جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/09/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4863

استاندار لرستان:
طرح راه‌آهن دورود - خرم‎آباد - انديمشک و آزادراه خرم‎آباد - اراک در دست احداث است


برگزاري اختتاميه دومين کنگره تخصصي مديريت شهري ايران و نمايشگاه تخصصي دستاوردهاي شهرداريهاي مازندران

توسط مديرعامل شرکت توانير؛
‏بازديد از پروژه‌هاي نيروگاهي برق منطقه‌اي خوزستان‏

استاندار البرز در جمع مديران راديو دانش:
انعکاس دستاوردهاي علمي و فناوري در البرز و اطلاع‌رساني به سراسر کشور از طريق راديو دانش فرصت بزرگي براي استان است


خبر


خبر


 استاندار لرستان:
 طرح راه‌آهن دورود - خرم‎آباد - انديمشک و آزادراه خرم‎آباد - اراک در دست احداث است 

خرم‎آباد – خبرنگار آفرينش

استاندار لرستان از افتتاح دو سد استان طي امسال خبر داد و امنيت پايدار را بسترساز رونق سرمايه‌گذاري در اين استان دانست.هوشنگ بازوند در جلسه معارفه مديرکل اطلاعات استان لرستان با اشاره به شرايط مطلوب شاخصهاي امنيت در استان، لرستان را يکي از امن‌ترين استانهاي کشور دانست.وي از امنيت پايدار با عنوان بستر جذب سرمايه‌گذار و رونق اقتصادي در استان ياد کرد و بيان داشت: لرستان براي پيشرفت همه‌جانبه نيازمند جذب سرمايه‌گذاري بخش خصوصي بوده که تحقق اين امر نيز در گرو وجود امنيت پايدار در استان است.

بازوند ادامه داد: همه بايد معتقد باشيم که هر اتفاق مثبتي در جامعه در ابعاد مختلف فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و... نيازمند امنيت پايدار است.وي همچنين به فعاليتهاي مثبت انجام شده در لرستان براي جذب سرمايه گذار و رونق اقتصادي در استان اشاره کرد و گفت: در اين راستا با جذب سرمايه‌گذاري بخش خصوصي برخي از پروژه‌هاي مهم استان فعال شده‌اند.

وي با اشاره به در دست احداث بودن راه‌آهن دورود - خرم‎آباد - انديمشک و آزادراه خرم‎آباد - اراک در استان افزود: طرح توسعه فرودگاه خرم‎آباد نيز با شتاب خوبي در حال انجام است.

استاندار لرستان به افزايش تعداد پروازهاي فرودگاه خرم‎آباد اشاره کرد و بيان داشت: در حال حاضر به صورت روزانه پرواز تهران - خرم‎آباد و بالعکس و همچنين پرواز مشهد در فرودگاه خرم‎آباد داير است.

بازوند از راه‌اندازي پرواز عسلويه در اين فرودگاه با رويکرد جذب گردشگر خبر داد و يادآور شد: همچنين تکميل پروژه‌هاي نيمه تمام استان به طور جدي در دستور کار قرار داد.وي با اشاره به در دست احداث بودن 10 سد در استان لرستان افزود: دو سد استان طي دهه فجر سالجاري به بهره‌برداري خواهند رسيد.استاندار لرستان در پايان سخنان خود از تلاشهاي مديرکل قبلي اطلاعات استان لرستان تقدير و و براي مدير کل جديد اين دستگاه آرزوي موفقيت کرد.


 برگزاري اختتاميه دومين کنگره تخصصي مديريت شهري ايران و نمايشگاه تخصصي دستاوردهاي شهرداريهاي مازندران 

 ساري - سامع

دومين کنگره تخصصي مديريت شهري ايران و نمايشگاه دستاوردهاي شهرداريهاي مازندران که به صورت همزمان در دو مکان مصلاي‌ساري و مجتمع پرديس آغاز شده بود با موفقيت به کار خود پايان داد.در اين مراسم با شکوه و متنوع که اجراي زنده موسيقي اقليمي نواحي مختلف کشور را به همراه داشت، جمعي قريب به 600 نفر از اعضاي شوراي اسلامي شهرهاي کشور، شهرداران و ديگر مديران شهري حضور داشتند.در ابتداي اين مراسم از نخبگان عرصه مديريت شهري و شهرسازي از جمله دکتر شفايي به عنوان يکي از چهره‌هاي ماندگار نظام شهرسازي ايران، تجليل و قدرداني به عمل آمد، وي نقش موثر و کاربردي در عرصه معماري و شهرسازي در کشورهاي مختلف دنيا را به همراه دارد.

طرح موضوعات مختلف مديريت شهري کشور و بررسي چالشهاي موجود از جمله فروش تراکم، حمايت دولت از شهرداريها، راهکارهاي موثر جذب توريسم در عرصه مديريت گردشگري و... از جمله موضوعات مختلفي بود که در اين کنگره درباره آن به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.همچنين برگزاري پنل‌ تخصصي در اين مراسم فرصت بسيار مغتنمي را براي شوراها و شهرداران به عنوان بخشهاي اجرايي به وجود آورد تا با هم‌انديشي و تبادل نظر با اساتيد، دانشگاهيان و نخبگان به عنوان بخش علمي و آکادميک عرصه مديريت شهري و مطرح کردن مشکلات، موانع و دغدغه‌هاي موجود در اين عرصه، گام موثري را در جهت پيشرفت شهرهاي خود بردارند.


 توسط مديرعامل شرکت توانير؛
 ‏بازديد از پروژه‌هاي نيروگاهي برق منطقه‌اي خوزستان‏ 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت توانير در سفري يک روزه از پروژه‌هاي نيروگاه سيکل ترکيبي شهداي بهبهان و نيروگاه ماهشهر بازديد و در جريان مراحل ساخت اين نيروگاهها و مشکلات فرا روي پيمانکاران در جهت پيشرفت کارها قرارگرفت.همايون حائري در بازديد از نيروگاه سيکل ترکيبي شهداي بهبهان پس از ارايه گزارش ميزان پيشرفت عمليات اجرايي توسط کارشناسان و مسوولان پروژه و بيان مشکلات توسط پيمانکاران باتوجه به آماده بودن زيرساختها و تجهيزات مورد نياز ساخت اين نيروگاه خواستار برنامه‌ريزي و تلاش مضاعف براي در مدار قرار گرفتن واحد نخست اين نيروگاه براي تابستان 1394 شد.

وي ادامه داد: نيروگاه بهبهان يک پروژه حياتي است که با آماده شدن آن ضمن تامين برق مطمئن و پايدار وکاهش تلفات شبکه، بخشي از مشکلات بيکاري در منطقه نيز حل مي‌شود و به رشد و توسعه صنعت در اين شهرستان کمک خواهد کرد که خواسته اصلي مردم شريف اين خطه است.حائري در ادامه از نيروگاه گازي ماهشهر بازديد و در جريان مراحل عمليات اجرايي اين نيروگاه قرار گرفت و گفت: اين نيروگاه مي‌تواند نقش مهمي در افزايش پايداري و بهبود ولتاژ شبکه انتقال و فوق توزيع در منطقه و رفع معضل بيکاري، رشد و توسعه صنعت در منطقه داشته باشد.وي در اين سفر يک روزه از نيروگاه پالايشگاه آبادان نيز بازديد کرده و طي جلسه‌اي با مديرعامل اين پالايشگاه آمادگي شرکت توانير و شرکت برق منطقه‌اي خوزستان را جهت اتصال نيروگاه پالايشگاه آبادان به شبکه انتقال و فوق توزيع برق خوزستان اعلام کرد.

گفتني است مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل شرکت توانير، فرمانداران ماهشهر، بهبهان، آبادان، فرمانده ناحيه انتظامي آبادان، مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان، معاونان برنامه‌ريزي و تحقيقات و طرحهاي توسعه برق، مدير روابط عمومي و مديران نواحي بهره‌برداري انتقال جنوب، جنوب شرق و شرق شرکت برق منطقه‌اي خوزستان و همچنين مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق خوزستان، مديرعامل توانير را در اين سفر يک روزه همراهي کردند.


 استاندار البرز در جمع مديران راديو دانش:
 انعکاس دستاوردهاي علمي و فناوري در البرز و اطلاع‌رساني به سراسر کشور از طريق راديو دانش فرصت بزرگي براي استان است 

 کرج – خاکپور

سيد حميد طهايي استاندار البرز با حضور در نشستي صميمي در راديو دانش با مديران اين شبکه بحث و گفتگوکرد.به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي راديو دانش استاندار البرز در نشستي صميمي که در سالن جلسات اين شبکه برگزارشد حضور يافت و با مديران اين مرکز گفتگو نمود. سيد حميد طهايي در بازديدي که از شبکه‌هاي راديويي دانش و ايران صدا داشت ضمن ابراز خرسندي از حضور در بين مديران و برنامه‌سازان اين دو شبکه راديويي مطرح کرد: استان البرز از ظرفيت و پتانسيل بالايي برخوردار است و بسترهاي علمي قوي از قبيل مراکز تحقيقاتي، آموزشي، پارک علم و فناوري، داروسازي و کشاورزي درآن ايجاد شده که راديو دانش مي‌تواند با بهره‌گيري از اين امکانات، دانش را به فناوري تبديل کند و با آگاهي‌بخشي در اين زمينه، به عاملي براي رساندن پژوهشهاي نظري به توليدات انبوه و کاربردي در استان مبدل گردد. همچنين طهايي تأکيد کرد: در حال حاضر مراکز متعدد علمي و تحقيقاتي ملي در استان البرز مستقر است و راديو دانش مي‌تواند با کارکرد وِيژه خود حلقه وصل بين محققان و مردم در کشور باشد و توانمنديهاي علمي و تحقيقاتي استان البرز از طريق اين رسانه راديويي مي‌تواند به سراسر کشور مخابره شود.

علي سيفي؛ مدير شبکه راديويي دانش در اين نشست پس از بيان اين مطلب که شبکه راديويي دانش دومين شبکه پس از راديو معارف است که در تهران مستقر نبوده و به صورت سراسري از استان البرز پخش مي‌شود؛ اهداف کلي اين شبکه را شرح داد. وي اهداف شبکه را تهيه، طرح و توليد و پخش برنامه‌هاي راديويي با محور‌هاي تبيين و ارتقاي دانش در زندگي، آموزش عالي، صنايع دانش‌بنيان، توليد و کسب و کار درراستاي اعتلاي فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني در چارچوب اصول و خط‌مشي برنامه‌ها و سياست‌هاي مصوب سازمان صدا و سيما دانست و گفت:راديو دانش با توليد برنامه‌هاي فاخر علمي، « رسانه‌اي جريان‌ساز در تحولات فکري و علمي» و «اثرگذار در نهضت نرم افزاري، توليد فکر، علم و نظريه» و «منبعي موثق و به روز براي اخبار و دستاوردهاي علمي و فناوري» در کشور است.

اين راديو اهداف اصلي چون تقويت روحيه علم‌اندوزي، تحقيق، ابتکار و نوآوري و ارتقاي دانش عمومي و کاربردي در زندگي، تبيين ضرورت ايجاد نهضت نرم‌افزاري و توليد علم و ايجاد صنايع دانش‌بنيان، معرفي و تبيين ضرورت ارتقاي کيفي مراکز علمي و پژوهشي و آموزش عالي و ارتباط اين مراکز با صنايع، توليد و کسب و کار، کسب جايگاه معتبر به عنوان منبع موثق خبري درخصوص يافته‌هاي علمي به خصوص توسط محققان و دانشمندان ايراني و اسلامي، تبيين و ترويج دانشهاي حرفه‌اي در جهت ايجاد، پايش و رشد کسب و کار علمي و تبيين اهميت پرورش نخبگان در جهت توسعه سرمايه انساني در حوزه‌هاي مختلف دانشي را سرلوحه کار خود قرار داده است.


 خبر 

 لاشه يک راس خوک وحشي از يک شکارچي غيرمجاز در فيروزکوه کشف و ضبط شد

فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان فيروزکوه از دستگيري يک شکارچي غيرمجاز به همراه لاشه يک رأس خوک وحشي در اين شهرستان خبر داد. 'رضا کرمي در گفت وگو با خبرنگار آفرينش افزود: بامداد امروز ماموران اجرايي شهرستان فيروزکوه حين گشت شبانه به يک دستگاه خودروي رونيز در منطقه مشکوک و خودرو را متوقف کردند.

وي اظهار داشت: در بازرسي از اين خودرو، لاشه يک رأس خوک وحشي به همراه يک قبضه اسلحه شکاري گلوله زني کشف و ضبط شد.کرمي افزود: شکارچي متخلف با تشکيل پرونده شکارغيرمجاز و محکوميت به پرداخت دو ميليون ريال جريمه نقدي ناشي از زيان وارده به محيط زيست، به مراجع قضايي معرفي شد.

سومين جشنواره فراگيري نخستين واژه آب

بومهن - خبرنگار آفرينش

امسال براي سومين سال متوالي جشنواره ملي "فراگيري نخستين واژه آب" درمدارس تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران برگزار شد که دبستان شهيد مهمانچي بومهن ميزبان سومين دوره از اين جشنواره بود.به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از روابط عمومي آبفاي شرق استان تهران ، امسال براي سومين سال متوالي با ابلاغ و تاکيد دستورالعمل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در زمينه پرداختن به اهميت فرهنگ سازي و يادآوري انتقال پيامهاي مرتبط با استفاده بهينه به نسل نوجوان، سومين جشنواره ملي فراگيري نخستين واژه آب با تصويب هيئت مديره شرکت آب و فاضلاب استان تهران درشهر بومهن و با حضور پرشور دانش‌آموزان مقطع اول دبستان مدرسه ياد شده برگزار شد.

برنامه حفاظتي آتشکده آذرگشسب مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب به اتمام رسيد

اروميه - خبرنگارآفرينش

مدير پايگاه جهاني تخت سليمان تکاب از اتمام برنامه حفاظتي و حفاظت پيشگيرانه محوطه آتشکده آذرگشسب اين مجموعه جهاني خبر داد.حسن يوسفي افزود: عمليات حفاظت از آثار و بقاياي برجسته‌ترين شاهکار معماري مذهبي عصر ساساني به منظور پاسداري و نگهداري بهينه اين بناي سترگ معماري از مهرماه سال جاري آغاز شده بود.وي گفت: آب شستگي تدريجي و عدم تجديد به موقع کاهگل جرزها و ديواره هاي آتشکده آذرگشسب بخصوص در چند سال اخير باعث حذف کامل کاهگل از روي اکثر قسمتهاي اين اثر ارزشمند مذهبي شده بود که به تبع آن آجر و ملات به کار رفته در اين فضا، به طور مستقيم در معرض عوامل جوي قرار داشت و تحت تأثير عوامل مخل داخلي و خارجي، روند فرسايش مواد و مصالح در اين بناي مذهبي سير صعودي به خود گرفته بود.

يوسفي اضافه کرد: با توجه به شرايط حساس بوجود آمده در آتشکده و ديگر بناهاي مجموعه که وضعيت مشابهي داشتند، ضرورت توجه ويژه به اين فضاها و ايجاد يک لايه محافظ بر روي مواد و مصالح موجود در اين قسمتها بيش از پيش احساس مي‌شد.وي گفت: براساس همين رويکرد که با هدف حفاظت پيشگيرانه همراه بود بقاياي معماري طاقها، قوسها و ديواره‌هاي اين اثر برجسته مذهبي با استفاده از کاهگل پوشيده شد تا لايه حفاظتي ايجاد شده مانع نفوذ نزولات جوي به ساختار مواد و مصالح شود.

يوسفي افزود: انجام اقدامات فوق و اتمام به موقع کار قبل از شروع فصل بارندگي نيازمند استقرار تمام وقت نيروهاي مجموعه در اين قسمتها و پيشبرد سريع کار حفاظت بود که در طول يک ماه اخير بعد از تهيه مواد اوليه و اختلاط و عمل‌آوري کاهگل، تمهيدات حفاظتي موردنظر به انجام رسيد.

وي يادآوري کرد: شيب‌بندي پوشش کاهگل جرزها و ديواره‌هاي آتشکده به گونه اي انجام گرفت تا هدايت آب ناشي از بارندگي به بهترين شکل ممکن به انجام رسد، تا با اين اقدام، از آسيب بيشتر به جرزهاي قطور و بقاياي معماري جلوگيري به عمل آيد.يوسفي اضافه کرد: اين عمل نه تنها موجب پوشش و تقويت بقاياي معماري در برابر باران و برف فصلي مي‌شود بلکه مواد و مصالح تاريخي را براي کارهاي مرمتي آينده حفاظت مي‌کرد.

مدير پايگاه جهاني تخت سليمان افزود: مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان و بقاياي معماري آتشکده آذرگشسب به عنوان يکي از سه پرستشگاه اصلي و مهم ايران باستان و يکي از يادمانهاي جهاني و يکي از دو اثر جهاني استان با توجه به اينکه همه ساله مورد بازديد بيشترين تعداد گردشگران داخلي و خارجي قرار مي‌گيرد همين امر لزوم توجه بيشتر به اين اثر جهاني را چندين برابر مي‌کند.وي گفت: افزايش آمار گردشگران علاوه بر آن که نويدبخش رشد اقتصادي منطقه و استان است بلکه توجه بيشتر مسئولان امر را به زيرساختهاي گردشگري و بهبود و بهينه‌سازي راههاي ارتباطي استان و اين اثر جهاني را مي‌طلبد که درصورت تحقق چنين سياستهايي، پتانسيل تبديل صنعت گردشگري به يکي از پررونقترين صنايع و خدمات استان دور از انتظار نخواهد بود.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل:

خريد تضميني شير خام همزمان با شش استان کشور براي نخستين‌بار در اردبيل آغاز شد

اردبيل – خبرنگار آفرينش

بهلول تکلوي در جلسه هماهنگي عملياتي کردن اين طرح در اردبيل اظهار کرد: براي اولين بار در کشور و با تصويب شوراي عالي اقتصاد و در حمايت از هدف‌گذاري‌هاي وزارت کشور در بخش توليدات دامي کار خريد تضميني شير خام از مناطق روستايي آغاز شد.وي گفت: اين کار با هدف احياي مراکز گاوداري شيري به صورت پايلوت در هفت استان کشور آغاز شده تا خريد تضميني شير به نرخ 14 هزار و 450 ريال از مراکز توليد شير انجام شود.معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل ادامه داد: پيش از اين رقم خريد حدود 800 تا 900 تومان بود که وزارت جهاد کشاورزي با هدف حفظ توليدکنندگان اين نرخ‌گذاري و خريد تضميني را انجام مي‌دهد.

تکلوي خاطرنشان کرد: با اين حرکت که حمايت از توليد و جبهه اقتصادي است وزارت جهاد کشاورزي با اختصاص 90 ميليارد ريال اعتبار سعي در حمايت از سنگر توليد داخلي دارد تا در اين راستا بتوان کارهاي مطلوب حمايتي را انجام داد. اين مسئول بيان کرد: در آينده اکثر مراکز پرواربندي گاو شيري با بهبود روند فعاليت خود در توليد شير که مهمترين موضوع ملي در تامين در ميران پروتئين مصرف‌کنندگان است گام‌هاي اساسي برداشته شود.

وي تصريح کرد: هم اکنون در استان اردبيل سالانه 272 هزار تن شير توليد مي‌شود که مصرف سرانه استان 174 هزار و 200 تن است که ميزان مازاد بر مصرف که رقمي معادل 98 هزار و 230 تن است به خارج از استان حمل مي‌شود. معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل با اشاره به روند رو به رشد فعاليت‌هاي سازمان جهاد کشاورزي در تمام زمينه‌ها به ويژه حوزه توليدات دامي ادامه داد: در حال حاضر با سياست‌گذاري دولت سازمان جهاد کشاورزي در استان اردبيل و به صورت مدون برنامه‌ريزي‌هاي کلان سازماني، سعي بر اين است تا با شناخت کافي از توانمندي‌ها بتوان پيگير حل مسائل و مشکلات شده و تلاش ما بر اين است تا با انرژي بيشتر بتوانيم گام‌هاي جدي و عملي را در تقويت جبهه توليد برداريم. تکلوي در پايان سخنان خود گفت: استان اردبيل يکي از قطب‌هاي دامداري و محصولات متنوع در اين حوزه است که انتظار مي‌رود با اين حمايت‌ها بتوان اين کار را با مطلوبيت به انجام رساند.

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر دماوند خبر داد؛

تشکيل معاونت فرهنگي شهرداري دماوند در آينده‌ نزديک

دماوند - خبرنگارآفرينش

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر دماوند از تشکيل معاونت فرهنگي شهرداري دماوند در آينده‌اي نزديک خبر داد.

علي نوروز قزويني در گفت‌وگو با خبرنگارآفرينش با بيان اينکه اين نخستين نمايشگاه کتاب شهرستان دماوند بوده که با اين کيفيت مطلوب برگزار شد، اظهار داشت: در گذشته نمايشگاه کتاب در دماوند برگزار شده بود اما نمايشگاهي با اين کيفيت همراه با غرفه‌ها و عناوين کتاب‌هاي فراوان نبوده است. وي با بيان اينکه در نمايشگاه کتاب 40 ناشر شرکت کردند، افزود: آنها توانستند با ارائه بيش از 16 هزار عنوان کتاب برگزاري يکي از بي‌نظير‌ترين نمايشگاه‌هاي شهرستان دماوند را رقم بزنند و اين اقدام در جامعه فرهنگي شهرستان دماوند بسيار تأثيرگذار است. رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر دماوند با بيان اينکه سعي کرديم تا کارهايي که به فرهنگ ربط پيدا مي‌کند را در دماوند افزايش دهيم، تصريح کرد: خوشبختانه تاکنون فعاليت خوبي در زمينه کارهاي فرهنگي در شهر دماوند انجام شده و برپايي نمايشگاه کتاب يکي از مهم‌ترين آن کارها بوده است. نوروز قزويني با بيان اينکه برپايي اين نمايشگاه 80 ميليون تومان هزينه در برگرفت گفت: 50 درصد اين مبلغ توسط شوراي اسلامي شهر و شهرداري دماوند و 50 درصد ديگر نيز توسط خود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دماوند تأمين شد.


 خبر 

 شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترين توليدکننده آهن اسفنجي جهان

اصفهان - راعي

با بهره‌برداري از مدول‌ها و مگامدولهاي توليد آهن اسفنجي در فولاد مبارکه، ناحيه سبا و فولاد هرمزگان، شرکت فولاد مبارکه اصفهان عنوان بزرگترين توليدکننده آهن اسفنجي جهان را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، در مجموعه مدولها و مگامدولهاي شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال 2013 ميلادي 8 ميليون و 122 هزارتن آهن اسفنجي توليد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد رشد را نشان مي‌دهد اين در حاليست که در هفت ماهه اول سال 2014ميلادي نيز مجموعه فولاد مبارکه اصفهان با 18 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل، 4ميليون و 648 هزارتن آهن اسفنجي توليد کرده است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم اکنون توليد بيش از 60 درصد آهن اسفنجي کشور را بر عهده دارد و با اين ميزان توليد در شرکت فولاد مبارکه شرايطي فراهم شده است تا جمهوري اسلامي ايران با توليد 14 ميليون و 528 هزار تن آهن اسفنجي و رشد 4.25 درصدي در سال گذشته بعد از هند به عنوان دومين توليد‌کننده اين محصول بين كشورهاي فولادساز جهان شناخته شود.

مدير خانه مطبوعات استان اردبيل:

بيمه خبرنگاران روز به روز شرايط بدتري پيدا مي‌کند

اردبيل – خبرنگار آفرينش

مهدي حسين‌نژاد در اردبيل‌ اظهار کرد: ‌به دليل بدهي دولت قبلي به صندوق حمايت از نويسندگان و خبرنگاران ماه‌هاست که جلوي بيمه خبرنگاران با پوشش از محل يارانه‌ها بسته شده و در اين زمينه هيچ‌گونه يارانه‌اي پرداخت نمي‌شود.

وي تصريح کرد: در سال 94 با اين روند هيچ‎کس نمي‌تواند از محل صندوق بيمه شود، چراکه شرايط عضويت و پوشش بيمه‌اي تغيير پيدا کرده و به هيچ وجه دولت قصد پرداخت يارانه از اين محل را ندارد.

مدير خانه مطبوعات استان اردبيل گفت: فعالان اين عرصه را حتي در حد کارگر ساختماني نيز محسوب نمي‌کنند در حالي که کار خبرنگاري و در مجموع فرهنگي يک کار سخت و زيان‌آور است و ضرورت دارد دولت در اين باب حمايت‌هاي لازم را انجام دهد.

حسين‌نژاد افزود: تاکنون هر حق بيمه‌اي که خبرنگاران پرداخت کرده‌اند از محل نويسندگان بوده و براي آنها سابقه خبرنگاري که جزء مشاغل سخت و زيان‌آور محسوب مي‌شود،‌ به حساب نمي‌آيد در حالي که بهتر است از اين محل پوشش بيمه‌اي انجام شود تا خبرنگاران با محاسبه مشاغل سخت و زيان‌آور دوران بازنشستگي خود را داشته باشند.

بازديد دانشجويان دانشکده نفت آبادان از زادگاه نفت

اهواز – خبرنگار آفرينش

در اردويي علمي تفريحي دانشجويان دانشکده نفت آبادان ( شهيد تندگويان‌) از زادگاه نفت بازديد کردند. تعداد 35 نفر ازدانشجويان مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد دانشکده نفت آبادان جهت تقويت بنيه علمي و آشنايي با تاريخچه نفت و صنعت در ايران مسجدسليمان را برگزيدند. بازديدکنندگان در اين بازديد علمي يک روزه از تأسيسات و نقاط مختلف اولين شهر نفتي خاورميانه بازديد کردند. دانشجويان دراين بازديد از رخ نمونهاي سطحي مسير اهواز – مسجدسليمان بازديد و در بدو ورود به اين شهر به محل چشمه هاي نفتي منطقه سي برنج رفته و جوشش طبيعي نفت از اعماق زمين به سطح را نظاره‌گر شدند.

آنان در ادامه از دکل و تأسيسات قديمي استخراج نفت در چاه شماره يک نفت خاورميانه در منطقه نمره يک – واحد بهره برداري نمره 9 که عمليات انتقال نفت و گاز توليدي اين شرکت به پالايشگاه آبادان و مجتمع پتروشيمي ماهشهر در اين واحد صورت مي‌گيرد بازديد کردند.

آنها همچنين از يکي از چاههاي فعال و توليدي نفت که با استفاده از تکنولوژي پمپهاي درون چاهي نفت را از اعماق زمين به بالا مي‌فرستد و همچنين نخستين کارخانه گوگرد سازي خاورميانه بازديد نمودند. آنها در خاتمه اين بازديد علمي به واحد تقطير و پالايشگاه بي‌بيان رفته و از روند پالايش نفت و تبديل آن به بنزين و گازوئيل دراين واحد قديمي که سالها تأمين‌کننده سوخت بخش وسيعي از کشور بود قرار گرفتند. تأسيسات ذکر شده هم‌اکنون بعنوان تـأسيسات به جاي مانده با بيش از100 سال فعاليت صنعت نفت بخشي از پارک موزه نفت است که درمالکيت شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان قرار داشته و هر سال ميزبان تعداد زيادي از علاقمندان به صنعت نفت مي‌باشد.

لازم به ذکر است اولين چاه نفت خاورميانه در پنجم خرداد 1287 خورشيدي در مسجدسليمان به ثمر رسيد و از اين شهر بعنوان پايتخت نفتي و سرآغاز صنعت در کشور ياد مي‌شود. شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان يکي از شرکتهاي تابعه شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و شرکت ملي نفت ايران است که براساس برنامه ابلاغي و صيانتي در گستره‌اي به وسعت 27000 کيلومتر مربع در حوزه جغرافيايي 13 فرمانداري فعاليت مي‌نمايد.

طرح احداث پارک طبيعت و حيات وحش البرز به شهرداري کرج واگذار شد

کرج - خاکپور

طرح احداث پارک طبيعت و حيات وحش البرز به عنوان يکي از طرحهاي مهم گردشگري، در نشست کارگروه تخصصي ميراث فرهنگي و گردشگري استان البرز به شهرداري کرج واگذار شد. به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرج، در اين نشست که استاندار البرز، مديران کل ميراث فرهنگي و گردشگري، راه و شهرسازي، جهاد کشاورزي و مديرعامل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج حضور داشتند، جانمايي محل احداث پارک طبيعت وحيات وحش استان البرزمورد بررسي قرارگرفت.

استاندار البرز در اين نشست با تاکيد بر اجراي هرچه سريعتر طرحهاي گردشگري به منظور رونق صنعت گردشگري دراين استان گفت: از گذشته حوزه جغرافيايي استان البرز به عنوان منطقه ييلاقي پايتخت‌نشينان محسوب مي شد ليکن اقدامي براي احداث زيرساختهاي گردشگري در اين منطقه انجام نشد.

سيد حميد طهايي افزود: ايجاد دو نوع فضاي گردشگري عمومي و خصوصي دراين استان نياز است و دستگاههاي اجرايي بايد دراين زمينه همکاري کنند.

وي زمانبندي را براي اجراي طرحهاي مختلف ضروري دانست و خاطرنشان کرد: روند اجرايي طرحها بايد به نوعي باشد که در زمان مقرر به انجام برسد.

در اين نشست مديرعامل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج با بيان اينکه فعاليتهاي مطالعاتي اجراي طرح احداث پارک طبيعت و حيات وحش استان البرز از سوي شهرداري انجام شده، گفت: براي اجراي اين طرح 300 هکتار زمين نياز است. عباس زارع اضافه کرد: محدوده پيش بيني شده براي پارک طبيعت و حيات وحش استان البرز حد فاصل ميدان حافظ تا دره ويسه در شرق کرج است. زارع خاطرنشان کرد: اکنون اين محدوده با جنگلکاري زيرساختهايش فراهم شده و جزء پهنه هاي سبز کرج بشمار مي‌رود. مديرعامل سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج با اعلام آمادگي هرچه بيشتر شهرداري براي اجرايي شدن اين پروژه مهم گردشگري گفت: تا پايان سال آينده با استفاده از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و انجام مطالعات بيشتر احداث اين پارک 300 هکتاري در برنامه است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي