جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4903

پرونده‌هاي قديمي شامل وام نمي‌شوند
آغاز پرداخت وام 50 ميليون توماني نوسازي بافت‌ فرسوده

معاون وزير نفت:
ايران از کاهش قيمت نفت کمترين ضرر را متحمل شده است


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


انرژي و شهرستان‌‌ها


دنياي انرژي


 پرونده‌هاي قديمي شامل وام نمي‌شوند
 آغاز پرداخت وام 50 ميليون توماني نوسازي بافت‌ فرسوده  

 
معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه پرونده هاي قديمي شامل وام 50 ميليون توماني بافت فرسوده نمي شوند، گفت: در بسياري از مناطق فرسوده سازي انجام مي شود.به گزارش آفرينش ، محمد سعيد ايزدي در نشست خبري درخصوص اينکه وام 50 ميليون توماني بهسازي شهري به پرونده هاي قبلي هم اختصاص مي يابد يا نه؟ گفت: بانک ها متعهد پرداخت وام 30 ميليون توماني به پرونده هاي قبل هستند زيرا سهميه آنها ابلاغ شده است. وي افزود: متقاضياني که بيش از دو ماه از زمان تشکيل پرونده آنها در بانک ها گذشته و براي تکميل مدارک مراجعه نکرده اند، حذف شده و متقاضيان جديد جايگزين آنها مي شوند.مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري ايران با بيان اينکه سالانه 300 هزار واحد تسهيلات براي محدوده هاي هدف پرداخت مي شود، افزود: 60 هزار وام وديعه مسکن به ازاي هر سال به متقاضيان داده مي شود که در مجموع تا پايان برنامه يک ميليون و 800 هزار واحد تسهيلات پرداخت مي شود.ايزدي با اشاره به اينکه 22 بانک عامليت پرداخت تسهيلات را پذيرفته اند اظهار داشت: سقف وام بهسازي از 30 ميليون به 50 ميليون افزايش يافته است و هماهنگي با بانک ها براي عملياتي شدن پرداخت اين تسهيلات باقي مانده که در جلسه هفته آينده به نتيجه مي رسد.

معاون وزير راه و شهرسازي افزود: دولت متعهد شده که 50 درصد از بودجه تسهيلات را به بانک ها اختصاص دهد. همچنين با دستور العملي که به بانک ها ابلاغ شده است و شيوه نامه بانک مرکزي وام به صورت هدفمند پرداخت مي شود.وي با بيان اينکه الزامات و شروط در پرداخت وام بايد رعايت شود افزود: پرداخت تسهيلات براساس اولويت بندي به اين معنا که هر واحدي که بيشتر نياز داشته باشد در اولويت دريافت وام قرار مي گيرد.

وي درخصوص وام مقاوم سازي اظهار داشت: تدوين اين وام هم در مراحل نهايي قرار دارد اما برآورد کارشناسي ما اين است که حداقل به ازاي هر متر مربع 300 هزار تومان بايد براي مقاوم سازي در نظر گرفته شود. ايزدي با بيان اينکه براي نخستين بار بهسازي شهرها از سال 1308 در کشور شروع شده است گفت: از دهه 40 شهرنشيني به يکباره به صورت افقي گسترش پيدا کرد با چالش بافت هاي قديمي و جديد روبرو شديم.وي با بيان اينکه بافت هاي فرسوده را در 5 پهنه تقسيم بندي مي کنيم افزود: پهنه اول بافت هاي قديمي است که در کشور 22 هزار هکتار بافت تاريخي داريم.

ايزدي گروه دوم را محلات مياني عنوان کرد و افزود: محلاتي مانند منطقه جواديه، منطقه 8، 17، 18 و يا محله خوب بخت از جمله اين محلات مياني هستند که به دليل بافت قديمي مشکلاتي را دارند.ايزدي به سکونتگاه هاي غير رسمي و يا محلات فرودست اشاره کرد و گفت: اين محلات خارج از برنامه رسمي شهرها شکل گرفته اند و ساکنان مالکيتي ندارند که 54 هزار هکتار از اين محلات در 79 شهر کشور شناسايي شده است.

وي پهنه چهارم را روستاهايي دانست که در پيرامون شهرها بودند و الان در دل شهرها واقع شده اند افزود: محلاتي مانند ونک، چيذر و يوسف آباد قبلا ده بودند که الان در شهر تلفيق شدند اما برخي از مناطق مانند ده ونک هنوز اصل روستايي را حفظ کرده است.

ايزدي يکي ديگر از گونه هاي بافت هاي هدف را مناطقي از شهرها دانست که در جريان شتابان شهرنشيني دهه 50 در دل شهرها افتادند و با زندگي شهري مطابق نيستند.

وي تصريح کرد: پادگان ها، گورستان ها، کارخانه هاي متروکه و اراضي رها شده جزو اين دسته از مناطق هستند که در تهران با عنوان اراضي ذخيره نوسازي نام گذاري شده اند.

مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري ايران با اشاره به اينکه 5 هزار و 300 هکتار از اين مناطق در شهر تهران شناسايي شده است بيان کرد: معتقدم که نبايد صفت براي اين چند دسته پهنه تعيين کرد و فقط اينها بافت هاي هدف هستند که بايد مورد نوسازي و مقاوم سازي قرار بگيرند.

وي با بيان اينکه يک سوم جمعيت شهري کشور در اين محدوده ها سکونت دارند گفت: بالغ بر 20 ميليون نفر در بافت هاي هدف سکونت دارند که هر روز هم به اين جمعيت اضافه مي شود.


 معاون وزير نفت:
 ايران از کاهش قيمت نفت کمترين ضرر را متحمل شده است 

معاون وزير نفت با بيان اينکه پيش بيني‌ها حکايت از افزايش قيمت نفت در سال 2015 دارد، گفت: اينکه کاهش قيمت نفت که طبق آخرين گزارش‌ها به حدود 45 دلار در هر بشکه رسيده است، براي سال جاري ميلادي دوام نخواهد داشت.به گزارش آفرينش به نقل از شانا ، منصور معظمي به عملکرد ايالات متحده آمريکا در حوزه توليد و خريد نفت اشاره کرد و توضيح داد: آمريکا در سال‌هاي اخير توانست توليد نفت خود را افزايش دهد، به گونه اي که اين کشور در حال حاضر جزو بزرگ ترين توليدکنندگان نفت در جهان است و از طرفي نيز اين کشور يکي از بزرگترين واردکنندگان نفت در جهان محسوب مي‌شود.

معظمي به آمار توليد و واردات نفت از سوي آمريکا اشاره کرد و با بيان اينکه ايالات متحده در حال حاضر از توليد 8.7 ميليون بشکه نفت خام در روز برخوردار است، اضافه کرد: مصرف اين کشور در نفت حدود 18 ميليون بشکه در روز است که از صادرات 3.5 ميليون بشکه در روز نيز برخوردار است.معاون وزير نفت افزود: در شرايطي که قيمت نفت سقوط مي‌کند، توليد نفت غيرمتعارف غيراقتصادي است. از اين رو، آمريکا توليد نفت غيرمتعارف خود را به شدت کاهش داده است.معظمي در ادامه به موضوع سقوط قيمت نفت در ماه‌هاي اخير اشاره کرد و اذعان داشت: کاهش قيمت نفت در کوتاه مدت منجر به برخورداري کشورهاي صنعتي از رشد اقتصادي شده است.

وي همچنين با بيان اينکه کاهش قيمت نفت به اقتصاد برخي کشورهاي عمده توليدکننده نفت ضرر مي‌رساند، گفت: عربستان سعودي با توليد 9.6 تا 9.8 ميليون بشکه نفت خام در روز، بيشترين ضرر را از کاهش قيمت اين فراورده متحمل مي‌شود، به طوري که شواهد نشان مي دهد اين کشور بزرگ توليدکننده نفت تاکنون 110 ميليارد دلار از اين اتفاق متضرر شده است.

معاون وزير نفت تصريح کرد: ايران به عنوان يکي از کشورهاي مهم توليدکننده نفت در جهان، از محل کاهش قيمت اين محصول کمترين ضرر را متحمل شده است.

تمهيدات مجلس براي جلوگيري از رکود در پي کاهش قيمت نفت

در همين رابطه سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس با بيان اين‌که بودجه امسال انقباضي نيست گفت که با وجود توطئه‌هاي دشمن در کاهش قيمت نفت تلاش مي‌کنيم که بودجه طوري بسته شود که رشد اقتصادي داشته و رکود در اقتصاد ايجاد نشود.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، محمدمهدي مفتح به تشريح جزئيات اولين جلسه کميسيون تلفيق با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي پرداخت.

سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه افزود: بر مبناي الگوريتم ارائه شده در تدوين بودجه 94 پيش‌بيني شده است که صادرات نفت خام روزانه يک ميليون بشکه و ميعانات گازي 300 هزار بشکه باشد در واقع طبق پيش‌بيني دولت 1/5 ميليون بشکه در روز صادرات داريم با اين فرض که قيمت نفت 72 دلار باشد از اين ميزان صادرات 20 درصد بايد به صندوق توسعه ملي واريز شود، 14/5 درصد نيز سهم شرکت نفت است بنابراين 65/5 درصد از اين درآمد را دولت مي‌تواند در لايحه بودجه لحاظ کرده و هزينه کند.

قيمت نفت 45 دلار شد

اين در حالي است ،در پي گمانه‌زني بر سر افزايش توليد آمريکا، قيمت نفت بار ديگر با کاهش 1.9 درصدي 45.18 دلار شد.به گزارش بلومبرگ، به دنبال گمانه زني بر سر افزايش توليد نفت آمريکا، بار ديگر شرايط نابسامان بازار نفت وخيم‌تر شد و به کمترين رقم خود در 5 سال و نيم اخير، يعني به 45 دلار رسيد، اين در حالي است که گفته مي‌شود افزايش توليد آمريکا در هفته منتهي به 9 ژوئن به 384.1 ميليون بشکه رسيده است.در همين حال، وزير انرژي امارت گفت: به بالابردن ظرفيت توليد خود حتي باوجود بي ثباتي قيمت نفت ادامه خواهيم داد.اين در حالي است که قيمت نفت تقرييا 50 درصد از ارزش خود را از ژوئن سال 2014 ميلادي از دست داده و به کمترين ميزان خود از بعد از بحران مالي سال 2008 ميلادي رسيده است.

اوپک هيچ نشانه‌اي از کاهش توليد ندارد

در شرايطي که قيمت‌ نفت به کمتر از 50 دلار در هر بشکه رسيده هيچ نشانه اي مبني بر بررسي کاهش توليد به منظور افزايش قيمت‌ها در عربستان و متحدان اين کشور در خليج فارس ديده نمي‌شود.در آخرين نشست اوپک در ماه نوامبر پس از آنکه علي النعيمي وزير نفت عربستان گفت اوپک نيازمند دفاع از سهم بازار خود در برابر نفت شيل آمريکا و ديگر توليدکنندگان رقيب است، اين سازمان به رغم درخواستهاي اعضاي خارج از خليج فارس تصميم گرفت که توليد خود را کاهش ندهد.

با توجه به تشديد روند نزولي قيمت نفت به کمتر از نصف قيمتهاي ماه ژوئن که به اقتصاد توليدکنندگان کوچکتر اوپک لطمه زده، خواسته‌هاي آنها مبني بر کاهش توليد اوپک افزايش يافته است.


 تريبون اقتصادي 

 نظر رييس تامين اجتماعي درباره‌ افزايش‎ مستمري‌ بازنشستگان

سيدتقي نوربخش با بيان اينکه ميزان و زمان دقيق پرداخت عيدي به مستمري بگيران و بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي معمولا در بهمن ماه مشخص و پرداخت مي‌شود اظهار داشت : عيدي مستمري بگيران تامين اجتماعي مشابه عيدي کارمندان دولت تعيين مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان تامين اجتماعي ،وي افزود: همانند سال گذشته عيدي‌ها را بدون استقراض پرداخت مي‌کنيم و اکنون منابع و تجهيزات آماده هستند. اعتباري بيش از 1300 ميليارد تومان براي اين امر در نظر گرفته شده است.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي درباره افزايش حقوق بازنشستگان تحت پوشش تامين اجتماعي در سال آينده اظهار کرد: اين مستمري متناسب با تصميمات شوراي عالي کار و کميته حقوق و دستمزد تعيين خواهد شد.

به منظور آبرساني به درياچه اروميه صورت مي گيرد:

اتصال زرينه رود به سيمينه رود

يک مقام مسئول در وزارت نيرو از اتصال زرينه رود به سيمينه رود به منظور آبرساني به درياچه اروميه خبر داد و گفت: از طريق خط انتقال مي توان آب رودخانه ها را به پيکره اصلي درياچه منتقل کرد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو ، سيدمرتضي موسوي با بيان اينکه مطالعه طرح اتصال زرينه‌ رود به سيمينه‌ رود براي رسيدن آب به درياچه اروميه در مراحل پاياني قرار دارد گفت: پيش از بروز شرايط کنوني در درياچه اروميه، ورودي نرمال از آخرين ايستگاه‌ ها به درياچه حدود 4 ميليارد مترمکعب بود که اين ميزان ورودي از سال 74 به بعد روند کاهشي داشته به‌ طوري که در سال‌ هاي اخير ورودي درياچه به دو ميليارد و 400 ميليون مترمکعب در سال رسيده است.

مديرکل دفتر مديريت به‌ هم پيوسته منابع آب حوضه درياچه اروميه اظهارداشت: اين دو رودخانه در مجاورت هم از جنوب به درياچه منتهي مي‌ شوند، اما نقطه تلاقي سيمينه‌ رود به درياچه به‌ دليل تبخير کمتر مناسب‌ تر است و با انجام يک طرح انتقال قرار است زرينه‌ رود به سيمينه‌ رود متصل شود.

سال آينده تمام کارگران ساختماني بيمه مي‌شوند

عضو هيأت مديره کانون عالي انجمن‌هاي کارگري ايران با اعلام اين خبر که سال آينده تمام کارگران ساختماني بيمه خواهند شد، گفت: تنها 15 درصد از کل هزينه صدور پروانه ساختماني به بيمه کارگران ساختماني اختصاص پيدا خواهد کرد.هادي ساداتي در گفت‌وگو با ايرنا، با اشاره به اينکه کارگران ساختماني هم اکنون منتظر اعلام سهميه سازمان تأمين اجتماعي براي انجام کارهاي بيمه‌اي خود هستند، اظهار داشت: رياست جمهوري پس از مصوبه مجلس شوراي اسلامي و تأييد شوراي نگهبان بيمه کارگران ساختماني را ابلاغ کرد.

وي افزود: بر اساس اين ابلاغيه قرار است از محل درآمدهاي حاصل از صدور پروانه‌هاي ساختماني کارفرمايان، بخشي از منبع بيمه کارگران ساختماني تأمين شود.ساداتي با بيان اينکه درآمد حاصل از صدور پروانه‌هاي ساختماني براي بيمه کارگران شديدا کاهش پيدا کرده است، گفت: طبق تغييرات جديد تنها 15 درصد از کل هزينه صدور پروانه ساختماني به بيمه کارگران ساختماني اختصاص پيدا خواهد کرد.


 نهادهاي مالي 

 ضوابط صدور و اجراي مصوبه هاي اعتباري بانک توسعه صادرات تدوين شد

جديدترين ضوابط و الزامات براي صدور و اجراي مصوبه هاي اعتباري تسهيلات و تعهدات کوتاه مدت و ميان مدت در بانک توسعه صادرات در قالب يک دستورالعمل واحد تدوين شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات ، ضوابط ياد شده توسط سه مديريت امور برنامه ريزي و بهبود روشها ، امور حقوقي و امور اعتبارات اين بانك تدوين و براي اجرا ابلاغ شده است.

معرفي برترين‌هاي بانک اقتصادنوين

معرفي برترين‌هاي بانک اقتصادنوين همزمان با برگزاري گردهمايي سراسري خانواده بزرگ بانک اقتصادنوين شعب، سرپرستي‌ها، دفتر بانک داري شرکتي و بانک داري اختصاصي برتر اين بانک تا پايان آذر ماه، مورد قدرداني قرار گرفتند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين در حوزه تحقق برنامه‌هاي مصوب در بخش‌هاي مختلف از جمله سپرده، تسهيلات، ضمانت‌نامه، سپرده بدون هزينه، درآمدهاي کارمزدي شعب بلوار فردوس، سه راه ياسر، ميدان نبوت، جمهوري تهران، شريعتي اهواز، بازار بوشهر، مطهري شهرضا، سيرجان، سبزوار، ايلام، گنبدکاووس و استاد شهريار تبريز به عنوان شعب برگزيده معرفي و مورد تقدير قرار گرفتند. همچنين شعب بلوار پروين، دولت، فرمانيه، دروس، يوسف‌آباد، امين حضور، آپادانا، رودکي، پونک، سپهبد قره‌ني، نازي‌آباد و چمران کرمان نيز به عنوان شعب قابل تقدير معرفي شدند.

اهدا جوايز قرعه کشي پذيرندگان دستگاه هاي کارت خوان بانک پارسيان و کارت هاي عضو شتاب

همزمان با ميلاد پيامبر اکرم(ص) و امام صادق (ع)، مراسم اهداي جوايز جشنواره کارت خوان پارسيان با حضور مديران بانک و برندگان جوايز و خانواده هاي ايشان در تالار آبگينه باشگاه ديپلماتيک وزارت امور خارجه برگزار گرديد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، جشنواره کارت خوان پارسيان با هدف افزايش اعتماد مشتريان نسبت به استفاده از دستگاه هاي کارت خوان بانک و کارت هاي شتابي،از تاريخ 17 شهريور تا 17 مهر ماه 1393 برگزار گرديد.

بانک تجارت و شهرداري تهران تفاهمنامه توسعه همکاري امضا کردند

طي مراسمي با حضور محمدابراهيم مقدم مديرعامل بانک تجارت و سيد دادوش هاشمي معاون مالي و اقتصاد شهري شهرداري تهران، تفاهمنامه افزايش همکاري بانک تجارت با شهرداري تهران به امضا رسيد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، محمدابراهيم مقدم طي سخناني در اين مراسم با بيان اينکه بانک تجارت با ارائه تسهيلات به شهرداري براي اجراي طرح‌هاي عظيمي همچون متروي تهران، همکاري صميمانه‌اي با اين نهاد عمومي داشته است، تاکيد کرد: از آنجا که خدمات شهرداري ارتباط مستقيمي با عامه مردم دارد، بانک تجارت ارائه تسهيلات و خدمات به شهرداري تهران را به عنوان يکي از مسئوليت هاي اجتماعي خود نيز تلقي مي کند.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

 شرکت گاز استان مرکزي درآستانه استقرار مدل تعالي سازماني

اراک - الهام فراهاني

همزمان با سيزدهم دي ماه سميناري تحت عنوان آموزش پياده سازي سيستم هاي مديريت تعالي سازمان با حضور روساي واحدهاي ستادي در سالن کنفرانس شرکت گاز استان مرکزي برگزار گرديد.به گزارش آفرينش ،اين سمينار آموزشي که در راستاي پياده سازي سيستم مدل تعالي سازماني در سطح شرکت گاز استان مرکزي برگزار گرديد،مهندس گودرزي نژاد مديرعامل شرکت روش سازان صنعت با ارايه مطالبي در اين خصوص گفت:تجميع کليه مدلها از جمله مديريت کيفيت،مديريت زيست محيطي،مديريت بهداشت فردي و سازماني،مديريت انرژي،مديريت سنجش رضايت مشتري،مديريت رسيدگي به شکايات مشتري و مديريت دارايي هاي مالي در سطح شرکت ملي گاز و شرکتهاي گاز استاني که در قالب مدل تعالي سازماني مي باشد حرکت بسيارخوبي است که شرکت گاز استان مرکزي نيز به سمت استقرار اين سيستم حرکت مي نمايد.

مدير عامل شرکت روش سازان صنعت که بعنوان مشاور چندين شرکت در پياده سازي مدل تعالي سازماني انتخاب شده است در ادامه گفت:مدل خوب در سازمانها همراه با تعهد مديريت خوب و کميته راهبري فعال در سازمانها موجب مي شود تا آن سازمان پويا و درصدر قرار بگيرد لذا اميد آن است که شرکت گاز استان مرکزي با حمايت مديريت ارشد سازمان و کميته راهبري که عمدتاً از روساي واحدهاي ستادي مي باشند ،حرکت بسيار خوبي در استقرار اين سيستم و مدل تعالي سازماني بردارد و پس از پياده سازي اين سيستم شرکت را کانديد دريافت جايزه تعالي سازماني نمايند.

مصرف سي ان جي در اردبيل افزايش يافته است

مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل گفت: بررسي ها نشان مي دهد مصرف CNG در استان به عنوان جايگزين بنزين افزايش يافته است.به گزارش مهر، محمود آقا محمديان گفت: ميانگين حجم مصرف روزانه CNG در نه ماهه نخست سال 93، 470 هزار متر مکعب و مصرف كلي آن در نه ماهه اول 128 ميليون و 600 هزار متر مکعب است.

وي افزود: اين در حالي است که ميانگين حجم مصرف روزانه CNG در نه ماهه نخست سال 92، 462 هزار متر معکب متر مكعب و مصرف كلي آن در نه ماهه اول 127 ميليون متر مکعب بوده است.مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل در مقايسه عملکرد دو سال تصريح کرد: امسال شاهد يک درصد رشد در مصرف CNG هستيم.آقا محمديان تاکيد دارد که افزايش مصرف CNG موجب کاهش مصرف بنزين و صرفه جويي در اين فرآورده شده است.وي تعدادجايگاههاي CNG منطقه را شامل 20 باب جايگاه دو منظوره مواد نفتي CNG و 39باب جايگاه تك منظوره CNG و در مجموع 59 جايگاه برشمرد.

به گفته مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل اين منطقه داراي 56 باب جايگاه شامل چهار باب جايگاه شركت، 42 باب جايگاه اختصاصي و پنج فروشندگي سكودار بنزين و پنج جايگاه متمركز مواد نفتي است.آقامحمديان گفت: از اين تعداد26 باب جايگاه در ناحيه مركزي و مابقي در ساير نواحي منطقه احداث شده است و تا پايان شهريور ماه سال 93 نيز يك باب مجتمع خدماتي رفاهي به اين مجموعه اضافه خواهد شد. مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اردبيل اضافه کرد: منطقه اردبيل داراي 17 باب جايگاه ممتاز و 13 باب جايگاه درجه يك است.


 دنياي انرژي 

 آغاز مذاکرات ايران با 3 غول نفتي ژاپن و کره

با وجود پابرجا ماندن تحريم‌هاي صنعت نفت و گاز، دور جديد مذاکرات ايران با سه غول نفت و گاز ژاپن و کره جنوبي براي بازگشت به صنعت نفت و گاز کشور آغاز شده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شركت ملي نفت ، رکن‌الدين جوادي مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با هشدار نسبت به سقوط قيمت جهاني نفت، تاکيد کرده است: منابع داخلي شرکت نفت با کاهش قيمت طلاي سياه به نصف کاهش يافته که اين موضوع سال آينده تامين منابع مالي برخي از طرح‌هاي نفتي را با مشکل روبرو مي کند.

بر اين اساس صنايع نفت، گاز و پتروشيمي ايران به منظور اجراي طرح‌هاي جديد توسعه‌اي علاوه بر منابع فاينانس بر روي سرمايه گذاري مستقيم شرکت‌هاي نفت و گاز بين المللي هم حساب کرده است.اصغر سهيلي پور رئيس کميته سرمايه گذاري شرکت گاز با تائيد مذاکرات انجام گرفته با سه شرکت نفت و گاز کره جنوبي و ژاپن، گفت: شرکت مهندسي و انرژي ميتسوبيشي ژاپن، ال جي و سامسونگ کره جنوبي با مجموعه شرکت ملي گاز در حوزه هاي ساخت پالايشگاه و خط انتقال وارد مذاکره شدند.

فاز 11 پارس جنوبي بزودي تعيين تکليف مي‌شود

مدير برنامه‌ريزي و کنترل طرح‌هاي شرکت نفت و گاز پارس گفت: فاز 11 پارس جنوبي با نظر مساعد مسئولان صنعت نفت در قسمت دريا بزودي به پيمان مي‌رود.به گزارش ايلنا، سيد مرتضي الهي در جمع خبرنگاران، گفت: همانطور که در ابتداي سال وعده افزايش 100 ميليون متر مکعب توليد گاز غني را داده بوديم، خوشبختانه توانستيم تا حدودي اين وعده را عملي کنيم.

مدير برنامه‌ريزي و کنترل طرح‌هاي شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد:‌خوشبختانه بخش اعظمي از فاز 12 پارس جنوبي تاکنون راه‌اندازي شده است که بزودي توليد گاز از بزرگترين فاز پارس جنوبي به 84 ميليون متر مکعب مي‌رسد.وي با اشاره به راه‌اندازي فازهاي 15 و 16 و همچنين فازهاي 17 و18 تصريح کرد: تا بهمن ماه معادل 40 ميليون متر مکعب از دو فاز 15 و 16 توليد و به مدار ارسال مي‌شود.وي گفت: سال گذشته حدود 290 ميليون مترمکعب گاز از پارس جنوبي توليد مي‌شد که با برنامه‌ريزي صورت گرفته توليد گاز در پارس جنوبي به 380 ميليون مترمکعب رسيده است.وي با اشاره به راه‌اندازي فازهاي جديد گفت: اين فازها به طور متوسط 60 درصد پيشرفت داشته است که فاز 19 با پيشرفت 84 درصدي در اين زمينه رکورددار است.

الهي با اشاره فازهاي 13، 14، 20، 21 و 22 تا 24 گفت: فاز 13 از پيشرفت 72 درصدي، فاز 14 از پيشرفت 57 درصدي، فاز 20 و 21 از پيشرفت 70 درصدي و فاز 22 تا 24 از پيشرفت 74 درصدي برخوردار است که با اين شرايط انتظار داريم سال آينده فاز 19 به توليد برسد و خوشبختانه هيچکدام از اين فازها تعطيل نبوده و هم‌اکنون پيمانکاران مشغول توسعه فازهاي نامبرده هستند.وي با اشاره به فاز 11 پارس جنوبي گفت: پس از توقف طولاني مدت اين فاز مسئولان صنعت نفت، تصميم گرفتند قسمت دريايي فاز 11 به پيمان برود که اگر شرايط شرکت ايران ال‌ان‌جي مساعد باشد، اين فاز را مانند گذشته به اين شرکت واگذار مي‌کنيم، اما هنوز شرايط را بررسي نکرده و پيمانکار مشخص نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي