سخنان دکتر همتي رئيس هيأت‌مديره و مديرعامل بانک ملي ايران در مجموعه آموزشي - رفاهي بانک مرکزي در نوشهر آغاز شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ، مديرعامل بانک ملي ايران تأکيد کرد : فعاليت حراست‌هاي بانک مکمل فعاليت واحدهاي بازرسي است و چشم و گوش مديريت و مشاوري امين براي مديريت بانک هستند.

امضاي شيوه‌نامه مشترک آموزشي بين بانک گردشگري و بانک آينده

در اجراي تفاهم نامه مشترک شهريور ماه 1393، بين دو بانک گردشگري و آينده و به‌منظور گسترش و تعميق زمينه‌هاي همکاري دوجانبه در حوزه آموزش، شيوه‌نامه مشترکي، در روز سه شنبه مورخ 27/08/1393 بين دو بانک، به امضا رسيد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري،با امضاي اين شيوه‌نامه، فصل جديدي از همکاري‌هاي مشترک آموزشي بين دو بانک آغاز شده و هم‌افزايي حاصل از آن، در قالب طراحي و اجراي برنامه هاي آموزشي مشترک و طرح ريزي براي تحقق سازمان يادگيرنده در دو بانک و تربيت نيروهاي مستعد و حرفه اي در نظام بانکي کشور و ارزش‌آفريني هر چه بيش‌تر براي مشتريان و ساير ذي نفعان دو بانک، نمود خواهد يافت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي