جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4915


پلمب صرافي‌ها کليد خورد


تامين منابع مسکن مهر از محل فروش اراضي تجاري شهرهاي جديد


قيمت نفت در بودجه94 اعلام شد


احتمال موافقت مجلس با عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


انرژي و شهرستان‌‌ها


دنياي انرژي


 پلمب صرافي‌ها کليد خورد 

معاون نظارت بانک مرکزي، صادرکنندگان را عامل تزريق حجم بالايي از ارز به بازار آزاد دانست و از پلمپ شدن صرافي هاي متخلف خبر داد.
حميد تهرانفر در گفت وگو با ايسنا، درباره اينکه ابلاغيه اخير بانک مرکزي براي تعيين ميانگين نرخ ارز از سوي کانون صرافان اين ابهام را ايجاد مي کند که مگر صرافان تامين کننده ارز در بازار آزادند که بايد نرخ را نيز تعيين کنند؟ اظهار داشت : خير. صرافان تزريق‌کنندگان ارز به بازار نيستند، اما کانون صرافي‌ها تشکلي با انتخاب صرافان است که مديريت آن مي‌تواند هر ساله بر اساس انتخابات تغيير کند.
معاون نظارت بانک مرکزي با اشاره به اينکه براي تعيين نرخ ارز در بازار مرجع خاصي وحود نداشته و کافيست که فردي به صورت غير واقعي و جعلي خود را علمدار بازار معرفي کرده و صرافي ها به او تاسي کنند، گفت: در روش جديد ابلاغي بانک مرکزي، کانون صرافان نرخ هاي ارز صرافي ها را دريافت کرده و ميانگين موزون آن را هر يک ساعت يک بار اعلام مي‌کنند و نرخ قابل اجرا در بازار تعيين مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه بايد روزي دلالاني که هيچ قاعده‌اي براي فعاليت ندارند از بازار جمع شوند ادامه داد: اين در حالي است که صرافاني هم که غير مجاز بوده و به کانون صرافان وصل نيستند فضايي براي کار کردن نخواهند داشت؛ بنابراين توصيه مي کنم که تمامي صرافان اگر مي خواهند که صراف باقي بمانند براي دريافت يا تمديد مجوز به بانک مرکزي مراجعه کنند و تا دير نشده در فضاي مناسبي که براي آنها مهيا شده فعاليت کنند.
وي همچنين از اقدام بانک مرکزي نسبت به پلمپ تعدادي از صرافي هاي خيايان فردوسي سخن گفت و افزود: اين صرافي ها مجوز نداشته و برخي هم صرافي هايي بودند که مجوزشان مربوط به اتحاديه طلا و جواهر بوده و باطل شده بود اما براي دريافت مجوز اقدام نکرده بودند.
معاون نظارت بانک مرکزي تاکيد کرد: در حالي روند جدي اين بانک براي پلمپ صرافي هاي بدون مجوز و متخلف ادامه خواهد داشت که ما قصد ايجاد مشکل براي آنها را نداريم، اما اگر در اين باره اقدام نکنند مسئووليت هم با خودشان است. تامين منابع مسکن مهر از محل فروش اراضي تجاري شهرهاي جديد 

وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه از اراضي تجاري براي تکميل خدمات زيربنايي و روبنايي مسکن مهر بهره مي‌بريم، گفت: از پيشنهاد کميسيون عمران براي تکميل خدمات زيربنايي مسکن مهر استقبال مي‌کنيم.به گزارش آفرينش به نقل از روابط وزارت راه وشهر سازي، عباس آخوندي با بيان اينکه از محل فروش اراضي تجاري براي خدمات زيربنايي پروژه‌هاي مسکن مهر بهره مي‌بريم، گفت: هم اکنون از فروش اراضي تجاري براي تکميل خدمات زيربنايي و روبنايي استفاده مي‌کنيم و اين موضوع هميشه مورد استقبال ما در وزارت راه و شهرسازي بوده و هست. بهره‌مندي از اين اراضي سبب افزايش قيمت تمام شده واحدهاي مسکوني نخواهد شد.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه بررسي دو راهکار کميسيون عمران براي کمک به تکميل پروژه‌هاي مسکن مهر در دستور کار وزارت راه و شهرسازي است،گفت:‌ از پيشنهادات مجلس استقبال مي کنيم و براي خدمات زيربنايي و روبنايي از آن استفاده خواهيم کرد. به گفته آخوندي، اين موضوع قانون و مقررات خاص خودش را دارد که پيگيري مي‌شود. قيمت نفت در بودجه94 اعلام شد 

عضو کميسيون تلفيق بودجه 94 گفت: با کاهش درآمد نفت در لايحه بودجه 94 قيمت هر بشکه نفت زير 60 دلار مي شود.
به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،اسماعيل جليلي در ارتباط با مصوبه کميسيون تلفيق مبني بر کاهش درآمدهاي نفت بودجه 94، اظهار داشت: طبق اين مصوبه درآمدهاي نفتي بودجه سال آينده که در پيشنهاد دولت 72 هزار ميليارد تومان در نظر گرفته شده بود به 53 هزار و 700 ميليارد تومان کاهش يافت.
وي با اشاره به عدم تغيير نرخ محاسباتي ارز در لايحه بودجه 94 گفت: همان پيشنهاد دولت براي نرخ 2850 توماني ارز مورد تصويب قرار گرفت که با اين حساب مي توان گفت که قيمت هر بشکه نفت حدود 60 دلار تعيين شده است.
اين عضو کميسيون تلفيق بودجه 94 همچنين تأکيد کرد: البته کميسيون تلفيق 20 درصد براي سهم صندوق توسعه ملي، 14.5 درصد سهم شرکت ملي نفت و گاز و 2 درصد سهم مناطق محروم را نيز در اين درآمدها در نظر گرفته است.
جليلي ادامه داد: کميسيون تلفيق نرخ مشخصي براي نفت تعيين نکرده است چراکه نرخ نفت متناسب با نرخ فروش روزانه آن تعيين مي شود و در فواصل زماني مختلف متغيير است.
وي همچنين به بررسي پيشنهادات درآمدي هدفمندي يارانه ها در بودجه اشاره و تصريح کرد: توافق مبنا بر پيشنهاد 48 هزار ميليارد توماني دولت از محل هدفمندي يارانه هاست البته هنوز هيچ پيشنهادي مورد تصويب قرار نگرفته است.
اين عضو کميسيون تلفيق بودجه 94 در ارتباط با قيمت حامل هاي انرژي هم گفت: براي حامل هاي انرژي نيز معادل درآمد سال 93 به دولت اجازه داده شده است که اين هم بستگي به اين دارد که با قيمت هاي فعلي مي تواند اين درآمد را تامين کند يا بايد تغييري در قيمت ها داشته باشد، اين مورد هم هنوز به تصويب نرسيده است.


 احتمال موافقت مجلس با عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي 

نايب‌رئيس کميسيون مشترک اقتصادي گفت: احتمال دارد مجلس به دليل کاهش قيمت‌ نفت با پيشنهاد دولت مبني بر عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در لايحه بودجه موافقت کند.
به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،محمدرضا پورابراهيمي ، درباره بحث هدفمندي در لايحه بودجه 94 اظهار داشت: يکي از مباحث تغيير حامل‌هاي انرژي است که با توجه به کاهش قيمت نفت در ماه‌هاي گذشته با پيشنهاد دولت در مورد عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي موافقت خواهد شد.وي ادامه داد: کاهش قيمت نفت به مفهوم اين است که قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش يافته است.نايب‌رئيس کميسيون مشترک اقتصادي افزود: دولت در لايحه پيش‌بيني کرده که حامل‌هاي انرژي افزايش يابد.
پورابراهيمي با اشاره به کاهش قيمت نفت جهاني از جهت عدم افزايش حامل‌هاي انرژي و شوک قيمتي در سال آينده يک مزيت است تصريح کرد: امکان دارد آب و برق تغييراتي داشته باشد و افزايش يابد، اما نفت، بنزين و گازوئيل و ديگر موارد سوختي افزايش نخواهد يافت. در همين رابطه ،عباس کاظمي درباره آخرين تصميم گيري‌ها براي تعيين قيمت بنزين در سال 1394، گفت: شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران تاکنون هيچ گونه سناريو و گزينه اي براي تغيير قيمت بنزين به دولت ارائه نکرده است.
مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با تاکيد بر اينکه تعيين قيمت بنزين توسط دولت انجام مي شود و براي اجرا به شرکت پالايش و پخش نفتي و وزارت نفت ابلاغ خواهد شد، تصريح کرد: تاکنون هيچ گونه ابلاغي براي افزايش مجدد قيمت بنزين به اين مجموعه نفتي انجام نگرفته است.
بيژن زنگنه وزير نفت هم هر گونه برنامه ريزي به منظور افزايش قيمت بنزين در سال آينده را رد کرده بود. کاظمي معاون وزير نفت درباره نحوه قيمت گذاري فروش بنزين در جايگاه‌هاي مرزي، اظهار داشت: بر اساس فرمولي که تعريف شده است قيمت فروش بنزين در جايگاه‌هاي مرزي به صورت شناور تعيين مي‌شود.
اين مقام مسئول با بيان اينکه مطابق با اين فرمول قيمت بنزين منهاي5 درصد هر قيمتي که در طرف مقابل مرز به فروش مي رسد تعيين مي شود، تاکيد کرد: از اين رو در صورت کاهش قيمت بنزين در کشورهاي همسايه مطابق با آن قيمت بنزين در مبادي مرزي هم کاهش مي يابد.


 تريبون اقتصادي 

وزير جهاد کشاورزي در نامه‌اي به استانداران مرزي؛
واردات مرکبات ممنوع است


وزير جهاد کشاورزي در نامه اي به استانداران مرزي کشور با اشاره به اينکه مجوزي براي واردات ميوه به ويژه مرکبات صادر نشده، بر جلوگيري از ورود غيرقانوني مرکبات به کشور تاکيد کرد.
به گزارش مهر، محمود حجتي در نامه‌اي به استانداران مرزي کشور با اشاره به اين که مجوزي براي واردات ميوه بويژه مرکبات از هيچ کشور و مرزي از سوي وزارت جهاد کشاورزي صادر نشده است، بر ضرورت افزايش نظارت و جلوگيري از ورود غيرقانوني مرکبات به کشور تاکيد کرد.
براساس اين گزارش وزير جهاد کشاورزي در اين نامه خطاب به استانداران سيستان و بلوچستان،بوشهر،هرمزگان،ايلام،خوزستان و کردستان با تاکيد بر لزوم حمايت از باغداران، تصريح کرد: واردات بدون مجوز و غيرقانوني ميوه به لحاظ عدم نظارت بهداشتي و قرنطينه گياهي بر روي اين محصولات موجب ورود و سرايت عوامل خسارت‌زا به باغ‌هاي کشور مي‌شود و نگراني بسياري براي بخش کشاورزي به همراه دارد که در بعضي از موارد مانند سال‌هاي قبل، جبران آن با صرف هزينه‌هاي گزاف نيز عملا غير ممکن خواهد بود.وزير جهاد کشاورزي در اين نامه خاطرنشان کرد: مرکبات در سال جاري به اندازه کافي توليد شده است و نيازي به واردات وجود ندارد. حجتي از استانداران مرزي درخواست تا به طور جدي از ورود محصولات کشاورزي بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزي جلوگيري کنند.

کاهش قيمت سکه و ثبات دلار


در بازار سکه تمام با مقداري کاهش نسبت به روز دوشنبه ، يک ميليون و 36 هزار و 500 تومان عرضه مي‌شود و هر دلار آمريکا نيز بدون تغيير 3475 تومان فروخته مي‌شود.به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار به قيمت 105 هزار و 399 تومان، نيم سکه 518 هزار و 500 تومان و ربع سکه 268 هزار تومان داد و ستد مي‌شود.
همچنين قيمت طلا در بازار جهاني به دليل صعود دلار، بازارهاي سهام و اقدام سرمايه گذاران در سود بردن از افزايش قيمت اخير اين فلز زرد، با کاهش روبرو شده است.

مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي عنوان کرد:لزوم تجديدنظر در تعرفه هاي بندري


مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران گفت: تعرفه هاي بندري در مقايسه با ساير کشورها بالا است و متأسفانه سازمان بنادر و دريانوردي هر سال به جاي رقابتي کردن بنادر ايران، نسبت به افزايش 10 درصدي تعرفه ها اقدام مي کند که اين موضوع تجديد نظر در تعرفه هاي بندري در برنامه ششم توسعه را ضروري مي سازد.
به گزارش آفرينش به نقل ازشبکه اطلاع رساني مستقل جامعه دريايي (مانا)، محمدحسين داجمر در دومين نشست کارگروه تدوين احکام برنامه ششم درحوزه ناوگان دريايي، افزود: علت اقدام سازمان بنادر و دريانوردي در ارتباط با افزايش تعرفه ها خصوصي نشدن فعاليت هاي بندري است در حالي که دولت بر واگذاري فعاليت هاي اقتصادي سازمان ها و دستگاه هاي دولتي به بخش خصوصي تأکيد دارد و فقط فعاليت هاي مهم و استراتژيک که براي بخش خصوصي توجيه ندارد و يا امکان ورود نيست بايد توسط دولت کماکان اداره شود.


 نهادهاي مالي 

مديرعامل بانک تجارت عنوان كرد:
فرهنگ‌سازي براي مديران، کارکنان و مشتريان


چهارمين همايش سالانه بانک داري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت با حضور طيب‌نيا وزير امور اقتصادي و دارايي، سيف رئيس کل بانک مرکزي و تعدادي از مديران عامل بانک‌ها و شرکت‌هاي فعال در عرصه بانک داري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک تجارت، مديرعامل بانک تجارت با ارائه مقاله‌اي با عنوان "بانک داري الکترونيک؛ الزامات زيرساختي و ملاحظات فني"در پنل تخصصي اين همايش سالانه بانک داري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت، تاکيد کرد: سرعت تحولات در عرصه خدمت رساني بانکها در ديگر کشورها بسيار بالاست و در ايران نيز ، بانک‌ها به عنوان کاربر، از ارگان‌ها و شرکت‌هاي فعال در عرصه زيرساخت الکترونيک انتظار دارند که بستر را براي ارائه آخرين خدمات بانکي به نحو مطلوب و مورد انتظار مشتريان فراهم کنند.

مدير شعب بانک مسکن در استان فارس:
هيچگونه مشکلي در پرداخت تسهيلات مسکن مهر وجود ندارد


مدير شعب بانک مسکن در استان فارس از رشد 25 درصدي پرداخت تسهيلات در بخش ساخت و ساز در فارس خبر داد.
به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن،محمدحسن علمداري مدير شعب بانک مسکن در استان فارس با بيان اين مطلب و با اشاره به پرداخت تسهيلات 2 هزار و 332 ميليارد ريالي بانک مسکن استان در بخش ساخت و ساز گفت: با محاسبه تسهيلات پرداختي در بخش هاي خريد و تعميرات طي 8 ماهه ابتداي سال جاري 4 هزار و 210 ميليارد ريال تسهيلات در بخش مسکن پرداخت شده است.
علمداري گفت: اعتبارات مورد نياز اين بخش در بانک مسکن تأمين شده و هيچگونه مشکلي در پرداخت آن وجود ندارد.

مدير عامل بانک صنعت و معدن مطرح كرد:
تامين مالي 2 ميليارد دلاري طرح برقي کردن قطار تهران مشهد


مدير عامل بانک صنعت و معدن گفت: اگر تورم به همين نحو پايين آمد و افزايش نيافت بايد در اين خصوص تجديدنظر شود.
به گزارش آفرينش، اشرف افخمي در نشست خبري با اشاره به تدوين سند راهبردي بانک صنعت و معدن اظهار داشت: برنامه 3 ساله براي بانک تدوين شده که بر مبناي سند راهبردي است.
به گفته وي مجموع طرح‌هايي که با عامليت بانک صنعت و معدن سرمايه‌گذاري شده‌اند 220 طرح بوده است.
افخمي همچنين از تأمين مالي خط آهن راه‌آهن تهران، قم و اصفهان خبر داد و گفت: يکي از برنامه‌هاي ما سرمايه‌گذاري در حوزه زيرساخت است و اين طرح ريلي از جمله اين برنامه‌هاست اما هنوز گشايش اعتبار نشده و به زودي اين کار انجام خواهد شد.
وي تصريح کرد: طرح برقي کردن قطار تهران - مشهد با سرمايه‌گذاري 2 ميليارد دلار و عامليت بانک صنعت و معدن در حال مطالعه است که اميدواريم تا 4- 3 ماه آينده نهايي شود. سال‌هاي متمادي اين طرح در دستور کار دولت بود اما به دليل مشکلات تأمين اعتبار امکان اجراي آن فراهم نشد.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

ترويج فرهنگ استفاده بهينه و ايمن از گاز طبيعي در بين نيروهاي پليس راه آهن اراک


اراک - الهام فراهاني
همزمان با بيست و نهم دي ماه سال جاري و با کاهش دماي هوا،کارشناسان شرکت گاز استان مرکزي درسالن اجتماعات پاسگاه راه آهن اراک حضور يافتند و نيروهاي اين يگان را با مسائل ايمني و استفاده بهينه از انرژي و گاز طبيعي آشنا نمودند.
به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت گاز استان مرکزي محمد احمري رييس HSE وسيد محمد حسين صادقي رييس پژوهش و دبيرکميته بهينه سازي انرژي شرکت گاز استان مرکزي در جمع نيروهاي پاسگاه پليس راه آهن اراک در راستاي ترويج فرهنگ استفاده بهينه و ايمن از گاز طبيعي بويژه نکات جلوگيري از گازگرفتگي و موارد ايمني نصب وسايل گازسوز و راهکارهاي صرفه جويي در مصرف گاز طبيعي درساختمانهاي اداري و مسکوني مطالبي را ارائه نمودند.
شايان ذکر است در اين برنامه آموزشي کتابچه و بروشورهايي در زمينه نکات ايمني و صرفه جويي در مصرف گاز طبيعي در بين حاضرين توزيع گرديد.

تعمير يک دستگاه توربوپمپ در مرکز انتقال نفت چشمه شور


شهره جعفرزاده
توربوپمپ شماره 2 خط لوله 10 اينچ در مرکز انتقال نفت چشمه شور تعمير اساسي شد.
به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه تهران، رئيس واحد نگهداري و تعميرات مکانيک اين منطقه، هدف از اجراي عمليات فوق را ساعت کارکرد بالاي 75000 ساعت و خارج شدن از سرويس عملياتي توربوپمپ مذکورعنوان کرد.
مهندس مهدي کريميان مقدم افزود: با انجام اين عمليات، ضريب اطمينان در انتقال فرآورده از طريق خط لوله 10 اينچ آبادان-ري، افزايش يافته و وجود واحد Stand By در آن مرکز با توجه به دو موتوره کارکردن خط مذکور جهت انجام روتينها و تعميرات موردي و انتقال پايدار از اهميت بالايي برخوردار است.

گاز رساني به سيستان و بلوچستان از اولويتهاي دولت است


گاز رساني از جمله طرحهاي بسيار مهم و بزرگ سيستان و بلوچستان است که در اولويت دولت قرار دارد و در اين خصوص منابع مورد نياز گازرساني به شهرهاي استان نيز در وزارت نفت در نظر گرفته شده است.
به گزارش شانا، معاون اجرايي رئيس جمهوري، در حاشيه سفر به سيستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران گفت: در نشست بررسي روند اجراي مصوبه‌هاي سفر رئيس جمهوري و هيئت دولت به اين استان، بسياري از گزارشهاي مسئولين اميدوار کننده بود و احتمال به نتيجه مطلوب و نهايي رسيدن برخي طرحها و پروژه‌ها در سالهاي اول و دوم پس از سفر زياد است.
محمد شريعتمداري افزود: اگر دولت در بودجه سال آينده نگاه ويژه‌اي به استان سيستان و بلوچستان حتي در مقايسه با ساير استانهاي کمتر برخوردار، داشته باشد راه دوري نرفته، بلکه حتي به حق گام بر داشته، زيرا اين استان داراي مزيتهاي فراوان دريايي و خاکي است.
وي تصريح کرد: گاز رساني از جمله طرحهاي بسيار مهم و بزرگ سيستان و بلوچستان است که در اولويت دولت قرار دارد و در اين باره منابع مورد نياز گاز رساني به شهرهاي استان نيز در وزارت نفت در نظر گرفته شده است. دنياي انرژي 

6 ميليون کارت سوخت مازاد باطل شد


رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: سال گذشته شش ميليون کارت سوخت مازاد در کشور باطل شد که نتيجه اين اقدامات رشد مصرف بنزين را در سال جاري نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داده است.
به گزارش مهر، حبيب الله حقيقي در دهمين نشست شوراي اداري استان هرمزگان با بيان اينکه پديده قاچاق سوخت به نوعي با مسائل هرمزگان مرتبط است، عنوان کرد: روزانه 248 ميليون ليتر فرآورده هاي سوختي در کشور توزيع مي شود که هشت درصد از اين ميزان انحراف دارد که به نوعي مسير قاچاق را طي مي کند و سهم هرمزگان در اين بخش قابل توجه است.
رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور افزود: مقابله با قاچاق سوخت را بايد فرآيندي ديد و اگر به غير از اين پيش برويم، در مقابله روند نزولي را شاهد خواهيم بود. وي گفت: سال گذشته شش ميليون کارت سوخت مازاد در کشور باطل شد که نتيجه اين اقدامات رشد مصرف بنزين را در سال جاري نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داده است.

فراخوان دعوت از سرمايه گذاران براي احداث واحدهاي ميني LNG


مديرگازرساني شرکت ملي گاز ايران، از اعلام و انتشار آگهي فراخوان دعوت از سرمايه گذاران و علاقه‌مندان به منظور احداث واحدهاي LNG مقياس کوچک و متوسط خبر داد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران ناصر ابراهيمي با اعلام اين خبر تصريح کرد: به منظور توسعه کاربرد LNG در کشور، تنوع بخشي به روش هاي عرضه و صادرات گاز و بالا بردن پايداري شبکه به ويژه در روزهاي سرد سال، بر اساس اين فراخوان شرکت ملي گاز ايران از علاقه مندان احداث واحدهاي LNG مقياس کوچک و متوسط دعوت به سرمايه گذاري مي کند.
ابراهيمي ادامه داد: بر اين اساس شرکت ملي گاز تعهد مي کند در 8 ماه ابتدايي سال ( از ابتداي فروردين تا انتهاي آبان ماه ) گاز طبيعي مورد نياز واحدهاي LNG مقياس کوچک و متوسط را در نقطه مورد توافق تامين و در اختيار آنها قرار دهد.
وي با اشاره به اينکه شرکت هاي متقاضي بايد داراي تجربه در امر توليد صنعتي بوده و نيز توانايي کافي براي تامين آورده نقدي براي احداث واحدهاي LNG مقياس کوچک و متوسط متناسب با ظرفيت درخواستي را به تشخيص شرکت ملي گاز ايران دارا باشند، خاطرنشان کرد: تعيين ظرفيت واحد به عهده سرمايه گذار است ولي نقطه احداث واحد بايد با تاييد شرکت ملي گاز ايران تعيين شود، همچنين هزينه احداث خط لوله اختصاصي انتقال گاز با سرمايه گذار خواهد بود. مدير گازرساني با بيان اينکه ميزان ظرفيت ذخيره سازي LNG درهر واحد بستگي به نظر خود سرمايه گذار دارد، افزود: هر توليد کننده (سرمايه گذار) مکلف است دست کم نيمي از LNG توليدي خود را از طريق بورس انرژي به فروش برسانند.

به شرطي که در حوزه نفت و گاز سرمايه گذاري نشود
قيمت نفت به بيش از 200 دلار مي رسد


دبيرکل اوپک گفت: قيمت نفت مي تواند حتي به بيش از 200 دلار در هر بشکه هم برسد به شرطي که در حوزه نفت و گاز سرمايه گذاري نشود.
به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري بلومبرگ، عبدالله البدري گفت، اگر در حوزه نفت و گاز سرمايه گذاري نشود، شاهد قيمت بيش از 200 دلار هم براي آن خواهيم بود. البته وي به زمان مشخصي اشاره نکرد. همچين به دنبال اظهارنظر عبدالله البدري نفت وست تگزارس ايترميديت، کاهش ?.? درصدي خود را جبران کرد.دبيرکل اوپک به کاهش 2.7 درصدي قيمت نفت در سال 2014 ميلادي اشاره کرد و افزود: کشورهاي عضو سازمان اوپک در پاسخ به توليد نفت "شيل" آمريکا، توليد خود را کاهش نداند و عرضه بر تقاضا پيشي گرفت. 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي