جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4884


يک نکته از هزاران

در عيادت از بيماران؛
روحاني: روند تکاملي طرح تحول نظام سلامت در سال آينده ادامه مي يابد

در ديدار رؤساي نمايندگي‌هاي ايران در خارج از کشور؛
ظريف: ديپلماسي اقتصادي را با جديت و ابتکار پيگيري کنيد


رهبر طالبان پاکستان کشته شد


اردوغان: مخالفان را از تاريخ محو مي‌كنم


اوباما: تحريم‌ها اهداف ما را محقق نساخت


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

ديدار لاريجاني و اسد در دمشق؛
ايران از راه حل سياسي براي پايان کشتار تروريستي درسوريه حمايت مي کند


رويترز: نگراني حکومت اسد از کاهش قدرت اقتصادي ايران


تصويب سياست هاي کلي انتخابات در مجمع تشخيص مصلحت نظام

بازيگر پيشكسوت سينما و تلويزيون درگذشت؛
پيکر زنده ياد "مرتضي احمدي" چهارشنبه تشييع مي شود


سرمقاله


کاوشگر کنجکاوي در مريخ


پخت آش 80 تني در شيراز


 يک نکته از هزاران 

بر اساس آخرين آمار مرکز آمار ايران در سال 1392، تهران با متوسط هزينه زندگي 2 ميليون و 280 هزار تومان براي هر خانوار پرهزينه‎ترين شهر ايران است. اين مبلغ به نسبت سال 1391، 52 هزار تومان افزايش داشته است

از اين هزينه 2 ميليون و 280 هزار توماني خانوارهاي تهراني‎، ماهيانه يک ميليون و 840 هزار تومان صرف هزينه‏‌هاي غير خوراکي چون اجاره بها، آب و فاضلاب، سوخت و روشنايي، لوازم و اثاث منزل، خدمات بهداشتي و درماني، حمل و نقل و غيره ‎شده و تنها 445 هزار تومان در ماه صرف مواد خوراکي خانوارها مي‌شود.

اين مبالغ مربوط به يك زندگي متوسط در پايتخت مي‌باشد؛ حال كمي تامل كنيد چه تعداد از خانوارهاي تهراني كمتر از اين مبلغ حقوق دريافت مي‌كنند؟ آيا خط فقر اقتصادي خيلي رقمش بالا رفته و يا درآمدهاي مردم به اندازه خط فقر و هزينه‌ها رشد نكرده؟!


  در عيادت از بيماران؛
 روحاني: روند تکاملي طرح تحول نظام سلامت در سال آينده ادامه مي يابد 

رييس جمهوري با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن همه افراد فاقد بيمه، آن را اقدامي بزرگ و مهم توصيف کرد و گفت: دولت در سال آينده نيز تلاش خواهد کرد روند تکاملي اجراي طرح تحول نظام سلامت را به پيش ببرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين «حسن روحاني» همزمان با سالروز رحلت جانگداز پيامبر گرامي و عظيم الشان اسلام حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت دومين اختر تابناک ولايت و امامت حضرت امام حسن مجتبي(ع) در بيمارستان بهارلو حضور يافت و از بيماران عيادت و دلجويي کرد.رييس جمهوري در جريان ديدار از بيمارستان بهارلو در گفت وگويي کوتاه با خبرنگاران با اشاره به اينکه بيماران براي ما بسيار عزيز و مهم هستند، اظهارداشت: دولت پيگير بهبود شرايط پذيرش، بستري و درمان بيماران و کسب رضايت آنان و خانواده هاي بيماران است و خوشحالم که امروز با هر کدام از بيماراني که از آنها عيادت کرديم و با او گفت وگو کرديم ، از خدمات بيمارستان رضايت داشتند.

رييس جمهوري با بيان اينکه بيماران، خانواده هاي بيماران و حتي پرسنل درماني و خادمان سلامت از اجراي طرح تحول نظام سلامت اظهار رضايت مي کنند، خاطرنشان کرد: بايد همه از پرسنل مراکز درماني تا دست اندرکاران وزارت بهداشت و مردم، دست به دست هم دهيم تا اين طرح را به پيش برده، ارتقا دهيم و نواقص احتمالي پيش آمده در مسير اجراي طرح را رفع کنيم.

روحاني به خشنودي و رضايت مندي خود از اظهار رضايت بيماران از خدمات درماني جديد ارائه شده در قالب طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و از وزير، مديران و کارکنان وزارت بهداشت و همه تلاش گران عرصه سلامت صميمانه قدرداني کرد.

روحاني در پاسخ به اين سوال که رويکرد دولت به عرصه سلامت در سال آينده چيست؟ ، گفت: دولت طرح بسيار مهم تحول نظام سلامت را ادامه خواهد داد و اعتبارات لازم براي اين منظور را در بودجه لحاظ کرده است.رييس جمهوري با اشاره به اينکه امروز همه افراد جامعه تحت پوشش بيمه درماني هستند، آن را تحول و اقدامي بزرگ و مهم توصيف کرد و افزود: البته براي تکميل طرح تحول سلامت ، به جذب نيروي انساني متخصص، تجهيز و نوسازي و توسعه برخي بيمارستان ها و احداث بيمارستان هاي جديد نياز داريم اما به همت همه دست اندرکاران نظام سلامت تلاش خواهيم کرد روند تکاملي اجراي اين طرح را در سال آينده نيز تداوم بخشيم.


 در ديدار رؤساي نمايندگي‌هاي ايران در خارج از کشور؛
 ظريف: ديپلماسي اقتصادي را با جديت و ابتکار پيگيري کنيد 

10 تن از روساي جديد نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور در آستانه عزيمت به محل مأموريت در جلسه کاري با محمد جواد ظريف موضوعات و برنامه‌هاي حوزه ماموريت حوزه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش اداره اطلاع رساني وزارت خارجه، محمد جواد ظريف در اين ديدار اهميت و جايگاه به ديپلماسي اقتصادي را تشريح نموده و اظهار داشت: رؤساي نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور ابعاد مختلف معرفي توانمندي‌هاي اقتصادي کشور و زمينه‌سازي براي افزايش صادرات جمهوري اسلامي ايران را با جديت پيگيري و مناسبات همه‌جانبه تجاري و اقتصادي با کشورهاي حوزه ماموريت را براساس توانمندي‌ها و همکاري‌هاي متقابل در اولويت‌هاي کاري خود قرار دهند.

وزير امور خارجه کشورمان با بيان اين که سياست اعلام شده از سوي مقام معظم رهبري مبتني بر اقتصاد مقاومتي و همه ابعاد و مزيت‌هاي آن، ايران را به سمت شناسائي هر چه بيشتر ظرفيت‌ها سوق داده، تصريح کرد: اقتصاد مقاومتي کشورمان را آسيب‌ناپذيرتر کرده و از برندگي تحريم‌ها عليه ايران کاسته است.وي افزود: بر همين اساس وزارت امور خارجه در پيشبرد ديپلماسي اقتصادي عمل به اقتصاد مقاومتي را از اولويت‌هاي خود مي‌داند.وزير امور خارجه همچنين با اشاره به حضور ايرانيان در کشورهاي مختلف جهان افزود: ايرانيان در هر کشوري که زندگي مي کنند در زمره افراد فرهيخته آن کشور محسوب مي شوند و در اکثر کشورهاي جهان به ايفاي نقش مثبت در عرصه هاي علمي مشهور هستند.

ظريف ايرانيان خارج از کشور را سرمايه هاي کشور در اقصي نقاط عالم خواند و تاکيد کرد: ضرورت دارد نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور برنامه ريزي مناسبي را براي ارائه خدمات و پيگيري مسائل و مشکلات هموطنان خارج از کشور داشته باشند.


 رهبر طالبان پاکستان کشته شد 

 
واحد مرکزي خبر : ملا فضل الله رهبر طالبان پاکستان که کشتار 148 نفر را شامل دانش آموزان طراحي کرده بود، در حمله هوايي روز شنبه در افغانستان کشته شد.گلف نيوز نوشت: مقامات پاکستان گفتند فضل الله در عمليات مشترک ارتش پاکستان و نيروهاي نظامي به فرماندهي امريکا در افغانستان کشته شده است هر چند روز شنبه بيانيه اي رسمي دراين خصوص منتشر نشد.يک منبع بسيار آگاه در اسلام آباد به گلف نيوز گفت: خبرها در مورد مرگ فضل الله به زودي اعلام مي شود و جسدش نيز در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.منابع مي گويند نواز شريف نخست وزير پاکستان در جريان چگونگي اين عمليات مشترک در روز يكشنبه قرار گرفته بود.

پيش ازاين طالبان درپي انتقام از ارتش پاكستان به مدرسه بچه‌هاي نظاميان حمله كرد و بيش از 100 دانش آموز را به گلوله بست.


 اردوغان: مخالفان را از تاريخ محو مي‌كنم 

 
بي‌بي‌سي: اردوغان تهديد کرد مخالفان خود را طوري از بين خواهد برد تا نامي از آنها در تاريخ باقي نماند.به گزارش الجزيره، رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه در سخناني در شهر استانبول مخالفان خود را تهديد به نابودي کرد.اردوغان گفت: دولت ترکيه موفقيت هاي زيادي داشته است. مرحله آينده دشوار است و ما با مانع تراشي هاي مستمر روبرو هستيم، اما نااميد نمي شويم و به سوي موفقيت حرکت مي کنيم.

وي گفت: ما با ترور و کودتا عليه حکومت روبرو شديم اما از همه اين موانع عبور کرديم.اردوغان با وعده نابود کردن مخالفان و توطئه گران عليه دولت ترکيه گفت: ترکيه به عقب باز نخواهد گشت و توطئه گران را از بين خواهيم برد و نامي از آنها در تاريخ باقي نخواهد ماند.


 اوباما: تحريم‌ها اهداف ما را محقق نساخت 

 
دويچه‌وله: رئيس جمهور آمريکا در آخرين کنفرانس خبري سال 2014 ميلادي گفت:ما بايد تحريم ها عليه کوبا را برداريم زيرا به نظر ما در اهدافي که بدنبال آن بوديم،شکست خورديم.باراک اوباما افزود: من در نگراني مخالفان و فعالان حقوق بشري در آنجا شريک هستم زيرا اين رژيم همچنان رژيمي است که مردم خود را سرکوب مي کند و همانطور که گفتم من انتظار ندارم يک شبه تغيير روي دهد اما با تمام وجودم مي دانم اگر ما کاري را در پنجاه سال گذشته انجام داده ايم وچيزي تغيير نکرد بايد براي اين که به نتيجه متفاوت برسيم راه متفاوتي را امتحان کنيم واين آزمايش اين فرصت را براي رسيدن به نتيجه متفاوت فراهم مي کند .اما نکته اين است که ما با اين سياست جديد در موضع بهتري خواهيم بود و به نوعي نفوذ خواهيم داشت.ما شايد از سياست هويچ و چماق بتوانيم استفاده کنيم.


 ميز خبر 

 فرودگاه «تلعفر» عراق آزاد شد

نيروهاي مبارزه با تروريسم عراق طي يک عمليات ويژه کنترل فرودگاه «تلعفر» در استان نينوا را به دست گرفتند.

پايگاه السومريه نيوز در خبري فوري نوشت که نيروهاي مبارزه با تروريسم طي عمليات «هلي بُرن» کنترل فرودگاه تلعفر را در استان «نينوا» به دست گرفتند.

هلي برن، يکي از شاخه ها و شيوه هاي عمليات متحرک هوايي است که عبارتست از جابجايي و ترابري نيروهاي رزمي از طريق هوا بوسيله بالگرد و پياده کردن آنها در منطقه مورد نظر جهت انجام مأموريت ويژه.

روز گذشته اخبار زيادي از پيشروي‌هاي ارتش عراق و پيشمرگه در اين استان منتشر شد.

داعش 100 تن از نيروهايش را در سوريه اعدام کرد

به گزارش خبرگزاري فرانسه، يک منبع آگاه اعلام کرد که وي مي تواند اعدام 100 عضو خارجي داعش را که قصد داشتند مقر اين گروه تروريستي را ترک کنند، توسط ديگر اعضاي اين گروه اعدام شدند را تاييد کند.

تروريست هاي داعش در الرقه سوريه اعلام کردند که اين گروه يک قواي پليس نظامي براي سرکوب اعضاي خارجي خود که نمي خواهند به وظايفشان عمل کنند، تشکيل داده است. براساس گزارش ها، تروريست هاي داعش براي شناسايي اين اعضاي خارجي خود که به داعش پشت کرده اند، به چندين خانه حمله کرده و شمار زيادي را نيز دستگير کرده اند.

گزارشها حاکي است: برخي از داعشي ها در روند همراهي با اين گروه تروريستي در جنگ با دولت سوريه مايوس شده اند.

آذربايجان سکوي رصد اطلاعاتي اسرائيل عليه ايران

روزنامه اورشليم پست در گزارشي مدعي شد: جمهوري آذربايجان سکوي اسرائيل براي جمع آوري اطلاعات عليه ايران است. به گزارش ايسنا، روزنامه صهيونيستي اورشليم پست در گزارشي با اشاره به بازداشت يک خبرنگار در جمهوري آذربايجان نوشت با توجه به موقعيت راهبردي آذربايجان و همسايگي اين کشور با ايران به علاوه روابطي که تل آويو با باکو دارد بعيد است که اسرائيل به وضعيت حقوق بشر در اين کشور اعتراضي داشته باشد.

اورشليم پست در ادامه نوشت: آذربايجان در سواحل درياي خزر قرار دارد و يک کشور نفت خيز و داراي ذخاير گازي است. اين کشور همچنين به دنبال دور شدن از روسيه است و از اين رو به يکي از بازارهاي عمده سلاح ها و کالاهاي امنيتي اسرائيل شامل هواپيماهاي بدون سرنشين و ابزارهاي رصد اطلاعاتي تبديل شده که ارزش آن در سالهاي اخير به 1/5 ميليارد دلار رسيده است.

علاوه بر اين از‌ آنجايي که باکو اصلي ترين تامين کننده نفت تل آويو به شمار مي آيد وزراي کابينه هاي آذربايجان و اسرائيل و مقامات اطلاعاتي امنيتي آن‌ها هر ساله با يکديگر ديدار مي‌کنند به همين دليل جمهوري آذربايجان به سکوي رصد اسرائيل براي جمع آوري اطلاعات عليه ايران تبديل شده است.

کانادا صنعت نفت روسيه را تحريم کرد

کانادا تحريم‌هاي جديدي را عليه روسيه اعمال کرد که شامل محدوديت‌هاي بيشتر روي صادرات فناوري‌هاي مورد استفاده در صنايع نفت و گاز مي‌شود.

به گزارش رويترز، جان بايرد وزير خارجه کانادا گفت: تحريمها روي 11 تبعه روسي و 9 اوکرايني به دليل اقدامات روسيه در اوکراين اعمال شده‌اند.

بايرد در يک کنفرانس خبري گفت: برنامه ما اين نيست که کنار بنشينيم و کاري انجام ندهيم.اقدامات کانادا جزو اولين اقدامات انجام شده عليه روسيه از زمان سقوط شديد ارزش روبل در برابر دلار است که از کاهش قيمت نفت ناشي مي‌شود.

آمريکا: مذاکرات ژنو مفيد بود

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا گفت: تمامي مذاکرات در ژنو از جمله مذاکرات دوجانبه و مذاکرات با گروه پنج به علاوه يک مفيد بود.

به گزارش ايسنا به نقل از وزارت خارجه آمريکا، جنيفر ساکي افزود :من نمي‌توانم اطلاعات بيشتري درباره اين موضوع در اختيار شما قرار دهم. بديهي است که مذاکرات زيادي پيش‌بيني شده بود.

ديدارهاي بيشتري در نيمه ماه ژانويه صورت خواهد گرفت. درباره تاريخ دقيق به نظرم اين موضوع هنوز در حال نهايي شدن است.

سکوت فيدل کاسترو درباره رابطه با آمريکا

در شرايطي که آمريکا و کوبا از تجديد روابط ديپلماتيک سخن مي‌گويند و همه در هاوانا در اين باره حرف مي‌زنند فيدل کاسترو سکوت اختيار کرده است.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، تاکنون فيدل کاسترو، رهبر پيشين کوبا درباره بزرگترين اخبار اين روزها که از سرگيري روابط ديپلماتيک ميان واشنگتن و هاوانا و پايان بيش از 50 سال روابط خصمانه است، هيچ اظهارنظر علني‌ نداشته است.در ميان کساني که علنا درباره اين مساله صحبت کرده‌اند مي‌توان به ماريلا کاسترو، رئيس دختر رئيس‌جمهوري کوبا اشاره کرد.وي با بيان اينکه کشورش از تسهيل سفر و مبادلات تجاري با آمريکا استقبال مي‌کند، هشدار داد که توافق با آمريکا موجب سقوط سيستم کمونيست نخواهد شد.وي در مصاحبه با آسوشيتدپرس گفت: اگر آمريکا فکر مي‌کند که با اين تغييرات، کوبا به سيستم سرمايه‌داري بازمي‌گردد، در خواب به سر مي‌برند.

حکم دستگيري مهم ترين مخالف اردوغان صادر شد

دادستاني استانبول براي فتح الله گولن رهبر جماعت گولن و روحاني متنفذ ترکيه اي که از سال 1998 در تبعيدي خود خواسته در آمريکا به سر مي برد حکم دستگيري صادر کرد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه در ادامه پرونده موسوم به مقابله با دولت موازي که منجر به دستگيري ده‌ها فعال رسانه اي و غير رسانه اي هواخواه گولن شد، دادستاني استانبول با صدور بيانيه اي رهبر معنوي جنبش خدمت ترکيه را به عنوان يکي از مظنونان اصلي هدايت شبکه غير قانوني جنبش خدمت و با اتهاماتي چون تشکيل گروه غير قانوني، شنود غير قانوني، پرونده سازي و تلاش براي ضربه زدن به امنيت ملي ترکيه تحت تعقيب قرار داد.در حکم دادستاني ترکيه آمده است که اتهامات گولن از مدت ها قبال قابل پيگيري بوده است، اما به دليل حضور او در خارج از کشور (ايالت پنسيلوانيا آمريکا) امکان دستگيري و بازجويي از او به عنوان مظنون اصلي پرونده ممکن نبوده است.فتح الله گولن حاميان و پيروان زيادي در داخل ترکيه دارد . او رهبر معنوي جنبش خدمت محسوب مي شود که بنيادي خيريه و آموزشي است که ميلياردها دلار سرمايه در اختيار دارد.


 ميز خبر 

فاجعه انساني در جنوب دمشق

به تازگي تصاويري از وضعيت رنج بار مردم ساکن در اردوگاه يرموک واقع در جنوب دمشق منتشر شده است.به گزارش عصرايران، اردوگاه يرموک محل سکونت شمار زيادي از فلسطيني هاست. اين اردوگاه بارها در 4 سال اخير محل جنگ و درگيري شديد مسلحانه ميان ارتش و گروه هاي حامي و مخالف دولت سوريه بود.مردم ساکن اين اردوگاه که هم اکنون در محاصره قرار دارد؛ به شدت دچار فقر، گرسنگي، بيماري و آوارگي هستند.

سفر هيات پارلماني به لندن؛

رايزني براي بازگشايي سفارت

رييس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس با بيان اينکه اين هيات تا قبل از پايان سال جاري به لندن سفر خواهد کرد، گفت که يکي از محورهاي اين سفر تلاش براي بازگشايي سفارت انگليس در ايران است.عباسعلي منصوري آراني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به دعوت‌هاي انجام شده از سوي گروه دوستي پارلماني انگليس به صورت کتبي و همچنين دعوت شفاهي ريچارد بيکن نايب رييس گروه دوستي پارلماني انگليس و ايران که براي حضور در کنفرانس ضدخشونت به ايران آمده بود احتمالا هيات پارلماني ايران تا قبل از پايان اين دوره مجلس انگليس به لندن سفر خواهد کرد.وي يادآور شد: در زمان حضور آقاي بيکن در ايران و به دنبال آن دعوت شفاهي‌شان براي سفر هيات پارلماني ايران به انگليس ما اين نکته را يادآور شديم که مردم‌مان نسبت به اقدامات زياده‌خواهان انگليس ذهنيت تاريخي خوبي ندارند که با اين وجود ما نمي‌خواهيم در گذشته متوقف شويم.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام- FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا26 جمادي الاول 1431 هجري قمري/ 10 تا11 مي 2010 ميلادي

سند درمورد موضوع 2.1 از پيش نويس دستورکار:

( گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي چهاردهم و پانزدهم شوراي اجرايي)

قسمت اول:

يادداشت مقدماتي:

اين گزارش آماده شده است و موضوع مناسب آن در پيش نويس پانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در رابطه با ماده (12II) پاراگراف (a)، از اساسنامه اتحاديه، وماده (21)، پاراگراف(a) از مقررات روش شوراي اجرايي گنجانده شده است.

اين سند شامل گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين دواجلاس چهاردهم و پانزدهم شوراي اجرايي که در شوراي اجرايي پانزدهم ( دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، جمهوري آذربايجان، 10 تا11 مي 2010) بررسي شده است. اين سند سال سوم (2009) طرح عملياتي براي سال هاي 2007 تا 2009 را، از جون 2009 تا فوريه 2010 پوشش مي دهد.

سند (FUIW/E.C.15/2010/2.1) به شوراي محترم اجرايي براي بررسي وتصميم گيري تقديم شده است.

به نام خداوند بخشنده مهربان

گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي چهاردهم و پانزدهم شوراي اجرايي

مقدمه:

دبيرکل خوشوقت است که اين گزارش را که فعاليت هاي صورت گرفته توسط دبيرخانه FUIW بين اجلاس هاي چهاردهم و پانزدهم شوراي اجرايي، در پياده کردن طرح و بودجه براي سال هاي 2007 تا 2009 است را ارائه دهد.

شوراي اجرايي قبلاً دو گزارش را درمورد پياده کردن برنامه عملياتي بررسي کرده بود. اول (گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي دوازدهم و سيزدهم شوراي اجرايي) به اجلاس شوراي اجرايي سيزدهم تقديم گرديده بود. دوم (گزارش دبيرکل درمورد فعاليت ها بين اجلاس هاي سيزدهم وچهاردهم شوراي اجرايي) به شوراي اجرايي چهاردهم (رياض، 21 تا22 جون 2009) تقديم شده بود. شوراي اجرايي دو گزارش را تصويب کرد و پيشنهاد تصويب آنها را به مجمع عمومي ارائه داد.

پانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي درانتهاي سه طرح عملياتي(2007 تا2009)، به عنوان بخشي از حساسيت آن در پياده کردن جدول فعاليت ها در برنامه بود درحاليکه نکات مورد توجه اعضاي شوراي اجرايي درطول نشست هاي قبلي مورد توجه قرار گرفته بود.

گزارش، فعاليت هايي مختلف را در موضوع هاي مختلف نشان مي دهد، يعني:

- توسعه همکاري و مشارکت بين دانشگاه هاي عضو؛

- بيان موضوعات آموزش عالي در جهان اسلام؛

- آموزش عالي و موضوعات جاري.


 ديدار لاريجاني و اسد در دمشق؛
 ايران از راه حل سياسي براي پايان کشتار تروريستي درسوريه حمايت مي کند 

«علي لاريجاني» رييس مجلس شوراي اسلامي و« بشار اسد» رييس جمهوري سوريه روز يکشنبه در دمشق ديدار کردند. به گزارش ايرنا، لاريجاني و بشار الاسد در اين ديدار در باره راه هاي توسعه روابط و همکاري هاي دو جانبه در همه زمينه‌ها ، اوضاع سوريه و تحولات منطقه گفت وگو و تبادل نظر کردند. «علي لاريجاني» رييس مجلس شوراي اسلامي « ائتلاف آمريکايي ضد داعش را تحرکي ظاهري خواند» و تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران از راه حل سياسي که از ادامه کشتارهاي تروريست ها در سوريه جلوگيري کند و بر مبناي دموکراسي و راي مردم باشد ، حمايت مي کند.لاريجاني که در اولين مرحله از سفر منطقه اي خود، در راس هياتي سياسي و پارلماني صبح يکشنبه وارد سوريه شد، در گفت وگويي کوتاه با خبرنگاران در فرودگاه بين المللي دمشق افزود: هر راه حلي که محورش بر اين اساس باشد که مردم تصميم گيرنده باشند، حمايت مي کنيم. وي با انتقاد از اقدام برخي طرف ها که با برگزاري نشست هائي، درصدد تصميم گيري براي آينده سوريه برآمده اند ، تصريح کرد: البته اين تلاش هاي آنها بي نتيجه مانده و مهمترين مسئله اين است که ملت سوريه خود تصميم گيرنده باشند.

رييس مجلس شوراي اسلامي در باره طرح روسيه براي گفت وگوي سوري - سوري نيز خاطرنشان کرد: مسکو به دنبال يک گفت وگوي جدي است که هم نمايندگان دولت و هم مخالفان سياسي در آن حضور داشته باشند که البته تهران هم در جريان اين تلاش ها قرارگرفته است.لاريجاني با تاکيد مجدد بر حمايت جمهوري اسلامي ايران از دولت و ملت سوريه، اظهارداشت که هدف از سفرش به سوريه ديدار با مقامات ارشد سوري به منظور بررسي شرايط کنوني و رايزني با آنان است.

رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد به اينکه « ائتلاف آمريکايي براي مبارزه با داعش تحرکي ظاهري است»، خاطرنشان کرد: مبارزه با گروه هاي تروريستي تنها با فعاليت و مقاومت ملت ها محقق مي شود.

لاريجاني با بيان اينکه « اميدوارم درمذاکرات چند روز آينده بحث هاي جدي براي ايجاد يک شرايط پايدار امنيتي مطرح شود»، گفت: حوادث اخير در منطقه نشان داد کشورهاي حامي تروريست ها قصدشان اين بوده است که از اين طريق سلطه اي در منطقه پيدا کرده و سوريه را از محور مقاومت خارج کنند.وي افزود: اينکه برخي کشورها از آن سوي آب ها براي ديگر کشورها تصميم بگيرند، بسيار نادرست است.

رييس مجلس با بيان اينکه « سوريه از گذشته کشور دوست ايران بوده و در شرايط سخت جنگ در کنار جمهوري اسلامي ايران ايستاد»، به دلايل حمايت ايران از سوريه اشاره کرد و اظهارداشت که نبايد اجازه داد يک سري از کشورها در منطقه قلدر بازي در بياورند و اکنون فهميده اند که نمي توانند کاري انجام دهند.


 رويترز: نگراني حکومت اسد از کاهش قدرت اقتصادي ايران 

خبرگزاري رويترز با انتشار گزارشي مي نويسد سوري ها که تا حدود زيادي بقاي خود را در شرايط کنوني به تداوم حمايت هاي ايران وابسته مي دانند، از افت قيمت نفت و تضعيف وضعيت اقتصادي ايران به عنوان مهم ترين متحد استراتژيک شان در منطقه نگران اند. به گزارش عصر ايران اين خبرگزاري به نقل از يک "مقام اقتصادي " سوري در دمشق که نمي خواهد نامش فاش شود ، مي نويسد:" اگر حمايت ايران نبود ما نمي توانستيم در برابر جنگ داخلي دوام بياوريم. تداوم حمايت ايران از ما بسيار مهم و حياتي است.

سوريه پيش از آغاز جنگ داخلي در اين کشور، نفت استخراج مي کرد ولي از زمان آغاز ناآرامي ها و جنگ داخلي توليد نفت اين کشور به رقم صفر نزديک شده است چرا که بخش اعظمي از ميدان هاي نفتي اين کشور تحت کنترل شورشيان مسلح قرار گرفته است.


 تصويب سياست هاي کلي انتخابات در مجمع تشخيص مصلحت نظام 

 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اعضاي مجمع بايد بر اساس مصالح و منافع درازمدت کشور و به دور از ديدگاه هاي جناحي و سياسي، بر اساس مصلحت و عدالت خواهي نسبت به تدوين سياست هاي کلي انتخابات اقدام کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به نقش و جايگاه مردم در انتخابات مردم سالار جمهوري اسلامي ايران، تدوين سياست هاي کلي جامع انتخابات را مسووليتي تاريخي و مهم براي مجمع تشخيص مصلحت نظام ارزيابي کرد.

وي در ادامه ايام عزاداري و سوگواري 28 صفر و شهادت امام هشتم حضرت رضا(ع) را به همه مسلمين جهان به ويژه شيعيان و هموطنان عزيزمان تسليت گفت.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با گراميداشت ياد و خاطره آيت الله سيد علي غيوري نجف آبادي، بار ديگر رحلت اين عالم رباني را به بيت محترم، دوستان و بازماندگان ايشان تسليت گفت.

جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام با حضور اعضا و وزراي اطلاعات و دادگستري، قائم مقام وزير کشور، رييس کميسيون شوراها و امورداخلي مجلس شوراي اسلامي و معاون حقوقي رييس جمهوري برگزار شد.

در اين جلسه پس از بحث و بررسي در خصوص موارد پيشنهادي کميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع تشخيص مصلحت نظام موارد زير به عنوان سياست هاي کلي انتخابات به تصويب اکثريت رسيد:

- تعيين حوزه هاي انتخاباتي بر مبناي جمعيت و مقتضيات اجتناب ناپذير به گونه اي که حداکثر عدالت انتخاباتي و همچنين شناخت مردم از نامزدها فراهم شود.

- مشخص کردن شعب اخذ راي براي راي دهندگان قبل از برگزاري انتخابات.


 بازيگر پيشكسوت سينما و تلويزيون درگذشت؛
 پيکر زنده ياد "مرتضي احمدي" چهارشنبه تشييع مي شود 

پيکر زنده ياد مرتضي احمدي هنرمند پيشکسوت سينما و تلويزيون روز چهارشنبه اين هفته سوم دي ماه تشييع مي شود.آيين تشييع پيکر مرحوم مرتضي احمدي هنرمند پيشکسوت سينما، تئاتر و تلويزيون روز چهارشنبه ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت با حضور هنرمندان و دوستداران وي برگزار مي شود و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام خواهد گرفت.

مرتضي احمدي صبح ديروز (30 آذرماه) به دليل مشکل ريوي و کهولت سن در منزلش درگذشت. روزنامه آفرينش در گذشت اين هنرمند پيشكسوت سينما، تاتر، تلويزيون و راديو را به جامعه هنر و دوستداران وي تسليت عرض مي‌نمايد.


 سرمقاله 

 لزوم الگوسازي مناسب در امر آموزش

حميدرضا عسگري

اساس شكل گيري چارچوب شخصيتي و رفتاري افراد جامعه، در سال‌هاي ابتدايي زندگي آنها در محيط‌هاي آموزشي قابل بررسي است. جداي بحث آموزش‌هاي علمي كه كودكان در مدارس با آن آشنا مي‌شوند، بخش قابل توجهي از مدل سازي‌ها و تيپ شخصيتي‌ آنها درآينده، تحت تاثير محيط و نوع رفتارهاي فردي و گروهي كادر آموزشي شكل مي‌گيرد.

بسيارند افرادي كه پس گذشتن چند دهه از عمرشان، هنوز خاطرات و نوع رفتارهاي معلم، ناظم، مدير و مسولان دوران مقطع ابتدايي خود را به خاطر دارند، و هيچگاه فراموش نمي كنند كه در آن سال‌ها چه رفتارهايي با آنها شده و يا با چه واكنش‌هايي مواجه شده بودند. امروز مطالعات رفتارشناسي اثبات كرده است كه بسياري رفتارهاي خشن و كم بودن ميزان صبر و تحمل افراد باز مي‌گردد به برخوردهايي كه در دوران كودكي از سوي كارگزاران آموزشي با آنها شده است.

امروز بسياري از استرس‌ها و اختلالات رفتاري كه در زندگي روزمره افراد مشاهده مي‌شود، نشأت گرفته از همان رفتارهاي بعضاً خشني بوده كه در دوران كودكي با آن مواجه شده‌اند!. داشتن ترس هميشگي در انجام امور، عدم اعتماد به نفس درزندگي، شك و ترديد در تصميم گيري، و از همه مهمتر نوع رفتار با خانواده و تربيت فرزندان و بسياري موارد ديگر تحت تاثير الگوهايي است كه در مدارس به دانش آموزان القا مي‌شود.

متاسفانه در طي چند هفته گذشته مواردي از تنبيه شديد دانش آموزان توسط كادرآموزشي برخي مدارس درسطح كشور مشاهده شد كه در برخي ازآنها شدت رفتارهاي خشن موجب بستري شدن شاگردان در بيمارستان گرديد. به هيچ وجه قصد دفاع از الگوي غلط "شاگرد محوري" در مدارس را نداريم، چرا كه نقش معلمان و زحمات بي‌بديل آنها در رشد و تكامل افراد در تمامي مراحل زندگي غيرقابل انكار است. زيرا آنچه در فرايند تعليم و تربيت به دانش آموز انتقال مي يابد تنها معلومات و مهارت هاي معلم نيست بلکه تمام صفات، خلقيات، حالات نفساني و رفتار ظاهري او نيز به شاگردان منتقل مي شود.

دانش آموز اگر چه قبلا در محيط خانواده رفتارهايي را آموخته و تا حدودي شخصيت او شکل گرفته است ولي هنوز شکل ثابت به خود نگرفته و تا حد زيادي قابل انعطاف و تغيير مي باشد. به همين جهت دانش آموزان معلم خود را بعنوان يک الگو و اسوه مي پذيرند و از رفتار و گفتار و اخلاق خوب يا بد او سرمشق مي گيرند و رفتار و شخصيت خود را با وي همسان و همانند مي سازند.

مدرسه محيطي است كه دانش آموز در آنجا شايستگي ، شكست ، موفقيت ، محبوبيت ، انزوا ، طرد و ... را تجربه مي كند. لذا الگوهاي مستبدانه يا قدرت مدارانه و يا در نقطه مقابل آن الگوهاي رها كننده ازسوي معلم، نقش مخربي را در شكل گيري شخصيت دانش آموزان درآينده خواهد داشت.

درنقطه مقابل نيز، الگوهاي تعاملي و متعادل بين معلم و دانش آموزان است كه در آن معلم به شخصيت و احتياجات اساسي دانش آموزان توجه كافي مبذول مي دارد و كارها را بر طبق استعدادها و تمايلات ميان شاگردان تقسيم مي كند تا احساس مسئوليت را در نوجوانان نهادينه نمايد. چنين معلمي نقش بهتري را در بهداشت رواني دانش آموزان ايفا خواهد كرد، و آينده شخصيتي افراد جامعه را در مقابل بسياري از ناهنجاري‌هاي رفتاري واكسينه مي‌كند.

البته نمي‌توان قشرمعلمان و كادر آموزشي كشور را از سطح جامعه جدا كرد و آنها را بدون عيب و نقص دانست. ضمن اينكه آنها نيز همچون ساير اقشار مردم در زندگي روزمره خود با انواع فشارها و مشكلات مواجه هستند و بعضاً ممكن است كنترل خود را از بابت اين فشارها از دست بدهند و اقداماتي برخلاف شأن خود و دانش آموزان انجام دهند.

لذا توقع مي‌رود تا مسولان درزمينه مشكلات قشري كه آيندگان اين مملكت را تربيت مي‌كنند توجه بيشتري داشته باشند. علاوه براين مي‌توان از طريق آموزش‌هاي لازم بهداشت رواني به كادر‌هاي آموزشي تا حدودي از بروز اينگونه اختلال هاي رفتاري و بروز خشونت در مدارس جلوگيري كرد.


 کاوشگر کنجکاوي در مريخ 


  پخت آش 80 تني در شيراز  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي