جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4903

در دومين جشنواره تجليل از خيرين سلامت عنوان شد؛
سال گذشته خيرين 13 ميليون مترزمين به بخش سلامت اهدا كردند


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 در دومين جشنواره تجليل از خيرين سلامت عنوان شد؛
 سال گذشته خيرين 13 ميليون مترزمين به بخش سلامت اهدا كردند 

در دومين همايش تجليل از خيرين عرصه سلامت از 20 نيكوكار و حامي دانشگاه علوم پزشكي تهران تجليل شد.

به گزارش آفرينش، دوشنبه 22 دي ماه سال 93 دومين همايش تجليل خيرين عرصه سلامت و حاميان دانشگاه علوم پزشکي تهران، با حضوردكتر جعفريان، رييس دانشگاه، دكتر ايازي قائم‌مقام وزير بهداشت، دكتر بيگلر، معاون توسعه مديريت و برنامه‌ريزي منابع دانشگاه، نيري، رييس مجمع خيرين سلامت كشور، جت‌الاسلام‌والمسلمين طباطبايي استاد اخلاق و جمعي از خيرين در سالن آمفي‌تئاتر مركز طبي كودكان برگزار شد. دكتر محمود بيگلر، از طراحي شناسنامه بيماران نيازمند به منظور تسهيل در خدمت رساني خبر داد، و گفت: بر اين اساس، با كمك مالي افراد نيكوكار در قالب طرح ميلاد افراد توانمند به كمك افراد نيازمند به درمان و دارو مي‌روند.

دبير جشنواره و معاون توسعه مديريت و برنامه‌ريزي منابع دانشگاه، با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري كه " بيان فعاليت‌ها و دستاوردهاي خيرين مشوقي براي ديگران است، الگوهاي مجمع خيرين را در ساير استان‌ها تبليغ و ترويج نماييد"؛ گفت: فعاليت و كارها را براي رضاي خدا بايد انجام دهيم و يقين بدانيم كه كرام‌الكاتبين مي‌نويسد و اين‌ها وزنه‌هاي اعمالمان خواهد شد. وي پروژه‌ي بيمارستان رازي، سيد الشهداء، اسلامشهر، شريعتي و همراه سراي بيمار را ازجمله پروژه‌هايي عنوان كرد كه نيازمند كمك خيرين است و از آن‌ها خواست كه مثل هميشه دانشگاه را در تكميل اين مراكز ياري دهند.

معاون توسعه مديريت و برنامه‌ريزي منابع دانشگاه تصريح کرد: براي ارائه خدمات بهداشتي و درماني مناسب در كشور بايد نهادهاي مردمي بسيج شوند و مردم نيز به يكديگر كمك كنند.

دبير جشنواره تجليل از خيرين عرصه سلامت و حاميان دانشگاه با اشاره به آيه قرآن " لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ" هرگز به نيكي نمي‌رسيد تا زماني كه ازآنچه دوست مي‌داريد انفاق كنيد؛ تصريح کرد: قصد داريم در اين مراسم از مجاهدت‌هاي خيرين عرصه سلامت و حاميان دانشگاه تجليل و ذره‌اي از ايثارگري‌هايي كه در اين حوزه انجام داده‌اند را با اين حركت معنوي جبران كنيم.

دكتر بيگلر در گزارشي به عملكرد خيرين سلامت در دانشگاه اشاره كرد و گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران تا به امروز 45 ميليارد تومان از كمك‌هاي خيرين سلامت بهره‌مند شده و به‌موجب آن خدمات درماني روند رو به رشدي داشته است.

معاون توسعه مديريت و برنامه‌ريزي منابع دانشگاه تصريح کرد: تدوين دستورالعمل خيرين عرصه سلامت و حاميان دانشگاه و راه‌اندازي سايت معرفي پروژه‌هاي مهم دانشگاه و اتصال آن به سيستم مالي دانشگاه جهت جذب كمك‌هاي مردمي (طرح ميلاد) را از اقدامات مهم دانشگاه در عرصه سلامت عنوان كرد.

وي اظهار داشت: تجهيز، آماده‌سازي و راه‌اندازي بخش OH ICU در ساختمان شماره 2 مركز طبي كودكان با ظرفيت 10 تخت توسط "موسسه خيريه زنجيره اميد"، افتتاح حساب و سپرده به مبلغ يك ميليارد ريال و اختصاص سود حاصله براي كمك به دانشجويان نيازمند پزشكي"مرحوم دكتر احمد مسعود"، اهداي سهام مربوط به بيمارستان كسري براي ايجاد مركز اكادميك بيمارستان فارابي " دكتر فيروز"، اهداء دو قطعه زمين به مجموع 300 مترمربع جهت ساخت خانه بهداشت به شبكه بهداشت و درمان شهرري" حسين زاده و محمود نيا"، اهدا يك قطعه زمين به مساحت 300 مترمربع به‌منظور ساخت يك‌خانه بهداشت در جعفرابادجنگل به مركز بهداشت جنوب تهران" ابراهيم محمدباقري"، تجهيز، بازسازي و مرمت خانه‌هاي بهداشت تحت پوشش شبكه بهداشت درمان شهرري توسط خيرين را نيز ازجمله عملكرد خيرين عرصه سلامت و حاميان دانشگاه در يك سال گذشته عنوان كرد.

مردم در سال گذشته 13 ميليلون متر زمين هديه کردند

رييس مجمع خيرين سلامت گفت: هيچ عبادت و ثوابي بهتر از خدمت به مردم نيست،درست است كه در دنياي متمدن امروز اخلاق به‌شدت افول كرده اما تكليف من و شما كه شيعه هستيم در سختي‌ها و مشكلات سنگين‌تر است.

سيد رضا نيري با اشاره به تأسيس مجمع خيرين سلامت كشور از پنج سال گذشته افزود: اين مجمع طي چهار سال فعاليت خود، توانسته سه هزار و 300 ميليارد تومان از خيرين براي حوزه سلامت جمع‌آوري كند. همچنين تا كنون 13 ميليون متر زمين در كشور توسط خيرين به بخش سلامت اختصاص يافته است.

وي گفت: همچنين در اين مدت دو هزار و 570 مركز درماني در سراسر كشور به‌ويژه در مناطق محروم ساخته‌شده يا در دست‌ساخت است كه ازجمله آن‌ها مي‌توان به بيمارستان تخصصي مبتلايان سل مقاوم به درمان در زابل اشاره كرد.

مشاور وزير بهداشت در امور خيريه گفت: خير بودن، مختص قشر خاصي نيست، هر كس به هر نوعي هرچند اندك مي‌تواند مشكل دردمندي را حل كند و به اندوه او پايان دهد.

سيد رضا نيري در پايان خاطرنشان كرد: اميدوارم از فرصتي كه خداوند براي انجام كارهاي خير به ما داده، نهايت استفاده را ببريم و در اين دنيا كه گذرگاه خطرناكي است در مسير درست قدم برداريم. باشد كه انجام كارهاي خير سرمايه‌اي ماندگار برايمان باشد.

پس‌ازآن دكتر ايازي قائم‌مقام وزير بهداشت در خصوص اينکه تهران نيازمند 700 پايگاه بهداشت محله اي است، گفت: متأسفانه شبكه بهداشت شهري در كشور وجود ندارد و فقط شهر تهران نيازمند 700 پايگاه بهداشت محله‌اي است.

کمبود 60 هزار تخت بيمارستاني در کشور

وي در خصوص اينکه جامعه ايران به سمت ميان سالي و سالمندي مي رود، خاطر نشان کرد: سلامت يكي از دغدغه‌هاي آحاد مردم و دولت است همان‌گونه كه زماني با كمبود مدرسه مواجه بوديم و اين مشكل با كمك شما خيرين مرتفع شد، در حال حاضر با كمبود تخت‌هاي بيمارستاني و سلامت مردم روبرو هستيم.

قائم‌مقام وزير بهداشت ادامه داد: منابع دولتي براي تأمين هزينه‌هاي بهداشتي و درماني كشور كافي نيست به همين دليل کمک خيرين در عرصه سلامت، مشکل کمبود فضاهاي بهداشتي و درماني را رفع مي کند. دكتر ايازي از انعقاد تفاهم‌نامه‌اي ميان وزارت بهداشت و سازمان اوقاف خبر داد تا طبق آن، خيرين پس از مرگ نيز بتوانند اموال خود را وقف حوزه سلامت كنند و بخشي از مال خود يا ثلث آن را در اختيار بيماران نيازمند قرار دهند. وي بابيان اينكه تمام مراكز درماني شهرهاي رفسنجان و دزفول توسط خيرين ساخته‌شده است؛ افزود: بيمارستان 800 تختخوابي امام خميني (ره) « مهدي كلينيك» نيز با كمك خيرين در حال ساخت است.

گزارشگر: فاطمه سعادتي


 خبر پزشکي 

 براي پيشگيري از پوسيدگي دندان به فکر جايگزين‌هاي موقت باشيد

براي پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها بهتر است علاوه بر مسواک و خميردندان، به فکر جايگزين‌هاي موقت نيز بود که از جمله اين جايگزين‌ها مي‌توان به برخي از مواد غذايي اشاره کرد. مهيار قيوم‌آبادي دندانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مسواک زدن اقدامي بسيار مناسب و لازم است که البته در کنار آن، بهتر است از ساير روش‌ها نيز براي پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها استفاده کرد.

وي تصريح کرد: براي پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها بهتر است علاوه بر مسواک و خميردندان، به فکر جايگزين‌هاي موقت نيز بود که از جمله اين جايگزين‌ها مي‌توان به برخي از مواد غذايي اشاره کرد.

قيوم‌آبادي، با اشاره به تحقيقاتي که تاکنون در خصوص تأثير مواد غذايي مختلف بر روي دندان‌ها صورت گرفته است، تأکيد کرد: آجيل از مهمترين موادي است که مي‌تواند در دهان مواد قليايي توليد کرده و اسيدهاي حاصل از باکتري‌ها را خنثي کند و از اين طريق احتمال پوسيدگي دندان‌ها را کاهش دهد.وي گفت: پنير نيز مي‌تواند اسيد ناشي از باکتري‌ها را خنثي کرده و از اين طريق به کاهش احتمال پوسيدگي دندان‌ها کمک کند.

قيوم‌آبادي افزود: برخي از آدامس‌ها به ويژه آدامس‌هايي که حاوي مواد قليايي هستند نيز با خنثي کردن اثر اسيدي ناشي از باکتري‌هاي پوسيدگي‌زا، از بروز پوسيدگي دندان تا حدودي پيشگيري مي‌کنند.

از مصرف هويج غافل نشويد

يک کارشناس تغذيه با تاکيد بر اهميت گنجاندن هويج در برنامه غذايي روزانه گفت: انرژي ناچيز، فيبر غذائي فراوان، بافت سفت و مزه‌ شيرين اين سبزي، ‌سبب شده تا خوردن آن براي رفع حس گرسنگي در کساني که رژيم کاهش وزن دارند، بسيار مناسب باشد. طاهره مهرآزما با اشاره به اينکه هويج نوعي گياه ريشه‌اي از خانواده‌ جعفري است که برگ‌هاي سبز آن در سطح خاک و ريشه‌ گوشتي و خوراکي آن در زير خاک رشد مي‌کند، گفت: ساير اعضاي اين خانواده را گياهاني مانند رازيانه، شويد و کرفس تشکيل ‌مي‌دهد.

وي گفت: اين سبزي، در سراسر سال در دسترس است، اما نوعي از آن را به نام زردک يا هويج ايراني، مي‌توان در فصل‌هاي پائيز و زمستان تهيه کرد. در هنگام خريد، هويج‌هايي که بافت سفت، سطح صاف، بدون ترک خوردگي و رنگ نارنجي تيره دارند، انتخاب کنيد. هويج‌هاي سالم را بعد از شستن و ضدعفوني کردن، خشک کنيد و در دستمال نخي بپيچيد و داخل کيسه‌ نايلوني تميز، در يخچال نگه داريد. مهرآزما با بيان اينکه هويج، گياهي پر آب، کم انرژي و فاقد چربي است، گفت: اين سبزي منبع سرشاري از کاروتنوئيدها بويژه بتاکاروتن است. رنگ زرد يا نارنجي اين سبزي نيز، به خاطر وجود همين رنگدانه‌هاست. رنگدانه‌ بتاکاروتن، در بدن به ويتامين A تبديل مي‌شود. علاوه بر اين هويج حاوي فيبرغذائي، ويتامين C و انواع مواد معدني مثل پتاسيم است. اين کارشناس تغذيه هويج را خوراکي مغذي و مناسبي براي ميان وعده کودکان و نوجوانان دانست و گفت: از اين سبزي در کنار ميوه و خوراکي‌هاي ديگر، در زمان مدرسه‌ فرزندان‌تان استفاده کنيد. هويج رنده کرده (به شکل فالوده)، خوراکي خوشمزه‌اي براي ميان وعده‌ منزل است. علاوه بر اين‌ها، استفاده از اين سبزي به شکل خام يا آب پز در انواع سالاد (سالاد کاهو و کلم، اولويه، ماکاروني)، باعث بهبود طعم، مزه و افزايش ارزش تغذيه‌اي آن‌ها مي‌شود.وي گفت: با افزودن هويج رنده کرده به بسياري از غذاها مثل ماکاروني، استانبولي پلو، لوبياپلو، کتلت، کوکو، سوپ، آش، خوراک حبوبات مي‌توان ميزان ويتامين A را در آن‌ها افزايش داد. از هويج آب پز يا تفت داده در کنار بسياري از غذاها، براي تزيين بشقاب غذا و بالا بردن کيفيت غذائي آن‌ها استفاده کنيد. پخت هويج در کمي روغن، باعث جذب بهتر بتاکاروتن آن مي‌شود.

منبع: همشهري


 خبرها از عالم علم 

 چرا امگا3 براي مغز مفيد است؟

براي عملکرد مفيد مغز نياز به ذخاير کافي امگا3 است و نقش اين اسيد چرب براي مغز بيشمار است.به گزارش فارس، امگا3 يک اسيد چرب ضروري براي بدن است که بدن به طور جدي به آن نياز دارد اما قادر به توليد آن نيست.امگا3 در مقادير زياد در انواع ماهي‌هاي چرب مانند ماهي آزاد، ساردين و شاه ماهي، روغن گردو، کلزا، کتان و سويا وجود دارد.يک تيم فرانسوي کانادايي دانشگاه بوردو و تورنتو در مطالعات اخير خود و براساس تحقيقات انجام شده اوليه در انسان و حيوان، اهميت عملکرد امگا3 در مغز ( به خصوص اسيد دوکوزاهگزانوييک) را بررسي کردند.

در دوران بارداري و شيردهي مادر، امگا3 به رشد مغز جنين و نوزاد کمک مي‌کند و اثر آن در طول زندگي باقي مي‌ماند.

امگا3 فعاليت سيناپس (باعث انتقال اطلاعات بين سلول‌هاي عصبي است) را تنظيم مي‌کند و همچنين گلوکز مغز را زياد مي‌کند و منبع انرژي اصلي مغز است، به علاوه ضد التهاب است.رژيم غذايي غني از امگا3 مانع از توسعه اختلالات شناختي به ويژه در مورد حافظه است.

امگا3 از ابتلا به افسردگي جلوگيري مي‌کند و افسردگي را کاهش مي‌دهد و دريافت ناکافي آن باعث اختلال در رفتار، اضطراب و استرس مزمن مي‌شود.امگا3 مي‌تواند اثربخشي داروهاي خاص را در جذب بهتر در مغز بهبود بخشد و در بهبود بيماري‌هاي قلبي و عروقي بسيار مؤثر است.

گياهخوار يا شبه‌گياهخوار

گياهخواري به تعبير ساده يعني خودداري کردن از مصرف گوشت و استفاده از گياهان. در اين ميان گياهخواران با توجه به افکار و باور‌هايي که دارند نيز محدوديت‌هايي براي خود در نظر مي‌گيرند، زيرا دليل برخي از اين افراد از گرايش به گياهخواري به دست آوردن سلامت است، اما کم نيستند گياهخواراني که رعايت حمايت از حيوانات و رعايت حقوق آنها را دليل گياهخوار شدن خود مي‌دانند به همين دليل گياهخواران را با توجه به افکارشان مي‌توان به گروه‌هاي مختلفي تقسيم کرد.

وگن‌ها، گياهخواران کامل هستند و از آنها به عنوان پاک گياهخوار ياد مي‌شود؛ آنها از مصرف هرنوع موادي که منشا حيواني (گوشت، لبنيات، تخم‌مرغ، عسل و ديگر محصولات حيواني) داشته باشد خودداري مي‌کنند. البته اين گروه به دو دسته پخته گياهخوار و خام گياهخوار تقسيم مي‌شوند.نکته اينجاست که اين گروه از گياهخواران علاوه بر اين که از منابع حيواني تغذيه نمي‌کنند از محصولاتي که در آنها ابريشم، چرم، پوست و پشم به کار رفته شده باشد نيز استفاده نمي‌کنند.

اين گروه از گياهخواران سبک تغذيه و تفکر خاصي داشته و ادعا مي‌کنند زندگي فرد به عنوان انسان اگر در مسير صلح باشد نبايد سبب بيگاري گرفتن موجود ديگري شود. به همين دليل اين افراد موقع خريد کالايي را تهيه مي‌کنند که کمترين ميزان بهره‌برداري از منابع حيواني در آن استفاده شده باشد.فروگن‌ها، گروه ديگري از گياهخواران را تشکيل مي‌دهند که در ميان اين افراد باورهاي زيادي وجود دارد. براي نمونه هرچند آنها از ميوه و محصولات گياهي استفاده مي‌کنند، اما بر اين باورند که حيات گياهان نيز به اندازه حيوانات محترم است، بنابراين آنها فقط از ميوه‌ها و بخش‌هايي از گياهان استفاده مي‌کنند که مصرف آنها به گياه آسيب نمي‌زند؛ براي نمونه آنها از محصولاتي مانند هويج و سيب‌زميني استفاده نمي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي