جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4897


طرح ويژه مجلس براي قطع وابستگي بودجه 94 به نفت و دلار


مبلغ وام خودرو و کالا حداقل دوبرابر مي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 طرح ويژه مجلس براي قطع وابستگي بودجه 94 به نفت و دلار 

 
همزمان با سقوط جهاني قيمت نفت به حدود 50 دلار، مجلس طرحي الحاقي در دست بررسي دارد که در صورت تصويب نهايي، ضمن قطع وابستگي بودجه 94 به نفت و ارز، کسري بودجه پنهان دولت نيز شفاف و آشکار مي‌شود.احمد توکلي در گفتگو با مهر درباره طرح جديد قطع وابستگي بودجه 94 به نفت و ارز ، گفت: در صورت تصويب اين طرح الحاقي، بودجه دولت براي هميشه از وابستگي به نفت و ارز خلاص مي‌شود. به عبارت ديگر، بودجه به معناي واقعي کلمه "ريالي" مي‌شود، همچنين تاثيرات نوسانات ارزي و نفتي بر بودجه دولت هم رخت برمي‌بندد تا اقتصاد مقاومتي نيز به معناي واقعي ملاک عمل قرار گيرد.وي، بي نياز شدن از تعيين نرخ ارز و مقدار صادرات و ارزش هر دلار به ريال و اعمال سياست توليد و صادرات نفت را از نتايج اين طرح عنوان کرد و اظهار داشت: در عين حال، در صورت تصويب نهايي اين طرح، شوراي پول و اعتبار نيز بدون متأثر شدن از بودجه، نرخ ارز را متناسب با اقتضائات اقتصاد ملي تعيين خواهد کرد؛ بدين ترتيب سياست ارزي به عنوان يک ابزار مؤثر در دست بانک مرکزي باقي خواهد ماند.

رئيس سابق مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه سياست گذاري تجاري نيز در اين وضعيت قابل اعمال خواهد بود، تصريح کرد: در صورت تصويب نهايي اين طرح، حساب ذخيره ارزي با فروش ارز در بازار مبلغ مورد نياز را تأمين و به دولت خواهد پرداخت.توکلي در ادامه خروجي نهايي طرح ويژه قطع وابستگي بودجه به نفت و ارز را چنين نتيجه‌‌گيري کرد: فروش ارز به بانک مرکزي تقريبا منتفي و اعمال سياست پولي توسط اين بانک ممکن مي‌شود. شفافيت بودجه بيشتر مي‌شود. با آشکار شدن کسري هزينه تراشي کند مي‌شود، ضمن اينکه هر سال مي‌توان درصد معيني از برداشت از حساب ذخيره ارزي را کم کرد تا وابستگي اقتصاد به نفت کاهش يابد.

وي تصريح کرد: قرار است اقتصاددانان مجلس نيز در اين باره مذاکراتي با دولتمردان داشته باشند.


 مبلغ وام خودرو و کالا حداقل دوبرابر مي‌شود 

 مديرکل اعتبارات بانک مرکزي با اعلام جزئيات مصوبه شوراي پول و اعتبار و وام ازدواج، گفت: افزايش حداقل دو برابري مبلغ وام خودرو و کالا در دستور کار شوراي پول و اعتبار قرارگرفت.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ، سيدعلي‌اصغر ميرمحمدصادقي در مورد وام مسکن خبرنگاران گفت: اين موضوع در دستور کار بانک مرکزي قرار دارد.وي همچنين در مورد وام 80 ميليون توماني خريد مسکن که توسط وزير مسکن پيشنهاد شده است، افزود: بررسي اين پيشنهاد به بخش اعتبارات بانک مرکزي ارجاع نشده است، اما اگر در دستور کار رئيس کل بانک مرکزي باشد، مي تواند به صورت مستقيم در شوراي پول و اعتبار مورد بررسي قرار گيرد.ميرمحمدصادقي در مورد وام خودرو و کالا گفت: اين دو وام دوباره در دستور کار شوراي پول و اعتبار قرار گرفته است. رئيس کل بانک مرکزي نقطه نظراتي در مورد وام خودرو داشته است که مورد اصلاح قرار گرفت و به‌زودي با تاييد وي در دستور کار دوباره شوراي پول و اعتبار قرار خواهد گرفت که بر اساس آن، مبلغ اين دو وام حداقل به دو برابر افزايش خواهد يافت.


 تريبون اقتصادي 

 پيشنهاد کاهش توليد نفت به روس‌هااز سوي ايران

وزير نفت با اشاره به انجام مذاکراتي با روسيه به عنوان بزرگترين توليد کننده نفت غير اوپک، اعلام کرد: پيشنهاد کاهش توليد نفت به روس‌ها ارائه شده و مذاکرات با اين کشور براي کاهش توليد نفت ادامه دارد.بيژن زنگنه در گفتگو با مهر در پاسخ به اين سئوال که با توجه به تاثير گذاري روسيه در بازار نفت غير اوپک و توليد 10 ميليون بشکه‌اي نفت روس‌ها آيا مذاکراتي با روسيه براي کاهش توليد نفت انجام شده است؟ گفت: در حال مذاکره با روسيه هستيم.

وزير نفت ايران تاکيد کرد: در اين باره تاکنون مذاکراتي با روسيه انجام شده است، ولي هنوز به جمع بندي نهايي دست نيافته ايم.

وزير کار امکان ارائه اطلاعات 10 ميليون پُردرآمد وجود دارد

وزير کار با اعلام اينکه امکان ارائه اطلاعات 10 ميليون پُردرآمد وجود دارد و مي توان گفت که هستند عده اي چند بار سفر خارجي داشته اند وتعدادي هم خانه بالاي 800 ميليون تومان دارند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار، علي ربيعي گفت: 300 هزارنفر به مجموع بيمه شدگان اجباري کشور افزوده شده اند و بيش از 7 ميليون نفر نيز که 98 درصد آنها حاشيه نشينان شهرها هستند توانسته اند از بيمه بهره مند شوند. در هفته آينده جشن بيمه شدن همه ايرانيان با حضور رئيس جمهور برگزار مي شود.ربيعي درباره بيمه کارگران ساختماني افزود: در حال حاضر، 800 هزارنفر در اين بخش بيمه شده اند و براي آن نيز 1300 ميلياردتومان هزينه شده است. به صورت کلي يک ميليون و 400 هزارنفر کارگر ساختماني داريم که 600 هزارنفر از آنها هنوز بيمه نشده اند و در مراحل کار قرار دارند.

وي درباره آخرين اقدامات صورت گرفته درباره تشکيل بانک اطلاعاتي يارانه اي کشور گفت: اين کار در حال انجام است، اما در اين مرحله هم مي توان اطلاعات 10 ميليون نفر از افراد پُردرآمد کشور را ارائه کرد. به عنوان نمونه مي توان گفت هستند عده اي كه چندين سفر خارجي داشته و چه تعدادي هم داراي چندخانه بالاي 700 يا 800 ميليون توماني هستند.

وزير کار ادامه داد: به صورت کلي اطلاعات مورد نياز در بخش هاي مانند مسکن، بيمه و درآمد در حال تکميل است و بانک هاي اطلاعاتي در اين بخش ها تشکيل مي شود. همچنين شناسايي دهک ها از کم درآمد و پُردرآمد در دست انجام است.

آغاز مذاکرات اوليه براي تعيين مزد 94

رئيس کارگروه مزد و بهره وري وزارت کار با اعلام تشکيل نشست شوراي عالي کار، گفت: در اين جلسه، گزارش ويژه وضعيت دستمزد کارگران قرائت مي‌شود.فرامرز توفيقي در گفتگو با مهر از برگزاري نشست جديد شوراي عالي کار در روز جاري با حضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت خبر داد و گفت: دراين، نشست پيرامون چگونگي افزايش حداقل دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار بحث و بررسي خواهد شد.

رئيس کارگروه مزد و بهره وري وزارت کار اظهارداشت: همچنين يک گزارش ويژه از وضعيت معيشت و دستمزد نيروي کار در نشست ارائه خواهد شد که مي‌تواند مبناي تصميم گيري شوراي عالي کار براي دستمزد سال آينده باشد.توفيقي خاطرنشان کرد: پيش از اين قرار بود، نتيجه بررسي ها و کارشناسي هاي نمايندگان کارگران و کارفرمايان پيرامون وضعيت حقوق و دستمزد نيروي کار کشور نيز به وزارت کار ارائه و در جلسه شوراي عالي کار ارائه شود.

صادرات محصولات لبني به روسيه در آينده نزديک

دبير کانون انجمن‌هاي صنايع غذايي گفت : صادرات محصولات لبني به روسيه در آينده‌ نزديک به سرانجام مي‌رسد.

کاوه زرگران در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت توافقات بين ايران و روسيه براي صادرات محصولات کشاورزي و صنايع غذايي گفت: سازمان استاندارد روسيه قوانين خاصي را دارد که بايد براساس آن برخي پروتکل‌ها و اطلاعات آزمايشگاهي از بيماري‌هاي رايج در کشور توسط سازمان دامپزشکي ايران به سازمان دامپزشکي روسيه ارسال مي شد.

وي با بيان اين‌که اين کار در دولت گذشته انجام نشد، اظهار داشت : از شهريور امسال وزارت جهاد کشاورزي اين موضوع را پيگيري کرد و تاکنون 18 شرکت صادرکننده آبزيان موفق شده‌اند مجوز صادرات محصولاتشان به روسيه را اخذ کنند.زرگران با بيان اين‌که صادرات لبنيات و مرغ کشتاره شده پيگيري‌ها همچنان ادامه دارد، افزود: مجوز صادرات محصولات لبني نيز به احتمال بسيار قوي در آينده‌اي نزديک به سرانجام خواهد رسيد.

فروش بليت‌ هواپيما براي‌ نوروز‌ 94 از ‌بهمن

رئيس سازمان هواپيمايي کشوري در اولين جلسه ساماندهي سفرهاي نوروزي امسال گفت: فروش بليت هواپيما براي سفرهاي نوروزي 94 به صورت همزمان از اوايل بهمن آغاز مي‌شود، شرکت‌ها هم اجازه ندارند به اسم چارتر بليت را به قيمت بالاتر بفروشند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان هواپيمايي کشوري، عليرضا جهانگيريان، در اولين جلسه ستاد نوروزي که با حضور نمايندگان شرکت‌هاي هواپيمايي برگزار شد، تشکيل اولين جلسه ستاد نوروزي و اعلام سياست‌ها و برنامه‌هاي صورت گرفته در راستاي انجام سفرهاي نوروزي را آغاز برنامه‌هاي نوروز 94 دانست.جهانگيريان ‌از شرکت‌هاي هواپيمايي خواست تا با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته فروش بليت و انجام پروازها به صورت هماهنگ و منظم مديريت شود.

رئيس سازمان هواپيمايي کشوري‌ خواستار ايجاد نظم در بازار حمل و نقل هوايي شد و گفت: براي تحقق اين مهم در پروازهاي نوروزي امسال برنامه هاي ويژه‌اي در نظر گرفته شده است


 نهادهاي مالي 

 مدير عامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت محمد مصطفي (ص)

محمد رضا نظري مدير عامل بانک رفاه کارگران طي پيامي ميلاد با سعادت پيامبر رحمت و مغفرت حضرت محمد مصطفي (ص)، آغاز هفته وحدت و ولادت امام جعفر صادق (ع) را تبريک و تهنيت گفت.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك رفاه ،در بخشي از اين پيام آمده است ،فرا رسيدن 17ربيع الاول خجسته زاد روز رسول مهرباني و عزت ، مبشر آگاهي و حکمت ، پرچمدار عدالت و برابري حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص)، آغاز هفته وحدت و همچنين ميلاد مسعود و فرخنده امام جعفر صادق (ع) ، ششمين اختر تابناک امامت و ولايت و مؤسس مذهب جعفري بر تمامي مسلمين تبريک و تهنيت باد.

پرداخت سود سهامداران شرکت صنايع آذر آب در شعب بانک صادرات

سود سهامداران شرکت صنايع آذر آب مربوط به سال مالي 92 از طريق شعب بانک صادرات ايران پرداخت مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران،‌ براساس قرارداد منعقده بين اين بانک و شرکت صنايع آذر آب سود سهامداران اين شرکت از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران از روز دوشنبه 15 دي ماه سال جاري قابل پرداخت است. در اين رابطه سهامداران حقيقي شرکت يادشده مي‌توانند با ارائه مدارک هويتي نظير کارت ملي، شناسنامه، برگه سهام مربوطه به شعب اين بانک مراجعه و وجه حق تقدم استفاده نشده افزايش سرمايه متعلقه خود را دريافت نمايند و يا به ساير حسابهاي خود انتقال دهند.

شعبه زاهدان بانک توسعه صادرات لوح تقدير دريافت کرد

سازمان صنعت معدن و تجارت سيستان و بلوچستان از خدمات شعبه زاهدان بانک توسعه صادرات در سال 93 تقدير کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، اين لوح تقدير از سوي رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت اين استان به رييس شعبه زاهدان بانك توسعه صادرات اهدا شده است.

اعطاي نخستين تنديس صداقت به بانک ملت

دبيرخانه جايزه عالي سيستم مديريت صداقت، نخستين لوح و تنديس صداقت را به بانک اعطا کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، در مراسم اختتاميه جشنواره جايزه عالي مديريت صداقت که با حضور معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و چندتن از نمايندگان مجلس برپا شد، لوح و تنديس صداقت در حوزه بانک داري الکترونيک به نمايندگي از بانک ملت به محسن فدوي معاون مديرعامل در امور منابع انساني و نظارت اعطا شد.


 خبر 

 نانوايي هاي خوشنام مورد تقدير قرار مي گيرند

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس برنامه ريزي در قالب طرح جامع نظارت دقيق و همه جانبه، ترغيب و تشويق واحدهاي خبازي براي رعايت قيمت هاي تعيين شده، تثبيت قيمت هاي اعلامي، پخت با کيفيت و رعايت ساير موازين کمي و کيفي در دستور کار قرار دارد.

گزارش آفرينش به نقل ازشبکه اطلاع رساني وزارتخانه يادشده حاکي است، سيدمحمود نوابي افزود: برپايه طرح جامع مرحله اي اصلاح گندم، آرد و نان واحدهاي نانوايي خوشنام مورد تقدير قرار مي گيرند و برپايه مصوبه هاي هيات وزيران در تاريخ هاي 26 آبان و سوم آذرماه امسال، سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان دستورالعمل پايش و نظارت بر قيمت گندم، آرد و نان را تدوين و به سازمانهاي صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور ابلاغ کرده که با همکاري ساير نهادهاي ذيربط ، موارد مزبور عملياتي شده است.

وي اولويتهاي نظارتي طرح جامع را بررسي هاي ميداني و بازرسي مستمر از واحدهاي خبازي استانها به ويژه استان تهران بمنظور بررسي رعايت ضوابط کمي و کيفي، شناسايي و برخورد با واحدهاي مختلف، پيگيري رعايت نرخهاي مصوب در عرضه نان به ويژه در مواردي که واحدهاي نانوايي به بهانه استفاده از افزودني هايي نظير کنجد، نرخهاي تعيين شده را مد نظر قرار نمي دادند به عنوان اولويت هاي نظارتي به واحدهاي بازرسي پايش کيفيت نان ،ابلاغ شده است.

رئيس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان اضافه کرد: رسيدگي به تخلفات مربوط به توليد، توزيع و قيمت آرد و نان، استفاده از بازرسان و کارشناسان مجرب در اکيپ هاي ويژه بازرسي، پيگيري هاي مستمر و نظارت کامل از جمله برنامه هاي اين بخش است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي