جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4915


سندرم داون چيست؟


مکمل ويتامين C باعث کاهش استرس مي‌شود


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 سندرم داون چيست؟ 

افراد با سندرم دان نسبت به جنبه هاي اجتماعي محيط خويش بسيار حساسند. آنها عواطف و نيازهاي همچون سايرين دارند و بايد از فرصتهاي يكساني بهره مند شوند.سندرم دان چيست ؟
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سندرم يعني مجموعه علائم بدني و ذهني عارضه اي خاص و دان نام پزشک انگليسي است که در حدود 200 سال قبل اين مجموعه علائم را کشف نمود . علت اين پديده نوعي بي نظمي در ترتيب کروموزومي است که در مراحل جنيني و هنگام تقسيم سلولي رخ مي دهد. کساني که سندرم دارند در سلولهاي بدن خود به جاي 46 کروموزوم 47 کروموزوم دارند.
کروموزوم بخش بسيار کوچکي از سلول است که ژن ها درآن جمع شده و حاوي اطلاعاتي است که بدن ما را شکل مي دهد. به عنوان مثال رنگ پوست چشم . موها . مونث يا مذکر بودن در همين بخش کوچک مشخص مي گردد کروموزوم اضافي در بدن فردي که سندرم دان دارد در روال شکل گيري موارد ياد شده تاثير مي نهد و موجب تغييرات بدني وذهني مي شود. افراد با سندرم دان تفاوتهايي با ديگران
دارند.
بخشي از اين تفاوت ها مربوط به خصوصيات ظاهري افراد وبخشي ديگر مربوط به ويژگيهاي ذهني مي گردد مهم آن است که بدانيم سندرم دان مانند سرماخوردگي نيست که کسي به آن مبتلا گردد بلکه درقبل از تولد بروز مي کند. گر چه اين افراد اغلب به اندازه افراد عادي توانا نيستند اما استعداد آنان در انجام برخي از امور ما را شگفت زده مي کند.
سندرم دان چگونه در رشد اثر مي گذارد؟
افراد با سندرم دان مراحل رشد ذهني و جسمي را نسبت به ديگر افراد با تاخير سپري مي کنندآنها نسبت به هم سالان خود نشستن . راه رفتن . صحبت کردن . بازي کردن و فعاليتهاي ديگر را ديرتر
مي آموزند . اما امروزه با کمک علم توانبخشي ( کار درماني .گفتاردرماني . بازي درماني و....) مي توان در سرعت رشد حرکتي و ذهني کودکان با سندرم دان بسيار موثر بود. از اين روبايد به نيازهاي توانبخشي اين کودکان از بدو تولد توجه نمود.
مراقبتهاي اوليه مورد نياز که بايد در مدت کوتاهي پس از تولد کودک ارائه گردد. زمينه اي فراهم
مي کند تا کودک با سندرم دان حداکثر استعداد خود را بروز دهد .
برنامه هاي مناسب آموزشي و مراقبتهاي پزشکي است که بدون شک افراد با سندرم دان را عضو مفيد و موثر خانواده و جامعه ميسازد .
سندرم دان چگونه تشخيص داده مي شود؟
تشخيص قطعي سندرم دان با اتکا به مشخصات ظاهري نوزاد قدري دشوار است.
به همين دليل با انجام کار يوتيپ ((karyo type تشخيص قطعي ممکن مي شود . برخي خصوصيات ظاهري نوزاد با سندرم دان که با شدت و ضعف متفاوتي بروز مي کند و الزاما همه آنها در اين نوزادان وجود ندارد عبارت است از :
شل بودن عضلات بدن
نرمي مفاصل و قابليت خم شوندگي بيش از حد معمول
نيم رخ تخت بيني کوچک و چشم ها کشيده و بادام
بزرگي عضله زبان نسبت به دهان
تک شيار عميق در کف دست
فاصله بيش از معمول بين انگشت شصت پا و انگشتان کناري
آيا کودکان با سندرم دان مشکلات پزشکي خاصي دارند؟
مشکلاتي که ممکن است در برخي از نوزادان باسندرم دان بروز کند عبارت است از : ناراحتي هاي قلبي مادرزادي . ابتلا سريع به بيماريهاي عفوني . مشکلات تنفسي و برخي ناراحتيهاي گوارشي بايد توجه داشت که موارد ياد شده در حد احتمال است و پيشرفتهاي علم پزشکي درمان اکثر آنها را امکان پذير ساخته است به گونه اي که افراد با سندرم دان تا سنين بالا ( حدود 55 سالگي ) مي توانند به سلامت زندگي کنند.


 مکمل ويتامين C باعث کاهش استرس مي‌شود 

مکمل ويتامين C باعث بهبود عملکرد فيزيکي افرادي که فاقد ويتامين C هستند، مي‌شود و موجب کاهش استرس اکسيداتيو است.
به گزارش فارس، استرس اکسيداتيو به عنوان عامل برهم زنند? تعادل ميان توليد راديکال‌هاي آزاد و دفاع‌هاي آنتي اکسيداني تعريف مي‌شود و ويتامين C يک مولکول آنتي اکسيدان طبيعي است که در ميوه (مرکبات، ميوه هاي قرمز) و سبزيجات (کلم، فلفل و ...) و مکمل‌هاي غذايي وجود دارد.
با اين حال مکمل آنتي اکسيدان در جهت سلامت بدن باعث کاهش استرس اکسيداتيو، نتايج متضاد و گاهي اوقات نااميد کننده داشت؛ محققان يوناني براي اينکه مي‌خواستند بدانند نتايج به دست آمده دليل اين واقعيت است يا خير، افرادي که سطح آنتي اکسيدان آنها طبيعي بود را مورد آزمايش و بررسي قرار دادند؛ آنها غلظت ويتامين C خون 100 نفر را اندازه گيري کردند و براي بقيه آزمايشهاي خود فقط 10 نفر از افرادي که بيشترين ويتامين C و کمترين ويتامين C را داشتند انتخاب کردند.
اين 20 نفر به مدت 30 روز قبل و بعد از ورزش‌هاي هوازي، هر روز 3 بار و هر بار 333ميلي گرم يا 1 گرم در کل، مکمل ويتامين C مصرف مي‌کردند.
ورزش هوازي استرس اکسيداتيو در بدن آنها را افزايش داد؛ محققان حداکثر VO2max (حداکثر حجم و جذب اکسيژن بدن که در طول حداکثر تلاش استفاده مي‌شود و منجر به عملکرد فيزيکي بهتر است) شرکت کنندگان را اندازه گيري کردند.
نتايج: افرادي که کمبود ويتامين C داشتند مقادير VO2max آنها کمتر از کساني بود که بيشترين ويتامين C را داشتند. اين نشان مي‌دهد غلظت پايين ويتامين C با اختلال عملکرد فيزيکي مرتبط است.
محققان براي اندازه گيري استرس اکسيداتيو از دو شاخص استفاده کردند: F2-isoprostanes ، که نشانگر حمله اکسيداتيو در برابر غشاي سلولي هستند، پروتئين‌هاي کربونيل که نشانه‌هايي از اکسيداسيون است.
در ابتدا، غلظت اين دو نشانگر در گروهي که داراي ويتامين C کمي بودند داراي استرس اکسيداتيو بيشتري بودند و اين کاهش در گروهي که از ابتدا کمبود ويتامين C داشتند خيلي مهم است. همچنين مکمل ويتامين C باعث افزايش VO2max افرادي که کمبود ويتامين C داشتند شد.
مکمل‌هاي ويتامين C باعث کاهش استرس اکسيداتيو مي‌شود و مي‌تواند باعث بهبود کارآيي افرادي شود که غلظت ويتامين C کمي دارند.


 خبر پزشکي 

نخوردن صبحانه، در کودکان سردرد ايجاد مي‌کند
مبتلايان سردرد گوجه و فلفل نخورند


فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: کم آبي، نخوردن صبحانه، استرس، مصرف چاي، قهوه، کاکائو، شکلات، نسکافه، کاپوچينو، گوجه‌فرنگي، فلفل، برخي انواع ادويه و بوي پياز داغ، سير داغ و پيازچه مخصوصا در برخي دختران ايجاد سردرد مي‌کند. ساسان ساکت در گفت‌وگو با فارس، با بيان اقدامات تشخيصي و درماني جهت کودکان مبتلا به سردردهاي تنشي و ميگرني اظهار داشت: بعد از اينکه بر اساس معاينه باليني و اخذ شرح حال از کودک و خانواده مطمئن شديم که کودک از الگوي تنشي يا ميگرني تبعيت مي‌کند عملاً نياز به نوار مغزي يا مطالعات تصويربرداري وجود ندارد و برخي آزمايش‌ها مانند آزمايش خون ساده براي تشخيص کم‌خوني کودک کفايت مي‌کند. وي افزود: برخي علايم در صورتي که با سردرد همراه باشد نياز به تصويربرداري مغزي يا MRI دارد.
چه علايمي در سردرد کودکان بايد جدي گرفته شود
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: اگر در معاينه از کودک يافته عصبي غيرطبيعي ديده شود يا تظاهرات ناشايع اساسي حين سردرد مانند فلج اندام‌ها، نابينايي يک‌طرفه، فلج عضلات چشمي، گيجي، سرگيجه، ضعف يک‌طرفه، گزگز و مورمور اطراف دهان و تغيير سطح هوشياري ديده شود نياز به MRI وجود دارد. وي افزود: همچنين الگوي سردردهاي مزمن پيشرونده نياز به MRI دارد. سردردهاي مزمن پيشرونده ‌آنهايي هستند که در طول زمان تعداد دفعات حملات سردرد و شدت آن افزايش مي‌يابد و اين سردردها به طور عمده نشان‌دهنده فشار داخل مغزي هستند.
احتمال ابتلا به خونريزي مغزي در برخي مبتلايان به سردرد
اين فوق‌تخصص مغز و اعصاب کودکان ادامه داد: در موارد اورژانسي و آنهايي که سردرد به صورت ناگهاني و با شدت بالا دارند ممکن است احتمال ابتلا به خونريزي داخل مغزي وجود داشته باشد که با نظر پزشک و سي‌تي‌اسکن مي‌توان به تشخيص قطعي رسيد.
درمان انواع سردرد در کودکان متفاوت است
ساکت گفت: درمان ميگرن ممکن است از فردي به فرد ديگر متفاوت باشد و بستگي به شدت سردرد، تعداد دفعات حمله و ناتواني کودک به دنبال حمله سردرد دارد. وي افزود: براي اکثر سردردهاي ميگرني استراحت در يک اتاق تاريک و آرام و استفاده از مسکن‌هاي ساده کفايت مي‌کند اما در انواع ديگر سردردهاي ميگرني بايد از ساير تجويزات پزشک استفاده کرد.
چه موقع بايد سردرد ميگرني را درمان کرد
اين فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تصريح کرد: درمان وقتي شروع مي‌شود که سردردهاي ميگرني مکرر شوند و فعاليت‌هاي روزمره را تحت تأثير قرار دهد چنانچه سردرد بيش از يک حمله در هفته باشد بايد از درمان‌هاي دارويي پيشگيري‌کننده استفاده کنيم به اين اميد که شدت و تعداد حملات را کاهش دهيم.
مصرف چاي، قهوه، نسکافه و کاکائو ممنوع
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: قبل از اينکه دست به درمان بزنيم بايد سبک زندگي کودک را تغيير دهيم اين سبک زندگي با الگوي خواب مناسب و منظم ميسر است در عين حال مصرف برخي مواد غذايي مي‌تواند شروع‌کننده يا تشديدکننده سردرد باشد کافئين، چاي، قهوه، کاکائو، شکلات، نسکافه و کاپوچينو در فردي که زمينه سردرد دارد مي‌تواند موجب شدت و شروع حملات شود. وي افزود: برخي مواد غذايي خاص مانند گوجه‌فرنگي، فلفل، برخي انواع ادويه و بوي پياز داغ، سير داغ و پيازچه مخصوصا در برخي دختران ايجاد سردرد مي‌کند.
نخوردن صبحانه و استرس مي‌تواند شروع‌کننده و تشديدکننده سردرد باشد
اين فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان اظهار داشت: استرس مي‌تواند شروع‌کننده و تشديدکننده سردرد در کودکان باشد همچنين نخوردن صبحانه و استرس ناشي از خستگي يا خواب‌آلودگي به علت انرژي کم مي‌تواند موجب سردرد در کودکان شود. خبرها از عالم علم 

مصرف بالاي بسياري از داروهاي معمول خطر زوال عقل را افزايش مي دهد


به گزارش واحد خبر مطالعه‌اي علمي که در آمريکا منتشر شد، نشان مي دهد بسياري از داروهاي معمول ممکن است خطر زوال عقل از جمله آلزايمر را در بين افراد مسن که براي مدت طولاني يا دوزهاي بالا از اين داروها را مصرف مي کنند، افزايش دهد. اين مطالعه که روي نزديک به 3500 فرد داراي 65 سال و بالاتر انجام شده است، در مجله انجمن پزشکي آمريکا، پزشکي داخلي منتشر شده است. تعداد زيادي از افراد مسن اين داروها را مصرف مي کنند. برخي از اين داروها مانند بنادريل که ضد آلرژي است، بدون نسخه فروخته مي شوند. به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، اين نخستين مطالعه‌اي است که ارتباط بين دوز مصرفي اين داروهاي آنتي کولينرژيک و افزايش خطر ابتلا به زوال عقل را نشان مي دهد. اين مطالعه همچنين براي نخستين بار نشان مي دهد که اين خطر دائمي است و حتي پس از متوقف کردن اين داروها پس از چند سال مصرف، برگشت‌پذير نيست. دکتر شلي گري از دانشگاه واشنگتن سياتل در شمال غرب آمريکا که باني اصلي اين مطالعه است، اعلام کرد افراد مسن بايد بدانند که بسياري از داروها از جمله برخي که بدون تجويز پزشک فروخته مي شوند، اثرات قوي آنتي کولينرژيک دارند. وي افزود: «پزشکان بايد مرتب داروهايي را که بيمارانشان مصرف مي کنند، بررسي کنند از جمله داروهايي را که بدون نسخه خريداري مي شوند و بخشي از آنها را که با داروهاي فاقد آنتي کولينرژيک جايگزين کنند». اين مطالعه نشان مي دهد که افرادي که به عنوان مثال به مدت بيش از سه سال دست‌کم 10 ميلي‌گرم در روز دوکسپين (داروي ضد افسردگي)، چهار ميلي‌گرم در روز داروي خواب‌آور ديفن‌هيدرامين يا پنج ميلي‌گرم در روز اوکسي‌بوتين (داروي بي اختياري ادرار) مصرف مي کنند، با خطر بسيار بالاي ابتلا به زوال عقل مواجه هستند. دکتر گري توضيح داد جايگزين‌هايي فاقد آنتي کولينرژيک براي دوکسپين و ديفن‌هيدارمين وجود دارند که در بين آنها مي توان از پروزاک (ضد افسردگي) يا سلکس (خواب‌آور) اشاره کرد.

يافته‌هاي جديد محققان ايراني درباره تأثير دود سيگار بر بروز بيماري‌هاي انسدادي مزمن ريوي


محققان مرکز تحقيقات بيماري‌هاي مزمن ريوي بيمارستان دکتر مسيح دانشوري دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با انجام مطالعاتي در فاز حيواني، يافته‌هاي جديدي را در خصوص علت بيماري انسداد ريوي و تخريب بافت ريه بر اثر دود سيگار عرضه کردند. دکتر اسماعيل مرتاض- مجري طرح - در گفت‌وگو با ايسنا، آمفيزم ريوي را بيماري انسداد ريه ذکر کرد و گفت: بيماري انسداد ريوي يک بيماري کمپلکسي و اصلي ريه است و به عنوان يک مشکل جهاني امروزه مطرح و ميزان وقوع آن در حال افزايش است. وي با بيان اينکه مطالعاتي در مرکز تحقيقات بيماري‌هاي مزمن ريوي با عنوان «ارتباط ميان بتا-TGF و تريپتاز ماست سل‌ها در مدل آمفيزماي تجربي» اجرايي شده است، اظهار داشت: در اين مطالعات براي ايجاد مدل تجربي بيماري انسدادي مزمن ريوي موش‌ها را به مدت پنج ماه در معرض دود سيگار قرار داديم و پس از آن اقدام به بررسي وضعيت ريه موش‌ها کرديم. مرتاض با تاکيد بر اينکه در اين مطالعات مدل آمفيزماي انساني در ريه موش‌ها مشاهده شد، خاطر نشان کرد: براي اين منظور مايع حاصل از ناي موش‌ها گرفته و در اين مايع ماده بتا- TGF به مقادير زيادي ‌مشاهده شد.
مجري طرح با تاکيد بر اينکه توليد تريپتاز باعث تخريب بافت ريوي خواهد شد، ادامه داد: با مهار کردن توليد اين ماده مي‌توان از بروز بيماري‌هاي انسداد مزمن ريوي جلوگيري کرد. وي با اشاره به نتايج به دست آمده از اين مطالعات گفت: دود سيگار يکي از دلايل ايجاد بيماري‌هاي انسدادي مزمن ريوي محسوب مي‌شود و نيز موجب فعال شدن "ماست سل‌ها" است که در توليد بتا-TGF موثر است. با توليد اين ماده تريپتاز فعال و اين امر منجر به تخريب بافت ريه مي‌شود. 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي