جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4898

کارلوس کي‌روش:
با انجام 2 بازي دوستانه انتظار زيادي نداشته باشيد

سايت نيشن:
تجربه جام‌جهاني کليد موفقيت ايران در آسيا


همگام با جام ملت‌هاي آسيا


سوت پايان


نگاه كارشناس


 کارلوس کي‌روش:
 با انجام 2 بازي دوستانه انتظار زيادي نداشته باشيد 

 
تيم ملي فوتبال ايران چهارشنبه وارد شهر ملبورن، محل برگزاري نخستين ديدارش در چارچوب مرحله گروهي جام ملت‌هاي 2015 آسيا شد، جايي که يکشنبه آينده بايد درورزشگاه رکتنگولار به ديدار بحرين برود.کارلوس کي‌روش در بدو ورود به ملبورن در پاسخ به اين پرسش خبرنگاران که آيا ايران باتجربه حضور در جام جهاني تيمي بهتر را در اختيار دارد گفت: خير، ما حالا تيمي بدتر به نسبت حضورمان در جام جهاني داريم چون آماده‌سازي که بايدمي‌داشتيم را نداشتيم. سرمربي پرتغالي تيم ملي که شاگردانش با دو پيروزي مشابه يک بر صفر در ديدارهاي دوستانه مقابل تيم‌هاي کره‌جنوبي و عراق پا به مسابقات جام ملت‌ها مي‌گذارند، تصريح کرد: تنها چيزي که تيم ملي را آزار داد آماده‌سازي بود. تيم من آنطور که بايد و طبق خواسته و تمايل فدراسيون فوتبال ايران بود، آماده‌سازي نداشت چون با برخي مشکلات ازجمله مشکلات مالي در حمايت از تيم دست و پنجه نرم کرد.وي افزود: انتظار داشتيم با اردوها و برگزاري بازي‌هاي بيشتر به جام ملت‌ها ورود کنيم ولي حالا با انجام تنها دوبازي دوستانه ازماه جولاي تاکنون نمي‌توانيدانتظار زيادي از اين تيم داشته باشيد.

به هر حال انجام تنها دو بازي دوستانه براي حضوردراين مسابقات کافي نيست ولي مي‌توانم روي روحيه جنگندگي و جنبه رواني قوي بازيکنانم براي ايجاد تعادل درستي در تيمم حساب باز کنم.کي‌روش که احتمالاً در بين مربيان حاضر درجام ملت‌هاي 2015 آسيا قوي‌ترين رزومه کاري را دارد، عنوان کرد: رقابتي همچون جام ملت‌ها هميشه دشوار است و شرايط براي تمامي تيم‌ها به خصوص آنهايي که از مسافت‌هاي دورتري به استراليا مي‌آيند، پيچيده است. ما به لحاظ رواني خودمان را براي پيروزي در هر بازي که به ميدان خواهيم رفت، آماده کرده‌ايم ولي رويکرد ما در اين مسابقات تنها فکر کردن به بازي پيش‌روي‌مان است.وي اظهار داشت: مي‌دانيم که بدون بازي اول سرنوشتي در بازي دوم وجود ندارد. رويکرد ما بسيار ساده است: تمرکزمان روي بازي با بحرين است و بس. پس از آن هم به ديدار بعدي‌مان فکر مي‌کنيم. براي رسيدن به استراليا با مشکلاتي همچون تأخير در پرواز هواپيما دست و پنجه نرم کرديم و هواي اينجا براي ما خيلي گرم و شرجي است.وي در خصوص عملکرد ايران درجام جهاني گفت: به نظرم اولويت ما از حضور در جام جهاني انجام بازي غرورآميز و لذت هواداران از بازي ايران بود. در آن رقابت‌ها از ايران انتظار قهرماني نمي‌رفت ولي دست و پاي خودمان را مقابل بهترين تيم‌هاي جهان گم نکرديم.در بازي دوم در جام جهاني 2014 مقابل آرژانتين وقتي بازيکني همچون ليونل مسي درتيم مقابل حضور داشت وداور شجاعت لازم را براي انجام به وظايفش نداشت کار براي ما خيلي دشوار بود. داور بايد به خاطر پنالتي واضحي که براي ايران نگرفت خجالت‌زده و شرمسار باشد. شايسته تساوي برابر آرژانتين بوديم.


 سايت نيشن:
 تجربه جام‌جهاني کليد موفقيت ايران در آسيا 

 سايت «The Nation» با بررسي تيم‌هاي گروه سوم جام ملت‌هاي آسيا، تجربه ايران در جام‌جهاني را کليد موفقيت در رقابت با حريفان آسيايي عنوان کرد. اين پايگاه اينترنتي درباره گروه سوم جام ملت‌هاي آسيا نوشت:تيم‌هاي ملي ايران، قطر، بحرين و امارات متحده عربي در گروه سوم جام ملت‌هاي آسيا قرار گرفته‌اند. شايد اگر يک سال پيش بود، همه از ايران و امارات به عنوان گزينه‌هاي صعود به مرحله بعد نام مي‌بردند اما از آن موقع تاکنون خيلي چيزها تغيير کرده‌اند.

البته ايران همچنان شانس نخست گروه براي صعود است. آنها حضوري موفق درجام جهاني داشتند که اين موضوع تجربه گرانبهايي در اختيارشان قرار داده است. همچنين ايراني‌ها استراحت بيشتري نسبت به حريفان عربي خود داشتند. آنها در ديدارهاي تدارکاتي زيادي حضور نيافته و اين در حالي است که کشورهاي عربي فشار سنگيني به خاطر حضوردررقابت هاي جام خليج فارس را تحمل کرده‌اند. درواقع بايد بگوييم دوران آماده سازي ايراني ها خوب نبوده است زيرا آنها با کنسل شدن ديدارهاي تدارکاتي و اردوهاي آماده‌سازي‌شان پا به اين رقابت ها گذاشته اند.تيم قطر پيشرفت خوبي داشته و بدون شک اکنون بهتر از امارات است. قهرماني در جام خليج فارس بدون شک به آنها انگيزه مضاعفي داده و حضورشان در مرحله حذفي جام ملت هاي آسيا را به ذهن متبادر مي کند.

حتي رسانه هاي مختلف از اين که قطري ها راهي نيمه نهايي و فينال هم مي شوند صحبت مي کنند.امارات اما با وجود چنين صحبت هايي در مورد قطر اميد زيادي در ترکيب خود دارد. بازيکنانش خودشان را باور دارند و تاکيد مي کنند حداقل به يک چهارم نهايي مي رسند. اين موضوع به آمادگي عمرعبدالرحمان بستگي زيادي دارد. برادرش محمد نيزدرتورنمنت خليج فارس نمايش درخور توجهي مقابل عربستان از خود ارائه کرد. انتظارمي رود اگر عمر نتوانست وظيفه اش در تيم ملي امارات را انجام دهد، محمد بار تيم ملي را به دوش بکشد. فشار زيادي در اين مسير روي علي مبخوت هم قرار دارد. او که بهترين بازيکن امارات در سال 2014 شده است، در صورتي که عمر عبدالرحمان نتوانست آسيب ديدگي اش را پشت سر بگذارد، به همراه محمد، وظيفه سنگيني روي دوش او قرار مي گيرد.بحرين هم شانس کمي براي صعود دارد. آنها درجام خليج فارس موفق به گشودن دروازه حريفان نشدند و خط دفاعي آنها هم که يکي از نقطه هاي قابل اتکايشان بود، متزلزل نشان داد. به نظر مي رسد سه تيم ديگر اين گروه، تمام امتيازها را مقابل اين تيم جمع آوري
مي‌کنند.


 همگام با جام ملت‌هاي آسيا 

 نخستين تمرين تيم ملي در ملبورن

ايران و استراليا در کانون توجه رسانه ها

تيم ملي فوتبال ايران که خود را براي حضور شايسته درجام ملت هاي آسيا 2015 آماده مي کند،ديروز نخستين تمرين خود را در شهر ملبورن استراليا برگزار کرد. تيم ملي فوتبال ايران که صبح ديروز به وقت محلي به شهرملبورن رسيد نخستين تمرين خود را در اين شهر برگزار کرد.

در اين تمرين کارلوس کي روش سرمربي تيم ملي فوتبال برنامه هاي تمريني خودرا به بازيکنان ديکته کرد تا آنان در فاصله پنج روز تا ديدار برابر بحرين، ذهن و بدن آماده تري پيدا کنند.

15 دقيقه ابتدايي اين تمرين به روي خبرنگاران وعکاسان رسانه هاي گروهي باز بود اما بعد اين زمان، تمرينات تيم ملي پشت درهاي بسته برگزار شد تا کادرفني بتواند برنامه هاي خود را به دورازچشمان رسانه ها برگزار کند.در اواخر تمرين، بازيکنان تيم ملي کويت که براي تمرين به همان زمين آمده بودند بابازيکنان تيم ملي ايران خوش و بش کردند.رييس فدراسيون فوتبال کويت هم با لباس ورزشي در کنار تمرين تيم ملي کويت حاضر بود.

همزمان با آغاز تمرين کويت، خبرنگاران پر تعداد کره اي هم براي پوشش تمرين حريف تيم ملي کشورشان به اين کمپ آمدند.در حاشيه تمرين ديروز ايران، شبکه هاي تلويزيوني و خبرگزاري هاي معتبر جهان با کارلوس کي روش واشکان دژاگه گفت و گو کردند.به گفته يکي ازوالنتيرهاي رسانه اي کنفدراسيون فوتبال آسيا،ديروز بيشترين استقبال از تمرينات تيم ايران واستراليا صورت گرفت.شانزدهمين دوره جام ملت هاي آسيا از 19 ديماه با حضور 16 تيم برتر قاره کهن آغاز مي شود.تيم ملي فوتبال ايران در گروه سوم اين رقابت ها با تيم هاي بحرين، قطر و امارات همگروه است21 ديماه درنخستين مسابقه خود درورزشگاه ملبورن به مصاف بحرين مي رود.

پاداش 3هزار دلاري به بازيکنان تيم ملي به دليل پيروزي بر عراق

با توجه به برتري يک برصفر تيم ايران درديدار تدارکاتي مقابل عراق وبا اعلام علي کفاشيان به هر کدام ازبازيکنان تيم ملي مبلغ 3 هزار دلار به عنوان پاداش تعلق گرفت.

البته بازيکنان هنوز اين پول را نگرفته‌اند و پيش ازآغاز مسابقات در جام ملت‌هاي آسيا آن را دريافت خواهند کرد. پاداش بازيکنان تيم ملي براي پيروزي در جام ملت‌هاي آسيا بيشتر ازاين رقم است.

ستايش رسانه‌هاي عربي از کاپيتان تيم ملي

تا آغاز جام ملت هاي آسيا 2015 استراليا يک روزديگر باقي مانده است. تيم ملي فوتبال ايران بايد درمرحله گروهي اين رقابت‌ها با تيم‌هاي امارات، قطر و بحرين رقابت کند. جواد نکونام، کاپيتان تيم کارلوس کي‌روش دراستراليا است. نکونام ازبازيکناني است که مي‌تواند تاثير زيادي در درخشش ايران در استراليا داشته باشد.

رسانه‌هاي عربي حساب ويژه‌اي روي نکونام باز کرده و اورا اميد نخست ايران براي درخشش در سيدني مي‌دانند. روزنامه الشرق قطر ضربات نکونام راگره‌گشاي تيم ملي ايران دانست. اين روزنامه قطري در گزارشي که درباره نکونام نوشت آورد: تيم ملي ايران ديگر ستاره‌هايي چون علي کريمي، مهدي مهدوکيا و علي دايي را دراختيار ندارد. اين تيم نيازبه رهبري دارد که در ميدان به بازيکنان جوان دستور بدهد و آنها را راهنمايي کند.

کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در اين تيم انقلابي ايجاد و بازيکنان جوان زيادي را به تيم دعوت کرده است. ايران گمشده خود را در ميانه ميدان يافته است و او کسي جز جواد نکونام نيست که هر کاري که دوست داشته باشد، در ميدان انجام مي‌دهد. او مدتهاست که مهره‌اي تاثيرگذار براي ايران به شمار مي‌آيد و 140 بازي ملي هم انجام داده است. اين بازيکن ايراني در حال نزديک شدن به رکورد بازي‌هاي ملي علي دايي است.

نگراني اسماعيل عبدالطيف از رويارويي با ايران

اسماعيل عبدالطيف، مهاجم گلزن تيم ملي بحرين، تاييد کرد که تيمش براي صعود از گروهي جام ملت هاي آسيا در ‏استراليا، کار دشواري خواهد داشت.‏ بحرين در مرحله گروهي با ايران، قطر و امارات همگروه است و عبدالطيف معتقد است که با ‏حضور ايران، کار صعود از اين گروه بسيار دشوار خواهد بود.‏او به خبرنگاران استراليايي گفت: ما به اينجا آمديم تا نتايج خوبي بگيريم اما با حضور ايران، گروه بسيار دشواري ‏داريم. ايران سخت ترين حريف مااست. آنها در جام جهاني حضور داشتند. قطرهم بسيار قوي است. آنها درجام خليج ‏فارس قهرمان شدند. بحرين هم شانس صعود دارد اما کارمان دشوار است. ما در اولين ديدار بايد با ايران روبرو شويم و ‏بايد روي اين ديدار تمرکز کنيم. بعد از آن مي توانيم گام به گام پيش برويم و ببينيم به کجا خواهيم رسيد. ‏ما يک مربي جديد داريم که تنها يک ماه است با ما کار مي کند و همچنين چند بازيکن جديد که تجربه بازي در جام ملت ‏ها را ندارند.‏

بليت هاي افتتاحيه ناياب شد

ورزشگاه ميزبان افتتاحيه جام ملت هاي آسيا يک ورزشگاه نوساز30هزار نفري است که نزديک به زمين تاريخي کريکت گراند ملبورن قرار دارد. اين ورزشگاه تازه سازکه با آخرين تکنولوژي ساخت استاديوم ساخته شده است،30هزار تماشاگررا در خود جاي مي‌ دهد.

با توجه به اهميت بازي اول استراليا در جام ملت هاي آسيا و البته مراسم افتتاحيه اي که ميزبان تجربه خاصي درانجام آن دارد، بليت هاي اين مراسم از قبل به فروش رفته و در حال حاضر فقط براي حضور در ورزشگاه بايد آن را از بازارغيررسمي تهيه کرد.

سورپرايز در افتتاحيه جام ملت‌هاي آسيا

مايکل براوون رئيس برگزاري مسابقات جام ملت هاي آسيا اعلام کرد که افتتاحيه بسيار مهيجي درانتظار مردم استراليا خواهد بود. وي اضافه کرد: 11 دقيقه قبل از آغاز بازي استراليا و کويت سورپرايزي بي نظير براي مردم خواهيم داشت.وي افزود: در مراسم افتتاحيه از هنرمندان بين المللي مثل چانگ ليم مالزيايي دعوت به عمل آمده و مراسم مربوط به سنت هاي استراليا نيز نقش پررنگي دراين افتتاحيه خواهند داشت.


 سوت پايان 

 حضورعابدزاده و کريمي در باشگاه پرسپوليس

دو بازيکن سابق تيم فوتبال پرسپوليس درمحل اين باشگاه حضور يافتند. علي کريمي صبح ديروز در باشگاه پرسپوليس حضور يافت و قصد دارد تا با علي طاهري جلسه‌اي را برگزار کند.

او روز سه شنبه نيز در تمرين سرخپوشان حضوريافت و نظاره‌گر تمرين پرسپوليسي‌ها بود.پس از آن درخشان در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد از کريمي خواسته تا به پرسپوليس کمک کند. برهمين اساس به نظر مي‌رسد حضور کريمي در باشگاه پرسپوليس به عضويتش در کميته فني و يا کادر فني تيم ارتباط داشته باشد.احمدرضا عابدزاده نيز ديروز در باشگاه پرسپوليس حاضر شد تا پيگير مطالباتش باشد.

20 دي، برگزاري مجمع عمومي واگذاري استقلال و پرسپوليس

معاون وزير ورزش و جوانان گفت: مجمع عمومي واگذاري باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس شنبه20 دي ماه برگزار خواهد شد.اميررضا خادم با مثبت ارزيابي کردن فعاليت هاي انجام شده براي واگذاري اين باشگاه ها، اظهارکرد: همه مصمم هستند که اين دو باشگاه به بخش خصوصي واگذار شود.وي در پاسخ به سوالي دراين خصوص که تنها پيشکسوتان باشگاه پرسپوليس حق خريد سهام را دارند، افزود: سهام اين باشگاه به مزايده عمومي گذاشته شده و بازيکنان قديمي و طرفداران نيز همانند سايرافراد مي توانند در اين مزايده شرکت و نسبت به خريد سهام اقدام کنند.

نماينده تام الاختيار وزير ورزش و جوانان در امور واگذاري استقلال و پرسپوليس با ابراز بي اطلاعي از وضعيت حميدرضا سياسي مديرعامل پرسپوليس يادآور شد: هيات مديره باشگاه در شرايط کنوني و در فصل نقل و انتقالات علي اکبر طاهري را براي انجام امور اجرايي معرفي کرده است.

مهلت10 روزه استقلالي ها براي پرداخت طلب 400 هزاردلاري توزي

استقلال براي طلب400 هزار دلاري رودريگوتوزي هافبک پرتغالي پيشين خود ورهايي ازکسرامتيازاحتمالي ازسوي فيفا،10 روز مهلت دارد. توزي از جمله 5 بازيکن خارجي استقلال است که به دليل نگرفتن مطالباتشان از اين باشگاه به فيفا شکايت کرده و حکم به محکوميت استقلال مبني بر پرداخت مطالبات گرفته است.اين بازيکنان، جي لويد ساموئل، گوران يرکوويچ، رودريگو توزي، ويسنته آرزه کاماچو و ليام ردي هستند.

استقلال تاکنون با ساموئل و يرکوويچ تسويه کرده است و براي تسويه با توزي نيز تنها10 روز مهلت دارد. اگر استقلالي ها در مدت باقي با توزي تسويه نکنند و يا با او به توافق نرسند، ضمن اينکه با خطر کسرامتياز مواجه مي شوند، به رقم400 هزار دلاري طلب توزي، جريمه و ديرکرد نيز اضافه خواهد شد.از ديگر مشکلاتي که اين روزها گريبان استقلال را گرفته، پرداخت50 درصد قرارداد هندريک هلمکه بازيکن جديد برزيلي - آلماني اين تيم است.هلمکه بعد از انعقاد قرارداد با استقلالي در نقل و انتقالات نيم فصل براي گذراندن تعطيلات کريمس به کشورش بازگشت.اين بازيکن دو رگه برزيلي – آلماني براي دادن تست پزشکي از 15 دي ماه در تهران حضور يافت اما به اردوي استقلالي ها در کيش نرفته است.

تمرين سبک استقلالي‌ها

بازيکنان تيم استقلال صبح ديروز درمحوطه هتل تمريني سبک را پشت سر گذاشتند.تيم فوتبال استقلال که سه شنبه در ديداري دوستانه به مصاف پديده خراسان رفته بود از ساعت 11 ديروزدرمحوطه هتل يک تمرين سبک را پشت سر گذاشت. آبي پوشان که تمرينشان بيشتر حالت عرق گيري داشت تنها حدود 20 دقيقه درمحوطه هتل دويدند.

سرمربي تيم استقلال ازابتداي صبح ديروز پيگيروضعيت هندريک هلمکه و زمان حضور وي در اردوي تيم استقلال بود. ميرشاد ماجدي نيز در اين ارتباط با مسدئولان باشگاه صحبت کرد. آرش برهاني امروز به اردوي تيم استقلال در کيش اضافه خواهد شد.تيم فوتبال استقلال از ساعت 18 در ورزشگاه المپيک کيش تمرين تاکتيکي خود را برگزار کرد.

تمرين پرفشارپرسپوليس در درفشي‌فر

بازيکنان پيگير بازگشت کريمي

مراحل آماده‌سازي تيم فوتبال پرسپوليس ازساعت 10:30 صبح چهارشنبه در مجموعه ورزشي درفشي‌فر پيگيري شد و بازيکنان در اين تمرين به مدت 60 دقيقه زير نظر مربي بدنساز سرخپوشان تمرينات هوازي را پشت سر گذاشتند. حميد درخشان در20 دقيقه ابتدايي تمرين شاگردانش در رختکن حضور داشت و کار را به دستيارانش سپرده بود. برخورد مسئولان باشگاه پرسپوليس با نفراتي که درروزهاي گذشته تمرينات را جدي نمي‌گرفتند، مؤثر واقع و باعث شده است بازيکنان با جديت بيشتر و منظم‌تر تمرينات آماده‌سازي را دنبال کنند. در تمرين ديروز به بازيکنان اطلاع داده شد اردوي دبي قطعي شده است و تيم روز يکشنبه راهي امارات خواهد شد. حميدرضا علي‌عسگري ورضا نوروزي تنها نفراتي بودند که در تمرين گروهي شرکت نداشتند. خبر حضور علي کريمي در باشگاه پرسپوليس خيلي زود به درفشي‌فر رسيد و بازيکنان پيگير بودند که او قبول مي‌‌کند درکادرفني تيم‌شان مشغول به کار شود يا نه. هيچ خبرنگار وهواداري در تمرين نوبت صبح چهارشنبه پرسپوليس حضورنداشت و تمرين درسکوت کامل برگزار شد.


 نگاه كارشناس 

 توانايي‌هاي ايران بيشتر از بقيه رقباست

جلال طالبي

اميد بايد باشد تا بتوان زندگي کرد. اميد تنها چيزي است که در همه مراحل مي تواند کمک رسان باشد و پس ما هم به موفقيت تيم ملي اميدواريم. ما مي‌خواهيم درحد توانمان درآسيا ظاهر شويم و البته نبايد غيرمنطقي هم صحبت کنيم. من فکر مي کنم درغير منصفانه ترين حالت ايران بايد حداقل بين چهار تيم برتر جام ملت ها قراربگيرد و اطمينان دارم که از گروهمان به راحتي صعود خواهيم کرد. قطعا فيناليست شدن کارراحتي نيست؛ چرا که همه تيم هاي حاضر در جام ملت‌ها به دنبال درخشش هستند. جز ژاپن، کره و استراليا که مدعي هستند، حتي تيم هايي مثل ازبکستان وعراق هم بدشان نمي آيد به فينال جام ملت ها برسند. تيمي که امکانات بيشتر داشته باشد به طور کلي موفق تر است. البته تعداد بازي هاي دوستانه هيچوقت ملاک نيست. شايد يک تيم 10 بازي دوستانه داشته باشد اما حريفانش تيمي نباشند که سنگ محک محسوب شوند وعيار آن تيم را نشان دهند. البته لازم بود که ما حداقل دو يا سه بازي دوستانه ديگر داشته باشيم اما اين اتفاق نيفتاد. هرچند که کي روش و بازيکنان تيم ملي در جام جهاني در کنارهم بودند وازيکديگر شناخت دارند وازتوانايي هاي يکديگر آگاهند. البته توانايي هاي تيم ملي ما هم با خيلي از تيم ها قابل مقايسه نيست که اين خودش يک نکته مثبت است. مثلا فلسطين حتي اگر 10 بازي تدارکاتي هم پشت سر گذاشته باشد باز هم به لحاظ فني عقب تراز مااست. ازسوي ديگر من جايي نديدم که ليگ را50 روزبه خاطر جام ملت ها تعطيل کنند. حداقل اگر بازي دوستانه کافي نداشته ايم، اين شانس براي سرمربي تيم ملي بوده که50 روز ليگ تعطيل باشد تا تيم خودش راآماده کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي