جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4915

رئيس سازمان سنجش خبر داد؛
کنکورهاي ارشد و دکتري 95 تغيير مي کنند


اعطاي بورس 30 هزار دلاري يونسکو در رشته شيمي سبز


آخرين مهلت ثبت‌نام وام تحصيلي و مسکن دانشجويان علوم پزشکي تهران


Send To All به دانشجويان


خبر


 رئيس سازمان سنجش خبر داد؛
 کنکورهاي ارشد و دکتري 95 تغيير مي کنند 

رئيس سازمان سنجش گفت: قصد داريم براي کنکورهاي دکترا و ارشد تغييراتي اعمال کنيم که مي‌خواستيم اين تغييرات در سال 94باشد که متاسفانه بخاطر تغييروتحولات وزارت علوم اجرايي نشد.
واگذاري پذيرش به دانشگاهها
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهيم خدايي در مراسم تقدير از برگزيدگان المپيادهاي علمي دانشجويي کشور در محل دانشکده تربيت بدني دانشگاه تهران افزود: متاسفانه تغييراتي که مي‌خواستيم براي کنکورهاي دکترا و ارشد اعمال کنيم براي سال 94 انجام نمي‌شود و اين کنکورها بدون تغيير در بهمن‌ماه و اسفندماه برگزار خواهند شد اما يک پيش‌آزمايش در آزمون پرديس‌ها انجام داديم که موفقيت‌آميز بود.
برنامه جديد براي واگذاري پذيرش
به دانشگاهها
وي گفت: براي واگذاري پذيرش به دانشگاه‌ها برنامه جدي داريم و خواستار همراهي مجلس در ساماندهي قوانين مربوط به اين موضوع هستيم.
رئيس سازمان سنجش با اشاره به تعداد ورودي‌هاي آزمون‌هاي کشوري گفت: يک ميليون و 200 هزار نفر از طريق آزمون سراسري ارشد و دکترا وارد دانشگاه‌ها شده‌اند. در حال حاضر براساس برنامه توسعه، بايد ژ20 درصد از گروه کارشناسي به ارشد ارتقا تحصيلي پيدا کنند که اکنون در مرز 45 درصد هستيم که باز هم 45 درصد از اين تعداد ورودي‌هاي علوم انساني هستند و بايد به طور جدي در اين زمينه بازنگري
صورت گيرد. وي درباره برگزيدگان المپيادهاي علمي و دانشجويي گفت: 67 نفر برگزيده از مجموع 330 هزار نفر که در دو مرحله آزمون‌هاي کشوري و منتخبين دانشگاه‌ها شرکت کردند در17 رشته برگزيده شدند که3 رشته رياضي، شيمي و آمار با 74 دانشجوي خارجي به صورت بين‌المللي برگزار شد. در رشته رياضي ايران، روسيه و ترکمنستان، در رشته شيمي روسيه، ايران و تاتارستان، در رشته آمار ايران، هند و روسيه به ترتيب مقام‌هاي اول تا سوم را کسب کردند.
خدايي يادآور شد: ما سياست‌هاي سنجش و پذيرش را در5 اصل عدالت آموزشي، شفافيت، فرصت برابر، استعداد تحصيلي و علاقه‌مندي دنبال مي‌کنيم که متاسفانه بحث استعداد و علاقه در آموزش عالي مغفول مانده است.
وي با اشاره به وضعيت کنکور در ايران خاطرنشان کرد: ما هميشه به دنبال بهترين افراد بوده‌ايم اما يکسري مسائل اجتماعي و فرهنگي در جامعه حاکم است که موجب شده بهينه‌ترين روش را کنکور بدانيم. حذف کنکور همواره سياسي شده و هر کس مي‌خواهد راي بياورد آن را مطرح مي‌کند در حالي که براي پذيرش 7 هزار نفر از ميان 500 هزار نفر در رشته‌هاي پزشکي هيچ راه ديگري جز کنکور وجود ندارد. در واقع هر راه ديگري نامش ممکن است کنکور نباشد اما عملا کنکور حذف نشده است. تنها زماني که بتوانيم سيستم ارزشيابي و هدايت تحصيلي را از دوره راهنمايي تغيير دهيم و اصلاح کنيم، مي‌توانيم وضعيت موجود را تغيير دهيم. 
3 دانشگاه برتر در المپياد
رئيس سازمان سنجش اضافه کرد: ورودي‌هاي خوب خروجي‌هاي خوب تحويل مي‌دهند.
همانطور که مي‌بينيم در اين دوره از المپياد دانشگاه شريف با 16 برگزيده، دانشگاه تهران با11 برگزيده و دانشگاه شهيد بهشتي با 4 برگزيده در رده‌هاي بالا قرار گرفته‌اند.
وي با اشاره به اين نکته که کنکور دکترا نيازمند تغييرات اساسي است گفت: کنکور دکترا بايد به صورت عمومي تکرار شود و براساس نوع تقاضا امتحانات نيز تعريف شود. ما در واگذاري پذيرش به دانشگاه‌ها برنامه‌اي جدي داريم.
راه اندازي سيستم اينترنتي طراحي سئوال
خدايي با اشاره به تغييرات سيستم طراحي سوال خاطرنشان کرد: ما در بهترين حالت بايد بتوانيم از پتانسيل اساتيد کل کشور براي طراحي سوال استفاده کنيم همانطور که هم‌اکنون 7 تا8 هزار نفر در طراحي سوالات کنکور ارشد همکاري مي‌کنند که قصد داريم سيستم اينترنتي طراحي سوال را راه‌اندازي کنيم.
وي خاطرنشان کرد: آزمون کارشناسي ارشد با 812 هزار نفر شرکت‌کننده در روزهاي 15 تا 17 بهمن‌ماه برگزار مي‌شود و تغييري در ظرفيت‌هاي پذيرش نخواهيم داشت و طبعا روند افزايشي نخواهد بود و تنها تغييرات کيفي خواهيم داشت.
وي با اشاره به تسهيلاتي که براي برگزيدگان المپيادهاي کشوري در نظر گرفته شده گفت: دو نوع تسهيلات وجود دارد. يکي ورود بدون آزمون اين افراد به دوره ارشد و کسب امتياز براي ورود به مقطع دکترا است و ديگري حمايت مادي با پشتيباني بنياد ملي نخبگان.


 اعطاي بورس 30 هزار دلاري يونسکو در رشته شيمي سبز 

گرنت تحقيقاتي شيمي سبز يونسکو يک بورس 30 هزار دلاري به پژوهشگران جوان دکتري زير35 سال کشورهاي عضو يونسکو اعطا مي کند.
به گزارش خبرنگار مهر، يونسکو طي ارسال نامه‌اي به کشورهاي عضو، بورس تحقيقاتي UNESCO/PhoseAgro/IUPAC را براي سال 2015 اعلام کرده است.
اين بورس در زمينه شيمي سبز حداکثر تا مبلغ 30،000 دلار به پژوهشگران جوان زير 35سال و داراي مدرک دکتري در رشته شيمي تعلق مي گيرد که حداقل سه مقاله چاپ شده در انتشارات معتبر داشته باشند و پروژه‌هاي نوآورانه‌اي را پيشنهاد دهند که نتايج آن، پاسخي به يک يا تعدادي از اصول دوازده‌گانه شيمي سبز باشد و آن را در طول يکسال اجرا کنند.
شيمي سبز يک علم فرابخشي است که محدوده وسيعي از بيوشيمي، ژئوشيمي و شيمي‌فيزيک تا بيوتکنولوژي را در بر مي گيرد و به محيط زيست پاک‌تر و سلامت بيشتر و همچنين صرفه‌جويي انرژي منجر مي شود.
متقاضيان بايد پس از مطالعه راهنما، نسبت به تکميل فرم‌هاي مربوط اقدام و مدارک لازم را حداکثر تا 9 اسفند 93 به نشاني رئيس کميته علمي داوران اين بورس ارسال کنند.


 آخرين مهلت ثبت‌نام وام تحصيلي و مسکن دانشجويان علوم پزشکي تهران 

دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران که متقاضي دريافت وام تحصيلي و مسکن نيم سال دوم سال تحصيلي 94 - 1393 هستند؛ مي‌توانند تا پايان بهمن ماه نسبت به ثبت‌نام و درخواست وام اقدام کنند.
به گزارش ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، فريده باشي رئيس اداره رفاه و تعاون دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: تمامي دانشجويان شاغل به تحصيل مقاطع عمومي و ارشد، مطابق ضوابط صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت، مي‌توانند تا روز چهارشنبه 29 بهمن ماه 93 با مراجعه به درگاه اينترنتي http://refah.tums.ac.ir ثبت‌نام کنند و درخواست وام خود را ارائه دهند.
وي افزود: روزانه تمامي درخواستهاي رسيده به سامانه رفاه مورد بررسي قرار مي‌گيرد و اولويت با کساني است که زودتر درخواست خود را ارسال کنند. همچنين مبلغ وام تحصيلي براي دانشجويان مجرد، ماهانه مبلغ 650 هزار ريال و براي دانشجويان متاهل نيز ماهانه 880 هزار ريال است و حق اولاد تا سه فرزند مبلغ ماهانه 400 هزار ريال به آن اضافه خواهد شد.
رئيس اداره رفاه دانشجويان در خصوص مبلغ وام مسکن نيز گفت: فقط دانشجوياني که ساکن خوابگاه هاي دانشجويي نيستند مي توانند از اين امکان استفاده کنند و مبالغ اين وام براي دانشجويان مجرد ماهانه 500 هزار ريال و دانشجويان متاهل 750 هزار ريال است و در ترم جاري 5/5 ماه، وامها محاسبه و پرداخت مي شود. در پايان از دانشجويان متقاضي مي‌خواهيم زودتر براي ثبت‌نام اقدام تا در روزهاي پاياني با توجه به محدوديت بودجه وامهاي ارايه شده از سوي وزارت بهداشت، دچار مشکل نشوند.
گفتني است؛ دانشجوياني که به تازگي متاهل شده اند، براي درج و بروز رساني اطلاعات سامانه صندوق رفاه وزارت متبوع، بايد کپي شناسنامه زوجين و کارت ملي خود را به اداره رفاه و تعاون دانشجويان به آدرس خيابان انقلاب، خيابان قدس، ساختمان 21 معاونت دانشجويي، طبقه سوم ارايه کنند.


 Send To All به دانشجويان 

دو راه موثر در افزايش كيفيت درس خواندن


زهرا كيان‌بخت
يكي از نكاتي كه مي‌توانيم در ترم جديد، درمورد آن بازنگريهايي را صورت دهيم تا در ترم آينده، موفق‌تر از ترمي كه گذشت باشيم، اعمال بازنگري در نحوه و كيفيت و كميت ساعاتي است كه به درس خواندن اختصاص مي‌دهيم. فراموش نكنيم هميشه زياد درس خواندن، موجب موفقيت نمي‌شود مي‌توانيم با آموختن راههاي مطالعه بهتر، بازدهي‌مان از مطالعه درسها را چند برابر كنيم.
چرا فراموش مي‌كنيم؟
حالا به يكي از مهمترين مسائل موثر در جريان مطالعه درسي اشاره مي‌كنيم. دقت كرده‌ايد ما هر ترم مطالبي را مي‌آموزيم و در پايان ترم هم در امتحان شركت مي‌كنيم و با نمرات خوب، متوسط يا ضعيف، درس را پاس مي‌كنيم، اما خيلي وقتها اين طور است كه وقتي چند روز بعد از امتحان ترم، كسي از ما سوالي را درخصوص آن درس بپرسد و از ما اطلاعات و توضيحاتي را بخواهد، يا جوابهاي دست و پا شكسته مي‌دهيم و يا مي‌بينيم به كل، مطالب را فراموش كرده‌ايم و چيزي در خاطرمان نيست. اما چرا اين اتفاق به طور مكرر رخ مي‌دهد؟
همه چيز را با هم در ارتباط ببينيم
يكي از مهمترين جوابها براي اين سوال و از دلايل اصلي اين مساله، اين است كه ما در موقع درس خواندن، ارتباط لازم را بين مطالب برقرار نمي‌كنيم. درواقع، مطالب را به صورت از هم گسسته و بي‌ارتباط به خاطر مي‌سپاريم و چون اين گونه است تسلط لازم را در آن درس به دست نمي‌آوريم.
ايجاد ارتباط بين فصلهاي كتاب، مطالب و نكات جزوه و همه موارد را به صورت يك كل، درنظرگرفتن، باعث مي‌شود يادگيري بهتري داشته باشيم.
ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است اما؛ زماني شروع به درس خواندن نكنيم كه ديگر كار از كار گذشته است
نكته مهم دوم هم مربوط مي‌شود به زمان يادگيري. معلوم است وقتي درست در چند روز مانده به امتحانات پايان ترم، براي اولين بار خواندن كتاب يا جزوه‌اي را شروع مي‌كنيم، زمان كافي را در اختيار نداريم تا مطالب را به خوبي به حافظه بلندمدت خود بسپاريم. شروع به آموختن مطالب درسي از آغاز ترم و همواره در طول ترم با آنها درگير بودن، باعث مي‌شود در ايام امتحان، فشار كمتري را متحمل شويم و به علاوه، در روز امتحان بدون اضطراب و نگراني، آنچه را در طول ترم، كاملا آموخته و به آن مسلط شده‌ايم، بر روي برگه بياوريم. اين كاري است كه باعث مي‌شود هم لذت آموختن را از دست ندهيم و هم مطالب را به زودي فراموش نكنيم.


 خبر 

قائم مقام بنياد ملي نخبگان:
سه نفر اول المپياد دانشجويي تحت پوشش بنياد ملي نخبگان قرار مي‌گيرند


سهراب پور گفت: سه نفر اول رشته‌هاي آموزش عالي از المپياد علمي دانشجويي تحت پوشش بنياد ملي نخبگان قرار گرفته و از تسهيلات اين بنياد استفاده مي‌کنند.
به گزارش خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران؛ سعيد سهراب پور قائم مقام بنياد ملي نخبگان در مراسم تجليل از نفرات نوزدهمين دوره المپياد علمي دانشجويي که در سالن همايش‌هاي دانشکده تربيت بدني دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: المپياد علمي دانشجويي يکسري خصوصيات منحصر بفردي دارد چرا که در مرحله سوم و نهايي اين المپياد که نفرات برتر انتخاب مي‌شوند يکسري امتحانات تشريحي از دانشجويان گرفته مي‌شود و اين افراد از امتيازات بالا برخوردار مي‌شوند.
وي افزود: سه نفر اول هر رشته از المپياد علمي دانشجويي تحت پوشش بنياد ملي نخبگان قرار مي‌گيرند.
سهراب پور تصريح کرد: ما شاهد هستيم که اساتيد دانشگاه‌هاي کشور را همين نفرات اول تا سوم المپيادها تشکيل مي‌دهند و افرادي که جزء نفرات برتر المپياد هستند کمتر از کشور خارج مي‌شوند.

دکتر شايان‌فر خبر داد؛
افزايش حقوق کارکنان و هيات علمي دانشگاه آزاد از ابتداي فروردين 94


رييس مرکز هيات‌هاي امناي استاني دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اينکه بودجه سال 94 بعد از تاييد کميسيون دايمي در تاريخ 6 اسفند93 در دستور کار اجلاس هيات امناي مرکزي براي تصويب نهايي قرار داده خواهد شد، اعلام کرد: دانشگاه آزاد اسلامي اولين دستگاهي خواهد بود که بر مبناي بودجه 94 از روز اول فروردين سال آينده فعاليت‌هاي آن ادامه خواهد
يافت.
دکتر حيدرعلي شايان‌فر در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري آنا، با بيان تشکر از مسوولين سازمان مرکزي دانشگاه آزاد‌، نمايندگان تام الاختيار و دبيران هيات‌هاي امناي استاني با توجه به حجم بالاي کار براي برگزاري جلسات‌، ‌ اظهار داشت: ترکيب هيات‌هاي ‌امناي استاني شامل 16 نفر از فرهيختگان هر استان مي‌باشد.وي با اشاره به اينکه بودجه سال 94 بعد از تاييد کميسيون دايمي در تاريخ 6 اسفند93 در دستور کار اجلاس هيات امناي مرکزي براي تصويب نهايي قرار داده خواهد شد، اعلام کرد: با حرکت مثبتي که دانشگاه آزاد با برگزاري جلسات هيات‌هاي امناي استاني دارد، اولين دستگاهي خواهيم بود که با تعيين بودجه 94 از روز اول فروردين سال آينده بر اساس آن فعاليت‌هاي واحدهاي زير مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي و سازمان مرکزي ادامه خواهد يافت.
دکتر شايان‌فر با اشاره به اينکه دولت براي کارکنان خود در سال 94 بر اساس نرخ تورم 15‌درصد افزايش حقوق عمل مي نمايد، تاکيد کرد: افزايش حقوق کارکنان واحد‌ها و سازمان‌مرکزي دانشگاه آزاد از اول فروردين 94 اعمال خواهد شد، اما در دستگاه‌هاي دولتي اين افزايش حقوق در شهريورماه با شش ماه تاخير عملياتي مي‌شود و دانشگاه آزاد اولين دستگاهي است که از روز اول سال 94 افزايش حقوق کارکنان (بر مبناي نرخ تورم دولت) و اعضاي هيات علمي خود را که حدود 25 درصد است عملياتي مي‌نمايد.

15 بهمن؛ آغاز ثبت‌نام متقاضيان ورود به حوزه علميه خراسان


مسئول دفتر پذيرش و تحقيقات حوزه علميه خراسان خبر داد: ثبت‌نام ورود به حوزه هاي علميه استانهاي خراسان رضوي ، شمالي و جنوبي از 15 بهمن 93 به صورت اينترنتي آغاز مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام ناصري نژاد، با اعلام اين خبر افزود: ثبت‌نام اين دوره پذيرش نيز همانند سال هاي اخير به صورت اينترنتي و با مراجعه به سايت حوزه علميه خراسان به نشانيwww.hozehkh.com تا پايان سال انجام مي شود.
وي با اشاره به استقبال روز افزون متقاضيان ورود به حوزه علميه خراسان، ابراز داشت: امسال نيز اين ثبت‌نام ويژه دوره هاي بلند مدت و سفيران هدايت براي برادران و خواهران برگزار مي شود.
حجت الاسلام ناصري نژاد افزود: ثبت‌نام كنندگان در گروه هاي تحصيلي با مدرك سيكل و ديپلم مي بايست در آزمون كتبي شركت كنند ولي متقاضيان ورود به اين حوزه با مدرك كارداني و بالاتر از آزمون كتبي معاف خواهند بود.وي تصريح کرد: داوطلبان برادر مقطع راهنمائي شهرستان هاي خراسان رضوي، جنوبي و شمالي، به جز شهرستان مشهد که قصد تحصيل در مشهد را دارند معدل مدرک تحصيلي آنان بايد بالاتر از 18 باشد و يا رتبه يک تا 50 را در آزمون کسب نمايند.
حجت الاسلام ناصري نژاد گفت: داوطلبان مقاطع کارداني و بالاتر پس از ثبت‌نام در زمان اعلام شده و قبولي در مصاحبه، بدون آزمون پذيرش خواهند شد و حافظان کل قرآن کريم نيز بدون آزمون و فقط با شرايط لازم و مصاحبه مي توانند وارد حوزه علميه خراسان شوند.
مسئول دفتر پذيرش و تحقيقات حوزه علميه خراسان تاکيد کرد: متقاضيان ثبت‌نام قبل از اقدام، مي توانند دفترچه راهنماي ثبت‌نام را از طريق سايت حوزه علميه خراسان دريافت كنند، تا در انتخاب حوزه امتحاني و مدارسي كه تمايل به تحصيل دارند، بهتر تصميم بگيرند.

8 بهمن؛ آخرين فرصت ثبت‌نام دانشجوي نمونه در دانشگاه علم و صنعت


معاونت آموزشي دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد: هشتم بهمن ماه، آخرين مهلت شرکت در فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه کشوري است.به گزارش خبرگزاري مهر، معاونت آموزشي دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد: دانشجويان در بيست و سومين دوره انتخاب و معرفي دانشجوي نمونه کشوري تا 8 بهمن ماه سال جاري براي ثبت‌نام فرصت دارند.
براساس اين گزارش دانشجويان مشمول بندهاي آيين نامه انتخاب ومعرفي دانشجوي نمونه تا هشتم بهمن ماه 1393 مهلت دارند با مراجعه به سايت آموزش دانشگاه، از طريق سامانه دانشجوي نمونه دانشگاه علم وصنعت ايران به نشاني: http://194.225.236.246/websel فرم مربوط را تکميل و اقدام به ثبت‌نام کنند. متقاضيان بايد با مطالعه دقيق آيين نامه و دستورالعمل ثبت‌نام انتخاب و معرفي دانشجويان نمونه – که بر روي سامانه قرار داده شده- و آگاهي کامل از همه مفاد آن، در سامانه ثبت‌نام کنند.
لازم به ذکر است دانشجويان بايد در سه بخش آموزش، پژوهش و فرهنگي- اجتماعي داراي حداقل امتياز باشند تا بتوانند در اين فرآيند شرکت کنند و لازم است در پايان ثبت‌نام اوليه، کد رهگيري از سيستم دريافت کنند چرا که عدم دريافت کد رهگيري، به منزله عدم ثبت‌نام است.
معاونت آموزشي دانشگاه همچنين اعلام کرد، با توجه به ضيق وقت و نظر به اعلام اسامي نهايي در دهه فجر، مهلت ثبت‌نام و تکميل مدارک غير قابل تمديد است. 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي