جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4896


تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد


آخرين فرصت پذيرفته‌شدگان ارشد و دکتري دانشگاه آزاد براي جابجايي


آغاز ثبت‌نام ارشد فراگير پيام نور از هفته آينده


زمان ثبت نام نيمسال دوم دانشگاه تهران


Send To All به دانشجويان


خبر


انتصابات


 تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد 

 
معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد:‌ مهلت ثبت نام آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه تا 20 دي ماه تمديد شد

به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، دکتر علوي فاضل با اعلام اين مطلب اظهار داشت: ثبت نام براي آزمون کارشناسي ارشد تا روز شنبه 20 دي ماه تمديد شد. لذا داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت www.azmoon.org نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.وي گفت: هر داوطلب مي تواند بدون درنظر گرفتن رشته فارغ التحصيلي خود در مقطع کارشناسي، در هر رشته اي که مي خواهد ثبت نام کند. اما داوطلبان گروه علوم پزشکي ملزمند شرط تجانس را رعايت کنند.در پاسخ به اين سوال که آيا دانشجويان دوره کارشناسي ارشد پيوسته معماري نيز مي توانند در رشته هاي ديگر ثبت نام کنند، گفت: دانشجويان دوره کارشناسي ارشد پيوسته معماري که حداقل 140 واحد درسي را در رشته معماري گذرانده باشند مي توانند در صورت قبولي در آزمون ارشد ناپيوسته در رشته هاي طراحي، برنامه ريزي شهري و منطقه اي يا طراحي شهري و يا مرمت و احياي بناها و بافت هاي تاريخي تحصيل خود را ادامه دهند.وي درخصوص تعداد رشته هاي انتخابي گفت: هر داوطلب مي تواند 100 رشته محل را از يک مجموعه امتحاني انتخاب کند.

وي در پايان گفت: درصورتيکه هر داوطلبي با سوال يا ابهامي مواجه شد مي تواند با مراجعه به سايت www.azmoon.org و ورود به قسمت پرسش و پاسخ سوال خود را مطرح تا کارشناسان در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.


 آخرين فرصت پذيرفته‌شدگان ارشد و دکتري دانشگاه آزاد براي جابجايي 

 
معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد گفت:داوطلبان آزمون‌هاي سال 93 در دو مقطع کارشناسي ارشد يا دکتري تخصصي دانشگاه آزاد فقط تا روز شنبه 20 دي براي ثبت نام جابجايي خود فرصت دارند.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، دکتر علوي فاضل معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد با اعلام اين خبر گفت: داوطلباني که با شرکت در آزمونهاي سال 93 در دو مقطع کارشناسي ارشد يا دکتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي پذيرفته شده اند مي توانند با مراجعه به سايت www.azmoon.net نسبت به ثبت درخواست جابجايي خود اقدام کنند که زمان براي ثبت در اين سامانه روز شنبه مورخ 20 دي ماه 93 پايان خواهد يافت. وي در ادامه خاطرنشان کرد: اين اقدام در راستاي اعطاء تسهيلات بيشتر براي پذيرفته شدگان ايجاد شده و اين امکان را مي دهد که متقاضيان ادامه تحصيل در اين مقاطع در صورتي که در واحد دور از محل کار يا زندگي خود پذيرفته شده اند بتوانند جابجا شوند. علوي فاضل تأکيد کرد: داوطلبان درنظر داشته باشند که بعد از زمان اعلام شده اين سامانه بسته خواهد شد لذا هيچ درخواستي مبني بر جابجايي پذيرفته نخواهد شد.

معاون سنجش و پذيرش درخصوص زمان اعلام نتايج ثبت درخواستها گفت: زمان اعلام نتايج درخواست‌هاي ثبت شده پايان دي ماه سال جاري خواهد بود.به گزارش روابط عمومي معاونت سنجش و پذيرش، علوي فاضل در پاسخ به اين سوال که شرط پذيرش در جابجايي ها چيست، گفت: ملاک موافقت با جابجايي ها کسب حداقل نمره آخرين فرد پذيرفته شده در واحدهاي دانشگاهي مورد نظر است، لذا در صورتي که متقاضيان نمره لازم را کسب کرده باشند، امکان جابجايي وجود دارد.

وي در پايان گفت: با توجه به بسته شدن اين سامانه در هفته آينده عملاً جابجايي متقاضيان مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي در سال تحصيلي 93 به پايان خواهد رسيد.


 آغاز ثبت‌نام ارشد فراگير پيام نور از هفته آينده 

 مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش کشور گفت: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون کارشناسي ارشد دوره‌هاي فراگير 94 دانشگاه پيام نور از روز يکشنبه (21 دي 93) از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org آغاز شده و تا روز يکشنبه (28 دي 93) ادامه دارد.حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تاکيد کرد: کليه داوطلبان ضرورت دارند در اين مهلت تعيين شده پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما که قبل از آغاز ثبت‌نام روي سايت قرار مي‌گيرد و در صورت واجد شرايط بودن نسبت به فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نياز اقدام و سپس ثبت‌نام کنند.وي در ادامه در مورد پرداخت وجه ثبت‌نام توضيح داد: با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام براي شرکت در اين آزمون اينترنتي است، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است با مراجعه به سايت سازمان سنجش و پرداخت 600 هزار ريال (60 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام نمايند.

مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش کشور در پايان گفت: اين آزمون در روز جمعه (چهارم ارديبهشت 94 ) در حوزه‌هاي امتحاني مربوط برگزار مي‌شود.


 زمان ثبت نام نيمسال دوم دانشگاه تهران 

 شروع ثبت نام دانشگاه تهران براي نيم سال دوم سال تحصيلي 94-93 براساس تقويم آموزشي دانشگاه از روز شنبه 27 دي آغاز و تا روز شنبه 4 بهمن 93 ادامه خواهد داشت.به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به آغاز امتحانات ترم تحصيلي دانشگاه‌ها، کوي دانشگاه تهران اعلام کرد در راستاي رعايت ماده 4 آيين‌نامه ميهمان، پذيرش ميهمان تا 30 دي 93، ممنوع است.

همچنين دانشجويان خوابگاهي درصورت تقاضا براي پذيرش ميهمان بصورت ساعتي مي توانند با مراجعه به دفتر انتظامات پس از هماهنگي‌هاي لازم مجوز ورود ميهمان ساعتي (از ساعت 8 صبح لغايت 20 شب) را دريافت کنند.براساس اين گزارش، امتحانات نيم سال اول سال تحصيلي دانشگاه تهران براساس تقويم آموزشي دانشگاه تهران از 13 دي آغاز و تا 25 دي ماه 93 ادامه خواهد داشت.شروع ثبت نام دانشگاه تهران براي نيم سال دوم سال تحصيلي 94-93 از روز شنبه 27 دي آغاز و تا روز شنبه 4 بهمن 93 ادامه خواهد داشت.


 Send To All به دانشجويان 

بهبود وضعيت در هر ترم تحصيلي، چه طور به دست مي‌آيد؟

يك مساله‌ي تعيين‌كننده در يادگيري

زهرا كيان‌بخت

اين روزها كه روزهاي فرجه و امتحانات پايان ترم است، يكي از چيزهايي كه جاي خالي‌اش را براي سريع‌تر و بهتر خواندن و مرور كردن درسها، احساس مي‌كني، در اختيار داشتن خلاصه‌ي مطالب است.

اگر اين روش را در ترمي كه گذشت، اجرا نكرديم، انجام دادن آن از ترم دوم، مي‌تواند كمك خوبي به ما در يادگيري‌ درس‌ها بكند.

اين كه وقتي هر كتاب، مقاله و منبعي را براي درسهاي مختلف مطالعه مي‌كنيم، خلاصه‌اي از آن را براي خودمان بنويسيم و كنار بگذاريم. اين طوري، وقتي ترم به آخر مي‌رسد يكي از چيزهايي كه مي‌تواند خيال ما را تا حد زيادي راحت كند، در اختيار داشتن يك جزوه از خلاصه‌ي تمام مطالبي است كه قبلا در ارتباط با آن درس خوانده‌ايم و مرور آن، مي‌تواند به آرامش خاطر و اعتمادبنفس ما در دوره امتحانات كمك كند.

به علاوه خودِ عادت به نوشتن يك جمعبندي و نتيجه‌گيري از رفرنس‌هايي كه مي‌خوانيم، مي‌تواند باعث شود آن مطالب را بهتر در خاطر بسپريم.

پس مي‌توانيم به خودمان قول بدهيم از ترم بعد، هر وقت براي هر كدام از درسها مطالعه‌اي را انجام داديم حتما از آن يادداشت‌برداري كرده و به اين ترتيب، تا پايان ترم، جزوه‌اي را كه حاصل مطالعات خودمان است و در آن، نكات كليدي و اصلي كتاب‌ها، جمع‌آوري شده، براي خودمان تهيه مي‌كنيم.

به هر حال، ايام امتحانات پايان ترم هم مثل همه‌ي زمان‌هاي ديگر، باعث بازنگري‌هايي در ما مي‌شوند. مثلا همين كه در ترمي كه گذشت، چه طور دانشجويي بوديم و چرا در بعضي از درس‌ها نتايج خوبي نگرفتيم؟

مي‌توانيم از خودمان، اين سوالات را بپرسيم كه مثلا:

آيا در كلاسها شركت خوبي نداشتم؟ در كلاسها حاضر بودم اما دقت لازم را نداشتم؟ پروژه‌اي را كه استاد در اول ترم داده بود و مي‌توانستم به هر حال و با وجود همه مشكلاتم، تا آخر ترم؛ آن را به جايي برسانم، انجام ندادم؟ با دوستان و همكلاسيهايي كه سطح علمي خوبي دارند رابطه نداشتم و تبادل اطلاعات نكردم؟ منابع امتحان را خيلي دير تهيه كردم و نتوانستم به خوبي مطالب آن را درك كنم؟ يا....؟ شكست‌هاي ما هر دليلي كه داشته باشند، يك تصميم محكم و اميدوارانه را مي‌طلبند تا در ترم و ترم‌هاي بعدي، آنها را تكرار نكنيم... حالا چيزي كه لازم است؛ يك خودكار و برگه‌ي كاغذ، يا يك لپ‌تاپ و كامپيوتر و يك صفحه‌ي سفيد WORD براي نوشتن اشتباهاتمان در ترم اول و راهكارهاي عدم تكرار آن در ترم دوم است.

پس اگر از امتحانات اين ترم و نحوه پاس شدن يا نشدن درسها در آن، ناراضي هستيم، مي‌توانيم به جاي ناراحت بودن، حرص خوردن و يا رفتن در فاز بي‌خيالي، از حالا كه ترم جديد شروع نشده، براي آن يك برنامه‌ريزي همه‌جانبه و خوب داشته باشيم. پس؛ بياييم در خلوتي به دور از ابزارهاي حواس‌پرت‌كني مثل موبايل، به كارها و تصميماتمان فكر كنيم و آنها را مكتوب كنيم.


 خبر 

 تمديد مهلت ثبت نام مهندسي فناوري و کارشناسي حرفه‌اي علمي کاربردي

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از تمديد مهلت ثبت نام براي پذيرش دوره مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه‌اي (ناپيوسته) نظام آموزش مهارتي بهمن‌ماه 93 دانشگاه جامع علمي کاربردي تا ساعت 24 چهارشنبه 17دي ماه خبر داد.

حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: به منظور فراهم آوردن تسهيلات لازم براي آن دسته از داوطلبان متقاضي ثبت نام براي شرکت در پذيرش دوره مهندسي فناوري و کارشناسي (ناپيوسته) نظام آموزش مهارتي بهمن‌ماه 93 دانشگاه جامع علمي کاربردي که تاکنون ثبت نام نکرده اند، مهلت ثبت نام تا ساعت 24 چهارشنبه17 دي ماه تمديد شد.وي افزود: ضمنا داوطلباني که قبلا در اين دوره ثبت نام کرده اند نيز مي توانند در اين مهلت تعيين شده نسبت به ويرايش اطلاعات خود اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور تاکيد کرد: به کليه داوطلباني که تاکنون ثبت نام نکرده‌اند يا اطلاعات آن ها نياز به ويرايش دارد، توصيه مي شود در مهلت باقي مانده با مطالعه دفترچه راهنما که هم اکنون روي سايت سازمان سنجش قرار دارد و جمع آوري اطلاعات لازم به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام يا ويرايش اطلاعات خود اقدام کنند.توکلي در پايان درمورد آمار ثبت نام کنندگان اظهار کرد: تا ساعت 8 صبح ديروز، 52 هزار و 418 نفر براي پذيرش دوره هاي مذکور ثبت نام کرده اند.

رييس بنياد ملي علم و فناوري ايران مطرح كرد؛

ثبت بين‌المللي 38 اختراع

رييس بنياد ملي علم و فناوري ايران با بيان اين که اعتبار سال جاري اين بنياد حدود 14 ميليارد تومان بوده است از ثبت بين‌المللي 38 اختراع، فعاليت 21 کرسي پژوهشي، پرداخت بخشي از اعتبارات طرحهاي پژوهشي و حمايت از يک درصد توليدات علمي کشور توسط بنياد خبر داد. به گزارش آفرينش، دکتر نصرت‌ا... ضرغام در نشست خبري بنياد ملي علم و فناوري ايران که پيش از اين با عنوان صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران کشور فعاليت مي‌کرد ، اعطاي گرنت‌هاي پژوهشي را از ديگر حمايت‌هاي بنياد عنوان کرد و ادامه داد: منابع مالي براي اجراي طرح هاي پژوهشي در اختيار پژوهشگران برجسته‌اي که وضعيت علمي آنها بررسي و تاييد شوند قرار مي‌گيرد. وي همچنين حمايت از طرح‌هاي کلان را از ديگر برنامه‌هاي بنياد ملي علم و فناوري عنوان کرد و افزود: در اين راستا از سوي رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بررسي سد گتوند به اين صندوق واگذار شده است تا بر اين اساس راهکارهايي براي حل معضلات اين صندوق ارائه دهيم. ضرغام ايجاد کرسي پژوهشي براي احياي درياچه اروميه را از ديگر برنامه‌هاي اين صندوق خواند و اظهار داشت: اين کرسي با همکاري دانشگاه صنعتي شريف، سازمان محيط زيست و سازمان DFG آلمان برگزار خواهد شد.

ضرغام تعداد ثبت اختراعات بين‌المللي را 38 عنوان ذکر کرد که در آمريکا به ثبت رسيده است و گفت: علاوه بر آن هشت اختراع به فروش رسيده است و پروسه ثبت بين‌المللي 54 اختراع نيز در حال پيگيري است.

وي عدم تکراري بودن اختراعات را از جمله معيارهاي حمايتي از ثبت اختراعات ذکر کرد و افزود: در اين قالب 50 درصد هزينه‌هاي ثبت اختراع از سوي بنياد پرداخت مي‌شود و پس از ثبت اختراع نيز 25 درصد هزينه‌ها و درصورت فروش محصول نيز صددرصد هزينه‌ها از سوي صندوق پرداخت شده است.

معرفي 20 کشور برتر توليد علوم نانو در سال 2014

براساس آمار استت نانو، در سال 2014 در حدود 9 درصد از يک ميليون و سيصد هزار مقاله‌اي که در بانک اطلاعات Web of Science نمايه شده‌اند، به حوزه علوم و فناوري نانو مربوط مي‌شوند؛ جمهوري اسلامي ايران با اختصاص 4.25 درصد از مقالات فناوري نانوي دنيا به خود، در جايگاه هفتم اين رتبه‌بندي تثبيت شد. به گزارش سرويس فناوري ايسنا، کشورهاي چين، ايالات متحده و هند بيشترين تعداد مقالات مرتبط با فناوري نانو را در سال 2014 داشته‌اند.

چين همچنان رتبه اول را در اختيار دارد و با رشد مستمر، فاصله خود را با ساير کشورها بيشتر کرده است. بيش از يک سوم از مقالات نانو را محققان چيني منتشر کرده‌اند و پس از آن، آمريکا با 17.3 درصد و هند با 7.3 درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند. فهرست 20 کشور اول در توليد علوم نانو در جدول اول نمايش داده شده است. عربستان صعودي با رشد 31 درصدي، بيشترين رشد را نسبت به سال 2013 داشته و از رتبه 23 به رتبه 19 صعود کرده است. پس از عربستان، هند با 12 درصد بيشترين رشد را داشته است. هم‌اکنون عربستان پس از ايران، در رده دوم کشورهاي اسلامي در انتشار مقالات نانو ايستاده است. ايران نيز از رتبه هشتم در سال 2013 به رتبه هفتم رسيده است. جدول دوم نيز تعداد کل مقالات علمي (اعم از نانو و غير نانو) که توسط 20 کشور اول دنيا منتشر شده‌اند را نشان مي‌دهد. مطابق اين آمار، آمريکا با سهم بيش از 26 درصد از کل مقالات علمي اين سال در رتبه اول قرار دارد. چين، آلمان و انگلستان رده‌هاي بعدي را در اختيار دارند. در بين کشورهاي برتر در اين زمينه، چين با 4.6 درصد رشد نسبت به سال 2013، بيشترين رشد را داشته، ولي همچنان در رده دوم قرار دارد. ايران، سوئيس و هند نيز نسبت به سال گذشته، يک تا دو پله صعود داشته‌اند.


 انتصابات 

 ابقاي سرپرست‌هاي 10 واحد دانشگاه آزاد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در احکامي جداگانه 10 سرپرست واحدهاي اين دانشگاه را در سمت‌هاي خود ابقا و رئيس واحد بوشهر و سرپرستان واحد گرمي و محلات را منصوب کرد.

به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، دکتر حميد ميرزاده در اين احکام، دکتر محمدرضا يوسفي به عنوان سرپرست واحد بهبهان، دکتر ابوالقاسم ميرحسيني به عنوان سرپرست واحد ميبد، قاسم کريمي به عنوان سرپرست واحد دلوار، دکتر کاظم شريعت‌نيا به عنوان سرپرست واحد آزادشهر و حسن اکبري به عنوان سرپرست واحد دليجان را در سمت‌هاي خود ابقا کرد.

همچنين دکتر محمود دهقاني اشکذري به عنوان سرپرست واحد اشکذر، دکتر حسين‌علي لازمي سخويدي به عنوان سرپرست واحد بافق، دکتر عباس علوي‌راد به عنوان سرپرست واحد ابرکوه، علي‌اصغر محمدي به عنوان سرپرست واحد بردسکن و دکتر محمدرضا جواهري تفتي به عنوان سرپرست واحد تفت با حکم ميرزاده در سمت‌هاي خود ابقا شدند.

وي به استناد مصوبه جلسه 751 مورخ 11 شهريور 93 شوراي انقلاب فرهنگي و ابلاغيه شماره 12017/93/دش مورخ 10 آذر 93 رياست محترم شوراي انقلاب فرهنگي، دکتر يوسف قيصري را نيز به عنوان رئيس واحد بوشهر دانشگاه آزاد اسلامي منصوب کرد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر محمد فيضي زنگير و دکتر بهرام عابدي را هم به عنوان سرپرستان واحد گرمي و محلات دانشگاه آزاد اسلامي منصوب و از خدمات روساي قبلي قدرداني و تشکر کرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر علي‌اصغر رستمي ابوسعيدي نماينده تام‌الاختيار رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در هيئت امناي استان‌هاي کرمان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان نيز در حکمي حميد سرحدي را به صورت موقت منصوب و تا 3 ماه ديگر تمامي امور واحد بم را به وي سپرد.

با حکم دکتر ستاري؛

معاون فرهنگي جديد بنياد ملي نخبگان منصوب شد

طي حکمي از سوي رئيس بنياد ملي نخبگان، دکتر آريا الستي به سمت معاون فرهنگي اين بنياد منصوب شد.

ستاري همچنين از خدمات دکتر سيد حسن حسيني در دوران تصدي مسئوليت تشکر کرده است و در حکم جداگانه اي وي را به سمت مشاور رئيس بنياد ملي نخبگان منصوب کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي